Alleen verkeerslichten op kruispunt Akenbuurt Ds. Van Zijll Langhout gaat naar Enschede "1 Zwemmen, varen en rauwe vis eten T Eindelijk punt achter de discussie: Weer kledinginzameling voor ..Mensen in Nood" Het natte Noord-ierse gebeuren Zomerwoningen mogen worden uitgebreid Achterhaalde RST-besluiten Zandwallen bij „Bispinckhof" niet verboden 2$l PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 15 APRIL 1 Alleen op het kruispunt Pontweg-Akenbuurt bij Den Burg zullen verkeerslichten worden geplaatst, zo heeft de gemeenteraad dins dagavond met tien tegen vijf stemmen uitgesproken. Op de andere kruispunten bij Den Burg gebeurt dus voolopig niets. Zoals bekend vond de meerderheid van het college van B en W geen enkele maatregel nodig. De meerderheid van de raad dacht daar anders over, maar was inzake de aard van de te nemen maatregelen zeer verdeeld. Er werd ver schillend gedacht over de vraag op welke kruispunten verkeerslichten zou den moeten komen, verder waren er raadsleden die voelden voor aanleg van een voetgangers-fietserstunnel op het ene kruispunt en verkeerslichten op het andere. Of voor een andere vorm van beveiliging waaraan lichten of tunnels te pas kwamen. Kiezen Om erachter te komen wat de meer derheid het liefst wilde, liet burgemees ter Engelvaart de "Verschillende mo gelijkheden achter elkaar in stemming brengen. Het meerderheidsoordeel van het college om niets te doen kreeg slechts vijf stemmen, het voorstel om een tunnel aan te leggen eveneens. Voor verkeerslichten op het kruispunt Pontweg-Keesomlaan en op het kruis punt Pontweg-Elemert was ook geen meerderheid, zodat alleen lichten op het (drukste) kruispunt Akenbuurt een haalbare kaart bleek. Enkele raadsleden zeiden achteraf echter van mening te zijn dat hiermee toch niet is voldaan aan de wensen van de meerderheid van de meeste raadsleden. Ze zouden zeker 2 kruispunten op een of andere manier beveiligd willen hebben en eigenlijk had den dus verschillende combinaties van verkeersvoorzieningen in stemming ge bracht moeten worden. Over verkeers maatregelen op de Pontweg is echter al zo lang oeverloos gepraat, dat waar schijnlijk niemand er binnen afzienbare tijd weer over wil beginnen, temeer daar de nu gekozen oplossing in ieder geval gedeeltelijk tegemoet komt aan de wenseavan bijna alle raadsleden. Bur gemeester Engelvaart kon niet voorko men dat de raadsleden deze laatste gelegenheid aangrepen om nog een Ten bate van de Stichting Mensen in Nood zal binnenkort in alle Texelse dorpen weer een inzameling van ge bruikte kleding, schoeisel, dekens en gordijnstoffen worden gehouden. Evenals in vorige jaren kan een en ander bezorgd worden op adressen die nog nader bekend zullen worden gemaakt, evenals de tijden. De actie wordt gehouden op 2 en 3 mei, maar er wordt nu al de aandacht op gevestigd zodat ieder ruimschoots in de gelegenheid is genoemde artikelen bij een te garen. Het contactadres voor de actie op Texel is voor Den Burg me vrouw A. Zijm-Snik, Molenstraat 20, telefoon 02220-2693 en voor de overige dorpen mevrouw Hordijk, Kotterstraat 3 te Oosterend, telefoon 02223-363 Het wordt op prijs gesteld als het tectiel degelijk gepakt en gezakt wordt aangeboden en dat de schoenen in gelijke paren aan elkaar worden ge knoopt. Door de kledinghulp is de Stichting Mensen in Nood in staat tallozen in de derde wereld gelukkig te maken, want in veel landen daar is de armoede vaak zo groot