umoristisch succes met de Grote versierder" i De Dageraad" neemt taak „Elizabeth" over FILM Sint Jan in de Lindeboom 1 „DE LAATSTE ZET" In. gongor ondernemers-aktiviteiten^ Opgeven voor activiteiten Koninginnedag SVC dames wonnen R.C. Overzee verliest van koploper AAC Opleidingen reddingsbrigade Bondswandeling op Texel ZPC TX '71 succesvol in zwemvierkamp o9Pnnnnoooo(?0 Slotavond van vrouwengilde 1 ffllNSDAG 26 APRIL 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Jan voorzitster Toke Graaf zei het al in haar inleidende •aatje, veel mensen vragen om een komisch toneelstuk. Je n dan een wilde klucht uitvoeren, maar daar stoot je de helft n je publiek mee af. Je kan humor met psychologische diep- ng (meneer Bravado) brengen, maar dan hoeft de andere Ift niet meer. En je kan het midden kiezen, een verhaal dat ceptabel en waarschijnlijk is, maar waar een fikse portie lol verwerkt is. Bingol Zo n werk is het Theater van de Lach-stuk ,,De grote versier- van Philip King en Falkland L. Cary prima in zijn soort en ot gebracht door St. Jan met Peter Ampt en Ineke van Vliet 5 sterspelers in een bezetting praktisch zonder zwakke plek- n. De keuze van het stuk mag risicoloos zijn, het moet wel et vaart gespeeld worden en daar slaagde St. Jan voor een na volle Lindeboomzaal goed in, zaterdagavond. Het verhaal is snel verteld. Doris Po- y IJosée Rijkers! is het jonge nichtje n ouwe vrijster Mildred Spencer (Ine- van Vliet) secretaresse van het hoofd n de orderafdeling van Chuggybix, ce Hargraves (Ed Elfers). Doris vertelt ar tante aangerand te zijn en wijst de eede man van de orderafdeling, Ber- rd Bloome (Peter Ampt) aan als de der. Bloome ontkent eerst, maar als merkt dat alle vrouwen in het bedrijf eens voor hem vallen door zijn ,,wil- uitstraling doet hij alsof hij de aan- iding toch op zijn geweten heeft, ngste bediende Harold Hopkins ooitzen Kedde) en Bloome' s secreta- ise Fiona (Lia Loef) kunnen de poëzie- lums nauwelijks aangesleept krijgen zelfs dragonder eigenaresse Lady eesepeake (Nel Logman) beleeft een de nacht met het „monster" Bloo- Maar Doris komt er achter dat ie- ind anders haar eer roofde en Bloome t in één klap van zijn voetstuk. Het irijf is door de verwikkelingen echter anderd, de eens zo droge juffrouw encer verklaart bijvoorbeeld op zoek te gaan naar een baan in een bedrijf waar échte mannen werken. Price- Hargraves en Bloome gaan na deze ont boezeming samen de baan op in dit ge val de Schotse Meent, waar Doris is achterna gezeten. Al met al ruimte te over voor dubbel zinnigheden die dan ook volop gedebi teerd werden. Tegenstrijdigheden Zowel Peter Ampt als Ineke van Vliet moesten in hun rol twee tegenstrijdighe den met elkaar combineren. Ampt speelde de eerst supernerveuze, maar na zijn nacht met de bazin opeens zelf verzekerde Bernard Bloome, de grote versierder. Het nerveuze deel van zijn rol maakte hij op sublieme wijze tot een volstrekt lachwekkende karakatuur. Hij slaagde er zelfs in op een zeker moment bijna echt zielig te worden, daarmee het leedvermaak van zijn publiek oproe pend. En wie het leedvermaak bespeelt is zeker van succes. Iets minder was hij als de zelfverzekerde Bloome. Zijn tekst vastheid schoot wat te kort, iets dat hij als zenuwelijer uitstekend met kuchjes kon verbergen, maar dat nu de vaart een beetje uit het spel haalde. Hij leunde iets te zwaar op de overigens uitstekend soufflerende Jannie de Haan. Toch was Ampt de kern van het succes bij het pu bliek en leverde hij een prima spelprestatie. Voor een meer subtiele, maar daarom niet minder moeilijke opgave stond Ine ke van Vliet. Zij moest de zure ouwe vrijster, Mildred