Groen 'ThwartsJ~exels in het hart Meer kampeerders bij boerderijen toelaten De Lindeboom verkocht Adviseur Raad van State: Nieuwe fiets voor nieuwe leerlingen Aula nu aan Bernhardlaan Jeugdtoneel in .De Lindeboom-Texel" Aktie dorpscommissie De Waal: Subsidie voor schommels Extra leermiddelen lagere scholen Doorgereden Bijna twee uur te laat Hoorzitting over verkeerscirculatie plan Discussie over goothoogte JAARGANG Nr. 9762 VRIJDAG 4 MAART 1983 Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266; Dosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 idvertenties, abonnementen, etc.: veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jn (02220)2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs /16,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17 636. Rabobank nr. 36.25 01 742; NMB nr. 67.34.60.398. e in het bestemmingsplan opgenomen regeling voor kam- »n bij de boer (één tent of toercaravan per erf) is te beperkt, tunnen onder zekere voorwaarden in de minder kwetsbare ieden van Texel best wat meer kampeerders worden gelaten zonder dat men gevaar loopt de grens van 47.000 pplaatsen op Texel te overschrijden. In de jonge polders én vijf tenten per erf kunnen worden toegestaan, op het land drie, maar in het Hogeberggebied helemaal niet. t is de mening van de adviseur van aad van State, die dan ook vindt Ie bezwaren, die bij de Kroon zijn iracht tegen de Texelse kampeer ing, gedeeltelijk gegrond kunnen jfoen verklaard. _3> heren Jac. Dros, A. Wijtten, J. J ihoorn, M. H. Eelman, A. G. Boer- J. S. Dijt en het Landbouw- ling die nu in het ontwerp- ling dte nu in het ontwerp-plan staat, vindt hij de streng. Afgesneden I p waren bij de Kroon in beroep ge- II tegen de beperkte kampeerrege- De meesten van hen vroegen om enten of caravans per erf met ver- I lende argumenten. Naast een wel- e bijverdienste zou kamperen bij de ook in het belang zijn van verbe- I g van het begip tussen stedelin- en plattelanders. Oude kwestie I et als belangrijkste argument dat naximum van 47.000 slaapplaatsen ëxel niet mag worden overschre- t— heeft het gemeentebestuur altijd ehouden aan het maximum van ent of Jmaar dan wel met vergun- één toercaravan van maximaal 6 bij elke permanente woning, als tenminste al geen zomerwoning op Betreffende erf bevind. Zoals onze I s zich wellicht herinneren ging het stellen van deze regeling 1977 door lemeenteraad met politiek geweld liard. De wethouders dreigden met I den als de raad tot een ruimere I ling zou besluiten. De kwestie was I Biding voor het WD-raadslid Tine •van der Vlies om op te stappen, voorstanders van een ruimere peerregeling gingen vergeefs in iep bij de provincie, maar ontmoe- nu bij de adviseur van de Raad van e begrip en als de Raad van State advies overneemt, komen er dus log ruimere mogelijkheden, althans In dit verband wordt de gemeente verweten dat zij, in de wetenschap dat het getal van 47.000 slaapplaatsen genader4fdreigde te worden, toch nog flinke rekreatieprojekten heeft ontwik keld (De Krim en het plan Grensweg) daarbij de mogelijkheden voor het boer derijkamperen de pas afsnijdend in kwantitatief opzicht. Overigens twijfelt de adviseur eraan of het uit het boerde rijkamperen voortvloeiende aantal slaapplaatsen in alle opzichten gelijk gesteld kan worden met de slaapplaat sen van de gewone grote campings. Want het gaat om de maximaal toelaat bare rekreatiedruk op de natuurgebie den van het eiland. Van boerderijkam- peerders zal volgens hem minder druk op de kwetsbare gebieden uitgaan omdat zij zich op de boerderij wel zullen vermaken. Afgezien