Cjroen ^warL-Jexels in het harL, Conflict met TESO onoplosbaar Nachteillk ziekenvervoer nu per landingsboot Welzijnsstichting draait premiemaatregel terug Vooralsnog betaalt personeel A O W-premie niet zelf ;r'. Vliegerwedstrijd Informatie-avond drugsopvang van Youth for Christ Kerkentocht Dia-avond ^rA0 „De Hoop" 17e JAARGANG Nr. 9770 VRIJDAG 1 APRIL 1983 idactie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75. De Koog, tel (02228) 266, ins Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel (02220) 4988 en ek van der Heijden, De Kaai 17. Oosterend, tel (02223) 964 advertenties, abonnementen, etc nqeveld De Rooy BV. Postbus 11. 1790 AA Den Burg. efoon (02220) 2741na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ^16,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent Bankrelaties. Amro Bank nr. 46.99.17. 636. Rabobank nr 36 25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Voor het nachtelijk vervoer van zieken naar Den Helder, zal de imbulancedienst Texel niet langer gebruik maken van extra boten anTeso, maar van een eigen schip. Mevrouw I\J. Smidt-Ellen van de imbulancedienst heeft zes weken geleden via de Dienst der )omeinen een voormalige landingsboot van de marine aangeschaft ie inmiddels voor zijn nieuwe taak geschikt is gemaakt en in de eerhaven van 't Horntje zal worden gestationeerd. Met de boot (de oormalige L 5522 die lange tijd bij het Amfibisch Oefenkamp Texel in ebruik is geweest) kunnen desgewenst twee ziekenauto's tegelijk Korden vervoerd, tegen aanzienlijk lagere kosten dan Teso berekent oor een extra boot, nl. ongeveer ƒ300,— per overtocht. De ingrijpende beslissing van de Ambulancedienst is een uitvloeisel van •en conflict dat al geruime tijd bestaat iver het tarief. Teso heeft het bedrag lat voor een extra boot in rekening vordt gebracht onlangs opgetrokken ot/2650, Toen mevrouw Smidt dit vilde doorberekenen aan het Zieken- onds Texel, kwamen er bezwaren van et COTG (Centraal Orgaan Tarieven iezondheidszorg), de instantie die be- laalt welke met de gezondheidszorg amenhangende kosten voor vergoe- Img in aanmerking komen. Hardnekkig Die aanmerkingen resulteerden in jesprekken tussen COTG, Ambulance- lienst en Teso en leidden ertoe dat het ^OTG onder protest" genoegen ham net het verhoogde tarief. Toen Teso nlangs liet blijken dat de kosten voor en extra boot binnenkort nog verder uilen worden opgetrokken (tot meer an /3000, barstte de bom. Het 0TG weigerde nu alle medewerking, ogingen om de Teso directie bereid te inden alsnog een lager tarief vast te tellen, waren vergeefs. Teso directeur Hoogerheide zei dat zelfs /3000, oor een extra boot nog niet kosten- ekkend is. Hij meende dat de totale arlijkse kosten die voor extra boten oeten worden betaald (ca. een ton) lechts een fractie zijn van de algehele iektekosten van Texel en dat zonder oeite door het ziekenfonds of de par- culiere verzekering kunnen worden edragen Hij gelooft er niets van dat ekenvervoer met de voormalige lan- ingsboot veel goedkoper zal zijn en preekt dan ook van een ,,paniek- esluit" dat kennelijk is bedoeld om eso onder druk te zetten. Ook zet hij raagtekens bij de veiligheid. ,,Als ze mij etzo'n dumpboot naar het ziekenhuis ouden willen brengen, zou ik bedan- Begrip Drs. D. J. Wagner, algemeen secre- ns van het COTG, denkt er anders ver. „We tillen al jaren erg zwaar aan buitensporige kosten voor die achtboot. Nergens in Nederland gel en zulke bedragen. Nu er bezuinigd oet worden, hebben we van het inisterie opdracht gehad extra kritisch zijn. We geloven best dat Teso dat eld nodig heeft, maar deze onder- eming zou het tarief voor een extra oot ook lager kunnen maken en het kort omslaan over de andere tarieven, ie zullen daardoor nauwelijks hoger orden; het is een centenkwestie. Nu eso dat met wil, kunnen we er begrip oor hebben dat mevrouw Smidt dat chip heeft gekocht. Als de kosten voor et ziekenfonds er lager door worden en veiligheid van de patiënten is ge- aarborgd hebben wij geen enkel