Spencer, gaandeweg het stuk voorzien van een rijpe warmbloedigheid, die de secretaresse deed verlangen naar échte mannen. Al thans, zo speelde Ineke van Vliet. Misschien was het niet de bedoeling van het geen karikatuur shuwende Theater van de Lach, maar ,,De grote versier der" won aan inhoud door Van Vliets in terpretatie. De tweekoppige regie (Riny Rijk en Toke Graaf) kan overigens toch eer inleggen met de manier waarop spe lers en speelsters geïnstrueerd waren. Van Vliet beeldde de verandering van het bedrijf uit, waar opeens een frisse wind doorheen waaide. Weliswaar keer de zij aan het eind van het stuk weer te rug naar haar oude vrijsters-manieren, maar de affaire- Bloome maakte te veel los, zij wilde nu echte mannen. Van Vliet bracht dit volstrekt geloofwaardig. Nuances Geloofwaardigheid kenmerkte ook het spel van Nel Logman en Ed Elfers. Nel Logman zette zeer geroutineerd een onbuigzame oude dame neer (,,We ma ken hier geen vermijdbare fouten") die echter ook in staat bleek tot tederheid en vriendelijkheid als er in haar persoon lijke leven iets heel leuks gebeurde (die „wilde" nacht). Ed Elfers had de verschijning van een Blooma IPeter Ampt) wordt tot onder zijn bureau achternagezeten door vrouwen die hem opwindend vinden, hier miss Spencer (Ineke ven Vlietl. Price Hergreves fEd Elferskijkt verbijsterd toe. baas, maar dan van een vlotte. Zijn rol was eigenlijk die van droogstoppel, die zijn ondergeschikten telkens voorhield dat zij moesten werken, werken, werken en ondertussen de kat in het donker kneep. Elfers bracht veel meer persoon lijkheid in die rol maar ook in dit geval won het stuk daarbij, net als bij het apel van Ineke van Vliet. Alleen in scenes waar echt droogstoppelig gereageerd moest worden, bijvoorbeeld in de toespraakjes tot de ondergeschikten, klopte het niet. Debutante José Rijkers heeft een geslaagde entree in de Texelse toneel wereld gemaakt. Haar kleine rol had beslist moeilijke momenten, vooral toen Bloome probeerde duidelijk te maken dat hij inderdaad het wilde beest was dat haar had aangerand, of had kunnen aanranden. Ze redde zich daar goed uit, hoewel haar spel verder niet uitzonder lijk was. Dat mag overigens van een de butante niet worden verwacht. Actie Gooitzen Kedde zorgde op uitmun tende wijze voor een groot deel van de actie op het toneel. Zijn uitbeelding van de brutale jongste bediende was goed, helaas was zijn tekstcontrole minder. Hij speelde vooral in het begin wat opzeg- gerig, maar zijn bewegen maakte dat weer voor een groot deel goed. Vooral het moment waarop hij binnenrende met een bloemenvaas vol water, strui kelde over de prullebak en de inhoud van zijn vaas over de broek van Price- Hargraves uitstortte was een prima staaltje van timing, het leek echt per on geluk te gaan. Lia Loef als Fiona speelde goed zon der uit te blinken. Haar vrijpartijen met Harold Hopkins kwamen aardig uit de verf, evenals de reactie als zij daarbij be trapt werden. Grimeuse Juulke Swarthof, lichttech- nicus Aad Zegers en toneelmeester Wim Smit deden hun werk onopvallend, dus prima. f» Jefa. Leo Visser en zoons heeft de vloot uitgebreid met een passagiersschip dat voor Texelaars nostalgische naam ..De Dageraad" zal dragen. Het schip zal ezet worden op de vaart naar Terschelling voor toeristen, maar is ook ichikbaar voor feesten en partijen. De Elizabeth blijft en zal voor sleepwerk en gelijke gebruikt worden. ot nog toe heette De Dageraad oordkaper" en voer het schip ach- ienvolgens voor de dolfinaria van ibrugge en Harderwijk. Voor dat :ste dolfinarium bleek het niet te doen, het stak te diep voor de vaart de randmeren. Het schip werd in 3 als