(yroen 2rwartxjexeh in het hartL, ieen verwarring meer over landschapsmotie" Toch antwoord naar minister Braks? Bijna een ton nodig Sioor extra onderhoud lagere scholen Fitnesscentrum mag naar Wilhelminalaan Bezuinigingen doorgevoerd Boomfeestdag in De Krim IP 72000,— voor Ierse kinderen Detailhandel bestemming op haven mogelijk Texel was 70.000 jaar geleden al bewoond Gemeente gaat politieverordening „uitdunnen" Franse medaille voor C. de Jager VRIJDAG 18 MAART 1983 e JAARGANG Nr. 9766 (dactie- Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266; s Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en |ek van der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 loradvertenties, abonnementen, etc.. ■ngeveld De Rooy B.V., Postbus tl, 1790 AA Den Burg, lefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs f16,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17. 636. Rahobank nr 36.25 01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De commissie voor ruimtelijk- en huisvestingsbeleid is woensdag- vond in meerderheid akkoord gegaan met een nadere uitleg van de hotie die de gemeenteraad op 21 december j.l. aannam en waarin jcherp stelling werd genomen tegen de landschapsplannen van het Ijk, omdat men van mening was dat het eigen bestemmingsplan voor ■et buitengebied voldoende garanties biedt ten aanzien van land- lchapsbescherming, natuurbehoud en recreatie. In de motie werd de Jtatus Nationaal Landschap afgewezen, evenals het Nationaal Park en |e Grote Landschappelijke Eenheid en eveneens werd stelling ge- omen tegen aankopen in het kader van de relatienota. Verwarring was ontstaan over de ivolgen van deze motie, in het bijzon- ir met betrekking tot de afwijzing van aankopen in het kader van de relatie- ita. Een deel van het college meende it de raad met deze uitspraak te ver as gegaan en in feite strijdig handelde iet het bestemmingsplan, zodat dit iwijzigd zou moeten worden. Het ziet echter naar uit dat nu een uitleg is 'aarover geen misverstand kan be- :aan. Die uitleg komt erop neer dat aan- ipen door natuurbeschermingsinstan- s in het kader van de relatienota wor- n afgewezen, maar dat er geen be- aar is tegen het aangaan van be- lersovereenkomstegjn relatienotage- ieden die liggen binnen de gebieden ie in het bestemmingsplan als natuur- ibied of als Hogeberggebied zijn aan wezen. Ook tegen beheersovereen- omsten voor de instandhouding van uinwallen bestaat geen bezwaar. Deze ipvatting van het raadsprotest wordt inaniem door het college onderschre- en en niet strijdig geacht met het be- temmingsplan. Een totaal ander geluid liet Peter lakker van de PSP woensdagavond oren. Hij kwam met een beschouwing Maarin hij zich scherp afwijzend uitliet ver het nader toegelichte beleid en elfs vond dat het gemeentebestuur op eze manier invloed probeert uit te lefenen op privé-beslissingen van par- iculiejren voor wat betreft hun bedrijfs voering. Bakker vertelde dat het relatie- notabeleid ook in landbouwkringen steeds positiever wordt ontvangen. Het is niet alleen dienstig voor het natuur behoud maar het maakt ook mogelijk dat kleinere bedrijven in stand blijven en dat de uitstoot van arbeid in de land bouw wordt afgeremd. Onverenigbaar Volgens Bakker is het relatienota- beleid van B en W onverenigbaar met het bestemmingsplan buitengebied. Want ook buiten het Hogeberggebied en de natuurgebieden beoogt het plan de instandhouding en zelfs herstel en uitbouw van natuurlijke waarden. Die natuurlijke,waarde wordt voor een groot deel bepaald door het grondgebruik, wat niet in het bestemmingsplan is ge regeld omdat ieder daarin vrij is. Een meer natuurvriendelijke bedrijfsvoering is zeker niet strijdig met de bestemming, in tegendeel. Beheersovereenkomsten worden niet gesloten met het doel agra rische grond aan de bestemming te ont trekken zoals B en W volgens Bakker hadden beweerd en uit de onlangs ont vangen brief van minister Braks is dat ook duidelijk gebleken. Ook het af wijzen van aankoop van gronden voor reservaatvorming in het kader van het relatienotabeleid vond de PSP-er niet consequent. Het gaat maar om een kleine oppervlakte en als het doel is het behoud van agrarische grond, zou in de discussie ook het omzetten van aqrari- Op de begroting van dit jaar staat voor bouwkundige voorzieningen en extra onderhoud aan de openbare lagere scholen een bedrag van f142.650, Maar enkele negatieve adviezen van de onderwijsinspectie en een kritische