be- aar Spoedeisend ziekenvervoer in de acht komt 25 tot 30 keer per jaar voot. evrouw Smidt heeft de voormalige "22 kunnen kopen voor 16.500, en eeft iets meer dan hetzelfde bedrag 'gegeven om het schip voor zijn •ouwe taak geschikt te maken. De af- elopen weken is de boot door het cheepsreparatie- en dokbedrijf Hans °om opgeknapt. De motor is gere geerd, de landingsklep heeft een an- bediening gekregen, het voordek is edeeltelijk verwijderd om plaats te aken voor twee ziekenauto's en ach- er°P is een nieuwe brug gemaakt, vorens wordt beslist of nog meer i zaamheden zullen worden verricht, a.!Je boot enige tijd proefvaren bij ver eende waterstanden en weersge steldheden. Het schip zal tenslotte wor den wit geschilderd en van een rood kruis worden voorzien. Er komt ook mobilofoon aan boord met de frequentie van de Helderse alarmcentrale. Me vrouw Smidt zegt dat vóór alles op de veiligheid zal worden gelet. De exploitatie van de boot is zeer voordelig. De kapitaalslasten van het schip belopen niet meer dan ongeveer /4000,— per jaar, maar daar komt nog zeker hetzelfde bedrag bij voor onder houd en voor voorzieningen die aan de beide havens moesten worden getrof fen. Personeelskosten zijn er niet, want de boot wordt bestuurd door de chauf feur van de ambulance. Onder leiding van een luitenant van de marine zijn de chauffeurs de afgelopen week ver trouwd gemaakt in het varen met een landingsboot. Het is daarbij mooi mee genomen dat binnen de familie Smidt nogal wat nautische ervaring aanwezig is. De nu nog bij Teso werkzame Rob Smidt heeft zijn binnenvaartpapieren en de oudste zoon Anton is jaren binnen schipper geweest. Cor Gmelich zal zich als technische man met het motor- onderhoud bezig houden. Zonder al die hulp en kennis zou ik er niet aan durven beginnen", zegt mevrouw Smidt. Beslommeringen Het heeft veel voeten in aarde gehad om van Rijkswaterstaat toestemming te krijgen voor het stationeren van de lan- A Luitenant ter zee tweede Masse (O.CJ H. Peipfrau heeft hot personeel van de ambulance de afgelopen week vertrouwd gemaakt in het varen met de landingsboot Aan het stuurwiel ambulancechauffeur Ben Jas. De landingsboot L 5522 in oorspronkelijke staat Inmiddels is voorin ruimte gemaakt voor twee ziekenauto's en is achterop een stuur kast gekomen. dingsboot in de fuikhaven op Texel. Teso-directeur Hoogerheide schijnt nogal wat bezwaar te hebben gemaakt tegen de permanente aanwezigheid van de landingsboot bij ,,zijn" havenfuik. Mede dank zij de persoonlijke bemoeie nis van het plaatselijke dienstkringhoofd C.P. Harting kon echter toestemming worden verkregen voor een voorlopige aanlegplaats aan de noordzijde van de fuik van de veerboot. De firma P. Daalder heeft hier twee palen geslagen waar de inmiddels in „Aqualance" her doopte landingsboot aan vast ligt. Het schip ligt met de kop naar de dijk op zodanige afstand dat door het laten zakken van de landingsklep precies ver binding wordt gemaakt. Ook is een hoeveelheid stortsteen verwijderd, zo dat het schip bij laag water de grond niet raakt. Gisteren zijn soortgelijke voor zieningen getroffen naast de fuik in de haven van Den Helder. In het aldaar aangebrachte hekwerk is een afsluitbare schuifpoort gemaakt. Snel genoeg De „Aqualance" vaart niet zo snel als de veerboot, maar dit nadeel wordt ruimschoots gecompenseerd door het feit dat de boot altijd direct kan ver trekken. Bij een extra boot van Teso moet altijd eerst een vaarploeg van acht man naar de haven komen en duurt het ook geruime tijd voordat de machines kunnen worden gestart, waardoor tus sen het tijdstip van alarm en het vertrek altijd wel twintig minuten zit. Verwacht wordt dat de ambulance- Op Koninginnedag wordt in het An kerpark te Oudeschild een vliegerwed strijd gehouden, georganiseerd door de Stichting Gemeenschap Oudeschild. Hierop wordt nu al gewezen zodat er tijd genoeg is om een vlieger te maken. Overigens mag ook worden deelge nomen met vliegers die kant en klaar zijn gekocht. Deelname