Cjrom <2wartsJexeU in het Problemen rond Paal 9 niet uit de wereld HARRY KEESOM NAAR DE LINDEBOOM Comité Noord-lerland nu werkgroep GEMEENTE MOET BELEID ONTWIKKELEN Toekenning verzetskruis Financiële zorgen van de baan jamesmode moerbeek Vrijdagavond koopavond Aanrijding door aanrijding Woningbehoefte onderzoek Opbrengst collecte Rheumafonds Nieuwe voorzitter voor AN BO Den Burg Mol kwam uit Fries/and Uitspraak van meervoudige kamer f JAARGANG Nr. 9768 VRIJDAG 25 MAART 1983 jactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266; is Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en k van der Kei/den, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 advertenties, abonnementen, etc.: aeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, foon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ16,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636. Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr 67 34.60 398. De problemen rond de permanente vestiging van het strand- jdrijf van de firma P. C. Vlaming en Zoon kunnen niet op jrte termijn worden opgelost. Hoewel Staatsbosbeheer niet voorbaat afwijzend heeft gereageerd op de jongste voor ellen, wil men pas een oordeel vellen als de gemeente een ifundeerd beleid heeft ontwikkeld ten aanzien van de horeca- Ktrzieningen in de kuststrook. De gemeentelijke ideeën daarover zijn I bekend, maar Staatsbosbeheer wil ze gemotiveerd op papier komen en de konsekwenties ervan duidelijk Het ontwikkelen van dit „uitgekris- iseerde" beleid zal enige maanden igen terwijl het vervolg daarop in de rm van bouwprocedures e.d. ook rovend zal zijn.De kans dat Vlaming Dr de komende herfststormen weet araan hij toe is, is daarom zeer klein. Het standpunt van Staatsbosbeheer am naar voren in een bespreking die ïge week in het raadhuis werd ge- uden en waaraan namens Staatsbos heer werd deelgenomen door hout- ster E.J.G.Swellengrebel en district- ofd M.Mantje en namens de ge- iente Texel door wethouder D.Schil- 9 en de ambtenaren J.le Roux en *ommijs van Ruimtelijke Ordening. Rekken n de feitelijke en voor de firma iming nogal zenuwslopende situatie dus nog geen verandering gekomen, lang Vlamings paviljoen op zijn hüi- |e plek staat, hoeft er 's winters niet te irden afgebroken maar bij verplaat- g naar een veiliger plaats meer land- 0p Texel wonen meerdere mensen die in aanmerking komen voor het ver- Isherdenkingskruis. een onderschei- ng die enkele jaren geleden is inge- eld om alsnog mensen te eren die in de iriode 1940-1945 betrokken zijn ge test bij verzetswerk. Tot dusver heb- in slechts enkele Texelaars deze on- irscheiding aangevraagd en gekregen, tt feit dat men zelf de aanvraag moet dienen blijkt remmend te werken, irgemeester Engelvaart acht het ech ter gewenst dat mensen die voor het merdenkingskruis in aanmerking komen, dit ereblijk ook werkelijk krijgen voordat deze mogelijkheid binnenkort vervalt, dij treedt daarom op als bemiddelaar bij liet aanvragen. Hij heeft kontakt gezocht met enkele id-verzetsmensen die namen hebben inoemd van Texelaars die het kruis luden moeten krijgen. Deze hebben iddels een brief gehad met het ver lek een bijgesloten aanvraagformulier te vullen en ter gemeentesecretarie in te leveren, waarna voor kollektieve brzending zal worden gezorgd. Ie kans is uiteraard zeer groot dat Jensen zijn vergeten. Door middel van [t krantenbericht worden daarom oud- srzetsmensen, die geen brief hebben ihad, opgeroepen kontakt op te ne ten met de heer W.Stam of de heer lArensman in het raadhuis. Een tip kan rentueel door anderen worden gege- n Het herdenkingskruis kan ook isthuum worden toegekend, zodat ibestaanden van inmiddels overleden ïrzetsmensen ook worden verzocht te igeren. Het gaat om zowel verzets mensen die hun verzet op