Cjroen ^warts-Jexels in het hart Stichting „Eiland Texel" moet Texel vakkundig aan de man brengen „Ze zijn veei liever dan we dachten Afsplitsing van met nieuwe taken Pasen iets - I minder druk Lam met zes poten Noord-Ierse kinderen op Texel aangekomen BUDGET NODIG VAN MEER DAN HALF MILJOEN PER JAAR Uitvoering St. Jan gaat door M000,— buit bij inbraak Gedeelte Texel anderhalf uur zonder stroom 7e JAARGANG Nr. 9771 VRIJDAG 8 APRIL 1983 edactie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266; Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en •k van der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 advertenties, abonnementen, etc.. geveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg. jefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f16,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17. 636. Rabobank nr 36.25.01.742 NMB nr. 67.34.60.398. Bij het gemeentebestuur ligt sinds gisteren een plan op tafel voor gen onafhankelijke organisatie die zich op professionele wijze moet >ezig houden met het „verkopen" van Texel en Texelse produkten. jet zal een algemeen en „alles" omvattend voorlichtings- en promo- iecentrum worden met als belangrijkste doel: behoud en vergroting yan de werkgelegenheid. Volgens het plan zal voor de ver- chillende activiteiten van de stichting jparlijks ongeveer ƒ650.000,— nodig ajn Dit geld zal moeten worden opge bracht door onder meer de VVV, Teso, emeente, de Stichting Het Texelse Schaap, het bedrijfsleven en diverse nstellingen. Het plan is gemaakt door oud-wet- jouder Jook Nauta die medio vorig jaar al ideeën lanceerde voor een gezamen- ke vorm van Texelpromotion, naar inleiding van het verzoek van Teso om een gemeentelijke bijdrage in tv-recla- me De gemeente heeft een bijdrage Dor het Ster-spotje destijds geweigerd, jjndat zij onvoldoende vertrouwen heeft in een reclameactie die geen on derdeel is van een totaal promotiebeleid, aarm doel en middelen zijn aangege ven Het nu gelanceerde plan, dat mede op verzoek van wethouder Klaas Ba- ndregt is opgesteld, moet daar erandermg in brengen. Wat in het 22 Evenals elders in het land is de paas- drukte op Texel wat minder geweest dBn vorig jaar. Mede in verband met het verwachte slechte weer waren de ver- wachtingen echter nog aanzienlijk lager, zodat het uiteindelijk nog meeviel, te meer daar het verschil op Texel wat kleiner lijkt dan in andere vakantiege lden Elders in het land was de terug gangbelangrijk meer dan 10%. Bij Teso was het aantal vervoerde auto's van 'donderdag tot maandag 9% minder dan op de vergelijkbare dagen vorig jaar. ■Meer dan driekwart van de beschik bare hotel-, pension, bungalow- en ap- (èrtementenaccommodatie was tijdens «paasdagen bezet In Den Burg en De .Koog was de drukte aanmerkelijk groter dan in andere dorpen. Vol was het dus lang met. Kort voor pasen was echter via radio, pers en televisie bekend ge laakt dat er op de eilanden geen plaats eer was, wat het gevolg was van een Wisser van het ANP. De VW Texel leeft direct een telex laten uitgaan aarm duidelijk werd gemaakt dat er pagina's tellende rapport staat is geba seerd op inzichten en kennis van Nauta zelf, maar een voorontwerp is wel in handen geweest van meerdere geïnte resseerden en betrokkenen die aan- en opmerkingen hebben gemaakt die er vervolgens in zijn verwerkt. Breed Volgens het plan moet de in het leven te roepen organisatie een stichting wor den waarin onder meer vertegenwoor digers van VVV, gemeente, vakbonden, bedrijfsleven en plaatselijke pers verte genwoordigd zouden kunnen zijn. De nog wel ruimte was, maar dat bericht heeft het grote publiek niet meer be reikt. Zonnig De ongunstige weersverwachting heeft ongetwijfeld de stroom paastoe- risten afgeremd. Dat weer is op Texel overigens niet tegengevallen. Eerste paasdag was fris, maar droog en vrijwel voortdurend zonnig. Op beschutte plekken, op open plaatsen in het bos en op terrassen was het zelfs mogelijk een zonnebad te nemen, hoewel de buiten temperatuur veel te laag was voor de tijd van het jaar. Mogelijk kan Texel in de toekomst profijt trekken van een ge wijzigd systeem van weervoorspellen bij het KNMI, waardoor het mogelijk wordt het vaak in gunstige zin afwijkende weer in de kuststrook aan te kondigen. De Teso boten vervoerden donderdag tot en met maandag 8868 autoeen heden. tegen 9735 op de vergelijkbare dagen vorig jaar, een verschil van ruim 9%. Vrijdag kwamen de meeste paas- toeristen naar het