dat velen niet in staat zijn om zelf kleding te betalen. Daarom mag u gebruikte kleding niet zomaar weg gooien. Goede kleding is, naast voedsel en onderdak, een eerste levensbehoefte van de mens. In 1982 kon de Stichting Mensen in Nood kleding sturen naar ruim 20 landen en ook in 1983 werden al containers met kleding verzonden naar Oeganda, Angola en Zambia. De stichting wil doorgaan met deze vorm van concrete hulpverlening. Daar om zijn de resultaten van zo'n plaatse lijke kledingactie belangrijk. De stichting krijgt jaarlijks veel aanvragen voor kle dinghulp. Alle kleding is welkom (ook „minder goede") want in het magazijn in Den Bosch (Jacob Catsstraat 21) sor teren medewerkers de ontvangen kle ding op draagbaarheid. Alleen goede kleding wordt verzonden en wat niet geschikt is wordt verkocht. Met de op brengst daarvan kunnen de onkosten worden betaald en worden nog projec teren gefinancieerd. Dat is namelijk een andere belangrijke taak van de Stichting Mensen in Nood. Daarbij gaat het om activiteiten op het gebied van noodhulp, o.a. bij rampen, hongersnood, vluch telingen en kleinschalige ontwikkelings projecten. Jaarlijks ontvangt de stich ting ca. 15 miljoen gulden via giro 1111.222. Wie meer wil weten kan „Mensen in Nood" publicaties aanvra gen. Adres: Postbus 1041, 5200 BA Den Bosch, telefoon 073-144544. keer te zeggen wat zij al eerder in com missieverband hadden betoogd. Beum- kes maakte er zich daarbij boos over dat het college was gekomen met het voorstel om niets te doen. Hij herin nerde er aan dat de vorige raad tot maatregelen heeft besloten en dat nu alleen nog maar gekozen kon worden uit tunnels en lichten Hij liet blijken het nogal gewetenloos te vinden om op de kruispunten helemaal niets te willen doen. Kosten De verkeerslichten zullen waarschijn lijk aanzienlijk worden gesubsidieerd, zodat het voor de gemeente een dra gelijke uitgave wordt. In financieel op zicht zou een tunnel heel wat minder aantrekkelijk zijn. In tegenstelling tot wat daarover destijds door het VVD- raadslid Gerbrand Poster is gezegd, is zo'n tunnel veel duurder, vooral als hij behoorlijk wordt uitgevoerd en kan waarschijnlijk niet op subsidie worden gerekend. Cor Dros trachtte dit finan ciële bezwaar te ontzenuwen door erop te wijzen dat zo'n tunnel het meerdere geld waard is. Tunnels zijn uitsluitend van belang voor de categorie wegge bruikers waarom het hier gaat: fietsers en voetgangers die veilig willen over steken, terwijl verkeerslichten gevolgen hebben voor alle weggebruikers. Poster liet blijken dat „zelfs" landschappelijke argumenten voor hem van belang waren om voorkeur uit te spreken voor tunnels. Indicatiecommissie In tegenstelling tot wat in publicaties elders naar voren is gekomen, is de gemeente Texel ernstig van plan uit de regionale indicatiecommissie voor be jaardenhuizen te stappen en een eigen indicatiecommissie op te richten, aldus zei wethouder Piet Zegers op vragen van Daan Welboren aan, het begin van de vergadering. Zegers zei echter dat zo'n eigen commissie minder eenvoudig is dan het lijkt. Er moet zeer zorgvuldig worden gehandeld maar verwacht word dat de zaak toch in de loop van dit jaar zijn beslag krijgt. Wethouder Klaas Barendregt zei dat hij zal nagaan of Harm Spigt uit De Koog een stuk van het autowrakken- terrein bij de voormalige rioolzuivering van Den Burg tot zijn beschikking kan krijgen. Hij reageerde daarmee op plei dooien van