öningbouwvereniging /vil onderhoudsdienst IN CATHARINAHOEVE KUN JE HEEL TEXEL OPETEN.... UÜMIHI.UW1 -m tarten met CV-ISO geld Weer actie voor school Akoön in de Molukken f ,,Het kleinste bordeel in Texas" Pierenstekers verliezen kort geding L7//R ieen restaurant laast apotheek Texelaars naar EO familiedag PTT mag bomen kappen Geen krant na Pinksteren ftlJDAG 20 MEI 1383 TEXELSE COURANT PAGINA 13 Het bestuur van de Woningbouwvereniging Texel gaat uitvoerig onderzoe- in of het instellen van een dienst voor onderhoud aan de eigen woningen nancieel haalbaar is. De leden van de vereniging waren dinsdagavond op jaarvergadering in hotel De Lindeboom unaniem van mening dat een der- lijke dienst een snellere en goedkopere service voor de huurders betekent, eerste instantie wordt gedacht aan een onderhoudsteam van twee perso- jn die full-time allerlei kleinere technische werkzaamheden kunnen uit eren op het gebied van schilderen, electra, metselen, timmeren, etc. Dit ee leeft al veel langer bij de vereniging maar krijgt door de teruggave van 00.000,— van de aannemer die het uit de hand gelopen ISO-project uitvoer- meer perspectief. Zoals bekend is de Woningbouwvere- jing met genoemde aannemer tot ereenstemming gekomen over een ge- eltelijke teruggave van de overschrij- ngen. Dinsdagavond werd duidelijk t het bedrag van drie ton in deze f( trijd" het maximaal haalbare voor de "%eniging is. Van het bestuur kwam het orstel om dit geld, dat in principe vrij ie besteden, te reserveren voor een ei- onderhoudsafdeling. |Het geld zou gebruikt kunnen worden jr de aankoop en inrichting van een iuw woningbouwkantoor waarin dan ik een werkplaats is opgenomen. Di- ;teur Hans Wendrich gaf een uitleg 'er de nu nog vage plannen en had glo- uitgerekend dat een dergelijke jnst met twee medewerkers bij een stand van ongeveer 850 huizen finan- tel haalbaar kan zijn. ,,We zitten net n de grens en daarom zou het goed i als we dit bedrag als opstartmoge- heid gebruiken." Reserve Het aantal van 850 woningen hoopt vereniging in 1985 te bereiken. Mo- inteel wordt al het onderhoudswerk [besteed en dat kostte de vereniging rig jaar ruim vier ton. Enkele leden mden een eigen onderhoudsploeg zo ilangrijk dat ze het voorstel deden entueel ook de algemene reserve voor doel aan te spreken. Teruggave van het bedrag aan de urders (die indertijd na de overschrij- igen van het project een huurverho- tg moesten slikken) is principieel juist, iar levert slechts een huurverlaging 1 n drie kwartjes op, zodat werd beslo- i het geld voorlopig te reserveren. De vereniging heeft nog een grote hterstand in het onderhoud aan de jningen en de optimistische verwach- I van het bestuur is dat dit binnen en- jaren is weggewerkt, werd niet door leden gedeeld. Dirk Terpstra vreesde men steeds achter het dreigend ver- aan zou rennen. De mededeling dat jaar 122 woningen helemaal nieuw in verf worden gezet, kon hem niet irtuigen. )ok de achterstand in huurbetaling gde onder de 45 aanwezigen voor een ie discussie vooral omdat men vrees- dat dit verschijnsel door de economi- le teruggang alleen maar toe zal nen. Regeling Sepleit werd voor het treffen van be- ngsregelingen voor mensen in finan- le nood. Hans Wendrich kon meede- dat dit al gebeurt. Maar het pro em is dat mensen in financiële proble- n pas komen praten na drie aanma- gen en een bezoek van de deurwaar- ,,lk wil met iedereen overleg plegen ir het betalen van huur of naar andere ossingen zoeken, maar ze moeten komen", aldus Wendrich. Hij onder- ïde dat hier sprake kan zijn van laamtegevoel maar dat de schuld per land wel fors stijgt. 