urgemeester verdedigde de Razende Bol FILM I.C. Overzee laatste in „Reds ganger r r In paaswedstrijd 22 sportvissers Klaverjasclub Den Burg MST programma Eilandcompetitie volleybal Soosavond van Blijde Rijders Inenting DTP en Rode Hond Geslaagde landing paashaas Basketbaltoernooi RSG groot opgezet Onderlinge dressuur- wedstrijden jDAG 8 APRIL 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 9 jTexel en Den Helder liggen nog steeds met elkaar in de clinch over de Razende Bol. De strijd over de vraag bij welke van de twee «meenten dit onbewoonde eiland moet worden ingedeeld laaide djrige week weer op in Haarlem, waar de Statencommissie voor istuurlijke organisatie zich over dit vraagstuk boog. Dat was niet ir de eerste keer. Al eerder had de commissie (en vervolgens vinciale staten) zich uitgesproken voor het toevoegen van de :ende Bol aan het gemeentelijk grondgebied van Texel. Maar het inisterie van Defensie was met deze uitspraak niet erg ingenomen. Ilijkbaar omdat men het militaire mg van de Bol en omgeving niet acht in Texelse handen, werden Staten verzocht de kwestie te „her- rwegen Gedeputeerde Staten be itelden sterk of daarvoor aanleiding Voor het opnieuw bepalen van een idpunt zou alleen reden zijn als uwe argumenten waren aangevoerd. :h werd besloten het oordeel van de tencommissie te vragen. Jie commissie, zo bleek donderdag- Jdag, was nogal verdeeld, ook over Vraag of thans nieuwe argumenten in geding waren, zodat er reden was eerder genomen besluit om de Bol Texel intedelenopnieuwte bekijken •gemeester J. A. Engelvaart van iel hield met behulp van kaartmate- il en een uitgebreid betoog waaruit est blijken dat de Razende Bol te- ht bij Texel is ingedeeld en zijn De Haan van Den Helder kwam l een uiteenzetting waaruit het te- lovergestelde moest blijken. Molengat let ging niet alleen om de Razende maar ook om het Molengat dat een angrijk vaarwater is. De Helderse 'gemeester legde er de nadruk op dat gebied van het zeegat van Texel van il belang is voor de scheepvaart die de haven van Den Helder is ge- inteerd. Het is praktisch en veilig dat zeggenschap over dit zee- en ban- igebied zoveel mogelijk in handen is de gemeente Den Helder. De Haan de Helderse haven en de toeleiden- vaarwegen als één bestuurlijke aan gelegenheid. Den Helder erkent de waarde van de Razende Bol als pleister plaats voor vogels en het toekomstige beheer daarover als zodanig door Staatsbosbeheer. De marinebelangen worden daardoor niet geschaad. Het operationele belang van de marine bij de vaargeulen is echter zeer groot. Naast de marine hebben ook de visserij en de in Den Helder gevestigde off-shore- industrie belang bij het zeegebied en van die kant wordt er waarde aan gehecht dat Den Helder hier zeggenschap heeft. Dat de Razende Bol zich in de richting van Texel verplaatst, mag waar zijn maar het is helemaal niet zeker dat de plaat uiteindelijk ook aan Texel vast komt te zitten. Voorlopig is dat in ieder geval niet zo. Mocht het ooit zover komen dan wil Den Helder zich aanpas sen aan de dan ontstane situatie. Defensie Burgemeester J. A. Engelvaart legde er in zijn verhaal de nadruk op dat er geen enkele reden is om bij voorbaat aan te nemen dat de belangen die Den Helder heeft bij de Razende Bol en omgeving niet veilig zijn als dit gebied bij Texel zou worden ingedeeld. Hij zei dat defensie geen Helders maar een lands belang is en dat de minister van defensie best in staat is dat belang te behartigen. Met gemeentelijke