„Het CDA is een stuurloos schip" Koninginnedagviering overal zeer geslaagd Evangeiisatiefiim PvdA-kamerlid op 1 mei feest: Gecombineerde krant TE LAAT Mede dank zij het fraaie weer is de viering van Koninginne dag overal op Texel een succes geworden. Er was veel te bele ven, er werd op grote schaal aan van alles meegedaan en het hele feest verliep zonder wanklanken. In Den Burg is de viering in geen jaren zo uitgebreid en succesvol ge weest als nu. Voor een niet gering deel is dat te danken aan de inspan ningen van de dorpscommissie, die dan ook definitief reputatie heeft gevestigd. De feestmarkt op de Groeneplaats was groter dan ooit. Er waren maar liefst 42 kramen van de meest uiteenlopende verenigingen en andere organisaties (to taal 31) die hier naar hartelust handel konden drijven en/of informatie verstrek ken. In de kraam van Tetak kon men on der meer ballen gooien, bloemen kopen en vis eten. De dorpscommissie zelf bracht planten, fakkels en donateurs- kaarten aan de man, de drumband Voor waarts Mars hield zich onder meer bezig met het slijpen van messen, de Wind- surfclub liet een oefenzeilplank functio neren met behulp van twee grote venti latoren en wist met de verkoop van ge rookte tong en wafels geld bijeen te brengen voor een surfplank voor de jeugdleden, de Welfare afdeling van het Rode Kruis deed ook goede zaken. Het zelfde geldt voor de verkoop van onder meer kinderkleertjes door ..Spelemaer". Traditioneel was de aanwezigheid van de kraam van de Lichtboei waar bomen, planten, vissen, etc. werden verkocht. De speeltuinvereniging ,,'t Groentje ,,deed" onder andere in waskaarsen en allerlei tweedehands spullen. De FNV af deling Texel deelde stickers en informa tiemateriaal uit. De gereformeerde jeugdvereniging verkocht planten en ca via's. De hervormde zondagschool ver kocht warm gebakken vis ten bate van de adoptiekinderen, de zwemclub TX '71 kwam met weinig moeite van veel poffertjes en slaatjes af en Amnesty In ternational verkocht onder meer toma- tenplantjes. In de kraam van het Vredes beraad werden ook goede zaken gedaan en hetzelfde geldt voor de speel-o-theek waar onder andere 400 balonnen snel werden verkocht. In de stand van Scou ting Texel kon men op zeer uiteenlopen de manier (onder andere bij het rad van avontuur) zijn geld uitgeven en in de kraam van de Margaretha Sinclair Band werd geld verdiend voor de aanschaf van nieuwe laarsjes. In de SOS-stand werden derde wereldartikelen verkocht en de Reddingsbrigade slaagde er dank zij de promotieactiviteit in leden te wer ven voor de nieuwe opleiding die vrijdag in zwembad Molenkoog vanstart gaat. Bij GVT kon men ballen gooien en ook de handbalafdeling van MST was com mercieel actief. Veel was te beleven in de stand van de Kompasschool waar flesse- post kon worden verzonden en het ge wicht van de burgemeester kon worden geraden. Verder werden hier allerlei arti kelen verkocht. Alles ging vlot van de hand en de organisatoren waren dan ook dik tevreden met de opbrengst, waar door de Texelse dependance van deze school nu over een eigen kas beschikt, waaruit allerlei voor het onderwijs belang-rijke zaken kunnen worden bekostigd. De omzetten die in de verschillende stalletjes op de markt werden geboekt liepen nogal uiteen, maar het gemiddel de lag zo rond de 7500,— waar over het algemeen bijna geen kosten tegenover stonden. Kinderspelen Aan de kinderspelen die in het park werden gehouden namen 200 kinderen deel. Het door Jelltex geschonken ijsje ging er bij allen vlot in. De