staat open voor jong en oud. Door een deskundige jury wordt gekeken naar grootte, orginali- teit, staart en vliegeigenschappen. De wedstrijd begint om 11.15 uur. De plaatselijke afdeling van Youth for Christ houdt zaterdag om 20.00 uur een informatieavond over het evangelisch- christelijk opvangcentrum ,,De Hoop" voor drugsverslaafden. Enkele mensen van dit opvangcen trum zullen onder meer aan de hand van een diaserie over problemen en vragen met betrekking tot de oorzaken en ge volgen van drugsverslaving praten. De avond is voor iedereen toegankelijk. Woensdag wordt een kerkentocht gehouden langs de Hervormde kerk van Den Hoorn, Oudeschild en Oosterend. Een excursieleider is aanwezig en de start is om 14.00 uur bij de NH kerk in De Koog. Dinsdagavond wordt in de Hervorm de kerk in De Koog een dia-avond over Texel gehouden. De aanvang is 20.00 uur en de entree is een gulden. boot ook vaak overdag zal worden ge bruikt, vooral in de winterperiode als Teso een uurdienst vaart en het nogal eens voorkomt dat een ziekenauto op de haven aankomt terwijl de boot net weg is. In de praktijk zal echter moeten blij ken of alles naar verwachting verloopt. Gistermiddag zijn twee tochten gemaakt vanuit de haven van Oudeschild en vrijdag (vandaag) zal worden gevaren met twee ziekenauto's en wordt in 't Horntje het op- en afrijden beproefd, zowel bij hoog water (om 11.47 uur) als bij laag water (even na 17.00 uur). Het is niet de bedoeling van de ingebruik neming van de Aqualance" een feest te maken, maar vrienden en kennissen van de familie Smidt alsmede belang stellenden zijn welkom om tussen 10.00 en 11.00 uur of tussen 16.00 en 17.00 uur aan boord een kijkje te nemen. Na een wat verhit debat tussen vooral voorzitter Cees Hoogerheide en perso- neelsafgevaardigde Gerard Zijm besloot het bestuur van de Welzijnsstichting woensdagavond voor de maanden ja nuari, februari en maart alsnog de AOW-premie van haar werknemers voor rekening van de stichting te nemen. Vanaf het begin van dit jaar hadden de werknemers dat namelijk zelf moeten betalen, terwijl in de voorgaande jaren hun werkgever die last droeg. In de rechtspositie van de werk nemers is de laatste anderhalf jaar nogal wat verandering gekomen. Voordien bestond er geen CAO voor de mensen in de welzijnssector en was het streven erop gericht hun beloning zoveel moge lijk gelijk te laten lopen met die van ambtenaren. Dat betekende dat, even els voor ambtenaren, de werkgever de AOW-premie voor eigen rekening nam. Ruim anderhalf jaar geleden werden de personeelsleden van de stichting echter verplicht ondergebracht in de CAO- welzijn. Voor een aantal betekende dat een verbetering van hun inkomenspo sitie, inschaling in de CAO was door het personeel zelf nagestreefd. Wel nam nog steeds de stichting die AOW- premie voor zijn rekening. Dat werd zonder verder overleg teruggedraaid toen 1 januari van dit jaar het per soneelsbestand voor haar oudedags voorziening werd ondergebracht bij het pensioenfonds PGGM. Verbetering Op zich betekende opname in de PGGM een verbetering van de positie van de werknemers, de premie is lager en het pensioen is welvaartsvast. En dat is weer een trapje hoger dan de waar devastheid van de vorige pensioenver zekering. Door de AOW-premiemaat- regel gingen de meeste werknemers er, naast de landelijke loondaling, toch weer op achteruit. Daar keerde Gerard Zijm en Fridt Blanken, ook personeels- afgevaardigde, zich tegen. Zij vonden met het personeel dat, uit principe, de oude situatie gehandhaafd moet blijven tot er overleg over deze maatregel is geweest. Het was in de discussie vaak niet duidelijk of er nu over de opname in de PGGM werd gesproken of over dat laatste principe. Hoogerheide was voor stander van eerst de hele zaak uit laten rekenen en dan binnen twee weken spijkers met koppen slaan. Zijm bleef erop hameren dat zijn voorstel in stem ming werd gebracht. Uiteindelijk werd over beide voorstellen gestemd en ze werden beiden aangenomen. Zodat de