daarvan vindt hij dat binnen de grens van 47.000 nog wel ruimte is. Dat getal wordt pas overschreden als alle agrarische bedrijven vijf tenten zouden plaatsen. Lang niet elke boer wil dat. Maar omdat het niet is uitge sloten, zou een regeling kunnen worden gemaakt, waarbij met vrijstel ling van B en W (dus niet als recht) op een agrarisch bouwblok meerdere kampeermiddelen kunnen worden toe gelaten. Als er teveel toerwagens komen worden geen vrijstellingen meer verstrekt. Daarbij moet wel rekening worden gehouden met de landschap pelijke waarde van het gebied. Zodat in het Hogeberggebied niets zou moeten worden toegelaten, terwijl de adviseur voor het overige oude land denkt aan drie kampeermiddelen en voor de jonge polders aan vijf. Behandeling De kritiek op de kampeerregeling is slechts een van de zeer vele reacties die de adviseur heeft gegeven naar aanlei ding van de 39 bezwaarschriften, die door personen en instanties zijn inge diend bij de Raad van State, die bin nenkort een eindoordeel over het plan buitengebied moet vellen, waarna het onherroepelijk wordt en rechtskracht krijgt. Zoals bekend hebben Gedepu teerde Staten zich in een eerder sta dium uitgesproken over het plan, waarbij tal van wijzigingen zijn aange bracht. Ook tegen deze wijzigingen kon bij de Kroon weer beroep worden aan getekend. De adviezen die de adviseur van de Raad van State heeft uitgebracht over de bezwaarschriften beslaan 79 dicht getypte pagina's, nog afgezien van de bijlagen en vele kaarten en andere stukken waarnaar in de kom- mentaren telkens wordt verwezen. De kans is groot dat de Raad van State veel van de adviezen zal over nemen, maar dat zal onder meer af hangen van het mondelinge kom- mentaar dat de belanghebbenden zullen leveren tijdens de behande ling van het plan op 14 april a.s. Het staat inmiddels vast dat de Raad van State de betreffende zitting niet houdt in Den Haag maar in het raad huis in Den Burg. De zitting begint omstreeks tien uur en zal waar schijnlijk de rest van de dag in beslag nemen. De rekestranten die hun bezwaren willen toelichten (of laten toelichten) doen er goed aan kennis te nemen van de adviezen. Lees verder pagina 2 Onderscheid adviseur wil niet zover gaan lis enkele rekrestranten wilden) om Ip heel Texel de normen van de I peerwet (vijf tenten) toe te passen, I r wel wil hij onderscheid maken I en kamperen bij boerderijen en I peren bij burgerwoningen in het pngebied. Bij burgerwoningen zou I tent maar ook een caravan (zonder I :iale vergunning van B en W) ge- I tst moeten kunnen worden, ook als |s een zomerwoning aanwezig is. adviseur ziet het plaatsen van een lof ander .kampeermiddel" als ver stuk van het wonen en niet als eatie. Hij meent dat het meestal wel I gaan om familiebezoek e.d. I rvan nauwelijks effekten op de I eatieve belasting van het eiland te I vachten zijn. Kamperen bij een I Ie boerderij ziet de adviseur wel als I zaak van rekreatiebeleid. Enige erking vindt hij op zichzelf niet on- waarbij hij verwijst naar het rege- sbeleid om de groei van het aantal eatieve slaapplaatsen op de wad eilanden te remmen. Maar de rege- Zondagmiddag a.s. wordt in de ouwburgzaal van hotel De Linde- im-Texel het toneelstuk ,,De Geld- len" opgevoerd op initiatief van de pscommissie Den Burg. Het stuk is loeld voor kinderen vanaf 6 jaar. Iet de uitvoering belast zich de eelgroep van de Gemeenschap Ou- hild die hetzelfde stuk zondag j.l. veel succes in dorpshuis 't Skiltje cht. Het stuk gaat over een bijzonder 'ige kapper die in het bezit tracht te Pen van een geldmolen om aldus uit Financiële