Groen r^waTtsJexels in het hart. ieuwe pech voor „Molengat" Aandacht voor „ruwer" speeltuinmateriaal Commissieleden waren baldadig Brineslepers moesten helpen IVaar blijft het geld? Massieve zonne- ergie" verlaagt woonlasten "r-fir Snelheidscontrole Onder invloed Krokusvakantie minder druk Beurs van tweedehands kleding Noord-lerland-T exel Kunst van Texelaars voor Texelaars Diefstal bekend \G 22 FEBRUARI 1983 97e JAARGANG Nr. 9759 Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, terhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 irtenties, abonnementen, etc.. De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, )2220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs ne.öO per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17 636 Rabobank nr. 36.25 01.742; NMB nr. 67.34.60.398 o's dubbeldekker „Molengat" moet zo spoedig mogelijk in dok band met elektrische en mechanische defecten. Vrijdag heeft het schip uit de vaart moeten nemen nadat de besturing het had lafweten en zich ernstige lekkage bleek voor te doen bij de llagers van de Voith Schneider propellers. emde defecten deden zich voor !e reeds lang bestaande olielek- raarvoor het op 7 maart in dok jn. Deze dokbeurt zal nu worden gd- roblemen begonnen donderdag tijdens de dienst van half drie uit ilder. Kort na het verlaten van de uisterde het schip niet meer naar Volgens plan werd een bocht maar toen men weer wilde bleef het schip rondfjes varen, ard tot stomme verbazing van de ;ers Er had zich een op dat t nog onduidelijke storing voor in het elektrische systeem van an de Voith Schneider installaties, te het schip zowel wordt voort gen als gestuurd. Uiteindelijk werd ik gestopt en werd de rest van de ICht met de andere Voith Schnei- Btallatie gemaakt. Het schip kwam lor andersom in de fuik op Texel In, zodat de auto's er achteruit Bten. Een en ander leverde onge in half uur vertraging op. Lekkage .Molengat" werd uit de vaart tien en een specialist van Siemens lebeld met het verzoek het defect Elpen, nadat duidelijk was gewor- at de eigen technici de fout niet n vinden. De Siemens-man die e laatste boot op Texel arriveerde [gen half vier 's nachts zover dat tk geklaard leek. Nog voordat met ttnlasten kunnen aanzienlijk om- Jorden gebracht door gebruik te i van zg. passieve zonne-energie. 0e wordt bedoeld dat woningen I worden ontworpen dat zij maxi- ^ofiteren van zonnewarmte terwijl deze warmte zo lang mogelijk vastgehouden. Een huis dat dit principe is gebouwd, heeft ch alle ramen aan de zuidkant, is goed geïsoleerd terwijl ook de jjg en materiaalkeus zodanig is dat zo veel mogelijk wordt vastge- Hierdoor wordt het mogelijk behoefte aan aardgas daalt tot dan duizend kubieke meter per is het zelfs de vraag of centrale iming nog nodig is. Ids is gebleken dat dergelijke wo rn gebouwd kunnen worden bin- de grenzen die voor woningwet- jen en premiewoningen worden 1 Van veel belang is echter dat de ènte zorgt voor een bestemmings- laarin met deze energievriendelijke rekening wordt gehouden, jjzen moeten op het zuiden gericht worden en de onderlinge af- jmoet zodanig kunnen zijn dat 's maximale 'invang' van zonne- en mogelijk is. jfeieve zonne-energie is dus wat >dan het winnen van energie door Ik te maken van zonnecollectoren ■daken, want dat is actieve zonne- |ie Het één hoeft echter het andere te sluiten zodat de bewoners Ijebruik te maken van zonnecollec- [(voor bijvoorbeeld tapwatervoor- j) hun energiekosten nog verder In terugbrengen. Onderzoek ide laatstgehouden vergadering van adscommissie voor ruimtelijk en jsstingsbeleid vroeg Dirk Terpstra i het Pakt om een onderzoek naar de jlijkheid van de bouw van woning- oningen die volgens het passieve fenergiesysteem zijn ontworpen, bij hij met name dacht aan het plan. Hij verwees naar soortgelijke fcten in onder andere de gemeente emmermeer waar de bouw van pve zonhuizen groots wordt aan- ikt. de reparatie was begonnen, was echter ontdekt dat zich bij de as van een van de Voith Schneider propellers ernstige lek kage voordeed. Dat moet puur toeval zijn geweest; met het elektronische defekt had deze lekkage niets te maken. Met een flinke straal liep het zeewater de technische ruimte binnen waar de voortstuwingsinstallatie staat, zodat er gepompt moest worden. Later bleek zich hetzelfde voor te doen bij de andere