(jroen c2wartsjexels in het hart-, Grotendeels erkenning van bestemmingsplan buitengebied Bemiddelaars boos over „dumpingsaktie van VVV Texel t Texel krijgt eigen indicatiecommissie bejaardenhuizen Minister Braks komt eindelijk met antwoord: „SEIZOEN NIET SLECHTER DAN VORIG JAAR' Grabowski mag schuur bouwen WAT IK ZEGGEN WOU.." Laat de Ierse nderen toch thuis Tu EERBETOON AAN REDDERS Kaarten inwisselen op de boot Geen platte aanbouw Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, )osterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en an der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel (02223) 964 I dvertenties, abonnementen, etc.. /eld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, m (02220) 2741na 18.00 uur 4881 irec VRIJDAG 11 MAART 1983 lAARGANG Nr. 9764 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs/16,60 per kwartaal 70 cent incasso, los 65 cent. Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17 636 Rabobank nr. 36 25.01.742; NMB nr. 67.34 60.398. let predikaat Nationaal Landschap betekent in het Texelse geval niet meer dan kenning van de kwaliteit van het plaatselijke beleid zoals de overheid dat zich in gebied met landschappelijke waarden voorstelt. Dat beleid kan in grote lijnen len onderschreven". Dat schrijft de minister van landbouw en visserij, de heer aan het college van B. en W. als antwoord op vragen die begin vorig jaar zijn :en bij de behandeling van de structuurschema's natuur, landschapsbehoud en luchtrecréatie. Het college schreef o.a. naar aanleiding van het 'strontprotest' jrief naar de minister met tal van vragen waarvan de antwoorden duidelijkheid ten verschaffen over het rijksbeleid in deze. Het antwoord van de minister dus ruim een jaar op zich laten wachten en Braks wijt dit aan enige aging". Zijn antwoord komt veel te laat want de brief aan de minister was eld om wantrouwen tegen de structuurschema's bij de bevolking weg te n. Inmiddels heeft de nieuwe gemeenteraad een motie aangenomen waarin de tuurschema's en het aankoopbeleid van het rijk radicaal worden afgewezen. college vroeg vorig jaar onder- uitdrukking in een verzwaard welstands toezicht en het beheer en herstel van tuinwallen". of de huidige agrarische bedrijfs- ng zich onverminderd kan ontwik- en of het gemeentebestuur een jende evenwichtig beleid voert om elang van landschap en agrarische jvigheid te waarborgen op lokaal De minister antwoordt dat de ge agrarische bedrijfsvoering zich, inachtneming van het bestem- splan en de toepassing van de enota, verder kan ontwikkelen. De ed van de relatienota op de ische belangen omschrijft de mi- als volgt. Aanwijzing van relatie- jebieden betekent dat gestreefd op basis van vrijwilligheid met de ffende boeren een overeenkomst e gaan ten einde de bedrijfsvoering af te stemmen op het behoud van den van natuur en landschap". Bij 'ijzing van reservaatgebied wil de grond kopen en het afsluiten beheersovereenkomsten moet in gebieden als „overgangsmaatre- worden gezien. Het gemeentelijk d noemt de minister ,,gericht op ot stand brengen van een even- t tussen het belang van natuur en jiërs". )eze gerichtheid heeft ten grond- gelegen aan het bestemmingsplan ngebied en het komt eveneens tot Lijst Belangrijker was de vraag van het college in hoeverre het rijk wat betreft aankoop en beheersbeleid van gronden buiten de in het bestemmingsplan als natuurgebied en Hogeberggebied om schreven gebieden wenst te gaan. Braks zegt dat een deel van deze terreinen binnen deze bestemmingen ligt en een deel erbuiten. Overleg over deze gebie den is echter nog gaande tussen de Minister van Ruimtelijke Ordening en Huisvestingsbeleid en Gedeputeerde Staten. Overigens maken de voorge stelde reservaatgebieden deel uit van de reeds geruime tijd bestaande en bij u bekende provinciale lijst van aankoop waardige terreinen". In hoeverre de status grote landschappelijke eenheid" consequenties voor Texel heeft wordt door Braks uitvoerig uit de doeken gedaan. Tuinwallen De beleidsuitspraken dat herinrichting de aangewezen vorm zal zijn