Zwaardere normen gemeentegarantie „WAT IK ZEGGEN WOU.." Werkloosheid neemt af door invloed seizoen Kleuterscholen straks onder gemeentelijk beheer 'Young doctors in love' Integratie lager onderwijs Meer langdurig werklozen Duitse kunstgroep pxposeert op Texel Misverstand? Recordpoging Radio Midnight Jaarvergadering ANBO Gemeentecaravan gerepareerd Animo voor warme maaltijden groeit IDAG 18 MAART 1983 TEXELSE COURANT PAGINA S bemiddelende organen, die advies moeten uitbrengen over het verstrekken jemeentegaranties, gaan zwaardere normen hanteren. Dat werd donder hond door het college van burgemeester en wethouders ter kennis gebracht e commissie financieel, economisch en technisch beleid. In het stuk werd s ingegaan op de vraag van raadslid Cor Dros (Texels Belang) of het niet beter ijn garanties te verstrekken bij lineaire hypotheken inplaats van bij hypotheken muTteitenbasis, zoals nu meestal het geval is. ros had bezwaar tegen de laatste jtheekvorm omdat naarmate de tijd vordert, de aftrekbaarheid van ïaandlast voor de belasting steeds emt, zodat de hypotheeknemer op ds hogere lasten komt te zitten en risico voor de gemeente dus toe- nt. Bij lineaire hypotheken zijn de rangslasten echter veel hoger, zodat voor mensen die gemeentegarantie g hebben, over het algemeen niet en het bereik liggen. Daarom is het ge van mening dat wat betreft de jtheekvorm er niets hoeft te ver- »ren aan het garantiebeleid. commissie vond het niet nodig verder over te praten. Dros zelf was igens, wegens verblijf in het buiten- niet aanwezig. Toetsing iemand gemeentegarantie aan- igt wordt zijn verzoek door een imiddelend Orgaan" getoetst aan de gte van zijn inkomen. Tot nog toe mden deze instellingen extraatjes als inderbijslag en vaste bijverdiensten iet inkomen, dat gaat nu echter allen. n tweede inkomen (bijv. van de jw) wordt bij premie-A vaststelling maar voor twee jaar meegerekend, e praktijk blijken namelijk veel niet- rwinners na die twee jaar te stoppen werken, omdat in het derde jaar de nie aangepast wordt aan beider men, terwijl de premie-aanvraag in op het inkomen van de kost- ïer of -winster wordt beoordeeld. iedereen die een sociale uitkering langt wordt van een bijstandsniveau egaan, omdat bijvoorbeeld WW en (V tijdelijk zijn. at nog toe werd verondersteld dat inkomen per jaar vier procent zou en, nu gaat men er van uit dat het k zal blijven. Iedere maand i; - - mand die gemeentegarantie krijgt ïdere maand zijn rente en aflossing ten betalen. Per kwartaal of halfjaar len blijkt voor veel mensen een te De Duitse kunstenaarsgroep „Cha- leon" zal van 17 juni tot 15 juli werk hoonstellen in de kelder van het dhuis. Het gaat hier om een groep istenaars uit het Ruhrgebied die ver- illende vormen van beeldende kunst Irijven. Het gezelschap kwam in 1971 ïelsenkirchen tot stand, owel de groep als de leden afzon- ijk geven diverse tentoonstellingen doen mee aan kunstmarkten en ac- De kunstenaars die nu naar Texel nen bedrijven verschillende kunst- men: grafiek, schilder- en aquarel- k, beeldhouwwerk, batikken en nog I: inds 1981 geeft de groep jaarlijks vier fiek-tekstbladen uit in een genum- 'de oplage van 150 exemplaren. Ook Is dat jaar beschikt de groep over „Hinterhofgebaude" in Gelsenkir- n. Dat is een huis dat is gebouwd op nnenplaats van een blok woningen, het Ruhrgebied komen dergelijke jwvormen veel voor. Vanwege de ikerte en de vochtigheid worden ce huizen door de armste mensen voond. Chamaleon heeft nu zo'n >ouw als werk- en tentoonstellings- nte. Bovendien hebben ze daar een umentatiecentrum gevestigd, en op Texel reeds bekende kunste van de groep is Hans Albert ssow. Hij geeft een zomerhuis in De lal en exposeerde al eerder in het huis. Hij was ook de man