Vakbonden en ouders samen in de slag? VOOR 'T LAATST SAMEN MET DE GROEP Welzijnsstichting ontstemd over nullijnbeleid „Onderweiskwalietijd in het cheding" lelmatig beschermen met verf Zegers gaf tegengas Kindertoneel in 't Skiltje Piet Bakker boos op Van der Meer Aandringen op lineaire hypotheek overbodig Noodlokaal voor vereniging JDAG 25 FEBRUARI 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 IWij willen een strijdbare wethouder die knokt voor het Texelse onderwijs bij Juister Deetman". Wethouder Zegers zag dat niet zitten en gaf te kennen dat hij gemeentebestuurder weinig kon uitrichten tegen de bezuinigingsmaatregelen in Wonderwijs. ,,Wij kijken in de toekomst en onderzoeken hoe we de problemen zelf iöeten oplossen. U moet via politieke partijen uw doel zien te bereiken." Dit was en van de vele „botsingen" die woensdagavond ontstond op de protest- anifestatie van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) in De ieboom tussen een zeventig toehoorders en de wethouder van onderwijs die een ie knuppel in het hoenderhok gooide door te zeggen dat de bezuinigingen gelijk als resultaat kunnen hebben dat de onderwijsgevenden zeer kritisch naar i eigen uitgaven gaan kijken. leerlingenaantal in een klas, maar dat hij in de praktijk had gemerkt dat het vroeger makkelijker was aan 50 kinde ren in één lokaal les te geven dan nu aan 30. ,,De kinderen zijn van een ander type. Het zijn meer persoonlijkheden, dat heeft natuurlijk maatschappelijke oorzaken, maar u kunt deze situatie niet met vroeger vergelijken." Anderen wezen op de gevolgen van de verhoging van het minimum aantal leerlingen in één klas van 30 naar 32, omdat het voortbestaan van scholen of onderwijsrichtingen in het voortgezet onderwijs in het geding is. ,,Je krijgt grote verschuivingen en dat heeft con sequenties." Zegers verweerde zich door te zeggen dat het college in Den Haag niet veel kan uitrichten en bleef hameren op het feit dat „randvakken" kritisch bekeken moeten worden. Aantasting De houding van de wethouder werd door verschillende sprekers en spreek sters als „berustend" betiteld en men vond dat een verkeerd uitgangspunt. Op een vraag aan de wethouder of zijn CDA collega Deetman voor het onderwijs een afbraakbeleid voert antwoordde de wethouder ontkennend. „Verhogen van het minimum aantal leerlingen in een klas hoeft geen slechte maatregel en ook geen aantasting van het onderwijs te betekenen." Raadslid Peter Bakker bracht in de onderwijsbezuinigingen een brandende kwestie naar voren. Er is uitgerekend dat het huidige systeem van onderwijs financiering jaarlijks 250 miljoen „teveel kost door de huidige verzuiling". Als een openbare lagere school van de gemeente een bepaald bedrag per leer- d seizoen Vijf of 2es banen vtx- lln9 krijgt,^ krijgt een basjssqfiOPl voor bijzonder onderwijs hetzelfde bedrag, ,,Of dat geld nu nodig is of niet", aldus Bakker. Als de kosten van een openbare school door extra uitgaven moeten worden gedekt, bijvoorbeeld de aan schaf van nieuwe leermiddelen krijgt een christelijke school automatisch meer geld zondat is gekeken of deze school ook nieuwe boeken nodig heeft. ,,Ze kunnen die extra hoge leerlingenbijdrage dan rustig besteden aan iets anders", zei Bakker, die vroeg of de wethouder mee wilde doen met de landelijke wethouders lobby" om dit systeem van „ongelijke monniken, gelijke kappen" te veran deren. Zegers zei dat hij voor vrijheid en gelijkheid van onderwijs was en dat de wethouders in zijn regio toch niet hetzelfde standpunt zouden in nemen. ,,Dan heeft lobby-en weinig zin." egers sprak over de „franje van het