Boeing Boeingvan grote klasse Vriendenkring" bewees vakmanschap met prachtige uitvoering TX 2 vist Russisch filmmateriaal op Jaarvergadering )orpscommissie Den Hoorn Wie, wat, waar? Dutch Swing College speelt op Texel Simavi-collecte Nog kaarten voor operette Met alcohol achter het stuur Helm gestolen Jaarvergadering KTF verplaatst n oo o> C IfcrQ? a> O Mededelingen |*»AG 8 MAART 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ®®eelvereniging De Vriendenkring heeft vrijdagavond in dorpshuis De Wald- bewezen een bijna ongelooflijke prestatie te kunnen leveren. Het blijspel ing Boeing" kreeg een nagenoeg perfecte uitvoering en degenen die het irvan de lach verhaal kennen (onlangs twee keer op de televisie geweestl i dan dat de zes amateurspelers uit Den Hoorn te maken hebben gehad met leer het moeilijkste wat er op toneelgebied te bedenken is. Drama met inhoud eel inleveringsvermogen vergen maar bij verhalen als „Boeing Boeing" gaat m timing van tekst en houding, een 'choreografie' die tot op tien centimeter doppen en een tekstkennis en informatie die moet klinken als een klok. len acteur Ko van Dijk heeft eens d dat moderne, goed geschreven len het meest zwaar zijn om te i omdat men niet uit moet van een diep karakter maar naast agen van de eigen rol vooral oog moet hebben voor de verrich- van de anderen, de loop en van het stuk, de plaats waar men ff De concentratie op al deze zaken toch een indruk van ongedwon- jewegen en spelen maken. „De denkring" zat er vrijdagavond heie en een volle zaal beloonde dat it met een langdurige staande [schitterende succes is niet zonder t (en misschien wel tranen) bereikt, toneelvereniging had „Boeing ig" vorig seizoen al in studie en t toen besluiten het verhaal van de ame architect noh niet op te n. „We stonden er zelt met >r", zei regisseur Bert Bruijn vrijdag in inleidend praatje, „omdat we schijnlijk een aardige uitvoering en kunnen geven maar we waren icht tevreden". Nadat besloten was aar te wachten is het verhaal door der leden enigszins aangepast, tamelijk wat betreft de namen en saanduiding. („Boeing Boeing", treven door Mare Camoletti, speelt ironkelijk in Parijs). Ook het uitden- an een decor waarin men de ruimte in waarin toch alle gebeurtenissen un recht konden komen vereiste ijd uren spelen een belangrijke rol in erhaal (de een gaat af en de arrder op exact hetzelfde moment op een andere deur) en „De Vrienden- moest deze ingangen plaatsen Ie zijkanten van het toneel terwijl in jdens de jaarvergadering (16 rt, 20.00 uur in De Waldhoorn) iniseert de Hoomder dorpscom- tie een „vragenvuur". Vragen (ten tevoren schriftelijk worden leverd, dan worden bijpassende tundigen uitgenodigd ze te len beantwoorden. Tevens zal er bestuursverkiezing zijn, rvoor kandidaten zich tot één voor de vergadering bij voorzit- laap Lap kunnen opgeven, het „vragenvuurpanel" zal voor de eente in ieder geval wethouder i Schilling zitten als deskundige r gemeentezaken. Om de deskundi- de tijd te geven zich goed voor te liden moeten de vragen uiterlijk 11 rt bij Jaap Lap worden ingeleverd kstraat 4). tie commissieleden zijn niet her baar. Het gaat hier om Arno van rwaarden, Miep Schoen en Kees de Kandidaten voor die plaatsen zijn nog toe Sietze Broersma, Freek en Riet Bakker. de 'grote' theaterproductie de deuren achterin zitten zodat iedereen in de zaal het moment van op- en afgaan kan volgen. Het was een ingreep die een beetje ten koste ging van het verhaal, maar gegeven de omstandigheden had men een en ander met vijf ingangen goed opgelost. Het aanpassen van de namen was een vondst op zich. De Franse namen waren vervangen door de namen van de spelers en speelsters. Het dienstmeisje, gespeeld'door Ada Eyk, heette dus gewoon Ada en deze regel was bij iedereen toegepast. Een hache lijk idee, want door het gebruik van de eigen namen is de kans dat het publiek wordt geconfronteerd en herinnerd aan degenen 'achter' een rol veel groter. Wat te vrezen was, gebeurde echter niet. Alle tonelisten zaten zo goed in hun rol dat dit