(yroen 'kwartsJexels in het Gemeente maakt spoed met nieuwe regels ito Biertapwedstrijden bleken spannend Jongeren bekenden reeks diefstallen en inbraken Voedsel-lnfo-markt in Wezentuin Gewijzigde watersportnota in mei in raad [Cursus „pensioen in zicht" Voetganger aangereden Gevaarlijke tabletten zoek T uinmeubelshow BAKKERS IJZERHANDEL JAARGANG Nr. 9775 VRIJDAG 22 APRIL 1983 dactie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266; ns Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en k van der Heijden, De Kaai 17. Oosterend, tel. (02223) 964 ^advertenties, abonnementen, etc iqeveld De Rooy B.V Postbus 11. 1790 AA Den Burg, ,foon (02220) 2741. na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs /ie,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties. Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr. 36 25.01.742; NMB nr. 67 34.60.398. De gemeenteraad zal in de eerst- Igende vergadering gewijzigde regels ststellen voor de zg. kleine water- ort (surfen, brandingzeilen en vissen nuit bootjes). De vorig jaar vastge- Ide nota Kleine Watersport zal naar ileiding van ervaringen in de praktijk wensen van betrokkenen worden igepast. Er komt wat meer vrijheid, in de laatste plaats omdat het on- igelijk is gebleken de naleving van de te controleren. Dat laatste.geldt in het bijzonder voor surfers die volgens de vernieuwde ta in ongeorganiseerd verband bij alle bewaakte strandgedeelten hun gang >gen gaan, met uitzondering van de aktstranden en het door stroming vaarlijke gedeelte tussen paal 31 en Bij paal 33 geldt bovendien het jument dat de surfers de sportvissers it mogen hinderen. Badmeesters De badmeesters krijgen opdracht om surfers van de bewaakte gedeelten jg te houden. Hun taak zal nog verder >rden uitgebreid want ze moeten ook it doen aan veiligheidstoezicht op de aktstranden en op die gedeelten jelijk de surfers weren. Als zich pro- imen voordoen zal de politie bijsprin- n, zo is met de groepscommandant ereen gekomen. De zeilscholen en zeilverenigingen ven gebonden aan een vergunning, lat door het stellen van voorwaarden S veiligheid kan worden bevorderd wijl het aantal scholen en veremgin- in de hand kan worden gehouden, gangspunt is dat twee gelijksoortige cholen of verenigingen niet op een f andgedeelte of oostkustgedeelte zul- i worden toegelaten. Dmdat achteraf is gebleken dat Rijks- terstaat daar geen bezwaar tegen li eft, mag Henk Koopman het aantal lamarans van zijn zeilschool bij Wes- Bslag uitbreiden tot meer dan tien. I rder heeft het college goed gevonden de nieuwe kustzeilvereniging paal 15 Ih even ten noorden van Westerslag I >tigt en evenmin bestaat bezwaar I jen de plannen om bij paal 28 een fschool te stichten. Toertochten i/oorts zal worden geregeld dat ont- I Hingen worden verleend voor bij- lidere toertochten, wedstrijden e.d. ah wordt gestart of aangeland vanaf kustgedeelte waar de betreffende I eniging normaal niet zit, zoals het land bij paal 33. det college heeft er evenmin bezwaar ||en dat mensen die met een eigen Bfplank naar Texel komen zich voor ig als lid laten inschrijven om op die wijze van de faciliteiten van de ver- igmg gebruik te kunnen maken. Rob Souverein mag dit jaar weer met ÖJi surfplanken en catamarans naar het [Onder verantwoordelijkheid van de tlzijnsstichting en van de Regionale :hting Welzijn voor Ouderen wordt inenkort op Texel een cursus ..Pen- in zicht'' gehouden. Uitvoerige formatie over de inhoud, plaats en sten van deze cursus wordt maan- javond a.s gegeven in