lerwijs" en noemde daarbij de ool-tv. het schoolzwemmen, de Hoolbegeleidingsdienst en verplichte sen (op de basisscholen) als wereld- ntatie. „Het niveau van vakken waar iltaten te meten zijn is teruggelopen het aantal vakken is wel belangrijk jenomen. Daar moeten wwe ook kijken", aldus de wethouder die bepaald niet kon vinden in alle isen van de aanwezige ouders, leer- hten en leerlingen, e wethouder beperkte zijn betoog het lager onderwijs omdat het leentebestuur daar bemoeienis mee t Het college kon, volgens Zegers, geen toezegging doen dat de rijks- uinigingen zullen worden opgevan- door de gemeentekas. „De gevol- zijn nog niet te overzien maar het it wel vast dat we niet alles kunnen ïlen." Als voorbeeld noemde hij de ting op het speciale vervoer van kin- en die buitengewoon onderwijs vol- In totaal maken 12 kinderen ge- ik van deze regeling waarbij men Den Helder, Bergen en de Kom- sschool in Den Burg wordt gehaald gebracht. Dat vervoer kost de ïeente nu 65 mille per jaar en als de isubsidie conform het Deetman- rstel gedeeltelijk zal vervallen gaat de gemeente ruim een ton kosten. )an moeten we bekijken of er niet ten valt te werken met andere ïeenten zoals Den Helder." Alleen al door terugloop van leer- sn zullen in het basisonderwijs vol d ■nen en als de ministerplahnen door i komt daar nog eenzelfde aantal aldus Zegers die zei deze ont- ckeling uit oogpunt van werkgele heid heel spijtig te vinden maar dat zich niet moest blindstaren op aliteit van onderwijs die in het geding .Vroeger had men klassen van vijftig llmgen en toen ging het ook", meen de wethouder die zijn opmerking met Jngelach beantwoord kreeg. Persoonlijkheden heer Studulski verwoordde de nmmg in de zaal dat men zich inder- fad niet blind moet staren op een 5e toneelgroep van de Gemeen- sp Oudeschild zal zondagmiddag in jshuis 't Skiltje het stuk ,,De geld en" opvoeren. Dit 4 bedrijven inde en door J. A. Tempelaars en fan der Heijden geschreven stuk is taal bedoeld voor kinderen. Niet in kinderen uit Oudeschild zijn <om maar ook uit andere delen van el. 8egonnen wordt om 15.00 uur intree is 72,— per persoon. Met verhaal gaat over de gierige per Knijpschaar (Ruud Boom) en (vrouw (Martha Witte), die steeds geld willen verdienen. Als zij fen dat in het dorp iemand woont die leen molen geld kan maken, willen lie molen in handen zien te krijgen, 1 leidt tot veel malle verwikkelingen, Iraan zelfs een tovenaar te pas komt Iranzelfsprekend een happy end. De belangstelling voor de cursus ^oelmatig werken en beschermen met J" is tijdens de eerste les afgelopen Tijdag nogal tegengevallen. Een groot ■antal cursisten die zich hadden opge- jeven kwam niet opdagen. Degenen die nog mee willen doen aan deze Bjjsus kunnen vrijdagavond in het Étorpshuis van Den Burg terecht, aan- Nng 19.30 uur. Het betreft negen les- ien en de kosten zijn f67,50. Docent is T. Ways. nde cursus komen allerlei aspecten van «Hilderen en onderhoud aan de orde '.oals het werken met kleuren, beoor- Ssling van ondergrond, beton en onder houd. gereedschap, stopverf en pla- Hir, etc. voorstander van nieuwe stakingen te zijn. Ouders Verschillende ouders brachten naar voren ook actie te willen ondernemen vooral om de eigen „achterban" te overtuigen van de consequenties. Al- bers stelde dat de leerkrachten in feite geen andere keuze hebben dan lijd zaam toezien of „rigoreuze acties" waarop ABOP-bestuurder Albert Hoven de wens uitsprak dat vakbond en ouders dit keer samen de strijd aangaan. W, Boere zei dat de consequenties voor de Texelse scholen nog met exact zijn te overzien maar dat de minister wel heeft