gevaar werd uitgeban nen. Bruijn zei vrijdagavond ook dat het stuk, ondanks een jaar langer repeteren, de spelers niet had kunnen vervelen. „Tot op de generale repetitie ontdekten we nieuwe bedoelingen in de tekst en dat maakt het voor ons zeer boeiend", aldus de trotse regisseur. Die betrok kenheid straalde tijdens de uitvoering inderdaad van het podium. Vluchtschema's Het verhaal van „Boeing Boeing" is in feite heel simpel. Een jonge architect uit Amsterdam is liefhebber van vrou wen en heeft aan één 'exemplaar' niet voldoende. Onder het motto driemaal is scheepsrecht, is hij verloofd met drie vrouwen tegelijk. Een constructie die practisch mogelijk is omdat hij het heeft aangelegd met drie stewardessen waar van er steeds twee in de lucht zitten en één bij hem logeert. Aan de hand van de dienstenroosters en vluchtschema's van de meisjes stelt de jonge versierder zijn programma's op tot groot ongenoegen van zijn huishoudster, die niet alleen haar mond moet houden maar ook op de drie verschillende persoonlijkheden anders moet reageren. Als een oude schoolvriend uit de provincie ten tonele verschijnt wordt deze enthousiast ge maakt voor het systeem van de architect maar al snel blijkt alles toch niet zo makkelijk als het lijkt. Het feit dat de KLM met een snellere Boeing gaat vliegen en de andere maatschappij het vluchtschema omgooit en mist en regen een Duitse vriendin aan de grond houdt zorgt voor grote problemen. De dames komen hun verloofde gelijktijdig gezel- Eén van de beeldjes waarmee de film begint Bovenstaande foto is afkomstig uit de kollektie van een der leden van de Texelse munten- en ansichtenclub. De plaat is ergens" op Texel gemaakt, waarschijnlijk rond 1930. Wie er meer over weet, wordt verzocht zich te ver voegen bij de verzamelaarsclub, die donderdagavond om 20.00 uur ruilbeurs heeft in ,,De Witte Burcht". Leugen en bedrog in „Boeing Boeing". Maarten Mulder (geheel linksI die het even niet ziet zitten en een smoes moet verzinnen om Bep van Duyn rechtsniet in haar slaapkamer te laten, omdat daar een andere vriendin van Cor verblijft In het midden achter het bureau Ada Eijk en daar rechts naast Cor van Heerwaarden, die zijn smoes wel klaar heeft De bemanning van de TX 2 ving twee weken geleden een vreemde vis: een filmdoos zonder uiterlijke kentekenen die een redelijk gaaf stuk 35 mm (bios coopfilm bleek te bevatten. Nadere beschouwing van de randteksten van het stuk film leerde dat het hier waar schijnlijk om een Russisch product gaat, waarschijnlijk een speelfilm. Momenteel wordt onderzocht of het mogelijk is het stuk film alsnog te draaien. De eerste scenes tonen beelden van een man met een zuurstofmasker op, waarschijnlijk een piloot van een jachtvliegtuig. De kleuerenfilm vertoont een paarsig zweem. Dat kan door ouderdom, maar ook door de inwerking van het zeewater komen. Het eerste stuk ontbreekt. Dat bleek zo slecht te zijn dat het door de bemanning van de TX 2 werd afgeknipt en weggegooid. De rest van de film is door het water eerst uitgezet en daarna gekrompen. Hij zat echter zo strak opgerold dat het water alleen de randen heeft aangetast. Het materiaal zat niet op een spoel. De film is van een geluids spoor voorzien. De geschatte tijdsduur is ongeveer een kwartier (ongeveer 400 meter). Het materiaal zal ter beschikking van het Maritiem Museum worden gesteld. Container Het is niet de eerste keer dat iets dergelijks werd opgepikt. Bioscoophou der Henk van Leeuwen heeft bij een vorige gelegenheid navraag gedaan bij de Russische ambassade. Hem werd toen megedeeld dat de films vermoede lijk uit een overboord geslagen container met speelfilms afkomstig waren. Dat zou voor het nu opgeviste materiaal ook goed kunnen gelden. schap houden en dan is het vooral aan het improvisatievermogen van de vriend en de huishoudster te danken dat de brokken die ontstaan, niet al te desa streus zijn voor de playboy-architect, die er met zijn al te grote versierdersmond inmiddels wel achter is dat hoogmoed voor de val komt. De afloop van