Toch vergunning voor recreatie ..Vredestein" L= M i&fe(r Negentien rotganzen dood door vergif? Velen trapten erin NIEUWE DIRECTEUR EMEENTEWERKEN Gemeente koopt gebouwen en grond van J. G. Beers Inschrijving missverkiezing Hoogste punt nieuwbouw politiebureau bereikt Cor Ellen opent „Food Festival" Gemeente verkoopt Huize Irene aan „Samen Eén" Vreemd geld Ooievaars Paviljoen „Zeeaster" in andere handen Nieuwe beheerder Krim-paviljoen Rit met Noordierse kinderen Granaat gevonden Met auto op het strand LrIJDAG 8 APRIL 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Vrijwel zeker zal de heer A.A.T. )oppenberg uit Dordrecht in de raads- rergadering van volgende week dinsdag morden benoemd tot directeur van jemeentewerken. Hij staat als enige op ie voordracht. De 36-jarige heer Doppenberg wordt je opvolger van de heer J. van Hoorn lie per 1 januari j.l. vervroegd is uitge reden. Voor de functie bestond zeer reel belangstelling. Op de advertentie lie in verschillende bladen werden jeplaatst, reageerden 105 sollicitanten. Van de hand van de ontvangen reacties nrerd een voorselectie van zes kandida- en gemaakt die voor een gesprek wer den uitgenodigd. Daaruit werden twee tandidaten gepikt waarmee verder werd jepraatDe keus viel tenslotte op Joppenberg, in overeenstemming met Ie mening van de raadscommissie voor Igemeen en organisatorisch beleid en ïadat het personeel was gehoord. Dop- jenberg werd 24 oktober 1946 in Dord- echt geboren. Hij is aan de Technische Hogeschool van Delft afgestudeerd in je civiele techniek en is thans werkzaam ils hoofd van de sectie zuiverings- echnische werken van de technische jienst van het zuiveringsschap Holland- Eilanden en Waarden. Daarvoor was i| werkzaam als projectingenieur bij een ngenieurs- en architectenbureau en :hef van de civiel-technische hoofdaf- jeling van dg diepst gemeentewerken in ïpijkenisse. Totaal ƒ254.000, is gemoeid met de ankoop door de gemeente van de wo- ling Hollewal 17 (met 1014 m2 grond) en iedrijfsgebouwen (met 1115 m2 grond) an de heer J. G. Beers te Den Burg. De emeente heeft de grond nodig om de ilannen voor het reconstructiegebied in omgeving van de r.k. kerk te kunnen litvoeren. In het kader daarvan werd al erder de „Maasvlakte" aangekocht. Een bijkomend voordeel van de aan- oop is dat het agrarische bedrijf van leers dat op deze plek binnen de be- ouwde kom om milieuhygiënische re- lenen ongewenst wordt gevonden, erdwijnt De koopsom die met Beers is over- engekomen bedraagt ƒ237.000, Dit edrag is opgebouwd uit ƒ210.000,— oor grond en gebouwen en ƒ27.000,— Is tegemoetkoming in de kosten die leers moet maken om vervangende ruimte te krijgen. Verder is ƒ17.000,— odig wegens overdrachtskosten, slo- en en begeleiding. Meisjes die aan de verkiezing van Miss Texeltoerist 1983" willen mee oen, kunnen zich opgeven tot eind pril. Het evenement zal plaatsvinden P 4 augustus. Presentatrice is mis- chien Patty Brard, bekend van de roep Luv en van het televisieprogram ma Banana Split. Dit is echter nog nzeker omdat Brard tegen die tijd noeder hoopt te worden. In de jury zullen afgevaardigden van 'eronica, de Telegraaf en Playboy Itten. Er kunnen 12 meisjes vanaf 17 jaar reedoen De inschrijving sluit zo vroeg mdat voor de verkiezing zelf nog ndere activiteiten ondernomen zullen 'orden, zoals het opnemen van een ïtoserie in Amsterdam, waarbij kleding an bekende couturiers gedragen zal 'orden. Onder de prijzen bevinden zich een ontjas, parelkettingen en camera's. De r9anisatie is als vanouds in handen van Ie Koog Promotion. Brieven met opgave kunnen worden ericht aan Annet van Rossum, Waal erstraat 34, Den Burg, maar ze kunnen ter attentie van Annet van Rossum 'orden afgegeven bij stomerij Quicky- ette, Waalderstraat 36. 