die de itacten voor deze expositie legde. opening van de tentoonstelling samen met de start van het jazz- ikend, de voorbereiding op het 'oje Texel en (hopelijk) met de eerste enmentele uitzending van de lokale ®n^ere exposerende leden van de •P neten Gisa Kramer, Marlies Jon- rhi Lorschei<ter, Achim Röhl, m Roszmann, Frauke Schreader Volgang Sternkopf. zware opgave, het geld daarvoor wordt niet gereserveerd. Bovendien wordt vanaf nu de hypo theekvrager beoordeeld op zijn ver plichtingen uit eerdere hypotheekschul den, uit gedwongen verkopen en op zijn eerdere aanvragen van gemeentegaran tie. Rijkssubsidies bij het kopen van een huis moeten nu verplicht worden over gemaakt aan de instelling die de hypotheek verstrekt zodat de aanvrager dat geld niet voor een ander doel kan gebruiken. Al deze maatregelen zullen tot gevolg hebben dat er minder en lagere garanties verstrekt zullen wor den. Tarieven Het college wil de tarieven voor planologische procedures veranderen. Tot nog toe lagen die bedragen tussen ƒ1300,— en ƒ5200, per procedure. Dat is vrij hoog, zeker in verhouding tot de bouwkosten van bijvoorbeeld een garage. Die hoge kosten dienden, naast vergoeding van het gedane werk, om een overvloed aan aanvragen tegen te houden. Het college stelde nu voor om als minimum de werkelijke kosten van de afdeling ruimtelijke ordening aan te houden: ƒ800, De commissie was unaniem van mening dat ƒ500,— een beter minimum zou zijn. leder commissielid bleek een ander bedrag in gedachten te hebben, maar Poster noemde zijn bedrag (ƒ500,-) als eerste en dat bleek voor de rest van de commissie aanvaardbaar. Riool De commissie kon zich zonder enige discussie verenigen met het uitvoeren van de tweede fase in de reconstructie van de riolering te Den Burg. Kosten ƒ1.379.000,-. Ook de tweede fase in het verbeteren van de Watermolenweg kreeg de goed keuring van de commissie. In de rond vraag vroeg Henk Beumkes (PaVt)'mog of dan gefijk de aansluiting van de Naalrand op de Stolpweg verbeterd kon worden. Daar wordt nu veel te hard gereden, aldus het raadslid. De kosten van het project, dat loopt van de eerste fase via de Stolpweg tot aan Den Hoorn, zijn ƒ390.000, Tot grote vreugde van Beumkes was er ook een voorstel tot aanleg van een regenwaterriool bij de Diek in Den Hoorn. Hij had daar al vaak op aange drongen. De commissie had geen pro blemen met het krediet van ƒ210.000,-. Een duiker onder de Westerweg kan verbreed worden tot de breedte van de bermen. Na de reconstructie van die weg bij de ruilverkaveling werden de duikers aangepast, maar alleen voor zover ze onder de verharding lagen. Gevolg was dat de kruisende sloten tot aan de rand van het wegdek lopen en op die manier een gevaar voor het verkeer vormen. Kosten van de aanpassing: ƒ55.000,-. Fietspad Het fietspad langs de kruising Ooster- enderweg-Koningsweg is al enige tijd geleden aangepast aan een nog aan te leggen verandering van dat kruispunt, waarbij het verkeer van de Oosterender- weg „vloeiend" de Koningsweg op zou kunnen. Het blijkt dat echter steeds meer fietsers op de weg gaan rijden, nu die reconstructie uitblijft. Deze onveilige situatie kan voor ƒ16.500,rechtge trokken worden. Dat werd toegejuicht door Ben Daalder - (CDA) en ook de andere commissieleden konden zich achter dit plan scharen. Het fietspad langs de Rommelpot zal volgens een collegevoorstel verbreed worden van een tot twee meter. In verband met het doorgroeien van de duinvegetatie moet het nieuwe pad in beton worden uitgevoerd. Kosten ƒ195.000, Ook hier had de commissie geen moeite mee. Peerdepoadje Eén van de laatste „peerdepoadjes" is het Groenewegje bij De Waal. Door veelvuldig bereiden met trekkers is het zestig centimeter brede paadje in