a i wm Waterkwaliteit op Texel laat nog te wensen over „Poltergeist" De eerste viool KRUISWOORDPUZZEL Ierse kinderen HAVENRESTAURANT TEXEL Lindeboom-concert KTF/DEK uitverkocht Billy Turf" ERKEND RANK XEROX DEALER Rabobank: 36.25.77.900 AG 25 FEBRUARI 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 13 lang niet overal op Texel is het laktewater van de gewenste it. Uit de inventarisatie die is <t voor het provinciale water- itsplan voor Noordholland blijkt bij de rioolzuivering van Ooster- g lang niet in orde is wat betreft urstof gehalte. er geldt op een aantal punten het „matig" als gevolg van algen- waardoor niet aan de basis- it" wordt voldaan. Die basis- it wordt ook op andere punten t eiland niet gehaald door „af- en" van uiteenlopende aard. Zo de noord-oost hoek van Texel van een te groot biochemisch ifverbruik en bij Oosterend en in is Hendrik polder worden de die gelden voor het gehalte liumstikstof ver overschreden, izondering van het water in en de duinen is overal sprake van hoog zoutgehalte, onder andere 'olg van zoute kwel. Dit wordt niet in alle gevallen als ongunstig uwd, in tegendeel. Het brakke rertegenwoordigd een bijzonder ijk milieu en zou dus in stand worden gehouden, joel van het waterkwaliteitsplan Dordholland is het meeste water ld" te maken voor 1990 waarvoor oen gulden nodig is. Texel wordt verband aangemerkt als „aqua- ecologisch aandachtsgebied", meentebestuur sluit niet uit dat ivmciale plan, dat overigens nog Irden „bijgesteld" als de uitvoe- duur zou blijken te zijn, aan- [is voor bezwaren van Texel. Van is ook dat de kosten van de zuivering tot uitdrukking zullen komen in de zuiveringsheffingen die nu al hoog worden gevonden. Het provinciale plan en de eventuele reactie van Texel daarop zullen onderwerp van gesprek zijn in een bespreking die Waterschap en gemeente op 16 maart zullen hou den. De kaarten voor het winterconcert dat KTF/DEK zaterdagavond in De Linde boom geeft zijn geheel uitverkocht. Mensen die al een kaartje hebben en achteraf verhinderd blijken te zijn, worden verzocht hun toegangsbewijs terug te brengen bij Zegel heren- en jongensmode. Weverstraat 32 te Den Burg. Telefonisch bericht geven dat het kaartje beschikbaar is kan ook: 02220- 2728. De combinatie moet een spectaculair resultaat opleveren. Producer Steven Spielberg, befaamd van jaws. Close en- counters of the third kinds. Raiders of the lost ark en E.T., en regisseur Tobbe Hooper. Al gauw ging Spielberg echter over de schouder van Hooper meekij ken en de producer begon de regisseur op de vingers te tikken Samen hebben ze nu „Poltergeist" (klopgeesten) ge maakt. Poltergeist is het verzamel- woord voor alles wat buitenaards is en zich op angstwekkende wijze aan de samenleving vertoont. Waar gaat het om? In een keurig Amerikaans rijtjes gezin wordt in hun nieuwe huis, ergens op een pas ontgonnen heuvelachtig gebied geconfronteerd met een aantal paranormale verschijnselen, die aan vankelijk een vriendelijke vorm hebben. Schuivende stoelen worden daarom vol genoegen gadegeslagen. De pret slaat om in een regelrechte nachtmerrie als de verschijnselen in door L. van Schooten En misschien zou er wel iemand verband legde en zei dat zo'n leen man ook verder hielp, dat fn Santen verstandig had gedaan sndra Cranenburgh te trouwen, je maar weer. Anders was-ie |o'n doodgewoon onderwijzertje sp haast het burgemeestershuis zo diep was ze in gedachten, [glimlachend belde ze aan. vanSanten en Dick van Herpen inmiddels naar Amsterdan ge- niet op de