99 B en W zijn alsnog bereid toe te staan dat hoeve „Vredestein" bij De Koog een ponybedrijf wordt met mogelijkheden voor verblijfsrecreatie. Een dergelijk plan zou in fasen moeten worden ontwikkeld in nauw overleg met de afdeling ruim telijke ordening van de gemeente zodat het te zijner tijd als wijziging in het be stemmingsplan voor het buitengebied kan worden opgenomen. Zoals bekend heeft het gemeente bestuur eind vorig jaar geweigerd om verblijfsrecreatie toe te staan in het paardenverhuurbedrijf aan het Oude Dijkje omdat het strijdig is met de be stemming en men op deze plaats (oos telijk van de Pontweg) ook geen nieuwe mogelijkheden wil scheppen. De heer J. P. Kikkert, eigenaar van „Vredestein" heeft zich daar niet bij neergelegd en is met een historisch overzicht gekomen wat voor het college aanleiding was om het standpunt te herzien. Kikkert heeft aangetoond dat de bestemming „kam peerboerderij" (wat betekent dat het gaat om een actief agrarische bedrijf met zeer eenvoudige slaapplaatsen waartoe geen verbouwingen zijn ge pleegd) misplaatst is. Hij wil nu in fasen een gecombineerd ponyverhuur- en verblijfsrecreatief bedrijf oprichten met als eerste fase de verbouwing van de ponyschuur, die dan ten behoeve van ruiterkampen kan worden geëxploiteerd zodat Kikkert financiële armslag krijgt om als tweede en derde fase de dertien bestaande recreatieve eenheden te ver vangen door volwaardige zomerhuizen. De stolp en de huidige woning van Kikkert zullen na afronding van de drie fasen worden gebruikt als diensten- verblijven. Het ponyverhuurbedrijf ter plaatse is reeds een feit. Binnen de bestemming „kampeerboerderij" is bovendien ver gunning gegeven voor de bouw van schuren, waaronder de genoemde po nyschuur. Het alsnog legaliseren van het ponyverhuurbedrijf door aanpassen van het bestemmingsplan is geen pro bleem, temeer daar van agrarische bedrijfsvoering geen sprake is zodat de bestemming kampeerboerderij in ieder geval niet deugt. Minder eenvoudig ligt het echter wat betreft de verblijfs recreatie. Kwaliteitsverbetering Op „Vredestein" zijn thans 13 recrea tieve eenheden, variërend van appar- tementen in een schuur, huisjes, een caravan en een pension in de stolp. Alles valt onder het overgangsrecht en wordt slechts voor een deel gebruikt wegens het ontbreken van brandpre- ventieve voorzieningen. Op grond van Woensdagochtend werd het hoogste punt van de nieuwbouw van het politie bureau te Den Burg bereikt. Reden voor de groepsleiding om samen met aan nemer Tuin uit 't Zand enig ceremonieel te betrachten. De vlag werd in top geplaatst, maar voor pannenbier was het nog te vroeg op de dag. De bouw ligt op schema, het lijkt er op dat de streefdatum van oplevering (net na het seizoen) wordt gehaald. het overgangsrecht kunnen de bestaan de eenheden niet tot volwaardige zo merhuizen worden gemaakt omdat dan niet meer dan 10% uitbreiding mogelijk is. Toch zou het uivoeren van het plan Kikkert zeer gewenste kwaliteitsverbe tering betekenen, maar dat is onvol doende reden om zo sterk van het over gangsrecht af te wijken. In het verleden is de gemeente echter niet onwelwillend geweest wat betreft recreatieve acti viteiten op „Vredestein". In 1973 is zelfs toegezegd dat de hoeve een recreatieve bestemming zou krijgen, maar dat is er nooit van gekomen omdat Kikkert als gevolg van eigendomsverhoudingen niet wist welke reeële mogelijkheden er voor hem waren. Hij heeft er daarom in berust dat de hoeve als een soort com promis de bestemming kampeerboerde rij kreeg en als zodanig in het plan buitengebied werd opgenomen. Het gemeentebestuur vindt het nu gezien een en ander redelijk om welwil lend te zijn, waarbij wel het uitgangs punt moet gelden dat het aantal slaap plaatsen op het bedrijf niet mag toe nemen en dat de gewone, vrij strenge kwaliteitseisen voor huisjesterreinen zullen gelden, wat betreft beplanting e.d. Het aantal slaapplaatsen in de ponyschuur mag niet hoger zijn dan twintig en die mogen alleen in combi natie met het ponyverhuurbedrijf wor den geëxploiteerd. Verder is bepaald dat de ponyverhuur niet vanaf het bedrijf aan het Oude Dijkje mag plaatsvinden maar vanaf het bekende terrein aan de Bosrandweg. Hierdoor wordt het telkens oversteken van de Pontweg door ponyruiters