Texel hebben 'pleegd als om mensen die dit op het isteland deden en later op Texel Jagen wonen. Reacties zijn mogelijk tot [april a.s. van half acht tot negen uur. inwaarts, vervalt dit recht en mag het paviljoen alleen 's zomers blijven staan. Voor Vlaming is dit periodieke afbreken en opbouwen onaanvaardbaar omdat het kostbaar is; bovendien kan de omzet in de winter niet worden gemist. Alles wordt daarom in het werk gesteld om het paviljoen dat inmiddels op het randje van de steeds afkalvende duinen is komen te staan, van de ondergang te redden. Als Vlaming echter een nieuw stormseizoen inmoet, is die kans op behoud niet erg groot. Ook op dit mo ment is het gevaar nog niet geweken, zoals dinsdag bleek toen het hoog water was en de wind een kracht van elf bereikte. Permanent Het stichten van een permanent horecabedrijf op een veilige afstand van het strand lijkt de beste mogelijkheid om het probleem op te lossen. Zo'n bedrijf geldt dan niet meer als strandpaviljoen, zodat het ook niet afgebroken hoeft te worden, maar zal wel aan hogere bouwkundige eisen moeten voldoen. De firma Vlaming voelt veel voor dit idee en de gemeente kan wel een visie ontwik kelen waarin het toelaten van een der gelijk bedrijf op deze plaats past. Die visie is dat er op enkele plaatsen aan de Texelse kust behoeft bestaat aan hore cabedrijven die het hele jaar open zijn, waarbij wordt gedacht aan de noord punt, het midden en het zuiden. Bij de noordpunt is al zo'n bedrijf in de vorm van het Torenpaviljoen, bij De Koog zijn er zelfs twee (De Buteriggel en Noord zee) en nummer drie zou bij paal 9 op zijn plaats zijn. Staatsbosbeheer staat tegenover dit idee nogal gereserveerd, maar heeft zich bereid getoond erover te denken. Maar dan moeten argumenten en konsekwenties wel duidelijk zijn, zodat de zaak later niet uit de hand kan lopen. Een van de vraagstukken is of naast het permanente Vlaming-bedrijf ook nog een ,,echt" (dus 's winters te verwijderen) strandpaviljoen moet wor den toegelaten. En het moet ook duide lijk zijn waarom een permanent bedrijf bij Den Hoorn wel wordt toegelaten en (bijvoorbeeld) niet bij paal 12 en paal 17. De gemeente zal de gevraagde beleids notitie zo snel mogelijk produceren, maar het is onvermijdelijk dat met de studie, samenstelling, commissie- en raadsbehandeling en de artikel 19-pro- cedure de nodige tijd gemoeid zal zijn, misschien wel twee jaar. Parkeerterrein Dat nog niet is begonnen met de aanleg van het nieuwe parkeerterrein bij Hoornderslag, heeft met deze proble men niets te maken. Vertraging is hier ontstaan door het aanvankelijk uitblijven van het (wel beschikbare) geld. De zaken zijn inmiddels geregeld en de ver wachting is dat het parkeerterrein voor Pinksteren a.s. klaar zal zijn. Het wordt aangelegd door de firma Daalder als onderdeel van het onderhoudscontract dat met deze onderneming bestaat, zodat een aanbesteding niet nodig is. Het terrein wordt gemaakt van klei- schelpen en betonstenen en biedt plaats aan 500 auto's. De nieuwe parkeerge legenheid krijgt via een nieuw voetpad verbinding met het strand. Op de Pontweg, ter hoogte van de Amaliaweg gebeurde een aanrijding die indirect werd veroorzaakt door een andere botsing. Een 46-jarige Texelaar reed met zijn personenauto vanaf de boot richting Den Burg en moest remmen in verband met een lichte aanrijding voor hem. Achter hem reed een 19-jarige Texelse autombilist die ook remde maar door hagel en regen was de weg glad waar door de auto tegen de voorganger botste. Beide auto's hadden materiële schade. Over de aanrijding waarvoor men moest afremmen was bij de politie niets bekend. Frans Zegel, secretaris van het Texelse organisatiecomité, zet zijn handtekening onder het contract van de Stichting Hulp Noord-lerland. Naast hem Peter