„Op Texel hou je iets niet lang stil." 1 Junioren A-selectie wint toernooi Voetbalvooruitzichten RECHTERDUIM Vergadering ZDH MIDDELVINGER10/n Druk weekend voor MST-gym Uitslagen wielerclub WIJDAG 6 ME11983 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Voor mij is er naast de politie gelukkig ook nog iets anders waar ik voor leef. Als ik bijvoorbeeld met zaalvoetballen fel speel, ben ik Aad Blom privé en als ik een bon uitdeel of iemand uit de kroeg pluk ben ik wachtmeester." Beiden zijn het er over eens dat je je constant bewust moet zijn van je integri teit en de risico's die je natuurlijk loopt. Aan de andere kant kan een wacht meester die maatschappelijk actief is ook laten zien dat de politie niet alleen je beste kameraad, maar ook een mens is. „Ik zal nooit zeggen: Dat kan mij niet gebeuren. Ik heb toch ook kinderen die nog van alles kunnen uithalen", aldus Aad Blom. Lauwrens Nijhuis vindt dat het con tact tussen agent en burger nog veel kan worden verbeterd. Agenten willen nog wel eens denigrerend doen tegenover de klant en sommige mensen menen een agent te moeten uitschelden. Lauwrens volgt momenteel een cursus, die wacht meesters die langer dan tien jaar in de praktijk werkzaam zijn moet bijspijke ren wat betreft de contacten met het pu bliek Onder andere door rollenspel met acteurs kan de wachtmeester er daar achter komen waarom hij wel of niet goed reageert. ,,Die conflictsituaties la ten je zien dat je vaak te impulsief han delt. Een beejte tact en gemoedelijkheid lost al veel op." Fascist De agressie onder de jeugd tegenover de politie neemt de laatste jaren sterk toe, zo hebben ze ervaren. Dat is een tpraktijkgegeven waar ze duidelijk moeite mee hebben. ,,Als ze mij voor fascist uitschelden raakt me dat erg diep", zegt Blom. Op onze vraag wat er verbeterd moet worden bij de politie hebben beiden een snel antwoord: het salaris. ,,Dat stelt niet veel voor", aldus Blom die er aan toevoegt niet ontevreden of materialist te zijn. Collega's in Amsterdam verdie nen volgens hem een gevarenpremie maar ook de rijkspolitie zou de salarissen meer moeten relateren aan het be- drijfslevenNijhuis zegt dat zijn sala risstrookje exclusief een onregelmatig heidstoeslag een minimumbedrag vermeldt. Roofbouw „Politiewerk wordt onderschat en men vergeet dat je snel oud wordt door die onregelmatige wisseldiensten." Bei den houden een pleidooi voor verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd („Veel wachtmeesters zijn een paar jaar voor hun pensioen helemaal op") omdat er „roofbouw" op het lichaam wordt ge pleegd. Lauwrens Nijhuis maakt zich zichtbaar kwaad over het feit dat er niet teveel overuren mogen worden ge maakt, althans die worden niet beloond met extra salaris. Voor overwerk moet de agent tegenwoordig vrije tijd opnemen, iets wat er in de praktijk vaak bij inschiet. „Wat wij doen is knap ongezond en we zijn zo idioot om door te werken als het moet. Dan hou je geen rekening met ar beidstijden, maar er wordt wel van geprofiteerd." Wat ook als een handicap wordt erva ren is de verjonging van de korpsen in Nederland. De gemiddelde leeftijd van de wachtmeester ligt momenteel laag. Nijhuis: „Die ouderen met een ontzet tende brok ervaring mis ik. Je kon er op afstappen als je er niet meer uitkwam. Ze hadden alles al een paar keer meege maakt." Dit probleem is niet makkelijk op te lossen. Er zit geen geleidelijkheid in de