Erg nat voorjaar EWALD WITTE BESTE VEEBEOORDELAAR Texelse" ooievaar kwam uit „Het Liesveld Voor het pinksterweeken| ■o c f LAND f BOUW 1) co O O Repetitie Volgend seizoen eilandcompetitie veldvoetbal? PSP-avond over energie Vreemd geld I r r VASTE DATA 21, 22 en 23 mei 1983 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs. Dierenartsen Kerkdiensten Noodslachtingen Rijkspolitie Kustwacht Eierland Brand/ambulano Oud papier PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 20 Ml Begin maart werd er in de landbouw gedacht aan een vroeg voorjaar. De gronden droogden goed af en de temperaturen waren goed. De eerste gra nen en erwten zijn toen reeds gezaaid. Het gras ging vrij vlot groeien. Na half maart is de regen spelbreker geworden met het gevolg dat er thans nog granen, erwten, suikerbieten en pootaardappelen gezaaid c.q. gepoot moe ten worden. Dit geldt speciaal voor de zwaardere gronden en gronden die een matige tot slechts ontwatering hebben. Op de lichtere en goed ontwaterde gronden is de situatie veel gunstiger, daar zijn praktisch alle gewassen ge zaaid en gepoot. Dit is ook niet altijd gebeurd onder ideale omstandighe den. Ook al was de bovengrond re delijk afgedroogd dan kwam het voor dat de ondergrond zich toch nog liet versmeren. Ook de veehouders op de zwaar dere gronden hebben te kampen met het natte land en de voederwin ning is erg moeilijk. Bij het weiden vertrappen de runderen gemakkelijk de zode terwijl het gemaaide gras te lang op het land blijft zwerven. Ruwvoederwinnlng Nu er praktisch alle dagen wel enige milimeters regenwater valt is het bijna onmogelijk om goed voorgedroogd kuil- gras te winnen. Het gevolg is dan ook dat het maaien wordt uitgesteld. Het grasgewas gaat plaatselijk legeren. Het wachten op droog weer met de kans dat er een droger produkt kan worden ge oogst is de hoop. Deze afwachtende houding heeft ook grote bezwaren om dat het grasgewas ouder wordt en daar door in kwaliteit terug loopt. Ook de her- groei na het maaien zal daardoor be hoorlijk vertraagd worden, vooral als er een drogere periode op gaat volgen. Op tijd maaien geeft bij onstandvastig weer nadelen maar het niet maaien kan grote re nadelen geven. Dit vooral om op tijd weer voldoende goed weidegras te krij gen voor het melkvee. Gelukt het niet om het gras goed voorgedroogd in de kuil te krijgen binnen een week dan kan een toevoegingsmiddel een oplossing geven. Toevoegmiddelen Om het slagen van graskuilen te ver groten bij regenachtig weer is er een mo gelijkheid om melasse aan het grasge was toe te voegen. Dit kan plaatsvinden door de melasse over de kuil te verdelen, met een speciale tank op de kuilgraswa- gens en over de wiers. Belangrijk hierbij blijft het dat de melasse goed in het grasgewas wordt verdeeld. Dit is moge lijk door over de wiers de melasse te ver spreiden met een gier/vacuumtank met daaraan een spreidbord. Over de wiers is een toevoeging van 5% melasse aan het grasgewas voldoende. Bij een normale opbrengst van 3500 kg droge stof per ha komt dit neer op 6 tot 700 kg melasse per ha. Is de opbrengst hoger dan zal er meer melasse per ha gebruikt dienen te worden. Ook is er een mogelijkheid om zout aan niet goed voorgedroogd gras toe te voegen. Van dit produkt wordt 4% gebruikt en uitgestrooid over het ge schud gewas. De voorkeur gaat echter uit naar het toevoegen van melasse aan niet goed voorgedroogd kuilgras. Inkuilen Uit onderzoek blijkt dat het sla gingspercentage van de graskuilen wordt verhoogd wanneer dit produkt aan de kuil wordt gereden als het gras- gewas is doorgesneden. Dit is mogelijk met de veldhakselaar en de opraapdo- seer c.q. opraapsnijwagens. De kans op boterzuurvorming wordt verkleind van wege een gelijkmatiger verdeling van de droge stof in het kuilgras. Blijft het weer onstandvastig dan valt te denken om het grasgewas vanaf de stam te laten maaikneuzen. Vanuit het verleden zijn er met dit systeem op Texel goede resultaten bereikt. Belangrijk bij de ruwvoederwinning