eiland; Teso ver voerde toen 1562 auto's (vorig jaar 1623) en zaterdag kwamen er nog 1268 (1139) bij. suggestie wordt gedaan de stichting de naam Stichting het eiland Texel" te geven zodat amerikaans aandoende ter men „promotion" en „public relations" worden vermeden en gebruik wordt gemaakt van de gunstige associatie die het woord Texel in promotioneel opzicht reeds blijkt op te roepen. Nauta noemde het plan dat hij in zijn rapport uiteenzet „een aanzet die al vrij ver is uitgewerkt" en dat blijkt inderdaad het geval te zijn, want er wordt een ge detailleerde visie op de promotiebehoef te van Texel gegeven en op de manier waarop de organisatie zou moeten werken, wordt diep ingegaan. Er wordt zelfs een voorstel inzake de personeels- samenstelling gelanceerd. Toerisme Een van de belangrijkste aangelegen heden waarmee de stichting zich zal bezig houden, is de bevordering van het toerisme. Zoals bekend is dit reeds een belangrijk onderdeel van de activi teiten van de VVV en volgens 't plan zou de VVV dit deel van het werk moeten overdragen. Onlangs is uitgerekend dat het toeris me met ongeveer 1320 manjaren bij draagt aan de plaatselijke werkgele genheid, ruim een derde van het totaal. Per 1000 bezoekers extra aan het eiland ontstaat ongeveer 2,4 arbeidsplaats. Hoe effectief bevordering van het toe risme is voor de werkgelegenheid bfijkt4 uit het feit dat bij een groei van het aantal toeristische overnachtingen met 10% er 128 arbeidsplaatsen bijkomen. Momenteel is de ontwikkeling van het toerisme op Texel stagnerend. Ondanks een duidelijk groeiende belangstelling voor binnenlandse vakanties, blijft het extra bezoek dat Texel verwachtte, achterwege. Zelfs in het hoogseizoen is een terughoudende ontwikkeling merk baar. Samen met de vermindering van de koopkracht waardoor de bestedingen van de toeristen die wel naar Texel komen, flink zijn afgenomen, is dat zeer bedreigend voor de plaatselijke werk gelegenheid. Het is dus hoog tijd dat er wat gebeurt. Het aantal overnachtingen van verblijfsrecreanten zal fors moeten toenemen. Daardoor ontstaat ook de economische basis voor slechtweer- voorzieningen en andere kwaliteiten om het de mensen buiten het zomerseizoen naar de zin te maken en kan de con currentiepositie ten opzichte van andere binnenlandse vakantiegebieden worden vastgehouden en verbeterd. Waarom mensen naar Texel komen is wel ongeveer bekend, maar wat dege nen weerhoudt die niet naar Texel willen is een veel belangrijker gegeven. Het opzetten van een vakkundig onder zoek om daar achter te komen zodat er in de promotie en bij het streven naar (Lees verder pagina 2) Op het bedrijf van de familie Du Porto ('t Hooge) aan de Ooster- enderweg loopt sinds anderhalve week een lam met zes poten. Het dier is verder goed gezond en kan inmiddels zonder hulp overeind ko nen. Het lam heeft één voorpoot en één achterpoot teveel. De derde voorpoot is met de echte" Hnker- voorpoot verstrengeld. De extra achterpoot zit ook links. Waarschijn H/k zal de extra voorpoot operatief worden verwijderd; de andere poot kan blijven zitten omdat het lam er weinig last van heeft. Geboorteafwijkingen bij schapen Zljn overigens niet zeldzaam. Er zijn °P Texel wel lammeren geboren net twee koppen en ook is het we! eens gebeurd dat alleen een achter- 'i zonder kop en voorpoten ter wereld kwam. Meestal is echter van een levensvatbaar dier geen sprake. e foto toont het op 't Hooge peboren zespotige lam. De Noord-Ierse jeugd benutte de overtocht goed, het hele schip werd geïnspecteerd. onderwijs ontvangen de groep. Amster dam wordt bezocht, evenals het vlieg veld. Kerk Het enige dat de katholieke en pro testantse kinderen gescheiden zullen doen is het bezoeken van kerkdiensten op zondag. Daarna wordt echter wel gezamenlijk koffie gedronken. Dinsdag 26 april vertrekt de groep weer naar Belfast. De uitvoering van toneelvereniging St. Jan die op 19 maart voor het voetlicht gebracht zou worden en door de tijdelijke sluiting van De Lindeboom niet door ging, wordt nu gespeeld op zaterdag 23 april in De Lindeboom-Texel Het stuk ,,De grote versierder" van Philip King en Falkland L. Cary is een blijspel dat vroeger op het programma van John Lantings Theater van de Lach stond. De aanvang is om 20.00 uur. Bij een inbraak in een schoenhandel te Den Burg werd ongeveer ƒ4000,— buit gemaakt. De insluipers verschaften zich toegang via een raam aan de achterzijde van het pand. Uit het kan toor werd een