'eter Bakker vroeg of mensen met minimuminkomen van een voor hen dure woning kunnen worden overge- istst naar een goedkoper pand. Inci- teel gebeurt dat al, antwoordde ndrich en met wensen inzake wonin- iil wordt rekening gehouden. Peter oor C. Sluiter is een aanvraag in- liend om een café-restaurant te gen bouwen op de parkeerplaats st de apotheek in de We- itraat. Het college heeft de aan eg geweigerd met een minimale lerderheid van stemmen, want ithouder Schilling en Barendregt 'den het verzoek wel honoreren, 'it bouwplan was begin dit jaar ook al lekeurd maar de architect van Sluiter, Visser, heeft protest aangetekend te- berf1 redenen van weigering en krijgt akïopeen paar punten gelijk. Het groot- r)3,P Uemeentebezwaar is echter dat op kt s,rook grond die in het bestem en Bogsplan uit 1965 is bestemd voor bij- Bbouwen een gedeelte van het hoofd- g Bbouw komt en dat de aanvraag niet ^okt met het gemeentebeleid om de "cavestigingen in Den Burg te con iferen in het centrum. In het nieuwe emmingsplan is op die plaats geen iwblok opgenomen en als dat toch zou gebeuren moet er een woning 'en, oordeelde de afdeling ruimtelijke ining. Bakker zei dat momenteel de schijn wordt gewekt dat de woningnood af neemt omdat aangeboden woningen va ker worden geweigerd. „Men kan de ge vraagde huur gewoon niet opbrengen en móet wel nee zeggen." Niet op nummer Daarop kwam de vraag van Jaap Huisman of het toewijzingsbeleid van woningen niet op de helling moet. Toe wijzing geschiedt bij de vereniging op lidmaatschapsnummer. Huisman zei dat dit systeem in deze tijd niet meer kan. „De huursubsidies en inkomens gaan achteruit en de woonlasten stijgen. De mensen met de laagste inkomens lopen bij dit systeem het risico in een duur huis gezet te worden, terwijl anderen die niet urgent zijn maar al heel lang lid van de vereniging (dus een laag nummer heb ben) met een goedkoop pand aan de haal gaan." De Vereniging van Nederlandse Ge meenten is momenteel bezig met een studie over deze problematiek en ook van rijkswege staan maatregelen op sta pel. Voorzitter Henk van Wijk deelde mee dat het bestuur zich zal buigen over een ander toewijzingssysteem maar dat dit wel in samenwerking met de ge meente zal gebeuren. Huisman legde er de nadruk op dat in het systeem in ieder geval een koppeling moet komen tussen inkomen en huur. „Nu kan iemand met een eigen huis die al jaren lid is zijn pand verkopen en bij inschrijving op een wo ning van de vereniging is hij meteen aan de beurt. Zo iemand is helemaal niet ur gent", aldus Huisman die enige repliek kreeg van Wendricht. Hij vertelde dat een groot deel van de leden lid blijft om „te zijner tijd" recht te hebben op een huurwoning. Wendricht was van me ning dat men niemand dat recht kan ont nemen, maar dat wel rekening moet worden gehouden met het inkomen van die huurder. „Toewijzing naar inkomen is in deze tijd zeer reëel", aldus Wendrich. Overdonderd Naast de dagelijkse ochtendopenstel ling van het kantoor houdt het dagelijks bestuur van de woningbouwvereniging elke derde maandagavond van de maand spreekuur voor leden, waar prak tisch geen gebruik van wordt gemaakt. Dirk Terpstra had de indruk dat het con tact met de leden veel beter kan, vooral wat betreft gevallen die zich na een gesprek op het kantoor „overdonderd of niet begrepen voelen." „Die mensen moeten de kans hebben om hun verhaal te doen", aldus Terpstra, die dit een taak vond voor de taakgroep huurderscontacten. Ook vond hij dat de ze taakgroep cursussen zou kunnen or ganiseren op het gebied van sociale wo ningbouw zodat een kader van leden technisch en financieel meer beslagen ten ijs kan komen. „Ik heb zelf zo'n cur sus gegeven en gemerkt dat er behoefte aan is", aldus Terpstra. Geen uitspraak De vergadering kreeg nog een emotio neel einde toen Jaap Huisman in de rondvraag voorstelde dat het bestuur ad hesie betuigt aan de protesten uit de wijk Noord-West tegen de bouw van 15 garageboxen op een thans als kin derspeelplaats gebruikt terrein. Zoals be kend heeft de gemeente een protestbrief van de bewoners uit de omliggende stra ten ontvangen maar is het college van plan vast te houden aan het geldende bestemmingsplan, zodat de koopgara ges er bij voldoende animo komen. Het bestuur van de vereniging wilde in de