om juiste inrichting van grote landschappelijke eenheden te bevorderen is volaens Braks voor Texel niet van toepassing omdat met de uitvoering van de ruilver kaveling de landinrichting op Texel aanzienlijk is verbeterd. Ook andere grote ruimtelijke ingrepen in het kader van de belangenafweging natuur-agra- risch gebruik zijn volgens de minister op Texel niet noodzakelijk en de regerings uitspraak dat aan het beheer en be scherming van landschapseenheden een hoge prioriteit gegeven moet wor den, heeft volgens Braks ook geen belangrijke consequenties. ,,Een derge lijke prioritaire aanwending van midde len vindt op Texel tot op zekere hoogte reeds plaats, bijvoorbeeld bij de finan ciële steun voor het onderhoud van tuinwallen". Aankoop van grond op Texel vindt volgens de minister niet plaats op grond van de status grote landschapseenheid maar uitsluitend vol gens de in de relatienota aangewezen gebieden. Wantrouwen De minister gaat ook in op het door het college geschetste wantrouwen je gens de rijksplannen en zegt dat voor ,,een goed gecoördineerd planmatig beleid betrokkenheid van alle overheids niveaus en de plaatselijke bevolking noodzakelijk is". Het college had ook gevraagd waarom de provincie in de plannenmakerij is betrokken en zelfs als uitvoerend orgaan is genoemd. De minister wijt dat aan het feit dat bij de meeste potentiële nationale landschap pen meerdere gemeenten zijn betrokken en daarom is aan de provincie een centrale bestuurlijke rol toegekend. ,,Voor die enkele gevallen dat een nationaal landschap zich binnen de grenzen van één gemeente bevindt kan er zeker aanleiding bestaan om de gemeentelijke rol en positie te verster ken". De regering zal over dit punt nog nadere uitspraken doen. De brief van de minister staat op de agenda van de commissie ruimtelijke ordening en huisvestingsbeleid van woensdag 16 maart. Het college stelt voor de antwoorden van Braks voor kennisgeving aan te nemen. Door het geven van vrijstelling wil het college meewerken aan het plan van de heer W. Grabowski om bij zijn bedrijf aan de Witteweg bij Den Hoorn een landbouwschuur te bou wen. De plaats van de schuur voldoet niet helemaal aan de eisen van het bestem mingsplan maar wordt vanuit het oog punt van bedrijfsvoering begrijpelijk ge noemd. De afdeling Ruimtelijke Orde ning ziet geen problemen, al zal voor de realisering van de schuur wel ge meentegrond moeten worden aange kocht. Bij aankoop van die grond (1731 vier kante meter) legaliseert Grabowski meteen zijn gebruik van huidige x iittFts buten vtRAKTwoorotLixoco wt oe reoakte )ie ellende daar in Ierland is toch op te lossen. Als je die kinderen van haalt zan zijn ze later thuis nog Ier tevreden. Het is een druppel op gloeiende plaat zo'n 40 kinderen uit iele land. Die problemen daar zijn n politiek in het land zelf op te ïn. Laat Engeland eerst maar eens gaan met dat leger daar. Zulke eren hier naar toe halen, dat is een 1 ouderwetse liefdadigheid. Goed- Deld maar niet meer van deze tijd". Dmerkingen in deze trant hoor ik al wat Texelaars maken. Misschien het daarom wat moeizaam met de inzameling ten bate van de 40 Ierse ideren in de leeftijd van 13 tot 16 jaar I van 5 tot en met 25 april a.s. op ixel te gast zullen zijn. De betekenis n dit gezamenlijk verblijf van 20 Jestantse en 20 Roomskatholieke leren is denk ik niet bij iedereen 'gedrongen. |oord-lerland wordt de achtertuin Europa genoemd. Armoede, haat chterdocht, afschuwelijke woon- andigheden, gebrek aan opleiding holing, gevaar voor verminking en Dingen van alle dag voor de isen van Belfast. De grondige, diepgewortelde haat «n Protestanten en Roomsen is een immend en verziekend gegeven oor elke poging tot een menswaardiger ssen sommige jeugdgroepen uit de Side kampen wordt een schuchter Cgjn gemaakt tot toenadering. Bet is in de praktijk gebleken dat juist ■deze groepen zo'n vakantie als op Bel een blijvend gunstig effect heeft Ble verhouding tot de andere partij. Bet hoofddoel van dit 3-weekse ver- B°P Texel is dan ook ,,Het dichter bij ■ar brengen van 2 