motor. „Je moet er Btje als heer verkleed uitzien", zei [rpen, „anders denkt die uitgever Itomt bedelen." adden nog ruim en ruim de tijd en arpen stelde voor dat ze in het pain een kop koffie zouden gaan Het was er druk, bijna alle i bezet. Het viel Jaap op dat Van hier blijkbaar bekend was. Van lllende zijden werd hij gegroet, hij lifde joviaal. Toen stootte hij Jaap I je die vent die daar alleen aan het I zit met die krant?" t is Kerkhoff." (rkhoff de criticus?" hij publiceert zelf, als Willem is dat 'em", zei Jaap zijns s geimponeerd. ;hoff was een uitermate kundig een man van groot gezag. En te roman van Willem Hovius was ied ontvangen. kunnen wel even bij hem gaan zei Van Herpen achteloos. Jaap protesteren, maar zijn metgezel vooruit. iet misschien gepermiteerd, me- vroeg hij overdreven beleefd, ii| ons aan uw tafeltje zetten." hoff keek verstoord op van zijn smeet die toen op de tafel en op, lertventi", hij klapte Dick van op de schouder. „Sjonge Dikkie leb jij zo lang gezeten, jongen? nog altijd broekebindster op die van je?" 9 altijd", zei van Herpen plechtig. kFrits. dit is Jaap van Santen, van me, straks ook van jou." n mij, hoezo?" 'Ok bezweken voor de verleiding ift een boekgeschreven." ingenaam", zei Kerkhoff efffen. Jaap scherp aan. Die moest om de formele begroeting, ik aangenaam", zei hij. lachten ze allebei. sze man", legde Van Herpen uit, vent die dat verhaal geschreven dat ik je laatst heb laten lezen." Toch niet uit dat dorp, hoe heet het er.... o wacht es. Van Santen zei v gaat me een licht op. Nou, r Van Santen, je kon het minder oor de eerste keer." was met zijn houding verlegen, ick van Herpen, die had hem al ht waar-ie bijzat. Zijn manuscript rkhoff laten lezen! Meteen maar e bijl. heb je d'r een uitgever voor?" Burgerhout wil het uitgeven van de Librye. Maar voor een jodenfooi." Nou ja, dat probeert hij altijd. Nieuw talent, nog onbekend, valt niet mee meneer voor een arme uitgever.... we kennen dat. Stink er niet in, Van Santen." „Dat heb ik hem ook al gezegd. Vanmiddag gaan--we op audiëntie. En dan zullen we het eens anders gaan aanpakken, maar m'n vriend Jaap is zelf te onzeker. Hij kan niet geloven dat hij werkelijk iets goed geschreven heeft." „Luister es Van Santen", zei Kerk hoff met nadruk, „Dick hier weet dat ik geentmens ooit stroop om de mond smeer en dat ik vind dat veel te veel mensen die het niet kunnen zich bezon digen aan boeken schrijven. Maar ik zou het jammer vinden als dat boek van jou ongeschreven gebleven was. Het is geen Hoge Literatuur. Je bent eigenlijk meer verteller dan literator. Wees er blij mee. Al dat hoge gedoe vindt toch geen koper, je verdient er geen droog brood mee. Iemand die goed, die mees terlijk vertellen kan, vindt altijd lezers. De voorbeelden zijn voor het grijpen. Ik voorspel je met dit boek een groot succes. Laat Burgerhout maar kletsen, maar die weet het zelf heel best. Ik ben blijk dat ik nou es kennis met je maak en ik wil je alleen maar zeggen: begin niet aan een tweede in opdracht van je uitgever, want dan bederf je je eigen markt. Schrijf je tweede boek net als je eerste, omdat je er plezier in hebt, omdat je schrijven moet." „Jaja", zei Jaap, „eerst maar es kijken hoe dit afloopt." „Nou, succes zal jou niet verblinden, gelukkig. Blijf maar met allebei je benen op de grond Jongens, hier moeten we wat op drinken. Ober!" Jaap luisterde naar het gesprek tus sen Van Herpen en Kerkhoff. De laatste gaf adviezen, hoe dit boek te intro duceren. „Je moet het zelf aan Gerard