blijft dat het ge maaide gewas binnen een week van het land is. Dit kan bij goed weer plaatsvin den zonder toevoeging. Blijft het ge- M 00 0> C 0> (0 t- 0) 28, 29, 30 juli 1983 Secretariaat: Ankerstraat 32, 1794 BJ Oosterend. maaide gras langer liggen dan loopt de kwaliteit sterk terug en de hergroei wordt eveneens vertraagd. Akkerbouw Hoewel onder soms minder goede on dergrondomstandigheden zijn de meeste gewassen gezaaid. Anders ligt het bij het poten van de aardappelen, en dan ook weer op de zwaardere gronden of gronden met een matige tot slechte ontwatering. Naar schatting zal hier nog 50% van het areaal gepoot dienen te worden. Voor de overige gewassen zoals zomergraan, erwten, suikerbieten en snijmais gaat het nog om enkele perce len en dat is dan ook van bedrijf tot be drijf verschillend. Welke invloed deze erg natte voorjaarsperiode op de uiteindelij ke opbrengsten voor de agrariërs zal hebben is moeilijk te voorspellen. Wel kan aangenomen worden dat 1983 aan merkelijk lager uit zal komen dan 1982 toen alles vrij voorspoedig groeide. Het is bekend dat gewassen die onder natte omstandigheden opgroeien een lagere voedingswaarde hebben en tevens een slecht wortelstelsel. Verdrogen bij het uitblijven van neerslag is dan ook spoe dig waar te nemen. Ditzelfde geldt voor groeiafwijkingen in akkerbouwgewas sen. Granen maar ook erwten laten een slechte structuur spoedig zien door het geel worden van de bladeren en achter stand in ontwikkeling. Overbemesting wintergraan De oVëfmestmgvan stikstof op win terrogge en wintertarwe kunnen de op brengst aan korrel positief beïnvloeden. Deze overbemesting dient plaats te vin den op winterroge zodra de aar zicht baar wordt. Bij wintertarwe is dat wan neer de eerste knoop van de stengel bo ven de grond voelbaar wordt. Bij wintertarwe kan een derde gift de op brengst aan korrel ook nog behoorlijk positief beïnvloeden. Deze derde stikstof gift wordt gegeven in stadium 8 9 van de Feekesschaal. De tarweplant heeft dan zijn laatste blad nog opgerold en de aar begint te zwellen. Hierbij is het ton getje van het laatste blad net zichtbaar. Bij winterroge valt te denken aan een overbemesting van 40 tot 60 kg zuivere stikstof per ha. Als tweede gift nog eens 30 kg zuivere stikstof. Uiteraard moet er bij het vaststellen van de hoeveelheid stikstof wel gekeken worden naar de stand van het gewas. Een vette stand vraagt minder dan een schrale stand van het gewas. Het is zeker raadzaam om in alle gevallen toch tot het besluit te ko men om de overbemesting met stikstof aan de bovengenoemde graangewassen te geven. De hiervoor te maken kosten worden ruimschoots goedgemaakt door een hogere korrelopbrengst. Donderdag 19 mei De raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. De agenda vermeldt onder meer bespreking van het voorbe reidingskrediet voor de sportaccommo datie te Oudeschild, het dienstverband van de Recreaktief-mensen en de ver koop van de onderwijzerswoning Som- meltjesweg 1, De Waal. De sectie sport, recreatie en lichamelijke opvoeding heeft een openbare vergade ring in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over het plan om de sporthal uit te breiden ten behoeve van de tennisclub, de overvloer van de Burg. De Koning-hal, de verbete ring van de ijsbaan in Den Burg, de tarie ven voor de trainingsvelden voor andere gebruikers dan voetbalvereniging, de toestand van het dak van de sporthal en het verdeelrooster voor het gebruik van binnensportaccommodaties. Vrijdag 20 mei In dorpshuis d'Ouwe Ulo komt de Foto kring Texel bijeen; 20.00 uur. De PSP heeft een avond over energie in dorpshuis d'Ouwe Ulo, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 21 mei Ter gelegenheid van Luilak draait in City theater om 5.30 uur de film „Het ge heim van Nimh". Tussen 5.00 en 7.00 uur is er „dauwzwemmen" in het bad Molenkoog. In De Lindeboom geeft The Dutch Swing College Band een promotiecon cert in verband met het op handen zijn de jazzfestival, aanvang 21.00 