indeling heeft dat niets te maken. Engelvaart zei dat Den Helder het belang van het Molengat voor marineschepen overdrijft. De grootste schepen kunnen er namelijk niet door omdat er een ondiepe drem pel" in zit. Ook het argument dat de Razende Bol en Molengat „Helders" moeten worden omdat Dpn Hol.Hor grote belangen heeft bij de activiteiten op liet continentale plat, vond Engel vaart niet steekhoudend. Als dat argu ment wèl zou opgaan, zou de gemeente Texel kunnen beweren dat het haven terrein van Den Helder Texels moet worden omdat de Texelse boot hier af meert. Uitgebreid ging de burgemeester in op de veranderingen die zich in de loop der jaren in het zeegat van Texel hebben voorgedaan en waaruit is af te leiden dat de Razende Bol wel degelijk zal vast groeien aan Texel zoals dat in het verle den ook met andere banken is gebeurd. Het naar Texel opschuivende Molengat is er mede-oorzaak van dat zich op Texel enorme duinafslag voordoet. Per jaar spoelt een miljoen kubieke meter zand weg. De verdieping van het Molengat is echter maar plaatselijk; verderop wordt dit zeegat steeds minder diep waardoor de betekenis als vaarwater afneemt. Merkwaardig De burgemeester zei het heel merk waardig te vinden dat de gemeentelijke indeling van Razende Bol en Molengat opnieuw aan de orde wordt gesteld in de provincie. Het rijk had na de eerder ingenomen standpuntbepaling gewoon een besluit moeten nemen. Het Hel derse argument dat Texel geen gebon denheid of betrokkenheid heeft bij de Razende Bol werd ontkend. Texelse jutters en recreanten komen regelmatig op de Bol en het belang bij de Bol in verband met de verdediging van de Texelse westkust is duidelijk. Ook de aanwezigheid van een „Helderse" schietbaan werd geen argument ge noemd voor indeling bij de gemeente Den Helder. Dan zouden ook Texel- stroom en Lutjeswaard bij Den Helder moeten komen want ook hier wordt geschoten. De controle op het gebied is grotendeels in handen van de rijkspolitie en rijkswaterstaat, dus geen gemeente lijke instellingen. En als er toch gemeen telijk optreden nodig is, dan kan dat ook na indeling bij Texel snel en efficient gebeuren, gezien de moderne commu nicatiemiddelen. Tegenover het argu ment van Den Helder dat de op Den Helder georiënteerde scheepvaart op het Molengat is aangewezen, kan wor den gesteld dat ook de Texelse Noor- dzeekotters van dit vaarwater gebruik maken. Als er iets mis gaat met de scheepvaartbewegingen in het Molen gat zullen de gevolgen daarvan op de Texelse kust terecht komen, hetzij in de vorm van een schip, hetzij in de vorm van goederen, olie, etc. De burgemees ter constateerde dat de argumenten van Den Helder geen van allen zodanig steekhoudend zijn dat heroverweging van het besluit om de Razende Bol en het Molengat aan Texel toe te wijfen noodzakelijk is. Dat zou alleen kunnen als er nieuwe argumenten zijn en dat zal nog moeten blijken. Reeds afgewogen De meeste leden van de statencom missie leken niet voor heroverwegen te voelen. Met name het PvdA-lid R Bro kerhof zei dat vrijwel alle nu ter tafel gebrachte argumenten pro en contra reeds eerder naar voren zijn gebracht en afgewogen. Het enige nieuwe is de be trokkenheid van Den Helder bij de off shore-vaart maar dat is niet zodanig ingrijpend dat opnieuw overwegen ge rechtvaardigd is. De kennelijke pogin gen van defensie om de Bol alsnog aan Den Helder toegewezen te krijgen zijn bedreigend voor het streven van de pro vincie om op de Razende Bol alleen milieuvriendelijke