stoomschip gebouwd om voor rederij Dampschiff te Hamburg nbaar vervoer op de rivier te ver gen In 1959 werd het ingrijpend ver- rwd Er werd onder meer een 370 pk iK diesel geplaatst en het hele be- ningssysteem werd electrisch en 'bel uitgevoerd. Het bovenste dek tot dan toe een open gedeelte Ide, werd in zijn geheel overdekt, irdoor kreeg het schip een wat top- iar uiterlijk. Visser heeft de oor- onkelijke toestand nu min of meer steld, zodat een vrij ruim zonnedek is staan. De Dageraad is 26 meter lang, meter breed en 2'/4 meter diep. Moonlight let schip is natuurlijk voor veel meer deinden te gebruiken dan alleen voor lies met passagiers naar Terschelling, ser noemt rondvaarten langs het fine- en offshoregebeuren, bruilof- 'ooruitlopend op het grote over- "en Koninginnedag- gramma's in de volgende krant, melden we hier alvast wat adres- 1 ®n telefoonnummers waar men de diverse activiteiten kan chrijven. i Burg: Estafette stepwedstrijden (4 0, ringsteken op tandems (2 man), lerrace (5 man), touwtrekken (8 zaklopen (individueel) bij Lilian *n (02220) 2245, Eddy Momberg «0 4936 en Map Westerlaken «01 4284. Stratenloop bij Peter de ogh (02220) 4861 of bij Culturele Za- '041, toestel 239. ^«schild: Labels voor de ballon- strijd voor kinderen die niet in Oude- n s^ool zitten: mevrouw G. Ze- Ruyterstraat 69. Koog: touwtrekken: mevrouw 'fls, (02228) 572, na 18.00 uur. ten, zakenreisjes, moonlight- en bar becuevaarten. Alles is mogelijk als het maar tijdig wordt besproken, aldus Visser. Aan boord is een bar-buffet, waar dranken en snacks verkocht kun nen worden, er is een uitbreide intercom die ook als muziekinstallatie kan dienen en (voornaam punt bij de langdurige retourtochten naar Terschelling) het schip heeft een kruissnelheid die twee knopen hoger ligt dan die van de Elizabeth. De Dageraad haalt een ge middelde van 101/2 knoop. Momenteel wordt bij scheepswerf Roelofse in Harderwijk hard gewerkt om het schip aan te passen aan de eisen van de nieuwe eigenaars. Visser en zijn zoons werken zelf full-time aan de ver bouwing mee. Verder werken mee timmerbedrijf Klaas Veenbaas, Aad van Liere, Henk Kiewiet en Pieter Jan Slik. De SVC dames ontvingen zondag Flevo op een zonovergoten SVC veld. De vele supporters lagen te zonnen en tegelijkertijd de SVC- meiden" aan te moedigen. Het hielp. Het zo sterk verwachtte Flevo liet zich in de eerste minuut al ver rassen. Celine de Graaf waagde een schot op doel en de keeper verkeek zich:1—0. Het werd een vrij harde eerste helft. Behoorlijk grof trapten de speelsters van Flevo om zich heen. Diverse keren wer den zo aanvallen van SVC gestopt. Ech ter evenveel verdedigingspogingen on taardden in lichamelijk contact; Tien mi nuten voor rust gaf scheidsrechter Stolk een rode kaart aan de rechterspits van Flevo. Voor de derde maal had ze nage trapt, nadat men haar de bal had ontfut seld. De Flevo speelders konden het doel tot de rust met 10 man echter toch dicht houden. De tweede helft was wat minder ruw en van beide kanten werd er af en toe leuk gecombineerd. Bij Flevo stond men echter vaak buitenspel en dat voordeelt je pikte SVC mee. In de rechtervleugel van SVC werd erg hard gewerkt. Esther van der Veen, Cindey Brokken en Celine de Graaf wisten vaak door te breken tot vlak voor de goal. Na 15 minuten kwam Cindey Brokken eindelijk tot scoren. Al snel daarna wist ze dit nogmaals te doen, na een leuke één-twee combinatie van Van der Veen en De Graaf: 3—0. Flevo deed wat het kon, maar kon een enkele keer slechts tot het strafschopge bied komen. Daar stond de SVC verdedi ging, die ervoor zorgde dat Carola Brok ken het niet druk had. Eindstand 