dorpshuis luwe ULO, aanvang 19.30 uur. [Dergelijke cursussen die de laatste |en op allerlei plaatsen in het land zijn leven, zijn bedoeld voor oudere ftknemers die twee tot drie jaar voor h pensionering of Vervroegde Uit ging zitten. Ook zelfstandigen die er et denken hun werk binnen afzien de tijd neer te leggen, zijn welkom lenals de partners van de betrokkenen. [De cursus wil de mensen helpen hun iende vrije tijd zinvol door te bren- alle informatie is hierop gericht, lar de cursus doet ook aan vorming. bedoeling is om in september te 'tten met twee keer twee dagen ■'sus op Texel en één keer drie dagen ^ue Volkshogeschool te Bergen. Op de Aankomst van maandagavond is de Lex Schell van de Volkshogeschool f'gen aanwezig, evenals vertegen- ïrdigers van de Welzijnsstichting en Regionale Stichting Welzijn voor Iraeren. strandje bij Nieuweschild en de situatie bij Dijkmanshuizen (waar vrij veel drukte is van diverse categorieën watersporters en strandbezoekers) wordt ook ongewijzigd gelaten. Naar Oostkaap Een betere accommodatie (toiletten, douches, opslagruimte etc.l doet zich als noodzaak voelen. Het waterschap heeft echter ernstige bezwaren tegen de bouw van deze acoommodatie op deze plaats, maar wil wel meewerken aan dergelijke voorzieningen bij de Oostkaap waar veel meer ruimte is. Daarom voelt ook het college ervoor de watersport zoveel mogelijk naar dat punt te ver plaatsen. Een werkgroepje zal de moge lijkheden in studie nemen. De wind- surfclub Texel is over deze verplaatsing nog niet erg enthousiast (o.a. omdat bij de Oostkaap nog geen goede aanlan dingsmogelijkheid is) maar zal waar schijnlijk toch wel meewerken, al ont stond hierover in de woensdagavond gehouden vergadering van de raads commissie voor ruimtelijk en huisves tingsbeleid enige verwarring. Voor de verhuurders van visbootjes verandert er weinig. Zij kunnen op hun huidige plaatsen blijven maar hebben straks wel een gemeentelijke ontheffing nodig om hen te kunnen binden aan bepaalde veiligheidsvoorschriften. Met visbootjes zal men vanaf elf strandslag de zee op mogen gaan. De raadscommissie kon zich met de hoofdlijnen van de gewijzigde nota ver enigen. Wal vonden enkele leden het kwalijk dat de gemeente als argument voor het geven van meer vrijheid had aangevoerd dat van de controle in de praktijk niets was terecht gekomen. Peter Bakker van de PSP vroeg bovendien aandacht voor de mogelijk heid om door middel van vlagsignalen te verbieden dat bootjes bij slecht weer de zee opgaan, zoals dat ook gebeurt door de strandbewaking ten aanzien van zwemmers. Verder had hij in de nota aandacht voor het milieu gemist. Hij vroeg om maatregelen om te voorko men dat het afvalwater van de toekom stige sanitaire voorzieningen bij de Oostkaap in de Waddenzee terecht komt en wilde ook tegengaan dat surfers in de buurt komen van de eider- eenden die enkele kilometers uit de oostkust op het water zitten. Een „ver sperring" door middel van boeien om te verzekeren dat de Schorren niet te dicht worden benaderd leek hem ook wen selijk. Gerbrand Poster legde zich nog niet neer bij verplaatsing van de watersport naar de Oostkaap. „Praat nog eens met het waterschap en probeer te bereiken dat de surfclub op de huidige plaats blijft en daar een onderkomen mag bou wen." Jan van Asselt was blij met de ver soepeling van het watersportbeleid, maar vond het huidige aantal regels nog aan de hoge kant. Gemiste kans Gelein Jansen merkte op dat de ge meenteraad de kans om een behoorlijk centrum voor de