een slechte toestand komen te verkeren. Het college wil ƒ11.000, uitgeven om dit te verbeteren. De commissie vond dat goed, maar Ben Daalder vreesde dat die post volgens jaar terug komt als er trekkers op het paadje blijven komen. Wethouder Klaas Barendregt was van mening dat dat wel mee zou vallen, de huidige trekkers zijn zo breed dat de sporen naast het paadje zullen vallen. Het gebruik van het paadje door trek kers noemde hij ,,een gevolg van de moderne tijd." Het loopgedeelte van de verbinding tussen Gravenstraat en Hogerstraat wordt te smal geacht. Het collegevoor stel een krediet van ƒ9000,— beschik baar te stellen om dit te verbeteren werd goedgekeurd. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Het verslag in de krant van de com missie financiën enz. geeft aanleiding tot misverstand vandaar hierbij een correctie. De heer Beumkes sprak namens de Pakt-fractie en haar adviseur. Beumkes keerde zich niet tegen het aanspreken van de saldireserve. Integendeel. Wel heeft hij zich gekeerd tegen het voorstel van de wethouder van financiën de 7350.000, die uit de saldireserve werd betaald vanwege verlies grondbedrijf in de jaren né 1983 weer terug zouden moeten vloeien naar de saldireserve. Dit dan weer als uitgaaf op de begroting. Het is duidelijk dat 1984 en volgende jaren er financieel niet gunstig uitzien. Als men dan 74.600.000,— in de saldi reserve heeft is het niet verstandig om dan van 1984 en verdere jaren ook nog f70.000, per jaar te reserveren om het potje gevuld te houden. Dit temeer niet omdat de wethouder aankondigde dat in 1984 meer geld uit de bevolking gepompt zal moeten wor den om de begroting sluitende te hou den. Dus boven wat de bevolking als financiële kosten boven het hoofd han gen, ook nog f70.000, extra bovenop om te reserveren. Daar ging het om. Reserveren doe je in dit geval niet als men die als extra last op de bevolking moet leggen. Deze reserve kan men Het college wil in het kader van de nieuwe integratiewet op het basison derwijs die op 1 februari volgend jaar in werking treedt, van de beleidslijn uit gaan dat alle openbare lagere scholen in de toekomst al of niet gefuseerd met een bijzonder neutrale kleuterschool, openbare basisscholen worden. Om dit te bereiken moeten vijf kleuterscholen onder rechtstreeks beheer van de ge meente komen voor het einde van dit jaar. Dit vereist overleg met de kleuter schoolbesturen die aan de collegewens kunnen ontsnappen door zelf een (bij zondere) basisschool te stichten. Het zelf stichten van een geïntegreerde kleuter-basisschool is mogelijk als men door handtekeningen van ouders kan aantonen dat tenminste 50 leerlingen de school zullen bezoeken. Als in het schooljaar 1985-86 25 leerlingen de basisschool bezoeken (overgangsrecht) waarvan tenminste tien kleuters dan mag een nieuwe school van start gaan. Bij die toekomstige leerlingen voor een dergelijke school mogen niet wor den meegerekend leerlingen van huidige openbare scholen en van scholen van een bevoegd gezag dat in een gemeente een of meerdere bijzondere kleuter- en lagere scholen beheert. In theorie is op Texel de mogelijkheid aanwezig dat een kleuterschool een eigen basisschool sticht maar de afdeling onderwijs van de gemeente ziet daarin weinig perspectief. „Een consequentie zal kunnen zijn Februari kende, in vergelijking met de voorgaande maand, 38 werklozen minder. Deze terugloop wordt hoofdzakelijk door seizoensinvloeden veroorzaakt; in de bouw raakte negen man aan het werk en in de horeca 3 mannen en 8 vrouwen. Opvallend is dat er in totaal evenveel mannen als vrouwen aan de slag kwamen: 19. Het totaal aantal werkloze mannen is echter bijna twee keer zo groot als het aantal werklozen van de andere kunne. Langdurig