van Marken geven, er bij zeggen dat ie het niet met de grote hoop méé recenseert. Gerard neemt dat wel van jou, hij kent je natuurlijk niet zo goed als ik...." „Hou m'n naam een beetje hoog bij m'n vriend Van Santen", verzocht Van Herpen. Twee uur later waren ze terug in Americain. „Nou, wat heb ik je gezegd?" triom feerde Van Herpen. „Dat is is wat anders dan die kale vijfhonderd gulden. Het is net als ik hoopte, Burgerhout had deksels goed in de gaten wat hij voor brood op de plank had. Hij heeft het alleen maar geprobeerd. Hij was doods bang dat we met jouw boek naar een ander zouden gaan1" Jaap knikte, in gedachten het gesprek met de uitgever herhalend. Hij was wel een beetje ontdaan van alle gebeur tenissen van deze middag, eerst dat gesprek met Kerkhoff, die beloofd had „dat hij er werk van zou maken" en toen het duel met de uitgever. Het was goed dat Van Herpen er bij was. Dat was een scherp mannetje! „Zonder jou", zei hij tot zijn college, „had ik geen letter geschreven. Ik zou het aan jou willen opdragen." „Nooit doen", wuifde deze weg, „er is maar één aan wie je het kunt opdragen en dat is je vrouw. Trouwens, ze zou denken dat je niet meer van haar hield, als je het niet deed. Een vrouw als de jouwe kun je zó niet passeren!" 11. „Sandra passeren, het laatste waar ik aan denk! Maar eerlijk Dick, als ik toch iemand hiervoor te danken heb, dan ben jij het." „Eerlijk is best, en je fuift me maar es op een fijn dineetje..." .„J,Dai?eker..^. „Goed, je hangt. Ik zoek het res taurant en het menu wel uit. Dat stop je niet met een rooie rug, vader. Maar het kan er af, want we hebben ze vanmid dag voor je verdiend." „Hoe vind jij mijn vrouw, Dick?" Opeens was het er uit. „Jouw vrouw?" Jaap zag hem aarze len. „Een prachtvrouw. Een koningin. Ze houdt een beetje van show.... je neemt me niet kwalijk?" Jaap lachte. „Nee, wantje hebt nog gelijk ook. Ik vroeg niet of je wat vriendelijks over Sandra zou zeggen, ik vroeg je oordeel over haar." „Jij bent nog altijd weg van haar." „Ja, en dat hoop ik te blijven." „Zal je geen moeite kosten. En daar zal zij zelf wel voor zorgen. Zij zal je wel blijven boeien, tot haar laatste snik. 't Zou geen vrouw voor mij zijn, ik heb zelf 'een haan die altijd koning moet kraaien, we vlogen elkaar steeds in de haren.... maar ik ben ook niet zo'n wijze vent als jij. Jij bent haar waard. En ik geloof als puntje bij paaltje komt, dat jij toch de baas bent." „Ik heb nooit de behoefte gehad de baas te spelen." „Nee, de baas spélen zou je bij haar ook niet lukken. En ik geloof niet dat ze mij zo erg mag „Ach loop", zei Jaap, maar het klonk niet overuigd. „Nee, we lijken te veel op mekaar en we kennen elkaar daarom te goed. Jouw vrouw staat heel gereserveerd tegenover mij." „Ik geloof niet dat dat zo is, Dick. Ik zou het heel jammer vinden als dat zo was." „Ik niet. Want nou wordt het voor mij een sport. Wanneer jouw vrouw straks haar oordeel over mij zou herzien, dan sta ik er goed op. En dat hoop ik toch echt. Bij zo'n vrouw als de jouwe wil ik graag in een goed blaadje staan." Hij lachte, maar Jaap merkte dat hij in ernst sprak. „Ga je dus overstag?" „Ik? Nee, ze zal me moeten nemen zoals ik ben en het zou ook niet eerlijk zijn, mooi weer tegen haar te gaan spelen." „Dat zou ze deksels goed in de gaten hebben. Ze is scherp genoeg." „Maar Olga is nog scherper." „Olga! Ja, daar noem je me er ook een! In vele opzichten een dochter van haar moeder, maar niet in alle. Olga leeft...." „Dieper." „Ja, hoe weet je dat?" „Dat weet