FILM TEXELAAR KRIJGT HET VOLLE POND Shoot the moon Maart: mooi begi en somber eind 4 ganger uitspraak Noord-Ierse kinderen Ruzie in café's Texelaars voor de dalle Raad doet vanavond HET WEER OP TEXEL IN DE AFGELOPEN MAAN VERVOLG VAN PAG. 1 OOOOQOQOOOOO „WAT IK ZEGGEN WOU." De Razende Bol Opgeven voor koninginnedag Gemeente wil bijdrage voor zwembad Controle winkelsluitingswet Wie, wat, waar? Al 250 nummers voor Lions veiling door Dirk Vinke PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 12 APRIL 1| BEWOLKING WINOSNELHEIO IN BEAUFORT DAGEN B 9 Il0|ll|l2|l3|l4|isll6ll7ll6ll9|20|2l|22l23l24|2sl26|2i En mocht dèt geen afbreuk doen aan hun plannen Dan zijn er nog altijd Bob Rienks en zijn mannen Worden die daar bij laag water gedropt Dan zijn de kraaien bij voorbaat geklopt De duikclub, die zal naar gerechtigheid streven Door ze een steek onder water te geven Dit is misschien wel wat krachtige taal. Maar zo gaat een kraai nog het snelst aan de haal En eens komt de dag dat de krijsende meeuwen Het over de Razende Bol zullen schreeuwen: De kraaien, zij gingen voor ons overstag Hier is slechts plaats voor de groen zwarte vlag. De gemeenteraad zal zich vanavc definitief uitspreken inzake het al of ri treffen van veiligheidvoorzieningen de Pontwegkruisingen bij Den Bir Zoals bekend heerst over deze zaak» verdeeldheid. De meerderheid van h college vindt verkeerslichten of tunre overbodig, gezien de korte peri« waarin dergelijke voorzieningen werk lijk effectief kunnen zijn en het bet» felde nut voor met name fietsers voetgangers. Er is echter alle kans dat de ms derheid van de raadsleden er and over denkt. In dat geval moet te« worden beslist welke voorzieningen precies zullen komen. Het college vi dat dan uitsluitend verkeerslichter aanmerking komen. Aanleg van r tunnel is zeer duur en komt vr schijnlijk niet voor subsidie in aanr? king. Verkeerslichten op de kruising Ai buurt-Pontweg plus een fietsers-vr gangerstunnel bij de kruising Kees laan-Pontweg zullen een investe vergen van ƒ850.000, tot ƒ1 mij Verkeerslichtinstallaties op de krui: ten Akenbuurt-Pontweg en Emma! Pontweg betekenen een investering ƒ390.000, GS hebben laten wt| tegen subsidiëring van dat laatste ject ,,niet onwelwillend" te staan gemeente gaat uit van een subsidie ƒ250.000,— zodat nog maar 1,4 voor rekening van de gemeente kol Het is niet de eerste keer dei I gemeenteraad een uitspraak doetrIe de verkeersvoorzieningen op de Pi e weg. De oude raad sprak zich in r derheid uit voor verkeerslichten maal - besluit is nooit uitgevoerd. De mirf K. Bonne, De Koog. moet gebeuren. Betalen De rechter hield vast aan zijn mening dat hier niet voldoende wettige bewijs middelen waren om de Texelse jongen te veroordelen of vrij te spreken. Ook de verdachte uit Den Helder die ontkende iets met de geweldpleging van doen te het Eierlandsche Huis voor de maaltijd. Eerst barstte het gezelschap echter uit in een spontane zwempartij, in het onder goed te water. Daarbi) werd, zoals bij dergelijke gelegenheden gebruikelijk is, een leidster geheel gekleed te water gelaten. Het middagprogramma bij het Eierlandsche Huis bleek bijzonder aan te spreken. De zondag stond alleen kerkbezoek op het programma, met na afloop ge zamenlijk koffiedrinken door de groep en de gastgezinnen. Dat bleek door die laatsten als bijzonder zinvol ervaren te worden, er konden indrukken verge leken worden. Bij de gastouders leefde vrij algemeen de overtuiging dat het programma nogal overladen is. Voor alsnog is de organisatie overigens niet van plan dat te veranderen. Verdwaald Het maandagochtendprogramma be stond uit een speurtocht door bos en duin in de omgeving van Den Hoorn. Ongeveer halverwege raakte men echter massaal de weg kwijt. Zo kon het voorkomen dat de organisatie op de groepjes zat te wachten in ,,De Loods", terwijl de groepjes de organisatie ver wachtten in „Paal 9". De lunch begon hierdoor anderhalf uur te laat, maar het menu maakte alles