Jk kijk graag wat verder dan mijn neus lang is" SB; VAN HET-1 RAADHUIS m fto Vinke, schoonmaken en public relations Mededelingen van B. en H. Hinderwet Marihuana IDAG 18 MAART 1983 TEXELSE COURANT I PAGINA 11* om echt te weten wat daar de gevolgen van zijn, maar ik vind in opstand komen gewoon niet de goede manier om tegen dat beleid in te gaan. We moeten alter natieven zoeken, zelf initiatieven nemen om te bezuinigen." In het voorjaar zal hij de oudercom missie verlaten. Hij heeft geen kinderen meer op de CVO-school en wil wat meer tijd voor zijn gezin vrijmaken.'Hij heeft een zoon en een dochter: Jannie (151 en Jacco (12). Die laatste heeft er al blijk van gegeven bijzondere interesse in het bedrijf van zijn vader te hebben, zodat de mogelijkheid van een derde generatie Vinke in de schoonmaakbranche niet uitgesloten lijkt. Wielerbaan Jacco heeft bij zijn vader belang stelling voor de wielersport losgemaakt. Zelf heeft Vinke nooit veel aan sport ge daan en tijd om te trainen heeft hij niet, iets wat hem door de dokter wel eens kwalijk wordt genomen. Toerfietsen lijkt hem leuk, hardrijden minder. Zijn be moeienis met de wielerclub ligt meer op het bestuurlijke terrein. Het zal dan ook niemand verbazen dat hij een groot voorstander van de aanleg van een wielerbaan is. Dit nogal dure project voor een relatief klein aantal gebruikers is volgens hem noodzakelijk uit veilig heidsoverwegingen. „Nu oefenen de rennertjes op de weg. Dat is gewoon een risico. Die baan maakt dat risico voor de jeugdleden een stuk kleiner." Hij voelde wel voor het plan van wet houder Klaas Barendregt om een be paald bedrag beschikbaar te stellen en de wielervereniging zelf het nodige werk op te laten knappen. „Particulier initia tief maakt het mogelijk overheidsgeld doelmatiger te benutten." Planbord Vinke staat dicht bij het werk dat zijn bedrijf uitvoert. Hij steekt herhaaldelijk zelf de handen uit de mouwen. Aan de muur van zijn kantoor hangt geen plan bord, het werkrooster zit in zijn hoofd. Als ondernemer zegt hij echter: „Mar keting is belangrijk, dat is beter dan het werken met de losse pols. Je moet weten wat er te koop is itji m 0 0\0i0 rrrrrrrrrrrrr- Op 11 maart zijn vergunningen inge volge de Hinderwet verleend aan: a. de heer P. Kistemaker voor een pro- paangastank voor verwarming van de woning aan de Oostkaap 13 te Ooster end; b. de heer Th Witte voor een agrarisch bedrijf aan de Genteweg 2 te Oosterend; c. de heer H. Barendregt voor een melkveehouderij aan de Postweg 177 te De Cocksdorp. Bij het verlenen van de vergunningen is door het stellen van voorschriften tegemoet gekomen aan bezwaren van gevaar, schade of hinder. De vergunningen liggen op het ge meentehuis, kamer 209, ter inzage van 15 maart 1983 tot 15 april 1983. De tijd stippen waarop inzage verkregen kan worden zijn: op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur; op maandagavonden van 19.30 tot 22.30 uur. Tot 15 april 1983 kan tegen de ver gunningen beroep ingesteld worden. Beroep is mogelijk voor de aanvragers, de adviseurs en degenen die tijdig be zwaar tegen de aanvragen om vergun ning hebben aangetekend. Tevens is beroep mogelijk voor enige andere belanghebbende, die aantoont, dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en worden gezonden aan de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA Den Haag. Elke vergunning wordt in principe na afloop van de beroepstermijn van kracht. Degenen die beroep instellen kunnen echter overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek doen tot schrosing van de vergunning of het treffen van een voor lopige voorziening. Dit verzoek moet voor 15 april 1983 worden gericht aan de voorzitter van de afdeling voor de ge schillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA Den Haag. De vergunning wordt dan niet van kracht, voordat op het verzoek is beslist. Nadere informatie is te verkrij gen bij de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie, telefoon 02220- 3041, toestel 145. Op het strand bij paal 28 spoelde een pakje met (vermoedelijk) marihuana aan. Het spul is door de politie voor na der onderzoek opgestuurd. partij, zoals we wel eens worden ge noemd. Naast wat ik al opmerkte vind ik het heel belangrijk dat mensen bij de politiek worden betrokken, dat de wetten er voor de mensen zijn en niet andersom en dat proberen we te bereiken." Die betrokkenheid van de mensen bij wat er gebeurt probeert hij onder meer te ver groten door bijvoorbeeld in de ver kiezingstijd de contacten met de pers te onderhouden. Daarbij is hij beslist niet, zoals anderen in zijn partij, vies van openheid. Ik sta in onze ondernemersbond OSB bekend als iemand die [der wil kijken dan zijn neus lang is, en die méér wil zijn dan alleen lar een particulier die zijn bedrijf probeert te laten draaien." Aan het jord is Ko Vinke, schoonmaakondernemer te Den Burg. Hij geeft er lag blijk van zich bewust te zijn van de maatschappij waarin hij met bedrijf functioneert. Dat betekent dat hij actief is in de OSB. Hij lakte deel uit van de werkgroep Public Relations, die zich tot doel [it het imago van het schoonmaakwerk voor de buitenwereld te ibeteren. Ook is hij actief in de plaatselijke politiek' als vice-voorzit- van Texels Belang. De meeste Texelaars zullen hem echter toch |l kennen als de man van het schoonmaakbedrijf. Of als voorzitter het schoolbestuur van de CVO-school. Of als bestuurslid van de ilerclub De opleiding die Ko Vinke (38) genoot left overigens weinig met zijn métier te ken Na driejaar HBS bezocht hij de fische school. Hij kon bij een Am- rdams bedrijf aan de slag als repro- :tiefotograaf/kopiist. Dat was in die anders dan nu. Toen hij kwam ren ze nog maar net van de fotografie t natte platen afgestapt. Kenners ten dat die techniek inmiddels zo eveer als antiek wordt beschouwd, •e overstap naar het familiebedrijf in [0 werd gemaakt omdat broer Dirk- ondernemen niet zo zag zitten. Ko je dat wel en hij is nog steeds van ning dat de creativiteit die hij in zijn fische werk kwijt kon, nu in het Jernemer-zijn gaat zitten. Draglines 'ader Cees Vinke werkte in het begin de zestiger jaren als machinist op de ilines van De Vries en Van de Wiel jjTexel. Hij was als peuter met zijn ers vanuit Zeeland naar Texel ,,ge- greerd" in een tijd dat veel Zeeuwen deden. De werkgelegenheid op die iden gaf daar blijkb'èaraörrTeTding Vries en Van de Wiel krompen hun kzaamheden op Texel echter in. <e zou naar de overkant moeten als :ijn baan wilde houden. Hij wilde veel erop het eiland blijven, zodat andere gelijkheden om aan de kost te komen den onderzocht. Postkantoor ées Vinke maakte al sinds jaar en met zijn vrouw Jannie Slik de dienst leentewerken in het voormalige tkantoor aan de Parkstraat schoon in avonduren. Toen in 1962 Gerrit sema een schoonmaakbedrijfje be- zeiden ze dan ook tegen elkaar dat lun eigen situatie iets dergelijks ook uitkomst zou zijn geweest. Het lag voor de hand dat zij het bedrijfje van sema overnamen toen die het een jaar later wegens gezondheids- nen weer te koop aanbood. Vinke toen 44 jaar. Dirk en Ko zaten nog school maar op zaterdagen hielpen wel eens mee. Hard werken Er brak een periode van bijzonder ld werken aan voor het echtpaar Ijke senior, maar ook van gestage ei. De eerste grote klant buiten teentewerken werd de TEM. Jan aatje" (Bruin) van dat bedrijf kwam jen of zij het nieuwe kantoor aan het lilderend konden schoonhouden, werd de eerste