Bakker. I Binnenkort krijgen de hoofdbewoners van de circa 4400 woningen op Texel een gemeentelijke vragenlijst waarin wordt gevraagd naar verhuisplannen, de huidige woonsituatie en de al dan niet op te brengen woonlasten. Dit woning behoefte onderzoek moet dienen als uitgangspunt bij het maken van een Volkshuisvestingsplan als onderdeel van het structuurplan en aan de hand van de uitkomsten kan een woningbouwpro gramma voor de jaren 1984 tot en met 1987 worden opgesteld. De resultaten van het onderzoek zullen per dorp worden uitgewerkt zodat voor elk dorp gekeken kan worden aan hoeveel en wat voor soort woningen behoefte is. De afdeling Ruimtelijke Ordening is van mening dat een dergelijk onderzoek op dit moment voor Oosterend het meest noodzakelijk is maar om nog dit jaar het Volkshuisvestingsplan af te maken houdt men liever één groot on derzoek. De kosten zijn exclusief het drukken van een eindverslag en de per soneelskosten f 8400, en het college wil het onderzoek betalen uit de post onvoorzien. De landelijk actie voor het Nationaal Rheumafonds in de week van 7 tot en met 13 maart j.l. heeft op Texel een bedrag opgebracht van ƒ4.827,90 (vorig jaar ƒ4.635,24). Den Burg f2.355,25; De Waal f 173,45; Oudeschild ƒ400,65; Den Hoorn ƒ477,70; De Cocksdorp ƒ257, Oosterend ƒ730,85; De Koog f433, Het comité Texel helpt Noord-ler land Is sinds woensdagmiddag vijf uur een werkgroep van de Landelijke Stichting Hulp Noord- lerland uit Utrecht. Door het onder tekenen van een contract heeft het comité deze status gekregen en zich officieel verplicht 40 Noord-Ierse kinderen een drie weken durend ver blijf op Texel aan te bieden. De be reidheid om eem dergelijke vakantie te organiseren was er natuurlijk al heel lang maar een en ander was nog niet contractueel vastgelegd met de Stichting, die de kinderen se lecteert en voor een deel van de leiding zorgt. Secretaris Frans Zegel en voorzitter Peter Bakker konden het contract in het kantoor van Staatsbosbeheer woensdagmiddag met een gerust hart ondertekenen, want de aanvankelijke vrees dat het geld dat voor de opvang van de kinderen nodig is, niet op tijd binnen zou zijn, is gelukkig niet be waarheid. Momenteel is er ruim 25 mille en dagelijks worden er nog bij dragen op het Rabobanknr. 3625.77.900 gestort. Er lopen nog diverse Ierse akties" en het ziet er naar uit dat het minimale bedrag van T35.000,— wordt gehaald. De onderte kening van het vakantie-contract was ^AT-4 6 - DEN BURG TELEFOON (02220) 3393 Paviljoen Paal 9 moet het nog een tijdje zien uit te houden. Gisteren was er opnieuw storm en hoog water..... Met 35 tegen 17 stemmen is de heer S. de Waard uit Den Burg gekozen tot voorzitter van de afdeling Den Burg van de Algemene Bond van Ouderen. Hij neemt de plaats in van de heer Jurr. Beumkes die zich wel herkiesbaar had gesteld maar onvoldoende aanhang bleek te hebben. De verkiezing was onderdeel van de jaarvergadering van de ANBO-afdeling die dinsdagmiddag in ,,De Hollebol" werd gehouden en ondanks het bijzon der slechte weer veel belangstelling trok. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte kreeg de bijeenkomst een bijzonder gezellig en spontaan karakter omdat meerdere aanwezige ouderen een leuke voordracht brachten. Harry Keesom uit Den Burg heeft met Kato B.V. overeenstem ming bereikt inzake exploitatie van hotel De Lindeboom-Texel. Hij zal de schouwburgzaal en het restaurant waarschijnlijk eind volgende week heropenen, maar het cafégedeelte blijft nog dicht totdat het is verbouwd, waarbij inrichting en indeling een meer „knusse" sfeer krijgen. Harry Keesom (341 is sinds 16 jaar in de horeca actief. Hij begon destijds in de toenmalige Oranjeboom van A. G. v.d. Berg, werkte in Zwitserland en Amerika en exploiteert nu al geruime tijd het goed