ieen provincie-subsidie voor St. Dorpsherstel 02220-2066 Clandestiene schuur mag niet verplaatst zon. maan en hoog water Voor jGoede Vrijdag en het paasweekend Dr. Dumkernam fscheid van NIOZ „WAT IK ZEGGEN WOU.." Paasprogramma voor de jeugd Evangelisatiefilm Op heterdaad betrapt Doorgereden Spijkerbroek kapot Schapenboeten en poëzie Toch nog tien forellen IJska-dienstwoning niet verkopen Bij brand en spoedeisende ambulance: 1 t/m 4 april 1983 Artsen Kerkdiensten Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Dierenartsen Noodslachtingen Brand/ambulance Rijkspolitie Dr. J. C. Duinker die onlangs een loqleraarschap aan de Universiteit in Kiel heeft aanvaard, heeft dins- igmiddag afscheid genomen van it NIOZ, in het bijzonder van de 'deling Zeeverontreiniging die hij jaar lang heeft geleid. Het offi- ële afscheid, dat overigens alleen erd bi/gewoond door mensen van It NIOZ en van elders waarmee uinker in zijn werk veel te maken reft gehad, had plaats in het audi- irium. NIOZ-directeur Prof. dr. H. astma hield een afscheidspraatje BHCVCN MN LEZERS - BKTEN VEAAMTWOOROCLUKHtO MN OMCOMtTC en leden van de werkgroep zee- verontreiniging vertolkten op hun eigen wijze hun gevoelens over het vertrek van Duinker in een clow neske act, waaraan onder meer paardepakken en een kinderwagen te pas kwamen. Duinker zelf liet in zijn toespraak geen twijfel bestaan over de bijzonder aangename wijze waarop hij de afgelopen dertien jaar zijn werk in het NIOZ heeft gedaan, vooral dank zij de goede samen werking binnen de werkgroep. De foto werd gemaakt tijdens de borrel na afloop. Duinker (links) ontvangt een afscheidsgeschenk van een vau zijn relaties; in het midden mevrouw Duinker. De Statencommissie Ruimtelijke Or- ning wil dat geen subsidie beschikr ir Wordt gesteld uit het Fonds stads- dorpsvernieuwing voor de eerste ee restauratieprojecten (Schoolstraat in Koetebuurt 20) van de Stichting rpsherstel Texel. Het college had na ns de stichting gevraagd uit dit fonds 1.000,— beschikbaar te stellen om de koopprijs van de panden omlaag te ngen. )e Statencommissie twijfelt eraan of doelstelling van de stichting, betaal- e gerestaureerde woningen, gezien beperkte woningmarkt op Texel wel albaar is. Het probleem van hoge chtingskosten zal volgens de com- ssie bij elke aanvraag opnieuw op- iken en men vindt het „twijfelachtig" subsidie uit het fonds stads- en rpsvernieuwing wel een stimulans or dorpsherstel op Texel zal beteke- n. Eerder had de provincie al een aan lag afgewezen met als argument dat gerestaureerde woningen desnoods lar als tweede woning verkocht >esten worden om tekorten in de ex- >itatie weg te werken. Het college eft daarop laten weten dit standpunt zijn minst vreemd te vinden omdat de Dvincie in diverse plannen toch de ;ns heeft uitgesproken dat tweede •ningen uit dorpskernen moeten wor- !n geweerd. let Open Jeugdwerk in d'Ouwe ULO ift voor de vakantieweek na pasen >r de jeugd in de leeftijd van (onge- r) tien tot zestien jaar een activi- enprogramma in petto. Van dinsdag ot en met vrijdag 8 april is er in het pshuis vanaf 13.30 uur van alles te even en de deelname is gratis. )insdag start een biljartcompetitie. Er fdt in twee klassen gespeeld: van 11 14 jaar en 14 jaar en ouder. Er zijn de gende dagen ook biljartwedstrijden, ie jeugdwerkruimte is de hele middag co Woensdagmiddag gaat een tafelten- competitie van start en daarvoor zul- ook op donderdag en vrijdagmiddag dstrijden worden gespeeld. Op de- middagen wordt ook een video film vertoond en woensdagmiddag men knutselen met allerhande ma- aal. }|j voldoende deelname is er donder- jmiddag een excursie naar het Jut- museum of men kan in de slag met ^technieken waarbij alles wat men kukt wil hebben meegenomen mag rden Vrijdagmiddag staat een ex- sie naar de Texelse brandweer op Programma en kan men zelf buttons en. Degenen die aan een of meer- j® activiteiten wil deelnemen wordt ocht om 13.30 uur aanwezig te zijn. jeugdmiddagen duren steeds tot 9eveer 17.30 uur. Nu schrijft de Statencommissie het „algemene gemeentelijke woningtoe^ wijzihcjsbeleid, dat primair gericht is op de eigen woningzoekenden, te