„APV" grotendeels lachwekkend „SCHRIKWEKKENDE VERTONINGEN" MOGEN BINNENKORT. Een linde voor De Lindeboom Grote bomen verplant Rijverbod VERVOLG VAN PAG.l Commissie welzijn Kledingactie voor Mensen in nood" Fietstoertocht Geslaagd Andy Vreeman start actie tegen PEN PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 26 APRIL i ,,Het is verboden op of langs de openbare weg voor mensen of dieren schrikwekkende vertoningen te houden", aldus artikel 67 van de Algemene Politie Verordening van Texel. Het is een van de zeer vele verouderde en lachwekkende bepalingen die in de APV voorkomen. Dat is geen wonder, want afgezien van wat recente aanvullingen dateert het grootste deel van de verordening uit 1929. De leden van de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid IA en O) waren het er maandag dan ook over eens dat heel wat geschrapt kan worden. Dat kan zonder risico gebeuren want dingen die echt belangrijk zijn, zijn beter geregeld in de hinderwet, het wetboek van strafrecht of de grondwet. Burgemeester Engelvaart streeft er naar de Texelse APV terug te brengen tot ongeveer 25 artikelen; thans zijn het er 212. De aanbeveling om de politieveror dening eens door te lichten is afkomstig van de officier van justitie. Op Texel zal de afdeling algemene zaken van de gemeente zich hiermee bezig houden. Maandag bleek dat het politieke draag vlak voor die operatie aanwezig is. Het ziet er niet naar uit dat het schrappen veel problemen zal geven en dat de ver dwijning van bepaalde artikelen zal wor den betreurd. Dat zal zeker niet het geval zijn met artikel 40: ,,Het is verbo den binnen de kom of aan de openbare weg buiten secreten of waterplaatsen te verrichten datgene, waartoe die in richtingen bestemd zijn." Brandpremie Daar tegenover staat dat degene die binnenkort een brand meldt niet meer hoeft te rekenen op een beloning van f2,50 en vrijwilligers van de brandweer die het eerst met de wagen bij de ,,plek des onheils" arriveren of het eerst met ,,goed getuigde paarden bij het brand spuithuisje gereed staan" kunnen de vijf gulden beloning ook wel vergeten. Het ziet er naar uit dat dit artikel 192 uit het APV verdwijnt anders kan de gemeen tebegroting nog wel eens een financiële tegenvaller te verwerken krijgen. De commissie A en O kwam overi gens niet verder dan het bespreken van 86 artikelen en hoewel dit agendapunt Een 32-jarige inwoner uit Ruinen (Dr.) moest zondagmorgen om half drie zijn auto acht uur laten staan. De automobi list werd door de politie aangehouden en twee blaasproeven wezen uit dat hij met teveel alcohol op achter het stuur zat. weinig stof tot serieuze discussie op leverde, geven we toch een dwarsdoor snede van de huidige APV om aan te geven wat binnenkort in ieder geval officieel weer wèl mag of van welke plichten de Texelaar zal worden ont slagen. Het geeft bovendien een aardig beeld van de wetgeving, en dus het maatschappelijke leven van vroeger. Schrobben Hoewel sommige raadsleden van me ning waren dat het ervaren kan worden als een minder gelukkige teruggang van de burgerplicht, was men toch unaniem van mening dat het verplicht schrobben van de stoep voor het eigen huis afgeschaft kan worden. Dat moet nu nog, volgens het APV, (uitgezonderd bij vorst of dreigende vorst dan is het zelfs verbodenl tenminste een maal per week en wel op vrijdag of zaterdag vóór vijf uur. Een oud gebruik bij ernstige ziekte was het strooien van zand of stroo voor een woning waar in verband met ziekte absolute rust (geen