Dienstencentrum moet er snel komen Brandweer had druk jaar Raadscommissies FET en welzijn: Veel belangstelling voor hobbyshow Schaatswedstrijc Jan Drijverschoo Andere naam Plattelandsvrouwen hadden avond over natuurtonds Spelmiddag in Speel-o-theek Open les Gyvo MST handbal Rabo: 3625. 77.900 Verleende bouwvergunning PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 22 FEBRUA De raadscommissies van Financieel, Economisch en Technisch Beleid en Welzijnsbeleid waren het er donderdagavond in een gezamenlijke vergadering over eens dat er snel een dienstencentrum voor ouderen in het voormalige St. Jan aan de Molenstraat moet komen. Niemand was dan ook van plan om tegen het collegevoorstel te stemmen om hier ruim vijf ton voor uit te trekken. Maar verschillende commissieleden vroegen zich wel af of een en ander niet goedkoper kon en of het dienstencentrum in de toekomst ook door anderen kan worden gebruikt, zodat het extra huur oplevert. Wethouder Barendregt zei dat in de begroting van het dienstencentrum geen rekening is gehouden met extra huurinkomsten. De gemeente verhuurt het hele gebouw aan de Stichting Regionale Stichting Welzijn voor Oude ren en als uit onderverhuur extra inkom sten komen, zal dat moeten blijken uit de jaarbalans van de Texelse afdeling. ,,Ze mogen wel onderverhuren maar ik denk niet dat het zoveel oplevert, want daar staan extra stroom- en cv-kosten tegenover". De begroting van het dien stencentrum is gebaseerd op gebruik van maandag tot en met vrijdag, waarbij avondgebruik niet is meegeteld. Met deze gebruiksuren kost het centrum de gemeente jaarlijks 43 mille. De wethou der antwoordde hiermee op vragen van A. Rienstra (CDA) die ook vroeg of het centrum het hele jaar intensief gebruikt zal worden. Bejaardenwerker Nico Nag- tegaal kreeg daarop de gelegenheid uit te leggen dat sommige activiteiten zomers enkele weken stoppen maar dat het merendeel 52 weken per jaar draait. Sneeuw Wethouder P. Zegers zei dat momen teel 250 bejaarden van het huidige dienstencentrum ,,De Hollebol" gebruik maken en dat dit aantal door de nieuwe akkommodatie nog wel zal groeien. Pakt-man Henk Beumkes hield een kleine beschouwing waarin hij de ge schiedenis van de plannenmakerij rond het centrum memoreerde en de uit spraak deed dat het nieuwe gebouw weliswaar veel duurder is dan het oude, maar dat Texel met een forse vergrijzing te maken heeft (thans 850 vijfenzestig plussers) en dat ,,De Hollebol" aan geen enkele eis meer voldoet. Als er een pak sneeuw op het dak valt, zijn de ouderen dén nog wel veilig?", zo vroeg de socialist zich af, die meteen antwoord kreeg van wethouder Zegers ,,Dat voor beeld is overdreven en snijdt geen hout. De ouders vonden het niet leuk dat in het verslag van de carnavalsviering in Den Hoorn de naam van de jongste inwoner van Den Hoorn verkeerd was genoemd. Het was niet Peter Alexander de Ridder maar Sander Peter de Ridder. De Speel-o-theek houdt woensdag 2 maart een spelmiddag voor kinde ren tot 7 jaar. Er zullen spelletjes worden gedaan en er kan met kon- struktiemateriaal worden gespeeld. Ook is er een poppenkastvoorstelling Alle kinderen zijn welkom en de toe gang is gratis. De spelmiddag begint om 14.30 uur en is om ongeveer 16.00 uur afgelopen. Op 2 maart is er geen uitleen. Vrijdag 4 maart is de speel-o-theek weer ge woon open van 15.00 tot 17.00 uur. De Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland hebben zich maan dagavond op de hoogte kunnen stellen van doel en streven van het Wereld- natuurfonds. De WNF-medewerkers mevrouw De Boer en de heer Parelberg uit Den Helder vertelden op welke wijze het WNF behoud wil nastreven van de natuur in al haar vormen: planten, die ren, bodem, water en lucht in onderlin ge samenhang en wereldomvattend. Aanzienlijke steun wordt gegeven aan projecten voor natuurbehoud