Aankoop cultuurgronden Protest Wad en Land aar natuurbescherming Kerkeveiling moet eerder beginnen VAN HET i RAADHUIS -ome**-™*## Aanrijding kdedelingen ran B. en Hr' Hinderwet Ganzenland wordt bouwland Praktijkles volleybal Bromfietsen uit verkeer Fietsenaktie haalde jeugdjournaal IDAG 8 MAART 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Een 24-jarige Texelaar wilde maandag met zijn auto van de Barentz- straat te Oudeschild de Houtmanstraat indraaien, maar merkte daarbij een eveneens in de Barentzstraat rijdende 36-jarige Texelaar niet op. Bij de hier door ontstane aanrijding ontstond licht blikschade. )e relatienota is een politiek feit, waarmee rekening gehou- moet worden. Het is beter beheersovereenkomsten aan te dan via de wet op de ruimtelijke ordening beperkingen iet vergoeding te moeten accepteren". Aldus een zinsnede iet praatje dat Ir. J. de Jong van de Hollandsche Mij. van jbouw donderdagavond hield tijdens de openbare bijeen- st die door de Texelse werkgroep van de Stichting Wad en j in De Lindeboom was georganiseerd. De Jong, deskun- op het gebied van Ruimtelijke ordening, benadrukte de lematiek nogal genuanceerd. Hij toonde zich nadrukkelijk Li tegenstander van het systeem dat volgens de relatienota worden gevolgd om boeren op vrijwillige basis in te scha- I in bij de natuurbescherming, maar maakte ook duidelijk dat I imping van het agrarisch areaal op Texel van de hand moet I den gewezen. |dens de bijeenkomst werd door :itter Dieter Stoll van de Texelse groep bekend gemaakt dat een eel protest in de vorm van een brief tegen de aantasting van Jische belangen door jrbeschermingsinstanties, zal wor- gestuurd naar Minister J. Braks Landbouw, visserij en natuurbe- (Braks was uitgenodigd om op vergadering aanwezig te zijn doch verhinderd!), naar de Vereniging lehoud van Natuurmonumenten en B en W en de gemeenteraad van il. In de brieven aan ministerie en lurmonumenten wordt naar voren icht dat Staat en Natuurmonu- len de afgelopen jaren veel cul- irond op Texel hebben aange- it en geheel of gedeeltelijk aan de ische bedrijfsvoering hebben ont- en ,,Een en ander in strijd met bestemmingsplan Buitengebied I". Verder wordt naar voren lacht dat nieuwe aankoopplannen wezenlijke bedreiging vormen voor igrarische struktuur van het eiland lat de gemeenteraad onlangs een je heeft aangenomen, waarin de tuurschema's natuur- en land- ipsbehoud en openluchtrekreatie |de hand worden gewezen, evenals latus Nationaal Park, Nationaal Ischap en Grote Landschappelijke eid. In diezelfde motie werden ook op handen zijnde aankopen van lienotagebieden veroordeeld. ,Wij in ons op het standpunt dat het jemmingsplan Buitengebied pende waarborgen biedt ter be- rming van natuur en milieu. Graag ien wij zien dat u deze visie nam Dit houdt in dat Staatsbos- p 8 maart 1983 is vergunning inge- e de Hinderwet verleend aan: het elijks bestuur van het Hoogheem- Ischap van de Uitwaterende Sluizen Kennemerland en West-Friesland reen rioolgemaal aan de Slotskolk te iterend (kadastraal bekend onder ie M, nummer 1044). ij het verlenen van de vergunning is or het stellen van voorschriften tege- et gekomen aan bezwaren van ge- r schade of hinder. |e vergunning ligt op het gemeente- kamer 209, ter inzage van 11 maart 12 april 1983. De tijdstippen, waarop ige verkregen kan worden zijn: op 'kdagen van 9.00 tot 12.00 uur en 14.00 tot 16.00 uur; op maandag- Inden van 19.30 tot 22.30 uur. 'ot 12 april 1983 kan tegen de lunning beroep ingesteld worden |oep is mogelijk voor de aanvragers, Iseurs en degenen, die tijdig bezwaar n de aanvragen om vergunning ien aangetekend. Tevens is beroep lelijk voor enige andere belangheb- ide, die aantoont, dat hij redelijker- niet in staat is geweest eerder aren in te brengen. Het beroep- Jnft moet worden gericht aan Hare esteit de Koningin en worden gezon- aan de afdeling voor de geschillen jh bestuur van de Raad van State, 4bus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. 