hoefgetrappel) noodzakelijk was. De bepaling dat de rommel ,,na wijking van de ziekte" weer opgeruimd moet worden gaat ook ver dwijnen en verder zal het mogelijk zijn om via de openbare weg zaterdag middag na twee uur goederen te ver voeren. In verband met de zondagsrust is dit nu nog verboden. Veiligheid Ook artikel 45 Wanneer in belang van de openbare orde of veiligheid het verkeer moet worden belet of beperkt, of voor het verkeer een bepaalde rich ting moet worden aangewezen, moet ieder zich dienaangaande onderwerpen aan de bevelen van de politie", gaat uit de APV verdwijnen, Maar wie nu denkt dat een wachtmeester op Texel mets meer te vertellen heeft, heeft het mis. Dergelijke zaken zijn al jaren geregeld in de wegen-verkeerswet. De verplichting om zelf de sneeuw op te ruimen die van daken en goten van de eigen woning afkomstig is, gaat ook verdwijnen. Hoewel bij een strenge winter nog wel eens ongenoegen ont staat over mensen die de eigen stoep niet sneeuwvrij maken, waren de raads leden van mening dat dit niet wettelijk kort gehandhaafd moeten worden. En dan kost het ook nog de banen van twee part-time krachten in het zwembad." Dat laatste beaamde Zegers, maar hij voegde er aan toe dat dit juist de reden van de maatregel was. Het gaat immers om bezuinigen. Hij wees er op dat niet minder lessen lichamelijke opvoeding gegeven zouden worden, maar dat een groter deel van die lessen door klasseleerkrachten gege ven zou worden. Staande de vergadering berekende Gijs Oskam van Culturele Zaken dat die 35% niet klopt, dat moest ongeveer 10% zijn. Ook Daan Welboten had weinig vrede met de plannen. ,,Je zou eerder méér dan minder bewegingsles moeten ge ven. Zwemles moet bovendien geen „natte gymnastiek" maar echte zwem les zijn." Zegers bracht hier tegen in dat de kinderen toch wel leerden zwemmen en dat die paar kinderen die dat in de zesde klas nog niet kunnen het wel nooit zouden leren. Rienstra was het met het college eens. ,,De klasseleerkrachten moeten zich maar eens inspannen. Het geven van gymles door vakleerkrachten is su perluxe in vergelijking met de rest van het land." De wethouder beaamde dit, op Texel wordt zo'n 75% van de gymles sen door vakmensen gegeven, daarmee loopt het eiland aan het voortouw. Joop van der Meer wilde zonder ver dere toelichting het plan ingevoerd zien. Hij koos daarbij voor de mogelijkheid de besparing van f20.000,- te halveren ten bate van extra mankracht in het zwem bad. Dat vonden ook de andere com missieleden met uitzondering van Peter Bakker. Platen maken Zegers had duidelijk moeite met de aanschaf door het MZW van een platen- maker voor de drukkerij ter waarde van ruim zeven duizend gulden. Het werklo- zenproject had dit zonder overleg met de gemeente gedaan ten laste van een ge reserveerde subsidie van jaarlijks 712.000; De mensen van het project leefden in de veronderstelling dat ze vrij over dit bedrag mochten beschikken, maar dat berustte volgens Zegers op een misverstand. De commissie bleek echter „kamer breed" begrip voor de aankoop op te kunnen brengen. Theo van den Berg en Jan Brandenburg van het MZW lichtten toe dat door het kapot gaan van de oude machine een noodsituatie was ontstaan, die snel opgelost moest worden. Toen bleek dat revisie maar zeer tijdelijk het probleem met de versleten machine op zou lossen, besloten ze dan maar een nieuwe te kopen. Geconfronteerd met dit begrip ver zocht Zegers Oskam een oplossing uit te werken en die bleek er al te zijn. Het be drag zou ten laste van de niet