voor komen. Uitvoering van de eerste fase van het plan Kikkert (verbouw van de ponyschuur) kan na het nemen van een voorbereidingsbesluit door de gemeen teraad gevolgd door een artikel 19 pro cedure waarvoor Kikkert ƒ1950, moet betalen. In het nabij Schiphol gelegen Sheraton hotel begint vanavond een ,,Food Festival" georganiseerd door de Stichting Het Texelse S'dh'aap. Hét is een evenement dat is bedoeld om Texe/s lamsvlees 1 maar ook andere Texelse produkten zoals Texelaar-kaas van de Een dracht en schapenkaas van Com mandeur en bollen Dubbele von Sion) te presenteren. Ook de toe ristische mogelijkheden op Texel zullen in de aandacht worden ge bracht. Het Food Festival zal worden ge opend door Cor Ellen uit Oosterend die a/s echte Texelse jutter ten tonele zal worden gevoerd. Ellen is vanmiddag met zijn opvallende fiets en een aantal bezienswaardigheden uit het Maritiem Museum naar het hotel afgereisd, waar hij gedurende het weekend meerdere college's" zal geven. De op publiciteit beluste Stichting Het Texelse Schaap heeft daarmee kennelijk in de roos ge- schoten want naar aanleiding van een perscommuniqué werd Ellen door tal van kranten, radio en tele- visie benaderd. r ondernemers-aktiviteiten - j e '--o „Aqualance" was 1 aprilgrap In tegenstelling tot wat anderen soms denken, is het de redactie van de Texelse Courant niet toegestaan er op loste fantaseren. Wat in de krant komt, moet de waarheid 20 dicht mogelijk benaderen en als er toch eens gejokt wordt, gebeurt dat niet met opzet en volgt zo snel mogelijk rectificatie. Slechts één keer per jaar, op 1 april, is het geoorloofd de waarheid bewust geweld aan te doen. En zelfs van die mogelijkheid maken wij maar zelden gebruik. Dat laatste verklaart mede waarom op zo grote schaal geloof werd gehecht aan het verhaal van de voor ziekenvervoer omgebouwde lan dingsboot in de krant van 1 april j.l. Uit wat we de afgelopen dagen aan reacties vernamen is af te leiden dat honderden, misschien wel duizenden lezers er geloof aan hebben gehecht. Of rijkelijk laat tot de conclusie kwamen dat het niet echt kon zijn. Zelfs zijn tientallen Texelaars op de veerhaven geweest om met eigen ogen te zien hoe de Aqualance" met twee ziekenauto's aan boord ging proefvaren. De aan nemelijkheid van het verhaal was nog versterkt door het feit dat in de krant niet alleen een redactioneel hoofdartikel had gestaan, maar ook een advertentie van het Ambulancebedrijf zelf waarin vrienden en relaties werden uitgenodigd bij een van de demonstraties te komen kijken en ,,het glas te heffen." r.M 1 Boos Vrij veel mensen hebben zich na het lezen van het artikel (dat blijkbaar in speelde op bestaande gevoelensl bij zonder boos gemaakt op Teso. Die spijkerharde Hoogerheide was veel te ver gegaan en had tot elke prijs moeten voorkomen dat ernstig zieken voortaan met een primitieve landingsboot van zouden worden vervoerd. Teso had hiermee het laatste restje good will verspeeld. Veel hulde was er voor het ondernemerschap van mevrouw Smidt- Ellen, die Teso mooi had laten barsten en zélf een schip had gekocht. Mevrouw Smidt kreeg dan ook veel reacties. Zowel donderdagavond als vrijdag stond de telefoon roodgloeiend. Er wer den zelfs bloemen gestuurd. Mensen die iets weten van landings- boten en scheepvaart in het algemeen stonden het meest kritisch tegenover het verhaal. Die zagen dat een boot van het afgebeelde type ongeschikt is om te De gemeente zal het bejaardenhuis „Irene" voor ƒ319.447,— te koop aan bieden aan de Stichting Samen Eén. De gemeente zal de koopsom als lening aan Samen Eén verstrekken. Aangezien de Stichting Samen Eén de huidige huurder is van „Irene" maakt de eigendomsoverdracht voor de prak tijk niet veel uit. Voor de gemeente noch de stichting zijn er belangrijke financiële consequenties aan verbonden. Volgens het huidige huurcontract komt het onderhoud van het gebouw voor rekening van Samen Eén en is voor verbouwing toestemming van B en W nodig. Maar omdat Samen Eén geen eigenaresse