Gerbrand Poster en Henk Beumkes die vonden dat Spigt gehol pen moest worden. Poster dacht dat van de 70 ha grond die de gemeente in eigendom heeft er vast wel wat aan Spigt zou kunnen worden afgestaan, maar beumkes wilde er in ieder geval geen nieuw autowrakkenterrein bij en pleitte voor medegebruik van het terrein aan de Pontweg. Voor dat laatste voelde Barendregt dus ook. Ambtswoning Van Peter Bakker van de PSP kwam het voorstel om de ambtswoning van de burgemeester, die rond 1 mei vrij komt, te bestemmen voor de opvang van acuut daklozen. Wethouder Baren dregt: we zullen er over praten in het college. Namens de gemeente zal Peter Bak ker van de PSP op 9 juni een confe rentie bijwonen over de rol en taak van gemeentebesturen bij de introductie van kruisraketten in Nederland. Bij het col lege was een uitnodiging voor deze conferentie binnengekomen, afkomstig van een zevental burgemeesters en het Landelijk Overleg Vredes Organisaties. Geen der Texelse collegeleden was in de gelegenheid of voelde er iets voor, wat voor Bakker aanleiding was om aan te bieden dat hij de bijeenkomst namens het college zou bezoeken. B en W vonden het best maar wel werd, mede naar aanleiding van een ongeruste op merking van Ben Daalder, duidelijk ge maakt dat Bakker er geen standpunten mag verkondigen die strijdig zijn met de mening van het college. Lindeboom De Recreatiestichting zal de onder grond van hotel De Lindeboom-Texel voor een gulden overdragen aan de gemeente Texel, zodat de RST geen i enkele binding meer heeft niet,het pro.- ject. De overdracht van het gebouw aan Kato B.V. in Heemstede heeft inmiddels plaatsgehad. Cor Dros wilde weten welke verplichtingen de gemeente zich door deze overname mogelijk op de hals haalt. De burgemeester ging er niet op in en zei dat er gelegenheid voor dis cussie is als een desbetreffend raads besluit aan de orde komt. In de visefslag mocht de jeugd zotf mijnen. Helaas draaide de klok hardnekkig de verkeerde kant op, het ding wees steeds hogere prijzen aan. Geen nood overigons, de telefoons op een aantal tafeltjes bleken ook heel boeiend te zijn. Water blijkt een bijna overheersende rol te spelen in het programma van de Noordierse gasten, het Texelse reddingwezen was al geïnspecteerd en er was al een spontane zwempartij in zee geweest. Nu is ook het Helderse reddingwezen bekeken, evenals de marinehaven en de visafsiag. Bovendien is er gezwommen in „De Schots". Woensdagmiddag werd met de TX 88 op garnalen gevist. Eén van de Noordierse jongens raakte door deze nattigheid zo geïnspireerd dat hij een stukje platvis rauw verorberde. - ---- issw Donderdag 14 april In het raadhuis begint om 19.30 uurs openbare vergadering van de raat commissie voor financieel, economy en technisch beleid. Gesproken we onder meer over de branche-indeling de markt, aanschaf van afvalzakhouft voor de noodcamping, herbestrating gelplaats landbouwschool, aanscf adembeschermende apparatuur vooc brandweer, ontsluitingskosten voor dustrie- en bouwterreinen en verhog; van de subsidie voor het zwembad Vrijdag 15 april De jeugdleden (tot 15 jaar) van de gy nastiekvereniging Texel kunnen in Lindeboom-Texel de revue zien die gelegenheid van het 60-jarig bestaa: gemaakt, aanvang 19.00 uur. De vogelwerkgroep Texel houdt dorpshuis d'Ouwe Ulo een dia-avj over de vogels van klein Azië. Era voor niet-leden 71,50. Zaterdag 16 april In De Lindeboom-Texel wordt de leumrevue van de