activiteiten tot te la ten. In moties is namelijk door het pro vinciaal bestuur uitgesproken dat mili taire activiteiten op de Bol ontoelaatbaar zijn en dat het gebied moet worden be schouwd als een stuk Waddenzee dat onder de regels van de interprovinciale structuurschets voor het Waddenzee gebied zou moeten vallen. Van VVD-zijde klonken echter andere geluiden. Er zou wel degelijk sprake zijn van nieuwe argumenten die herover weging rechtvaardigen. De heer Hey- mans was wel bereid te erkennen dat de Razende Bol bij de gemeente Texel moet komen als deze zandplaat inder daad aan het eiland vastgroeit, zodat in ieder geval wordt voorkomen dat de nieuwe zuidpunt van Texel Helders grondgebied wordt. Maar zolang de Bol nog los zit, moet hij Helders zijn. Want het is de gemeente Den Helder die in de praktijk het meest met de Razende Bol heeft te maken. Voorzitter Rutgers OOOOOOQQOO De kranten noemen het dé filmsen- tatie van het jaar, dit, bijna drie uur - durende, met drie oscars onderschei den, met een budget van 82 miljoen gulden gemaakte, historische epos „Reds" van Warren Beatty. De film handelt over de enige (com munistische! Amerikaan die na zijn dood in 1920 aan de muur van het Kremlin in Moskou met de hoogste Russische eer werd begraven. In 1887 werd deze John Reed geboren en ontpopte zich op de Harvard universiteit als een rebelse au teur van felle artikelen in studentenbla den. In de film Reds maken we hem in een later stadium mee. John Reed is dan algemeen erkend als de bevlogen ver slaggever van alles wat zich als revo lutionair aandient. In zijn kring van louter radicale intellectuelen en femi nisten raakt hij halfoverkop verliefd op de mooie en felle Louise Bryant, een journaliste uit de provincie die graag en snel hogerop wil. Ze wordt in de film ragfijn getypeerd door Diana Keaton. Met Warren Beatty, die van zijn John Reed een overtuigende persoonlijkheid maakt, vormt zij een gedenkwaardig paar. Na in Rusland getuige te zijn geweest van de Oktoberrevolutie in 1917 schrijft John Reed zijn vermaard gebleven boek „Ten days that shook the world" (Tien dagen die de wereld deden schokken!. Voor een deel werd Reds op deze jour nalistieke verslagen gebaseerd. De film volgt een tweede tocht van John Reed constateerde dat er weinig verschil was met de argumenten die bij de eerdere behandeling van het vraagstuk naar voren waren gebracht. Hij zei dat Gedeputeerde Staten met een notitie zullen komen, waaruit zal blijken of het opnieuw bepalen van een standpunt wenselijk is. j I-K? -'ii/Lj lor! zi'JSKl!: S C. Overzee heeft afgelopen zater- meegedaan aan het Rush paas- rnooi in Schagen. Er deden nog drie dere teams mee, zodat er drie wed- jden van twee keer veertig minuten tpeeld werden. De overige teams ren Rush uit Schagen, RCDH uit Den Ider en Greate Pear uit Leeuwarden. Iverzee dat met maar negen eigen ilers en vijf gastspelers de eerste dstrijd tegen Rush mo^st spelen, ictioneerde erg moeizaam. De spelers ren niet op elkaar ingespeeld zodat eerste helft erg zwaar was. Rush ifiteerde daarvan door al twee try's te ikken, waarvan ook een conversion te. Stand in de rust was 10—0 voor sh. De tweede helft wist Rush nog imaal tot scoren te komen en Over- niet. Eindstand 16 0 voor Rush. rieteen na deze wedstrijd moest erzee tegen Gr. Pear. Deze ploeg lelt met een hele andere tactiek dan I Noordholland gebruikelijk is, zodat ■erzee hier ook een zware dobber aan tad. Overzee wist door goed tackelen I jagen tot