blik van de afdeling onderwijs hebben er voor gezorgd dat een derde van deze geraamde bedragen is geschrapt als zijnde niet zo urgent. De uitgestelde voorzieningen zijn 19311 zijn aangelegd en dat altijd nor drainage achter de Drijverschool in Den Hoorn (f5000, nieuwe vloerbedek king voor deze school (f13.000, en een nieuwe afheining en waterafvoer bij de Bruinvisschool in Oudeschild (f16.750,Ook acht het college een nieuwe vloerbedekking in de aula van de Thijsseschool in Den Burg (f7350, nog niet zo noodzakelijk en datzelfde geldt voor magazijnstellingen (f3750,-) voor de Strijbosschool in Midden Eier- land. Wat de magazijnstellingen betreft was de onderwijsinspectie ook van mening dat deze niet nodig zijn omdat de school over voldoende bergruimte beschikt. In tegenstelling tot gemeente werken en de afdeling onderwijs advi seerde de inspectie ook negatief over herbestrating van de schoolpleinen van de Thijsseschool en Bruinvisschool met els argument dat dit werk uit de normale exploitatievergoeding moet worden be taald. Vuile voeten Gemeentewerken trekt fel van leer legen deze mening en zegt dat de schoolpleinen bij de bouw van de school n '->en Burg in 1950 en in Oudeschild in maal onderhoud is uitgevoerd. Bij de Thijsseschool is het zand onder de tegels geheel ,,vervilt" en laat praktisch geen regenwater meer door. ,,Dit los je niet op met het wegwerken van de kuilen", aldus gemeentewerken. In Oudeschild laat de klei- en spierlaag helemaal geen water door en daar is het probleem van vuile en natte voeten van leerlingen" nog ernstiger. De enige mogelijkheid is beide schoolpleinen opnieuw te bestraten en te voorzien van afvoergoten en putten. Bij de Thijsseschool kost dat f58.000, en in Oudeschild f31.000, Het colle ge is het met gemeentewerken eens en zal de gemeenteraad vragen een extra krediet voor een opknapbeurt van beide pleinen beschikbaar te stellen, maar dit wel in afwachting van de inpassing van de sportzaalplannen bij de Bruinvis school en een herinrichtingplan voor het schoolplein bij de Thijsseschool, zoals ingediend door een leerkracht. Ook vinden B en W dat er 1800 gulden moet komen voor verbetering van het personeelstoilet op de o.l.s. in Hoorn en 6000 gulden voor het vernieu wen van zinken dakgoten van de Thijs- sesschool. Voor deze voorzieningen is totaal een bedrag van f96.800,— nodig. sche grond in recreatiegebieden e.d. betrokken moeten worden. Geen gevolgen? Overigens verwachtte Bakker weinig gevolgen van de afwijzing van het rela tienotabeleid. Want ieder zal vrij blijven bij het kopen of verkopen van grond, wat ook geldt voor het aangaan van beheersovereenkomsten. Niettemin worden de mensen die aan mogelijke beheersovereenkomsten willen deelne men onder zware druk gezet terwijl niet vast staat dat dit in het algemeen belang is. Bakker vond dan ook dat B en W de raad zouden moeten voorstellen de motie van 21 december weer in te trekken. Wethouder Daan Schilling liet direct weten dat dit laatste beslist niet zou gebeuren, waarop Bakker het college verzocht te zijner tijd wel in te gaan op wat hij naar voren had gebracht. Gerbrand Poster van de WD en Jan van Asselt van Texels Belang lieten zonder veel commentaar weten de nu voorgelegde uitleg van de motie te kun nen accepteren. Dirk Terpstra van het Pakt kon dat uiteraard moeilijk doen omdat zijn fractie op 21 december de landschapsplannen van de regering op meer genuanceerde wijze had afgewe zen, evenals een deel van het college. Ook Gelein Jansen van het CDA on derschreef het nu ter tafel liggende standpunt al gaf ook hij er blijk van te beseffen dat hiermee nog geen eind is gemaakt aan de mogelijkheid dat in het gewone agrarische gebied beheersover eenkomsten worden aangegaan. Verwarrend Jansen vond overigens wel dat bij het van de grond brengen van een Nationaal Landschap de uitvoering in handen moest zijn van de gemeente en dus niet van de provincie. Dat dit mogelijk is had hij afgeleid uit de brief van de minister die niet afkerig is van een duidelijke gemeentelijke rol in die gevallen waarin het Nationaal Landschap binnen het grondgebied van één gemeente ligt. Ambtenaar J. Ie Roux moest Jansen er aan herinneren dat de gemeenteraad het Nationale Landschap totaal heeft afge wezen en dat het wel heel verwarrend zou zijn als Texel nu zou laten blijken dat de gemeente met de uitvoering zou moeten worden belastl De brief van minister Braks waarin deze uiteenzet dat Texel wel