„Boeren en natuur- beschermen kunnen samengaan I Wethouder moet bestemmingsplan verdedigen Woonfinanciering voor ambtenaren gemoderniseerd oh. D. Roeper van „Plassendaal": i Tm* lan van Asselt: 11 - Voorjaarsverkoop Welfare Verkoop van kinderkleding VEM verkoopt nu ook koelapparatuur Potterie verkocht Bromfietsers aangehouden jDAG 18 MAART 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 7 HPJ/i Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon 102228)741. )e afgelopen jaren verschenen in deze krant met de regelmaat van klok artikelen over de problemen tussen natuurbeschermers en 'ariërs. Relatienota, beheersovereenkomsten en aankoop van land- jwgronden waren daarbij enkele in het oog lopende trefwoorden, kern van de zaak is dat door een steeds meer intensieve landbouw natuur op het boerenland sterk in de verdrukking raakt. Kunnen de iblemen opgelost worden door agrarisch land onder te brengen bij natuurbescherming? Joh. Roeper van „Plassendaal" meent van t. Intensief of extensief, er is ook nog tussenweg" is een steeds weer- nd gezegde als ik een avond met zit te praten. Roeper heeft zijn |d doorgebracht op ,,Akenbuurt" en on in 1959 te boeren op de „Her- camp", een bedrijf van Natuurmo- ïenten in Waalenburg. Toen de rderi) in 1963 door brand verloren besloot Natuurmonumenten deze meer te herbouwen, maar het ruf van Roeper te verplaatsen naar assendaal" dat eveneens op grond de organisatie in Waalenburg ligt. ir het gebruik van de ruim 40 hectare Natuurmonumenten geen enkele erking op. In de huiskamer hangen wat foto's en onderscheidingen die tonen dat de resultaten op het Irijf er mogen zijn. Roeper was één de eerste Texelse fokkers die apen naar Engeland verkocht het rijf is zwoegervrij en vorig jaar im de melkko^ die provinciaal kam- in ..exterieurfc'WehiEvanSdeze boer-> j. Vogels Toch is er op „Plassendaal" ook ruimte voor de vogels. Roeper vindt boeren en natuurbeschermen een heel vanzelfsprekende combinatie. Liefde voor de natuur werd hem met de pap lepel ingegeven. Ik herinner me uit mijn jeugdjaren iemand op „Aken- buurt" die aan het tuinwallen herstellen was. Op een bepaald moment ontdekte mijn vader dat de man eieren van een lieuw onder zijn pet had. Dat was niet best en hij moest ze direct in het nest terug leggen. De lieuw zat bovenop de tuinwal te broeden en mijn vader zette iedere keer als hij naar de schapen ging de voerbak iets dichterbij tot die vlak bij het nest stond. De vogel bleef tenslotte gewoon op z'n eieren zitten als je er naast stond. Thuis hielden ze altijd rerkening met de vogels en dat neem je dan later automatisch over. Met mijn zóóns gaat het al net zo. Toen ik indertijd naar „Plassendaal" kwam heb ik Natuurmonumenten gevraagd of ik niet een aantal jaren op de „Herten kamp" mocht blijven boeren. Dat werd maar ten dele toegestaan, want dat land moest als natuurgebied dienen, vertelde Gorter, de toenmalige directeur van Natuurmonumenten. „Ik maak uit waar de vogels broeden, meneer Gor ter", heb ik toen gezegd, „ik haal ze bij jullie uit het broedterrein." „U verbeeldt zich heel wat, Roeper", was zijn ant woord. Toch was de bewering niet overdreven; door het strooien van ruige stalmest trek je enorm veel broedvogels aan. Op een stuk hooiland van 6 ha dat dik onder de mest lag werden eens 42 nesten geteld! Maar ik moet natuurlijk wel boer blijven en dan ontkom je niet aan op tijd maaien. Als het zover is waarschuw ik Cees Boot en die zet stokken bij de nesten. Tijdens het maaien laat ik dan een strook gras rond zo'n nest staan. Als ik bezig ben, ontdek ik zelf ook nog wel nesten. Tureluurs zijn de lastigste vogels, want hun nest is heel moeilijk