een uitbreker te komen via ■Stark Stand 6—0. Gr. Pear die door teze achterstand iets feller begon te pelen, kon daarop een scrum over de tylijn van Overzee pushen en scoren. Stand 6-6. Overzee kreeg nog een try foor lijnspeler L. Visser. De conversion nislukte. Stand 10—6. Gr. Pear wist loor een heel mooi opgezette driekwart ;De vierde wedstrijd van de sportvis sclub Texel bracht op tweede paas- a9 22 sportvissers naar de dijk bij het Idingboothuis bij De Cocksdorp. De httien senioren vingen 95 vissen met h totale lengte van 18.87 meter. Er »en drie jeugdvissers die tien vissen rschalkten (totale lengte 2.04 meter), v enige gastvisser haalde drie vissen .'•tet een totale lengte van 64 centimeter op Einduitslag senioren: 1. Theo Buren cm, 2. Ad Souwer 137 cm; 3. panus Stevens 123 cm. Uitslag jeugd: ff Martin van der Zwaag 88 cm; 2. Martin Maat 81 cm; 3. Jan Nico van der pa9 35 cm. 'Het volgende hengelsportevenement de selectiewedstrijd voor het Ne- klands Kampioenschap kustvissen op ff aPril aan de Afsluitdijk. De vissers ^eten zelf voor aas zorgen en op terdag 16 april om 6.30 uur v.m. Jiwezig zijn bij het Fanfaregebouwtje In de Wittekruislaan voor vertrek naar j*boot. Op zondag 17 april heeft de Jb Texel de vijfde wedstrijd om het andelijk kampioenschap 1983 van 8.00 P 10.00 uur bij de IJzeren Kaap. line tot de tryline door te drukken en te scoren. Uitslag Gr. Pear-Overzee 12—10 De laatste wedstrijd van Overzee die dag was tegen RCDH. Overzee dat nu pas goed op dreef kwam zette RCDH erg onder druk waardoor dit team rom melig begon te spelen, zodat Overzee steeds terreinwinst boekte. Wat tot scoren leidde via F. Stark. (6—0). Dit was een erg goede wedstrijd van Over zee dat duidelijk de meerdere was van RCDH. Door goed spel van de voor- waartsen van RCDH kwamen zij toch ook tot punten (6 6). Overzee scoorde nog een keer door een hele mooie side-step van M. Jongejans. Stand 10 6. RCDH kwam meteen terug met een mooi opgezette aanval die door Overzee zwaar gehinderd werd, zodat RCDH een penaltykick mocht nemen. Aangezien dit in het 25 meter gebied was mocht hij meteen tussen de palen gekickt worden. Dat lukte. Eindstand RCDH-Overzee 10—12. Het was een goed georganiseerde en sportieve dag zonder ernstige blessures. De eindstand van het toernooi was als volgt: 1 Rush 6 punten; 2. Gr. Pear 4 punten; 3. RCDH 2 punten; 4. Overzee 0 punten. Er was ook een beker uitgeloofd voor de sportiefste ploeg. Deze beker ging naar Overzee zodat het team toch nog met prijzeh naar huis ging. Het klaverjaskoppel C. Zijm en J. Koomen is met een opmerkelijke op mars bezig. Drie weken geleden ston den ze nog op een elfde plaats en vorige week klommen via een score van 7514 punten op naar de zevende plaats. Don derdag behaalde dit team op de club drive opnieuw de hoogste score van 7660 punten en 6 marsen, waardoor ze verder opklommen naar de vierde plaats in het klassement. Het koppel B. Hooijberg en J. Pran ger dat dit jaar voor het eerst meespeelt, schijnt de smaak ook te pakken te krijgen. Voor de eerste keer kwamen ze hoog uit de bus met 7086 punten. De dames N. van der Veen en B Keijser scoorden ook goed met 6985 punten en staan in de derde periode nu op de zesde plaats. De nummers een en twee in het klas sement hebben hun plaatsen nu wel stevig in handen. Th. en J. Witte behaalden 6893 punten en het echtpaar P. van Heerwaarden behaalde 6861 punten. Het echtpaar F. Veeger verkeert al een hele tijd net achter de kopgroep en lijkt