contractklant voor oonmaakonderhoud. huidige PEN-bedrijf hoort nog eds tot de grotere objecten die wor- i bewerkt. ftl vrij vlot kon het eerste perso- telid worden aangenomen. In het ste jaar kwam nicht Corrie Witte bij bedrijf om zo'n 15 jaar mee te aien. 5e bedrijfsruimte was gevestigd in garage aan de Weststraat. Eerst iter huis, later in een garage ver- top. Ontwikkeling /eel van het werk bestond uit glazen- ssen en schoorsteenvegen. Na een Ir jaar kwam er een grote klant bij. De zekeringsmaatschappij Ennia heeft ïe bungalowparken op Texel (Vogel- int en de Sluftervallei). Die moeten 0 winter grondig worden schoon maakt en die order kreeg Vinke. 1 bracht complicaties mee, voor het 'erken van zo'n park zijn meer insen nodig dan in de rest van het r. De werkzaamheden moeten name- v tussen half januari en begin maart levoerd worden. Voor dit soort gele ideden heeft Vinke „part-timers", hsen die op afroep beschikbaar zijn. Specialistisch fet schoonmaakwerk krijgt steeds meer specialistische kantjes. „We pro beren steeds meer handelingen te ver vangen door chemische processen. Ons werk kan zo langzamerhand dan ook niet meer door ongeschoolden worden uitgevoerd. Vooral kennis van schei kundige eigenschappen van de mate rialen die we gebruiken wordt steeds meer nodig." Ko Vinke vindt dan ook dat het beeld van de schoonmaker dat bij de meeste mensen leeft niet meer klopt. „Als de mensen aan een schoonmaker denken zien ze een Turk met een bezem in een trappenhuis staan, maar dat is gewoon niet meer zo. Hoewel het werk veel simpele handelingen bevat is het geen dom en geestdodend werk. Zeker niet bij ons omdat onze mensen overal komen. Aan de overkant heb je vaak het systeem dat het eigenlijke werk door mensen wordt gedaan die steeds op één object komen. Als het werk daar is ge daan, gaan ze weer naar huis." Opleiding Het zal" in het licht van het voor gaande geen verbazing wekken dat er tegenwoordig een vakopleiding schoonmaker is. Een kaderopleiding be stond al langer. Bij Vinke worden de mensen overigens in het bedrijf opge leid. Zelf volgde hij een opleiding voor hoger kader en management. „Naast die materialenkennis krijg je bijvoorbeeld les in ergonomie. Dat is leren hoe je bewegingen zo doelmatig mogelijk kan maken. En hoe je daaraan je werktuigen moet aanpassen. Als de steel van je bezem te kort is, kan je nog zo doel matig bewegen, pijn in je rug krijg je toch." Vrouwen Veel van de part-time werkkrachten zijn huisvrouwen die wat willen bijver dienen. De vraag dringt zich op of er grote verschillen zijn in werkmethode tussen een huisvrouw en een schoon maakster van professie. „Het is vaak een kwestie van aanleg. Er zijn huis vrouwen die heel doelmatig werken, maar we krijgen ze hier ook wel die nog een hoop kunnen leren. Een huisvrouw thuis hoeft met onder de tijddwang te werken, waar wij wél mee zitten. Overigens is schoonmaken beslist geen uitgesproken vrouwenwerk, mannen kunnen het net zo goed. Wel hebben vrouwen van huis uit vaak al meer geleerd dan mannen op dat gebied, maar dat is puur een kwestie van op voeding en dus niet van aanleg." Vinke vindt het belangrijk dat iemand verantwoordelijkheid zoekt. „We heb ben een paar mensen al tien jaar in dienst en die hebben duidelijk hun eigen verantwoordelijkheid opgebouwd. Sommigen hebben zelfs hun eigen stek, die ze helemaal onder eigen toezicht schoonhouden." Brandschade Vinke houdt zich met de hele schoon maakbranche bezig, dus ook met ver vuiling als gevolg van brand. Dat kan variëren van een ruimte die vol roet heeft gestaan door een defecte olie kachel tot een volledig uitgebrande be doening. „Toen er bijvoorbeeld brand was geweest in de woning van Joop Maas leek het helemaal