te vinden. En dan vliegen ze maar zenuwachtig rond als ik met de trekker bezig ben. „Kreng, ik wil je nest niet kapotmaken, ga er dan toch op zit ten", denk ik dan bij mezelf. Na het maaien zie je op mijn land hier en daar nog een pruik staan. Dat is wel eens lastig en slordig, maar het is het me wel waard Als we dan zondags over het eiland rijden en je ziet overal grote stukkei kaal gemaaid land zeg ik wel eens tegen m'n vrouw: „Leggen ze dan alleen bij mij?" Je moet tijdens het maaien niet alleen op de nesten letten maar ook op de jonge vogels. Ik maai met opzet enkele banen dwars door een perceel om de kans op ongelukken zo klein mogelijk te maken." Onvergetelijk Enkele jaren geleden maakte Roeper iets onvergetelijks mee tijdens het maaien. „In het lange gras zat een kievit met drie jongen. Na een tijdje ontsnap ten twee ervan aan het gevaar door naar een ander stuk te trekken. De derde bleef jammer genoeg achter en ik kon het maar niet ontdekken. Tenslotte was er nog maar een kleine strook over die puntig toeliep. Laat ik nou ineens die oude kievit met dat jong tussen de poten over m'n trekker zien vliegen! Als je het wilt zien, zijn dat toch de mooiste dingen...." Minder goed liep het af voor een jonge kievit die al heel vroeg in het seizoen uit het ei kwam. Het dier liep regelmatig rond te stappen en het was al halfwas toen op een dag een grote meeuw ermee weg vloog. „Mijn kievit, daar ging ie", zegt Roeper. Jarenlang kwam op de „Herten kamp" een vogelliefhebber die een schuiltentje meebracht om vandaar uit de vogels te bekijken. Roeper bracht hem naar het tentje en liep vervolgens alleen terug, de vogels in de waan latend dat het gevaar geweken was. „Ik had met hem afgesproken na enkele uren terug te keren. Toen ik later zat te melken, drong het tot me door dat ik de afspraak totaal vergeten was! De man bleek het echter niet erg te vinden, want er was volgens hem toch genoeg te bekijken. Later zeg ik tegen m'n zuster, „breng jij me nou eens naar het tentje Ik heb er uren gezeten en wat je dan zitet! Er zat een lieuw op zijn nest en op een zeker moment komt er een veld muisje aanlopen. De vogel stond op van zijn nest en begon luid kabaal te maken; de muis maakte zich toen snel uit de voeten." Ligboxenstal Het is al laat op de avond als we nog even in de ligboxenstal gaan kijken die in 1981 werd gebouwd. Er is plaats voor zo'n 70 koeien en dat heeft natuurlijk wel gevolgen voor de vogels op het bedrijf., "JTJe moet wef intensiveren om als boervstaande te bffven-', zegt Roe per, „maar ik zeg het nog een keer, probeer de tussenweg te volgen. De koeien gaan in het voorjaar vroeg naar buiten, maar blijven lang in de buurt van de boerderij waar toch niets broedt. Met het maaien voor de graskuil begin ik een dag of tien later dan zou kunnen. Dat kost wel eiwitten, maar ik heb het voor de vogels over. Het gedeelte tegen het land van Natuurmonumenten waar het meeste broedt, maai ik het laatst. Je moet rekening houden met dat soort dingen. Zo zorg ik er ook voor dat het uitrijden van mest en het slepen van het weiland vóór half maart achter de rug is. Daarna is er rust voor de vogels. Dat soort beperkingen komt niet van Na tuurmonumenten, die leg ik mezelf op." Als we naar buiten lopen, komt het gesprek nog één keer op de vogels. „Ze zitten niet alleen op het land, maar ook op de boerderij. Hoeveel zwaluwen hier ieder jaar niet broeden! Ja, dat moet in hier ieder jaar met broeden! En als ik 's morgens in de stal kom, zitten de mussen er al te tsjilpen. Ja, dat moet eten hebben, dat is toch prachtig? Als je alleen maar boer bent en geen oog hebt voor zulke dingen, wat mis je dan toch