waarbij wordt samengewerkt met de Interna tionale Unie voor het behoud van natuur en natuurlijke hulpbronnen. Het werk wordt onder meer mogelijk gemaakt door donaties. Tijdens de avond in Het Eierlandsche Huis, die door 57 leden werd bezocht, werd de film ,,Het leven de regenwoud" vertoond. Het was de bedoeling geweest ook de film Wad- denzee-Vogelland te vertonen maar de ze bleek niet beschikbaar te zijn zodat inplaats daarvan een natuurfilm over Ierland werd gedraaid. Voor het We- reldnatuurfonds leverde de avond al direct wat op, want de dames kochten voor 7800,— aan Panda-artikelen. Het reisje van de Plattelandsvrouwen naar Den Haag en Scheveningen is nog niet volgeboekt. Deelnemers kunnen zich daarom nog opgeven bij mevrouw W. Witte-Witte, telefoon 02225-252. Uw opmerking doet het wel aardig voor 't publiek", zei Zegers cynisch. Baren dregt legde uit dat de kosten voor de gemeente alles van doen hebben met de uiteindelijke rijksbijdrage waarvoor wel een principe toezegging binnen is. Er is gerekend op 7150.000,— maar vast staat dat niet. Zelf bouwen P. Kikkert van het Texels Belang was ook voor een nieuw centrum („Dat staat bij ons niet meer ter discussie") maar plaatste grote vraagtekens bij het bedrag van ruim vijf ton. De prijs waarvoor het St. Jan gedeelte wordt gekocht (7200.000, noemde hij 'pit tig') en het raadslid vond ook dat niet bij voorbaat moet vaststaan dat de eige naar die het pand verkoopt (Duin) ook de verbouwing uitvoert. „Dat moet losgekoppeld", aldus Kikkert. Baren dregt zei dat dit ook was gebeurd. In de onderhandelingen waren beide zaken apart besproken en met de Fa. Duin was op basis van een open begroting over eenstemming bereikt. Kikkert achtte hiermee niet bewezen dat de verbou wing niet goedkoper kon. Hij vroeg om meer financiële informatie en wilde graag alle overeenkomsten met toele veringsbedrijven thuisgestuurd krijgen. „Het centrum moet er komen maar wel zo goed en goedkoop mogelijk". Wet houder Zegers was er niet over te spreken dat Kikkert de informatie thuis wilde hebben. „Het ligt in het raadhuis ter inzage en daar zijn ook de ambtena ren die een toelichting kunnen geven". Kikkert bleef echter hardnekkig vragen om verzending per post. („Ik heb ook nog ander werk"). Maar Zegers gaf geen krimp. „U zoekt het hier maar uit. U wilt het toch niet zelf bouwen?" ANBO G. Poster van de VVD had vernomen dat de ANBO te weinig inspraak had gehad in de plannenmakerij. „Ze willen een eigen kantoor en zijn bang in de toekomst te worden buitengesloten" Algemeen coördinator van de werk groep die het dienstencentrumbouw plan heeft ontwikkeld, C. van Trigt, zei het „niet zo interessant" te vinden of de ANBO in de werkgroep was vertegen woordigd. De bejaardenvakbond is ruim vertegenwoordigd in het bestuur van de regionale stichting zoals dat wettelijk is voorgeschreven. Nico Nagtegaal vulde aan dat ANBO leden in de werkgroep zitting hebben, alleen niet altijd verte genwoordigers uit het ANBO bestuur. „We hebben de ANBO benaderd om uit alle buitendorpen afgevaardigden te leveren maar dat lukte niet in alle gevallen, dus hebben we zelf mensen gezocht", aldus de bejaardenwerker, die nog nooit had gehoord dat de ANBO een eigen kantoor wilde hebben. „Ze hebben bij mijn weten in „De Hollebol" nog nooit hun neus gestoten als ze ruimte nodig hadden". Twaalf nachten vóór 30 april werd de brandweer ingeschakeld bij hot blussen van een te vroeg aangestoken meierblis bij Oosterend. 