goed; pannekoeken in „Klif 23". Na het stillen van de ergste honger bleek het met de vork oprollen van dit platte gerecht een leuke extra attractie te zijn. De rest van deze dag werd in een uitstekende sfeer besteed aan een minicompetitie en het voorbe reiden van toneelstukjes die in de avond opgevoerd zouden worden. Gebaseerd op een scenario van Bo Goldman (One flew over the Cuckoo's Nest, The Rose, etc) vertelt Shoot the Moon het verhaal van Faith en George Dunlap Respectievelijk gespeeld door Diana Keaton en Albert Finney. De Dunlaps zijn 15 jaar getrouwd en heb- ben 4 schoolgaande dochters. George is een gerenommeerd auteur en staat op het punt een onderscheiding te krijgen voor één van zijn boeken. Faith is een zelfbewuste vrouw, die zich bezig houdt met de opvoeding van haar dochters. Ogenschijnlijk een gelukkig huwelijk. Sherry, de oudste dochter (Dana Hill) weet echter beter. Vader heeft een vriendin (Karen Allen) en trekt op subtiel verzoek van Faith („ik heb je koffer reeus gepakt") bij haar in. Dat daarmee het vuur tussen hen is gedoofd, blijkt een illusie. George en Faith mogen dan uit elkaar zijn, ze blijven enorm met elkaar bezig. Een langdurige, emotio neel zeer indringende, confrontatie volgt. Aan de regisseur de vraag: Waarom heeft de film een open einde? „Ik wil niet alles op een presenteerblaadje ser veren. Het publiek mag zelf uitmaken, wat er met de hoofdpersonen gaat gebeuren. In Amerika is de grote vraag gerezen of Faith haar man nu wel of niet terugneemt. Ik vind dat van onderge schikt belang. Ik zag maar zo: .you see, what you want to see". Persoonlijk denk ik, na wat er gebeurd is, dat ze George niet terug moet nemen Dat is gemakkelijk gezegd, want ze zijn ten slotte vijftien jaren met elkaar getrouwd geweest. Dat kun je zo maar niet ver werpen. Zoiets blijft je bezighouden." Shoot the Moon", een tragi-ko- misch drama is zowel door pers als publiek razend enthousiast ontvangen en gaat over een gezin dat veel gene genheid voor elkaar voelt, maar die niet via de normale weg weet te uiten. Donderdag in Filmganger, 20.00 uur. BREVEN VAN LEZERS BUTEN VERANTWOORDELIJK MEC ULN DE R£ DAK TIE De stof die ik opdoe voor mijn ge dichten Is vaak gebaseerd op krantenberichten En waar werd mijn aandacht het meest door geboeid? Er wordt weer eens flink met ons rechten geknoeid Want onze buren, de Helderse kraaien Proberen hier onrust en tweedracht te zaaien Zij houden al jaren bij hoog en laag vol: Slechts zij hebben recht op de Razende Bol Maar al heeft hun marine ook honderd fregatten Zij blijven er af met hun Helderse jatten Wij geven die zandplaat niet zomaar kado Wij zoeken het uit op het hoogste niveau Mochten de kraaien de bol gaan be zetten Dan is het wel zaak op hun tellen te letten Want strategisch gezien zitten wij niet zo gek Zij krijgen beslist een schop zand in hun nek. Het strijdbare volk uit het dorpje Den Hoorn Die vatten dan post op de trans van de toren Want waar is een Hoornder het best voor te strikken? Om stienen op Helderse kraaien te pikken De nieuwe dorpscommissie van Den Burg wil dit jaar op koninginnedag een totaalprogramma brengen met evene menten voor jong en oud. Het program ma wordt nog nader bekend gemaakt in deze krant maar voor enkele zaken kan men zich al opgeven. Traditioneel is de feestmarkt op de Groeneplaats. Deze wordt gehouden va van 10.00 tot 12.30 uur en verenigingen die nog een kraampje willen huren kunnen dit melden bij Ed Momberg, telelfoon 02220-3041. 