veel J. van Groenigen lan van Asselt van Texels Belang is fi mening dat niet de burgemeester ar wethouder Daan Schilling van limtelijke ordening op 14 april a.s. nens de gemeente het woord moet iren tijdens de zitting van de Raad State. Van Asselt zei woensdag- >nd in de raadscommissie voor ruim- jk en huisvestingsbeleid dat de bur- leester niet betrokken is geweest bij ontwerpen van de eerste behande len van het bestemmingsplan waar- Dr hij de voorgeschiedenis onvol- nde kent, althans er zich niet zo- Nig bij betrokken kan voelen dat hij Dr een optimale verdediging van het ftneentelijke standpunt kan zorgen. Volgens Van Asselt heeft dat al tot aanvaringen" geleid, waarbij hij doelde 1de reactie van Engelvaart toen de ■neenteraad in december de radicale •tie tegen de aankoop van relatie- Bagebieden aannam. De burgemees- er sprak toen uit dat de raad strijdig met 1 bestemmingsplan had gehandeld, •at dit plan gewijzigd moest worden. Ihteraf was dat volgens Van Asselt njuist gebleken. Verder zei Van Asselt 1 er niet mee eens te zijn dat de ver laging van het plan wordt gevoerd op basis van de inzichten van 1977, dus de "sie van het toenmalige gemeente- fcstuur. Hij meende dat de adviseur van ■Raad van State bij zijn stellingname pnelijk ook rekening houdt met de Widige omstandigheden en het ge- •entebestuur moet dat daarom ook toen Hele klus KVVethouder Daan Schilling zegde niets toe. Hij zei dat het college nog moet uitmaken wie het woord voert op 14 april. Hij vond dat burgemeester Êngelvaart hier lang genoeg zit om goed op de hoogte te zijnTen aanzien van de aard van de verdediging van het be stemmingsplan heeft het college nog Qeen enkel standpunt ingenomen. Het verweer wordt op het ogenblik ambtelijk Borbereid en dat is een hele klus. tfVan Asselt sprak ook de wens uit dat bet college zich voortaan een plaatselijk yansch deskundige raadpleegt bij be- ■ssingen over bouwaanvragen van agrarische aard. Gebruikelijk is dat B en W advies vragen bij de hoofdingenieur directeur voor de bedrijfsontwikkeling, een autoriteit op het vasteland. Volgens Van Asselt is op Texel zelf voldoende specialistische kennis in huis en leidt het raadplegen van mensen elders alleen maar tot misverstanden. Wethouder Schilling zei echter niet ontevreden te zijn over de wijze waarop de advisering volgens het huidige systeem verloopt. Vooral de laatste tijd gaat het erg vlot. Hij wees er ook op dat de hoofdinge nieur-directeur zijn gegevens op Texel zelf betrekt van deskundigen aldaar. Marsplan Peter Bakker van de PSP informeerde naar verdere planontwikkeling in De Mars. Er wordt daar thans „stevig doorgebouwd" en het is zaak dat de plannen voor de tweede fase gereed lig gen, zodat straks zonder vertraging kan worden doorgegaan. Ook wilde hij weten hoe het staat met de tweede fase van de „Krakeling" in Den Burg, het BNG-terrein dat thans voor de helft is bebouwd. Voor de tweede helft van het terrein is een plan in studie in samen werking met de Stichting Bejaarden zorg. Naast gewone premiewoningen zouden hier ongeveer twintig bejaar denwoningen moeten komen. Wat De Mars betreft kon Schilling zeggen dat er geen enkele reden is om te verwachten dat door niet tijdige plannen vertraging zal ontstaan. De voortgang is volledig afhankelijk van het toekennen van contingenten. Het over leg inzake de tweede fase van het BNG- plan verloopt moeilijk. Het zag er even naar uit dat overeenkomst kon worden bereikt, maar nu blijken de stichtings- kosten voor de bejaardenwoningen te hoog te worden. Het zal niet eenvoudig zijn om daar verandering in te brengen. Ongewenste garageboxen Dirk Terpstra had in de krant gelezen over het