Winterse geboorte in Natuurrecreatiecentrum Jiteenlopende reakties op nota windenergie 960 PK WAS VOLDOENDE Veiling ten bate van kerkorgel „WAT IK ZEGGEN WOU.: Veel te hard Post voor Neeltje Auto in de sloot Bromfietsen gestolen Nota Bejaardenbeleid DINSDAC 15 FEBRUARI 1983 AARGANG Nr. 9757 De Elizabeth (geheel linksen de Dolfijn in aktie. Moeder Blacky met haar pasgeboren jong. (Foto Peter Smit). BRCVEN «N LC2ERS-BUTEN VE/UWTWOOTOCLUK*© W (X «W In het Natuurrecreatiecentrum werd zondagavond een grijze zeehond gebo ren. Dat is een bijzondere gebeurtenis want nooit eerder hebben zeehonden van deze soort in het NRC het levens licht aanschouwd. Moeder en kind maken het uitstekend, maar stellen weinig prijs op belangstelling van men sen. De bezoekers van het NRC worden daarom op flinke afstand gehouden. Van de blijde gebeurtenis die tussen negen en elf uur bij 5 graden vorst heeft plaatsgehad, is niemand getuige ge weest. Het moederdier is Blacky die sinds 1974, toen zij op Texel aanspoelde, in het NRC verblijft. Aangezien in de bas sins maar één mannetje van deze soort verblijft, is ook de vader bekend. Dat is Hickley, die al sinds 1972 op Texel gast vrijheid geniet en dus al verbleef in de bassins van het oude Texels Museum. Vorig jaar werd Blacky ook zwanger maar dat eindigde in een miskraam. Een unicum is de geboorte van een grijze zeehond in gevangenschap niet. On langs kwam ook in de bassins van het RIN in 't Horntje een dier van deze soort ter wereld. Nesthaar Dat grijze zeehonden in de winter worden geboren is normaal. In tegen- Hofland uit Beverwijk. Deze machine is speciaal ontwikkeld voor dergelijk werk en had op Texel de eerste grote klus. Toen de KW 149 donderdag in Den Helder werd afgemeerd zat het werk voor de Fa. Hofland er nog niet op. Het anker waaraan de katrol met kabel naar het schip en bulldozer was bevestigd moest worden geborgen en hiervoor werd zondag wederom de mobiele zuiger gebruikt. De stalen kabel werd over de zuiger heen getrokken waardoor het rupsvoer tuig de draad volgend, de plaats van het anker kon vinden. Na enige uren zuigen lag het anker vrij en kon het worden gekanteld en naar het strand getrokken. stelling tot gewone zeehonden (die de helft kleiner zijn) hebben de jongen bij de geboorte lange, lichtgrijze haren die pas na ongeveer vijf weken verdwijnen. Al die tijd blijven de dieren op het droge en worden daar dus ook door hun moeder verzorgd. De nu geboren zeehond zal te zijner tijd in de Waddenzee worden uitgezet. Hetzelfde gebeurt met de vier grijze robben die rond de jaarwisseling bij Den Helder en op Texel aanspoelden en af komstig waren van de grote kolonie grijze zeehonden van de Engelse Farne Islands. De grijze zeehond, ook wel kegelrob genoemd, kan niet als een be dreigde diersoort worden beschouwd. De kolome van de Farne Islands is zeer groot en breidt zich nog steeds uit. Vroeger moeten groepen grijze zeeho- den ook in het waddengebied zijn voor gekomen, naast de gewone zeehond. De rijkspolitie heeft vrijdag een twee tal snelheidscontroles uitgevoerd waar bij vijftien processen verbaal werden uitgedeeld. Op het 70 km gedeelte van de Pont- weg bij Den Burg werden vier auto mobilisten aangehouden. Desnelste reed 101 km. In de "Dorpstraat in De Koog werden elf bestuurders aangehouden wegens overschrijding van de toege stane 50 km. De hoogst gemeten snel heid was daar 86 km. Omdat je hulp niet uit mag blijven Wou ik jou toch even schrijven Want jij beheert het apparaat Van verkeer en waterstaat Wees eens aardig, lieve Neeltje Geef ons toch een heel klein deeltje Uit het kissie van de staat Want daar zijn we bij gebaat Wij gunnen iedereen zijn eten Maar wat de zee doet, dat is vreten En met een handvol Haagse poen Is er heus wat aan te doen Accepteer ons, want wij zijn er Maar we worden steeds maar kleiner Strakkies wordt het nog zo erg Dan rest ons slechts de Hogeberg En dat is zowaar geen smoessie Daar zitten wij dan met ons kroessie En wat denk je, Neeltje Smit