FILM Stienepikkers kozen ereburgeres: Anne Wilm Dorp in de winter" gevarieerd programma ,,The four Carnaval in Den Hoorn seasons"* gonoar DIENSTENCENTRUM KOST MEER DAN HALF MILJOEN OOOOOOQQOQQO voor En Passant Tevoko dames verspelen punt Caïssa te sterk FEBRUARI Anneke Kikkert en Gerard Smeenk tijdens het zingen van de The smartest lap „The four seasons" van Alan Alda is een film vol feiten en feitjes, rampen en rampjes, vreigen en kleiner werk met veel gevoel voor humor en ironie ge plukt uit het dagelijks leven van volwas sen mannen en vrouwen in wie we maar al te veel van ons zelf kunnen her kennen. Het gaat om drie stellen die al jaren goede vrienden zijn en alle zes ogen schijnlijk goed en lang en gelukkig ge trouwd. Ze gaan er elk jaargetijde een weekend met elkaar op uit, hebben het dan feestelijk en gezellig met elkaar, eten en drinken en toosten onder andere Het evenement werd op initiatief van Anneke Kikkert georganiseerd door een groepje actieve mensen uit De Cocks- dorp. Het geheel speelde zich af in ,,De Nieuwe Aanleg" en was voor een deel ook geïnspireerd op voorstellingen die in de zomer voor gasten van dit bedrijf worden gegeven. Hoewel „Dorp in de winter" dus veel met De Nieuwe Aanleg te maken heeft (Onno en Anneke Kikkert runnen dat bedrijf) is de opzet niet-commercieel en eenvoudig gehouden. De entree was gratis, de opvoerenden speelden bijna allemaal voor niets en er werden geen speciale prijzen berekend. Het ging om het plezier. Gewaagd In een zeer gewaagd kostuum zong Anneke Kikkert een hartverscheurende smartlap over een dame uit het leven. De andere zangpartij nam Gerard Smeenk voor zijn rekening. Samen met Onno Kikkert vormden zij een trio dat zo van de wallen kon zijn weggelopen (van vóór het heroïne-tijdperk, natuurlijk). Anneke Kikkert speelde in meer voor stellingen mee: het lied van Kees de Ridder met zijn vijf vrouwen, het lied van de Meiden en de poppenkast. Dat lied van Kees de Ridder gaat zoals bekend over een persoon uit het noor den van ons eiland die vier keer ge trouwd was geweest. Het meisje dat voor de vijfde keer zijn bruid werd, was van alle kanten gewaarschuwd en kwam er dan ook vrij vlot achter dat ze beter met een jonge vent had kunnen trouw- wen. De Meiden zongen een lied over De Cocksdorp. Aan dit fraaie zangstuk werkten verder mee Janka van der Brink, Ria Zoetelief en Marja Maas. De poppenkast vertoonde een Am sterdams echtpaar dat besloot in plaats van Spanje Texel te bezoeken met vakantie. Hun reacties op de boot appartementen van Kikkert werden op (wachttijden), het eiland en de scheve zeer komische wijze uitgebeeld, waarbij de nodige zelfkritiek niet achterwege bleef. Uitvoerenden waren hier Anneke Kikkert en Ria Zoetelief. Klaverblad Een komisch lied over straatmuzikan ten werd uitgevoerd door Gerard Smeenk, Janka van den Brink, Marijke Stoll en Fien Weidering. De strekking van hun lied was dat zij overal te goed voor waren, maar „Dorp in de winter" wilden ze wel opluisteren Leuk was het zingen van diverse canons door Fien Weidering, Gerard Smeenk en Jan Beijert. Vooral het „lach-lied" viel in de smaak. Gerard Smeenk droeg ook een ge dicht van Guide Gezelle voor in het Vlaams. Dat klonk behoorlijk echt. De titel van het werk luidde „Boerke Maes" en het onderwerp was een boer die door slimheid een rover wist te verjagen. Een voordracht in het Westfries werd gehouden door Immy Zuidema. Die tekst heette „Als ik 'er was..." 