onder steunen", maar ondanks dat wil men de problemen die een dergelijk beleid ople veren, mogelijk onverkoopbare dure ge restaureerde woningen, niet bestrijden met een stimuleringsfonds. Voor de Stichting Dorpsherstel is deze negatieve beslissing uiteraard een tegenvaller maar men had de mogelijke provinciesubsidie niet opgenomen in de begrotingen voor de panden School straat 6 en Koetebuurt 20. De stich- tingskosten van de voormalige winkel in de Koetebuurt zullen tussen de 125 en 135 duizend gulden liggen. Als de sub sidieaanvrage wel was gehonoreerd had dit pand ruim een ton moeten kosten. Op vrijdag 8 april om 19.45 uur zal de evangelisatiefilm .Bij de klank van een bazuin" in De Hollebol aan de Burgwal te Den Burg worden vertoond. Deze speelfilm brengt de geschiedenis van een redacteur van het Amerikaanse televisiestation NBC die zich met zijn team bezig houdt met het samenstellen van streeknieuws en commentaren op de dingen van de dag. Zo wordt er ook eens een documentaire over het toe nemend geweld uitgezonden. Er komen veel reacties binnen. Maar de hoofd redacteur zegt: de mensen willen hoop. Hij toont alleen de zieke kanten van onze samenleving. Via één van de medewerkers komen ze in aanraking met mensen die hopen op een spoedige terugkomst van Jezus. Hierop komen zoveel reacties binnen, dat de leiding besluit om dit onderwerp verder uit te werken. Verschillende mensen blijken nog te geloven in de persoon van Jezus Christus. Tenslotte brengt de redacteur op uitnodiging van een oude vriend een onverwacht bezoek aan Israel. Hier komt hij langzamerhand tot de ont dekking dat de bijbel een actueel boek is. Deze film is een film van de Stichting Woord en Beeld" te Haarlem. De toe gang is vrij en er wordt gratis koffie geschonken. Een bedrijfsleider van een winkel in Den Burg betrapte maandag een 63- jarige Texelaar bij het wegnemen van enkele kleine artikelen. De politie werd van de diefstal in kennis gesteld. De heer I. de Beer, Oude Dijkje 39 bij De Koog mag zijn schuur niet vergroten en verplaatsen. De schuur is klandestien gebouwd en heeft geen bestemming. Volgens de regels van het bestem mingsplan is hier sprake van „strijdig gebruik" waartegen door het tijdsver loop niet meer opgetreden kan worden. Het pand valt echter ook niet onder het overgangsrecht en dat is voor het college reden om de bouwvergunning te weigeren. Als de schuur van De Beer wel onder het overgangsrecht zou vallen zien de afdeling ruimtelijke ordening en het college ook geen mogelijkheden om de klandestiene bouw legaal te maken. Bij het overgangsrecht mag de inhouds maat slechts tien procent veranderen en deze eis wordt met het bouwplan van De Beer ruimschoots overschreden. Bovendien, zo oordeelt RO, past een dergelijk dominerend gebouw niet op een plaats die in het bestemmingsplan Dinsdag werd bij de politie aangifte gedaan van doorrijden na een aanrij ding. Een geparkeerde auto in Den Burg werd geraakt en er ontstond lichte schade. Een café-eigenaar uit De Koog kreeg dinsdag een proces verbaal omdat door zijn toedoen een Duits meisje van 13 jaar was gevallen waarbij haar spijkerbroek was gescheurd. Het meisje at maandagavond met vriendinnen een ijsje op het terras van het betreffende café. De eigenaar kwam naar buiten om de jeugd al scheldend en dreigend weg te jagen. Het meisje viel toen ze wegvluchtte. ongewenst is. De schuur is in feite een bijgebouw van een recreatieve opstal op hetzelfde terrein en dat kan volgens ruimtelijke ordening helemaal niet. „Die mogelijkheid wordt in het bestem mingsplan niet gegeven." Naast de schuur staat een zomerhuisje („oud tenthuisje") dat volgens de afdeling ook klandestien is geplaatst. „Hoewel er destijds melding van is gemaakt is er nooit tegen opgetreden. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. Mensen die zulke zaken voor tweede gebruik beschikbaar willen stellen, wordt verzocht de spullen voor tien uur op de stoep te zetten. Deze week zijn de volgende straten aan de beurt: Molenstraat, Warm oess tra* t. Gra venstraat, Zwaanstraat, Weststraat, Hollewal, Lijnbaan, Gasthuisstraat en Julianastraat. In De Waal wordt zaterdag om 14.00 uur papier enz. opgehaald. In het vervolg weer elke laatste zater dag van de maand. De „lammertied" is gaande en tege lijk organiseert de bibliotheek een poë- zie-avond. Die samenloop is natuurlijk toevallig, maar minder bekend is dat sommigen van de voor Texel zo ken merkende schapenboeten ook voorzien zijn of waren van een levensgedicht. Mogelijk ontstonden ze tijdens de lange nachtwaken in de „lammertied". Zeker ook waren ze geïnspireerd door de vele rederijkerskamers die het eiland in de vorige eeuw kende. Twee voorbeelden zijn mij bekend, maar wellicht zijn er wel meer geweest. Voor rekening van Dirk Bruin Jaczn werd in 1850 een schapen- boet gebouwd die in 1972 door Staats bosbeheer naar de Hogeberg werd overgebracht, inclusief het muurge deelte waarin was gegrift: „Tot nut toch van de boerderij Is deze boe gebouwd Ik geloof niemand, wie 't zij zal zeggen dat dit rouwt Hij is van 't uitgewonnen geld Dat ik aan Schiedam niet heb geteld 't Is niet uit roemzicht en verheven maar wel tot voorbeeld hier geschre ven." De boet stond eerst in De Hemmer. In De Westen, achter Martinushoeve en Ben Boogaard, stond op de noord muur van een schapenboet geschreven: „Men riep Jan voor 't gerecht Hij had zijn vrouw geslagen Hoe durft gij, sprak toen de Schout zulk een misslag wagen. Ik zweer, sprak toen de boer Dat ik onder het slaan geen enkel misslag heb gedaan!" Wanneer er meer van dergelijke voor beelden bekend zijn hou ik mij daarvoor aanbevolen. G.A. Oskam Den Burg. Het forellenproject van de Jonge Ondernemers in het zwembad Mo lenkoog is toch nog een héél klein beetje geslaagd. Toen men gisteren bezig was het bad leeg te maken om te worden gereinigd voor het nieuwe zwemseizoen, bleken er nog tien forellen in te zitten. Ze hebben het dus maandenlang uit gehouden zonder voer en waren dan ook nauwelijks gegroeid. Gerrit de Haan van het Natuurrecreatie- centrum heeft de overlevenden op gehaald. Zoals bekend werden des tijds meer dan 500jonge forellen in het zwembad uitgezet, die na korte tijd praktisch allemaal de geest gaven als gevolg van overmatige algengroei. De zon komt 11 april op om 6.53 uur en gaat onder 20.29 uur. Maan: 5 april L.K.; 13 april N M. Doodtij: 7 april; springtij: 15 april. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 1 april 11.47 en Zaterdag 2 april 0.07 en 12.13 Zondag 3 april 0.24 en 12.28 Maandag 4 april 0.34 en 12.44 Dinsdag 5 april 0.55 en 13.20 Woensdag 6 april 1.42 en 14.24 Donderdag 7 april 2.59 en 15.52 Vrijdag 8 april 4.36 en 17.28 Zaterdag 9 april 6.08 en 18.49 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Dros en Poster: In een brief aan de gemeenteraad en het college spreken de raadsleden Cor Dros (Texels Belang) en Gerbrand Pos ter (VVD) hun ongenoegen uit over de gemeentelijke plannen om de dienst woning bij de Redmer IJska-school in De Waal te verkopen. Dros en Poster vinden verkoop onjuist omdat dit, vol gens hen, een eerste stap betekent naar „totale ontmanteling", terwijl er juist gestreefd moet worden naar behoud van de IJskaschool. Verkopen mag niet, vinden Dros en Poster omdat „binnenkort een nieuw hoofd aan deze school moet worden benoemd". Als de gemeente geen dienstwoning meer kan aanbieden is de keuze van de te benoemen hoofd onderwijzeres) beperkt en dat kan vol gens de briefschrijvers nooit in het belang zijn van het onderwijs in De Waal. „Daarom verzoeken wij u drin gend de woning niet te verkopen." JDAG 1 APRIL 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot dinsdagmorgen 8.00 uur Dokter A. Waverijn, Kogerstraat 87a, Den Burg, tel (02220) 2016. Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, tel. (02223) 234. Dokter Siebinga is afwezig wegens vakantie van 28 maart t/m 8 april. Vrijdag 1 april (Goede Vrijdag) Zr. Th. Groothuis-Zijlstra, Marei- straat 8, Den Burg, tel. (02220) 2996. Van zaterdagmorgen 2 april t/m maandag 4 april 24.00 uur: Zr. M. de Jager-Raaphorst, Diek 29, Den Hoorn, tel. (02226) 304. Let op! Aanvragen voor hulp: uitsluitend te bereiken: zaterdag, zondag en maandag tussen 13.00- 14.00 uur en 18 30-19.30 uur. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie: Maandag t/m vrijdag 17.00-18.00 uur. Lidmaatschapskaart meebren gen. Vrijdag 1 april (Goede Vrijdag) is het magazijn gesloten. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220/ 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00- 17.00 uur; zondag en maandag van 11.00-12.30 uur en van 16,00-17.00 uur. - Buiten die tijd alleen voor spoed gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00- 10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Dit weekend kan tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. C. de Kruyff, tel. (02228) 643. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht plaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM- centrale. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. Het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie is dage lijks telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644 Buiten de kantoor uren kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. (tussen 18.00 en 0.800 uur) Het bureau in De Koog is dinsdag en donderdagmiddag geopend van 16.00 tot 18 00 uur. Maandag 2e Paasdag: HERVORMDE GEMEENTEN Oosterend 10.30 uur Paasdienst voor kinderen De Cocksdorp 10.00 uur Paas dienst door de kinderen GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 i^ur dienst ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 10.45 uur, Gezinsdienst The Gospeltrain OosterenÖ 9.30 uur, Gezinsdienst De Cocksdorp 10.00 uur Witte Donderdag, 31 maart HERVORMDE GEMEENTEN De Cocksdorp 19.30 uur ds. Van Zijll Langhout, Avondmaals viering m.m.v. Interkerkelijk koor ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: 20.00 uur. Dameskoor Goede Vrijdag, 1 april 1983 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur Morgengebed 19.30 uur ds. Wisman, Avondmaalsviering Den Hoorn 20 00 uur ds. Verbeek avondmaalsviering De Koog 19.00 uur ds. Verbeek avondmaalsviering De Waal 10.00 uur ds Verbeek avondmaalsviering Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout, avondmaalsviering collecte Kasih Bunda Oudeschild 19.00 uur ds. Van Zijll Langhout, Avondmaalsviering, collecte Kasih Bunda GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 19.30 uur ds. R, J. Blaauw, viering H, Avondmaal. Oosterend 19.30 uur Drs. J. Donker GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 19.30 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 19.30 uur Avondmaal ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: 15.00 uur. Kruisweg De Cocksdorp; 15.00 uur. Kruisweg Den Burg: 20.00 uur Plechtigheden Herenkoor. Stille zaterdag, 2 april 1983 HERVORMDE GEMEENTEN De Waal 21.00 uur Paaswake m.m.v. Interkerkelijk koor o.l.v. Dyo Wassink. Dienst voor heel Hervormd Tercel. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: 20.00 uur, Dameskoor Oudeschild: 20.00 uur. De Cocksdorp: 22.00 uur Zondag Ie Paasdag: HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Wisman Den Hoorn 8.30 uur Paasontbijt 9.30 uur ds. Verbeek gezins-doopdienst, Paascollecte De Koog 9.30 uur ds. De Hoest dienst met de Zondagsschool 11.00 uur ds. Verbeek Paascollecte De Waal 11.00 uur ds. De Hoest Paascollecte Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout, Paascollecte Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout, Paascollecte De Cocksdorp 9.30 uur mevr. ds De Hoest, uit Zd.-Scharwoude, Paascollecte. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. R. J. Blaauw. Thema: ,,Op leven en dood". Gehele viering kinderkerk 19.00 uur Bijz. viering m m.v. „The Singers of the Lord" o.l.v. Peter Zwart. Thema: „Niet te geloven...." Oosterend 10 uur drs. J. Donker Viering H. Avondmaal 19.30 uur drs. J. Donker Viering H. Avondmaal GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Hylkema BAPTISTENGEMEENTE Den Burg 19.15 uur ds. De Vink, uit Bergum ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 10.45 uur. Herenkoor De Koog 9.30 uur Den Hoorn 10.45 uur Oosterend 9.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Zondag 10.30 uur Openbare lezing. 11.30 uur Wachttorenstudie.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5