1982 zal voor de vrijwillige Texelse Brandweer de geschiedenis ingaan als een roerig en afwisselend jaar. Uit het jaarverslag is op te maken dat de 37 vrijwilligers bijna alles heb ben meegemaakt wat een brand weerman (helaas) maar kan mee maken. Het korps werd vorig jaar maar liefst 54 keer opgeroepen voor hulp. het jaar daarvoor gebeurde dat „maar" 42 keer. Men heeft vorig jaar, wederom helaas, in de praktijk veel ervaring kunnen opdoen, vooral met bestrijding van grote branden, zoals de Supermarkt van Maas waar bijna al het materieel werd ingezet. Dertien keer kwam men op de plaats van de gemelde brand en bleek het loos alarm te zijn. Valse brandmeldingen kwamen vorig jaar, op één uitzondering na, niet voor. Dat is in voorgaande jaren wel eens anders geweest. Het loos alarm betrof meestal ten onrechte in werking gekomen automatische brandmeldingsinstallaties van NIOZ, Texelse Reede en Verpleeghuis. In enkele weken tijd moest vorig voorjaar negen keer worden uitgerukt voor bosbrandjes, waarbij de brandweer het sterke vermoeden kreeg dat opzet in het spel was. Door de brandweerlieden wordt het al als „normaal" ervaren dat hun hulp ingeroepen wordt bij auto-ongelukken. De recentelijk aangeschafte rampen wagen heeft goede diensten bewezen. Ook voor de interne organisatie was het voor de brandweer een opmerke lijk jaar, niet in de laatste plaats door het afscheid van commandant Job van Hoorn, dat „gevierd" werd met een klinkende feestavond. Vijf vrijwilli gers moesten wegens leeftijd en gezondheidstoestand het korps verla ten. Begin dit jaar zal deze teruggang mogelijk weer worden gecompenseerd met nieuwe krachten. Van Hoorn heeft met zijn afscheid tevens het laatste jaarverslag geschre ven en opent dat verslag met de op merking. „Jongens, dat hebben we aardig gefikst. Het ging goed", waarbij hij zijn vreugde uitspreekt over het feit dat de vrijwilligers bij het werk geen ernstige verwondingen hebben opge lopen. Dat „aardig fiksen" is volgens de voormalige commandant vooral te danken aan programma's van de oefencommissie, het volgen van cur sussen en goed teamwerk. Veel aandacht in het jaarverslag wordt besteed aan het onderdeel pre ventie. Van Hoorn merkt hierover op dat een goede samenwerking met alle gemeentelijke afdelingen, wat betreft het doorvoeren van brandveiligheids eisen, vereist is. Bij die preventie hoort ook de voorlichting. Als daarom wordt gevraagd, geven leden van het korps graag informatie hoe brand voorkomen of snel kan worden geblust. Van Hoorn rekent door deze voorlichting op een „beetje begrip" voor het werk van de brandweer en hoopt op een „beetje persoonlijke brandpreventie". Helaas is er op dit gebied nog veel werk aan de winkel, waar het korpskader niet altijd tijd voor heeft. Feit is dat branden altijd klein beginnen en dat degenen, die het vuur ontdekken en niet in paniek raken met snel en goed handelen veel leed en schade kunnen voorkomen. „Veelal zal men de brandweer alarmeren, maar voor wij er zijn verloopt enige tijd en dan is het erg belangrijk hoe er die paar minuten wordt opgetreden", aldus Van Hoorn. Daarom wordt in ieder geval bi| openbare gebouwen besproken hoe ieder op zijn/haar gebied moet optre den en wat er van diegenen bij brand wordt verwacht. Meegevallen Tevreden toont de voormalige commandant zich over het werken met Meerdere exposanten beoefenden hun hobby metterdaad. Hier modelbouwer D. de Vries aan het werk. Op initiatief van de dorpscommissie van De Koog werd zaterdag en zondag in de RST-kantine De Kaaps-nol een hobbytentoonstelling gehouden. Diver se exposanten, voornamelijk uit De Koog, lieten hier iets zien van hun liefhebberij. De bedoeling was tot navol ging te prikkelen. Op Texel zijn honderden mensen werkloos. Voor velen van hen zou dit lot veel beter te dragen zijn als zij hun overdadige vrije tijd met een of andere liefhebberij inhoud zouden kunnen ge ven. De Kaaps-nol is niet zo'n erg gelukki ge plaats voor een tentoonstelling, maar de belangstelling was toch zeer goed. Vooral zondag was het bijzonder druk en gezellig. De omvang van de expositie was overigens bescheiden. Het moet mogelijk zijn bij een eventuele volgende keer nog meer exposanten aan te