gebruikte reserve van vorig jaar gebracht kunnen worden, dan had niemand er last van. Aldus wordt aan de raad geadviseerd, maar het MZW werd wel op het hart ge drukt nooit weer zoiets te doen. Productie? „Waar blijft de informatie over wat so ciale zaken doet? Waarschijnlijk wordt daar nooit iets geproduceerd, we wach ten al zo lang." Rienstra liet er in de rondvraag geen twijfel aan bestaan dat hij van mening was dat de gevraagde in lichtingen te lang wegbleven. Zegers zegde toe te zullen proberen in de vol gende commissievergadering met het gevraagde te zullen komen. Omdat de vergadering zo vroeg afge lopen was, stelde Zegers de publieke tri bune in de gelegenheid vragen te stel len. Bep van den Berg vroeg wanneer de beheerscommissie van het dorpshuis vervangen wordt door een officieel bestuur. Bij de installatie van de com missie, twee jaar geleden, werd gesteld dat het om een beheersperiode van een half jaar ging en ze hadden nog steeds niets gehoord van de gemeente. Zegers toonde zich daar nogal verbaasd over, maar vertelde dat er een verzoek onder weg was naar de beheerscommissie om nog even aan te blijven tot de laatste be leidswijzigingen verwerkt waren. geregeld moet zijn. „Het is maatschap pelijk achterhaald. Als de sneeuwruimer van de gemeente de troep weer op het trottoir schuift om de rijbaan vrij te maken heb je ook ongenoegen", was de mening. Geraas Degenen die met veel geraas platen, planken, metalen staven e.d. vervoeren hoeven niet meer bang te zijn hiervoor een bekeuring te krijgen omdat ze paar den schrik aanjagen. Als het al te bont wordt kan de overheid op grond van de wet op de geluidshinder, maatregelen nemen. Gelukkig is de PTT-apparatuur tegen woordig zo ontwikkeld dat ook artikel 51 bis kan worden geschrapt. Daarin staat dat het verboden is tussen 12 uur 's middags en 12 uur 's nachts „elec- trisch gedreven of verwarmde appa raten, onder welke benaming ook, in werking te hebben, zo deze storend werken op de radio-telefoonontvangst." Straatmuzikanten Enige discussie ontstond over het verbod om zonder vergunning in het openbaar toespraken te houden en muziek- en zanguitvoeringen e.d. te verzorgen. Veel steden gebruiken dit artikel om de wildgroei van straat muzikanten aan banden te leggen, maar de commissieleden waren van mening dat het artikel grotendeels kon worden geschrapt, al zal in een aantal gevallen vergunning nodig blijven. Als men de openbare orde niet ver stoort is het verboden, buiten Ouwe Sunderklaas om, „vermomd, gemas kerd of gekleed in de klederdracht van de kunnen, waartoe men niet behoort" op straat te verschijnen. Niet één com missielid was van mening dat dit traves tie-verbod op Texel moest blijven be staan. In artikel 242 van het Wetboek van Strafrecht zijn allerlei zaken over de openbare orde geregeld en derhalve kan in het APV geschrapt worden dat het op Texel verboden is „luidkeels te zingen, te schreeuwen, te tieren, ballen of andere voorwerpen weg- of voort te schoppen of een lantaarn voor de open bare verlichting bestemd aan te steken, uit te doven of de pitten hoger of lager te draaien." Dit verbod slaat uiteraard op gaslantaarns. Meidoorns Een wetsartikel waar Texels Belang raadslid Cor Dros zich in verband met de onlangs afgesloten „meidoorn-affaire" nog druk om zou kunnen maken is artikel 57. Hierin is vastgesteld dat het verboden is „glas, dorens of andere voorwerpen, welke rijwielbanden kun nen beschadigen op een openbare weg te werpen, of, na een of ander aldaar geworpen te