AOW-premie de eerste drie maanden van het jaar door de stichting wordt betaald, maar er binnen twee weken gepraat wordt over hoe dat nu verder moet. Dan zijn de nieuwe bere keningen klaar, als er tenminste niet ondertussen weer een wijziging van het ministerie komt. Dergelijke wijzigingen schijnen momenteel aan de orde van de dag te zijn. Bovendien kan dan door de werkne mers overleg worden gepleegd met juri dische adviseurs van de vakbond over de vraag in hoeverre er inmiddels sprake is van een verworven recht ten aanzien van die AOW-premie. Met andere woorden, de Welzijnsstichting heeft dat nu al zo lang voor eigen rekening ge nomen, misschien is het wel de gewone situatie dat die instelling de premie zelf betaalt. De rechter die zich hierover eventueel zal buigen krijgt een hele kluif, er bestaat namelijk nog geen rechterlijke besluitvorming op dit punt waar het gerechtshof op terug kan vallen. Dat verschaft dit problemen een reuzendimensie. Gesteld dat in Den Haag als gevolg van de bezuinigings woede wordt besloten dat de ambte naren in het vervolg zelf hun AOW- premie moeten betalen, dan zou de oplossing van dit Texelse probleem maatgevend kunnen zijn voor de rechter die dat moet behandelen. Bijna dezelfde discussie werd in sterk verkorte uitvoering over een ander probleem gevoerd. Eén van de per soneelsleden verschilt met zijn werkge ver van mening over de hoogte van zijn reiskostenvergoeding. De stichting wil dit met een wetsartikel over afbouw van buitensporige vergoedingen omlaag brengen maar er is nog geen democra tische beleidsvorming geweest. De stichting wilde toch al korten, maar dat werd door het bestuur van de hand ge wezen. De zaak wordt nu voorgelegd aan een geschillencommissie daarna kunnen eventueel maatregelen geno men worden. Drukkerij Het bestuur gaf een wat voorzichtige ondersteuning aan het verzoek van het MZW of het vrijgekomen noodschool- lokaal bij het dorpshuis gezet kon wor den. Daar zou dan de drukkerij in kunnen zodat het dorpshuis zelf van de ruimte- en stankoverlast bevrijd zou zijn. Wethouder P.A. Zegers gaf te kennen dat het college niet erg blij zou zijn met het verplaatsen van de noodvoorzie ning. De tennisclub Deuce had ook be langstelling voor de ruimte getoond, maar Jan Brandenburg van het MZW liet weten dat deze club daar inmiddels van had afgezien. Zegers liet doorsche meren dat er van meer zijden belang stelling was getoond. Bij navraag bleek dat bijvoorbeeld de judoclub ,,Shima" hier een mogelijkheid ziet tot het verkrij gen van een vaste oefenruimte. In dat geval zou het lokaal bij De Ferrever gezet kunnen worden. stuurslid bereid deze taak over te nemen. De niet aanwezige animo had onder meer te maken met twijfels over het nut van deze afvaardiging. Janssen had, zo bleek hij bij zijn afscheid verteld te hebben, weinig binding met de com missie gezien zijn achtergrond (de sportwereld). Fridt Blanken meldde namens het personeel van de sporthal dat er nog steeds bezwaren bestaan tegen het gebruik van een kleedkamer voor het pinkstertoernooi van de Texelse Boys op een vrije dag. Dit bezwaar weru doorverwezen naar de betreffende sec tie met de opmerking dat er in het vervolg zorgvuldiger omgesprongen moet worden met de dagen waarop de sporthal dicht is. Een verzoek van de zweefvliegclub om subsidie in de opleidingskosten van een lid tot erkend technicus werd af gewezen. De meeste bestuursleden volgden het advies van de subsidiecom missie. Fridt Blanken toonde zich een tegenstander. Hij vond dat deze kosten een uitvloeisel waren van een dure sport en als zodanig gesubsidieerd dienden te worden. Afvaardiging Met het vertrekken van Martin Jans sen als vertegenwoordiger van de Wel zijnsstichting uit de begeleidingscom missie van het MZW is die vertegen woordiging opgehouden te bestaan. Er was woensdagavond geen enkel be- la carte vlees- en visspeciallteiten. Plateservice. Het adres voor partijen, recepties, vergaderingen.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1