Alsnog peil 1982 voor deel welzijnssector M I SI Provinciale bijdrage verbouw wagenmuseum nog onzeker Gouden speld voor Willem Brugmans P ha! óók lid van de fietsclub! BenW willen ruim 1V2 ton geven ■o Jaarvergadering dorpscommissie De Koog Kledingmarkt voor Ierse kinderen Onmisbare kracht voor de Folklore c c O Mededelingen PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 25 FEBRUARI Burgemeester en wethouders stellen de raad voor f109.895,— aan nullijnover schrijdingen goed te keuren. Het totaal gereserveerde bedrag voor dit doel is f133.565, groot. Aan de toekenning van de betreffende subsidies wordt wel een beperking verbonden: voor het jaar 1984 kunnen daar geen zekerheden aan ontleend worden die betrekking hebben op aanvragen die dan gedaan worden. Opvallend in het collegevoorstel is dat voor de subsidietoewijzing aan de RST wel weer wordt uitgegaan van de nullijn '82. Navraag leerde echter dat praktisch alleen in de welzijnssector de nullijn '82 hoger was dan die van '81. En in die sector wordt nu gedeeltelijk alsnog het niveau 1982 ingevoerd. De grootste nullijnoverschrijding is al eerder in het nieuws geweest: de mu ziekschool krijgt er bijna f37.000,— bij wegens gestegen salariskosten. Dat betekent niet dat er meer uren worden gegeven, dat aantal daalt zelfs een beetje. Het muziekschoolpersoneel moest echter van rijkswege in een hogere CAO worden ingeschaald. In ambtelijke taal staat in het voorstel met betrekking op de Welzijnsstichtmg dat de f14.652,— nullijnoverschrijding die in 1982 ten bate van sportver enigingen, muziekverenigingen en der gelijke werd gedaan, nu structureel gemaakt wordt. Dat betekent dat, hoe wel de raad vorig jaar besloot dat die uitgave éénmalig moest zijn, nu gezegd Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. Mensen, die zulke zaken voor tweede gebruik beschikbaar willen stellen, worden verzocht de spullen voor tien uur op de stoep te zetten Deze week zijn de volgende straten aan de beurt: Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Golf slag, Vaargeul, Schoorwal, Noordwester. Te De Waal wordt papier opge haald om 14.00 uur. wordt dat deze tot het vaste kosten- pakket gerekend moet worden. Met andere woorden: er wordt alsnog van de nullijn '82 uitgegaan. Dit geldt overigens weer niet voor de jeugd- en jongeren- sector. Daar wordt, in de huidige stanbd van zaken bijna f6300,— gekort ten opzichte van het peil '82. Meer infor matie daarover is te vinden in het verslag van de vergadering van de wel- zijnsstichting in deze krant. Bezwaren Daarmee worden dus de ingediende bezwaarschriften tegen het sociaal eco nomisch jaarplan '83 niet gehonoreerd door het college. Het zal moeten blijken of het CDA hier genoegen mee neemt. Die partij stemde namelijk in de vorige raadsvergadering voor het collegebeleid (nullijn '81) onder het voorbehoud dat de nullijnoverschrij dingen die zouden voortvloeien uit het hanteren van het peil '82 alsnog aan de orde zouden komen. Activiteiten Een norm die door het college telkens wordt gehanteerd bij de beoordeling van onverschrijdingen is of er met dat geld nieuwe activiteiten worden gefinan cierd. Als dat niet het geval was, ging de toekenning wat hen betreft door. Aldus kan bijvoorbeeld een onvermijdelijke salarisstijging zoals bij de muziekschool en bij de Sportraad (f3630, opge vangen worden. Het komt overigens ook al voor dat nullijnoverschrijdingen niet opgevoerd hoeven te worden om dat de loonkostenontwikkeling naar be neden gaat en er dus bespaard wordt. Dat is het geval bij de Regionale Stich ting Welzijn