hebben, of te laten vallen, te laten liggen." Fietsers die door mei doorns lekke banden hebben opgelopen op de Pontweg hadden de gemeente daarvoor dus kunnen aanklagen. De Vrienden van het Paard en Blijde Rijders zullen binnenkort opgelucht adem kunnen halen. Het verbod om met de zweep te klappen om de paarden aan te drijven zal worden geschrapt. Wildgroei Wat in gewijzigde vorm wel moet blijven bestaan is de bepaling over de veiligheid van schepen die voor per- Maandag 2 mei en dinsdag 3 mei wordt in alle dorpen van Texel weer de kledinginzameling gehouden ten bate van de Stichting Mensen in Nood. In Den Burg kan de afgedankte kle ding (en andere textiel) gedurende beide dagen worden bezorgd bij mevrouw Zijm-Snik, Molenstraat 20 of bij het ver zorgingstehuis Sint Jan. Voor de overige dorpen geldt het volgende schema: De Cocksdorp: maandag 10-12 uur en 16-18 uur in de Herv.kerk. Eierland: dinsdag de hele dag in kapel Bethel De Koog: dinsdag 14-15.30 uur in De Schuilhut De Waal: dinsdag 13.30-14.30 uur in het dorpshuis Oudeschild: dinsdag de hele dag ach ter het huis van fam. Westerlaken, naast de oude bakkerij van Dros. Den Hoorn: dinsdag de hele dag bij de fam. Zwanenburg, Naalrand 9 Oosterend: Dinsdag 10-12 uur en 14-16 uur op Slotskolk 8. Contactadressen, mevrouw Zijm-Snik, Molenstraat 20, telefoon 02220-2695 Mervouw Hordijk, Kotterstraat 3, Ooste rend, telefoon 02)223-363. sonenvervoer vanaf Texel worden ge bruikt, zoals de TX 88 en TX 27. De gemeente geeft vergunningen uit voor deze recreatietochten, nadat de scheepvaartinspectie het schip heeft geinspecteerd en advies heeft uitge bracht. Het is niet mogelijk om een ver gunning ,,zo maar" te weigeren. Dit tot ongenoegen van het raadslid Henk Beumkes die de discussie over artikel 59 aangreep om te pleiten voor regulering van de recreatiescheepvaart op Texel. „Jarenlang waren er maar twee ondernemingen die met toeristen het Wad opgingen en niemand kon ver der een vergunning krijgen. Nu worden die vergunningen wel verstrekt en ik ben bang dat er in die branche door de onderlinge concurrentie klappen gaan vallen", zei de Pakt-man. Ambtenaar W. Stam antwoordde dat er in het verleden maar twee vergun ningen waren omdat de kaderuimte beperkt was. Nu kan dit argument niet meer aangevoerd worden en het is verboden in het kader van de branche regulering vergunningen te weigeren. „Dan moet je de aanvrager ook uit leggen waaróm hij geen vergunning krijgt en daartegen is beroep mogelijk, wat je in dit geval zeker zult verliezen", aldus Stam. P. Kikkert vond het niet nodig dat de vergunningenuitgifte voor de sportvisserij op zee aan banden wordt gelegd. „De beste ondernemin gen met goede service blijven wel over Komisch was het gesprek over het verbod om „niet uitvliegend pluim gedierte" op een erf van een ander te laten als de eigenaar van de grond dat niet wil. Dit is ook geregeld in het bur gerlijk recht. Ben Daalder van het CDA vond die bepaling onzinnig. „Als er bij mij twintig kippen op het land lopen en de eigenaar haalt ze niet weg, dan heeft hij er waarschijnlijk later nog maar tien", zei de CDA-er die er lachend aan toevoegde dat dit in het de APV van Oosterend zo was geregeld. Topless Een recent aangepast verbod over naaktloperij zorgde voor enige discussie wat betreft de naaktstranden. Gecon stateerd werd dat deze stranden moeten blijven maar het was de raadsleden niet duidelijk wat men aanmoest met naakt- recreatie op andere strandslagen en het topless zonnebaden. Het verbod op naaktlopen