's Middags wor den in het centrum allerlei spelen gehouden, zowel binnen als buiten. De spelen binnen behelzen schaken, dam men, flipperen, sjoelen, e.d. en buiten worden meer traditionele en zeskamp achtige" taferelen verwacht. Degene die met een ploeg (een buiten- en binnenploeg) mee wil doen kan zich opgeven bij Lilian Koorn, telefoon 02220-2245. De ploegen moeten be staan uit ongeveer tien personen. Voor de competitie touwtrekken kan men een aparte ploeg opgeven. Ook wordt die dag de koninginneloop gehouden en opgave is na nu al mogelijk bij Peter de Hoogh, telefoon 02220-4861. B en W zullen bij Gedeputeerde Staten aandringen op het beschikbaar stellen van een bijdrage voor een recre- atief-toeristisch zwembad op Texel. Het geld zou moeten komen uit het Fonds voor Economische Ontwikkeling. Dit lijkt de enige mogelijkheid om voor een zwembad op Texel geld los te krijgen bij de provincie Gebleken is dat GS niet bereid zijn een subsidie te ver strekken in het kader van het provinciale sportaccommodatiebeleid. Inzake een eventuele uitkering uit het andere fonds is geen uitspraak gedaan. B en W willen die uitspraak echter met spoed hebben in verband met het haalbaarheidsonder zoek voor het artikel 11 gebied in De Koog. Het is duidelijk dat de provincie niets voelt voor financiële steun voor een zwembad dat in de eerste plaats voor de eigen bevolking is bedoeld. Waaruit kan worden geconcludeerd dat voor een overdekt bad in Den Burg (als de plannen in De Koog niet zouden door gaan) geen provinciale steun is te ver wachten. „U krijgt het volle pond. We gaan deze zaak tot op de bodem uitzoeken", zei politierechter Mr. J. Udo de Haes vrijdagmorgen in Den Helder tegen een 28-jarige Texelaar die er van wordt ver dacht mee te hebben gedaan aan open lijke geweldpleging in de café's De Grooten Slock en De Beerekuil in de nacht van 6 op 7 maart vorig jaar. De zaak was eerder door de rechtbank aangehouden omdat de Texelaar cate gorisch had ontkend iets met de scher mutselingen in de café's te maken te hebben. Toen was besloten dat de rechter commissaris alle getuigen nog eens zou horen om vast te stellen of de Texelaar wel of niet met stukgeslagen bierglazen had gegooid. Die getuigenverklaringen waren negatief voor de verdachte. Ver schillende getuigen hadden gezegd dat hij had meegedaan maar op de recht zitting waren nu ook de twee vrienden uit Den Helder aanwezig die die nacht mee hadden gedaan en voor hetzelfde feit terecht stonden. Eén van hen gaf toe dat hij wel met glazen had gegooid en de ander verklaarde evenals de Texelse verdachte zich afzijdig te heb ben gehouden. „We zijn alleen met elkaar op stap geweest." Degene die zei wél met glazen ge gooid te hebben verklaarde tevens dat zijn beide kameraden dat niet hadden gedaan en dat was voor de Texelaar aanleiding om vrijspraak te vragen. „De anderen (zijn vrienden uit Den Helder) zeggen toch dat ik niets heb gedaan. Ik keek wel uit. Zij gingen na een nachtje stappen weer naar Den Helder en ik bleef achter. Als ik wel had meegedaan waren represaillemaatregelen van Texe laars niet uitgebleven. Die getuigenver klaringen kloppen niet. Die komen van Texelaars die mij niet mogen." Tegenstrijdig Voor politierechter Mr. Udo de Haes was de betrokkenheid van de Texelaar ondanks het onderzoek niet duidelijker geworden. De tegenstrijdige verklarin gen van de „vechtersbazen" en de ge tuigen zorgden voor bewijsmoeilijkhe- den en daarom durfde de rechter geen uitspraak te doen. „We moeten er nog verder op ingaan en dat lijkt me een zaak voor de meervoudige kamer", aldus mr. Udo de Haes die de officier van justitie mr. W. Janssen na enig sputteren aan zijn zijde vond. Dat was met het geval met de Texelaar die nu voor de tweede maal te horen kreeg dat hij nog een keer voor de balie moet. „Moet ik er door mijn verleden (de betrokkene is al eerder veroordeeld) altijd wat mee te maken hebben? Oké, ik ben geen heilige maar waarom geloven jullie hem niet", zei hij, wijzend op de verdachte die had verteld dat hij als enige met glazen had ge gooid. hebben gehad, zal in Alkmaar voor de meervoudige kamer moeten verschij nen. Degenen die zijn agressieve han delen wel toegaf vertelde ook wat de aanleiding was. „Ik had in de Grooten Slock vier potjes bier besteld en het bleek gebruikelijk te zijn dat je meteen afrekende. Dat wist ik niet, maar met een werd bij de anderen het bier weer weggepakt waarbij een deel van de inhoud over