3—0 voor SVC. Vanavond speelt SVC tegen Ooste rend. Om 19.00 uur is de aftrap in Ooste rend. Het kan een spannende strijd wor den. De vorige wedstrijd werd door SVC gewonnen met 1—0. Overzee verloor zondag de een na laatste competitiewedstrijd tegen AAC uit Amsterdam met 60 12. Overzee dat met twee gastspelers en twee man tekort in het veld stond, was onderling niet erg ingespeeld zodat het er behoorlijk rommelig aan toe ging. AAC daarentegen heeft een vast team met een gemiddelde leeftijd van onge veer 37 jaar. Zij spelen al heel wat jaar met elkaar samen, wat dan ook wel erg goed te zien was aan het zeer mooie spel en de vele punten die ze wisten te scoren. De bal werd maar liefst dertien keer achter de line gedrukt. Overzee wist maar twee keer tot scoren te komen door L. van de Veen en H. P. Siebinga. Het was een sportieve wedstrijd zon der blessures. Overzee kan trouwens best nog wat spelers gebruiken. Zon dag a s speelt Overzee weer een thuis wedstrijd tegen Castricum. De kick off is om 13.00 uur in De Cocksdorp op het SVC terrein bij het Eierlandsche Huis. Bij voldoende deelname geeft de Texelse Reddingsbrigade vanaf 1 mei tot 1 september een opleiding voor diverse brevetten. Iedere week wordt een uur getraind in het openluchtzwem bad Molenkoog te Den Burg en daar naast op het strand. De toelatingseisen zijn: leeftijd vanaf 8 jaar die in bezit zijn van een zwem diploma A en B. De kosten van deel name bedragen voor 1983 ƒ25, Vanaf 18 jaar kunnen opgeleide jongens en meisjes tegen vergoeding als strand- wacht op een bewakingspost functio neren. In verband met de aanschaf van twee snelle boten en transportwagen wordt tevens een vaste bemanning opgeleid. Informatie en opgave bij Texelse Reddingsbrigade, Postbus 151, 1790 AD Den Burg, telefoon 02220- 4505. Tijdens de feestmarkt op Koninginne dag wordt in samenwerking met de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen uitgebreide informatie verstrekt. In verband met het 60-jarig jubileum van GVT heeft de Turnkring Hollands Noorderkwartier de Bondswandeldag, welke op Hemelvaartsdag zal worden gehouden, aan GVT toegewezen. Meestal doen aan dit evenement ongeveer 1000 deelnemers van andere gymnastiekvereniging mee. Aan deze wandeldag kan iedereen meedoen. Er zal vijf, tien en vijftien kilometer gelopen worden in de omgeving van 't Horntje, Den Hoorn en langs de duinen. Vergezeld door veel supporters zwom de zwemclub TX '71 afgelopen zondag zeer sterk haar „thuiswedstrijd" in de Helderse Schots. Het betrof hier de laatste wedstrijd in het kader van de zwemvierkamp met o.a. de zwemver enigingen EZV uit Enkhuizen, De Stern uit Midwoud en Normerven uit Hippo- lytushoef. Het totaal aantal deelnemers bedroeg 150 zwemlustigen. De Texelaars tikten van de 21 zwem- nummers zeven maal als eerste, zes maal als tweede en negen maal als derde aan. De tien maal 25 meter estafette was weer een spannend ge beuren. Hier was de zwemclub uit Enkhuizen de Texelaars net even voor. Bij de uitreiking van de herinneringen en diploma's merkte TX '71 voorzitter Dick Haker dan ook op dat deze mini- competitie zich kenmerkte door een grote dosis sportiviteit en steeds weer enthousiaste deelnemers en dat het sport- en zwemplezier centraal stonden. En gezien dit enthousiasme gaat deze zwemvierkamp zeker een vervolg krijgen de komende herfst- en wintermaanden. Rommeltjesmarkt Om al deze evenementen betaalbaar te blijven maken, organiseert de zwem club op zaterdag 4 juni weer haar tradi tionele rommeltjesmarkt op de Groene- plaats. De zwemclub kan alles gebrui ken en diegene die spulletjes heeft voor dit gebeuren kan het altijd kwijt bij de onderstaande adressen. Fam. Blom, De Ruyterstraat 55, Oude- schild, te. 3170; fam. Vos, Waalderweg 101, Den Burg, tel. 2221; Fam. Buren, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. 