rondvraag nog geen standpunt inne men. Enkele bestuursleden gaven te kennen de problematiek eerst te willen bekijken. „We doen wel een uitspraak maar niet vanavond", was het verweer. Dat leverde enkele boze reacties op. Huisman: „Het gaat om koopgarages in een wijk met huizen van de vereniging, uw huurders zijn tegen en die moet u steunen." Democratisch Hans Wendrich zei dat hij al bij het grondbedrijf had gevraagd of de plannen gewijzigd kunnen worden en daar was hem meegedeeld dat de woningbouw vereniging bij de bouw van de huizen wist dat er garages konden komen. De aanwezige wethouder Daan Schilling zei dat het vaststellen van het bestem mingsplan met de garages democratisch tot stand is gekomen en dat het protest van de 40 omwonenden voor hem nog geen reden is af te zien van de bouw. In het bestuur werd de aftredende en her kiesbare G. Terpstra herkozen en me vrouw L. Gedekink werd gekozen voor de aftredende mevrouw Peters-Lok. Laatstgenoemde zat zeven jaar in het bestuur en kreeg als dank voor haar in zet een cadeaubon en een bos bloemen. Texelaars die zaterdag 28 mei willen meedoen aan de jaarlijkse familiedag van de Evangelische Omroep in de Jaar beurshallen te Utrecht kunnen gebruik maken van gezamenlijk bustransport vanuit Den Helder. Zij kunnen daartoe contact opnemen met Gerard Huisman, telefoon 02220-4478. De EO familiedag is een dag van zang, muziek, meditatie en overdenking. Voor kinderen van 4-12 jaar is in een van de hallen een apart kin derfeest. Aan de dag wordt onder meer meegewerkt door Henk Binnendijk, de Urker zangers, de gebroeders Brouwer en Renate Heemskerk. rondememers-aktiviteitenl Maarten Hoogenbosch van het ee thuis Catharinahoeve wilde in zijn bedrijf een origineel Texelse produkt serveren. De keus viel op eenTexel se pannekoek" in een ultra-Texelse uitvoering. De pannekoek heeft de vorm van het eiland en wordt over dekt met Texelse produkten, die worden meegebakken: stukjes ap pel van Keijser van Molenbuurt", schapenkaas van Don Bosco, Texelaar-kaas van De Eendracht en lamsham van het lamsvleesbedrijf Texel. Verder komt er nog wat peter selie, ui en tomaat aan te pas. Genoemde produkten worden niet ge lijkmatig in de pannekoek verwerkt, maar worden zeer plaatselijk aange bracht, vooral daar waar men de produk ten ook in het echt vindt. De stukjes Begin dit jaar heeft het college in beginsel goedgekeurd dat de PTT twee bomen kapt die in de weg staan op het parkeerterrein achter het postkantoor in Den Burg. Voor de vergunning was wijziging van een eerder overeengekomen grond ruil noodzakelijk. De afdeling alge mene zaken greep deze gelegenheid aan om ervoor te pleiten de bomen te laten staan. In het advies aan het college wordt opgemerkt „dat een gezonde boom niet moet worden gerooid omdat enkele chauffeurs niet bedachtzaam kunnen rij den." In 1979 kwamen deze bomenpro- blematiek en het ruimtegebrek van de PTT ook al ter sprake en toen besloot het college om door middel van een nieuw inrichtingsplan de PTT meer ruimte te geven zodat de bomen konden blijven staan. B en W hebben deze argu mentatie nu naast zich neergelegd en houden vast aan de eerder gedane uit spraak: een kapvergunning wordt verleend. schapenkaas zijn op de gebakken land kaart dus te vinden bij Oudeschild en de appels bij De Waal. Het idee van een landkaart wordt nog versterkt doordat met de gemalen peterselie de dennen bossen worden aangegeven.... Bij het bepalen van het formaat van de pannekoek is ervan uitgegaan dat de ze „maagvullend" moest zijn, want neerkwam op een lengte van 35 centi meter. Maarten Hoogenbosch en zijn broer Dirk kunnen de pannekoeken snel produceren, niet met pannen maar op een grote bakplaat. Het beslag wordt daarop gegoten binnen een losse door Maarten (die vroeger een tijdje in een smederij heeft gewerkt) vervaardigde ij zeren ring in de vorm van Texel, gemaakt met behulp van de WV landkaart. De Texel pannekoek die 712,50 kost blijkt