ongeveer voldoet aan de verlangens van het rijk door het eigen bestemmingsplan voor De door de Hervormde Vrouwen dienst georganiseerde kledingmarkt ten bate van het verblijf van de Ierse kinderen op 11 maart heeft f2000, opgebracht. Niet verkochte kleding is voor Polen en Tanzania bestemd via St. Jan. Prijzen van de verloting gevallen op de nummers 69, 78, 125, 134, 135, 192, 244, 264, 268, 300, 605, 635, 630, 644, 811, 875, 879, 898 en 925 kunnen bij mevrouw Grisnigt, Starkenburg 70 na vijf uur afgehaald worden. B en W willen alsnog de mogelijkheid scheppen in het bestemmingsplan van de haven van Oudeschild bij de be stemming „bedrijfshaven" een detail handel bestemming op te nemen. Daar was om gevraagd door de heer Hemel rijk die op de haven een scheepstim- merbedrijf heeft. Het weglaten van een detailhandelmogelijkheid was bewust gedaan om allerlei winkeltjes e.d. op het haventerrein te voorkomen. Naar aanleiding van het bezwaar van Hemelrijk is de afdeling ruimtelijke or dening tot de conclusie gekomen dat er in hun eerder afwijzing een „nuance ring" is aan te brengen. Nu is detail handel wel mogelijk mits het in direct verband staat met de haven en mits de hoofdbestemming van een pand blijft bestaan. Door middel van een vrij stellingsmogelijkheid van B en W zal een en ander in het bestemmingsplan ont werp worden vastgelegd. het buitengebied, was gekomen als mosterd na de maaltijd. Want de ge meenteraad heeft inmiddels alle plannen van de hand gewezen en het college vond daarom dat de brief voor kennis geving moest worden aangenomen. Jan van Asselt en Gerbrand Poster waren het daarmee echter niet eens. In de brief geeft de minister er op geen enkele wijze blijk van te weten dat de gemeenteraad inmiddels alle landschapsplannen radi caal heeft afgewezen, hoewel dat in Den Haag al lang voor het schrijven van de ministeriële brief bekend moet zijn geweest. Niet uitsluitend dat de gemeentelijke motie in de mist is ge raakt, stelde Van Asselt voor de minister té antwoorden en daarbij nog eens op de motie te wijzen. Dit jaar wordt Texel de gemeente in Noordholland' voor de Provinciale Boomfeestdagviering. In een nieuw bos dat als meest noordelijke in deze pro vincie kan worden gekenschetst en wel het 70 ha grote „Krimbos" zullen bo men worden geplant op woensdag 23 maart. Door de schoolkinderen zullen de eerste bomen voor die nieuwe bos op de aanstaande Boomfeestdag worden ge zet, tesamen met een vertegenwoor diger van het provinciale bestuur van Noordholland en de voormalige wet houder Jook Nauta die veel voorberei dend werk heeft verricht voor dit bos plan. De bedoeling van de aanleg van het Krimbos is om de plaatselijke bewoners en de vakantiegangers méér mogelijk heden te bieden tot wandelen, spelen en zonnen in een beschutte omgeving in het overigens open landschap dat we hier kennen. Ook de duinen, die dit landschap aan de noord-westzijde om zomen vormen ideale wandelmogelijk heden, maar de kwetsbaarheid van deze duinen verdraagt geen grotere recrea tiedruk. Door samenwerking tussen ge meente Texel en Staatbosbeheer is thans het moment aangebroken waarop uitvoering van de bebossing gestart kan worden. Het bos kan niet in één jaar worden gerealiseerd Ook in het bos zal een wisselende leeftijdsopbouw een aangename afwisseling in de begroeiing veroorzaken. De gemeente gaf hiertoe al reeds een aanzet om voor de grond- overdracht, enige jaren geleden, al ±2 ha in te planten. Bovendien zou aanleg in een keer ook eenmalige hoge finan ciële consequenties hebben. Door de aanleg van ±8 ha in dit voorjaar is er dan totaal 10 ha bos gerealiseerd. Dat betekent dat zo'n 80.000 jonge bomen geplant zullen worden door de firma Tatenhove die het werk heeft aange nomen. Door de gelaagdheid van de grond en de plaatselijke daarin voor komende schelpenbanken moet de grond voor het planten 809 centimeter diep gespit worden. Het zal voor de ongeveer 80 scholieren uit De Cocks- dorp en Midden Eierland dan ook geen zware toer worden, als ze de „eerste" bomen in de grond zullen zetten. Het sortiment is gevarieerd en zal bestaan uit populieren, abelen (witte populie- De schuur van Harry Koger mag van het college in gebruik worden genomen als sportschool. Renee Giljou, eigenaar van het Fit nesscentrum Texel, krijgt van het colle ge toestemming een sportschool te ves tigen in de bloembollenschuur van Harry Kager aan de Wilhelminalaan. Een eerdere aanvraag om een der gelijke school te