gymnastiekverenig Texel opgevoerd, aanvang 20.00 uu Zondag 17 april De Blijde Rijders houden hun „paas Start om 12.30 uur op de Bomend» In café De Kuip aan de Dorpsstraz De Koog speelt vanaf 15.00 uur Age. Toegang vrij. De sportvissersclub Texel heeft vanl tot 10.00 uur een wedstrijd bij De Ki In Trefhoek Formosa, Koningsstras in Den Helder, heeft het COC kop Noordholland zondagmiddagcafé. Om 11.00 uur kan worden gestart een windsurfwedstrijd bij Dijkmans zen. Inschrijven om 10.30 uur. Dominee D.H.J.M.B. van Zijll Langhout gaat na 6'/2 jaar op Texel werkzaam te zijn geweest naar een andere gemeente: wijk 5/6 in Enschede. Van Zijll kwam hier als kandidaat in de N.H. gemeente Oosterend en Oudeschild en kreeg daar na het vertrek van ds. P.D. Wolthaus vorig jaar De Cocksdorp bij. Een uitbreiding die hem nu noopt te zeggen dat, tegen het gebruik in, het verstandig zou zijn nu een voorganger met ervaring voor dit vrij grote werkgebied aan te trekken. Tot nu toe werden volgens een soort ongeschreven wet alleen in Den Burg dominees met ervaring beroepen. In de buitendorpen kwamen meestal „kandi daten", dominees met alle papieren maar zonder zelfstandige herderlijke er varing. Van Zijll zelf is ook op het eiland zijn loopbaan begonnen. Hij heeft hier met bijzonder veel genoegen gewerkt. Hij omschrijft Texel als een plezierige gemeente om te starten en de Texelaars (na enig nadenken) als prettige mensen. Stad Van Zijll is al twee keer eerder beroepen: in Nijmegen en in Egmond. Omdat hij nu liever in een stad wilde werken viel Egmond af en Nijmegen Twee RST bestuursbesluiten die een goedkeuring van Gedeputeerde Staten nodig hebben zullen met een negatief gemeentelijk advies worden doorgezonden naar Haarlem. Dat negatief advies is niet zo ver wonderlijk want de besluiten zijn inmid dels door de recente gebeurtenissen rondom „De Lindeboom-Texel" achter haald. Het betrof het bestuursbesluit van oktober vorig jaar om eenborg stelling van maximaal 7170.000,— te geven aan de bank op een door de „Lindeboom beheer BV" afgesloten geldlening. Een ander besluit was het lenen van 75 mille aan dezelfde BV. De afdeling financiën kon nu concluderen dat „De beschikbaarstelling van deze gelden een verlies van de genoemde bedragen tot gevolg zal hebben voor de RST (dat geld zijn ze kwijt) gezien de afgesloten transacties". bleek na een bezoek niet aan de ver wachtingen te voldoen. De predikant ervoer die stad als gesloten en behou dend. Enschede is volgens hem veel opener, vrijzinniger. Dat houdt in dat het kerkbezoek minder is (tussen de 80 en 120 van de 4000 gemeenteleden) maar dat het kringwerk veel beter bezocht wordt. Blijkbaar bestaat daar de behoefte aan een meer op het persoon lijke contact gerichte aanpak. Dat spreekt Van Zijll ook meer aan Bovendien hoopt hij iets te kunnen doen aan het helpen oplossen van typische stadsproblemen als drugge bruik en de moeilijkheden die de werk loosheid (17% in Enschede) met zich meebrengt. Een stadse omgeving is hem overigens niet vreemd, hij komt zelf uit Groningen. Het is nog niet precies bekend wan neer de predikant weggaat maar dat wordt in ieder geval na Pinksteren. Kees Schumaker mag bij zijn wo ning „Bispinckhof" aan de Pontweg forse zandwallen aanleggen.Voor dergelijke wallen is geen vergunning vereist en daarom kan het college niets tegen dergelijk 'dijken' onder nemen. Het college betreurt de aanleg „maar het kan niet worden