aangekondigd dat het einde van de bezuinigingen nog lang niet in zicht is. Voor dit jaar staat er 325 miljoen korting op het programma en volgend jaar moet nog eens 532 miljoen worden ingeleverd. Namens de vakbonden zei Boere dat over bezuinigingen met hem wel te praten valt maar de minister heeft te kennen gegeven nergens over te willen praten. Dallas „Voor 1986 moet 1,2 miljard ingele verd worden maar dan hebben we ook bijna 9000 onderwijskrachten minder en dan komt zelfs de kwaliteit van vakken als taal en rekenen zwaar in het ge ding." Boere vreesde de „franje discus sie" ook in Den Haag. „Dan zeggen ze Engels kan worden afgeschaft want ze kijken toch naar Dallas". Aan het begin van de avond hield Liz Gedekink, naast Hoven, Boere en Zegers een betoog als verontruste ouder. Ze sprak de hoop uit dat deze groep niet zal afwachten wat er gebeurt. „Het gaat om uw kind." Een handtekeningenactie die gehouden was op de scholen had het voorlopige resultaat van bijna achthonderd steun betuigingen en deze zullen, vergezeld van een kritische petitie, naar de minis ter van onderwijs worden verzonden. Wethouder Zegers kreeg aan het einde van de avond ook een presentje: een rood potlood van een meter lengte waarmee hij als onderwijzer niet alleen taalfouten (zoals op het spandoek in de zaal „pnderweiskwalitijd in het che ding") kon verbeteren maar „corrige rend kan optreden bij alles wat betreft onderwijsbeleid niet kan." Wat is duurder? Zegers vulde aan dat het college doordrongen is van het feit dat hoge kosten voor het openbaar onderwijs niet automatisch meer opbrengsten voor het bijzonder onderwijs moeten betekenen en daarom wordt op Texel bij de berekening van de gemiddelde subsi diebedragen per leerling de kosten van de vier relatief dure openbare scholen buiten beschouwing gelaten. Fridt Blanken zei daarop dat het huidige ver goedingensysteem niet deugt en onnodig hoge kosten oplevert. Zegers bleef zich verzetten tegen de forse oppositie uit de zaal met de mededeling dat andere cijfers hebben aangetoond dat het bijzondere onderwijs niet duur der is dan openbaar onderwijs, mogelijk zelfs goedkoper waarop een leerkracht uitriep dat iedere onderwijzer dan maar bijzonder onderwijs moet gaan geven. „Dan besparen we tenminste wat." Hol van de leeuw Naarmate de discussie vorderde werd voor de zaal steeds duidelijker dat Zegers niet van plan was „een vuist in Den Haag" te maken en alleen de Texelse situatie wilde opvangen, waarbij volgens zijn zeggen wel prio riteiten gesteld moeten worden. „Als we het schoolzwemmen willen blijven betalen moet er wel iets anders wegJ Pelgrim bracht daarop naar voren dat het geen zin had een wethouder „in z'n uppie in het hol van de leeuw" als kritiek-ontvanger te blijven gebruiken. „We zullen zelf ook moeten aanpak ken", waarna een discussie ontstond hoe dit moet gebeuren. Al gauw stond vast dat „het publiek" in het algemeen niet overtuigd was van de gevolgen van de bezuinigingen. „Men denkt meestal dat het alleem om salarissen gaat, maar we moeten keihard maken wat dit rijks beleid voor Texel gaat betekenen", zei Drs. W. Boere die aanvulde zelf geen Opperwachtmeester W. van den Berg (achtste van rechts) verkeerde dinsdag voor de laatste keer temidden van zijn collega's van de groep Texel van de Rijkspolitie. De opper nam die middag afscheid omdat hij zoals gebruikelijk bij politiemensen wegens het berei ken van de 60-jarige leeftijd „func tioneel leeftijdsontslag" heeft gekregen. Wat betekent dat een markante, goed lachse, maar soms ook strenge figuur het eilandelijk college van wetsdienaren heeft verlaten. Op