installatie van het schip. Niettemin zag het ernaar uit dat de boot de dienst weer zou kunnen onderhouden. Nieuw defect Maar toen vrijdagochtend de eerste boot uit 't Horntje zou vertrekken vertoonde de besturing een nieuw de fect. Als naar rechts werd gestuurd, reageerde het schip door naar links te gaan en omgekeerd. Later bleek dat bij de reparatie die nacht draden verkeerd waren aangesloten waardoor het schip het tegengestelde deed van wat de stuurman verlangde. De Molengat" ging direct terug, auto's en passagiers moesten er af en besloten werd met meer te varen totdat de mankementen werkelijk waren hersteld. De fuik moest echter worden vrijgemaakt om de an dere boten van Teso gelegenheid te geven om af te meren Het werd niet verantwoord geacht het schip op eigen kracht naar buiten te laten varen, zodat de Koninklijke Marine werd gevraagd om sleepboothulp. De Marine had één sleepboot direkt gereed maar er moest een tweede bijkomen omdat de Mo lengat" bij trekken door een sleper de kans liep om door de stroom gegrepen te worden. Na verloop van tijd kon de Marine twee slepers naar 't Horntje sturen, de Molengat" werd een eind de zee opgetrokken zodat de andere veerboot kon afmeren en vervolgens "HM 1 Pi-lttj Twee sleepboten van de marine moesten vrijdag in aktie komen om de defekte „Molengat" naar buiten te slepen. (Foto Hans v.d. Berg). werd de Molengat" aan de kade gelegd waar de Siemens-technicus op nieuw aan het werk kon. De dienst wordt nu onderhouden door de Marsdiep" en de ,,Texel- stroom". Bij een op het Schilderend gehouden snelheidscontrole werd een automobilist geverbaliseerd. Hij reed 79, terwijl ter plaatse 50 km is toegestaan Zondag werd de aandacht van de poli tie getrokken door een automobilist die slingerend over de Kogerstraat in Den Burg reed. Twee positieve blaasproeven waren aanleiding voor een bloedproef. Het betrof een 48-jarige Texelaar, die in het dashboardkastje van zijn auto een gummiknuppel bleek te hebben. Dit ver boden handwapen werd in beslag geno men. TESO vervoerde de afgelopen kro kusvakantie ruim 15% minder auto's dan in dezelfde periode vorig jaar. Er kwamen bijna 2500 mensen minder naar het eiland. Ook bij de VVV Texel bestaat de in druk dat de krokusvakantie aanmerke lijk rustiger is geweest, wat uiteraard teleurstellend is. Ook de vooruitzich ten voor het zomerseizoen zijn niet im ponerend. Reden voor paniek is er ech ter niet. Het is wel vaker gebeurd dat de boekingen laat op gang kwamen. In dit geval kan een ongunstige rol zijn gespeeld door het feit dat de vakantie- reisgids een maand later is uitgeko men dan vorig jaar. In de tiendaagse periode die begon op vrijdag voor carnaval werden vorig jaar 5822 personenauto's naar Texel gebracht en gingen er 5821 terug. Dit jaar bedroegen deze cijfers resp. 5019 en 4842. Het totale vervoersaanbod be droeg dus 11.643 in 1982 tegen 9.861 nu, dat scheelt 15,3%: Woensdag 2 maart wordt in de voormalige Albert Heijn-winkel in de Binnenburg te Den Burg een beurs van tweedehands kleding gehouden. De verkoping is georganiseerd door een zestal vrouwen. De beurs zal geopend zijn van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Wie via deze beurs tweedehands- kleding wil verkopen kan daags tevo ren in hetzelfde gebouw terecht om de kleding af te geven: tussen 10.00 en 12.00 en tussen 14.00 en 16.00 uur. De mensen, die de kleding in verkoop brengen, bepalen zelf de prijs. Voor elk aangeboden kledingstuk moet een kwartje worden betaald ter bestrijding van de kosten. Als het lukt de kleding te verkopen is bovendien per kleding stuk een gulden verschuldigd. Of het nu kwam omdat het speeltuin- beleid ter sprake kwam of omdat twee raadscommissies gezamenlijk (..Fit" en .Welzijn"I vergaderden maar de discus sie over genoemd onderwerp ontaardde donderdagavond nogal eens in balda dige opmerkingen en grappenmakerij. Dat betekende niet dat het onderwerp niet behoorlijk werd belicht. Het college wil 15 mille besteden om eem speeltuin en spelgelegenhedenbeleid op te zetten en P. Bakker van de PSP vond dat een vreemd uitgangspunt. ..Het is meestal andersom. Eerst ontwikkel je een beleid en dat moet de raad goedkeuren. Daarna ga je kijken hoeveel geld daar voor nodig is". Bakker was het eerste en niet het laatste commissielid dat pleitte voor een 'speelsere aanpak' van de