nu mee te gaan strijden om de derde plaats. Ze behaalden 6842 pun ten. Daar de koppels Bakker en Van de Molen en Dijker en Koomen een stevige misslag maakten, is het verschil tussen nummer drie en het echtpaar J. Spaans en de nummers zeven, het echtpaar F. Veeger1, Slechts T116ponten. Dit is in de laatste twee avonden, in het totaal nog zeven partijen, nog wel te overbruggen, waardoor de competitie nog spannend blijft. Stand derde periode: C.Zijm-J. Koomen 50947 20 Th. en J. Witte 50036 26 Echtp. P. van Heerwaarden 49253 18 Echtp. F. Veeger 47359 11 J. Wiersma-C. Maas 47119 8 N.v.d.Veen-B. Keijser 47026 14 Zaterdag 9 april 1983: Volleybal Sporthal Ons Genoegen, 13.45 uur: Tevoko 1-SVH 1 (heren prom.kl.) Smash '68-Noordkop 2 (dames 2e kl.) Tevoko 3-Muwi 1 (dames 2e kl.) 16.00 u. Demonstratiewedstrijd Starlift-V.C.J. Sutherland Zondag 10 april 1983: Openbare training volleybal Zondagmorgen traint de selectie van V.C.J. Sutherland van 9.00 tot 11.30 Totaalstand na 104 partijen: Th. en J. Witte 171525 70 Echtp. P. v.Heerwaarden 167781 47 Echtp. J. Spaans 165315 50 C.Zijm-J. Koomen 164893 52 W.8akker-P. v.d.Molen 164508 54 A. Dijker-N. Koomen 164343 59 Echtp. F. Veeger 164199 62 Echtp. J. v.Heerwaarden 161819 50 J. Eelman-A. Bakker 161061 52 Mannen: RWS-PEN 02 Bravura-Graaf spuiterij Gamma-Smash 3 Teso-RSG Smash 1-Timmers bakkerij v.Wijngaarden-Berenkuip Kobeko-Krim Poedelprijs-Pado Westerlaken-Versluis Memo-Mengsmering Verfbus-Cors Polis 1-1 1-1 2-0 0-2 0-2 0-2 1-1 0-2 0-2 1-1 1-1 uur in de Koninghal. Deze training is voor iedereen gratis toegankelijk. Maandag 11 april 1983: Sporthal Sportlaan 18.45 uur: Noordkop 3-Smash '68 (dames 2e kl.) Adelborsten-Tevoko 2 (heren 2e kl.) LOS-Tevoko 3 (heren 3e kl.) De heer K. Muiswinkel, directeur van de Stichting Dierkliniek te Emmeloord houdt vrijdag (heden) een lezing over ziektes en gebreken bij paarden. Dat gebeurt op de soosavond van de ver eniging van aangespannen rijders, „De Blijde Rijders" De avond wordt gehouden in de St. Jozefschool en de aanvang is 20.15 uur. Leden, donateurs en andere belang stellenden zijn van harte welkom. naar Moskou en zijn arrestatie in Finland nadat hij op illegale wijze heeft gepro beerd terug te reizen naar Amerika. Daar heeft hij inmiddels een communis tische partij opgericht die binnen korte tijd in twee elkaar dwarszittende groe pen uiteenvalt. Na maanden in een Finse gevangenis gevangen gezeten te hebben, wordt Reed vrijgelaten en sluit hij zich aan als buitenlands waarnemer bij de topleiders van de Russische revo lutie. Zijn individualisme komt overigens spoedig in botsing met hun ideeën. Maar toch zal de later door Stalin verbannen Trotsky hem de verslaggever dichter van de Rode Revolutie noemen. Reed bezwijkt drie dagen voor zijn 33ste aan de toen overal heersende tyfus in de armen van Louise Bryant, die zich na veel verwikkelingen bij hem heeft weten te voegen. Donderdag in Filmganger, 20.00 uur. In de komende weken zullen de kleuters en kinderen van de lagere school weer worden ingeënt tegen Difterie, Tetanus en Polio (DTP) en alle meisjes van elf en twaalf jaar tegen Rode Hond. De laatste inenting zal op 27 april in het Groene Kruisgebouw te Den Burg plaatsvinden tussen 8.30 en 11.00 uur. Voor de DTP-prikken worden de scholen bezocht volgens het volgende rooster: De Cocksdorp en Midden-Eierland, 11 april van 13.45 tot 15.00 uur, Den Burg (in het Groene Kruis-gebouw) 13 april van 9.30 tot 12.00 uur; Oosterend 18 april van 13.45 