bevolkingsgroe- pen Fridt Blanken, Den Burg „Een ongerechtvaardige paniekreaktie". Dat is het oordeel van een groep bemiddelaars-beheerders, die deze week schrif telijk zullen protesteren tegen de aktie van de VVV Texel om door het bieiden van kortingen van 25 tot 40% de komst van vakantiegangers in april, mei en juni te bevorderen. Deze bemiddelaars (De Muy, De Parel, Sluftervallei, P. de Wit, Kobeko en Vredelustl ontkennen met stellig heid dat het voorseizoen 1983 zich slechter laat aanzien dan in vorige jaren. ,,Het kan best waar zijn dat het met de reserveringen bi) de VW veel slechter gaat, maar bij ons is er niets aan de hand. We hebben onder elkaar een kleine enquête gehouden en daar uit bleek dat sommige bedrijven een teruggang hadden van 3% terwijl anderen een groei van 2% hadden. Ge middeld was het beeld ongeveer het zelfde als vorig jaar", aldus Jürgen Kiltz van het vakantiebureau Kobeko in De Koog, die dan ook vindt dat er van een economische ramp geen sprake is. Kobeko en de andere genoemde be middelaars-beheerders verhuren totaal ongeveer 700 bungalows en apparte menten, een zodanig groot aantal dat het volgens hen best als maatgevend kan worden beschouwd. Niets bijzonders Het genoemde „gat" tussen Pasen en Pinksteren is er altijd geweest. Afge zien van een bescheiden aantal „vogel tjesmensen" zijn er dan weinig gasten op Texel. Het „gat" is deze keer niet of nauwelijks groter dan in vorige jaren. Blijft de vraag hoe het mogelijk is, dat men bij de VVV, waar men toch ook bemiddeld bij de verhuur van een groot aantal recreatie-eenheden, anders te genaan kijkt. Een dergelijke opmerke lijke kortingaktie is toch niet zómaar ge lanceerd? Kiltz en zijn collega Piet de Wit halen de schouders op. We kunnen alleen onze eigen cijfers laten zien en die zijn helemaal niet alarmerend. Hooguit kun je zeggen dat de laatste jaren sprake is van lichte teruggang of stabiliteit. Het is waar dat de rekrean- ten prijsbewust zijn geworden. Als ze op Texel zijn, geven ze veel minder uit dan vroeger, maar op het vakantiehuis je wordt niet bezuinigd. De wat duur dere akkommodatie gaat naar verhou ding zelfs vlotter weg dan de goed kopere". Genoeg verschil Kiltz wijst erop dat al jaren sprake is van een aanzienlijke korting in voor- en naseizoen wat de huur van de akkom modatie betreft. „Het komt er ongeveer op neer dat je in voor- en najaar ongeveer de helft betaalt van de hoogseizoenprijs. Een bungalow die in juli 7700,— per week kost, krijg je in april en mei voor 7350, Wat er aldus gemiddeld per jaar uitkomt is een De vletten van de strandbewa- king die tot dusver naamloos waren, dragen thans de namen van Texelse reddingbootschippers van de stations De Koog en De Cocksdorp. Het is een initiatief van gemeenteschilder Hans Bakker die zelf lid is van de KNZHRM wipper- ploeg uit De Koog en op deze wijze eer wilde betuigen aan mensen, die in het verleden hun leven waagden om onder vaak uiterst moeilijke omstandigheden schipbreukelingen in veiligheid te brengen. De naamgeving gebeurde in overleg met de reddingmaatschap pij in Amsterdam, die suggesties gaf welke schippers vernoemd zouden kunnen worden. Gekozen werd voor schippers uit een niet al te ver verleden, die nog niet allemaal zijn overleden De zes vletten dragen nu de namen van Maarten Boon Mzn Jac. Hooger- heide, Jac. van der Kooij, Jan Kooger, Arie Boon, Jan Bakker, Reijer Buijs en P. Schagen Pzn. Op de foto de nu nog bij de gemeen tewerkplaats opgeslagen vletten gemeentegrond. Op deze grond is met toestemming van Staatsbosbeheer een toegangsweg aangelegd. De agrariër was in de ver onderstelling dat de grond van Staats bosbeheer was en laatstgenoemde in stantie had dezelfde mening. Met de grondtransactie is een bedrag van bijna 5000 gulden gemoeid en de gemeente raad zal de verkoop nog goed moeten keuren. Texelaars die op 18 maart naar de operette lm Weissen Rössl in de Helderse schouwburg gaan zullen op de boot (van 19.05 uur) in de gelegen heid zijn hun kaart om te wisselen voor een plaatsbewijs. Dat is ook mogelijk aan de kassa