spelgelegenheden. ,,Er moet net teveel met klimrekken en zandbakken ge schermd worden. Een zootje planken en takken geeft de jeugd meer kans om zich te vermaken", aldus Bakker, die eigenlijk ook vond dat de kinderen zelf inspraak moeten hebben. Er komt een ambtelijke commissie die een speeltuinbeleid moet uitwerken en Bakker zei dat kinderen daar ook een plaats in verdienen. Dat ging het colle ga-raadslid B. Daalder (CDA) te ver en ook wethouder P. Zegers vond dat met nodig. ,,De buurtbewoners krijgen in spraak en daar horen de kinderen ook bij". B. Daalder pleitte er voor dat het speeltuinbeleid zich niet alleen tot Den Burg zou beperken. ,,ln de buitendor pen zijn ook kinderen, schakel de dorpscommissies in", aldus de CDA-er Ook Welboren hield een pleidooi voor 'r,uigere' speelveldjes en zei dat de praktijk bewijst dat de jeugd niet altijd zit te wachten op 'speelgroen'. „In Den Hoorn was een speelveld en het wordt alleen maar gebruikt voor fietscrossen. Als de jeugd niets anders wil is dat helemaal niet erg. Gewoon zo laten", aldus Welboren. Chaos De opmerkingen van Bakker en Wel boren ontlokten aan wethouder K. Barendregt de uitspraak: „De linkse jongens zijn heel liberaal want ze willen alle vrijheid en chaos op speeltuin- gebied", een uitspraak waarmee Baren dregt in feite aangaf dat liberalisme chaos nastreeft. Bakker haakte hier meteen op in- door te stellen dat het speeltuinbeleid 'burgerlijke ongehoor zaamheid van de jeugd moet reguleren'. Barendregt gaf later aan dat het college- beleid 'ruim' zal zijn en dat veel afhangt van de situatie ter plekke. Ook P. Kikkert van Texels Belang was voor ruw spelmateriaal en had zich erover ver wonderd dat huttenbouwerij e.d. niet door de gemeente wordt getolereerd. De jeugd maakt prachtige bouwsels en even later sloppt gemeentewerken de boel" Kikkert begreep wel dat dit slopen te maken kon hebben met klachten uit de buurt maar vond een meer tolerante aanpak wenselijk. „Kin deren hebben ook belangen". „Concentrisch progressief model" „Ik heb in dit jaarverslag niets van belang kunnen vinden. Het staat stikvol met herhalingen, afkortingen en moeilij ke woorden maar hoeveel getuigschrif ten er gehaald zijn wordt niet ge noemd". Dat had betrekking op het jaarverslag 1981 -'82 van de Texelse muziekschool en de kritische opmerkin gen kwamen uit de mond van de VVD-er J. van der Meer die vertwijfeld uitriep „Wat moet ik hiermee?" De VVD-er maakte zich kwaad over het jaarverslag omdat het volgens hem onleesbaar was en niet die informatie gaf waar hij op zat te wachten. „Wat betekent concentrisch progressief model?" vroeg hij, waarna veel kritiek kwam op het inhoudelijke werk van de muziekschool. Van der Meer noemde de cursus populaire muziek waaraan vijf mensen deelnamen. Voor twintig lessen betaalde men 7 65,— en dat kon volgens Van der Meer nooit uit. Bovendien had men op verzoek van de cursisten de gespreksonderwerpen gekozen. Vragen Wethouder P. Zegers trad op toen de VVD-er zei dat de directeur van de school blijkbaar niet veel uitvoert. P. Zegers: „Dat zijn kwalijke opmerkingen die ik niet neem", waarna hij Van der Meer vroeg of hij de school wel eens had bezocht. Dat bleek niet het geval te zijn. G. Oskam legde uit dat het jaar verslag bij meerdere instanties vragen moest beantwoorden. Het is niet alleen een boekwerk voor de raadsleden maar ook een eigen naslagwerk en een verantwoording voor de subsidiegevers zoals provincie en rijk. De ambtenaar culturele zaken gaf toe dat het verslag niet altijd even makkelijk te lezen was maar alles wat maar gevraagd kan worden over de muziek school staat er in, inclusief het aantal geslaagden. Resultaten van dergelijke opleidingen zijn moeilijk meetbaar maar Oskam was van mening dat uit verschil lende orkesten, koren en de fanfares wel kon blijken dat de muziekschool bij draagt tot een verbetering van het muzikale peil op Texel. Effecten D. Welboren zei dat het goed zou zijn om de effecten van de muziekschool op een rijtje te zetten. „Ik bedoel dan niet prestatiegericht maar meer in de geest van: is de muziek oud-leerlingen blijven boeien, vooral door het zelf spelen". Wethouder Zegers dacht dat een derge lijk onderzoek practisch niet uit te voeren is en sloot de aanvankelijk felle discussiestemming af met de opmerking „Het gaat hier om cultuur en dan is prestatie