zorgen te raken >e entree is 73,— per persoon (voor lateurs van de dorpscommissie De dorpscommissie van De Waal geeft elke leerling die zich laat inschrijven voor de Redmer IJska school in De Waal aan het begin van het volgende schooljaar een nieuwe fiets. Met deze actie wil de commissie, aldus voorzitter Siem Plaatsman, een poging wagen de school voor het dorp te behouden. Landelijk is het waarschijnlijk uniek dat op deze manier gepoogd wordt een school in stand te houden en het is zeer de vraag of het gemeen tebestuur en de andere scholen er blij mee zullen zijn. Plaatsman: ,,Wij willen gewoon ons steentje bijdragen om de IJska school te redden en met die fiets laten we zien als dorpscommissie blij te zijn dat het kind de school in De Waal bezoekt". De 'aanbieding' geldt voor alle leerlingen die de school volgend jaar gaan bezoeken, dus ook voor kinderen uit De Waal die toch al ingeschreven zouden worden omdat ze dit voorjaar de kleuterschool verlaten. „We gaan geen onderscheid maken", aldus Plaatsman, ,,Een kind dat nu er gens anders vandaan in een hogere klas komt of een eerste klasser uit De Waal, iedereen krijgt een fiets". Op onze vraag hoe dit financieel is op te brengen geeft Plaatsman als antwoord dat men als dorpscom missie „mans genoeg is om de kosten te dragen, als het moet twintig jaar lang". Mogelijke be zwaren van anderen kan Plaatsman bij voorbaat al niet goed begrijpen. „Het schoolbestuur geeft geen pre mie, wij doen als Waalders ons best iets voor de school te doen omdat het sociale leven in het dorp van de school afhankelijk is. Als de school er niet meer is kan men De Waal wel in brand steken", aldus de voorzitter, die de fietsenactie uit sluitend als steuntje in de rug voor behoud van de school ziet. Hij wijst er nadrukkelijk op dat het de ouders zijn die de school voor hun kind moeten kiezen. De dorpscommissie wil zich niet met de keus bemoeien, maar geeft wel een cadeautje als die keus ten gunste van de Waalder school uitvalt. Niet zo'n erg goed koop cadeautje overigens, want een fiets voor een kind van 6 - 10 jaar kost al gauw f350, Het bestuur van de school, dus het gemeentebestuur, stelt het ini tiatief niet op prijs en dat is zwak uitgedrukt. „Belachelijk, hier dis- tanciëren we ons van. Dit is een volkomen onjuiste manier om een school in stand te houden, maar het is een particuliere actie waar we waarschijnlijk niets aan kunnen doen". Peter Smit, namens de voorlopi ge medezeggenschapsraad en de ouderraad van de IJska school: „We vinden dit een minder geluk kig idee". Het medezeggenschaps raad-lid Margaret Elzinga vindt dat vee' te voorzichtig uitgedrukt: „Dit is afschuwelijk. Ik schaam me dat ik in De Waal woon". De discussie over een aula (rouwka mers) heeft wat plaats betreft een nieuwe wending genomen. Vorig jaar werd besloten dat de rouwkamer bij de algemene begraafplaats in Den Burg moest komen, op de hoek Bernhard- laan-Kogerstraat. Het nieuwe college is van mening dat een particuliere aula (een verzoek werd ingediend door be grafenisondernemer Maat) moet komen tussen de gemeentelijke kwekerij en de woning Bernhardlaan 145. Aan deze besluitvorming ging binnen de gemeentelijke diensten een forse discussie vooraf waarbij gemeentewer ker! pleitte voor handhaving van de oude plaats aan de Kogerstraat. Daar moeten dan weliswaar enkele oude populieren worden gerooid maar deze bomen zijn aangetast door wilghoutrups en zullen in verband met gevaar voor omvallen binnenkort toch weg moeten. Een andere mogelijkheid die ter discus sie stond was een aula op de plaats van de