Jongerenorganisaties sturen open brief aan gemeenteraad Expositie 't Winkeltje gevarieerd Oosterend Present Van en voor Texelaars' Theatershow in De Lindeboom Raadsvergadering VERVOLG VAN PAG.l „WAT IK ZEGGEN WOU.." Ontslagen Evangelisatiefilm Vernielingen Fors verlies voi De Koog (1 Kantklosmidd Winkeldiefstal PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 1 M, Dinsdagavond 8 maart, aanvang 19.30 uur, komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. De agen da luidt als volgt: 1. Vaststelling besluitenlijst van de raadsvergadering de dato 8 februari 1983. 2. a. Ingkomen stukken; b. Medede lingen; c. Beantwoording raadsvragen. 3. Dienstencentrum ten behoeve van ouderen in het voormalige ,,Sint Jan". 4. Vaststelling wijzigingen in de ver goedingsregelingen van de brandweer. 5. Diverse voorbereidingsbesluiten. a. bouwplan H. Plaatsman, Hogereind 28 te De Waal; b. bouwplan M. Banda, Kogerstraat 62 te Den Burg; c. bouw plan A. Terpstra, Zuidhaffel 29 (hoeve Elba) te Texel. 6. Beschikbaarstelling krediet voor materialen en dergelijke ten behoeve van speeltuinen en speelgelegenheden. 7. Garanderen rente en aflossing geldlening N.V. Luchtvaartterrein Texel. 8. Overzicht onvoorziene uitgaven nummer 3. 1 duidelijk volledig losgelaten als Krelis, de hoofdpersoon, een ontmoeting heeft met een vliegende schotel. Het verloop van het spel werd vrijdagavond aan de hand van fraaie tekeningetjes van Aris Bremer duidelijk gemaakt. Op de donderdagavond zal „Excel sior" concerteren, bijgestaan door drie overkantse bands. Eén daarvan is het doedelzakorkest 'City of Amsterdam', een andere is de Beatrixband uit Hilver sum, voormalig prijswinnaar op het bekende concours te Kerkrade. Bordercollies De lammerenmarkt op vrijdagochtend zal worden gecompleteerd met een wedstrijd schapenscheren en een de monstratie met bordercollies, dat zijn schapendrijvendetronden. Tijdens de laatste Welzijnsstichtmg- vergadering bleek dat voor de sport-, zang- en muziekverenigingen alsnog de nullijn 1982 werd voorgesteld door het college, terwijl voor de jeugd- en speel tuinverenigingen en de peuterspeelzalen onverkort wordt vastgehouden aan de nullijn 1981. Gezien de steun in de raad voor de sterke uitbreiding van deze sector in de laatste jaren bevreemdt het de sectie dat hun vrijwilligerswerk zo sterk wordt gekort. Minlijn Uit het bij de brief bijgevoegde financiële overzicht blijkt dat in 1983 zelfs minder subsidie zal worden uitge keerd dan in 1981Het verschil bedraagt f2.621, Daarvan wordt f691,— ver oorzaakt door een korting op de rijks bijdrage van 5'/2 procent die de ge meente niet voor haar rekening wil nemen. De overige f 1.930,— komt uit een verschil tussen de cijfers van de gemeente en de Welzijnsstichting. Vol gens |eugdwerker Jan Kramer is het moeilijk precies te achterhalen waar dit bedrag aan is uitgegeven, waarschijnlijk gaat het hier om een subsidie die de stichting uit eigen middelen betaalde. ,,Het gemeentebestuur is echter ver antwoordelijk voor alle subsidies", aldus de jeugdwerker. Klap De klap komt vooral aan bij peuter speelzaal De Kooterkeet en bij de Vereniging Kindercentra. Die gaan er ten opzichte van 1981 respectievelijk ruim een derde en een kwart aan inkomsten uit subsidie op achteruit. BKÉVEN «N LEZIKS BUTEN VEfUNTWOORDCLUK«it> «NM BEO" TÉ Wie krijgt er nog geen klap van de „Molengat"? Hoelang blijft meneer Hoogerheide nog om de boot heen- draaien? Hoelang duurt het en ten koste van wat nog meer wil deze direc teur z'n gezicht niet verliezen? Een boot die alleen maar kost. Ver voer dat terugloopt en toch