's Middags had Gelein Jansen al een verhaal in het Texels verteld. Het duo Wilhelmus (Pip) Barnard en Niels Lely (het duo Pils) zong diverse volksliedjes zowel in Nederlands als in Engels en Jiddisch. In hun tweede optreden* waagden zij zich zelfs aan een oude smartlap uit de rock en roll archieven: „Pretender". Succes verzekerd, na tuurlijk. De volksdansgroep gaf blijk van haar aanwezigheid door enige dansjes uit te Het verbouwen en inrichten van een gedeelte van het voormalige bejaarden huis Sint Jan in de Molenstraat te Den Burg tot dienstencentrum voor ouderen zal f525.000kosten. Rekening hou dende met de rijksbijdrage (f36.300,— per jaar) betekent dit een jaarlijkse last van f52.100,— voor de gemeente, wat bijna het tienvoudige is van de kosten van het bestaande dienstencentrum De Hollebol. Het college vindt dat echter verantwoord en zal de raad voorstellen met een en ander akkoord te gaan. Het plan voor de verbouw is inmiddels gereed en omvatten voor de beneden verdieping een gemeenschapsruimte met keuken, een biljartzaal met garde robe en een toiletgroep. Op de boven verdieping komen een ruimte voor gym nastiek en zang, een vergaderzaal, toi letten en een kantoor voor projectleider Nagtegaal. Met de aankoop van dit gedeelte van de oude Sint Jan (van de firma Duin) is f200.000,— gemoeid. De verbouw kost f250.000, Ongeveer f16.000, is nodig voor rente en overdracht. Voor de inrichting is f59.000,— geraamd, waar bij rekening is gehouden met het nog beschikbaar zijn van meubilair, e.d. dat nu in het oude dienstencentrum De Hollebol staat. Hoezeer het eerste achttal van schaakclub En Passant zaterdag in Hoorn ook heeft gevochten, de topspe- lers van Caïssa bleken uiteindelijk te sterk. De voorlopige stand is 3'/2 Zz in het voordeel van Caïssa, terwijl de vier afgebroken partijen En Passant wel niet meer dan twee punten op zullen leve ren, zodat de definitieve uitslag ver moedelijk 514— 2/2 zal zijn. Caïssa is een club die zeker vier maal zoveel leden telt als En Passant maar desondanks werd het een schaakont moeting waarbij pas tegen de tijdcon- trole de balans ten nadele van En Passant doorsloeg. In de meeste partij en laaide de spanning hoop op, hoewel met name Peter Bergman op een hard handige manier van het bord werd ge veegd. Hij speelde tegen de sterke M. B. Meester die Peter meteen vanuit de opening in moeilijkheden bracht. De koning van Bergman kwam in een spervuur van dreigingen terecht en nog vóór de 20ste zet staakte hij de hopeloze strijd in een positie die nauwelijks was aan te zien. Niet veel beter verging het Arjen Bakker die in een franse partij geen kans zag de damevleugel snel en effectief te ontwikkelen. A. Laan pro fiteerde daarvan door snel een konings- aanval op te zetten, waartegen Bakker geen afdoende verdedigingsmiddelen had. De overige zes partijen waren stuk, voor stuk harde confrontaties. Het eerste halve punt voor En Passant werd door Terpstra binnengehaald. Hij had aan J. Mayer in de overgang naar het eindspel een kwaliteit af moeten staan, maar de twee pionnen die hij daarvoor wist te krijgen garandeerden hem de remise. H. Broekema stond de hele partij tegen A. van de Wolf iets minder. Hij verdedigde zich echter bekwaam, maar kon toch niet tot tegenspel van betekenis komen. Geplaagd door tijd nood schoot Broekema er juist voor de tijdcontrole een vol paard bij in. Jan Witte offerde tegen J. de Lange een pion en kreeg daarvoor een actieve positie die hem zeker kansen bood. De Lange gaf de pion veiligheidshalve maar terug en de stelling geraakte toen in een absoluut evenwicht. Tot aller schrik schoot Witte een verschrikkelijke bok net op de laatste zet voor de tijd controle. De partij werd nog afgebroken maar de positie is hopeloos. Vittali zette Caissa-coryfee R. Hoogkamp onder druk, hetgeen resulteerde in een mid denspel waarin Hoogkamp met een slechte loper zat opgescheept, terwijl Vittali een paard midden in de zwarte stelling wist te posteren. Op het eerste gezicht leek Vittali dan ook veelbelo vend te staan. Hij zag echter geen kans om door de verdediging van Hoogkamp te breken, hoe lang hij daar ook naar zocht. Hij kwam daardoor in hoge tijd nood zodat Hoogkamp zich loswerkte en het initiatief overnam. In de af gebroken stand gaat Vittali een pion verliezen en vermoedelijk ook de partij. Beter verging het A.C. Bakker die tegen G. Roos zijn partij rustig opzette en er voor waakte geen zwaktes in eigen kamp te creëeren. In het middenspel beging Roos een positionele vergissing door de damevleugel dicht te