voorkomen". Zandwallen voor zijn huis zijn vol gens Schumaker nodig om zijn privacy te waarborgen en geluidsoverlast van het toekomstige restaurant op het tegenover gelegen Kerckeland tegen te gaan. Wethouder Schilling kon zich de bezwaren van Schumaker voorstellen Dat kon overigens niet van de honger zijn, daarvóór was in de kantine van de visafsiag ruim geluncht met patat, lek- kerbekjes en appelmoes. De patat was in zo ruime mate aanwezig dat diverse kinderen na afloop van de maaltijd de ober een hand gingen geven om hun dankbaarheid uit te drukken. Rauwe vis bleek overigens enorm te boeien, elke dode vis of zeester die ze onderweg tegenkwamen werd in ieder geval even onderzocht. De sfeer in de groep was uitstekend, de kinderen raakten hun aanvankelijke verlegenheid een beetje kwijt en geno ten duidelijk van wat hun aangeboden werd. Vrijheid Zij vinden het prettig dat zij als gemengde protestant-katholieke groep in vrijheid met elkaar op kunnen trekken iets dat in Belfast toch moeilijker is. Vaak worden zij daar door hun eigen omgeving teruggefloten op soms zeer directe wijze als de contacten met de anderen gezindte te nauw worden aan gehaald. Opvallend was dat tijdens de rond vaart door de marinehaven een enorme schrik volgde op een schot van oefe nende militairen. Het was duidelijk dat dit geluid voor hen meer betekende dan voor de gemiddelde Texelse jongere. Meer Een groep van deze leeftijd kan veel meer dan volwassenen zich kunnen voorstellen. Werden vanuit de gast gezinnen al geluiden gehoord dat het programma te vol was, verscheidene gasten verklaarden dat er wat hun betreft nog wel wat bij kon. Het bezoek aan het Dorus Rijkers museum dinsdagochtend viel goed in de smaak. De daaropvolgende rondrit door het Noordhollandse bollenland viel ech ter wat tegen, door het koude weer waren nog niet veel bloemen te zien. De organiserende zwemclub TX'71 legde echter eer in met het bezoek aan het overdekte zwembad De Schots dat als erg leuk werd ervaren. Dinsdagavond zagen de kinderen een science fiction- film. Hoewel de meeste hem al gezien hadden genoten ze enorm van de voor- stelling. Mar]ne Ook woensdag was een geslaagde dag. De heer L. Weijdt van het visserij en vond dat het verzoek „positief moets worden beoordeeld". Als Schumaker eerder had geweten dat hij voor zo'n geluidswal (die met bomen zal worden beplant zodat het een boomsingel lijkt) geen vergunning nodig heeft, zou hij zijn bezwaarschrift tegen het restaurant van Jellema en Prins hebben ingetrokken of het nooit hebben ingediend. VlBOïUTBc) cViAVCHBL 'vereniging DETV had een gevarieerd programma samengesteld. De rond vaart door de marinehaven leed een beetje onder het feit dat de uitleg die uit een luidspreker op de brug kwam, in het Nederlands werd gegeven, hoewel de marinemensen wisten dat er een Engels sprekende groep aan boord was. Het schijnt echter voorschrift te zijn dat deze toelichtingen in het Nederlands worden gegeven.... De visafsiag herbergde helaas geen vis meer, die was allemaal al verwerkt. De uitleg was evenwel duidelijk genoeg om de rondleiding toch boeiend te maken. Het vissen met de TX 88 was weer een groot succes. De jeugd leerde elkaar garnalen pellen en vond ze lekker. Dezelfde middag werd ook nog een bezoek aan het juttersmuseum ge bracht. Daar kwamen ze niet weg zonder Cor Ellen te hebben beloofd mee te werken aan zijn postbestellingen per fles. Ze spraken met hem af flessenpost