werklozen komen er steeds meer. Eind februari waren 186 mannen en 71 vrouwen langer dan een half jaar zonder werk. Van de afhankelijke beroepsbevolking is momenteel nog 23,06% werkloos. Vergelijking met het vorige jaar leert dat er nu 211 mensen méér geen baan hebben dan toen, een stijging derhalve van ruim 6%. Een lichtpuntje zou kun nen zijn dat de werkloosheid afneemt door het seizoen, terwijl in de rest van het land nog steeds een toename valt te bespeuren. Die stijging in vergelijking met vorig jaar komt vooral op rekening van de horeca (51 arbeidsplaatsen weg), van de handel (38), de metaal (21) en kantoor- onderwijs (20). In de rubriek .overigen" was de stijging ook niet mis: 56 ar beidsplaatsen. In deze categorie zijn verschillende soorten beroepen onder gebracht van wetenschappers tot onge schoolden. Aanvragen In februari kreeg het arbeidsbureau 25 aanvragen om personeel oilmen, 17 daarvan zijn inmiddels afgehandeld. De rest verkeert nog in de onderhande lingsfase. De medewerkers van het bureau zullen in de toekomst meer naar de bedrijven toegaan om gericht over werkgelegenheid te kunnen praten. Dat betekent dat het arbeidsbureau niet meer acht uur per dag voor werk zoekenden open zal staan. In de mid daguren komt er een antwoordapparaat aan de telefoon. Het gebouw waar de dienst huist wordt zodanig verbouwd, dat meer zelfbediening kan worden toe gepast. In het open gedeelte zal de vacaturebank, een leeshoek en een af deling met allerhande folders ingericht worden. In de nieuwe opzet zal worden getracht degenen die extra aandacht nodig heb ben deze ook inderdaad te geven. Openingstijden zullen te zijner tijd via deze krant worden gepubliceerd. dat een nieuwe basisschool qua leer lingenaantal vanaf het begin noodlij dend is". Het college staat wel op het standpunt dat de besturen van de bij zonder neutrale kleuterscholen over ge noemde mogelijkheid moeten worden voorgelicht. Voorkeur In 1982 is door wethouder Blanken al een discussienota over de integratie van het basisonderwijs op Texel opgesteld en ook daarin was de conclusie dat na fusering van een kleuter met een lagere school een openbare school moet ont staan. Deze nota is voorgelegd aan schoolbesturen en oudercommissies en hen werd gevraagd een voorkeur uit te spreken voor een toekomstige struc tuur. Voorstanders van een openbare basisschool waren de kleuterschool van Oudeschild en de lagere scholen van De Cocksdorp, Midden-Eierland, Den Hoorn en Oudeschild. In de discussie van vorig jaar stuitte men niet op directe weerstand tegen het collegevoorstel maar een groot aantal scholen gaf te kennen nog geen keuze te kunnen maken. De Thijsseschool in Den Burg deelde mee tevreden te zijn met de huidige openbare vorm. Vijf kleuter scholen lieten niets van zich horen. Gesplitst Een uitzondering daarop vormt de kleuterschool „De Robbedoes" in Oos terend die gesplitst zal worden. De helft van het aantal leerlingen (gemiddeld 50) sluit zich aan bij de School met de Bijbel in Oosterend en de andere groep fuseert met de Jacob Daalder school. De kleu ter en lagere scholen zullen voor 1 april aan het gemeentebestuur kenbaar moe ten maken wat ze willen: een openbare basisschooi of het stichten van een zelf standige (bijzondere) basisschool. Bij de keuze openbare basisschool moet de huidige kleuterschool in feite worden opgeheven. Als alle kleuter scholen voor openbaar geïntegreerd onderwijs kiezen, dan zullen waar schijnlijk twee van de huidige lagere scholen verdwijnen. Volgens het reglement van de nieuwe wet, wat betreft leerlingenaantallen, komt de afdeling uit op totaal zes open bare basisscholen (als alle vijf kleuter scholen dat dus willen) en de ver wachting is dat de scholen van Mid den-Eierland