FILM 'F/DEK maakte er een bonte avond van i/eel belangstelling r boerderijentocht ganger „Papillon" jp LAND f BOUW Ierse kinderen QQQ OOOOOOOQQOQO Add ie Smidt flinksmet de zojuist ontvangen oorkonde, waarop zijn benoeming tot erelid is vermeld. Ook mevrouw Smidt deelde in de hulde. Zij (ednjf is febouwd leren, w vee Na< hieuwe I zitten (,,Vier Witte's en één Van Faas- sen") en ook de ,,drie echte boeren" in het gezelschap werden aan het publiek voorgesteld, alsmede enkele beoefe naars van beroepen die nauw met de agrarische bedrijvigheid samenhangen, zoals een inseminator van de KI. Ook bij het spelen van het door De Selvera's bekende stuk ,,De Postkoets" kon de lol niet op. Wil Huizinga mocht het geklop van hoeven op een klomp imiteren, maar kreeg daarvoor wel een paarden tuig aan en na afloop een suiker klontje als beloning. Blanke top Het publiek mocht zijn aandeel leve ren door het meezingen van het welbe kende Hollande lied ,,Waar de blanke top der duinen" dat was opgedragen aan ,,de strandpaviljoenhouders en an deren die angst hebben over de duin afslag". Huizinga opperde het idee om dit lied te spelen en zingen tijdens een massale demonstratie die Texel in Den Haag zou moeten houden om gedaan te krijgen dat de kustafslag wordt gestopt. Even later kon burgemeester J. Engel vaart vertellen dat de boerenkapel ver rassend actueel bezig was geweest. De noodzaak van een demonstratie kon zich wel eens aandienen, nu mevrouw Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft laten weten niet te zullen ingaan op de uitnodiging om de kustafslag op Texel met eigen ogen te gaan zien. Vorige week was de bewindsvrouw op werkbezoek in de kop van Noordhol land. Engelvaart had geconstateerd dat er tijd over was voor een reisje naar Texel en had daarop aangedrongen. Helaas vergeefs. Ere-lid De burgemeester (ere-voorzitter van het Fanfare) vertelde dat toen hij op het toneel stond om Adriaan (Addie) smidt uit Den Burg te laten weten dat hij tot ere-lid van KTF was benoemd wegens langdurige verdiensten voor het korps. Uit de analen was gebleken dat Addie Smidtal in 1946zijn partijtje meesloeg en meeblies. Smfdt hoort tot een zeer muzikale familie. Zijn vader, oom, broers, dochters en zoons zijn op een of andere manier verbonden geweest met het fanfare. ,,We zouden kunnen spre ken van een soort familiebedrijf", aldus de burgemeester. Addie Smidt speelde jaren piston. In 1964 werd hij lid van de instrumentencommissie samen met zijn vader Klaas Smidt en de heer U. Bousma en zat van 1973 tot 1977 in het bestuur, waar hij als commissaris was belast met de leiding van de drumband. In het seizoen 1975 - 1976 moest hij om gezondheidsredenen met blazen stop pen. ,,Maar het Koninklijk Texels Fan farekorps zit nog altijd in het hart van Addie Smidt. Bij elke rondgang door het dorp is hij aanwezig, geen concert slaat hij over, hij gaat mee naar festivals en concoursen en was zeer actief bij de organisatie van de jubileumfeesten ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan" Het kersverse ere-lid zei zeer verrast te zijn door deze hulde. In zijn dank woord zei hij onder meer dat het vele zilver op het vaandel van het fanfare er niet zómaar is opgekomen. Daar zijn prestaties voor geleverd. ,,Wat ook de toekomst moge brengen, blijf altijd achter uw vaandel staan". breedte van de sleufsilo waardoor de mest er makkelijk ingeschoven kan worden. Ook op dit bedrijf vinden we een televisiecamera met scherm. Versleten Op het bedrijf van de familie J. van der Star en Zonen zagen we een 2x8 zij aan zij melkstal. Deze is er geplaatst na het vervangen van de versleten draaimelkstal. De melkkoeien worden nu naast elkaar gezet en van achteren tussen de benen door aangesloten op de melkmachine. De melkmeetglazen zijn in 4 groepen van 4 op ooghoogte in de melkersput geplaatst. Ook op dit bedrijf wordt de vrijkomende