van de zaal, vanaf 19.30 uur. Het college verleent geen mede werking aan een bouwplan van de heer Huisman om bij zijn woning, Pontweg 1S7, een aanbouw met plat dak te realiseren. De woning heeft de bestemming eengezinshuis met een minimale dak helling van dertig graden. Huisman voerde aan dat onder de kap een voor hem nutteloze ruimte ontstaat en dat een plat dak goedkoper is. Qua vorm geving vond Huisman een plat dak ook mooier maar al deze argumenten kun nen volgens het college weerlegd wor den. „Het financiële argument en het argument van de loze ruimte recht vaardigen ons inziens niet het door breken van een zorgvuldig opgestelde beleidslijn inzake dakhellingen." bedrag dat de meeste exploitanten ge woon nodig hebben. Ze hebben het gecalculeerd. De prijzen buiten het sei zoen nog lager maken is gewoon dumping". Dat er maar weinig respons is op de VVV-aktie, zodat deze waarschijnlijk niet eens kan doorgaan, illustreert vol gens de bemiddelaars-beheerders dat het initiatief een miskleun is. „Wie eraan meedoet, kan grote moeilijkheden krijgen want de aktie wordt halverwege de wervingsperiode gelanceerd, zodat al veel mensen voor de gewone gepubliceerde prijs hebben geboekt. Wat moeten die denken als ze straks mensen ontmoeten, die voor veel minder geld dezelfde akkommoda tie huren? Om dat te voorkomen, zou je de mensen die al hebben geboekt, geld moeten teruggeven." Niet somber Kiltz en de andere bemiddelaars kijken ook niet somber aan tegen het hoogseizoen. „Tussen 9 juli en 20 augustus is vrijwel alles volgeboekt". Verder vinden ze dat het nog veel te vroeg is om alarm te slaan, zelfs al zou het aantal boekingen over heel Texel lager zijn dan vorig jaar om dezelfde tijd. Dat mensen wachten houdt niet in dat ze helemaal niet komen. Een paar dagen lenteweer kan de hele situatie plotseling veranderen Dan staat de te lefoon niet stil. Dat hebben we al zo vaak meegemaakt". Het gemeentebestuur wil zo snel mogelijk een eigen Texelse indicatie commissie oprichten. Zo'n commissie moet volgens wettelijk voorschrift be palen of mensen in aanmerking komen om in een verzorgingshuis te worden opgenomen. Sinds de invoering van dit systeem enkele jaren geleden is Texel aangesloten bij een regionale indicatie commissie die met 10 verschillende Noordhollandse gemeenten te maken heeft en 35 tehuizen. Over de werkwijze van deze commissie is men slechts matig tevreden. Een plaatselijke commissie die kennis draagt van de betrokken mensen en de omstandigheden waarin zij verkeren, zou beter kunnen werken. Niet alleen zou kunnen worden bepaald of iemand wel of niet voor opname in aanmerking komt, maar bij een negatief onderdeel zouden ook andere vorm van hulp kunnen worden geadviseerd. Niet zomaar Tot dusver kon Texel niet zomaar uit de commissie stappen en ,,voor zich zelf" beginnen omdat men zich voor vier jaar heeft verbonden en uittreden een jaar voor het einde van deze termijn had moeten aankondigen. Volgens de jong ste plannen zal de regionale indicatie van bejaarden echter totaal anders worden opgezet, wat in feite opheffing van het bestaande systeem betekent. Daarin zou Texel de vrijheid kunnen vinden om tussentijds op te stappen. Wethouder Zegers bevestigde een en ander. De indicatie heeft tot dusver inderdaad niet helemaal goed gefunc tioneerd. De klacht was dat in gevallen waarin bejaarden niet werden toegela ten, geen andere verwijding voor hulp werd gegevn. De gemeente zoekt op het ogenblik uit of men de regionale organi satie op fatsoenlijke wijze kan verlaten. In laatste instantie was dat wel mogelijk, maar men wilde dat Texel evengoed nog vier jaar aan de regionale commissie zou meebetalen en daar voelt het gemeen tebestuur weinig voor. Deskundigheid De samenstelling van een plaatselijke indicatiecommissie lijkt geen probleem op te zullen leveren. Volgens wethouder Zegers is de vereiste deskundigheid op Texel aanwezig. Van de plicht om er een geriatrisch gespecialiseerde arts in te hebben, kan ontheffing worden verkre gen.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1