is, geeft de financiering van verbeteringskosten wel eens proble men. De huurprijs die Samen Eén tot dusver betaalt voor Irene bestaat uit rente en aflossing van alle door de gemeente geïnvesteerde bedragen. Dat in 1978 niet is besloten tot over dracht van Irene hield mede verband met het feit dat de pensionprijzen van Irene niet mochten stijgen als gevolg van de overdracht. Dat argument geldt nog steeds, maar het college vindt dat toch wel tegemoet kan worden geko men aan de wens om een duidelijker eigendomssituatie te verkrijgen. De pensionprijzen blijven hetzelfde als de lasten niet worden verzwaard en dat houdt in dat de overname op de oor spronkelijke geldleningen tegen de la gere rente van 416% moeten worden gebaseerd. Ook do Fa. Expert uit Den Burg had op 1 april een grap in petto, die vooral doel trof bij de jeugd. Via een piratenzender werd vrijdag morgen omgeroepen dat de populaire zanger Hanny Vrienten van de popgroep Doe Maar even na twaalven bij Expert zou arriveren. Die mededeling leverde ongeveer 150 wachtende fans op. Degenen, die de grap doorkregen, werden nog even aan het twijfelen gebracht toen een taxi in de Weverstraat arriveerde. „Afweer niets" zei een meisje toen ze slechts" een Texelse jongen in de taxi zag zitten. Zij was die dag vast al vaker beetge nomen. worden omgebouwd voor ziekenver voer. Anderen baseerden hun argwaan op het feit dat over deze kwestie nooit eerder was geschreven. Als het allemaal waar was zou het conflict al veel eerder in de publiciteit zijn gekomen. Goede verhouding Ook op dit moment zijn er nog mensen die denken dat het verhaal ge deeltelijk waar is. Die geloven dat er tussen Teso en Ambulancedienst of ziekenfonds inderdaad een conflict be staat over het tarief. Het kan daarom geen kwaad uitdrukkelijk te melden dat het hele verhaal zelfs geen kern van waarheid bevatte. De ambulancedienst en Teso werken op voortreffelijke wijze samen en voor de snelheid en service die Teso bij de nachtelijke reizen samen aan de dag legt, bestaat veel waar dering. De voor de extra boot genoem de bedragen zijn juist, maar het zieken fonds en COTG hebben daar nooit aan merkingen op gemaakt omdat wordt ingezien dat het inderdaad de kostprijs is. De foto van de marine landingsboot die bij het artikel was afgedrukt kwam uit ons archief en de plaat waarop is te zien hoe ambulancechauffeur Ben Jas instructie krijgt, was in scene gezet. De foto werd met inschakeling van een be vriende oud-marineman gemaakt aan boord van de sleepboot „Elizabeth" in de haven van Oudeschild. Westduitse marken 100 /'111, Belgische franken 100=7 5,42 Franse franken 100=7 36,25 Zweedse kronen 100= 7 34,75 Zwitserse franken 100 7130,25 Deense kronen 100 7 30,25 Amerikaanse dollars 1=7 2,67 Engelse ponden 1 7 3,92 Oostenrijkse schilling 100=7 15,92 Italiaanse lires 10.000= 7 17,75 Spaanse peseta 100=7 1,89 Momenteel houden zich op Texel twee ooievaars op. De opvallende vogels zijn dinsdag en woensdag op verschillende plaatsen gesignaleerd o.a. bi) de Pelikaanweg en bij het Lage Veld nabij Oosterend. De ooievaars hebben waarschijnlijk S/eeswijk Ho/stein a/s eindbestem ming. Op terugtocht uit hun Afri kaanse winterverblijf zijn zij in wes telijke richting afgeweken, wat meer voorkomt. Het strandpaviljoen „Zeeaster" van de familie Nowak is overgenomen door de heren J. Schuiringa uit Zuidhorn en G.J. Groenendijk uit Hoofddorp. De nieuwe eigenaars zijn een vennootschap onder firma aangegaan (genaamd „Zeeaster") en zijn inmiddels in het pa viljoen aan het werk. Ze zetten het bedrijf op ongeveer dezelfde voet voort en zullen zich aansluiten bij de Ver eniging van Texelse Strandexploitanten. De heer J. Schuiringa is op Texel geen onbekende. Hij werkte er meerdere seizoenen als badmeester. Horecaerva- ring heeft hij onder meer opgedaan in de studentensociëteit van Utrecht. De familie Nowak heeft het bij strandslag paal 17 staande paviljoen 15 jaar in eigendom gehad en is totaal 20 jaar op het Texelse strand werkzaam geweest. De