is geregeld in het strafrecht maar justitie heeft in deze een vaag beleid. In Scheveningen is om die reden onlangs besloten dat nergens meer tegen naaktrecreatie op het strand opgetreden zal worden. Voorgesteld werd de tekst van dit verbod aan te passen aan het mogelijk binnenkort meer duidelijk justitiestandpunt. Prikkeldraad Peter Bakker van de PSP hield een pleidooi voor het handhaven van artikel 81. Daarin staat het verbod om zonder toestemming van de burgemeester langs de openbare weg prikkeldraad, puntdraad of andere gevaarlijke af scheidingen aan te brengen. Bakker vond dat prikkeldraad op kinderspeel plaatsen e.d verboden moet blijven en stelde voor de tekst aan te passen aan de raadsdiscussie die onlangs is gevoerd over het terugdringen van prikkeldraad op openbare plaatsen. „Het neemt de laatste tijd alleen maar toe", aldus Bakker. De clubs die op Texel oud papier ophalen kunnen dat binnenkort legaal doen want ook het artikel waarin het verbod staat bij huizen „afvalstoffen, oude materialen, gebruikte voorwerpen of stoffen in te zamelen" mag wat betreft de commissie A en O ver dwijnen. In de volgende commissie vergadering zullen de overige artikelen aan een kritisch oog onderworpen wor den. Op Koninginnedag wordt weer de jaarlijkse 7 c.q. 5 dorpentocht gehouden. Gestart kan worden vanuit alle zeven dorpen. De rit is een zogenaamde vrije sterrit. Dit betekent dat iedereen vrij is om een route te kiezen, als men maar een stempel haalt bij de inschrijfadres- sen. Ook het tempo is voor iedereen vrij, mits men maar voor het sluiten van de inschrijfpost waar gestart is, binnen is. Gestart kan worden vanaf 11.00 uur. De inschrijf- of stempelposten sluiten om 17.00 uur. Het inschrijfgeld bedraagt 73,50 voor volwassenen en 72,- voor kin deren tot 16 jaar. Leden van de toerclub ^doen gratis mee. Bij de start (of als men een stempel haalt in Den Burg) ontvangt iedereen een leuke attentie. En na afloop is er een herinnering, deze wordt later thuis bezorgd. Deze toertocht wordt ge organiseerd door de Toerclub Taxi 2000 en wordt volgens de reglementen van de Nederlandse Rijwiel Toer Unie gereden. De max. snelheid is 25 km./uur. Wie meer wil weten over deze tocht of over toerfietsen in het algemeen kan contact opnemen met: C. Lexmond, Beatrixlaan 58, tel. 02220-2195 of J. Schouwstra, Noordwester 132, tel. 02220-3991. De start- en controleposten zijn: De Cocksdorp: Het Eierlandsche Huis De Koog: Rest. Capri, Dorpsstraat Den Hoorn: Bakkers rijwielverhuur Oudeschild: Loodssingel 37 De Waal: Pension Rebecca Oosterend: Café Strends End Den Burg: Chinees rest. Aziè, ingang Zwaanstraat. Oen Buf< £1 0*nHl Het plaatsen van de linde bij De Lindeboom leverde niet vee! problemen op. De afdeling boomverplanting- en verzorging van de Heidemij heeft do derdeg met groot materieel vier grote bomen verplant. Het ging om driefi se ongeveer 17 jaar oude iepen en een kleinere linde. Laatstgenoemde boo stond in de tuin van de heer M. Bakker aan de Elemert. Bakker heeft de Ti de geschonken aan hotel De Lindeboom-Texel, ter ere van de opening voi jaar. Een iep met een gewicht van zeven ton is geplaatst in Den Hoorn het pleintje bij supermarkt Goönga. Dit gebeurde tot grote vreugde van vi Hoornders die vier jaar geleden een zieke iep zagen verdwijnen. Voor dorpscommissie van Den Hoorn was het reden om het verplanten een beet officieel en feestelijk aan te pakken: voor de harde werkers van de Heiden gemeentewerken en de commissie beschermd dorpsgezicht was er