schuiven, PAGINA 2 TEXELSE COURANT De raad van elf van carnavalsvereni ging „De Stienepikkers" uit Den Hoorn heeft voor dit jaar Anne Wilner-Koorn tot ereburgeres gekozen. Die beslissing was binnen een minuut en unaniem tot stand gekomen. Prins Willy (van Hin- tum) lichtte zaterdag de beweegredenen toe: mevrouw Koorn heeft 32 jaar het plaatselijke bijkantoor van de PTT tot ieders tevredenheid gerund, onder niet altijd even makkelijke omstandigheden. Als voorbeeld verwees de prins naar de slecht functionerende stekkertelefoon centrale die nog gebruikt werd in het begin van haar loopbaan. Van Hintum roemde de vriendelijk heid waarmee de nieuwe ereburgeres haar beroep altijd uitoefende. Wegens het feit dat haar man ook bij de PTT werkte en zonodig in het huishouden bijsprong, omschreef hij het postkan toortje als een „familie-PTT" bedrijf. Mevrouw Wilner was zichtbaar geraakt door het gebaar dat zij niet verwacht had. In haar dankwoord merkte zij op dat zij alleen maar zo goed mogelijk haar werk had gedaan en dat ze daarvoor betaald was. Opening Het carnavalsfeest werd door Daan Schilling geopend, omdat hij volgens prins Willy de Hoornder wethouder was, die altijd Hollands sprak en voor iedereen was te begrijpen. Scl greep de gelegenheid aan om watl in te gaan op het sociaal culturele| van de gemeente. „De bomen niet meer tot in de hemel. Het part initiatief wordt weer van stal ge) maar gelukkig is dat in Den HoorrI aanwezig geweest", aldus de wi der die hierbij opmerkte dat een p die de gelegenheid krijgt eindelooj kan praten. Vervolgens zei hij I met het besluit dat de acht wonin| komen. Wel prees hij de dorpsbev die voet bij stuk hadden gehoude| zij weigerden daarvoor een stuk v tuintjes af te staan. De wetlj opende het feest door een symbc sleutel (Texel heeft geen poor] prins Carnaval te overhandigen. Jongste in/ Pieter Alexander de Ridder, 15 januari, werd vereerd met eenM van de raad van elf omdat hij derf inwoner van Den Hoorn zou zijl bfeek echter achteraf onjuist:25fl werd Sebastiaan Benjamin del geboren en die kwam het me| aanmerking. Overigens werd avond van het feest ook nog i geboren bij de familie Terpstrai Horntje. Het lijkt echter begrijpeT die niet voor een visite in aanrrf kwam. De oudste inwoner gaf rnind* blemen, dat is al sinds jaar de inmiddels 94-jarige mevrouw C Zij werd ook met een bezoek ven KindeHl Nadat in de ochtend Jannie Crl Hemelrijk een zeer succesvol off verzorgde, speelde de Vrienden)] middags het toneelstuk „Herbr Kakelende Kip". Dit stuk wast voor de jongere kinderen en kleul sloeg goed aan bij het publiek. n hierdoor kon Bakker al zijn materiaal op de vijandelijke koning richten. Tot een doorbraak kwam het niet, maar wel wist Bakker een vrijwel gewonnen toren eindspel op het bord te brengen. Jaap Dros nam het op tegen de scherp spelende tacticus J. Buhrs. Dros ver meed het lievelingssysteem van Bührs dat hij zich uit een eerdere confrontatie nog herinnerde. Bührs pakte de zaken agressief aan maar werd verrast door een sterke damzet van Dros die de laatste een pion opleverde. In het toren eindspel dat in de afgebroken stelling op het bord staat, lijkt de winstclaim van Dros gerechtvaardigd. Caïssa-En Passant R. Hoogkamp-M, Vittali afgebr. B. Meester-P. Bergman 1—0 J. Bührs-J. Dros afgebr. J. de Lange-J. Witte afgebr. G. de Roos-A.C. Bakker afgebr. A. Laan-A. Bakker 1—0 J. Mayer-A. Terpstra Zz Zz A van de Wolf-H. Broekema 1—0 Voorlopige uitslag 3 Zz Zz Volstrekt onnodig verspeelde het eer ste damesteam van Tevoko een punt aan het laag geklasseerde Noordkop 1. Hiermee gaven de Texelse dames hun gedeelde .koppositie prijs. De eerste spelmomenten in de Hel- derse Jocohal toonden al een ongemo tiveerd spelend Tevoko dat de „knok kel-mentaliteit van Noordkop onder schatte. Dit resulteerde direct in setver- lies. Hoewel de Texelaars de tweede set pakten, bracht dit nog geen overtuiging in het spel. Noordkop profiteerde goed en maakte het Tevoko dat een basis speelster moest