nadrukkelijk verzoek van de opper voltrok het afscheid zich in strikt be sloten en informele sfeer. In de sociale werkplaats De Bolder werd door menig een de verdiensten en eigenschappen van de scheidende opper onder woor den gebracht, waaronder burgemeester J.A. Engelvaart. Hij overhandigde een boek als afscheidscadeau; ook andere sprekers hadden geschenken meege bracht. Vooraf poseerde de heer Van den Berg met de (bijna) voltallige groep collega's voor onze fotograaf. Hij ver- Bij de behandeling van een begrotingswijziging in de woensdagavond gehouden bestuursvergadering van de Welzijnsstichting is gebleken dat voor een deel van de welzijnssector nog wel de nullijn '81 wordt toegepast, terwijl dat voor een ander deel inmiddels niet meer geldt. De peuterspeel zalen plus de jeugd- en speeltuinverenigingen zullen volgens het ge meentelijk beleid f6296,— minder krijgen dan vorig jaar. Het bestuur was het met deze gang van zaken niet eens, maar voorzitter Kees Hooger- heide was van mening dat er bij het college wel ruimte bestond om dit bij te stellen. Er werd weer een hoofdstuk geopend in de feuilleton „Deuce en de tennisbanen". De plaats die werd voor gesteld is gesitueerd in het bosje tussen de sporthal en het parkeerterrein. De kantine zou dan aan de sporthal vast- gebouwd kunnen worden. Volgens Oskam waren zowel B en W als de club in hun eerste reactie enthousiast over het plan. Blanken toonde zich minder opgetogen. Hij zou het zonde vinden het bosje „dat nu echt wat begint te worden" op te offeren voor dit doel. Koninghal De Stichting Beroepsonderwijs heeft aangeboden om voor ruim f15.000,— wandisolatie aan te brengen in de De Koninghal. De noodzaak hiervan werd erkend door de aanwezigen. Gerard Zijm, die tijdens de vergadering tot secretaris in de plaats van de vertrek kende Els Postma werd gekozen, opperde gekscherend om met dat bedrag de vordering te verrekenen die nog bij het beroepsonderwijs openstaat over de huur van de sporthal door de huishoudschool. Er bestaat tussen beide instellingen verschil van mening over de hoogte van die vergoeding. In een brief heeft de Welzijnsstichting de Stichting Be roepsonderwijs aangeslagen voor bijna 23.000 gulden. Kantines Zowel S V. Texel als Texelse Boys hebben de eindafrekening van hun kantinebouwprojecten gestuurd. Het betrof hier respectievelijk nieuwbouw en uitbreiding. SVT ging ruim duizend gulden boven de begrote drie en een kwart ton, terwijl de Boys bijna een kwart ton meer uitgaf boven de ge plande f40.000, In beide gevallen besloot het bestuur van de welzijns stichting dat de verenigingen zelf voor dat geld moesten zorgen. Elders in deze krant valt te lezen dat voor het andere deel van de welzijnssector, met name voor de sport, als de raad er mee akkoord gaat, inmiddels wel de nullijn '82 wordt aan gehouden. Administrateur Gijs Oskam legde uit hoe de situatie kon ontstaan. „Nadat de raad vorig jaar die bewuste nullijn overschrijding goedkeurde, kwamen er nog een paar subsidieaanvragen binnen van jeugdinstellingen. Omdat er bij de gemeente geen ruimte meer was, heeft de Welzijnsstichting die toen voor haar rekening genomen. Dit jaar wilden we echter dat dat bedrag weer op de gemeentebegroting zou drukken, maar door de afdeling financiën werd dat af gewezen. Daar vond men dat er geen verplichtingen van de stichting naar de gemeente moesten worden overgehe veld. Waarschijnlijk is deze ongelijke behandeling onbewust ontstaan". Doorlichten Burgemeester en wethouders hebben de besturen van de Sportraad en de Welzijnsstichting uitgenodigd voor een gesprek om te kijken in hoeverre