estafettewedstrijden die 's mid dags in de straten van het centrum wer den gehouden trokken negen deelne mende ploegen. Nummer een werd „RadioMonte Carlo 2", twee was de groep van Cor Mooijen en drie „Heeren leed". De popgroep „Ongehoord" (op gesteld in een VTB-container voor de Lindeboom) trok veel luisteraars: het zelfde geldt voor de groep Scrapheap die later optrad. Voor het ringsteken op tandems meld den zich 19 duo's. Eerste werd „Heeren leed", tweede Dagmarkt en derde Arte mus. Voor het zaklopen was geen ani mo: voor de kelnerrace wel. Hier meld den zich zes ploegen. Eerste werd Twaalf Balcken, tweede Radio Monte Carlo en derde Bols. Zes ploegen deden mee aan het touw trekken voor dames, meetellend voor het Texels kampioenschap. De dames van het Fitnesscentrum wonnen. Troost prijzen waren er voor de dames van Dubbeldik en Artibus (afkomstig uit Amsterdam). Aan het touwtrekken voor Da feestmarkt op de Groeneplaats gel van het begin tot het eind gezellige drukte te zien. Overal werden goede zaken gedaan. Arie de Ridder won dg tien kilometer van de Koninginneloop overtuigend. Op de foto is bij bezig een de laatste vijf meter. heren werd ook door zes ploegen mee gedaan. Bijna had een ambtenarenteam dit onderdeel gewonnen maar het Fit nesscentrum werd toch eerste.' Een troostprijs was er voor het Bolsteam. De touwtrekwedstrijden hadden plaats in het park omdat bij nader inzien de harde Groeneplaats te riskant werd gevonden. De stratenloop door Den Burg („Ko ninginneloop") trok 63 deelnemers en le verde de volgende uitslag op: Heren 10 km: 1. Arie de Ridder 32.55; 2. André Brou wer; 3. Cees Timmer 33.01. Dames 10 km: 1. Nel Bruining 44.41; 2. Coby Bakelaar 45.23. Veteranen 10 km: 1. Piet Schuijl 35.55; 2. Hans Bakker 40.06; 3. Rob van der Kooi 41.20. Jeugd tot 14 jaar 5 km: 1. Ronald van de Wetering 17.27; 2. Ed ward Dijker 18.14; 3. Jeff Schuur 18.48. Ook de fakkeloptocht waarmee de dag werd besloten was een succes. Voor dit doel werden 120 fakkels verkocht. De tocht eindigde bij de Meierblis die daar op werd ontstoken. De dorpscommissie is zeer erkentelijk jegens de velen die hebben geholpen aan het slagen van de ze dag, in het bijzonder gemeentewer ken, de firma Westerlaken en de Centra le Werkplaats De Bolder. De Waal In De Waal was ter gelegenheid van koninginnedag een leuke feestmarkt in gericht. De mensen konden zich hier vermaken met een schiettent, rad van avontuur en tal van andere attracties ter wijl er ook het nodige te eten en te drin ken was. Doel van de markt was het ver krijgen van geld om de kosten te bestrij den die zijn gemaakt tijdens de door de IJskaschool verzorgde dag voor de Noordierse kinderen. Dat is ruimschoots gelukt; er is zelfs geld overgebleven dat in de schoolkas is gestort. Koninginne- Vrijdag a.s. om 19.45 uur zal de evan gelisatiefilm „Al mocht ik stervenin de Hollebol aan de Burgwal te Den Burg worden vertoond. „....Maar zelfs indien niet, dan zij het u bekend o koning, dat wij uw goden niet vereren en het gouden beeld dat u hebt opgericht, niet aanbidden...", geïnspireerd door deze woorden uit het bijbelboek Daniël, trot seert een Koreaanse vrouw haar vervol gers, tijdens de tweede wereldoorlog. Op de Koreaanse zendingschool voor meisjes beveelt de Japanse rijkspolitie te buigen en hulde te brengen aan de le vende God: de keizer van Japan. Wan neer duizenden neerknielen negeert een kleine christelijke lerares Ahn Ei Sook het bevel. Ze wordt gearresteerd en on dervraagd, ze weet echter te ontsnap pen maar wordt