missen, erg moeilijk. Ternauwernood wist het Texelse team in de vijfde set de eindzege veilig te stellen. Slechter Helaas deed dames 3 het nog slechter Tegenstander Noordkop 3 speelde be duidend sterkeren liet alleen de tweede set aan Tevoko. Het eerste herenteam won in een zeer matige wedstrijd van Relax. Het team uit Egmond had weinig verweer, getuige de setstanden 3—15, 12-15 en 3-15. DINSDAG 15 op het feit dat het hen goed gaat het spook van de echtscheidinj overal wild om zich heen sla; gezelschap nog met rust heeft Maar daar hadden ze natuurlijk n| moeten drinken, want onmiddellijk) de eerste bekentenis los. En vai moment worden we gedompeld volle intense leven van de zes) gekrabbel van grote mensen, de de ruzie, de hebbelijk- en onhel heden van mensen van deze tij! zorgen van de advocaat en va projectontwikkelaar, de jaloezie! neer een „nieuwe" en jongere J het gezelschap binnenkomt, het met de tieners maar dat alles i treurige of melodramatische zin, met veel oog voor de geestige kaï de zaak als een verhaal van vriend* De film vertelt met een voortdu glimlach het verhaal van zes mens hartstochtelijk bezig zijn aan van de rnoeilijkste dingen is: vr| blijven. Het lukt en zoiets is ademing om naar te kijken, te me«| de gulle lach en zo'n hoofdrol in Donderdag in Filmganger, 20.00 Bij de eveneens voor de kfl gehouden quiz won Martine val (11) de titel „Hulpprinses". D«l moest naast vragen beantwoord) aan opdrachten voldoen zoals| happen en een toetje nadoen. Uit de handen van Prins Willy kreeg Anne Wilner-Koorn een oorkonde en een bloemstuk uitge reikt. Vert| Het viel de organisatoren 1 niet zoveel mensen verkleed wfl het feest voor de volwassenen^ jeugddisco was zelfs helemaal n verkleed. Beide activiteiten v\ l\ rigens wel succesvol. Het feest*] ouderen begon na de disco otf elf uur en duurde tot in de uurtjes. Voor het eerst sinds zeven jaar is in De Cocksdorp meer het gebeuren ..Dorp in de winter'' gehouden. Het programma vertoonde een vrij bonte aaneenschakeling van serieuze en vrolijke optredens van diverse, hoofdzakelijk Cocksdorper amateur artiesten. Het is de bedoeling „Dorp in de winter'' jaarlijks te laten terugkeren. „Opperspreekstalmeester" Onno Kikkert nodigde daartoe zondagavond al mensen uit iets voor volgend jaar te bedenken. 1 Dit jaar was de voorstelling bijzonder geslaagd. Hoogtepunten waren wel een solo-optreden van Wilhelmus Barnard, die enige liederen met eigen piano begeleiding zong. piano- en dwarsfluitspel van respectievelijk Fien Weidering en Hans Cadée en „The smartest lap" gezongen door Anneke Kikkert en Gerard Smeenk, met accordeonbegeleiding van Onno Kikkert. voeren. Het was vooral leuk voor de mensen die meededen. Liefde Wilhelmus Barnard wist met zijn solo-optreden (vier liefdesliedjes) het publiek buitengewoon te boeien. Zijn volle stemgeluid gekoppeld aan de kennelijke emotie waarmee hij onder andere een eigen compositie en een liedje van Randy Newman zong, ver leenden het geheel diepgang. Als bij zonderheid vermeldde hij dat degeen voor wie hij die eigen composities zong zich in de zaal bevond... Diverse programma-onderdelen be vatten klassieke muziek. Jan Beijert (gitaar), Gerard Smeenk (viool), Fien Weidering (piano), Hans Cadée (dwars fluit), Niels Cadée (trompet) en Camilla Veld (harp) maakten zich hier verdien stelijk. Hoewel het niet geheel foutloos verliep wisten Hans Cadée en Fien Wei dering wat betreft zuiverheid en aan trekkelijkheid het beste optreden te geven. Daarmee is overigens niet ge zegd dat de rest oninteressant zou zijn. Gerard Smeenk en Jan Beijert speelden zeer verdienstelijk tien kleine stukjes van Paganini over de opkomst en neergang van een huwelijk. Overigens was het programma over duidelijk niet op het leveren van de beste prestatie gericht. Het geheel duurde erg lang, tot voorbij half twaalf. Een inperking voor wat betreft de tijd zal „Dorp in de winter" volgend jaar beslist nog leuker maken.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2