eerste vijf jaar werden alleen strandhuisjes geëxploiteerd. Na veertien jaar hebben Guus en Elly de Geest het beheer van het strand paviljoen „De Krim" overgedaan aan Piet Zijm. Zijm geniet eilandelijke be kendheid als speaker bij bijvoorbeeld de autocross of de boedelveiling van de Lions. Afgelopen zondag werd het beheer op feestelijke wijze overgedra gen in aanwezigheid van de „club half vijf", de stamgasten. Zijm heeft al ervaring in de horeca- wereld. Vorig seizoen draaide hij in het paviljoen mee om in te werken. Daar voor deed hij ervaring op als disc- jockey en als barkeeper. Tot nog toe werkte hij echter bij het schildersbedrijf van Jan Graaf. Hij is van plan min of meer op dezelfde manier te draaien als zijn voorgangers, wel breidt hij het pa viljoen uit met een terras van zo'n 150 vierkante meter. In het seizoen biedt het bedrijf werk aan twee vaste krachten en een wis selend aantal part-timers. Het paviljoen blijft eigendom van Tinus de Graaf, de inventaris is echter wel van de beheer der. Zaterdag 16 april houdt de Vereniging voor Vrienden van het Paard een rondrit met aangespannen voertuigen. Het,i§ de bedoeling dat de Noord-Ierse kinderen die momenteel op Texel verblijven als passagiers meegaan. De paardenvrien den die willen meerijden worden ver zocht zich voor dinsdag 12 april op te geven bij mevrouw Bakker-Witte, Diek 30 te Den Hoorn, telefoon 02226-464. Het programma voor de kinderen op 16 april begint om 10.00 uur met een bezoek aan het agrarisch museum in De Waal. Om 12.00 uur is op camping De Driehoek een demonstratie van de po nyclub De Kleppertjes; hier wordt ook de lunch gebruikt. Om 14.00 uur start vanaf De Driehoek de rondrit, die om streeks 16.30 uur eindigt bij dorpshuis De Wielewaal in De Waal. Op het strand bij paal 9 werden maandag twee brisantgranaten ge vonden. De explosieven zullen door de duik- en demonteerploeg van de marine onschadelijk worden gemaakt. Maandag werd een Texelaar bekeurd die zich met zijn personenauto op het strand bevond, zonder in het bezit te zijn van een vergunning. De heren P. Postma en Dijker troffen vorige week vrijdag min of meer bij toeval op een weiland in het Lage Veld een koppel rotganzen aan waarvan het merendeel al dood was en de nog levende vijf binnen een half uur ook de geest gaven. Eén van de beesten werd afgeschoten door Postma. De ganzen toonden verschijnselen die aan vergifti ging doen denken. De kadavers en een monster van het gras waarop zij zaten worden momenteel te Lelystad in een afdeling van de Veterianaire Faculteit van de Universiteit van Utrecht onder zocht. Daarbij wordt in eerste instantie ge keken naar de aanwezigheid van para- thion, een zwaar landbouwvergif dat in deze tijd van het jaar wordt gebruikt. „Het lijkt me echter onwaarschijnlijk dat ze daardoor zijn doodgegaan. Het ge bruik van parathion is bijzonder zwaar gereglementeerd, dan zou er iemand slordig mee omgesprongen moeten zijn. Bovendien kan ik me van de Texelse boeren nauwelijks voorstellen dat ze moedwillig rotganzen zouden vergifti gen." De heer M. Mantje zegt volledig in het duister te tasten over wat dan wel de doodsoorzaak zou kunnen zijn. Invriezen Elders zijn geen zieke of dode rotgan zen aangetroffen. De reden voor het af schieten van één gans was dat het beest dezelfde verschijnselen vertoonde als de anderen, maar probeerde weg te ko men Hij werd aldus uit zijn lijden verlost. Het vervolgens ingeschakelde onder zoekinstituut in Lelystad gaf het advies de dode vogels in te vriezen en aangifte te doen bij de politie. Dat gebeurde, en begin deze week werd het geheel over gebracht naar het instituut. Als er inderdaad sporen van gif worden aangetroffen is het nog niet zeker dat de politie het geval gaat on derzoeken. Het lijkt waarschijnlijker dat dit een zaak voor de Algemene Inspec- tieDienst wordt. Deze dienst heeft na melijk de bevoegdheid om de gifkasten die op agrarische bedrijven aanwezig zijn te inspecteren.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7