de afdeling Culturele Zaken van de gemeente „oneigenlijk" werk voor beide instellingen verricht. Deze afdeling is namelijk overbelast. Van beide stichtingen wordt de administra tie bijgehouden, evenals van de secties van de Welzijnsstichting en van de muziekschool Wethouders Zegers lichtte toe dat kijken of de werkdruk verlicht kan worden de voorkeur verdient boven het aantrekken van meer ambtenaren. Fridt Blanken was van mening dat er dan wel met Sportraad en Welzijns stichting afzonderlijk gesproken moet worden, maar voor die mening vond hij geen medestanders. dwijnt niet uit het gezichtsveld van het publiek want de ex-politieman is ver knocht aan Texel en peinst er niet over zijn pensioenjaren elders te gaan door brengen. Zijn liefde gaat uit naar de natuur, de kleine en vooral ook de grote visserij. Het feit dat hij op Urk is geboren als zoon van een visser en veel zee varende familieleden heeft is daaraan met vreemd. Zijn betrokkenheid met de zee en de vissers is hem in zijn be roepsuitoefening menigmaal van pas gekomen. Het zag er aanvankelijk naar uit dat ook Van den Berg een zeevarend leven zou lijden. Hij zat bij de marine en kwam in juni 1948 bij de Rijkspolitie te Water in Amsterdam als adspirant bootsman. Hij haalde door zelfstudie en met hulp van collega's de vereiste di ploma's, maar moest eind 1948 als ge volg van inkrimpingsmaatregelen wor den overgeplaatst naar de Verkeers- groep Alkmaar. Op eigen verzoek ging hij twee jaar later over naar een land- groep: Heiloo. Vervolgens, na 1 V? jaar, werd het de post Wognum van de groep Hoogwoud. Daar bleef Van den Berg zeven jaar en op 16 juni 1958 ging hij naar Texel. Daar heeft hij het dus bijna 25 jaar uitgehouden. Dat „uithouden" moet niet verkeerd woiden opgevat. „Ik heb het hier erg naar mijn zin gehad. Als politieman maak je natuurlijk veel rotdingen mee, maar ook veel moois. De prettigste kant van het werk heb ik altijd gevonden dat je mensen in vaak moeilijke situaties een dienst kon be wijzen." De opperwachtmeester weet tal van voorbeelden te noemen. Hij heeft eens geregeld dat familie nog juist op tijd een stervende moeder in een Amsterdams ziekenhuis kon bezoeken door inschakeling van het Mokbootje en opvolgend taxivervoer. En ooit is hij eens het een geluidsinstallatie het strand opgegaan om toeristen op te sporen die dringend naar huis terug moesten maar waarvan het vakantie-adres onbekend was. Het lukte ook nog Heel wat lezers zullen kunnen be vestigen dat Van den Berg ook van optreden wist bij het constateren van overtredingen en dan niet aarzelde bij het trekken van zijn bonnenboekje. De eerste 19 jaar op Texel hoorde hij tot het rayon Den Burg en in 1977 werd hij rayoncommandant van Oudeschild, maar bleef wel in Den Burg (in de dienstwoning naast het bureau wonen. Die woning heeft hij intussen verlaten. In de wijk Noordwest is het voor hem en zijn vrouw nog wel wennen. Van den Berg haalde in de loop der jaren de nodige papieren, waaronder het politie- diploma B waardoor hij commandant kon worden van een post of rayon op het vasteland. Die mogelijkheid heeft Het bestuurslid van de Welzijns stichting Piet Bakker is bijzonder boos op het WD-raadslid Joop van der Meer. Deze liet tijdens een ver gadering van de welzijnscommissie verleden week merken het jaarver slag van de muziekschool onbegrij pelijk te vinden. Hij uitte kritiek op lesmethoden en hij beweerde dat de directeur blijkbaar niet veel uitvoer de. Daar viel tijdens die vergadering wethouder Zegers al over, maar Bakker was echt woedend. Hij noemde het optreden van het raads lid schandalig, temeer