Boeing Boeing" verklappen we nog niet want ,,De Vriendenkring" speelt het blijspel nog een keer en hoewel niet bijzonder ver rassend, zou het veel van de spanning wegnemen. Ster Ster van de avond was Maarten Mulder als de vriend van architect Cor die aanvankelijk sceptisch is over de methoden van zijn kameraad maar door de verwikkelingen steeds meer bedre ven raakt in het presenteren van leugen en bedrog. Mulder was een wat zenuw achtige maar uiteindelijk toch zelfverze kerde pias die in zijn rol exact liet zien wat bij het spelen van een goede komedie belangrijk is. Het voortdurend lopen en bewegen (maar wel tevoren uitgedacht) altijd een juist gebaar bij de tekst en precies op het goede moment de tegenspeler of speelster in haar tekst onderbreken, waren enkele kenmerken van zijn goede spel waarin wij geen negatieve aspecten konden ontdekken. Maarten Mulder heeft daarnaast nog subtiele mimiek die de zaal deed scha terlachen. In Cor van Heerwaarden vond Mulder een ideale tegenspeler. Van Heerwaar den was als vrouwenjager aanvankelijk zelfverzekerd en een beetje hooghartig- slijmerig maar kreeg later de twijfel, in zijn persoonlijkheid waarmee Mulder van start ging. Als de catastrofe (in elke slaapkamer van de flat een vriendin De nog altijd vermaarde Dutch Swing College Band komt zaterdag 21 mei naar Texel om in hotel De Lindeboom-Texel een concert te geven. Dit optreden is georganiseerd door de Vereniging Texel-jazz en dient als promotie voor het vierde Texelse Jazzfestival dat vrijdag 17, zaterdag 18 en zondag 19 juni zal worden gehouden. Op deze avond zullen het festivalpro gramma en de deelnemende groepen worden bekend gemaakt. Tevens zal worden begonnen met de verkoop van kaarten. De organisatie voor het festi val is al een eind gevorderd. Er zullen 12 tot 14 orkesten worden gecontrac teerd. Het zijn bijna allemaal groepen, die niet aan de eerdere festivals hebben deelgenomen, met uitzondering van enkele bands zoals de Silver Leaf Brass Band, die ook deze keer van de partij zal zijn. Voor het openingsconcert zal een 22 man tellende Big Band worden gecontracteerd. Van 14 tot en met 20 maart wordt in alle Texelse dorpen door Simavi een algemene vereniging voor directe medi sche steun aan projecten in ontwikke lingslanden de jaarlijkse inzame lingsactie gehouden. Simavi staat voor een moeilijke op gave. Er is door de slechte economi sche situatie in de ontwikkelingslanden een sterke stijging te zien in de vraag naar hulpverlening. Maar omdat het ook in Nederland slechter gaat, lopen de inkomsten van Simavi terug. In het afgelopen jaar steunde Simavi zo'n 130 projecten in tientallen verschil lende landen. Hiermee was een bedrag gemoeid van rond 3 miljoen gulden. Stuk voor stuk goede, kleinschalige, overzichtelijke en betaalbare projecten, gericht op het brengen van enige verlichting in de nog steeds bestaande medische nood. wachtend op Cor) nabij lijkt kan Van Heerwaarden zijn zenuwen bijna niet in bedwang houden en dit gedeelte werd door hem zeer overtuigend gebracht. Het aangename was vrijdagavond dat men geen moment het idee had dat het hier toneelgespeeld werd: de heren gingen zo in hun rol op dat ze na een half uur werkelijk degenen waren die ze moesten spelen. Vertederend Eveneens prachtig (het wordt eento nig) was Charlotte Lorier als Cor's minnares van de Lufthansa. Zij was dus Duitse en had de karaktertrekjes van dit volk goed aangevoeld. Een beetje trut tig, behoorlijk romantisch en een fors portie tevredenheid met de eigen natio naliteit maakte Charlotte tot een zeer geloofwaardige verschijning die met een constant Duits accent vertederend werd. Vooral in een monoloog over haar gevoelens voor Cor als ze hoog en droog in het vliegtuig zat („We com municeren via de sterren") had niets meer met komedie te maken, maar was een levensechte liefdesverklaring. Het verongelijkt en verliefd zijn bleken Char lottes' specialiteiten op de planken en ook zij beheerste de komedieregels tot in de toppen van haar vingers. Zakelijkheid De vertegenwoordigster