leeftijdsopbouw van de korpsen. Een middenmoot ontbreekt. „In een volgende generatie zit je dus weer met hetzelfde; een oude ervaren groep die in korte tijd met pensioen gaat, waarna er weer een gat valt." Zeldenrust Nu iets heel anders. Beiden willen graag vermeld zich dat de „liefhebbers" zijn van post-mortaal onderzoek. Lauw rens is een groot fan van patholoog anatoom Dr. Zeldenrust en ervaart sec ties op lijken als fascinerend. „We wor den wel eens voor gek versleten maar ik vind het zeer interessant." Een psycholo gische verklaring voor deze interesse heeft Nijhuis niet en hij houdt het op „leerzaam". Beeldend vertelt hij wat een rechercheur in één oogopslag aan een dode kan zien en nog enthousiaster wordt uitgelegd hoe bedreven Dr. Zel denrust daarin is. „Een sectie met die man is een gebeurtenis", zegt Lauwrens stralend. Fietsen Driekwart van alle zaken waar Texe laars verantwoordelijk voor zijn worden opgelost. Anders ligt het met fietsen diefstallen, kleine inbraken in auto's en grotere klussen waar een dader van de vaste wal verantwoordelijk voor is. "Door tijdgebrek kunnen we aan gesto len fietsen weinig doen, behalve als er een serieuze aanwijzing of getuigenver klaring is. Bij brommers ligt dat weer even makkelijker. Die zijn sneller te herkennen." Texel is voor de „zware jongens" van de vaste wal nog geen geliefd gebied al neemt het aantal grote inbraken wel gestaag toe. Het feit dat de politie het ei land met behulp van de havenmeester in Oudeschild, Teso en vliegveld Texel re delijk kan afsluiten, speelt uiteraard een grote rol. „Ze komen na hun daad het ei land misschien nog wel af maar de kans dat ze later herkend worden door bij voorbeeld Teso-personeel is bijzonder groot." Frustrerend is het wel als een zaak niet wordt opgelost. Daar wil men nog wel eens van wakker liggen. „Soms hebben we sterke aanwijzingen maar dan valt het niet hard te maken." Op heterdaad Vrolijker is het verhaal van jonge inbre kers die op heterdaad werden betrapt door Lauwrens. Hij vertelt in geuren en kleuren hoe dat in zijn werk ging. De surveillerende politiebus reed 's nachts over de Pontweg en een agent ontdekte een gat in de deur van het bezinestation Kievit. Nijhuis zat op het bureau en werd opgeroepen. Ter plekke aangekomen S.V. Cocksdorp De heren spelen hun laatste wedstrijd thuis. Zaterdag om 14.30 uur zal scheids rechter Koorn de wedstrijd leiden. Eg- mondia uit Egmond aan Zee is de tegen stander. De wedstrijd werd in Egmond met met 8 SVC-ers gespeeld en dus ook verloren met 7—0. Deze laatste wedstrijd moet echter bijzonder worden volgens de SVC-ers, wie gaat kijken weet wat dat inhoud. Zondag spelen de dames uit tegen De strijd in de eerste klasse om het eerste klasse Texelse kampioenschap is bij lange na nog niet beslist. Dubbeldik 2 leidt samen met Gamma 3 de ranglijst met 29 punten, al moet hier wel bij op gemerkt worden dat Gamma 3 twee wedstrijden meer heeft gespeeld. ZDH 2 heeft 28 punten met een wedstrijd min der gespeeld. Op de vierde plaats staat Rab. Het kampioenschap in de tweede klasse is feitelijk beslist. Mantje 2 leidt met vijf punten voorsprong op PH Hotel. In de derde klasse lijkt Question 3 de beste kansen op een kampioenschap te hebben. Naaste concurrent Slufterhoek heeft drie punten achterstand met nog vijf wedstrijden te gaan. In de Junioren A klasse heeft de competitie nog een verrassende wending genomen. Was het in het