kluisje meegenomen waarin het genoemde geldbedrag zat. De inbraak werd afgelopen donderdag ontdekt. Omdat een zuiger van de grote diesel in de elektriciteitscentrale het begaf heeft een gedeelte van Texel dinsdag van 10.28 uur tot 11.57 uur zonder stroom gezeten. Eén van de aluminium zuigers van de diesel bleek stuk te zijn gedraaid. Een zogenaamde oliemistdetector, dat is een veiligheid die ruikt of er smeerolie in de cilinders wordt verbrand, schakel de hierop de motor uit. Twee kleine diesels en een turbine hebben daarop de dienst overgenomen. Onder meer de veerhaven heeft geen last gehad van de storing, het is het streven van het PEN om dergelijke ge voelige" plaatsen zoveel mogelijk storingvrij te houden. Bij de centrale hoopte men donder dagochtend de grote diesel weer aan het draaien te hebben. De eerste reacties van gastgezinnen na aankomst dinsdagavond van de groep Noordierse kinderen op het eiland hadden voor een deel de strekking dat zij „liever" zijn dan verwacht werd. Er is door de organisatie gedurende de voor bereiding opgemerkt dat deze jeugd in een nogal gewelddadige omgeving op groeit en dat er ook andere sociale omstandigheden konden zijn waardoor problemen zouden kunnen ontstaan. De eerste indruk die echter bovenkomt is die van een levenslustige, alleszins aan spreekbare groep die in weinig verschilt van een Texelse middelbare schoolklas. De kinderen waren zichtbaar verrast door de ontvangst op de boot. In de niet-roken salon werden zij onthaald op muziek van de Boerenkapel. Hoewel de jeugd dit gebaar overduidelijk waar deerde raakte met het vorderen van de overtocht de salon steeds leger. De brug van de Texelstroom daarentegen, werd steeds voller. Kapitein P. J. Schagen en stuurman M. J. M. Zandstra wisten in goed (koopvaardij?) Engels uit te leg gen hoe de besturing van het schip werkt. Daarbij voelden zij zich niet in het minst gehinderd door het feit dat de kapiteinspet al na korte tijd op een Noordiers meisjeshoofd belandde Dorpshuis De groep kreeg vervolgens een maal tijd in het dorpshuis van Den Burg, waarna de kinderen zonder veel ce remonieel aan de gastgezinnen werden overgedragen. Daar bleven ze de rest van de avond, terwijl de Noordierse leiding een rondgang maakte langs alle gastgezinnen. Deze leiding wordt verder voor de duur van het verblijf in jeugdhotel Bloem en Bos gehuisvest, dat tevens dag verblijf is voor de groep. Fietsen Als eerste programmaonderdeel stond het leren fietsen op de lijst voor woensdagochtend. Dat bleek niet echt nodig te zijn, ze konden allemaal al fiet sen, zodat verkeerstechnisch alleen problemen zijn te verwachten met wen nen aan het rechtshouden. In de middag was er een sport- en spelinstuif in sporthal Ons Genoegen. De instuif zelf duurde de hele dag, maar leek nogal onder gebrek aan belang stelling van de Texelse jeugd, hoogst waarschijnlijk door het mooie weer. Vanwege datzelfde mooie weer oor deelde de leiding het beter om niet te lang bij de instuif te blijven. Er werd toen een flinke wandeling in het programma ingelast. Het MZW nam het avondonderdeel voor zijn rekening. Tot half tien was er disco in d'Ouwe ULO. Het is overigens voor de Noordierse leiding ook telkens een verrassing wat er gaat gebeuren. De programma's die ze uitgereikt kregen zijn Nederlandstalig. Financieel lijkt de actie nu rond te zijn, er is inmiddels meer dan f35.000, bin nengekomen, zodat de lopende kosten bestreden kunnen worden. Alleen als er kostbare tegenvallers komen kunnen er nog problemen ontstaan. Dan is er overigens altijd nog de verzekering die door de landelijke stichting is afgeslo ten. Programma Er wacht de kinderen nog een uitge breid programma. In Oudeschild zullen ze de electriciteitscentrale en de water- fabriek gaan zien. Er komt een demon stratie van de reddingboot. Diverse ver enigingen organiseren spelletjesmidda gen en -avonden binnen en buiten. Daarbii zal ook geprobeerd worden de gasten zelf aan het toneelspelen te krijgen. In Den Helder wordt het red dingsmuseum bekeken en de Texelse visserijvereniging organiseert een be zoek aan de afslag en een rondvaart door de marine haven. De garnalen visserij zal meegemaakt worden aan boord van de Tx 88. De zuivelfabriek en bakkerij Dros worden bezocht, waarbij in het laatste bedrijf de kinderen zelf brood mogen bakken. Texel zal per rijtuig bekeken worden en beide scho lengemeenschappen voor middelbaar

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1