3875; Fam. Boon, Ada van Hollandstraat 10, Den Burg, tel.3571; Fam. Van Hove, Wilsterstraat 23, Den Burg, tel. 3321; Fam. Souwer, Zeebries 22, Den Burg, tel.3716; Fam. Koorn, Beatrixlaan 64, Den Burg, tel.2073; Fam. Veenstra, Tjakkerstraat 17, Den Burg, tel. 3573; Dik Haker, Schilderend 110, Den Burg, tel. 3506. natuurlijk! boodschappen doe je op de fiets f* In samenwerking met de Texelse schaakvereniging organiseert het City Theater in de serie Filmganger de film „Schwarz und Weisz wie Tage und Nachte" een film die als Nederlandse ti tel ,,De laatste zet" meekreeg. Het schaken als hoofdthema van een speelfilm. Dat is nooit eerder vertoond en daarom heeft de Westduitse regis seur Wolfgang Petersen de primeur met zijn psychologisch gerichte filmdrama. Het voor een filmer bijna onmogelijk om er voor de toeschouwer een dramatische functie aan te geven. Het gaat voor schaken immers om een mentale strijd die belangstellenden noodt tot meeden ken maar nooit echt tot kijken. Van die natuurlijke handicap heeft Petersen zich in zijn vaak heel spannende filmvertel ling aardig weten te ontdoen. Van zijn hoofdpersoon, de computer deskundige Thomas Rosemund, weten we uit het begin dat hij als jongetje over een indrukwekkend schaaktalent be schikte. Niet het bedrijven van deze vuri ge denksport trapt hem uit zijn even wicht maar wel het eventuele verliezen van een partij. Waarmee wordt aange duid dat we te maken hebben met een labiele persoonlijkheid en voor alle zeker heid wordt het schaken verder door zijn artsen en ouders verboden. Eenmaal volwassen stort Thomas zich uiteraard toch weer op de eeuwige mysterie van de 64 velden en dan blijkt dat hij groot genoeg is om naar de hoogste kroon te steken. Hij wordt wereldkampioen maar zwicht vervolgens voor de angst dat hem die titel eens door een tegenstan der zal worden afgenomen. De twee lij nen, de ontstuitbare schaakdrift en de zware geestelijke storing, raken met el kaar verward en die zichtbare kortslui ting levert een extra spanningsveld op wanneer Thomas zich door iedereen achtervolgd wanende ten lange leste ook voor zijn echtgenote en zijn beste (schaaklvriend afkeert. Bruno Ganz speelt hem ten voeten uit en hij beheerst zelfs het nogal theatrale slot in een psy chiatrische inrichting. Wie in de film een oorzakelijk verband meent te ontwaren tussen het schaken en het geestelijk ont sporen van iemand die aan schaken doet, heeft de werkelijke variant van de filmmaker gemist. „De laatste zet" donderdag in de serie Filmganger. Ook toegankelijk voor niet-leden. Aanvang 20.00 uur. In hotel De Lindeboom werd de slota vond van het katholiek vrouwengilde ge houden. Het programma was gevarieerd en bevatte toneel en dans. Door enkele leden werd het to neelstukje „Opa is een vrouw" opge voerd en het uitbeelden van deze tra vestie zorgde voor de nodige hilariteit. In de pauze werd een collecte gehouden voor Tanzania die ruim vijfhonderd gul den opbracht. Een dansgroep van Gildeleden bracht daarna een demonstratie en ook de leer krachten van deze groep, de families De Jong en Rateland, verzorgden een de monstratie, waarna de toeschouwers zelf een poging mochten wagen. Vooral het Texellied met een daarbij gemaakte choreografie had veel succes. Aan het slot van de avond dankte de voorzitster enkele leden die het verenigingsseizoen mede tot een succes hebben gemaakt. Zij kregen bloemen of een plant.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5