watersport te stichten niet heeft aangegrepen door zich te ver zetten tegen de plannen met de boer derij 't Lage Veld. Verder wilde hij dat een eind wordt gemaakt aan de hinder die sportvissers, surfers en branding- zeilers elkaar volgens hem toebrengen bij paal 33. Dirk Terpstra van het Pakt kon zich verenigingen met de opmerkingen van Bakker en Jansen. Hij zei het juist te vinden dat motorboten met waterskiërs niet welkom zijn, maar was het niet eens met het verbod om met kano's te varen. Uit de reactie op zijn opmerkingen bleek dat dit gevoel werd gedeeld. Terpstra wilde verder permanente bewaking van de naaktstranden. „Als het college dat niet wil, wil ik weten waarom en wat het kost als het toch gebeurt." De winnaars van da tapwedstrijd: v.l.n.r. Wil van Hintum, Hans Strik en Gerrit Vlaming. De spanning viel, vooral na de voor rondes, van de gezichten van sommige deelneemsters en deelnemers aan de dinsdagmiddag gehouden biertapwed strijden af te lezen. Winnaar bij de één manszaken werd uiteindelijk routenier Wil van Hintum, die in een nek aan nek race mede-routenier Frits Langeveld versloeg. Bij de paren tapten en ser veerden Hans Strik en G. Vlaming uit de Jelleboog het beste biertje. De wedstrijd vond plaats aan een speciaal daarvoor ingerichte tap in Question en was geor ganiseerd door het Centraal Brouwerij Kantoor. De deelnemers moesten de juryleden voorzien van twee glazen bier van de tap De politie heeft de afgelopen zes weken een groot aantal dief stallen, inbraken en vernielingen tot klaarheid gebracht. Daarbij werden twintig Texelaars van 13 tot 20 jaar aangehouden, die allemaal een bekentenis hebben afgelegd. De verschillende misdrijven werden gepleegd in de afgelopen drie jaar, hoofdzakelijk in Den Burg, maar ook op andere plaatsen op Texel. In de meeste gevallen werd individueel of samen met een of twee anderen opgetreden. Er kan met van een bende worden gesproken, leder had zijn eigen contacten. De daders, waaronder twee meisjes waren afkomstig uit diverse milieus. Het waren leerlingen van beide scholen voor voort gezet onderwijs alsmede enkele wer kende jongeren. Tip De bal begon te rollen toen de politie op 8 maart een tip kreeg dat een auto met gestolen voorwerpen naar het vasteland zou vertrekken. De politie ging posten en had de volgende dag al succes, toen op het haventerrein van 't Horntje een auto kon worden aan gehouden waarin zich gestolen televi sietoestellen, cassetterecorders en an dere geluidsapparaten bevonden. De spullen waren daarvoor opgeslagen ge weest in een caravan op Loodsmans duin die als verzameldepot van gestolen waar had gediend. Van de twee jongens (van 19 en 20 jaar) die zich bij de auto bevonden werd er één voor verhoor meegenomen. Het bleek dat hij (via een 15 jarige tussenpersoon) door degenen die de spullen hadden gestolen, was verzocht voor het vervoer te zorgen. De politie ging aan de hand van de gege vens die de verhoren opleverde alle genoemde personen na en had tenslotte te maken met twintig personen die allemaal veelal los van elkaar een of meerdere inbraken of vernielingen op hun geweten hadden. De lijst van on opgeloste diefstallen kon daardoor een flink stuk worden ingekort. Reeks Tot klaarheid kwam een inbraak in De Witte Burcht waarbij geluidsapparatuur werd ontvreemd, twee inbraken in de o.l. Thijsseschool waarbij ook geluids apparatuur werd meegenomen en een inbraak in het kantoortje van de AOT aan het Wezenland, waarbij een tel machine werd gestolen. Ook kwam een bekentenis