gemeentelijke kwekerij direct naast het Scoutinggebouw. Gemeentewerken noemde deze plaats zeer ongelukkig, want afgezien Het college is bereid ruim twee mille subsidie te geven voor de aanschaf en plaatsing van schommels voor de speeltuin in Oosterend. Dorpscommis sie Oosterend, eigenaar van de speel tuin, had de subsidie aangevraagd en krijgt het bedrag in het kader van de 33%-regeling uit de subsidieverorde ning. Het geld komt uit de pot stads- verfraaiing. Met de aanleg van de schommels is een totaalbedrag van 76.637,50 gemoeid. Door verschillende openbare lage re scholen is een extra krediet ge vraagd voor de aanschaf van leermiddelen die niet uit de toege kende vergoeding per leerling betaald kunnen worden. Een deel van die aanvragen is, op advies van de inspectie en de afdeling onderwijs, door het college goedge keurd en aan de gemeenteraad zal worden gevraagd hiervoor uit de post onvoorzien een bedrag van 76.048,20 beschikbaar te stellen. De o.l.s. in De Koog vraagt subsidie voor de aanschaf van een stencil- inbrander en hetzelfde deed de o.l.s. in Oosterend. Beide aanvragen zijn door het college gehonoreerd Ook een aan vulling van het documentatiecentrum van de o.l.s. in Den Hoorn kan worden gerealiseerd. Hiervoor wil het college 71100,— beschikbaarstellen. Een groot aantal aanvragen werd door B en W afgewezen. Deze betref fen voor de o.l.s. in Oosterend een nieuwe taalmethode en aanschaf van de leermethode wereldverkenning" en landkaarten en voor de o.l.s. in Oudeschild een topografiemethode voor het vak aardrijkskunde. De onder- wijsinspektie oordeelde dat genoemde middelen uit het eigen budget moeten worden betaald en bij deze mening sloten B en W zich aan. van de drukte in en rond het jeugd- gebouw is in de kwekerij op bescheiden schaal gestart met compostering van plantsoenafval. Dit werk wil de dienst graag voortzetten. R.O. kwam met het voorstel om de aula naast de woning nr. 145 te situeren en dit voorstel zal op advies van B. en W. verder worden uitgewerkt. Hiervoor moet wel een gedeelte van de gemeentetuin worden opgeofferd. Maat had zelf aanvankelijk gevraagd om een eigen aula te mogen bouwen naast het nieuwe centrum voor fysiotherapie in Noord-West maar dit plan werd meteen van de hand gewe zen. Wel zat de grondprijs gerelateerd zijn aan de prijs die voor de grond in Noord-West geldt: ongeveer 7115,— de vierkante meter. Op de foto de plaats waar de aula moet komen. Een nog onbekend gebleven auto mobilist heeft dinsdagmiddag op de kruising Muyweg-Postweg een 17- jarig Texels meisje op haar brom fiets aangereden en is na het ongeval doorgereden. Er ontstond alleen schade aan de bromfiets. De automobilist, waarvan het kenteken bij de politie bekend is, heeft vermoedelijk op het fietspad ge reden en de bromfiets geschept. Maandagnacht om kwart voor drie constateerde de politie dat de eigenaar van een horecabedrijf in De Koog zijn zaak nog open had. Het officiële slui tingsuur is door de week 01.00 uur en tegen de eigenaar werd dan ook proces verbaal opgemaakt. Donderdag 10 maart wordt in het gemeentehuis een hoorzitting gehouden over de aanvullingen op het oude verkeerscirculatieplan zoals dat is ver woord in het bestemmingsplan Den Burg-centrum. Het gaat daarbij om nieuwe verkeers maatregelen voor Den Burg, zoals het omdraaien van het eenrichtingsverkeer in de Julianatraat, uitbreiding van het voetgangers- (en fietsers) gebied in het centrum met een gedeelte van de Kogerstraat en Waalderstraat en het omdraaien ven eenrichtingsverkeer in de Molenstraat. Op de hoorzittingen van het bestem