een dubbeldekker behouden? Fuiken aan leggen tegen beter weten in en dan maar mensen aan de kant. Hoever mag dit gaan? Bootkaarten duurder, minder ver koop op het eiland. Wat mag die Molengat nog meer kosten? Wanneer trekt deze mist op? Laten we hopen dat het tij keert H. G. Schnabel, Oosterend Vrijdag wordt in de Hollebol aan de Burgwal de evangelisatiefilm „Bloed op de berg" vertoond. De aanvang is 19.45 uur. „Bloed op de berg" is een film die handelt over Gods liefde en vergeving. De vrijlating van Bob Jamison uit de Colorado staatsgevangenis is de aan leiding tot de ontvluchting van Jim Hawker, een vroegere medeplichtige. ,,Hawk", zoals hij beter bekend staat, dwingt een andere kameraad hem te helpen bij zijn vergeldingstocht, die leidt tot de kidnapping van Bob Jami son en zijn vrouw. Een achtervolging door de politie vindt zijn hoogtepunt in de Royal Gorge, waar de gijzelaars in een kabelbaantje gedwongen worden te ontvluchten. De toeschouwer wordt nauw betrokken bij de conflicten en de diep gaande vragen in deze film en door de ,,aktie" (afwisseling en spanning) is deze film ook geschikt voor jongeren. Deze film is van de Stichting Woord en Beeld te Haarlem. De toegang is vrij en er wordt gratis koffie geschonken. In de middag is dan de vlootshow en 's avonds zal er feest met BZN zijn. Op zaterdagochtend is er een jeugd programma: het circus van Bassie en Adriaan komt de kleintjes vermaken. 's Middags wordt een concours hip- pique van dertien nummers gehouden. Zeven daarvan zijn echte paardenum- mers, waaronder springen en ponyrij den. De organisatie is in handen van de „Vrienden van het Paard" in samen werking met een feestcommissie. Concours d'elegance Het concours d'elegance zal dit keer niet door paarden van vlees en bloed maar van staal en olie uitgevoerd worden. De Texelse 'oude trekkers en motorenclub' geeft ook blijk van haar bestaan, maar het concours wordt uitgevoerd door tien oude en tien nieuwe auto's die met elkaar de strijd om het schoonste geheel zullen aanbin den. De oude wagens zijn van leden van de 'Historische Automobielvereniging Nederland', een landelijke club die met zo'n vijftig deelnemers acte de présence zal geven. De nieuwe auto's worden beschikbaar gesteld door de Texelse merkdealers. De oude auto's komen overigens al een dag tevoren in Ooster end aan, de organisatie zoekt nog slaapplaatsen voor de bestuurders. Het feest wordt besloten met een laatste optreden van „Excelsior". Eén van de wagens van de Historische Automobielvereniging Nederland Donderdag werd geconstateerd dat enkele buitenlampen van de RST- kantine „De Kaaps-nol" met stenen waren stukgegooid. Zaterdag bleken vijf ruitjes van de Hervormde kerk in Oudeschild met straatstenen te zijn vernield. Dezelfde dag werd gecontateerd dat vijf ruiten (van 117 x 70 cm) van een loonwerkbedrijf aan de Laagwaalderweg waren ingegooid ook met behulp van stenen en iets derge lijks was gebeurd bij de schuur aan de Bakkenweg, waar twee ruiten van elk bijna een vierkante meter sneuvelden. be Na een goede eerste helft teg heeft De Koog in de tweede zaak volledig uit handen gegeve stand 1 6. De Koog begon erg nerveus niet voorkomen, dat MOC minuten de leiding nam via I buiten, die vanaf de rand van I schopgebied de uitlopende kee een lob passeerde. Hierna Koog beter te voetballen. Voo Polderman kreeg enkele mooif om De Koog op gelijke brengen. Zijn schoten mistei rakelings. De Koog kreeg trappen te nemen, omdat MO eens aan de noodrem moest Uit zo'n vrije trap werd de gel dan ook gescoord. Cees plaatste de bal in het strafscho; waar