een commercieel succes te zijn. Veel mensen vinden het leuk om Texel van de Hors tot de vuurtoren op te eten en daarbij te ervaren dat elk stukje van het eiland anders smaakt. Het is de bedoe ling degenen die dit menu bestellen van een foldertje te voorzien waarin iets wordt verteld over de Texelse produkten die in de pannekoek zijn verwerkt. Maar ten Hoogenbosch denkt op die manier goede zaken te zullen'doen en boven dien een effectief stukje promotie te bedrijven. Ergens op het platteland van Texas, vlakbij het stadje Gilbert, staat al meer dan 100 jaar een heel plezierig bordeeltje, de Chicken Ranch. Het wordt kundig gerund door juffrouw Mona (Dolly Par- ton) die er op toeziet dat de kwaliteit en de goede sfeer wordt gehandhaafd. De sherrif van Gilbert, Ed Earl Dodd (Burt Reynolds), knijpt een oogje dicht, ook omdat hij zelf al jaren met Mona schar relt. Deze vredige gang van zaken wordt ruw verstoord als een op sensatie be luste ombudsman van een omroep in Houston, Meivin P. Thorpe (Dom DeLui- se) zich ermee gaat bemoeien. Door de daaruit voortvloeiende publiciteit krijgt Ed Earl, daartoe aangezet door de bur gemeester van Gilbert en enige lokale zakenlui, Mona zover haar bordeel twee maanden te sluiten. Maar niet nadat het jaarlijkse feesta- vondje van een football team op de Chicken Ranch heeft plaatsgevonden. En juist op die avond dringt Thorpe met een filmploeg de ranch binnen, met de sastreuze gevolgen. Ed Earl probeert de zaak nog te redden door persoonlijk bij de gouverneur van Texas voor Mona te pleiten, maar het mag niet meer baten: de ranch moet voorgoed dicht. De hele affaire is ook ten koste gegaan van de verhouding tussen Ed Earl en Mona, maar op de laatste dag zoekt hij haar op terwijl ze haar koffers al heeft gepakt en vraagt haar ten huwelijk. En natuurlijk zou Dolly Parton Dolly Parton niet zijn als ze niet ook in deze film enige onver valste country-songs waarvan o.a. „I will always love you" ten gehore zou brengen. „Het kleinste bordeel in Texas" is te zien van donderdag tot en met dinsdag. Toegang 16 jaar. Nimh Mrs. Brisby, weduwe van Jonathan, moet met haar gehele muizenfamilie ver huizen wanneer het voorjaar aanbreekt en de boer Fitzgiboons het land, waarin hun nest ligt, gaat omploegen. Haar zoon Timothy is ernstig ziek en mag niet naar buiten. Mrs. Brisby zoekt naar een oplossing. Jeremy, de kraai, brengt haar naar de grote uil, die voor alles raad weet. Uilen eten echter muizen en Mrs. Brisby is doodsbang de grote uil op te zoeken. Ze wordt gerust gesteld wan neer ze hoort dat uilen alleen bij donker muizen eten. De grote uil raadt haar aan naar de ratten te gaan, die onder de ro zenstruik van boer Fitzgibbons huizen. Hoewel de ratten en de muizen gezwo ren vijanden zijn zegt de grote uil dat de ratten haar zullen helpen uit dankbaar heid tegenover haar overleden man Jo nathan, die de ratten bevrijd heeft uit het Nationaal Instituut voor Mentale Hygië ne waar de ratten aan verschrikkelijke wetenschappelijke proeven werden onderworpen. Deze ratten zijn door verschillende proe ven buitengewoon intelligent geworden. Mr. Ages, een oudere muis en apotheker van beroep, brengt Mrs. Brisby naar Ni- codemus, de leider van de ratten van Nimh. De ratten slagen er in het huis van mrs. Brisby in veiligheid te brengen. „Het geheim van Nimh", een schitte rende tekenfilms met tovenaars, boeven en helden is te zien als zondagmatinee, maar de film is ook zaterdag (luilak) mor gen te zien. De deur van het City theater gaat dan om kwart over vijf open, de voorstelling begint om half zes. De toe gang is 75,— p.p. Voor de zondagmati nee kost een kaartje 76,— p.p. De vijf Texelse pierenstekers heb ben het kort geding verloren dat an derhalve week geleden tegen hen was aangespannen door de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonu menten. De president van de Alk- maarse Rechtbank, Mr. Attema, oordeelde dat de pierenstekers op grond van het "huurrecht toegang tot het wad bij de Schorren ontzegd kan worden. Als men toch in dit gebied blijft pierenspitten kan van de vijf Texelaars een boete van 71000— per overtreding worden geëist. De uitspraak van de rechtbank is ver rassend in die zin dat beide partijen in hun pleidooien weinig of geen aandacht hebben geschonken aan de rechten van de huurovereenkomst die is afgesloten met de eigenaar van het gebied het Waterschap. Mr. Attema oordeelde dat op grond van het huurrecht dat bepaalt: „dat men zich dient te onthouden van inbreuken op het huurgenot en de huurverhouding mag niet door derden worden verstoord." De advocaat van de pierenstekers, Mr J. Feikema, wees in zijn pleidooi wel op de huurovereenkomst die met het sym bolische bedrag van 7600,— per jaar door hem als een „schijnhandeling" werd omgeschreven. Deze mening deelt de president van de Alkmaarse recht bank dus niet en Mr. Attema ging ook niet in op het vorige week nog omstre den „zelfstandig belang" van Natuur monumenten. De pierenstekers overwe gen hoger beroep tegen de uitspraak. In verband met het uitvallen van de tweede pinksterdag als werkdag zal er dinsdag. 24 mei geen Texelse Courant verschij nen. Lezers en adverteerders worden verzocht hiermee rekening te houden. v 'h langevold en .De RooykJjv Den Burg Te*ei Dit jaar organiseren J. F. Halsema en zijn vrouw H. T. Halsema-Wattimena uit Den Burg weer een actie om geld in te zamelen voor de school in Akoön. een dorp op het Molukkeneiland Nusa Laut. Bij familiebezoek op dit eiland ter grootte van Texel viel het hen vijf jaar geleden op dat de school daar zeer krap in de middelen zat. Zelfs geld om krijt en pennen te kopen was er niet Teruggekomen organiseerden zij in 1979 een actie die omstreeks 73500,- op bracht. Dat geld is nu op, zodat er een nieuwe inzameling komt. Daartoe is een soort markt, de Pasar Akoön, georganiseerd op 11 juni in De Schakel. Evenals de actie van vier jaar geleden gaat de organisatie over auspiciën van het bestuur van de N.H. kerk te Den Burg. Op de Pasar zullen diverse authen tiek Indonesische artikelen als sarongs en krissen te koop zijn die door het echt paar Halsema zelf zijn aangeschaft in dat land, of door-andere vertrouwde perso nen. Er is bij de voorgaande actie scherp op gelet dat het geld inderdaad aan leer middelen werd besteed. De eerste keer dat er voor 72500,— aankopen werden gedaan waren de heer en mevrouw Hal sema zelf mee om toezicht te houden. Dat geeft een optimale garantie. Afge zien van het feit dat dan op de uitgaven gelet kan worden, kan er ook aan mee gewerkt worden dat inderdaad de juiste dingen worden gekocht. Dat is daar moeilijker dan hier, voor vijftien dezelfde schoolboeken moeten al gauw zes of ze ven winkels worden bezocht. Toen verleden jaar die resterende 71000,— die tot dan toe door de familie Halsema in beheer werd gehouden, werd overgemaakt is een commissie van toezocht mee geweest bij het „winke len". Deze commissie bestond onder meer uit de plaatselijke predikant en an dere vertrouwde personen. Het dorpshoofd Tahapary bezocht vo rig jaar familie in ons land. Hij is toen ook op Texel geweest, waar hij tijdens een N.H. kerkdienst een dankwoord heeft uitgesproken. Rijsttafel De pasar van 11 juni wordt omstreeks 16.00 uur geopend Tot 18.00 uur zal elk kwartier een film te zien zijn, die Halse ma op Nusa Laut heeft opgenomen. Naast de al genoemde artikelen worden er schilderijen uit Indonesië verkocht. In de zolderruimte van de Schakel zijn voortdurend kinderspelen. Van 18.30 tot 20.00 uur kan men van een door me vrouw Halsema bereidde Indonesische rijsttafel genieten. Daarvoor is het wel nodig vooraf plaats te bespreken, voor een tientje per persoon, kinderen half geld. Opgave is mogelijk bij Halsema (02220-40631 en bij de familie Wieten (02220-2411Zondag 12 juni is de collec te in de N.H. kerk ook bestemd voor de ze actie.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 13