opnieuw gevangen ge nomen. In de daarop volgende tijd is zij een voorbeeld van liefde en bewogen heid. De film, uitgebracht door de stich ting „Woord en beeld" kan gratis wor den bekeken. Er wordt voor koffie gezorgd. In verband met het als werkdag uit vallen van donderdag 12 mei (He melvaartsdag) worden de Texelse Couranten van 10 en 13 mei samen gevoegd. Deze gecombineerde krant zal verschijnen op woensdag 11 mei. Advertenties daarvoor kunnen uit erlijk maandag 9 mei voor 12.00 uur worden ingeleverd. v h Langevdd en De Rooy bv Den Burg Texel „Het CDA is een stuurloos schip, een ploeg met gebrek aan rugge- graat, een partij die schuldig is aan de verloedering in de politiek en het is onze grootste vijand." Harde partij-taal van het Eerste kamerlid Hans Oskam, onderwijsdeskundige van de PvdA. Hij sprak zondagavond in d'Ouwe Ulo tijdens de 1 mei- viering van zijn partij voor een zestigtal toehoorders. Oskam hield zijn parochie voor dat de socialisten contact zullen moeten opnemen met de WD omdat deze partij „net als de PvdA duidelijke politieke ideeën heeft en er ook voor knokt ze te verwezenlijken." Volgens Oskam kan men de Christen Democraten beter afschrijven als regeringspart ner omdat ze „de politiek van het principeloos aanpassen bedrijven." Het eerste kamerlid sprak in de plaats van de aangekondigde Dirk Duinker die wegens ziekte was verhinderd. Oskam begon zijn betoog met de mededeling dat hij vroeger nooit zo was gechar meerd van de dag van de arbeid. Het kwam bij hem over als het „etaleren van een kliekjesgeest" vergelijkbaar met fa miliedagen van christelijke omroepen. Ruim tien jaar geleden kon hij zich als socialist echter niet meer aan dit partij- gebeuren „onttrekken" en toen was hij in Medemblik tot de overtuiging geko men dat de viering van de eerste mei meer is dan allemaal gelijkgestemden in één zaal. „Het is een beetje oudjaar met een kleine terugblik en een overpeinzing voor de toekomst, waarbij het goed is dat wij elkaar op een feest ontmoeten." Oskam beperkte zijn betoog voorname lijk tot een toekomstvisie en dacht dat het socialisme „met veel optimisme in zich" deze crisis zou overleven, net als voor de oorlog is gebeurd. Voor verbete ringen op het sociale vlak is echter eco nomische groei nodig. Het eerste kamer lid was van mening dat er momenteel weinig in de melk te brokkelen is maar dat de PvdA wel de voorbereidingen moet treffen voor als de betere tijden daar zijn. „Als de omstandigheden an ders zijn kunnen wij er meteen insprin gen", waarna een tirade tegen het CDA beleid werd gehouden onder de noemer „Gods water over Gods akker." Ramp „Iedere maatschappelijke verandering is bij die partij een ramp. Ze hebben geen visie en kunnen zelfs slecht behouden wat is bereikt." Oskam noemde het woningbouw- en onderwijsbeleid van de regering, waarvan de sociaal zwakkeren volgens hem de dupe zijn. Hij hield wat betreft de onderwijssector een pleidooi voor herverdeling van werk, „met meer mensen hetzelfde doen", en dat vond hij heel iets anders dan „arbeidstijdverkor ting met inleveren van loon." De PvdA-man herinnerde eraan dat de eerste mei als actiedag is ontstaan om een achturige werkdag te bewerkstelli gen en zag de hedendaagse 1 mei vie ring als voortzetting van dergelijke ac ties. „We zijn allang geen verworpenen der aarde meer en hebben daarom juist de taak de internationale te laten klinken op aard" besloot Oskam zijn vurig betoog. Alle mooie woorden ten spijt, de Texelse PvdA kon zich zondagavond niet verheugen in