Wally van Beek doorkoj Dick Oudendag, die de keeper hoofd passeerde: 1 1 Voor de rust nam MOC nog voorsprong na slordig uitverdi het strafschopgebied. De midvr een verdwaalde bal mooi voeten en kon gemakkelijk uith de keeper verdween de bal in Met deze 1 —2 stand ging de r Ove In de tweede helft had MOC overwicht en De Koog liet het afweten. De verdediging spe nerveus en de meeste passes n Het was dan ook niet verwont MOC verder uit zou lopen, echter wel iets teveel en 1 doel; zeker afgekeurd moeten worde de bal uit de handen van getrapt werd. Belangrijk was dit echter want de wedstrijd was toen al g Dinsdag 8 maart wordt 1 tot 16.30 uur een kantklosmi houden in Timmers Tearoor Burg. Oud-cursisten, die wee klossen of iets nieuws op willr zijn van harte welkom. U kunt tevoren even opgeven bij me\ tel. (02220) 3974 of bij mevr. (07720) 2647. De kosten zijn I een kopje thee. Een vrouw uit Den Burg wel dag betrapt toen zij in een sif iets wegnam ter waarde Twee dagen later meldde I bedrijf nog een diefstal; een artikelen mee ter waarde Proces verbaal werd opgemaaJ In ,,'t Winkeltje", Kogerstraat 11 in Den Burg wordt tot en met zaterdag 12 maart werk getoond van negen Texelaars, die voor een deel nog niet eerder in de galerie van Tiny Visser exposeerden. De expositie heeft de titel „Kunst van Texelaars voor Texelaars" meegekregen. Reden is dat maart een stille toeristenmaand kan worden genoemd en „de winkel" zich dan specifiek op het Texelse publiek wil richten. Het is de bedoeling twee keer per jaar kortlopende tentoonstellingen te houden waar nieuw werk van Texelaars aan bod komt. Deze eerste keer is gekozen voor een dwarsdoorsnede van werk van negen personen, maar het is ook mogelijk dat in de toekomst de be schikbare ruimte geheel zal worden benut voor één kunstenaar. Het was volgens galeriehoudster Tiny Visser niet eenvoudig om een forse groep „nieuwelingen" zover te krijgen werk te leveren voor deze expositie. „Onder kunstenaars klinkt dan wel de roep om een eigen ruimte, maar dit blijkt in de praktijk vooral nodig te zijn voor degenen die van de verkoop moeten leven". Volgens Tiny Visser is afgelopen zomer gebleken dat de Galerie zeker voor toeristen in een be hoefte voorziet. „Er komt dan publiek dat veelal gewend is galeries te bezoe ken. Dat merk je aan de reacties", aldus de eigenaresse van 't Winkeltje. als amateur-ornitholoog de kennis en gevoel voor de natuur in zijn creaties weet over te brengen. Van heel andere aard zijn de sieraden van Marijke van de Meent, die men eigenlijk zelf moet zien. Marijke werkt met zilver, goud, koraal en oude kleur stoffen en beperkt zich niet tot arm banden en ringen. Henk Arendsen presenteert grafiek in 't Winkeltje, maar het merendeel van zijn werk hangt momenteel in School 7 in Den Helder. Met vier grote afdruk ken van spaanplaat-gravures laat deze tekenleraar van de RSG echter toch een behoorlijke indruk achter omdat het grove zwart-witte werk vooral door de zeggingskracht van de afgebeelde ge zichten imponeert. Het werk van Arendsen varieert in prijs van 400 tot 500 gulden. Ingetogen is de bloemsier! Anneke Studulski, een uil waarvan men moet houdenl eenstemming met de oorsjl Japanse bloemsierkunst is ha Anneke bij de werkstuk)! gedichten maakt. Van Mariusl zijn drie etsen tentoongestelrl Penha toont samen met Nesf keramiek. Veel ruimte is bej minder alledaagse gebruiksvij van houtbewerker Stefan om de „chaos" compleet teij ook foto's van Pieter de Vries gesteld. Laatstgenoemde rijenfotograaf en schrijft in e| ting „het aardig te vinden f anders vast te leggen" De 