van de KLM werd gespeeld door Bep van Duyn die als 'Beppie' de oer-Hollandse nuchter heid mocht aantonen. Dat lukte haar goed. Bep van Duyn kon vooral heel mooi kwaad worden. Zakelijkheid (en nog veel meer nuchterheid) werd gebracht door een stewardes van Pan-Am, ge speeld door Marian Koster. Als 'Meerie-èn' was ze soms helaas iets te traag voor de vaart waarin „Boeing Boeing" moest worden afgewerkt, maar de interpretatie die ze van haar rol gaf was uitstekend. Met een Amerikaans wat zeurderig accent was ze de meest saaie vrouw en dat is ongetwijfeld de bedoeling van de schrijver geweest. Marian beschouwde de liefde als tech nisch onderzoek en gaf daar op prach tige wijze een demonstratie van, om daarna, typisch Amerikaans, te vragen 'hoe het was'. De meid Ada Eyk speelde dus het dienst- 'meisje' Ada en dat is een creatie (het Voor de uitvoering van de operette ,,lm Weissen Rösl" oo 18 maart in schouwburg de Kampanje in Den Helder zijn nog enkele kaarten verkrijg baar bij het bureau Culturele Zaken Na afloop van de voorstelling vaart een extra boot en er rijdt een bus vanaf de schouwburg naar de veerhaven. Een 32-jarige Texelaar kreeg in de nacht van zaterdag op zondag een rij verbod opgelegd van acht uur. De man reed op een dusdanig opvallende manier over de Pontweg naar De Koog dat een politiepatrouille hem achterna ging. Beide blaaspijpjes verkleurden, zodat een bloedproef werd genomen. De wagen werd uit het verkeer gehaald. Zaterdag deed een Texelaar aangifte bij de politie van diefstal van zijn oranje integraalhelm en zijn zwarte hand schoenen met zilvergrijze strepen. De attributen werden in een bar te Den Burg gestolen. mag ook 'de Meid' van Heyermans zijn) waarmee ze goed uit de voeten kan. Kankeren, zeuren en wat nieuwsgierig heid, maar als het nodig was een hoeveelheid optimisme en doorzettings vermogen waar men u tegen kon zeggen, waren ingrediënten die Ada Eyk duidelijk naar voren wist te brengen. Haar hardgrondig en meerdere malen uitgesproken tekst: is dat nou te doen voor een meid" hadden de juiste uitwer king, gelach in de zaal, en alleen daarmee bewees deze amateur-actrice al een zware rol aan te kunnen. Een compliment voor regisseur Bert Bruijn is ook op zijn plaats want hij moet het toch geweest zijn die de vaart in het verhaal heeft weten te brengen door een sterke enscenering (de plaats waar de spelers moesten staan of waarheen en wanneer ze moesten lo pen), aankleding en spreek-ritme. Souf- fleuse Alie Boon had een rustige avond en de schmink was van Gerdi Gra- bowski. Wie van een moderne komedie houdt en enkele amateurs bijna professioneel wil zien spelen, kan vrijdag weer in ,,De Waldhoorn" terecht voor een tweede en laatste uitvoering van Boeing Boeing", aanvang20.00 uur. De jaarvergadering van het Ko ninklijk Texels Fanfarecorps op 14 maart 1983 zal niet, zoals gepland, in de Lindeboom plaatsvinden, maar in de Schakel (ingang naast de Ned. Herv. kerk van Den Burg). De avond voor leden, ouders van jeugdleden en donateurs zal gewoon om 20.00 uur beginnen. 28, 29, 30 juli 1983 Secretariaat: Ankerstraat 32, 1794 BJ Oosterend. Voor het Historisch spel hebben zich reeds 150 medewerkers opgegeven, het totaal aantal spelers zal ongeveer 230 moeten zijn Gaarne nog opgave! Vooral van mensen boven de 40 jaar! Opgave-adressen: Mevr. Kalis, An kerstraat 32, tel. (02223) 310; Mevr. Witte, Oesterstraat 77, tel. 870 of de heer C. Vlaming, Verlorenkost 13, tel. 886. Er komt ook weer een grote kranten markt rond de oude kerk in het dorp en wel op vrijdagmorgen 29 juli, gelijk met de lammerenmarkt. Voor overdekte marktkramen wordt door de commissie gezorgd. Nadere informatie en inschrijving bij de heren H. de Boer, Mulderstraat 8, tel. (02223) 488, en D. van Taten- hove, Verlorenkost 7, tel. (02223) 265. Voor de 3-daagse grote expositie in de tent op het feestterrein zijn nog enkele stands vrij. Inlichtingen bij het secretariaat: Ankerstraat 32 te Oosterend, tel. (02223) 310.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5