uur. Voor de tweede maal werd afgelo pen dinsdag de jaarlijkse Texelse veebeoordelingswedstrijd gehou den. Ditmaal op de boerderij van M. van Exel in Eierland. Ewald Witte slaade erin zijn titel te prolongeren. De wedstrijd werd gekenmerkt door een strakke organisatie en een goe de opkomst. Er waren dit jaar 27 deelnemers tegen vorig jaar 13. Die toename werd hoofdzakelijk veroor zaakt door leerlingen van de land- bouwafdeling van het Beroepsonderwijs. Geen van hen viel overigens in de prij zen, vooral omdat de gestelde tijd van twintig minuten om vier koeien te beoor delen te kort voor hen was. De organisa tie is daarom van plan volgend jaar een aparte categorie „leerlingen" in te stellen. Ewald Witte werd ook al eerste bij de voorronde. De deelnemers moesten in deze fase van de strijd vier koeien schrif telijk beoordelen op een speciaal meer- keuzeformulier. Per koe moesten zestien punten als kruisvorm, bespiering, lengte en diepte van de uier worden beoor deeld. Dit bleek dus alleen voor ervaren veehouders in de gestelde tijd haalbaar. De winnaars van deze ronde kwamen in de tweede ronde. Daar moesten vier koeien op volgorde worden gezet, met de beste voorop. De keuze moest mon deling worden gemotiveerd. Vooral bij dit onderdeel was de spanning bij de deelnemers duidelijk merkbaar. De beste zes worden uitgezonden naar de provinciale wedstrijden die later in het jaar in Midden-Beemster gehou den zullen worden. De besten daarvan gaan weer naar de landelijke wedstrij den. De Texelaars die naar de Beemster Het Rode Kruis Texel heeft jaarvergade ring in het Rode Kruis-gebouw aan de Jonkerstraat. Met film. In d'Ouwe ULO is een informatiebijeen komst in het kader van de Brede Maat schappelijke Discussie over het Energie beleid; 20.00 uur. In de Gereformeerde kerk van Oosterend heeft Peter Zwart een orgelconcert; 20.15 uur. Werken van Bach, Widor, Reinberger, Jan Zwart en eigen werk. Alle deelnemers aan het historisch spel worden opgeroepen om zaterdag a.s. om 19 00 uur aanwezig te zijn op het schoollandje voor een repetitie. Wie wil weten tot welke groep hij of zij behoort kan dat zien op het overzicht dat is aan geplakt bij de ingang van dorpshuis De Bijenkorf. Als er genoeg animo is wil de KNVB volgend voetbalseizoen star ten met een Texelse eilandcompeti tie voor senioren en veteranen voor lager geklasseerde ploegen. Al ge ruime tijd heerste bij enkele vereni gingen ongenoegen over de animo van spelers van lagere senioren teams om aan de vaste wal te spelen en meermalen werd de wens geuit een competitie te starten voor uit sluitend Texelse teams. De KNVB heeft aan dit verzoek ge hoor gegeven en deze competitie wordt ingedeeld bij de reserve vijfde klasse, uit eraard zonder promotiemogelijkheid. De voetbalverenigingen hebben in middels de koppen bij elkaar gestoken en kwamen met een opgave van vier teams. Dat zijn er te weinig voor een competitie maar men heeft het vermoe den dat er voetballers zijn (leeftijd is niet belangrijk) die op deze basis (weerl met veldvoetbal willen starten. Adspirant voetballers kunnen zich tot 10 juni opge ven bij de voetbalclub van hun keuze. Spelen aan de vaste wal is bij deze Texelse klasse dus niet nodig en afhan kelijk van het aantal teams wordt een dubbele competitie gespeeld en ook bestaat er nog de mogelijkheid dat men eens in de 14 dagen speelt. Dit alles wordt besproken op de eilandcompeti- tievergadering die op 13 juni in de kanti ne van SV De Koog wordt gehouden. gaan zijn, op volgorde van plaatsing: Ewald Witte, Edo Rutten, Marcel Witte, Piet Blom, Bouwe Dros en Koos Tjepke-i ma. De organisatie was in handen van de veeteelt-studieclubs, de bekers wer den beschikbaar gesteld door de KI- en de Fokvereniging. Vrijdag heeft de PSP afdeling Texel een avond over energie. Spreker is Henk van Loveren, medewerker van de WED (Werkgroep Energie Discussie), een overkoepeling van meer dan vijftig orga nisaties en instellingen. Deze instanties zijn allen actief op het gebied van