mijn kleren kwam. Ik heb toen een glas bier in het gezicht van die baskeeper gegooid en sloeg toen hele maal door." In De Beerekuil was het gedrag van de barkeeper volgens de verdachte de oorzaak van een ruzie met gooi- en smijtwerk. „Ik bestelde een Tia Maria maar de prijs was veel te hoog. Daarom wilde ik wat anders hebben en vroeg of hij die borrel niet terug kon gieten in de fles. Dat wilde die kroegbaas niet maar wel wilde hij me met de fles op mijn kop slaan. Toen was ik hem even voor." De Helderse verdachte werd schuldig be vonden en veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf, maar dat was niet alleen voor het vechten op Texel. Hij had ook met teveel drank op achter het stuur gezeten. Doot dit handelen werd een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken omgezet in onvoor waardelijk. De politie voerde vrijdag in het cen trum van Den Burg een controle uit op naleving van de bepalingen van de winkelsluitingswet. In drie gevallen werd proces verbaal opgemaakt, omdat de betreffende winkelier de van ge meentewege voorgeschreven kaart met openstellingstijden niet op het raam had zitten. In enkele andere gevallen werd een waarschuwing gegeven omdat de kaart wel aanwezig was, maar niet van buiten zichtbaar achter het glas. Opnieuw publiceren wij een foto (maar we maken daar geen gewoonte van) waarvan niet bekend is wanneer en bij welke gelegenheid deze is gemaakt. De plaat komt uit de verzameling van mevrouw H. van Uden-Ran (Molen straat 33, telefoon 02220-4311) die graag tips ontvangt. Voor de 22 en 23 april te houden Lions-veiling zijn al 250 goederen opge geven. Officieel kunnen die overigens pas 16, 18, 19 en 20 april worden inge bracht op de plaats waar de veiling ook gehouden wordt: de grote schuur van Drijver Bouw aan het Wezenland in Den Burg. Zowel de 16e als de 18e kunnen de goederen vanaf 10.00 uur gebracht wor den, de eerste dag echter maar tot 16.00 uur, de andere dagen tot 18.00 uur. De 19e en 20e kunnen de spullen vanaf 16.00 uur worden gebracht tot 18.00 uur. Donderdag 21 april van 20.00 tot 22.00 uur is er kijkgelegenheid, evenals vrijdag 22 april van 10.00 uur tot 22.00 uur. Als er erg veel goederen worden aangeboden begint de verkoping vrijdag avond al om 20.00 uur. Zaterdag begint het dan weer om 10.00 uur en1 gaat het door tot de lijst is afgewerkt. Van het bedrag waarvoor de spullen uit eindelijk weggaan gaat vijf procent af ten laste van de verkoper en de koper moet tien procent extra betalen aan de veiling. Dat geld zal worden besteed aan een nader te bepalen goed doel. In lichtingen kunnen verkregen worden bij J. Roeper (02223-204), P. Kuip (02220- 3025) en P. Kikkert (02222-508). Koop nummers zijn aan de zaal te krijgen en kosten niets, catalogi zijn op dezelfde plaats te koop voor een rijksdaalder. Verkeersmaatregelen Pontv«, ren stuurde de depressies vanaf I. in oostelijke richting. Op de rr dagen was het somber, en er viel ir laatste helft van d# maand ru? dubbele hoeveelheid neerslag dai maal. De maand maart is voor wat de eerste helft betreft mooi geweest. Onder in vloed van hogedrukgebieden had Texel mooi droog en zonnig weer. Op de 17de veranderde het circulatiepatroon echter resoluut. Een hogedrukgebied boven de Azo- Maart in cijfers, waarbij de no waarden tussen haakjes zijn ver Gemiddelde temperatuur 5,6 g (4,5); gemiddeld maximum 8,3 gemiddeld minimum 3,5 (2). Ho temperatuur 11,3 op de 13de en dc en laagste temperatuur min 1,8 12de. Op twee dagen daalde de te ratuur onder het vriespunt nl. opc en de 12de. Gemiddelde windsnelheid 13 to (11). Met 32,2% was zuidwest de voorgekomen windrichting. Deo delde bedekkingsgraad was 5,1 sten. Het gemiddeld weercijfer bi 5,3 (5,6). Op 19 dagen kon neeré getapt worden wat het totaal brei 84,1 mm (40). Ter vergelijking andere stations in Nederland: De der 56, Groningen 90, De Bfe Twente 82, Eindhoven 87 en Bee* Limburg) 67 mm.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2