beginnen in een schuur van Drijver Bouw bv aan het Wezenland werd door het college afgewezen met als argument dat een dergelijke sport accommodatie in het centrum thuis hoort en niet op een industrieterrein. De schuur van Kager heeft in het oude bestemmingsplan een woonbe stemming en volgens die regel mag er dus geen sportschool komen. De af deling ruimtelijke ordening en het colle ge zijn echter van mening dat het Fit nesscentrum ,,in de directe omgeving van het centrum" een plaatsje verdient. Als redenen worden genoemd dat een sportschool niet storend is voor het woonklimaat in de Wilhelminalaan, vooral omdat er meer andere voor zieningen zijn te vinden, zoals een taxi bedrijf, een dorpshuis, een aannemers bedrijf en een lagere school. Te klein Het Fitnesscentrum is nu gehuisvest in het voormalige kantoor van archi tectenbureau Texel aan de Burgwal en Giljou heeft al aan de Sportraad meege deeld dat dit onderkomen voor hem te klein en te duur is. Hij wil de schuur van Kager kopen. De eigenaar van het bloembollenbedrijf heeft al in 1980 een bouwblok voor een nieuwe schuur toe gewezen gekregen aan de Georgiëweg. Door middel van een voorbereidings- besluit en een artikel 19 procedure wil het college medewerking verlenen aan de vestiging van de sportschool. Hier voor zijn geen procedurekosten ver schuldigd omdat het bestemmingsplan Den Burg meer dan tien jaar oud is. Govert van Noort uit Den Burg is van mening dat Texel meer dan 70.000 jaar geleden al werd bewoond. Het moeten jagers zijn geweest die in een warmere periode tussen twee ijstijden in deze streken zijn geweest en het bewijs daarvan achterlieten in de vorm van stenen gebruiksvoorwerpen, die nu nog in vrij grote hoeveelheden kunnen wor den aangetroffen in de zg. „wekplaat- sen" op de Hogeberg. De bij het NIOZ werkzame Govert van Noord is een ijverig verzamelaar van deze primitieve gebruiksvoorwerpen. Bovendien heeft hij een vrij diepgaande studie gemaakt inzake de oudste ge schiedenis van het gebied dat nu deel uitmaakt van Texel. De bewijzen dat hier 70.000 jaar geleden al menselijke activiteit was, zijn opmerkelijk omdat tot voor kort slechts kon worden bewezen dat hier pas 12.000 jaar geleden mensen kwamen. Van Noort zal over zijn vondsten en de conclusies die hij daaruit heeft ge ren), berk, beuk, es, eik en vooral els, welke als vulhout en windbreker niet gemist kan worden. Op de scholen werd tevoren aandacht geschonken aan het belang van bos in het algemeen, de gevaren die het bos kunnen bedreigen, wat we er zelf aan kunnen doen om het bos in stand te houden en wat te doen om een nieuw bos tot stand te brengen. Deze Boomfeestdagviering zal de ach terstand wat bösbezit betreft in dit noordelijke deel vari Texel wat verklei nen. Om het feest van deze dag voor de kinderen op te sieren heeft de gemeente gezorgd voor een aantrekkelijke omlijs ting. De aanvang zal zijn om 10.15 uur in de kantine van het kampeerterrein De Krim aan de Krimweg te De Cocksdorp. trokken een lezing houden voor de ver eniging van weer- en sterrekunde, aan staande zaterdagmiddag in „De Scha kel" te Den Burg, aanvang 15.00 uur. Ook niet bij de vereniging aangesloten belangstellenden zijn welkom' De gemeente zal binnenkort een begin maken met het „uitdunnen" van de algemene politieverordening. Daarbij zullen allerlei bepalingen en verboden die niet meer in deze tijd passen of geen doel meer hebben, worden geschrapt. De wenselijkheid om het pakket ge meentelijke wetten aldus handelbaarder te maken werd onlangs naar voren gebracht door de hoofdofficier van jus titie Mr. Josephus Jitta in het zg. drie hoeksoverleg met burgemeesters en politie in de regio. Bij het „dunningswerk" zal de raads commissie voor algemeen en organisa torisch beleid worden betrokken. De zaak komt de tweede helft van dit jaar aan de orde. Als voorbeeld van een artikel dat voor schrappen in aanmer king komt kan worden genoemd het verbod om in wegbermen het kaartspel uit te oefenen. Op 15 maart 1983 ontving onze vroegere eilandgenoot prof. dr. C. de Jager uit Utrecht de medaille van de Sterrenwacht van Nice, Frankrijk. Deze medaille wordt jaarlijks uitgereikt. Prof. De Jager ontving deze medaille voor zijn bijdragen tot de ontwikkeling van de wetenschap en tot de bevordering van internationale wetenschappelijke sa menwerking. De Jager is directeur van het Utrechts laboratorium voor ruimte onderzoek.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1