los inzake een insluiping in De Twaalf Balcken die een buit van ƒ875, opleverde. Maar liefst negen keer werd binnen gedrongen in het kantoor van het Gas bedrijf Texel aan de R.P. Keijserstraat. Daarbij werden telkens kleine geldbe dragen uit de bureaulade gehaald, totaal ongeveer ƒ800, De mensen van het Gasbedrijf hadden wel geld gemist (het bleek telkens bij het tellen van de kas) maar niet gedacht aan inbraak, zodat pas later de politie werd gewaarschuwd. De dader bleek gebruik gemaakt te hebben van een sleutel. Bij het onderzoek kwamen verder diefstallen van fotoapparatuur uit tenten op camping Kogerstrand tussen 1980 en 1983 tot klaarheid. Drie jongens bekenden te hebben ingebroken bij het chinees restaurant aan de Gravenstraat in februari j.l. waarbij voor ƒ600, aan drank werd ontvreemd. Een deel van de drank is bij de verdachten teruggevonden. Kerstboom Een staaltje van vernieling was het omzagen van een grote kerstboom bij hotel Opduin in december j.l. Het bleek gedaan te zijn door de 19-jarige jonge man die eerder op de haven was aan gehouden. Met het omzagen van de boom (voor ƒ25, had hij een wed denschap gewonnen. Degene die de weddenschap met hem was aangegaan zal worden vervolgd wegens uitlokking. De jongeman die de boom omzaagde heeft ook bekend wol te hebben gesto len uit een schuurtje aan het Achterom in Den Burg. Een deel van de wol had hij bij de eigenaar terugbezorgd en een ander deel werd verkocht aan kennis sen. Dezelfde jongen heeft geholpen bij diefstal van benzine op het terrein van het amfibisch oefenkamp. De hoofd dader van deze diefstal die ook bij dief stal van fietsen en bromfietsen was betrokken. Bij het onderzoek kwam verder aan het licht wie de daders waren van de twee inbraken die eind vorig jaar kort na elkaar gebeurden in het kantoor van Staatsbosbeheer in de Molenstraat waarbij resp. een bedrag van ongeveer ƒ100,— en een rekenmachine werden meegenomen. Vier jongens waren betrokken bij een inbraak in de kiosk van het zwembad in mei 1982 waarbij snoepgoed en diep- vriesprodukten werden gestolen. Zij hebben bekend, evenals de twee jon gens die in de afgelopen zomer gloei lampen stalen bij een bedrijf aan de Nikadel in De Koog. Heling Verder waren er nog verschillende gevallen van diefstal van fietsen en brommers en kwam aan het licht welke twee jongens de afgelopen zomer de tent van het bouwdorp hebben be schadigd. De politie heeft ook namen van jongelui die zich aan heling hebben schuldig gemaakt. Een 17-jarige knaap had een gestolen bromfiets opgeknapt, in een andere kleur gespoten en het framenummer verwijderd. Een leeftijds-* genoot had zich bezig gehouden met de verkoop van gestolen geluidsappara tuur. Van de weggenomen spullen heeft men een klein deel kunnen achterhalen; van het gestolen geld niets. Enkele van de jongens die werden aangehouden waren in het verleden eerder in contact geweest met de politie in verband met soortgelijke vergrijpen. In de meeste gevallen zijn de ouders bezig met het regelen van schadevergoeding. en één glas dat uit een flesje werd volgeschonken. Zowel het tappen als het serveren moest op correcte wijze gebeuren, daarom stonden er zowel juryleden bij de tap als bij de tafel waar uitgeschonken werd. Gelet werd op de hoogte van de schuimkraag en het aantal grote lucht bellen op die schuimkraag. Het „man chet" moest stevig zijn. Ook moest het glaswerk op correcte wijze worden be handeld, vet van de vingers in een glas kan het bier doen „doodslaan" en daar om moeten de glazen