plan om in Den Burg noord west een reeks garageboxen te bouwen. Deze worden thans door Makelaars bureau Eelman te koop aangeboden voor ruim f 12.000, Terpstra had er zich aan geërgerd dat in de advertentie had gestaan „Bouwfondsbewoners op gelet". De garageboxen zijn dus vooral bedoeld voor mensen die niet in dezelf de buurt wonen. Van de mensen in de directe omgeving wordt geen interesse verwacht. Terpstra vond dat de bouw van de boxen op deze plaats (bij de Vaargeul) met moet doorgaan omdat de mensen uit de omgeving zich in het recente verleden heftig hebben verzet tegen het bebouwen van het nu nog vrije en zeer gewaardeerde terrein. De mensen willen dit speelterrein voor kin deren niet kwijt, maar kijken straks tegen boxen aan die ten behoeve van geïntereseerden uit een andere buurt worden gebouwd. Omdat de grond eigendom is van de gemeente, ver onderstelde Terpstra dat de gemeente de bouw zou kunnen tegenhouden. Volgens de wethouder was dat echter niet het geval. In het bestemmingsplan staat dat de boxen hier mogen komen en een bouwaanvraag zal dus inge willigd moeten worden. Alsnog de boxen uit het bestemmingsplan schrap pen leek hem niet zo'n elegante daad. Terpstra vond echter dat Schilling maar eens ter plaatse moest gaan kijken. Hij zou dan inzien dat het bouwen van garageboxen hier echt niet kan. De woningwetwoningen in deze omgeving staan er toch al niet zo riant bij en het beetje groen dat er nu nog is, moet niet worden opgeofferd. Desgevraagd kreeg Gerbrand Poster van de VVD te horen dat de raad spoedig zal horen wat het kost om trek- tunnels onder de Pontweg aan te leggen en dat hard wordt gewerkt aan een plan voor uitvoegstroken op het kruispunt Pontwey-Redoute. De beleidsnota voor de brandpreventie zal nog even op zich laten wachten want de betrokken amb tenaren hebben het bijzonder druk met nog dringender zaken. Kritiek Gelein Jansen van het CDA had kritiek op de wijze waarop wethouder Schilling onlangs de inspraakbijeen komst voor het te wijzigen verkeers circulatieplan Den Burg had geleid. Vol gens Jansen had de wethouder zich moeten beperken tot het beluisteren van de aan- en opmerkingen, maar hij had telkens de gemeentelijke visie op het plan krachtig verdedigd en dat schijnen verschillende burgers niet erg leuk te hebben gevonden. Schilling accepteer de deze kritiek echter niet. Hij zei dat iedereen de hele avond (tot half elf) volop de gelegenheid heeft gehad om zijn zegje te doen. Dat het college ook antwoord en reactie gaf, was juist heel goed Dat hoeft overigens niet te betekenen dat het college naar aanlei ding van wat naar voren is gebracht niet van mening kan veranderen. De woonfinancieringsregeling voor gemeentepersoneel voor het afsluiten van een gemeentelijke geldlening voor koop of (ver)bouw van huis) is zodanig verouderd dat er nog slechts sporadisch gebruik van wordt gemaakt. Het college wil de gemeenteraad dan ook voor stellen een nieuwe financieringsregeling in gebruik te nemen. Bij de huidige regeling, daterend uit 1974, is het maximale krediet voor een eerste hypotheek slechts 30 mille en voor een tweede hypotheek 25 duizend gulden. In de voorgestelde regeling kan 100% van grond, bouwkosten of getax eerde waarde van een pand gefinancierd worden door de gemeente. De regels worden hetzelfde als nu in gebruik zijn bij het aanvragen van gemeentegarantie en part-time medewerkers komen in principe ook voor de regeling in aan merking. De afdeling finaniciën noemt een aanpassing van de oude regeling zinvol omdat het tegemoet komt aan de nog heersende woningnood op Texel de doorstroming van woningwetwoning De Welfare afdeling van het Rode Kruis houdt