1 gekozen voor kleur en mooiel ling, met een weergave vane ringsbord op de Hors in jaargetijden. Wij schreven „chaos" mal mee als men na een eerstel krap bemeten expositierJ onderdeel van de werken rl bekijkt. Met gevoel voor col werk met grote karakterf bijeengebracht. Loopbaan De sectie jeugd- en jongerenwerk heeft in een open brief aan de raad gevraagd of alsnog de subsidies in 1983 voor hun sector volgens de verordening, dus zonder korting, kunnen worden vastgesteld. In de brief wordt becijferd dat de korting voor de verenigingen bijna 36 procent bedraagt. Dit verzoek komt niet alleen voort uit onvrede met de gevoerde subsidiepolitiek, het is ook een toelichting op het onlangs in de raad niet ontvankelijk verklaarde bezwaarschrift van de sectie tegen deze politiek. In een bijgevoegd overzicht wordt zelfs geconstateerd dat ten opzichte van 1981 de 'minlijn' aanwezig is. Het keramische werk van de 24-jarige Frits Jan Maas is niet nieuw voor de galerie. Volgens Tiny Visser is de jonge kunstenaar zijn loopbaan hier begon nen. Zij weergave van vogels in steen en op het linnen blijkt zeer goed ver koopbaar, Dat is begrijpelijk want Frits Jan blijkt 'n detailkunstenaar te zijn die Zaterdagavond wordt in de Schouwburgzaal van Hotel De Lindeboom het programma „Als er liefde bestaat" gebracht met de klinkende namen Henk van Ulsen, Thijs van Leer, Gerrie van de Klei en Ben van der Linden. De aan vang van de voorstelling is 20.00 uur en kaarten zijn zowel aan de zaal als bij de afdeling culturele zaken verkrijgbaar voor f 15,—. CJP-ers en houders van de 65-plus pas betalen een tientje. „Als er liefde bestaat" is geen Hollandse versie van een bestaande buitenlandse produktie maar een voor theater gedramatiseerde selectie van in ternationale teksten, vertaald door Ernst van Altena. „Als er liefde bestaat", in het Frans „Quand on n'a que l'amour" is geen Brel-programma al zou de titel dat wel vermoeden. De makers betuigen met de titel van dit Brèl-chanson wel eer aan de gevoelige Franse zanger, maar het eindprodukt is een puur Nederlands-talige aangelegen heid. Vrolijkheid, satire en sfeervolle mo menten geven de toeschouwer een show die ergens tussen musical en cabaret inligt. Bij de stukken van Brèl, Brassens en Paxton wordt de bestaande muziek gebruikt maar het grootste déél van de voorstelling is speciaal gecomponeerd of wordt geïm proviseerd door de musici Thijs van Leer en Ben van der Linden De regie van het wervelende programma is in handen van Nick van der Boezem, Coen van Lith ontwierp de costuums en het decor en het licht wordt zaterdag verzorgd door Wim Dresens. „Als er liefde bestaat" is een Sleeswijk produktie Op de foto v.l.n.r. Henk van Ulsen, Gerrie van der Klei en Thijs van Leer. Een ets van Marius de Hoog met a/s titel„Boefje nabij de Petten". Opvallend is dat alle jeugdclubs over die periode er op vóóruitgaan. Deels komt dat door de gestegen huisvestingslasten van die clubs, die in ieder geval opge bracht moeten worden. Voor een deel ontvingen de clubs in 1981 nog helemaal geen subsidie. Ten opzichte van 1982 gaat alleen de jeugdclub De Waal van ƒ310,— naar ƒ662,71, een stijging dus. Het verschil tenslotte, tussen de wensen van de verenigingen en instel lingen en het bedrag dat de gemeente wil uitkeren in 1983 is ƒ14.453, Het totale uitkeringsbedrag voor dit jaar bedraagt f 5.7^3, Oosterenders een idee te geven welke kleding bij het Oosterend Present feest, in het bijzonder het historisch spel, favoriet moet zijn, werd een kleine modeshow gehouden.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2