en De Waal worden opge heven. „Hierbij wordt geen rekening gehouden met eventuele ontheffingen die overigens niet waarschijnlijk zijn, en dus vallen twee scholen af", aldus de afdeling onderwijs. De piratenzender Radio Midnight doet een aanval op het uurrecord uit zenden, dat momenteel met 120 uur op naam van Weekend Radio Texel staat. Midnight begin afgelopen zondagrnid- dag om 15.00 uur en wil precies een week non-stop doorzenden, zodat het record op 168 uur komt te staan. De piraat, die hoofdzakelijk muziek uit zendt, is telefonisch te bereiken op nummer 02220-4794. beter gebruiken om te egaliseren zoals in 1983 gebeurt met het verlies van het grondbedrijf. Het is niet nodig om deze 74.600.000,— in stand te houden. Dit temeer niet omdat deze reserve blijkbaar groeit zonder dat men weet hoe dat komt. Naar onze mening is de oorzaak dat de begrotingsbewaking niet klopt. Als die verbeterd komt het zicht op het verloop van de financiën vanzelf. Dat voor een gemeente van onze omvang een saldi-reserve (saldi-reserve is het bedrag dat men overhoudt van de begroting als de rekening is opgemaakt) van 75.000.000,— een landelijke norm is, daar zetten we een groot vraagteken achter. Er zullen meer gemeenten zijn die nauwelijks rond kunnen komen of met een tekort zitten, dan dat ze 75.000 000,— achter de hand zullen hebben. Namens de Pakt-fractie en adviseurs Sieme de Waard Naschrift: De Waard heeft gelijk als hij zegt dat Beumkes zich niet tegen het putten uit de saldireserve keerde. Hier voor gebruikte Beumkes echter de vol gende zinsnede: „Het is ons niet dui delijk waarom de beschikking uit de sal direserve ter financiering van het tekort voor het grondbedrijf met 770.000,— per jaar teruggebracht moet worden uit de gewone dienst." Bij nadere be schouwing blijkt hier het misverstand ontstaan te zijn. Die 770.000, per jaar moet namelijk niet uit de gewone dienst teruggebracht worden naar de saldi reserve maar de bijdrage uit de saldi reserve aan het grondbedrijf moet per jaar met 770.000,— worden terugge bracht. Dat geld wordt, in tegenstelling tot wat de Pakt-fractie veronderstelde, niet opnieuw in de saldireserve terug gestort. Door de ingewikkeldheid van het Pakt-verhaal was het onze verslag gever niet duidelijk dat zij dé materie zelf niet helemaal begrepen hebben en koos hij een logisch lijkende interpretatie, die overigens, door het gebruik van het hier dubbelzinnige woord „teruggebracht" niet als fout kan worden aange merkt. -Red. Dinsdag houdt de Algemene Neder landse Bond van Ouderen jaarvergade ring in De Hollebol aan de Burgwal. De vergadering begint om 14.30 uur. Bij de storm van 15 december vorig jaar is het dak van een gemeentelijke stacaravan achter de noodslachting stukgewaaid. Reparatie van het dak kost 73500,— en het college vindt het zinvol de caravan te repareren, al is de waarde van de caravan na reparatie nog slechts 75000,—. De caravan is met twee andere wagens in 1977 aange schaft en dienst als noodwoonruimte voor gezinnen die hun woning laten renoveren. De stormschade kan niet via de verzekering worden verhaald want de caravans zijn alleen tegen brand ver zekerd. De aanschaf van de drie cara vans bedroeg 754.000,— en dit bedrag is in een keer afgeschreven. De animo voor warme maaltijden voor ouderen groeit. In 1981 werden 3188 maaltijden bezorgd of afgehaald en vorig jaar mochten de kok» van het verpleeghuis/Huize Irene 5289 warme maaltijden bereiden. De stijging wordt niet alleen veroorzaakt door meer deel nemers die drie maaltijden per week kunnen kopen maar ook door het feit dat voor sommige bejaarden nu da gelijks een maaltijd wordt aafgehaald. De kostprijs van een maaltijd is bij afhalen 76,50 en bij brengen één gulden