voor Ouderen waar een bedrag van ƒ4933,— niet hoeft te worden uitgekeerd VVV Voor de nullijnoverschrijding van de VVV wordt een vaste formule gehan teerd, waarin inkomsten en uitgaven van de instelling worden verwerkt. Nu kent de begroting '83 van de VVV een overschot van ƒ5000,— terwijl berekend is dat een overschrijding van ƒ4500,— uitgekeerd zou moeten worden door de gemeente. Hoewel de VVV het geld dus blijkbaar niet nodig heeft, wordt het door het college toch toegekend, maar daar wordt de voorwaarde aan verbon den dat het geld wel uitgegeven wordt in 1983. RST De raad moet zich ook buigen over de bijdrage aan de RST in de kosten van het zwembad. Hiervoor wil het college ƒ17.189,— toekennen. Dat is lager dan oorspronkelijk werd verwacht, maar door te bezuinigen op de loonkosten stijging, electriciteits- en gasverbruik en door uit te gaan van een pachtop- brengst van ƒ3345, - voor het paviljoen kon het toe te kennen bedrag lager worden. Of dat ook in de praktijk zo zal zijn moet nog blijken, het paviljoen is volgens het ambtelijke advies moeilijk te verpachten. Personeel Door gestegen personeelskosten zul len ook de Burgemeester De Koninghal en de sectie jeugd- en jongeren werk extra geld moeten hebben (respectieve lijk ƒ11.375, - en ƒ10.907,-). Bij de De Koninghal zijn in dat bedrag ook nog een paar kleine andere posten opge nomen. De brandweer (regionaal) zou ƒ5493, extra moeten hebben wegens huisvestings- en tractiekosten. De openbare bibliotheek kan het voorziene tekort van ƒ4536, in eigen begroting opvangen en bij de Stichting voor Maatschappelijk werk in de kop van Noordholland zijn de personeels kosten gestegen. Het college wil aan die instelling ƒ5189,- extra toekennen. Dorpscommissie De Koog heeft dins dag jaarvergadering in ,,Capri" in De Koog. De aanvang is 20.00 uur en de agenda vermeldt onder meer de plannen voor een nieuw dorpshuis. Een gemeentelijke vertegenwoordiger zal een toelichting geven op de plan nen. Op de afgelopen weekend gehouden hobbytentoonsstelling kon men 't aantal groene erwten in een glazen pot raden. Dit gokje" werd gewonnen door Dirk Jan Wuis uit De Koog. Het juiste aantal was 1757 erwten en Dirk Jan zat er één naast Hij won een taart. W//M. j O Vrijdag 11 maart organiseert de Her vormde vrouwendienst een kleding markt in De Schakel naast de N.H. kerk. De opbrengst van deze markt komt ten goede aan het verblijf van de Noord- Ierse kinderen op Texel. Alle soorten van kleding zijn welkom en kunnen in De Schakel worden inge leverd op maandag 7 maart van 10.00 tot 12.00 uur, op woensdag 9 maart van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur en op donderdag 10 maart op dezelfde tijden. De niet meer gedragen kleding wordt op 11 maart verkocht van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Degenen die niet in staat zijn de kleding zelf te brengen kunnen contact opnemen met mevrouw Vermeulen, Wilhelminalaan 32, Den Burg, telefoon 02220-3564. De koopwaar wordt dan thuis afgehaald. Tijdens de markt wordt door de vrouwendienst koffie met cake verkocht. De consulent, de heer Berkhout, vindt het huidige kwaliteitsniveau in houdelijk niet hoog genoeg en zou eigenlijk eerst de uitbreidingsplannen willen beoordelen om dan pas over een bouwvergunning te praten. In een raadsbesluit van 13 mei 1980 werd aan de stichting een bijdrage van 50 procent in de geschatte bouwkosten toegezegd, met een maximum van ƒ166.500, In maart 1981 vroeg het stichtingsbestuur de gemeente of al op dat bedrag gerekend kon worden bij de bouw van het kasko, waarvan de kosten