dorpshuis De Waldhoorn koffie met een forse Hoornder punt. een harnas van jute en riemen d* door de stam werd een gat geboord de takel aan te bevestigen. Een iep» verplaatst naar de Schoorwal en nar Boogerd. De linde van M. Bakker niet voorbewerkt en werd pas don dag vrij gespit. Voor deze jongere bo waren verplantingsvoorbereidingen nodig. M'n bror Het verplanten trok het meeste langstelling in Den Hoorn waar de chinist van de immense kraan moeite had de boom kaarsrecht naai telefooncel te plaatsen zonder de wezige telefoonkabel te beschadi Alle medewerkers werden daarop Jaap Lap van de dorpscommissie uj nodigd in De Waldhoorn. Lap zei df| dorpscommissie heel lang „had zeurd" om een flinke boom voor dorpsplein maar nu hij zag wat er nodig was om een „groene long" te planten, was hij eigenlijk verbaasd het toch zo snel was gegaan. „Ik niet dat de gemeente al een jaar meti ze boom bezig was", aldus Lap die nerde aan een uitspraak van Cor die in dit geval voor veel Hoorndeif ging: „een boom is m'n broer." Vernis* Lap sprak de wens uit dat de Ho® ders deze boom als een geacht famiN zullen behandelen en datzelfde óN Piet Bakker van gemeentewerken di| verplantingsoperatie coördineerde. I vertelde dat op Texel ongeveer 1011 de jonge boomaanplant in dorper! langs wegen wordt vernield. ,,0p| Groeneplaats hebben we onderhanf voor de derde keer bomen geplanter| lijkt het goed te gaan." Bakker hafj verwachting dat de bomen zullen laan" in de nieuwe omgeving. De kaj mij hakt veel vaker met dit bijltje endf de vroegtijdige maatregelen hebt»1! bomen praktisch niet te lijden van h*| kelen en de rit op een vrachtwagen f exacte kosten van het verplanten J nog niet bekend maar gemeente* rekent op een bedrag van ongeveer gulden per boom. d» Oud-Hoornder Hans van Wolfererl geslaagd voor ingenieur aan de T8® nische Hogeschool Twente, afd. tuigenbouwkunde, vakgroep waf en stromingsleer. Rob Valkenburg slaagde aan de Ie renopleiding De Witte Lely te Am dam voor de tweede graads akte I' nen en hardvaardigheid. De wortelkluit ven de iep In Den Hoorn stevig ingepekt. Het verplanten van de linde vanaf de Elemert naar de Groeneplaats was een fluitje van een cent vergeleken bij het verplaatsen van de veel grotere en oude re iepen. Deze bomen stonden in het ge meenteplantsoen bij de tennisbaan en begonnen elkaar in verband met hun toenemende omvang te hinderen. De gemeente vond het zonde om de kern gezonde bomen te kappen en daarom werd ruim een jaar geleden al gestart met de voorbereidingen voor het ver planten. Toen werden de bomen in de grond al vrijgemaakt van hun omgeving door er een diepe sleuf om te spitten en met groeimiddel de gekapte wortels bin nen het afgeschermde gebied actief te houden. Donderdag kregen de wortelkluiten Andy Vreeman uit Den Burg roept middels een foldertje de Texelse bevol king op om uit onvrede met het voort bestaan van kernenergiecentrales een actie tegen het electriciteitsbedrijf te beginnen met behulp van de giro. Het principe van deze „actie giro- blauw" is eerst het electriciteitsbedrijf per brief op de hoogte stellen dat men met mee wil betalen aan de kern centrales. Levert dat geen resultaat op, dan kan de administratie van het PEN onder druk gezet worden door het betalen van de electriciteitsrekening ingewikkeld te maken, zodat het ver werken van de afschrijvingen (te) veel tijd gaat kosten. In het foldertje draagt Vreeman een aantal methoden aan om dit doel te be reiken.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2