vanaf een schip in het water te gooien die hij dan hopelijk op zijn strooptochten weer zou oppikken. B en W hebben besloten het onder scheid tussen zomerhuizen en zomer woningen te laten vervallen. Dat be tekent dat zomerwoningen (die tot dus ver niet groter dan 40m2 mochten zijnl kunnen worden uitgebreid tot 70m2. B en W handelen hiermee overeen komstig de wens van de meerderheid van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Met zomerhuizen worden over het al gemeen recreatieverblijven bedoeld die meestal met meerdere tegelijk zijn ge bouwd op speciaal daarvoor aange wezen terreinen (bungalowparken) ter wijl zomerwoningen huisjes zijn waar van er hoogstens één op het erf van een particuliere woning staat. Deze zomer woningen werden destijds toegestaan om de eigenaars onderdak te bieden als deze hoofdwoning gemeubileerd aan toeristen verhuurden. In de praktijk ble ven de bewoners echter in het hoofd gebouw en verhuurden de zomerwo ningen. Voorstanders van de gelijk schakeling brachten naar voren dat het mogen vergroten van zomerwoningen in het belang is van de werkgelegenheid in de bouwnijverheid en in het belang van de kwaliteit van de recreatiever blijven op Texel. Het is echter niet waarschijnlijk dat de bestaande zomerwoningen op grote schaal zullen worden uitgebreid tot de genoemde maat. In bijna alle gevallen kost de uitbreiding namelijk meer dan door extra huurinkomsten als gevolg van gestegen kwaliteit kan worden goedgemaakt. Maandag 18 april De raadscommissie voor algemeer organisatorisch beleid heeft vanaf I uur in het raadhuis.pen openbare, gadering. Onder andere wordt ga kén "óVer delegatie van raadsbevé heden aan B en W en over het sci pen van verouderde artikelen uit dl gemene Politieverordening. Dinsdag 19 april In dancing Question begint om uur de regionale voorronde vod Nationale Biertapwedstrijd. VASTE AGENDA Standplaatsen en tijden van bibliobus. Iedere woensdag: 14.1 15.15 uur bij R.K. kerk De Koog, - 16.45 uur: Eierlandsche Huis, Cocksdorp: 17.30 - 19.30 uur: Bijenkorf", Oosterend. Maatschappelijk werker Frank var houdt spreekuur in de Oude maandags, dinsdags, woensdag vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en do dags van 18.30 - 19.30 uur Elke woensdagmiddag wordt bibliotheek in Den Burg vanaf 14.3 voorgelezen voor kinderen van zeven jaar. De Texelse AA-groep (Anonieml coholisten) komt elke dinsdagavonl 20.00-22.00 uur bijeen in „De Schf bij de Hervormde kerk in Den leder met alcoholproblemen is t vend welkom voor een of mea gespreksbijeenkomsten. Internationale volksdansen: 11 dansgroep Texel, woensdagavono I uur in het dorpshuis van De Waa L De Openbare Bibliotheek aan df'uj verstraat in Den Burg is (beha feestdagen en andere bijzonder! genheden) geopend op de vok tijden: maandag 10.00 tot 12$ dinsdag 14.30 tot 17.00 uur en 13 21.00 uur; woensdag 14.30 totW^ uur; donderdag gesloten; vrijdag tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00» en» fere i vol: I Begeleidingsgroep borstamputatf Helder en omstreken. Wie belaf ling heeft voor individuele of gesprekken kan kontakt opne de kruisvereniging Den Helder woordnummer 10, 1780 AN Helder, telefoon (02230) 14375- Wie in aanmerking wil kom?| uitzendmaaltijden („Tafeltje kan voor opgave, wijziging of in'l terecht in dienstencentrum ,,0=1 bol", elke maandag, woensdaoj dag van 9.00-10.00 uur, telefor 2696.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2