niet zo belangrijk. Belangrijk is dat onze jongeren een gelukkig leven tegemoet gaan, waar muziek aan kan bijdragen". Verbouwing In de rondvraag kwamen de verbouw plannen van de sociale dienst aan de orde. P. Bakker zei dat er nu een uit breiding en verbouwing wordt uitge voerd van 78 mille zonder dat de raads leden de definitieve plannen hebben kunnen inzien. „Ik kan me alleen maar een schetsje herinneren en wil weten wat er nu voor dat bedrag wordt gedaan en of het overeen komt met het oude schetsplan", aldus de PSP-er. Zegers en Barendregt vonden niet dat het ver bouwplan nog in de commissievergade ring moest worden besproken. „Alles ligt ter inzage in het raadhuis". G Poster vroeg of de Verenigde Strandexploitanten al contact hadden opgenomen met het college, alszijnde de 'politieke kanalen'. Barendregt ant woordde dat het college binnenkort een gesprek zal hebben met de paviljoen houders. De financiën blijven een bron van zorg voor het comité dot zich momenteel bezig houdt met de orga nisatie van het bezoek van veertig Noordierse kindoren in april aan Texel. De totale kosten van vliegreis en het verblijf van drie weken belo pen ongeveer 735.000,—. Men heeft 75000,— binnen en er is voor 715.000,— aan toezeggingen gedaan. Er zal dus nog 715.000,— door allerlei akties bijeen moeten worden gebracht. Waar de organisatoren zich een beetje ongerust over maken is dat van het toegezegde geld nog helemaal niets daadwerkelijk is overgemaakt. Waarom dit niet gebeurt, is niet duidelijk. Voor zitter Peter Bakker van het comité zegt er vertrouwen in te hebben dat het toe gezegde geld wel zal komen. „Maar we worden wel zenuwachtig. De organisa tie gaat intussen door en met het selec teren van de kinderen die naar Texel zullen komen is men al een eind gevor derd. Ook voor de rest gaat alles goed. Gastgezinnen zijn er meer dan genoeg en ook het programma dat de kinderen wordt aangeboden is helemaal rond We hopen wel dat het toegezegde geld voor het komende weekend binnen is". Het organisatiecomité heeft voor het vervoer van de kinderen vijf busjes nodig. Er zijn er twee toegezegd. Ge hoopt wordt dat er spoedig nog drie aanbiedingen binnenkomen. Contact kan hierover worden opgenomen met Peter Bakker, telefoon (02220) 4527. 'Kunst van Texelaars voor Texelaars' is het motto van een tentoonstelling die vanaf maandag 28 februari in Galerie 't Winkeltje plaatsvindt. De expositie duurt tot 12 maart. Voorafgaande aan deze data zal het werk al voor genodigden te bekijke zijn. De keramiekafdeling bevat werk van drie kunstenaars: Nesrin During, Irene Penha en Frits-Jan Maas. Van deze laatste zijn ook aquarellen en tekeningen te zien. Henk Arendsen toont grafiek en van Pieter de Vries zijn foto's te zien. Mevr. Maas-de Hoogh exposeert etsen. Van Stefan During zijn houtbewer kingsproducten te zien, van Anneke Studulski bloemsierkunst en van Marijke van de Meent sieraden. Twee Texelaars van resp. 26 en 47 jaar hebben tegenover de politie bekend uit een café in Den Burg een jas te hebben gestolen, waarin zich een .portemonnee met 770, bevond. De jas en de porte monnee werden later teruggevonden, de twee hadden het geld eruit gehaald en ge deeld Onderzoek van de politie leidde spoedig tot aanhouding van de daders. Uit de voormalige champignonkweke rij aan de Witteweg in Den Hoorn werd klimaatregelingapparatuur ter waarde van 7600,— gestolen. De diefstal werd vrijdag ontdekt toen de voormalige eige naar de nieuwe eigenaar in het gebouw rondleidde. Drank Zaterdag werd ontdekt dat uit de opslagruimte van een horecabedrijf in Den Burg drank was gestolen. De daders hebben de ruimte kunnen betreden door een toegangsdeur met weinig moeite te forceren. Ongeveer dertig flessen drank van allerlei soort werden meegenomen Gamma Gisterochtend werd ontdekt dat inge broken was in de Gamma Bouwmarkt aan de Heemskerckstraat in Oudeschild. De ruit van een zijdeur was verwijderd en er was geld weggehaald uit een bureau lade, die daartoe was opengebroken Ratsen Twee fietsen werden gestolen, beiden van het merk Burgers. Van 13 op 14 februari werd een op slot staande donker rode fiets die bij de R.K. kerk in de Molen straat stond, weggehaald. Zaterdag bleek een bruine herenfiets te zijn ver dwenen uit een steeg aan het Schilder end.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1