Dat het daar zo lekker zit? Laat je verwantschap blijken En kom zelf een keertje kijken Dan krijg je 'n zak patat bij Piet Want zover kwam het néj nog niet We zullen je dan begeleiden Door ons mooie bos en heide Langs de afgeslagen kust Waar de hond geen brood van lust Je mag ons belastinggeld gebruiken Al zijn we goed in het ontduiken Kom wees eens aardig, lieve Neel Vragen wij nu echt zoveel? Wij willen heus een stap terugdoen Zo zijn wij Texelaars wel weer Maar als we steeds maar kleiner worden Dan kan dat immers straks niet meer Doe ze in Den Haag de groeten Want ik zal hiermee besluiten moeten En vergeet dat mooie lied Op de blanke top der duinen niet. K. Bonne, De Koog. Zaterdag 19 maart zal in de schuur van het loonbedrijf van Jos Witte aan de Maricoweg een grote veiling van goe deren en diensten worden gehouden ten bate van de restauratie van het r.k. kerkorgel. Het inzamelen van koopwaar is al in volle gang. Het ziet er naar uit dat de verkoping een groots spektakel wordt, dat het einddoel (een ton!) weer een stuk dichterbij brengt. Het gaat overigens goed met de actie. Het bedrag dat de werkgroep binnenheeft, is de dertig mille gepasseerd. In aan merking nemende dat de actie nog maar drie maanden loopt is dat lang niet slecht. Wil de veiling van zaterdagmiddag 19 maart (aanvang 14.30 uur) een succes worden, dan zal er veel te koop moeten zijn. De werkgroep roept dan ook iedereen op goederen en diensten be schikbaar te stellen die door de veiling meesters Gerard en Piet Zijm aan de man of aan de vrouw kunnen worden gebracht. Het ophalen van aangeboden grote stukken geschiedt iedere dinsdag middag en eventueel ook zaterdag. Het kleinere goed kan altijd worden bezorgd bij ,,Artima" in de Gravenstraat of wor den aangemeld via telefoon 02220-2090 of 2113. Gaat het om een dienst, dan moet deze worden omschreven op een briefje voorzien van handtekening. Diensten die kunnen worden aangebo den, kunnen bijv. zijn: een stuk land ploegen, een dakgoot bladvrij maken, oppassen, het breien van sokken, trui en, e.d., het bakken van cakes en taar ten, etc. Een greep uit reeds aangebo den diensten en goederen: een tele visietoestel, een knot handgesponnen wol, zes assendelfter gele goudpeller kippen, een russische theeketel (samo var), ledikanten, matrassen, bureau, tafelkleed, sap-centrifuge, eetkamer- stoelen, panelendeur, een week vakan tie in een luxe appartement voor 5 per sonen. De werkgroep hoopt dat er nog veel meer komt en roept ieder op om op erf, zolder en in kelder en garage na te kijken wat voor de veiling kan worden aan geboden. Vrijdagmiddag 28 maart vanaf 16.00 uur is gelegenheid om de aan gebrachte goederen te bekijken en om de catalogus te kopen. Het concert dat zaterdag werd gege ven door het Texels Mannenkoor, Ex celsior, The Gospeltrain en diverse solisten trok 229 betalende luisteraars, wat betekent dat het orgelfonds hier door f 1145,— rijker is geworden. Be langrijke andere recente giften worden gevormd door een toezegging van het Anjerfonds voor een bijdrage van f2800, en de opbrengst van ƒ800, van de collecte die op oogstdankdag werd gehouden. In het fonds zit nu totaal ƒ33.000, Gladheid zorgde er zondagmiddag om kwart voor vijf voor dat een Texelaar met zijn personenauto in de sloot terecht kwam. Persoonlijk letsel deed zich niet voor en de auto had lichte schade. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266; „sterhof, Golfslag 32. Den Burg, ,el .02220. 4988 en (-y. J J J 716.60 per kwarttal |n der Heriden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 /t 7/7 I 0 W f i tl Vi Pt l/l fl VT 70 cent incasso; los 65 cent. jvertent.es, abonnementen, etc.: li 17 fy UJ IJ 1/ L 7 J 7/7 7(71/7 r <7 tr/ I I - Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17. 