donderdag 24 maart 's mor gens van 10.00 tot 12.00 uur en 's mid dags van 14.00 tot 16.00 uur een voor jaarsverkoping. Er worden o.a. geborduurde tafelkle den, voorwerpen van pitriet, kussens en vooral sokken verkocht. De artikelen zijn gemaakt door deelnemers van de Wel fare organisatie. Een ieder is van harte welkom. De welfare is ook present op de feestmarkt op koninginnedag. Peuterspeelzaal De Waldhoorn houdt woensdag 23 maart een verkoop van tweede hands baby-, peuter- en kleu- terkleding van negen tot twaalf uur. De opbrengst van de aangeboden kleding (tot en met maat 128) komt ten goede aan de speelzaal. De verkoop wordt gehouden in dorpshuis De Waldhoorn. naar een eigen huis en de perso- neelsbinding bevordert. Tevens is de re eling, volgens financiën een belang rijke secundaire arbeidsvoorwaarde bij het aantrekken van nieuw personeel. De raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid ging maandag met de nieuwe regeling akkoord. Wel kwam de vraag naar voren welke voor delen de gemeentelijke financiering biedt boven het gewoon bij een bank betrekken van een hypotheek. Geant woord werd dat de gemeente als „grootverbruiker van kapitaal" een iets lagere rente geniet, die aan het per soneel kan worden doorgegeven en het gaat om contracten van 25 tot 30 jaar gedurende welke tijd de rente niet ver andert. Versnelde aflossing, eventueel geheel, is mogelijk zonder kosten of boete. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. Mensen, die zulke zaken voor tweede gebruik beschikbaar willen stellen, worden verzocht de spullen voor tien uur op de stoep te zetten. Deze week zijn de volgende straten aan de beurt Beatrixlaan, Rogers traat, Waalder- straat, Burgerhoustraat. i ondernemers-akti viteiten Het electro-technische installatiebe drijf VEM houdt zich vanaf deze week ook bezig met de verkoop van koel- en vriesapparatuur. Daartoe werd een ge deelte (75 m2) van de loods aan de Spinbaan waarin het bedrijf is gehuis vest omgebouwd tot showroom. Toon van Beek behaalde het diploma koel- technisch installateur, zodat het bedrijf erkend kon worden door de Nederland se Vereniging Koeltechniek en Lucht behandeling (NVKL). In de loop van de afgelopen vier jaar haalden al zes monteurs van het bedrijf het diploma koeltechnisch monteur. De VEM werd namelijk regelmatig bij de fecte apparatuur gehaald voor reparatie. Daarbij viel het op dat al die appa ratuur door leveranciers van de overkant geleverd was. Er bestond inmiddels goed contact met een importeur die een volledig programma kan leveren, zodat de stap om dit gat in de markt te vullen niet groot was. Begin deze week is een deel van de leverbare machines aan het publiek ge toond. Toon van Beek zegt al reacties van serieuze belangstellenden te hebben gehad. Niet alles wat geleverd kan wor den is in voorraad, maar normaal ge sproken zullen bestellingen binnen een paar dagen in huis zijn. Het assortiment bevat onder meer de volgende merken: UPO-koelmachines (een Fins merk), Kylo-systeembouw koel- en vriescellen, Bonnet, Scotsman en Caravell. De verbouwing werd geheel in eigen beheer uitgevoerd. Potterie Versteegh aan de Nikadel in De Koog is verkocht aan de heer J. R. Jager uit Leeuwarden. De nieuwe eige naar heeft ook de woning bij het winkel pand gekocht. De Potterie zal per 1 april weer open gaan waarbij wat betreft de te verkopen artikelen alles bij het oude blijft. De politie trad dinsdag op tegen twee bromfietsers. Een reed op de Pontweg veel te snel en de andere, die op de Hallerweg werd aangehouden, bleek over een brommer te beschikken die ernstige gebreken vertoonde.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7