veel belangstelling. De zaal was voor een groot deel gevuld met me dewerkers van het gevarieerde program ma en de toeloop werd als zeer te leurstellend ervaren. Men had veel werk gemaakt van deze viering maar helaas hield men zich niet aan de programmatij den en het feit dat het bal na pas tegen middernacht begon en men drie kwartier later dan gepland van start ging, was frusterend. De geestverwanten die thuis zijn gebleven hebben echter toch wel iets gemist want het gebodene was van een goed gehalte en bood voor elk wat wils. Klassiek De klassieke muziekliefhebbers kwa men heel goed aan hun trekken met o.a. gitaar- en vioolspel van Jan Beijert en Gerard Smeenk en een prachtige uitvoe ring van de Sonate Pathétique van Lud- wig von Beethoven, op vleugel gespeeld door conservatorium-student Rob van der Broek. Hij begeleidde later Yvonne Marita, die meer populair werk zong. De enige „misser" in haar repertoire was de uitvoering van „My Lord" van Edith Pi- aff. Jaap Dros en Mark Fonds brachten op akoustische gitaar liefdesliedjes en meer geagangeerd repertoire. Naast mo dern ballet en een demonstratie volks dansen van de volksdansgroep Texel, wisten Bouwe Kuiper, Wim de Bruin en Menno Keijser de zaal enthousiast te krijgen met gevarieerde folkmuziek. Dat enthousiasme werd na het geza menlijk zingen van de „Internationale" overgenomen door een popgroep van Texelse gelegenheidsmusici die met po pulaire rock uit de zestiger jaren het „bal na" tot een redelijk succes maakten. dag was voor De Waal dubbel een feest want de noodzakelijke 24e leerling voor van de IJskaschool werd definitief inge schreven en er is nog wat extra aanwas in het vooruitzicht. De markt bracht net to 71194,60 op. Oosterend Ook uit Oosterend klonken positieve geluiden over het verloop van Koningin nedag aldaar; veel deelnemers, veel pu bliek en een prima sfeer. Uitslagen kinderspelen: Klas 1: 1. Janna Visser, 2. Anniemieke Kooiman, 3. Cathalijn Makelaar. 1. Cor Vlaming, 2. Richard Stoffer, 3. Ruben van der Zee. Klas 2: 1. Tanja van Arkel, 2. Marlijn van Oortmersem, 3. Maaike van Dijk. 1. Rodie Tuinhout, 2. Dennis Brouwer, 3. Jelle de Wolf. Klas 3: 1. Marijke Eelman, 2. Judith van der Zee 3. Margriet Laan. 1. Koen Vermeulen, 2. Silvester van Dijk, 3. Menno Timmer. Klas 4: 1. Janneke Stark, 2. Janneke van der Vis, 3. Annemarie Vlaming. 1. Niels van Arkel, 2. Wim J. Boon, 3. Maurice Riemers. Klas 5: 1. Petra van der Vis, 2. Line Vla ming, 3. Nienke Bloem. 1. Nico Jan Drijver, 2. Gert Jan Vlaming, 3. Pieter Witte. Klas 6: 1. Jantine Vlaming, 2. Ingrid Witte, 3. Brenda Daalder. 1.^3iem Vlaming, 2. P.J. Stark, 3. Jan Eelman. De kinderspelen begonnen na de rond gang en een kort concert door Excelsior. Alle kinderen moesten 6 spelletjes af werken waarbij de meest behaalde pun ten meetelden voor de prijzen. Tevreden was de dorpscommissie ook over de uit stekende medewerking van het onder wijzend personeel van beide scholen. Voor alle kinderen was er een tractatie. Ook in de namiddag werd geweldig gestreden, allereerst door de brugklas sers bij het touwtrekken. Vervolgens bij het touwtrekken voor dames en heren. Velen hebben zich ook vermaakt met za klopen, koppelrace, skilopen, de olifan tenrace en de kruiwagenrace met veel water. Oudeschild Ook in Oudeschild werd leuk konin ginnedag gevierd. De deelname aan de versierde optocht 's morgens viel echter zeer tegen; slechts 25 kinderen waren van de partij. Uitslag: Enkelingen: 1. Remco Zeyerveld, 2. Sanny Zegel, 3. Bart Esselman, 3. Gaby van Aperlo.» Paren: 1. Roodkapje, Esther en Ria Duinker; 2. Theetje drinken. Dolf Kuiper, Saskia en Judith Witte. De deelname aan de balonnenwedstrijd was enorm. Om precies 11 uur gingen 120 balonnen de lucht in. Vliegers Wat niet de lucht in ging waren de vliegers. Geen zuchtje windl Dit onder deel van het programma werd dan ook naar de middag verschoven. 