begroot werden op ƒ240.000, Daar voor zegden zowel de vorige als de huidige wethouder in principe hun me dewerking toe. De raad bleef, ondanks negatief advies van de museumconsu lent, 14 december 1982 bij de behande ling van de museumnota achter de nieuwbouwplannen staan. Toekomst Omdat nog niet bekend is hoe duur de totale uitbreiding zal worden en hoe de exploitatie van het museum er daarna uit zal zien, zullen dus voorwaarden ge steld worden op financieel terrein. De planologische procedure kan voor v.Si r. :Y 1 ».t Vrijdag 25 februari In de Burgemeester De Koningl wordt een Rode Kruis-bloedafnï) avond gehouden, van 18.30 - 2| uur. Scouting Texel houdt fancy fair inl gebouw Bernhardlaan 147 van 11 tot 22.00 uur. De Fotokring Texel heeft bijeenkc—j in dorpshuis d'Ouwe ULO, aam 20.00 uur. Tante Marie speldt de gouden onderscheiding bij haar man „Ome" willem Brug mans. Op dit plattegrondje is te zien welke plaats nu wordt voorgesteld voor de tennisbanen van Deuce. Het gearceerde gedeelte stelt de sporthal voor. De witte uitstulping rechtsboven aan de hal zou dan de kantine van de tennisclub moeten worden. Het college van burgemeester en wethouders stelt de raad voor de Stichting Agrarisch Museum een subsidie voor ruwbouw van de voorgenomen uitbreiding toe te kennen van f166.500, Daarmee wordt de grens van 50 procent, die voorheen in acht werd genomen, ruim overschreden. Wel worden aan die subsidie voor waarden verbonden met betrekking tot het inhoudelijk en zakelijk functioneren van het museum. De provinciale museumconsulent heeft namelijk te kennen gegeven dat anders de provinciale bijdragen wel vergeten kunnen worden. de zomer afgerond zijn. Of de grond al in erfpacht kan worden uitgegeven moet nog bekeken worden. Het grond bedrijf is van mening dat eerst een beleid uitgedacht moet worden dat voor alle musea geldt. Woning De problemen rond de bij het mu seum behorende woning zijn nog steeds niet opgelost. Het is de bedoeling dat die ruimte bij het museumgebeuren wordt getrokken, maar de huidige be woner wil er niet uit. Dat werd al in 1977 bij de rechter aanhangig gemaakt en die vond toen dat gezamenlijk naar een op lossing in de sfeer van vervangende woonruimte gezocht moest worden. Dat is nog steeds niet gelukt. Bovendien beloofde het vorige colle ge de bewoner twee clandestien ge bouwde schuurtjes te vervangen door een nieuw schuurtje en te zorgen voor een eigen afgeschutte ruimte bij de woning wat f14.000, kostte. In het ambtelijk advies wordt opge merkt dat de ontruiming nu wenselijk is omdat bij de verbouwing het pand gelijk op een aantal punten aangepast kan worden. Op de jaarvergadering van de Stich ting Texelse Folklore, dinsdagavond in hotel De Lindeboom, kreeg secretaris en spreekstalmeester „Ome" Willem Brugmans de gouden folklorespeld uit gereikt. Deze eer viel hem ten deel omdat hij al 21 jaar in het folklore- gebeuren actief is waarvan de laatste vijf jaar als bestuurslid. De voorzitter van de stichting, Cor Kossen, noemde Brug mans een „manusje van alles" die vorig seizoen een uitstekend organisator van de boerenbruiloft bleek te zijn en elke folklorewoensdag op deskundige wijze de programmadelen aan elkaar praat., „Ome Willem", zoals hij al jaar en dag iri de folklorewereld wordt genoemd kreeg*1 de gouden onderscheiding opgespeld door zijn vrouw, „Tante Marie". De uitreiking van de speld was een officieel gedeelte in de geanimeerde vergadering die door een twintigtal aangeslotenen en medewerkers werd bezocht. Voor de meeste discussiestof zorgde het feit dat de folklore dit zomer