daar de liberaal nooit de moeite heeft geno men zich ter plaatse op de hoogte te stellen. Bakker sprak namens de hele commissie van toezicht van de muziekschool en verklaarde naderhand dat vooral de aanval op de directeur hem diep gegriefd had. „Dat is een hardwerkend mens". zich enkele malen voorgedaan, maar Van den Berg hoefde niet. Hij bleef liever op Texel, dicht bij de zee en de vissers waaronder hij vele bekenden had Menigmaal is bij een weekje met de kotter meegeweest en als de politie be moeiingen kreeg met visserlui dan werd vaak Van den Berg erop af gestuurd. Beter dan wie ook beheerste hij de tact en de taal om in die situatie zijn plicht te kunnen doen. De contacten met de vissers en zijn belangstelling voor oor logszaken leidden ertoe dat hij enkele malen hulp bood bij het identificeren van opgeviste resten van geallieerde vliegtuigen. Blijkens een ambtelijk advies aan B en W heeft het weinig zin dat het ge meentebestuur er bij de mensen op aandringt bij het kiezen van een hypo theek de voorkeur te geven aan een lieaire afslossing boven de zg. annuï teitshypotheek. Bij lineaire aflossing moet in het begin meer worden betaald bmdat de rente telkens over het niet afgeloste deel van de lening wordt berekend. Bij een annui- teitenhypotheek is gedurende de gehele aflossingsperiode sprake van hetzelfde bedrag maar in het begin bestaat dat bijna helemaal uit rente en tegen het eind bijna helemaal uit aflossing. Omdat alleen rente voor de belasting aftrekbaar is, wordt de netto last voor de be trokkenen tegen het eind toch aan merkelijk zwaarder en daarmee het risi co voor de gemeente die rente en af lossing heeft gegarandeerd. Om laatst genoemde reden stelde het raadslid Cor Dros onlangs voor dat de gemeente bij het toekennen van garanties aandringt op het nemen van een lineaire hypo theek. Naar aanleiding daarvan is het probleem bekeken, waaruit echter de conclusie werd getrokken dat zoiets maar in een enkel geval zou kunnen en juist dan loopt de gemeente geen enkel risico. Geadviseerd wordt dan ook geen verandering te brengen in het beleid, temeer daar de normen bij het toe kennen van garanties toch al worden verzwaard om de risico's voor de gemeente te verkleinen. B en W zijn bereid het houten nood gebouw van de Thijsseschool te schen ken aan een vereniging. Deze vereniging moet het gebouw zelf slopen, afvoeren en elders weer opbouwen en het aldus vrijgekomen terrein netjes afgewerkt opleveren. Door inkrimping van het aantal leer lingen is het noodlokaal overbodig ge worden. Zelfs in het stenen hoofd gebouw van de school is tegenwoordig lokaalruimte over. De tennisclub Deuce had het college gevraagd het noodlokaal te mogen overnemen om het als voorlopig ver enigingsgebouw in gebruik te kunnen nemen. Het zou op het terrein bij het zwembad worden gezet, maar nu de plannen om aldaar tennisbanen aan te leggen niet doorgaan, wil de vereniging het gebouw in gedemonteerde toestand opslaan in afwachting van aanwijzing van een nieuwe vestigingsplaats voor de tennisbanen. B en W beschouwen Deuce als eerste gegadigde voor het gebouw, maar er zijn misschien andere verenigingen ge ïnteresseerd die het gebouw direct kun nen plaatsen. Gegadigden zullen daar om per advertentie worden opgeroepen. Het in 1977 geplaatste noodlokaal heeft /50.000, gekost en is reeds geheel af geschreven. Gegadigden voor het ge bouw moeten er wel zeker van zijn dat zij vergunning krijgen om het lokaal elders opnieuw te plaatsen. Het kan lang niet overal en betrokkenen moeten zich tevoren terdege informeren.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5