29 kinderen hadden zich uitgeleefd in het maken van een vlieger. Sommigen stonden prach tig. Andere leken wel tuimelaars of de den het helemaal niet. Kinderen tot 10 jaar: 1. Marco Hut jes, 2. Martin van Sweeden, 3. Brigitte van Sweden. Kinderen 10t/m 12 jaar: 1. Paul Es selman, 2. Laurens Boom, 3. Marion Slaman. Kinderen ouder dan 12 jaar: 1. Yvonne van Beek, 2. Rob Bekker, 3. Wil lem Anton Schagen. De prijs voor de meest originele vlieger was voor Judith Witte en de Pechprijs voor Connie van Beek. Zeer veel (73) kinderen leefden zi in het straattekenen. Uitslag: 3 jaar: 1, Silvia van Beek, 2 van Nuland. 4 jaar: 1. Gaby van AperlcC 2. Cr Hegeman. 5 jaar: 1. Bianca Boom, 2. Seba Schaatsenberg. 6 jaar: 1. Sven Jansen, 2. Germa 7 jaar: 1. Robert Boersen, 2. Anil 8 jaar: 1. Carlo Timmer, 2. Marei 9 jaar: 1. Jeroen Hemelrijk met Lorendz Boom, 3. Nicole Bakker, 10 jaar: 1. Conny van Beek, 2. Zet 11 jaar: 1. Lien van der Star, 2. van Beek, 3. Marion Slaman. A 1( Ook voor de wedstrijden rolsclv en zaklopen was de belangs prima. Rolschaatsen: 5jaar: Frouwine de Wijn 11,8; 6 ja< ter Vis 5,8; 7 jaar: Fiona Zijm 9,3; Vera Keijzer 7,5; 9 jaar: Barry de».. 6,5; 10 jaar: Simon Peter Koopma >l 11 jaar: Patricia Slepers 7,3; 12 ouder: Tanja Koopman 6,2. Zaklopen: Kleuters: Swen Jansen 7,0; 6 jas Duinker 6,6; 7 jaar: Emiel Boomi 'a jaar: Niels Jansen 6,0; 8 jaar: Rouwenhorst 6,0; 9 jaar: Monique 5,1; 10 jaar: Natali Ernen 6,4; 11 jaa Piet Slik 5,3; 12 jaar en ouder, Weijers 4,9. ra: ril no ei ro er leder kind dat ergens aan me#ra kreeg een prijsje. Wie bij de uit niet aanwezig was, kan zich alsnq den tot Ruud Boom, 't Buurtje 5 uur). De organisatie van het geheJnS in handen van de Gemeenschap schild, die alle medewerkenden ei Bn lijk is, in het bijzonder de fam Er Klippel. ev ev ni et Teun en Koossie, 'n Texels echtjflei Reden onlangs op hun rad Omdat het zulk prachtig weet Door het bos langs 't schiiperr, Teun voorop en Koossie achte Met beide handen aan het stir. Genoten zij, hoe kon het ande Van de Texelse natuur Totdat Teun riep, stoppen Koos Ik moet even uit de broek Ik zie daarginds wat bramenstrii Naast dat slootje op de hoek En hou jij dan ondertussen Goed de weg in het vizier Want komme er soms platte pt Dan heb je nog een boei geldt 't Is een schrikwekkende verte En dat mèg pas binnenkort As artikel zo en zoveui in ons wetboek deurkrast wok Je heb de krant weer niet j lezen Zei Koossie, want deer ging 'I om Volgens mij gold dat artikel Allien voor de bebouwde kom En dat hij deer niet mag zitten Nou, dat liekt me wel wat ster |g Laat ze letten op die topless in plaats van op jou achterwed Het werd een slepende discuss Want Teun had ook zijn weent. klaar Hij zei, 't is wettelijk verboden Het mag niet in het openbaar Maar jij zal het wel beter wete Zo is het aided nog geweest Jij bent een ven die figuren Die enkelt advertenties leest En iaat ons nou maar gauw' huus gaan Want deur ai jou stom gepras' Heb je voorlopig weer wat was) Want het is helaas te iaat. KI. Wj Dek 3,- esi na ifc wai )ol PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 3 MEI

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2