'e vergunning wordt in principe na •op van de beroepentermijn van icht. Degenen, die beroep instellen, men echter overeenkomstig artikel van de Wet op de Raad van State verzoek doen tot schorsing van de 'gunning of het treffen van een rlopige voorziening. Dit verzoek et voor 12 april 1983 worden gericht in de voorzitter van de afdeling voor geschillen van bestuur van de Raad 'an State, Postbus 20019, 2500EA s-Gravenhage De vergunning wordt y niet van kracht, voordat op het ïttoek is beslist. Wadere informatie is te verkrijgen bij |e afdeling algemene zaken van de grneentesecretarie (telefoon (02220) toestel 145). beheer en Natuurmonumenten hun aankoopbeleid afstemmen op gronden gelegen binnen de natuurgebieden, zoals aangegeven in het bestemmings plan. Tevens zouden de gronden gele gen buiten deze natuurgebieden en thans in beheer of eigendom van genoemde instanties, hun functie die nen te herkrijgen conform het bestem mingsplan". In de brief aan het gemeentebestuur wordt verzocht erop toe te zien dat de bestemmingen zoals vastgelegd in het bestemmingsplan, ook daadwerkelijk worden gerealiseerd, waarbij in het bij zonder wordt gewezen op het „on eigenlijk" gebruik van gronden in het beheer bij Natuurbeschermingsinstan ties. Samenhang Ir De Jong van de Hollandsche Maat schappij bracht de ontwikkelingen van de landbouw in de afgelopen dertig jaar ter sprake, waarbij hij onder meer wees op de overproduce en het als gevolg daarvan gerezen idee om landbouw gronden uit produktie te nemen. Hij vroeg zich af of het toeval is dat de Natuurbescherming in de jaren zeventig landbouwgronden ging opeisen en hij sloot met uit dat de relatienota mede is bedoeld om de groei van de melkpro- duktie af te remmen. Overigens was De Jong allerminst negatief over de relatie nota. Hij meende dat kwetsbare vogel soorten zoals grutto, kemphanen, tureluur als gevolg van moderne land bouwmethoden in aantal achteruit gaan. Daarentegen zijn er ook soorten die toenemen, zoals ganzen. Hij vond dat ook de landbouw verantwoorde lijkheid moet dragen voor het milieu en zei dat niet alle milieugroeperingen over één kam moeten worden geschoren. Hij memoreerde verder dat de georga niseerde landbouw akkoord is gegaan met de relatienota. Als het niet zou lukken om voor de daarvoor in aan merking komende gronden beheers overeenkomsten af te sluiten, zou dat het gevolg kunnen hebben dat meer grond wordt aangekocht om tot reser vaat te worden gemaakt en zal de staat worden uitgedaagd om door middel van aanlegvergunningen in bestem mingsplannen haar doeleinden te berei ken. De spreker gaf duidelijk de voor keur aan vrijwillig aangegane beheers regelingen. De geplande omvang van relatienotagebieden op Texel vond hij echter veel te groot en hij prees dan ook de organisaties die zich daartegen verzetten. Consequent De Jong vond echter wel dat Wad èn Land, een organisatie die heel duidelijk het eigendomsrecht wil res pecteren, consequent moet zijn en zich niet moet verzetten als instanties die eenmaal grond hebben gekocht, daar mee doen wat zij willen voor zover de wet dat toelaat. De Jong vond echter de Wet op het Agrarisch Grondverkeer een goed middel om aankopen van natuurgebieden tegen te gaan, waarbij hij wees op het voorkeursrecht van de genen die de aan te kopen grond pachten. De Jong twijfelde er verder aan of de gemeente wettelijke middelen heeft om extensivering van landbouwgrond tegen te gaan. Zolang er sprake is van agrarisch gebruik kan men er niets tegen doen dat hij het beheer van de gronden tevens met natuurbelangen rekening wordt gehouden, zeker niet in de Texelse situatie waar voor het merendeel van de landbouwgrond een „mengbestemming" geldt. Spreker herinnerde eraan dat men moeilijk om de voor de landbouwgrond geldende beperkingen heen kan, omdat deze nu eenmaal een breed maatschappelijk draagvlak hebben. „Hard er tegenaan is niet altijd verstandig. De landbouw