warmte bij het koelen van de melk teruggewonnen en gebruikt voor het opwarmen van water voor eigen gebruik. Het laatste bedrijf dat werd bezocht was dat van de familie A. J. Keijser en Zonen in Ongeren. Op dit zuivere akker- bouwbedrijf werd de opslagruimte voor 600 ton pootaardappelen bezichtigd en tevens de vaste sorteerinrichting. Nadat de aardappelen opgeschept zijn komen ze over een sorteermachine en worden dan per maat opgeslagen in bunkers. In totaal zijn er 5 bunkers onder de sorteer machine. Vanuit de voorraadbunkers worden de aardappelen gelezen en uitgezocht. Hiervoor is een aparte ruim te gemaakt waar de mensen het uitzoe ken vanaf een zitplaats kunnen doen. Deze ruimte kan verwarmd worden waardoor sorteren van pootaardappelen geen koude bezigheid meer is. Speciale afweegapparatuur zorgt er voor dat de gesorteerde aardappelen snel opgezakt kunnen worden. Het dichtnaaien ge beurt met een elektrische naaimachine waarbij tevens het label, waaruit blijkt dat de aardappelen goedgekeurd zijn door de N.A.K., aan de zak wordt bevestigd. Wanneer er aan een partij aardappelen met niet teveel uitval wordt begonnen ligt de capaciteit met 4 mensen op 30 ton per dag. Papilion" is een film, die U niet zomaar voorbij kunt laten gaan. U mist dan een bijzondere geschiedenis van twee veroordeelde bijzonder taaie rak kers n.l. Papilion" en Louis Dega, een internationaal befaamd vervalser. Pa pilion werd veroordeeld wegens moord op een souteneur. Beide mannen gaan een verbond aan: Papilion zal Dega, die veel geld bij zich heeft, beschermen in ruil waarvoor boxenstal gemaakt voor 68 melkkoeien. De bovenbouw is vervangen door span ten en dakplaten met een vrije over spanning. De afmeting van de stal is 17 x 40 meter. Voor het jongvee en droog staande koeien is er een aparte ruimte. In een direct aansluitend bedrijfsge bouw. In totaal een drijfmestopslag van 250 m3. Toezicht op het rundvee en dan vooral op de kalvende koeien kan vanuit de huiskamer gedaan worden. Hiervoor staat er in de stal een televisiecamera die de beelden doorgeeft op een scherm in de huiskamer. Een door Meijert Boon gebouwde ligboxenstal met 50 ligboxen is bekeken op het bedrijf van de familie N. C. Barendregt, Oorsprongweg. De boxaf scheidingen bestaan hier uit pootloze stalbokjes. Voorin dit nieuwe gebouw is naast de afkalfziekenbox de 2 x 4 visgraatmelkstal gebouwd. In de uit bouw vinden we het melklokaal en de melktank. Ook hier is een computer geplaatst voor het geven van krachtvoer aan de dieren. Direct achter de stal is een sleufsilo aanwezig van waaruit het melkvee de snijmais op kan nemen. Over de breedte van de sleufsilo staat een zelf opdrijf hok. De drijfmestgrup loopt tot buiten de stal door over de Geef ze een eiland om nooit te vergeten. '■DAG 1 MAART 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 uitvoeringen die de combinatie Koninklijk Texels Fanfarekorps/ Eigen Kracht dit jaar in Den Hoorn, De Cocksdorp en Den Burg Drgde, deden in menig opzicht aan een bonte avond denken. Er niet alleen muziek te beluisteren, maar er was ook conference, huldiging, een verloting en zelfs samenzang en dat alles werd met gein gepresenteerd. huldeblijk gezorgd: een 'vijfje' dat is bevestigd aan een groen-zwart lint. Het concert werd even onderbroken om vijf jeugdleden aldus te huldigen. Het waren Dirk de Haas, Gemma Barhorst, Monique Bekker, Cor Moojen en Riet van Heerwaarden. Hoofdschotel De hoofdschotel van de avond, het eigenlijke winterconcert, werd vervol gens in vlot tempo afgewerkt. Het waren zeven gevarieerde nummers, me rendeels met een uitgesproken populair karakter. Een van de beste bijdragen was de ouverture van de operette Gri Gri. Een grappig effect hat het nummer ,,The bombastic bambardon" van Sie- bert met goed solowerk van Tammo Lenting op zijn bes-bas. Moment for Morricone" werd prima gebracht, even als „Beasame Mucho" dat een genre vertegenwoordigt dat het fanfare goed ligt. Going Dutch" van Pi Scheffer vormde een prima afsluiting van het concert, dat ook nu weer onder vaar dige leiding van Dyo Waasink werd afgeleverd. Het publiek zorgde voor een staande ovatie en verwekte daarmee een toegift Het Russische karakter daarvan was verstrekt door de aangepaste hoofd deksels van de korpsleden, waarmee het karakter van de totale avond nog eens werd benadrukt. Zéér ontspannend. Dega Papillon geld zal geven om te kunnen ontsnappen uit strafkolonie van Guiana. Dit is het gegeven. Daarna volgen talrijke ontsnappingspogingen met daaruit voortvloeiende verzwaarde straffen welke toch, zij het met moeite worden overleefd. Op het laatst van de extra lange hoofdfilm als Papillon wordt verbannen naar Duivelseiland, waar ontsnapping praktisch onmogelijk is, ontmoet hij Dega nogmaals, die de moed in de schoenen heeft laten zinken. Hij wil de rest van zijn leven op het eiland blijven. Papillon zit evenwel niet bij de pakken neer. Zijn verlangen naar de vrijheid is groter dan ooit. Hij bouwt een primitief vlot van cocosnoten waarmee hij, na een bijna hopeloze sprong in de kol kende zee, zijn vrijheid of zijn dood te gemoet drijft..., Henri Charriere's bestseller is ver filmt met de twee ,,top"-artiesten Steve McQueen en Dustin Hofmann. Donderdag in Filmganger Overigens was de muzikale opening best een leuke vertoning waarbij een achttal nummers ten gehore werd ge bracht. Het winterconcert is niet de enige gelegenheid waarbij het korps zich aan het publiek presenteert. Voorzitter Wim van Sambeek van KTF vertelde dat in 1982 zo'n dertig optredens hebben plaatsgevonden bij allerlei gelegenhe den. De toekomst ziet er voor KTF/DEK niet slecht uit. Binnenkort levert de muziekschool weereen aantal leerlingen af die zich zullen aansluiten. Tien leerling-muzikanten speelden een belangrijke rol bij de vertolking van het welbekende Altijd is Kortjakje ziek", waarbij ook het ervaren deel van het korps zich liet gelden. Vijfje Zoals elke vereniging met veel jonge ren kent het fanfare veel ledenverloop. Vooral als gevolg van vertrek naar het vasteland, onder andere in verband met studie, moeten veel jonge leden na een paar jaar afhaken. Voor deze categorie is vijf jaar trouw lidmaatschap dus iets bijzonders. Voor dat lustrum bestaat geen officiële onderscheiding van de Algemene Nederlandse Unie van Mu ziekverenigingen (die wel een speldje heeft voor heren die 25 jaar en dames die 1214 jaar lid zijn) en daarom heeft het KTF zelf maar voor een zichtbaar Boerenkapel Een van de gedaanten waarin het Koninklijk Texels Fanfare/DEK optreedt is de boerenkapel, die nu twintig jaar bestaat. Per jaar komt deze groep, destijds opgericht om muzikale luister bij te zetten tijdens de folklore-activiteiten in Den Burg, dertig tot vijfendertig keer in actie. Dat gebeurt allang niet meer uitsluitend voor de folklore in Den Burg maar men komt ook in De Cocksdorp, Den Hoorn en De Koog. In hotel De Koger Hoop wordt zelfs een aantal keren per seizoen een avondvullend programma verzorgd. Ook begeeft de groep, die onder leiding staat van kapel meester Jan Wieten, zich af en toe naar het buitenland. Het optreden van zaterdag verklaarde die populariteit overduidelijk. De groep weet een prima stukje muziek weg te geven van een soort dat bij een zeer breed publiek prettig in het gehoor ligt. Een van de intermezzo's van zater dagavond was de huldiging van Jan Wieten, Wim van Heen/vaarde en Frans Zegel die vanaf het eerste uur zitting hebben in de kapel, wat aanleiding was voor het zingen van lang zal-ie leven en een bloemenhulde door kinderen in oud- Texels kostuum. Wil Huizinga kreeg de lachers op zijn hand door het vermelden van allerlei zakelijke en vooral minder zakelijke bijzonderheden. Hij maakte duidelijk dat in de kapel Hoornders getwijfeld