trekken, temeer daar zij niet persé uit De Koog of omgeving afkomstig hoeven te zijn. Deze eerste keer waren er maar twee niet-Kogers. D. van Wilsum uit Den Burg die houtdraaiwerk liet zien en André Witte, ook uit Den Burg, die een fraaie poppenkamer exposeerde. Uiteenlopend In omvang en kwaliteit liepen de verschillende 'stands' sterk uiteen. Nog al indrukwekkend was de ansichtkaar tencollectie van de heer Nan Huisman die niet alleen een verzameling Texelse kaarten heeft maar ook allerlei curiosi- teieten op prentbriefkaartengebied: een serie over klederdrachten, kaarten met bijzondere postale betekenis en kaarten Zaterdag 26 februari zullen de jeugd leden van de gymnastiekafdeling van Gyvo weer hun jaarlijkse open les presenteren. Om 14.00 uur begint men in De Kaapsnol. De toegang is gratis. De kinderen die mee zullen doen moeten proberen allemaal om 14.00 uur aanwe zig te zijn. Vijf groepen, kleuters, jongens en meisjes klas 1, 2 en 3, meisjes klas 4, 5 en 6, jongens klas 4, 5 en 6 en de meisjes voortgezet onderwijs, zullen in ongeveer anderhalf uur op diverse toestellen hun kunsten vertonen. De MST-dames speelden dit weekend met succes uit tegen Zeemacht. In de eerste helft werd er zeer rustig gespeeld, door beide teams. Door het goede samenspel kwam MST snel tot scoren. Er werd ook goed verdedigd zodat de tegenpartij haast geen kansen kreeg. De ruststand werd dan ook 6—2 in het voordeel van MST. In de tweede helft dreigde het bij MST uit de hand te lopen. Er werd niet meer geconcen treerd gespeeld. Zeemacht merkte en benutte dat zodat de standen steeds dichter bij elkaar kwamen. Al gauw bleek echter dat MST zich niet liet verdringen. De ploeg was en bleef sterker. De eindstand werd 12—7. de regionale alarmcentrale en de „pie pers". Het alarmnummer 2066 heeft „gelukkig" meer bekendheid gekregen omdat voor een ambulance hetzelfde nummer moet worden gedraaid. Vorig jaar is van de regionale alarmcentrale niet één keer een verkeerd bericht of oproep gekomen en dat is de brand weer enorm meegevallen. „Eerst hielden we het een beetje af, maar nu mogen we zeggen: het gaat prima". Waarbij Van Hoorn de verwachting uit spreekt dat door ervaring de kans op fouten nog veel kleiner zal worden. die werden uitgegeven naar aanleiding van actuele gebeurtenissen, zoals het 'afdalen' van de Niagara watervallen in een ton en de 'proeve op de Reede van Texel met drijfbaar oliegoed'. Ook de heer Jan Bruin liet een serie kaarten zien. Naast Texelse kaarten is hij gespe cialiseerd in kaarten van Noordhollandse dorpen en hij heeft een nagenoeg complete collectie van Nederlandse oceaanstomers en de handelsvloot. De 13-jarige Sebastiaan Halsema vroeg aandacht voor zijn sterrekunde hobby met fraai plaatmateriaal waar onder een sterrenkaart en een sterre- kijker waarmee hij elke helder avond de hemel afspeurt. Leontine Verseput toonde haar kleu renfoto's, de heer F Kaczor liet iets zien van zijn boekbinderij en Klaas Bónne toonde dat hij niet alleen een verdien stelijk conferancier en zondagsdichter is, maar ook een veelbelovend kunst schilder. Sinds anderhalf jaar hanteert hij met toenemende routine kwast en palet en dat heeft geresulteerd in aardige schilderijen, o.a. van De Koog, de Slufter e.d. Ook oude foto's van niet meer bestaande landschappen hebben als onderwerp gediend. De heer D. de Vries houdt zich al 20 jaar bezig met het maken van scheeps modellen van uiteenlopende schaal, zowel varende als statische. Op de expositie liet hij onder meer een zelf standig varend zeiljacht zien dat voor zien is van een vaanstuurinrichting maar ook de sleepboot Smit Londen die in de afbouwfase verkeert alsmede het prille begin van de stoomijsbrekerOrion". Smirnawerk was er van Carla van Tatenhove. Irene Schuil was bezig met Hindelooper schilderwerk, Harry Tiele- mans toonde enkele