eerste gedeelte van het sei zoen Citroen dat aan de leiding ging, nu hebben Ratronics en Alkema de kop ge nomen. Ratronics heeft één punt meer dan Alkema en met nog twee wedstrij den te gaan zal het nog bijzonder span nend worden. lachend maar geduldig uitlegde dat het hier de jaarlijkse meierblis betrof. Niet cadeau Aad Blom kan zich uit het hoofdstuk anecdotes herinneren dat hij een keer door een vrouw is geschopt. In een café werd een verdachte aangehouden. De man wilde dat zijn vrouw ook mee ging naar het bureau maar Aad vond dat niet nodig. De verdachte, die rijkelijk was voorzien van alcohol, veronderstelde dat de politie „iets anders" met zijn vrouw wilde uithalen en dat hij moest worden Wieringerwaard. In de allereerste com petitiewedstrijd werd de thuiswedstrijd met 3—0 verloren. Gezien de sterktever houding moet men toch wel met een ge lijkspel in W'waard kunnen wegkomen. Vertrek Eierlandsche Huis 12.30 uur; boot 13.05 ur. S.V. Texel Het eerste gaat voor de derde bekerron de naar HRC. Texel bereikte de derde ronde door overwinningen op Wierin- germeer, 3—1 en Wieringerwaard 2—1 en HRC door te winnen van Vios/w met 4—1 en Berdos met 6—1. In de competi tie was Texel duidelijk de meerdere van HRC. Bij winst is er kans op een eerste klasse tegenstander. Het vijfde en zesde ontvangen resp. SRC 7 en ZAP 5 en dat zijn beide kampi oenskandidaten, zodat het wel niet mee zal vallen om de punten op Texel te hou den. Junioren Al gaat naar Zeemacht A1 met goede winstkansen. Zaterdag 7 mei gaan pupillen D1, D2, D3, E1, E2, F1, F2 en F3 met de boot van 8.05 uur naar het Berdostoernooi. Hopelijk mooi weer en een fijne sportdag. Texelse Boys Dit weekend twee competitiewedstrij den. Zondag speelt het tweede op eigen terrein tegen SRC 6, aanvang 14.30 uur. De dames gaan op bezoek bij Zaandijk en vertrekken met de boot van 13.05 uur. Verzamelen 12.30 uur bij het Boysveld. S.V. Oosterend Het kan in Oosterend zaterdag weer meerd. Resultaat: een flinke drukte op het strand waarbij vertegenwoordigers van de plaatselijke pers niet ontbraken. Spektakel Het meest spectaculaire dat de heren hebben meegemaakt was de aanhou ding van dealers in hard-drugs bij De Koog. „Dat was een groot spektakel." Een algemene tip („In dat huisje zitten wat vreemde types die nooit buitenko men") zorgde er voor dat een internatio nale zaak werd opgelost. Het kenteken van de „toeristen" werd gescreend en Interpol kwam tot de conclusie dat het hier twee befaamde heroïnedealers be trof waarvan er één nog een gevange nisstraf tegoed had. „Wij moesten die lui toen zelf aanhouden omdat er geen arrestatieteam beschikbaar was van de vaste wal. Achteraf bekeken is het le vensgevaarlijk geweest." De heren, een Duitser en een Israëli, werden ingere kend en laatstgenoemde had de op- feest worden want de kans is groot dat de A-junioren kampioen zullen worden. Ze spelen de laatste wedstrijd tegen Schagen A3 en kunnen bij winst de vlag uitsteken. De wedstrijd begint om half drie. Alle eerste elftallen zijn uitgespeeld maar de reserve elftallen gaan nog even door. Het tweede zaterdagelftal ont vangt het sterke Vrone 3 en het derde gaat op bezoek bij AFC 6. Beiden zullen blij zijn met een punt. Het tweede zon dagelftal gaat op bezoek bij BKC 3 en heeft daar nog wel kans op een enkel punt. De dames zijn vrij en alle andere elftallen zijn uitgespeeld. Z.D.H. Zondag start de nacompetitie tussen