636 eld Er Oe Rooy B.V Postbus 11, 1790 AA Den Burg, J Rabobank nr 36,25.01 742; NMB nr 67.34.60.398. (0222012741. na 18.00 uur 4881. J f leden van de raadscommissie voor elijk en huisvestingsbeleid zullen enavond een oordeel vellen over szwaren die zijn ingebracht tegen scussienota windenergie. Daaraan ifgaande krijgen degenen die be- hebben ingediend, de gelegen- dit bezwaar toe te lichten. De ikomst (met als eerste agendapunt zwarenzitting) begint om 19.30 uur raadhuis. als bekend wordt in deze nota die de afdeling ruimtelijke ordening en mg van de gemeente is samen- •ld in overleg met de plaatselijke ing van de Organisatie voor Duur- Energie, het ruimtelijk beleid ten en van windmolens uiteengezet, eleid is positief. Windmolens zijn )m op Texel zij het onder een reeks waarden en beperkingen om te be- dat de molens in het landschap passen en geen hinder of schade i veroorzaken. In de meest kwets- landschappen van Texel zijn de Hijkheden meer beperkt dan in de grootschaliger poldergebieden. Hj wordt dezelfde gebiedsindeling iteerd als in het plan buitengebied. »ns het nu ter tafel liggende ont- zal echter ook in de landschap- meest waardevolle gebieden mo- worden gemaakt electriciteit uit te halen. zijn totaal vijf reacties brnnen- men op de nota. Een van de be en kwam van de plaatselijke ODE- ing zelf, die onder meer twijfel uitte de vraag of het voorschrijven van male wiekdiameters in de voor hen wel gewenst is. ODE redeneert de lengte van de wiek ruimtelijk n van weinig betekenis is. Zowel iaand als draaiend is de wiek nogal sparant" zodat het voor het land- p weinig uitmaakt. Voorgesteld is onderscheid te maken tussen één sgeneratoren en de 16-bladige rikaanse windmolens. De maximale jte zou op het laatstgenoemde type ten worden afgestemd: in de jonge ers 23,5 meter, in het agrarisch ed met landschappelijke en cultuur- irische waarde (het oude land) 20 ir en in het Hogeberg gebied 13 ir. Verder vroeg ODE om algemene elling voor kleine hobbymolens die velijks meer opvallen dan bijv. een ttenne. W zijn bereid aan het ODE-bewaar ieltelijk tegemoet te komen. Er is bezwaar tegen om de onderkant de wieken van de molen 4 Zz meter lats van vier meter boven en om- inde bebouwing of beplanting te i uitsteken. Kleine molens wil men er aan een vergunning binden, juist erband met de kans op geluids- fer, constructiefouten, e.d. die juist eze hobbymolens groot kan zijn. De consulent Landbouwschap van Staatsbosbeheer in Haarlem heeft een reactie gegeven die nauwelijks als be zwaar kan gelden omdat deze instem mend is. Zelfs wordt opgemerkt dat de hoogte van windmolens onbeperkt zou moeten zijn. Argument van Staatsbos beheer is dat door een beperkte hoogte de mensen geneigd zijn hoge erfbeplan- ting achterwege te laten wat verarming van het landschap kan betekenen. B en W zijn het daar overigens hiet mee eens. Het advies van Staatsbosbeheer om bij elke aanvraag voor een windmolen zorgvuldige aandacht te besteden aan de vormgeving wordt door het college onderschreven. De welstandscommissie zal telkens advies uitbrengen. Van de firma Holec (windmolen leve rancier) uit Rhenen was een pleidooi gekomen om de grenzen voor wind molens veel ruimer te stellen. Het Holecbezwaar komt erop neer dat de gemeente zeer grote molens zou moe ten toestaan, waarmee eventueel een deel van een dorp van stroom kan worden voorzien. B en W wijzen dit van de hand. Men wil niet alleen rekening met commerciële maar ook met land schappelijke aspecten houden. Ook het Contact Miliuebescherming Noordholland staat positief tegenover windmolens op Texel. Men vindt zelfs dat molens in de bebouwde kommen niet moeten worden uitgesloten. Wel wordt aandacht gevraagd voor het mogelijk gevaar van molens voor trek kende vogels. Afwijzend Zeer afwijzend heeft de Werkgroep Landschapszorg Texel gereageerd. Men vindt het onverantwoord om op Texel molens toe te staan. De indeling in gebieden levert volgens de werkgroep niets op. De molens zijn op grote afstanden te zien, er is sprake van hori zonvervuiling. De werkgroep voelt wel iets voor een experiment. Naar aanlei ding van dit bezwaar geven B en W een beschouwing, waarin erkend wordt dat windmolens in het landschap domineren