uitgebrand te zijn, maar in de kasten zaten toch nog een hoop spullen die na schoonmaken weer gebruikt konden worden. Alleen na het uitbranden van zijn winkel viel er niets meer te redden, die brand was te erg." Hoewel een grote verzekeringsmaat schappij brand- en roetschade vaak door hetzelfde grote schoonmaakbedrijf zal laten behandelen, doet Vinke dit toch ook nog regelmatig. Dat heeft natuurlijk te maken met de specifiek Texelse situatie. Groei Vinke ziet nog wel mogelijkheden tot groei voor zijn bedrijf op het eiland. Daarbuiten wil hij niet kijken, het werk moet niet aan de overkant gevonden worden In de laatste troonrede kwam een term voor dat hem gunstig in de oren moet hebben geklonken: privati sering van overheidstaken. Als dat onder meer betekent dat schoonmaak werk dat tot dusver door overheids diensten zelf wordt gedaan, naar de particuliere sector wordt overgeheveld, kan Vinke daarvan profiteren. Ook in de recreatieve sector moet nog wel enige groei zitten, volgens Vinke, maar hij schat dat hij al een groot deel van de markt in handen heeft. Als het niet uit de lengte kan komen, zoet hij het in de breedte: het opzetten van een groothandel in schoonmaak artikelen waar ook de consument te recht kan. Ook het leveren van linnen goed en dergelijke aan hotels en instel lingen kan mogelijkheden bieden. Concurrentie De OSB streeft naar bescherming van het schoonmaakbedrijf door een vestigingsbesluit. „Met alle respect voor mensen die een zaakje willen be ginnen moet hier toch gereguleerd wor den, anders krijg je wildgroei. Bijver schijnselen daarvan zouden bijzonder onplezierig zijn, zoals het ontduiken van sociale lasten en onder de prijs werken. Je hebt nu zelfs geen middenstands diploma nodig om een schoonmaak bedrijf te kunnen beginnen." Vinke wijst hierbij met enige trots op de sociale paragraaf die in de CAO is opgenomen en waarmee de vrij wankele rechtspo sitie van part-time werknemers in het schoonmaakbedrijf wat wordt verste vigd. Dat zijn eigen bedrijf „uit het mets" is ontstaan, accepteert hij als een historisch gegeven, hij ziet daarin geen reden om nu niet voor regulering te zijn. Texels Belang „Rechts zijn, dat is gewoon realis tisch zijn. Veel linkse mensen weten niet echt waar ze het over hebben, die lopen eenzijdig belangen na. ledereen moet zijn brood kunnen verdienen, dat is een Raad Een functie als raadslid ambieert hij niet (meer). Daar ontbreekt de tijd voor. Bovendien is hij tevreden met de huidige ploeg en vindt hij dat Daan Schilling het goed doet als wethouder. „Hij probeert de politiek met menselijkheid te com bineren, dat vind ik een uitstekende zaak." prioriteit die hoger is dan bescherming van het milieu. Dat laatste is ook be langrijk, maar economie is belangrijker." Ook in de politiek weet Ko Vinke wat hij wil. En wat hij niet wil. „Ik heb een hekel aan partijpolitiek Daarom zit ik bijvoorbeeld niet bij het CDA, hoewel ik christen ben. Daarom zit ik ook niet bij de VVD, hoewel ik vaak liberaal denk. Je moet politiek als individu bedrijven en niet achter dogma's aanhollen. Dat komt in Texels Belang naar voren. Wij zijn trouwens beslist geen ongenoegen Wat Texel volgens hem het hardst nodig heeft is een leefbaar klimaat. En daarmee bedoelt hij dan in de eerste plaats economisch leefbaar en dan pas sociaal leefbaar. Schoolbestuur Ko Vinke zal niet voorop lopen bij een demonstratie tegen de maatregelen van Deetman. „We leven op te grote voet, daar moet wat aan worden gedaan. Ik ben niet voldoende op de hoogte van de uitwerking van de bezuinigingsplannen Als het niet uit de lengte kenSinds kort werkt Vinke semen met een wesserij om linnenservice te geven.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 11