meer. Deze bedragen zullen per 1 juli met een kwartje worden verhoogd, omdat vooral de vervoerskosten voor een exploitatietekort hebben gezorgd. Vrijwilligers die de maaltijden rondbren gen krijgen veertig cent per kilometer maar vaak moet voor één of een paar maaltijden een lange rit worden ge maakt. „Zelfs dient niet iedereen hier voor een declaratie in, zodat de werke lijke kosten nog hoger zijn", schrijft de directeur van de sociale dienst, C. van Trigt, in een advies aan het college over een gemeentelijke financiële garantie voor die ouderen-werk. Bij de start van het project in 1980 is een gemeentegarantie van 2300 gulden verleend en een jaar later stond men financieel borg voor 4000 gulden. In 1980 draaide de warme maaltijdvoor ziening met een verlies van ruim hon derd gulden, in 1981 kwam men 362 gulden tekort en vorig jaar was het tekort 72231,40. Het college is van mening dat voor de volgende jaren een maximum garan tiekrediet van 73000,— moet worden gegeven en dat de oude tekorten nu uitbetaald moeten worden. Een ge meentegarantie blijft volgens Van Trigt nodig omdat het aantal deelnemers sterk wisselt en een te forse prijsverho ging zal volgens de sociale dienst be dankjes opleveren. „Young doctors in love" die met de Nederlandse titel „puinhoop in het hos pitaal" al geruime tijd de bioscoop bezoeker aan het lachen maar ook aan het denken heeft gezet, vult vanaf vrijdag het projectiescherm van het Citytheater. Het verhaal, voor zo ver dat nodig was, gaat in grote lijnen over het wel en wee in het City Hospitaal, een ziekenhuis als geen ander. De instelling wordt bevolkt door een stel vogels van zeer uiteenlopende pluimage en dito studenten. Zowel dokters, verpleegsters als studenten zijn geslaagde karikaturen die zo lijken weggelopen uit een strip verhaal en de situaties waarin de perso nages verzeild raken zijn dat al niet minder. De humor blijft de hele film door sprankelend en origineel. Er wordt (ge lukkig) niet gespot met echt menselijk lijden. De grappen en grollen zijn nooit smakeloos, wat in een omgeving en met situaties als deze vrij makkelijk voor het grijpen lag. Regisseur Garry Marshall heeft echt zijn best gedaan om alles binnen redelijke perken te houden. Kortom een avondje amusement voor het hele gezin. „Young doctors in love" is te zien van zaterdag tot en met vrijdag. Toegang alle leeftijden. Annie „Anme" is de naam en het gaat gegarandeerd om prima amusement met plezierige mensen om naar te kijken, meeslepende muziek en ballet ten, showbusiness op het witte doek waarvan echt alleen Broadway en Hol lywood nog steeds het geheim kennen. De afkomst is puur Amerikaans maar zou in elk land ter wereld gesitueerd kunnen zijn. Annie is een klein sproetig roodharig meisje van tien jaar, een weesje dat met haar lotgenootjes ge doemd lijkt kansloos door het leven te gaan onder de knoet van een drank zuchtige en gevoelloze kunstmoeder. Annie echter heeft zich voorgenomen om van het leven iets te maken en haar ontembare levenslust is daarbij haar sterkste wapen. En het sprookje wordt werkelijkheid. Een rijke oom duikt op uit het niets, eerst knorrig en narrig, later smeltend van vertedering. Maar de spanning blijft er nog even in want boze geesten bedreigen het prille geluk. Een klein verhaaltje met genoeg ingrediën ten voor een een onderhoudende film waar het hele gezin in op kan gaan. En hiermee is de film „Annie" een show die ruimschoots tegemoet komt aan de wensen en eisen van het uitgaande publiek van de jaren tachtig. „Annie" is voor de tweede en laatste week te zien op vrijdagavond, aanvang 20.00 uur en zaterdag- en zondagmiddag aanvang 14.30 uur. De toegang is alle leeftijden.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5