de drie periodekampioenen. Op het ZDH terrein spelen dan om 14.30 uur Spor ting S uit Schermerhorn tegen MOC uit Midwoud. ZDH speelt op Hemelvaarts dag tegen de verliezer op het terrein van de winnaar. Dan volgt nog ZDH tegen de winnaar op het terrein van de verlie zer. Het gaat om een plaats in de tweede klasse. ZDH 2 gaat naar Wiron 4 en moet winnen om de goede kans op het kampi oenschap te behouden. De training is deze week op don derdagavond in plaats van vrijdag. Nu er voor beide elftallen nog veel op het spel staat wordt iedereen verwacht op de training. S.V. De Koog Het zaterdagteam speelt de laatste wedstrijd uit tegen het sterke Alkmaarse Boys. Vertrek uit De Koog om 12.30 uur. Zaterdagmiddag om 14.00 uur speelt een selectie van SV De Koog op eigen veld tegen Arnhemse Boys. 's Avonds om 20.30 uur is er een feestavond met deze ploeg in „Capri" waar alle senioren wel kom zijn. i Dinsdag houdt de zaalvoetbalafdeling van ZDH een vergadering in de kantine „De Spil". De aanvang is 21.00 uur. Alle Hoornder zaalvoetballers zijn welkom. lega's van de gemeentepolitie in Den Helder waar het nemen van vingeraf drukken en foto's door de moderne ap paratuur een fluitje van een cent is. „Wij werken met spullen van net na de oor log. Dat kost tijd." Nachtdienst Het zijn echter bijzaken want het ple zier in het werken op Texel wordt er niet door vergald. ,,Je weet nooit wat de vol gende dag weer brengt en je komt van het ene uiterste in het andere", zegt Blom die zich er wel eens over verwon dert dat Texel een geliefd gebied is voor zelfmoorden. ,,Er zijn mensen die speci aal hier naar toe komen om zich van het leven te beroven en ik heb de indruk dat het hier vaker gebeurt dan in andere kustplaatsen." Dat geldt ook voor overspannen men sen die bij de wisseling der seizoenen Texel bezoeken en waar de rust en het landschap niet altijd voor hernieuwde zielerust kunnen zorgen. De opvang en begeleiding van deze mensen vergt van de politie veel tijd. ,,We zijn langzamerhand zo vergroeid met dit eiland en zijn bewoners dat we hier niet meer weg willen," zegt Lauw rens nog eens met nadruk. „Trouwens niemand krijgt ons hier weg" en mocht dat toch gebeuren dan zal Aad het liefst emigreren of iets in de sport gaan doen. „Ik zoek dan een beroep in de natuur, dat is gezonder," zegt Lauwrens, „maar dit is gelukkig nog steeds spannend." Hoe spannend blijkt de volgende mor gen als we foto's van de heren willen nemen. Per telefoon wordt meegedeeld dat er een forse inbraak is geweest bij een schoenenzaak en duidelijk gehaast wilen de rechercheurs de fotosessie fotogra fisch gezien tot een minder goed einde brengen. Aad Blom heeft net een nacht dienst tot vijf uur in de morgen achter de rug maar daar is niets van te merken als hij ons met stralende ogen de telefoni sche boodschap vertelt. Nog geen vijf minuten later rijden de Texelse recher cheurs breedlachend en opgetogen weg en al willen ze niet worden vergeleken met welk bedacht politie-duo dan ook; het lijkt even op een heel spannend jongensboek. Zaterdag doet Nico Stoter, leider van GVT mee aan de Ned. kampioenschap pen heren turnen te Rotterdam. Zondag wordt de finale jeugdcompetitie in Eg mond aan Zee gehouden. Voor GVT ko men hier twee ploegen uit: meisjes tot en met 12 jaar en meisjes 13 tot 16 jaar. Beide ploegen komen uit in de A-finale. Wandeldag Donderdag 12 mei wordt de Bonds- wandeldag gehouden. Deze