moet als gesprekspartner geloofwaardig blijven. Vergoeding eisen voor een beperking is beter dan verzet tegen zo'n beperking". Reactie Op de vergadering werd ook het woord gevoerd door de heer H. F. H. M. Bergsma uit Makkum, voorzitter van de landelijke opererende vereni ging „Wad en Land". Hij schetste de ontstaansgeschiedenis van deze orga nisatie, die een reactie was op de stel- lingname en activiteiten van milieu groeperingen zoals de Waddenvereni ging. Vlieland was de bakermat voor de organisatie „Vrije vogels, gekooide mensen" die later onderdeel werd van de Stichting Wad en Land. Bergsma hekelde onder meer de wijze waarop de milieuorganisaties de rol van defensie in het waddengebied afschilderen. Vol gens hem vormen defensieaktiviteiten eerder een bescherming dan een be dreiging van vogels en zeehonden. „Ze trekken zich niets aan van het lawaai en voelen zich veilig omdat ze weten dat juist in de aanvliegroutes en op de oefenterreinen de mensen wegblijven". Voorzitter Dieter Stoll van de Texelse werkgroep hield zelf ook een toe spraak. Hij sprak laatdunkend en af keurend over het feit dat Texel met ver schillende „soorten" boeren krijgt te maken als gevolg van de driedeling in het bestemmingsplan en de boeren die in de relatienotagebieden zitten. Hij herinnerde aan de nadrukkelijke uit spraak van oud-burgemeester Sprenger die zei dat het bestemmingsplan buitengebied nooit het voorportaal van een landschapspark zou zijn en dat het bestemmingsplan in de eerste plaats was bedoeld om een gezonde agrari- Pachter Martin Eelman van de rot- ganzenboerderij „Zeeburg" in de polder De Eendracht heeft met Staatsbosbeheer een conflict inzake voorwaarden waaronder hij de lan derijen als opvanggebied voor ganzen in stand moet houden. Eelman heeft de zaak in handen gegeven van de pachtdeskundige van de Hollandsche Mij. van Land bouw, maar dat heeft nog niet tot een oplossing geleid. De verhoudin gen tussen Eelman en de mensen van Staatsbosbeheer zijn inmiddels zeer verstoord en het is niet ondenk baar dat de exploitatie van Zeeburg naar aanleiding daarvan op heel andere wijze zal worden aangepakt. De kerkeveiling ten bate van de restauratie van het R.K. kerkorgel die zaterdag 19 maart in de schuur van Jos Witte (Maricoweg 2) wordt gehouden, begint niet om 14.30 uur maar al om 10.00 uur. Vroeger beginnen is nodig in verband met de enorme aanvoer van allerlei te veilen artikelen en diensten. Er zou anders geen tijd genoeg zijn om ze aan de man te brengen. Tot de aanbiedingen horen kippen, hanen, geit, een sog, een nuchter kalf (beschikbaar gesteld door Gerard en Jan Schraag uit Het Noorden), de in middels landelijk bekend geworden tien rietjes sperma, zelf gesponnen en ge breide truien, sokken, geknoopte kus sens, kleedjes, kasten, tafels, stoelen, bedden, bankstellen, twee gezinsvakan ties in Limburg, etc. De met de organisatie belaste werk groep blijft goederen inschrijven tot 16 maart. Vrijdag 18 maart zal er gelegen heid zijn (van 16.00 tot 21.00 uur) tot het bezichtigen van de goederen; tevens kan dan een persoonlijk koopnummer worden gekocht alsmede een catalogus voor totaal f2,50. Tot de goederen en diensten waarvan de werkgroep er graag nog meer zou zien, behoren: melkbussen, klampen mest, tuintje spit ten, babysitten, aardappels, een hoe veelheid verse melk van de koe, kratjes pils. Tijdens de veiling zal de inwendige mens nïetTekort komen. De heer Henk Spigt belast zich met de verkoop van eet- en drinkbare waren. Muziek Het Koninklijk Texels Fanfare/DEK en de Margaretha Sinclair drumband zullen luister bijzetten aan de opening van de veiling en 's middags of 's avonds zal de Boerenkapel musiceren, zodat de veiling een genoegelijke happening zal worden. De werkgroep heeft voor de orgelres tauratie thans ongeveer f36.000,— in kas. Aan giften van particulieren werd f11.380, bijeengebracht. Het 'orgel- zwijn' in de kerk leverde f3.298,62 op en diverse andere