tot 15.00 uur; De Koog 20 april van 8.45 tot 10.00 uur; De Waal dezelfde dag van 10.15 tot 11.00 uur; Oudeschild 25 april vanaf 13.45 uur en Den Hoorn tenslotte op 27 april vanaf 14.45 uur. ledereen die voor een prik in aanmer king komt, krijgt een oproep. De paashaas kwam zondagochtend in De Koog uit de lucht vallen. Dit intelligente dier beheerst blijkbaar de kunst van het vrije vallen. Samen met vijf andere parachutisten sprong de langoor op grote hoogte uit het para vliegtuig. Onderweg werd een geslaag de stack van zes man gevormd en de landing werd in paren ultgevtrerd. Een stack is een soort toren in de lucht, waarbij de bovenste para zich vastklemt in de lijnen van een ander. Hoe vaker dit wordt herhaald, hoe groter de stack. Voor de landing werd de stak verdeeld in drie groepjes van twee. Een woordvoerder van De Koog Pro motion sprak van een zeer geslaagd gebeuren. Volgens zijn schatting woon den ruim tweeduizend kinderen en volwassenen het door deze organisatie op touw gezette evenement bij. Na de landing ging de paashaas in een open jeep naar een terrein in de dennen waar de kinderen konden eierenzoeken. De stoet werd geopend door drumband Voorwaarts Mars o.l.v. Jannie Wester- laken. Het ei met de eerste prijs, een rondvlucht voor twee personen, werd gevonden door de vijfjarige Suzan Kooiman uit De Waal. Het jaarlijkse paasbasketbaltoernooi van de Rijksscholengemeenschap is één van de grootste sportevenementen van het eiland. Er deden 115 teams mee, bijna alle leerlingen zijn bij dit gebeuren betrokken. Het toernooi vond woens dag en donderdag plaats. De leiding van het in uitstekende sfeer verlopen toernooi was hoofdzakelijk in handen van leerlingen uit de hoogste klassen, die werden bijgestaan door de sportdocenten Het wedstrijdprogram ma was van Hans de Kleyn en Peter de Hoogh, trainer van de basketbalclub De Mareis, verleende hand- en spandien sten. Er werd gespeeld van Js morgens vroeg tot laat in de middag om het totaal van 220 wedstrijden af te kunnen wer den. Daarbij waren 22 finales en dus 22 winnende teams. De Waddenruiters en De Kleppertjes organiseren op zaterdag 9 april on derlinge dressuurwedstrijden in de klas se B en L en een wegparcours aan de Ploeglanderweg. In de namiddag springwedstrijden. De aanvang is om 9.30 uur en het eindigt om ongeveer 16.00 uur met parade en prijsuitreiking. Vrouwen: Garage Dros-CVI 1 1 Graaf spuiterij-Mantje 1 1 Kuipkuil-WGD 0-2 Frans Zegel-Vijfsprong 2—0 Smashjeugd-Smash2 1 1 Taxi Smidt-Ass. Bremer 1 1 DejaVu-Gyvo 2 0 Cafeetje- B remakker 1 1 Nokanto-Garage Kikkert 0—2 Programma 12 april Veld A mannen: 18.30 u. Question-Gemeente RSG 19.05 u. Bravura-RSG Question 19.45 u. PH Hotel-Smash 3 Bravura 20.25 u. Time Out-Graafsp. PH Hotel 21.05 u. DGM-BerenkuipTimmers bakk. 21.45 u. Molenkoog-Timmers bakk. Reisburo 22.25 u. Reisburo-Bremakker Molenkoog Veld B vrouwen en mannen: 18.30 u. Vopoda-Lindeboom CVI 19.05 u. Koffieshop-CVI Vopoda 19.45 u. Skil-Gar.Dros Kuipkuil 20.25 u. TZT2-Cors Polis Amro 21.05u. Amro-Westerlaken TZT2 21.45 uVerf bus-Versluis Poedelprijs 22.25 u. Poedelprijs-Pado Verfbus Veld C vrouwen: 18.30 u. VW Audi-Casino Hema 19.05 u. Hema-Smash 2 CW Audi 19.45 u. Jailteam-Vijfsprong Gyvo 20.25 u. Kuipkuil-Gyvo Vijfsprong 21.05 u. Expert-Rog Boetiek 22 21.45 u. Boetiek 22-Grooten Slock Expert s De landing van de Para-Paashaas. Het is de bovenste van de twee, te herkennen aan zijn lange oren.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 9