dag is GVT toegewezen door Hollands Noorder Kwartier. De route gaat vanaf 't Horntje door de duinen, zee en Den Hoorn. De start is van 9.00 tot 12.00 uur in 't Hornt je. De kosten zijn 73,— per persoon. In schrijvingen kunnen per groep vooraf gedaan worden bij: mevr. Eelman-Grit, Lieuwstraat 14, Den Burg; mevr. Wiersma-Geus, Burgwal 45, Den Burg en de heer H. Keijser, Vloedlijn 41, Den Burg. Deelname is vrij voor iedereen dus ook voor niet-leden. De afstanden zijn 5, 10 en 15 kilometer. Woensdagavond reed de wielervereni ging onder slechte weersomstandighe den een parcours. Niettemin werd er ste vig doorgetrapt. Bij de C-jeugd was de uitslag als volgt: 1. Stephan Kikkert, 2, Bas Graaf, 3. Frans Witte, 4. Udo Visser, 5. Marco Vlier. Bij de B-jeugd was de overwinning voor: 1. Robert Kikkert, 2. Jos van Heer waarden, 3. Dennis Boomstra, 4. Simo- ne Winter. Bij de A-jeugd werd Evert Koopman eerste; 2. Bas Vaars, 3. Robert Visser, 4. Tymen Wit. De overwinning in de B-poule was voor: 1. Piet Roeper, 2. Gerrit Terwindt, 3. Simon Appel. Bij de A-poule was de eerste plaats voor Edo Kooiman, 2. Nico Evers, 3. Mark Bakelaar. was er een getuige die verklaarde dat jongens in het kantoortje waren geweest en even later hoorde dezelfde man een brommer, waarvan het geluid hem be kend voorkwam. Alle lichten werden ge doofd en even later reden de inbrekers langs het tankstation. Bij de Rozendijk werden ze met de buit aangehouden. Een onschuldige blunder weet Lauwrens zich nog te herinneren uit zijn uniform- tijd. Hij was toen o.a. belast met milieu zaken en ontdekte bij Oosterend een ille gale vuilstortplaats. „Ik zocht met rot naar aanwijzingen van wie dat vuil af komstig was." Een „op heterdaad" van de eerste orde lag in het verschiet toen hij een boer een wagen met takken zag lossen bij de vuilstort. Nijhuis zag zijn kans schoon en gaf de man te verstaan dat dit niet mocht, waarop de boer hem Voor het nemen van vingerafdrukken (foto) is de rijkspolitie aangewezen op sterk verou derde apparatuur". Voor het nemen van fo to's van verdachten moet men ook improvise ren en dat kost veel tijd. Voor de goede orde: de ,,verdachte" op deze foto is een vrijwilliger met een onbeschreven strafblad. weggewerkt. Blom antwoordde: ..Al kreeg ik haar cadeau". De vrouw was niet moeders mooiste, maar bleek nog wel over een redelijk reactievermogen te beschikken. „Ik kreeg me daar toch een rotschop." Ze hebben ook goede herinneringen aan een één april grap voor scannerbe zitters. Via de politieradio werd leven secht de indruk gewekt dat een vlieg tuigje een noodlanding had uitgevoerd bij Paal 17 en dat de dienst Luchtvaart onmiddellijk moest worden gealar- brengst van zijn handel verstopt in de pop van zijn baby. Verder vonden Blom en Nijhuis hard-drugs en valse rijbewij zen en het leverde een reisje naar Duits land op om de zaak juridisch rond te maken. Een uitstapje dat er nu, gezien de be zuinigingen niet meer in zou zitten. „Je kunt gerust stellen dat alleen al door de benzinestop onderzoeken worden be lemmerd. Veel werk zou beter en sneller afgehandeld kunnen worden." Dat geldt natuurlijk ook voor de uniformdienst en Blom en Nijhuis zijn met hun collega's niet erg te spreken over deze maatregel. „Een wachtmeester op de fiets, oké, dat kan best maar je moet toch met een au to de weg op voor een verkeerscontrole. Anders rijdt iedereen door." Met afgunst wordt gekeken naar