scheepsmodellen en een tweetal recente schilderijen, van de stranding van de KW 149 Verder was er onder meer modelbouw van Robert Lakeman, poppen van de familie Dijksen. De heer Huisman liet een groot Texel helpt Noord-lerland. Helpt U mee? aantal schitterende schaalmodelll boerenwagens zien en bewonl dwong ook de verzameling tro| vlinders van K. Kluteaf. In de afgelopen periode werdel B. en W. de volgende bouwvergj gen afgegeven. Fa. W. en J. Veeger, Grensvj Den Burg voor het vergroten bollenschuur aan de Grensweg ij Burg; de heer J. J. Bakker, Ranch De Koog voor het gedeeltelijk verj van een beheerderswoning a; Randweg 3 te De Koog; de hflr Mantje, Dorpsstraat 64, De KooMr het veranderen/vergroten var| woonhuis aan de Dorpsstraat 58| Koog; de heer R. Heilmann, Uln* 10, 2805 Stuhr Ortsteil Heiligja Duitsland voor het plaatsen berging aan de Californiëweg 16® Koog; de heer W. van Da» Schweringlaan 1, Bussum vaj gedeeltelijk veranderen van een aan Klif 19 te Den Hoorn; de h| Boogaard, Neptunusstraat 7, Hi veld-Giesendam voor het gedd vergroten van een woonhuis aar derhaaks, 't Horntje; Stichting herstel Texel, p/a Noordwesters Burg voor het gedeeltelijk vern van een woonhuis aan de Wier: te Oosterend; de heer A. Badweg 4, De Koog voor het telijk veranderen van een café rant-paviljoen Noordzee aan deE te De Koog; de heer A. Cu Ruyterstraat 5, Oudeschild vc 2; vernieuwen van een garage/schan De Ruyterstraat 5 te OudescfJcj heer J. H. Geus, Schilderend/ Burg voor het plaatsen van een kap buitengevel aan het Schi te Den Burg; mej. C. C. Gasthuisstraat 19, Den Burg w gedeeltelijk veranderen van een pand aan de Dorpsstraat 27 te Dd Fa. Brons en De Vries B.V., Dorfce 20, De Koog voor het gecpz veranderen van een voorgevel Dorpsstraat 20 te De Koog; B Beheer- en *Exploitatiemaati B.V., Weverstraat 17, Den Bujv het vergroten van een winkelpi de Weverstraat/Achterom te Di Directie Gemeentewerken, plaats 1, Den Burg voor het Uü van een fietsenstalling op hetQ achter de bodewoning te Den El De heeft Hoomder IJsclub „De Geul" vrijdagochtend voor de Jan Drijverschool uit dezelfde plaats schaatswedstrijden georganiseerd op de ijsbaan op het Grote Vlak aan het Hoomderslag. Daarbij moest Jasper Mulder zijn wisselbeker verdedigen. Hoewel hij in de eerste wedstrijd de snelste tijd klokte, lukte hem dat niet. Bij de tweede ronde kwam hij te vallen, zodat de beker naar Guido Nagtegaal ging. Bij de meisjes werd Marit de Leeuw eerste in de hoogste klassen. Voor de jongens was al lang een wisselbeker beschikbaar, afkomstig van Bouw- en Timmerbedrijf Visser. Ingaand dit seizoen stelde café „Loodsmanswelvaren" een beker be schikbaar voor de meis|es. Chocola Het was de bedoeling dat iedere pool twee wedstrijdjes zou verrijden. Daarbij moesten de vijfde en zesde klassen een rondje schaatsen, terwijl de lagere klassen een recht stuk moesten afleggen De kinderen van de eerste en tweede klassen kregen echter na hun eerste wed strijden warme chocola. Zij werden door dat gebeuren door zo'n ge« feestelijkheid bevangen dat hei sen van de tweede ronde inschoot Omstandigl De orpstandigheden waren uil Het ijs verkeerde in prima condii weer was bijzonder aangenaam school nam aan de wedstrijden halve het onderwijzend persom tijdwaarneming voor zijn reken De Hoornders hebben ruim eem hun baan kunnen genieten. Hei zeer schoon zodat het snel bevi na zaterdagochtend kon er geschaatst worden. Uitslagen: Klassen 1 en 2, jongens: I Mulder, 2. Sander Hopman, Schuyl. Meisjes: 1. Dawide Sc Leoni Hopman, 3. Patricia de KI Klassen 3 en 4, jongens Drijver, 2. Aart Slegh, 3. Eligius Meisjes: 1. Hennieta Mulder, Lap, 3. SaskiaSchuyl. Klassen 5 en 6, jongens: Nagtegaal, 2. Eric Hin, 3. Rog* hoeven. Meisjes: 1. Marit de Petra Sleqh, 3. Yvettede RuyW

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2