onderaan vast gepakt worden. Het glaswerk moest voor het gebruik worden gespoeld, maar dan is het wel weer zaak om het water er weer goed uit te laten lopen. De bierflesjes, die bij de wedstrijd in water gekoeld werden, mochten niet kletsnat op de tafeltjes worden gezet. Het doel van de wedstrijd is dus: vast stellen wie het beste de klant aan een pilsje helpt. Dat gaat dus verder dan alleen de tapkraan bedienen. Concentratie Met het vorderen van de wedstrijd Steeg de spanning aanmerkelijk. Dat viel vooral op bij het uitschenken van de flesjes, waarbij voorheen vaste handen opeens verdachte trillingen vertoonden. Juryvoorzitter F. Gronert vertelde in zijn toespraak bij de prijsuitreiking dat de prijswinnaars 12 januari tijdens de Hore- cava aan de landelijke finales kunnen deelnemen. Uitslagen: Éénmanszaken: 1. Wil van Hintum, Loodsmanswelvaren (820 p.); 2. Frits Langeveld, bar-dancing De Toekomst (794 p.); 3. Klaas Vis, café De Kuip (770 p.). Teams: 1. Hans Strik en G. Vlaming, dancing De Jelleboog (1608 p.); 2. W. Snijders en F. Pieterse, café De Kar- seboom (1592 p.); 3. de dames L. van de Broek- en A. Timmer, Bowling De Branding (1569 p.). Up het fietspad van het Schilderend werd dinsdag een 25-jarig meisje aange reden door een bromfietser. De 16-jarige Texelse bromfietser kwam uit de rich ting Oudeschild en dacht twee voor hem wandelende mensen na een signaal te kunnen passeren. Er was echter te weinig ruimte, zodat het meisje werd geraakt en daarbij aan een knie werd gewond. Dinsdag meldde zich een Texelaar bij de politie om mee te delen dat hij een glazen flesje met drie nitrobaat tabletten was kwijtgeraakt. De tabletten kunnen levensgevaarlijk zijn, vooral als ze wor den ingenomen door kinderen. Wie de tabletten vindt wordt verzocht ze bij de politie af te leveren. Zaterdag wordt in de Wezentuin in Den Burg een informatiemarkt gehouden over milieu- en mensvriendelijke voedselproduktie en kleinschalige landbouw. De markt wordt gehouden van 11.00 tot 17.00 uur en naast tal van kraampjes in de bouwdorptent is er een tent waar produkten geconsumeerd kunnen worden. Deze hapjes- en drankjesafdeling wordt bemand door medewerkers van voedselwinkel De Vlier en medewerkers van café De Grooten Slock zijn present met „natuurlijk" gebrouwen bier. Ver der zijn vertegenwoordigers van diverse organisaties aanwezig en is er veel fol dermateriaal. Medewerking is toege zegd door de Vereniging Milieudefensie „De Kleine Aarde" uit Boxtel, de ver eniging „Lekker Dier" en de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. Omgesprongen De markt is georganiseerd door de plaatselijke afdeling van de PSP die ook met een kraam present zal zijn. Volgens raadslid Peter Bakker zal de milieu problematiek en de actuele materie van beheersovereenkosmten vanuit een an dere hoek worden benaderd dan het college of de meerderheid van de gemeenteraad voorstaat. Verder is het doel van de markt informatie te geven hoe ons voedsel wordt geproduceerd, hoe het bij de consument komt en hoe er in de moderne veeteelt met „dieren wordt omgesprongen". Ook de relatie tot de derde wereld en de EEG komt op de info-markt aan de orde en normen van kleinschalige land bouw. Produkten kunnen ter plekke worden gekocht en er wordt akous- tische muziek ten gehore gebracht. Hotel De Lindeboom donderdag 21 april, vrijdag 22 april, 's middags 2 uur tot 6 uur, 's avonds 7.30 uur tot 10.00 uur. Telefoon 02220 2346 N WINKEL VOL IDEEEN!

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1