col- De Texelse A en B-junioren selec ties waren afgelopen zaterdag deel nemer aan de tiende editie van het traditionele „Cees van Rootselaar" toernooi in Den Helder. Naast beide Texelse deelnemers deden aan dit sterk bezette toernooi A-junioren teams uit Den Helder en Alkmaar mee. De A-junioren selectie werd door bijna alle wedstrijden te win- ien kampioen van dit toernooi en kwamen zo in het bezit van de wis selbeker. De B-junioren selectie be taalde een zesde plaats. Het eerste succes, althans het eerste toernooi dat door een Texelse selectie winnend werd afgesloten. Al is dit toer nooi natuurlijk niet te vergelijken met het Noordhollands kampioenschap voor A- selecties in Amsterdam. Qua sterkte zijn deze twee toernooien veel sterker bezet, maar een paar jaar geleden had de A- junioren selectie dit toernooi zeker niet gewonnen. Het is de afgelopen twee jaar duidelijk gebleken dat in het selec- tieniveau duidelijk stijgende lijn is waar te nemen. De Texelse jeugd heeft zich goed aangepast aan het zaalvoetbalni veau van de vaste wal. Vooral het instel- !en van een junioren-B selectie begint nu vruchten af te werpen. De Texelse A- jumoren selectie begon het toernooi niet sterk. Tegen de veel jongere Texelse B- lunioren werd een krappe 1—0 zege be taald maar een gelijkspel was zeker voor ta B-junioren niet onverdiend geweest, m de derde wedstrijd ontmoette men tat team van HRC dat tot op dat ogen- tak slechts één verliespunt had. Texel wist ook deze wedstrijd te winnen en kwam daardoor alleen aan de leiding omdat naaste concurrent Pelikaan uit Alkmaar ook al een verliespunt tegen "et zwakke BKC had moeten incasse ren. Ook WGW, al twee maal eerder Winnaar van dit toernooi werd het slacht offer van de Texelse A-junioren selectie, iets wat hard aankwam bij deze ploeg. Texel begon steeds sterker te spe len met als beste man keeper Bernard le- penburg die door zijn fantastische goal- werk meerdere malen zijn ploeg voor verlies behoedde. Texel moest slechts één verliespartij incasseren en dat was tegen een zg. Polderse selectie. Tevreden Tegen Pelikaan speelde Texel erg goed. Al snel nam men een 2—0 voor sprong wat het kampioenschap in feite al zeker stelde. Dat Pelikaan kort voor tijd nog terug kwam tot 2—1 kon Texel niet al te zeer verontrusten en deze wedstrijd werd winnend afgesloten. Co ach Klaas van de Berg die voor dit toer nooi de volgende spelers had geselec teerd: Bernard lepenburg, Jan Hein Stu- dulski en Wim van Veen (De Koogel), Frank Riteco (Gamma), Martin Bootsma (Datsun) en Bert Witte, Dirk Drijver en Abjan Witte (Dubbeldik) toonde zich na afloop zeer tevreden. Coach Jan Raven van de B-junioren selectie had de volgende spelers selec- teerd: Koen Zijm, Leendert Eelman en Marijn Manuels (De Koogel), Arjan van de Knaap en Ruud Beerling (Alkema), Marcel Boogaard (Buro Eelman) en de debutanten Robert Daalder (Ratronics) en Ingmar Moerbeek (Citroen). Deze se lectie speelde een zwaar toernooi aange zien dat ze (op BKC na) alleen maar te gen A-juniorenteams moesten spelen. De tegenstanders waren fysiek een stuk sterker. Toch is de prestatie die de B- junioren leverde met een gelijkspel en winst op BKC zeker goed te noemen. De beide selecties gaan zich nu opmaken voor het Sal Abrahams toernooi op 28 mei in Amsterdam, wat ook wel het offi cieus kampioenschap van Nederland wordt genoemd.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7