milieu aangelegenheden. Samen streven ze naar een ander energiebeleid. Alle groe peringen hebben gekozen voor een energiebeleid dat niet ten koste gaat van mens en milieu en dat bijdraagt aan een duurzame economie. De WED werkt daaraan door in te spelen op de zg. Brede Maatschappelij ke Discussie maar ook langs andere we gen probeert de WED de betrokkenheid van de bevolking bij het energiebeleid tot gelding te laten komen. De energie avond zal dan ook in het teken staan van deze actuele discussie. Iedereen die geïnteresseerd is in deze materie is wel kom in het dorpshuis d'Ouwe ULO in Den Burg, aanvang 20.00 uur. Westduitse marken 100= f110,50 Belgische franken 100=7 5,48 Franse franken 100= 7 36,— Zweedse kronen 100= 7 35,50 Zwitserse franken 7133,50 Deense kronen 100= 7 30,— Amerikaanse dollars 1= 7 2,71 Engelse ponden 1= 7 4,16 Oostenrijkse schilling 100= 7 15,78 Donderdag 26 mei De raadscommissie voor welzijJ heeft een openbare vergadering] raadhuis, aanvang 19.30 uur. leder maandagavond wordt ooi uur een vrije bridgedrive gehoj hotel De Lindeboom, aanvangl uur. SSS3Z Zondag 22 mei De Cocksdorper Kustzeilvereniging heeft een wedstrijd die meetelt voor het club kampioenschap, briefing om 10.00 uur op het strandje. Om 16.00 uur begint in Question te Den Burg de voorronde voor de wedstrijd om de sterkste man van Texel. In Question begint om 21.00 uur Avro's Toppop discoshow met d.j. Krijn Torringa. Maandag 23 mei In café De Kuip in De Koog speelt vanaf 15.00 uur de groep Blue Breeze. Toe gang vrij. Dinsdag 24 mei De raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. Gesproken wordt onder meer over nachtlandingen op het vliegveld Texel, modernisering van de politieveror dening en vergoeding voor de raadsleden. Woensdag 25 mei om 10.00 uur wordt in dorpshuis d'Ouwe ULO de Energie-tentoonstelling geo pend. Tot en met 2 juni is de ten toonstelling dagelijks (behalve op 29 mei en op de avond van 28 mei) te bezichti gen van 10.00-12.00 en van 13.30-17.00 uur. Vanaf 16.00 uur openbare trekking van de Orgelfondsloterij ten kantore van no taris Boswijk aan de Elemert in Den Burg. De ooievaar die in april enkele we ken op Texel heeft vertoeft, was af komstig uit het ooievaarsdorp „Het Liesveld" (Groot-Ammers), waar de vogel in 1978 is geboren. Dat blijkt uit onderzoek van Luc de Bruijn en Mardik Leopold uit 't Horntje. Zij hebben de ongewone bezoeker met meer dan normale belangstelling bestudeerd en brengen daarover uit voerig verslag uit in het eerstvolgen de nummer van „Skor", het blad van de Vogelwerkgroep Texel, waaraan De Bruijn en Leopold zijn verbonden. Zoals bekend arriveerden op 5 april twee ooievaars op Texel, waarvan er één op 7 april doortrok. De andere bleef tot 23 april. Het dier was geringd en door af lezing van het ringnummer was het mo gelijk de herkomst te achterhalen. Het bleek een ooievaar te zijn die ge boren was in het ooievaarsdorp „Het Liesveld". In dit ooievaarsdorp worden ooievaars gekweekt met de bedoeling ze vrij te laten, zodat de ooievaar als broed- vogel voor Nederland behouden blijft. Deze ooievaar werd in 1979 overgebracht naar het ooievaarsbuitencentrum in Her wijnen om daar als „grondooievaar" te Uitsluitend voor spoedgevallen Vao vrijdagavond 18.00 uur t/m dinsdagmorgen 8. uur Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, tel. (02220) 2023. Dokter R. R. Siebinga, Kikkert- straat 12, De Cocksdorp. telefoon (02222) 234. Bij geen gehoor (02220) 2323. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Za terdag, zondag en maandag apo theek geopend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot dins dagmorgen 8.00 uur Telefonisch bereikbaar zaterdag, zondag en maandag van 13.00-14.00 en 18.30-19.30 uur. Zr. J. B. Mannessen, Schoorwal 45, telefoon (02220) 3242. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie: Maandag t/m vrijdag 17.00 - 18.00 uur. Lidmaatschapskaart meebren gen. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het tandheelkundig centrum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. functioneren, dat wil zeggen een vogel die niet vrij rond mag vliegen maar in het buitencentrum moet gaan broeden. Ontsnapt Op 22 juli 1982 ontsnapte de vogel en werd daarna nog een tijd lang in de om geving waargenomen. Later werd deze ooievaar niet meer gezien totdat het dier dus op Texel weer opdook Gedurende twee weken kon deze ooievaar dagelijks worden gezien in de buurt van Oude schild. Daarna vertrok de vogel en werd een week later op 30 april weer gezien in Herwijnen. Daar bezette het dier een nest en doordat het paarde met een daar aanwezig mannetje werd het duidelijk dat „onze" ooievaar een vrouwtje was. We konden de burgerlijke stand van de ze ooievaar bijhouden, doordat ze vlak na haar geboorte een grote genummer de ring om een van de poten gekregen had, die in de loop van haar leven door verschillende mensen, gewapend met sterke verrekijkers, werd afgelezen. Een uitgebreider verslag van onder meer het voedsel en de gedragingen van deze ooi evaar zal te lezen zijn in de volgende „Skor", het blad van de Vogelwerkgroep Texel. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag en maan dag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Dit weekend kan tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. N. Schuijl, tel. (02225) 446. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak telefoon (02226) 413. [jj Alleen voor spoedgevallen tele- L foon (02220) 2527. Zondag, 1e Pinksterdag HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. D. vam Plas, uit Zeist. Den Hoorn 9.30 uur ds. Verbee] Pinksterzendingscollecte De Koog 9.00 uur ds. Pranger 10 30 uur ds. Prar| Pinksterzendingscollecte De Waal 11.00 ds. Verbeek Pinksterzendingscollecte Oosterend 9.30 uur ds. Van Ziji| Langhout, gezinsdienst Pinksterzendingscollecte Oudeschild 11.00 uur ds. D. v.d uit Zeist Pinksterzendingscollecte GEREFORMEERDE KERKENl Den Burg 10.00 uur Ds. R. J. Blaauw 19.30 uur ds. J. Donker Oosterend 10.00 uur ds. J. Do-| 19.30 uur ds. R. J. Blaauw GEREFORMEERDE GEMEEü] Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaaktl j in de Ned. Herv. kerk te DeV| De Waal 9.15 uur Dienst 14.30 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTl Den Burg 10.00 uur ds. Hylker] bediening van de doop, kerkbusje van Den Hoorn collecte Bijzondere Noden BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogtl Den Burg 19.15 uur ds. Stichter] uit Stavoren ROOMS-KATHOLIEKE KERI Den Burg: zaterdag 19.30 uur Dameskoor zondag 10.45 uur Herenkoor| De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild zondag 10.45 uur Den Hoorn zondag 9.30 uur De Cocksdorp zondag 19.00 u| Oosterend zaterdag 19.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Zondag 10.30 uur Openbare ld 11.30 uur Wachttorenstudie Maandag 2e Pinksterdag GEREFORMEERDE GEMEE| Oosterend 10.00 uur Dienst ROOMS-KATHOLIEKE KERI] Den Burg 10.45 uur Damesku] De Koog 9.30 uur Oosterend 10.00 uur Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht plaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM- centrale. Het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie is dage lijks telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten de kantoor uren kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. (tussen 18.00 en 0.800 uur) Het bureau in De Koog is dinsdag en donderdagmiddag geopend van 16 00 tot 18.00 uur. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Bij brand en voor sproedei ambulancevervoer bellen: 2066. Bij geen gehoor l 7797? Voor niet spoed* ambulancevervoer: 02230-- bij geen gehoor 02230-22221 Iedere zaterdagochtend haalt5 ting Texel oud papier, lompd oude schoenen op. Mens* zulke zaken voor tweede 9® beschikbaar willen stellen, verzocht de spullen voor tien u de stoep te zetten. Deze wefj de volgende straten aan de b Molenstraat, Warmoessl Gravenstraat, ZwaaniJ Weststraat, Hollewal. 1 Gasthuisstraat, Julianast^

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2