ik niet, dat voel ik." „Olga houdt ook wel een beetje van show." „Vast wel, maar ze is er zich deksels goed van bewust dat het show is. En zij zelf moet niets hebben van zulke men sen." „Je schijnt haar goed bestudeerd te hebben", lachte Jaap. „Ja kerel, ik heb mijn ogen de kost omvang en kwaadaardigheid toenemen. Nadat het kleine dochtertje in een huiveringwekkende aanval van gene zijde verdwijnt en een aantal experts op paranormaal terrein te hulp schieten, worden de poorten van de hel letterlijk geopend. Spielberg verklaart, dat hij de effecten niet heeft gezocht in veel bloed en ander geweld. De grieze ligste dingen spelen zich af in het volle daglicht. Er zijn geen messen en moordpartijen. Het is gewoon een film om de mensen aangenaam bezig te houden. Dan is er nog de muziek van Jerry Goldsmith. Het slaaplied dat hij schreef als hoofdthema krijgt naarmate de film vordert zo'n onheilspellende ondertoon, dat je je al gauw onbehaag lijk voelt. „Polstergeist" is te zien van vrijdag t/m maandag. Toegang 16 jaar. Met Billy Turf haantje de voorste" heeft Henk van der Linden zijn 36ste kinderspeelfilm (Denk aan: Dik trom, Sjort en Sjimmie en Pietje Bell) ge maakt. Het is niet de eerste film, die deze cineast uit het Limburgse Schinnen over het dikste studentje ter wereld en zijn eeuwige plaaggeest Meester Kwel heeft gemaakt en het zal ook niet de laatste zijn: momenteel is Henk van der Linden druk bezig met alweer een aflevering over het vraat zuchtige stripfiguurtje. Het draait alle maal om Billy Turf, die behalve zijn nimmer aflatende eetlust, ook nog door zijn lompe, onbeholpen houding voort durend in botsing komt met zijn leraar- meester Kwel (Jan Kruyk). Dat levert -.een. groot aantal., slapstickachtige scènes op, waarvan Billy Turf ongetwij feld de treffendste is. Deze geheel Nederlands gesproken jeugdfilm is te zien als zondagmatinee. De toegang is alle leeftijden gegeven toen ik bij jullie was. Je hebt een prachtig gezin, daar ben ik jaloers op. Je vrouw, dat is een prachtvrouw en ze weet het. Olga, een heel intelligent meisje, wil scherp en hard lijken, maar is het eigenlijk met. Yvonne is natuurlijk het zonnetje in huis, die lachebek. En Sander, daar zit een geleerde in. Stil water met een diepe grond. Met die jongen zou ik wel es een uurtje willen bomen." „Daar-zul je heus de kans wel toe krijgen. Je bent nou één keer bij ons ge weest, Dick, ik hoop niet dat het de laatste keer was. We hebben altijd al goed met mekaar kunnen opschieten." „Ondanks het verschil in leeftijd." .Klets vent! ik ben geen ouwe bok. maar zoals je hiermee geholpen hebt, dat vind ik reusachtig." „Praat er niet van." „Goed, maar zolang je nog geen eigen huis en eigen gezin hebt.... wees dan zoveel mogelijk thuis bij ons." „Dat wil ik graag", zei Dick van Herpen met zoveel warmte, dat Jaap hem verwonderd aanzag. En toen kwam de ober met de kip. Want minder kon niet, vond Jaap. Het kwam allemaal uit zoals Sandra het had gepland. Jaap kreeg de drukproeven van zijn boek ter correctie. Sandra las ze door. En in haar rees een stil respect voor de man waar ze mee getrouwd was. Wan neer ze niet zou hebben geweten dat hij de schrijver was, zou ze dit boek in één adem hebben uitgelezen, zou ze er zeer beslist graag een hoofdstuk uit hebben voorgelezen op de literaire kring. Dit zou ze een boek vinden om te bezitten. Een Jaap, héér man, had het geschreven. Ze bewonderde hem diep en toch was er ergens een gevoel van onbehagen. Zij dacht dat ze Jaap van voor tot achter kende