maar dat het moeilijk anders kan omdat een molen nu eenmaal in de ruimte moet staan om te kunnen werken. Windmolens kunnen, als de verhouding met de omgeving in de gaten wordt gehouden, een verrijking voor het land schap zijn, zoals de oude Hollandse windmolens dat in het verleden ook hebben gedaan. Verder vindt het colle ge dat windmolens ook met het oog op het energieprobleem positief benaderd moeten worden. Windenergie is een alternatieve energievorm, die onuitput telijk is en geen schadelijke afvalstoffen veroorzaakt. Als vervolg op de discussienota windenergie hebben B en W nu de Nota Windenergie samengesteld. Deze nota, alsmede de andere op de „Texel se windenergie" betrekking hebbende stukken, kunnen vanmiddag en morgen nog in het raadhuis worden ingezien. Donderdagmiddag om twintig minu ten voor vier was het zo ver: de bij paal 13 gestrande KW 149 werd vlotgetrok- ken. Dat was te danken aan de paar- dekrachten van het Smit-Tak bergings schip Dolfijn'' (360 pk) en de sleep boot Elizabeth'" (600 pk) van Leo Visser uit Oudeschild. Beide schepen maakten het laatste loodje niet zo zwaar en konden binnen tien minuten de KW 149 over de zandbank trekken. Donderdagmorgen waren de laatste voorbereidingen getroffen door de zandzuiger die in de zandbank bij laag water een flinke geul had gezogen. De weersomstandigheden waren volgens de bergers donderdagmiddag zeer gun stig. Verder op de Noordzee was het weer ruig en dat leverde voor Texels kust een flink tij water op. De KW 149 werd dan ook vlot ge trokken, twee uur voordat het offi cieel" hoog water moest zijn. 's Mor gens was al gebleken dat de bulldozer met ankerkatrol niets meer kon uit richten de kabel naar het anker was te kort geworden. 's Morgens werd door de medewer kers van Smit-Tak vergaderd met alle betrokkenen, waarna besloten werd met twee schepen een poging te wagen. De zee was kalm en al snel na het strak- trekken van de tros (wat bij de Dolfijn met eens gebeurde) werd de kotter over het laatste zandobstakel getild". De „Elizabeth" lag bijna haaks („over- strooms") op het gestrande schip terwijl de Dolfijn recht voor de kotterboeg lag. De schade aan de kotter kan zelfs nog niet bij benadering worden vastgesteld. Eerder was al gebleken dat de schroef was ontzet, maar veel lekkage deed zich tijdens de sleeptocht donderdag naar Den Helder en vrijdag, aan de tros van de „Dolfijn" naar IJmuiden niet voor. Wel hebben door lekkage de elec- tromotoren onder water gestaan. Op last van de verzekering mocht vorige week dan ook niets worden getest. De Marry Martin" ligt nu in IJmuiden te wachten op een plaatsje in het dok. Zuiger Donderdgamiddag kwam een einde aan een stranding die 24 dagen heeft geduurd en waarbij bergingsmaat schappij Smit-Tak zelf een klein aandeel heeft geleverd. Het bergen gebeurde weliswaar onder supervisie van deze Rotterdamse maatschappij maar het leeuwendeel van het werk is geleverd door de zandzuiger van de Fa. J. et afgelopen weekend werden twee lesbromfietsen gestolen die beiden werden teruggevonden, waarbij de daders konden worden aange- den. iterdagavond werd een Puch-Maxi nmer gestolen bij een woning in Den 3 Zondag werd de brommer opge- kt toen drie jongens er mee aan het isen waren. De dader was een 16- ie inwoner van Haarlem, en zondag achter het raadhuis in Burg gestolen bromfiets werd later iggevonden in een plantsoen in Den im. De brommer was meegenomen een 14-jarige jongen uit Den Hoorn Van het provinciaal bestuur is het rontwerp-nota Bejaardenbeleid in Jrdholland ontvangen. In dit voor werp staan beleidsvisies vermeld onder andere het provinciale be- samenhang tussen voorzieningen, aardenoorden, experimenten in be- fdenbeleid, organisaties van /voor peren, enz. 'eze nota ligt vanaf heden ter inzage jje openbare bibliotheek te Den Burg in kamer 209 in het gemeentehuis tot «pril aanstaande. Tot die datum kun- ook reacties aan het provinciaal tuur worden gezonden.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1