lopende restaurant De Raadskelder. Keesom zal De Raadskelder in ieder geval tot het eind van het jaar blijven pachten. Wat daarna gebeurt staat nog niet vast. De afgelopen maanden is de naam van Harry Keesom herhaaldelijk ge noemd met betrekking tot De Lindeboom-Texel. Toen voor hot complex een koper werd gezocht, hoorde hij tot de geïnteresseerden. De nu gesloten overeenkomst met betrekking tot De Lindeboom is zodanig dat het aller minst is uitgesloten dat het eigendom uiteindelijk bij Keesom komt te berusten. De dode mol die maandagoch tend werd gevonden op de Burgwal in Den Burg, is afkomstig uit Fries land. Het dier werd meegenomen door de in Oranjewoud wonende oud- Texelaar W. Sietsma die vorige week op het eiland was en zijn hoogbejaarde oud-buurvrouw een mol wilde laten zien. De vrouw die vrijwel nooit op het vasteland was geweest had ooit eens laten blijken nieuwschierig te zijn hoe een mol eruit zag. Sietsma had de mol ge kregen van een bekende mollen- vanger in zijn woonplaats. De de monstratie op Texel ging echter niet door want de vrouw is vrij ernstig ziek en ligt in het verpleeghuis. Sietsma wilde niet met het dode dier terug naar Friesland en legde hem toen bij wijze van grap Inge pakt op de vensterbank van het fotobedrijf van zijn oud-buurman Jan de Waal in de verwachting dat het voor Texel bijzondere dier langs deze weg tot publiciteit zou leiden. Dat is dus gebeurd. Op een of andere wijze is de mol echter niet op de vensterbank blijven liggen maar in de Burgwal terecht geko men, waar NRC-medewerker Henk Brugge het kleine kadaver vond. alleen al om die reden een feestelijke gebeurtenis, waarbij werd geconsta teerd dat de Noord-Ierse kwestie wel blijkt te leven onder de Texelaars. In korte tijd in een fors bedrag op tafel gekomen. Twee afgevaardigden van de Stich ting presenteerden na de onderteke ning de lijst met namen van de kinderen die op 5 april naar Texel komen. Daarbij komen zeven Ierse begeleiders. Zaterdagmiddag a.s. om 15.00 uur zullen de twintig gastgezin nen in De Schakel kennis nemen van het zeer gevarieerde programma dat de kinderen wordt aangeboden en dan wordt ook dieper ingegaan op de op vang van de jeugd en de Noord-Ierse kwestie o.a. door middel van een film vertoning. Uit het programma blijkt dat veel verenigingen en instanties zich bereid hebben verklaard een deel van de nuttige vakantie voor hun rekening te nemen. We noemen enkele onderdelen. Visserijvereniging DETV verzorgt een dag en dan wordt o.a. een bezoek ge bracht aan de visafslag in Den Helder, een bezoek aan de zuivelfabriek, de PEN-centrale en diverse Texelse musea. Er wordt gezwommen in ,,De Schots", zelf brood bakken bij Bakker Dros, bowlen, disco-avonden, sport en spelinstuif, ponyrijden, een avond geor ganiseerd door de schoolgroep Engels van de RSG, bezoek aan het vliegveld, reddingsdemonstratie KNZHRM, vlie gerwedstrijd en een dag naar Marken, Volendam en Amsterdam. Er is veel aandacht aan sport en spel in het pro gramma en bij goed weer zal er veel worden gefietst. Dat fietsen hebben nog niet alle kinderen goed onder de knie en daarom is er de dag na aan komst fietsles. Het vervoer naar de diverse plaatsen gebeurt met bestelbusjes. De werk groep komt nog één busje tekort Wie een bus ter beschikking wil stellen kan bellen met Peter Bakker, tel. (02220) 4527. Een 34-jarige Texelaar werd dinsdag door de meervoudige kamer van de Alkmaarse rechtbank schuldig bevon den aan het door wurging om het leven brengen van zijn vrouw. De president van de rechtbank Mr. K.P.Doedens deed de uitspraak: twee jaaren onvoorwaardelijketer beschikking stelling van de regering. De eis van de officier van justitie Mr. W.Jansen was drie jaar gevangenisstraf en tbr.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1