en nu bleek haar „lelijke eendje" een zwaan te zijn! Met al haar Cra- nenburghse trots moest ze toegeven, dat hij hierin boven haar uit, vér boven haar uit stak. Sandra, die zelf niet de minste literaire begaafdheid had, had alle eerbied voor mensen die een boek konden schrijven. Ze zag haar Jaap met andere ogen aan, nu hij dit kunststuk had gewrocht. Ze moest er even aan wennen. Ze had totnogtoe Jaap's bewondering, zijn de votie, als vanzelfsprekend aanvaard. Ze zou het nooit openlijk toegeven, zelfs niet aan zichzelf maar ze had altijd het gevoel gehad dat Jaap zijn handen mocht dichtknijpen dat hij haar, Sandra van Cranenburgh, gekregen had. En Jaap zelf had het gevoel in de loop der jaren zeker niet verminderd. Voor hem was ze nog altijd het ideaal, waarop hij 55 60 65 Horizontaal 1. voorzetsel 3. begrip 8. bolgewas 10. bijb. naam 12. liggende 14. schamele woning 15. hebberig 16. deel van een voertuig 17. drank 19. mil. opl. school (afk) 21. dierenliefkozing 23. Europeaan 25. tot nader order (afk) 26. ter attentie van (afk) 28. bijwoord 29. dimensie 31tandarm zoogdier 32. geneesmiddel 34. verstand 35. vrucht 37. meisjesnaan 37. meisjesnaam 38. aanleggen 39. Zuivelprodukt 40. godin 42. maanstand (afk) 43. speelgoed 44. schaakterm 46. onderricht 45. onderricht 46. opening in het ijs 47. kreet 48. vreemde munt 50. afdeling ..SL.öMatdeWdnfl 55. dwingeland 57. zonnescherm 60. gesloten 61. lopen 63. woede 65. voorzetsel 66. zich op een bepaald punt bevinden 67. voorzetsel Verticaal 1. geogr. aanduiding (afk) 2. maand 3. meisjesnaam 4. vette vloeistof 5. vierkante platte steen 6. in geval (afk) 7. water in Utrecht 8. deel van de dag 9. hetzelfde (afk) 11. lust 12. ijle stof 13. kloosterzuster 14. revolverhouder 18. tekengerei 19 teken van verstandhouding 20. toiletartikel 22. hoefdier 24. voorbijgaand 25. lekkernij 26. seconde 27. afwezigheid 30, vorm van denken 32. deel van een voertuig 33. aanw. vnw. 34. herkauwer 36. tak van dienst 38. soort onderwijs (afk) 40. lokspijs 412. danskoor 46. titel 49. soort leder 51. broedplaats 53. familielid 54. in dat geval 55; deel van een berg 56. Nederl. Televisie Stichting (afk) 58. deel van een kippenhok 59. streep 60. meisjesnaam 62. eng. voorzetsel 64. kindergroet verliefd was als in zijn jongensjaren. Nu bleek diezelfde Jaap, die ze in ge dachten altijd beschouwde als tot haar opziend, opeens boven haar uit te steken! Daar moest ze aan wennen. Maar haar verwarring duurde niet lang. Jaap betekende méér dan ze ooit had gedacht. Als hij dus haar nog altijd vereerde, betekende dit dat ze vereerd werd door een man, die méér kwalitei ten had, dan ze ooit had vermoed. En als je nu logisch redeneerde, ging zij y irni ayn daar beslist niet op achteruit. Als zo'n R'lLllLftnU man je aanbidder was en bleef, nou dan TFMFI was je zelf ook niet van de minste. ILALL \a/ a. i 'tittttttttli Wordt vervolgd -aaaaaaiaiiii v h Langeveld en De Rooy bv Den Burg, Texel Geef ze een eiland om nooit te vergeten. Een trouwpartij Een kop koffie, nog net voor de boot Een feest voor uw gehele familie Een etentje voor het gezin Een glas wijn bij het open haardvuur Een party voor 12 personen Een receptie voor 200 personen Een intiem diner voor 2 personen Oma's 80ste verjaardag Eenproefvaartvaneennieuwekotter Een prima idee voor uw feestje, party of bruiloft en altijd op maat naar uw portemonnee. Bel uw gastheer Jan C. Stolk, (02226) 310. het restaurant waar altijd alles vers is.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 13