mingsplan Den Burg-centrum die in december vorig jaar werden gehouden, was gevraagd om een aparte inspraak avond over de genoemde verkeersmaat regelen waarbij ook de discussie over herinrichting van de Groeneplaats, par keerruimte in Den Burg en de nieuwe parkeerplaats achter het raadhuis aan bod mogen komen. De hoorzitting begint om 19.30 uur. De heer De Ridder, Oudedijkje 7, heeft opnieuw een poging gedaan om vergunning te krijgen voor een forse bollenschuur waarvan de muurhoogte vier meter is en de goothoogte slechts 1.80 meter. De Ridder wil het golfpla ten dak voor een deel verticaal langs de muur laten doorlopen en daardoor komt de goot veel lager dan de hoogte van de buitenmuren. De afdeling ruimtelijke ordening zegt dat deze constructie aanleiding kan geven tot discussie over de „werkelijke goothoogte" omdat in het bestem mingsplan buitengebied de goothoogte staat omschreven als „bovenkant goot en druiplijn dak (onderkant dak)". „Wij zijn van mening dat de hoogste maat bepalend is en met een muur hoogte van vier meter voldoet de schuur niet aan de voorschriften van het bestemmingsplan", aldus R.O. Vorig jaar heeft de gemeenteraad echter besloten dat speciaal voor bloem- bollenschuren een uitzondering ge maakt kan worden in verband met de in gebruik zijnde één kuubs kisten. Een vrijstelling is dan mogelijk voor schuren met een maximale goothoogte van 4!4 meter. Volgens R.O. is de noodzaak van een hogere goothoogte voor een effi ciënte bedrijfsvoering wel aangetoond en is de schuur van De Ridder op deze wijze wel 'landelijk in te passen'. Wethouder Schilling wil niet dat er over de goothoogte wordt gediscus sieerd. „Er is geprobeerd een massaal gebouw zodanig te construeren dat het zo min mogelijk stoort in het landschap. Deze poging moeten we positief bena deren", aldus de wethouder. Het college heeft besloten over de bouwaanvraag advies te vragen aan de Hoofdingenieur Directeur bedrijfsont wikkeling en landinrichting van de pro vincie. Hotel „De Lindeboom-Texel" is gisteren verkocht aan Kato B.V. in Heemstede. Dit is een onroerend goed beleggingsmaat schappij die enig eigendom is van de heer J. K. Ris. De verkoop kwam tot stand door bemiddeling van Texel Vastgoed, die vijf weken geleden van De Lindeboom Beheer B.V. opdracht kreeg naar een koper of pachter te kijken. Do Linde boom Beheer was zelf tot de conclusie gekomen dat verdere exploitatie geen haalbare kaart was. Bij de verkoop is het hele Linde- boom-complex betrokken, dus ook de schouwburgzaal. De nieuwe eigenaar is van plan de horecafunctie van het geheel op ongeveer dezelfde wijze voort te zetten. Hij zal niet zelf in het bedrijf gaan staan, maar is op zoek naar een pachter die voor eigen reke ning en risico moet werken. Gegadig den kunnen zich vervoegen bij Texel Vastgoed. Al het huidige personeel wordt ont slagen. In hoeverre een aantal van hen straks weer in dienst genomen kan worden, is een aangelegenheid van de pachter. De nieuwe eigenaar heeft voor het complex veel minder betaald dan de miljoenen die erin zijn geïnvesteerd. Het geld dat de partners van De Linde boom Beheer (Jarino en Recreatie stichting) in het projekt hebben gesto ken, komt slechts gedeeltelijk terug. De verplichting jegens de schuld eisers, waaronder de Rabobank, zullen volledig worden nagekomen. De laatste weken deed het verhaal de ronde dat De Lindeboom was ver kocht aan Harry Keesom van de Raadskelder. Dat was dus onjuist; Keesom was slechts één van de gega digden, waarmee de afgelopen weken kontakt is geweest.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1