seizoen het avondprogramma laat ver vallen en daarvoor in de plaats al 's mor gens in het centrum van Den Burg actief is. Protest kwam vooral van de leden van de dansgroep Oude Dansen die ge wend was in de Lindeboom een ge- ellige avond met bal na te presenteren. Jat bal na met levende muziek kost relatief veel geld ondanks een bijdrage van De Lindeboom en de entree-op brengst. Het Lindeboom-programma leverde gemiddeld slechts zestig be zoekers op en voorzitter Kossen noem de dat „matig" als men ziet hoeveel mensen daarvoor actief zijn. Leden van de dansgroep vonden echter dat het avondprogramma niet mocht verdwij nen. Gerard van der Kooi: „Ik vind die avonden erg gezellig." Wervelend Het bestuur was van mening dat het avondprogramma op de Groeneplaats ook al erg aan belangstelling heeft inge boet, mede omdat de winkels 's avonds met meer open zijn. „Als het nu een mooie stranddag is, pakken we de toerist misschien 's morgens of 's mid dags Het moet een doorlopend, wer velend gebeuren worden", zei Kossen, die de dansgroep de raad gaf met de boerenkapel te gaan praten over een show in De Lindeboom maar dan niet meer onder financiële verantwoordelijk heid van de stichting. De opbrengsten van dergelijke avonden kunnen dan ver deeld worden onder de optredende clubs. Een oud probleem dat ook nu weer aan de orde wordt gesteld is de geringe belangstelling en medewerking van de ondernemers. Martin Tromp zei in zijn jaarverslag dat het vaak moeite kost om de benodigde bijdragen van deze groep te krijgen, al was vorig jaar wel een extra bijdrage van f1500,— ontvangen van de Winkeliersvereniging Den Burg. Bruiloft Door bezuinigingen moest vorig jaar de oude ambachtenshow vervallen en het bestuur had geen kans gezien dit onderdeel volledig door Texelse am bachten te vervangen. Wel was een echte boerenbruiloft gehouden met me dewerking van het echtpaar Visser en Janme Craanen. Extra was een optre den van een Franse dansgroep dat bij het publiek zeer in de smaak was gevallen. Voor dit evenement kreeg men een Toer-lnn subsidie. Uit het financieel jaarverslag van pen ningmeester C. van Langelaan bleek dat 03 V) 0) 03 la 0) (I) O 9' In dorpshuis De Bijenkorf wordt irl matie gegeven over Oosterend Pres 20.00 uur. Zaterdag 26 februari Scouting Texel heeft fancy fair inl gebouw Bernhardlaan 147, van li tot 22.00 uur. De halve marathon van De Waal J om 14.30 uur. In dorpshuis De Wielewaal te De I speelt 't Amateurtje ,,Zo'n he huisje buiten", aamvang 20.00 uur Het Koninklijk Texels Fanfare/ geeft in De Lindeboom-Texel het lijkse winterconcert; 20.00 uur. Zondag 27 februari Tussen 13.30 en 14.00 uur kar camping ,,De Koorn-aar" we gestart voor de vierde wandeltocht de Winterserie. met de zeven folkloreprogramma's vorig jaar een bedrag van bijna 40 mille was gemoeid. Ruim de helft van deze kosten werden gedekt door de vaste winke- liersbijdrage en ook de provincie Noord holland gaf een subsidie van 2700, Activiteiten die vorig jaar voor forse extra inkomsten zorgden waren de verloting van vachten, poppen en het koek kleuren. Forse uitgaven betroffen de aanschaf van een muziekinstallatie (die ook door anderen kan worden ge huurd) en een opknapbeurt van de boe renwagens. De kinderdansgroep met -24 kinderen toeleefde vorig jaar een opbloei en dat tftas vooral te danken aan het wervings- werk van Willem Brugmans op de lagere scholen en aan de danslessen van Liliane Hoogerheide. Ook de groep Oude Dansen heeft nieuwe aanwas en Dries Veltkamp kon dan ook constate ren ,,dat de angst voor vergrijzing weer even naar de achtergrond