inzamelingen f 1.953,85. De verkoop van karstkaarten en -kaar sen leverde f 1.273,60 op, de klaverjas- drives f 1.337,85, drie concerten f2.167,80 Van de R.K. kerk zelf was er een bijdrage van f 10.000, de subsidie van het Anjerfonds was f2.800, en de Rabo-bank schonk f 1.000, 't Programma is rond. Er zijn genoeg gastouders. Nu alleen het geld nog. Tot besluit van de tweede spelregel cursussen volleybal organiseert de eilandcompetitie op zaterdag 12 maart nog een tweetal praktijklessen in het Beatrixlokaal De eerste les die om 10.15 uur begint is bedoeld voor degenen, die tot nu toe nog niet in de gelegenheid waren een praktijkles bij te wonen. Op de tweede les, aanvang 12.45 uur is iedereen welkom die nogmaals onder deskundige begeleiding van de heer Nolten, de scheidsrechterfluit wil han teren. Opgave voor beide lessen bij de wed strijdleiding van de eilandkompetitie, in de zaal of telefonisch: (02220) 4802. sche struktuur op Texel te waarborgen. Volgens Stoll klopte het in de praktijk niet, waarbij hij beweerde dat een boer die nu met een kruiwagen grond zijn land opgaat, al gauw een ambtenaar tegenkomt die hem vraagt naar zijn ontgrondingsvergunningNiettemin verklaarde Stoll zich met het buiten gebiedplan akkoord. ,,Maar geen stap verder". Verder zei hij dat Wad en Land niets heeft tegen milieuorganisa ties, maar wel tegen sommige extreme eisen die zij stellen. Tijdens de discussie die daarop volg de werd o.a. naar voren gebracht dat de kwetsbare vogels die volgens Ir De Jong achteruit zouden gaan als gevolg van moderne landbouwmethoden, in werkelijkheid geen slachtoffer zijn van de landbouw maar van meeuwen en kraaien. De heer Bergsma Ik ben een hartstochtelijk jager") brak een lans voor zijn hobby en wees op het regu lerend effekt dat van goed geoefende jacht uitgaat. Volgens Bergsma was de ,,rotganzenexplosie" waarmee de boeren op Texel ook te maken krijgen, het gevolg van jachtbeperking. Onduidelijkheid bleef bestaan over de vraag of de Wet Agrarisch Grondver keer wel of juist niet kan bewerkstelli gen dat boerenland in boerenhand "blijft. Een 18- en een 19-jarige Texelaar moesten zaterdag hun bromfiets aan de politie afgeven. De voertuigen werden wegens slechte staat uit het verkeer ge nomen. Er wordt nog onderzocht of ze opgevoerd waren. Dat er op Zeeburg iets aan de hand is, bleek de afgelopen dagen want Eel man is een flink stuk van het grasland aan het omploegen (fotol om er aard appelen of ander gewas op te telen. Het is de bedoeling ongeveer 14 ha. van het gebied aldus te veranderen. Dat is niet strijdig met het pachtkon- trakt, maar wordt door boeren in de omgeving wel met zorg gadegeslagen omdat verkleining van de grasvlakte zal leiden tot grotere overlast van de rotganzen op de landerijen in de omge ving, temeer daar Eelman tot dusver weigert om op het resterende gras land kunstmest te strooien. Martin Eelman en mensen van Staatsbosbeheer willen in het belang van de goede afloop van de zaak nau welijks mededelingen naar buiten doen. Eelman: ,,lk hoop dat de kwestie deze week tot een oplossing komt". De aktie „elke nieuwe leerling een nieuwe fiets" heeft vorige week de belangstelling van de landelijke dagbladpers ge trokken. Vrijdag verscheen op de voorpagina van bijna alle grote dagbladen het bericht dat de Waalder dorpscommissie een fors cadeautje weggeeft aan nieuwe aanwas voor de lagere school. De NOS vond het nieuw tje zo belangrijk dat het jeugd journaal er vrijdagavond mee werd geopend. Daarbij werd uitgelegd dat kin deren die een nieuwe fiets wil den. het beste naar de school in De Waal konden gaan. En pas sant werden ook de problemen van meer kleine basisscholen en de bezuinigingen van minister Deelman belicht Voor het jeugdjournaal werden vrijdagmiddag opnamen ge maakt op de IJska-school, waar van de foto getuigt Het bijna lege fietsenhok was en belang rijk onderdeel van het ,jtem".

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7