zullen er serieuze musici lie dat een bedenkelijke ontwikke lden, feit is dat het publiek liet en een en ander zeer op prijs te n terdag werd de jaarlijkse winter- ert-toernee door KTF/DEK afgeslo- jn ,,De Lindeboom-Texel" te Den De schouwburgzaal was met zijn jitplaatsen niet groot genoeg om listeraars te ontvangen. Hechte band ewel KTF en DEK nog steeds twee ■ekt onafhankelijke verenigingen kan niemand zich voorstellen dat te nu al jaren durende zeer hechte inwerking ooit een eind komt. De ng is zelfs nog hechter geworden Ie DEK-drumband en de KTF-drum- zijn gefuseerd. Drumband èn :t presenteerden zich overtuigend «start van de uitvoering waarbij ook g-tamboers en leerling-muzikan- «aren ingezet. Gezien het grote leerlingen geleverde aandeel kon topkwaliteit worden geboden, dat zal ook niemand hebben ver- it. Wel moet de leiding zich afvra- >f het wenselijk is de majorettes, die nog te weinig zijn geoefend een zo igrijke rol te laten spelen. Herhaal- vielen er stokken, werd er misge- werd alle kanten opgekeken en het alsof ieder zijn best deed om zo ongelijk mogelijk te doen. i belangstelling voor de boerderijen- was groot. 125 personene hebben [bedrijven bezocht waarvan 7 vee- erijbedrijven en één akkerbouwbe- bezocht men het bedrijf van de H. J. Smit aan de Pontweg. Op is het oude bedrijfsgebouw tot een ligboxenstal voor waarvan 16 boxen voor het Naast deze verbouwing is er ligboxenstal gebouwd door Handelsraad voor 55 melk- totaal is er opslag aan drijf- n 550 m3. De melkkoeien wor- in een 2x4 visgraat- welke is geplaatst in het be- bedrijfsgebouw. De vrijkomen- mte bij het koelen van de melk gebruikt voor het opwarmen van voor eigen gebruik. Tevens vin- e in de ligboxenstal twee voer- die via de computer het melkvee rachtvoer voorzien. tweede bedrijf dat open stond belangstellenden was dat van de M. D. Kuiper aan de Oosteren- 9 In dit nieuwe gebouw, ge- d door de Firma Henk Gieze uit nd, zijn 65 ligboxen geplaatst. De angen zijn voorzien van rooster- n en hieronder zijn de drijfmestkel- met een totale opslag van 250 m3. eiklokaal met de doorloopmelkstal nn het nieuwe gebouw gemaakt. ier worden de melkkoeien gemol- een 2x4 visgraatmelkstal. De nstallatie is geleverd door de Firma naar. nbouw van een nieuwe Zuidhol- stal vinden we op het bedrijf van de familie W. S. Keijser aan de Spanger- weg. Met de herinrichting van de reeds bestaande rundveestalling en aanbouw van een nieuw gebouw is er plaats gemaakt voor 65 melkkoeien. De melk koeien staan hier vast op een stand plaats en zijn bevestigd aan z.g. Ameri kaanse beugels. Onder de achtergangen en de roosters is de drijfmestopslag. In totaal een opslagmogelijkheid van ca. 100 m3. De melk van de koeien gaat via de melkleiding naar het melklokaal waar de melktank staat. Hier wordt gemolken met 8 melkstellen die voorzien zijn van automatische afname-apparaten. De nieuwbouw en verbouw is uitgevoerd door de agrarische bedrijfsverzorgings- dienst. Het laatste bedrijf dat voor de mid dagpauze werd bezocht is van de familie K. Tjepkema aan de Laagwaalderweg. Daar is een nieuw 4-rijige ligboxenstal gebouwd met 76 ligboxen. Zowel onder de ligboxen als de roostervloeren is drijfmestopslag met een totale inhoud van 490 m3. In de reeds bestaande schuur is de melkmachine plus melktank gemaakt. De doorloopmelkstal heeft een 2x4 visgraatmelkstal als inrich ting, terwijl de onderbouw ruimte heeft voor een 2x6 visgraatmelkstal. De nieuwe ligboxenstal is gemaakt door de Fa. Boots uit Obdam en de verbouw van de schuur tot doorloopmelkstal en melk lokaal is in eigen beheer uitgevoerd. TV-camera Direct na de middag werd het bedrijf van de familie M. S. Witte en Zoon in Eierland bezocht. Met een gehele recon structie is in eigen beheer hier een lig- arige boerenkapel tijdens het optreden van zaterdagavond.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5