is verdron gen." De groep vierde vorig jaar het 12Vi jarig jubileum en trad 26 keer op. Dit zomerseizoen zal in Den Burg waar schijnlijk niet meer op het gemeentelijke mobiele podium worden gedanst maar op het tegelplateau voor het raadhuis. De leden van de dansgroep klaagden dinsdagavond over de ongelijke vloer van de podiumwagen en verkozen ook een directer contact" met het publiek op de grond CO co O) Om 15.00 uur begint in dorpshi Skiltje de opvoering van het kind neelstuk „De geldmolen". Kinds van heel Texel zijn welkom f2,-. Dinsdag 1 maart Tussen 10.00 en 12.00 uur en 14.00 en 16.00 uur kan in de va lige AH-z'aak aan de Binna tweedehands kleding ter ve worden aangeboden. De dorpscommissie van De heeft jaarvergadering in ,,Capri' uur. De Vrouwenbond FNV heeft voormalige Landbouwschool filt discussieavond over ,,Het reel af|bPi4"tv^:-09^ur- q,wX „«Af r L i VASTE AGENDA il De fractie van de VVD vergadert donderdag voor de raadsvergadeii van 19.30 tot 20.15 uur in het ga tehuis. Men kan daar terecht voo gen of inlichtingen over de ko1*1 raadsvergadering. De Openbare Bibliotheek aan verstraat in Den Burg is (bel* feestdagen en andere bijzonden genheden) geopend op de tijden: maandag 10.00 tot 12. dinsdag 14.30 tot 17.00 uur en 1! 21.00 uur; woensdag 14.30 tot uur; donderdag gesloten; vrijda Begeleidingsgroep borstamputat Helder en omstreken. Wie bela ling heeft voor individuele of gesprekken kan kontakt opnem de kruisvereniging Den Helder woordnummer 10, 1780 AN Helder, telefoon (02230) 14375. Iedere dinsdag- en donderdago van 10.00-12.00 uur houdt bej werker Nico Nagtegaal spreekuu dienstencentrum De Hollebol, E 32. te 28, 29 en 30 juli. Secretariaat: Ankerstraat 32, 1794 BJ Oosterend. De reünie voor alle oud-Oosterenders, waar ze ook wonen buiten het dorp of ergens anders op de wereld gaat zeker door. Opgave aan het secretariaat kan reeds, wel gaarne schriftelijk. Zoals bekend kan zijn is deze reünie traditie getrouw vastgesteld op de woensdag avond voorafgaande aan de feesten. Zakenmensen en andere belangstel lenden voor expositieruimte in de grote tentoonstellingstent kunnen eveneens bij het secretariaat nadere inlichtingen verkrijgen. Alle mogelijke informatie en uitleg historisch spel voor alle Oosterenders, vrijdagavond 25 februari in De Bijenkorf. Fotowedstrijd Eventuele mededingers in de foto wedstrijd met als thema „Oosterend" kunnen hun werk kwijt bij Niek van der Heijden op de redactie van de Texelse Courant. Daar zijn ook inlichtingen te krijgen. In hotel De Lindeboom word vrijdag van 14.15 tot 15.15 en 15 16.30 uur Yoga-cursussen gei Inlichtingen en opgave bij Dorii (02226-269). De CDA fractie houdt sp telkens op de laatste donderdag raadsvergadering van 19.30 tol uur in het gemeentehuis. De Texelse AA-groep (Anonis coholisten) komt elke dinsda van 20.00 - 22.00 uur bijeen dienstencentrum „De Hollebol" Burgwal te Den Burg. leder mi holproblemen is vrijblijvend voor een of meerdere gesprek! komsten. Maatschappelijk werker Frank i houdt spreekuur in de Oude maandags, dinsdags, woensd vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en dags van 18.30 - 19.30 uur. Iedere eerste zaterdag van di wordt in De Cocksdorp en Eiert papier opgehaald, 's Morge 10,00 uur door de o.l. school Cocksdorp in het dorp en di geving en 's middags van 13 uur door de Strijbosschool in de de polder. De speel-o-theek is elke middag van 14.00 tot 16.00 u vrijdagmiddag van 15.00 tot geopend in de voorspeelzaal dorpshuis aan de Wilhelmi"* k 11

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2