Commissievergadering n muziekcentrum Oud stuk dijk ontdekt in bouwput Oudeschild bestemmingsplan Oosterend-noord Bang&Olufsen Volop bouwactiviteit bij Woningbouwvereniging MT IK ZEGGEN WOU." 4 SSHSSK0-' 1 f itrandbewaking en nelle rubberboten Opslag mestprodukten bij Oudeschild geeft bezwaar. Baha'i lezing Verkeersveiligheid voor invaliden Speel-o-theek gesloten Jan Brouwer Mantje krijgt luifel Plattelandsvrouwen in zuivelfabriek Dia-avonden over Texel Jaarvergadering Rode Kruis Texelse deelname aan Greenpeace fietstocht: f1350 HAT-eenheden op Maasvlakte" IIJDAG 20 MEI 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De commissievergadering ruimtelijk- en huisvestingsbeleid werd woens- gavond in het muziekcentrum van Oosterend gehouden om de bevolking dat dorp gelegenheid te geven te reageren op de eerste opzet van het atemmingsplan Oosterend-noord. Hoewel er kritiek werd geuit op het btelijke stuk waren de reacties op de plannen voor de nieuwe wijk hoofd- kelijk positief. De kritiek richtte zich meer op de voorgestelde veranderin- n in het al bestaande gedeelte van Oosterend. Bovendien vond men het icht dat het nog een paar jaar zou duren voor er aan Oosterend-noord ge- uwd zou kunnen worden. De Oosterender Ben Daalder haalde i voorval aan van tien jaar geleden, en moest een inwoner van het dorp de luw van zijn huis aan de Mulderstraat ippen omdat op die plek de ontslui- igsweg naar Oosterend-noord zou ko- De fundamenten liggen er nog Daalder maakte zich dan ook nogal ros over de voorspelling dat het nog m paar jaar zou duren voordat de pro lure afgewerkt zou zijn. Ook J. C. peper, voorzitter van de dorpscommis- l, vond die periode rijkelijk lang. On- ïgs stuurde zijn commissie het ge- eentebestuur 24 getekende verklarin- m van Oosterenders die in het dorp n nieuw huis willen bouwen, zonder tbsidie of iets dergelijks. Hij wist niet ie er over een paar jaar daar nog van er zouden zijn, de meesten zouden in wel in een ander dorp zijn gaan wo rn, veronderstelde hij. Dat leek hem n slechte ontwikkeling. Veel jonge ge inen, vooral van kottervissers willen aag in ,,Strend" wonen of blijven Dnen. Speelplein De huizen die achter het speelplein n de Jacob Daalderschool zijn gep- id vonden vrij algemeen afkeuring. Tij- lijk schoolhoofd Albert Hoven waar- huwde dat teveel verschillende soor- i activiteit op een te kleine oppervlak- waren gepland. Het huis dat op de lek van de Botterstraat nog zou kun- n verrijzen vond ook algemene afkeu- g, daarmee zou namelijk het uitzicht n een deel van de bewoners van het jaardentehuis Strendertuus weg zijn. at rijtje huizen op de plaats van de hui- ge kleuterschool vond wel instem- ng. Diverse Oosterenders waren het eens met de stelling in het plan dat de ulderstraat niet mooi zou zijn. Roeper ind de brede weg met rozenperken er- last juist mooi, iets waarin Daalder im bijviel. Parkeren De oplossing voor het parkeerpro- eem bij de SVO-terreinen werd ver- Beid ontvangen. In het plan is een par ierterrein aan de Botterstraat ingete- MklN UW LEZERS BUTEN VEJUHTWOOROELUXHEID VAN OC PtC*.*TE kend, dat dan met een voetpad verbon den is met het voetbalcomplex. Er waren mensen die vermoeddden dat de zestig meter lopen teveel zou zijn voor de sportliefhebbers. Anderen vonden het juist een fraaie oplossing. Volgens het plan zou het speeltuintje naast het dorpshuis naar achter het ge bouw verplaatst moeten worden. Die suggestie vond geen genade. Het zeer intensief gebruikte tuintje zou zich dan onttrekken aan de controle van de om geving en dat werd onveilig geacht. Groei Eelco Vermeulen viel het gemeentebe leid op zeer fundamentele punten aan. Hij was het niet eens met de in het struc tuurplan becijferde bevolkingsgroei, die was volgens hem te laag. Op grond van die cijfers wordt berekend hoeveel hui zen erbij moeten komen en dat aantal vond hij dus ook te laag. Bovendien had hij in het huidige voorstel geen ruimte teruggevonden voor de bouw die moge lijk zou worden als de bezwaren tegen het provinciale kernenplan goedgekeurd worden. In dat plan is vastgelegd dat de Texelse bevolkingsgroei hoofdzakelijk door Den Burg opgevangen moet wor den. Tegen die gedachte zijn diverse be zwaren ingebracht vanuit de Oosteren der gemeenschap. Vermeulen had die zelfde dag nog geïnformeerd bij de pro vincie maar daar was over de bezwaren nog geen standpunt ingenomen. De opmerkingen van de Oosterenders worden naast het huidige plan gelegd. In september zal dan in het dorp een hoorzitting over het bijgestelde plan worden gehouden. Een ambtenaar deel de mee te verwachten dat dit bestem mingsplan relatief snel afgehandeld zou kunnen worden omdat bij de provincie plannen waarin woningbouw wordt voorbereid een voorkeursbehandeling krijgen. tr - Sri ~.JL ta.V?? De ongeveer drie meter diepe bouwput waarin het dijklichaam werd aangetroffen. De witte lij nen geven ongeveer de omvang aan. Bij de meest rechtse staande buis van de bronbemaling is éón van de palen van de dijk te zien. De problemen voor de strandbewa- ng met betrekking tot het varen met lelie rubberboten waarop de raadsle- in Bakker, Kikkert en Terpstra tijdens b raadsvergadering van 10 mei doelden illen zich in ieder geval niet bij het trechtsch Studenten Werkkamp voor- Jen. Het werkkamp, de oudste op ixel werkzame badmeestersorganisa- zag reeds jaren geleden de noodzaak an snelle rubberboten in. In 1977 werd en ook uit eigen middelen een Zodiac 'et 25 pk buitenboordmotor aange blaft. Deze boot, die uitstekend vol- oet, is inmiddels afgeschreven en rordt dit seizoen, wederom op eigen osten, vervangen. De opleiding van de manning geschiedt in eigen gelede in Somtijds geeft het marine-kamp De tok ons desgevraagd instructie en goe- raad. Zoals gewoonlijk geschiedt brnmunicatie met de bemanning met en seinvlag vanaf de badhut; ons in tens is dure radio-apparatuur overbodig n te kwetsbaar. Een automatisch anker in de praktijk niet noodzakelijk. Er rordt immers altijd gevaren met de zo- snaamde „dodemansknop." Recentelijk mochten wij wethouder larendregt nog eens uitvoerig voorlich- an omtrent onze ervaringen met dit red- 'ingsmateriaalHet is daarom des te "heugender dat wij naast onze eigen ®ot, die op Paal 17 is gestationeerd, dit eizoen op Paal 9 een door de gemeente "strekte rubberboot in gebruik mogen «men. Het is op zijn zachtst gezegd nerkwaardig dat de heren Bakker, Kik- ®t en Terpstra nu ineens geïnteres- eerd in de strandbewaking van het uvenstaande niet op de hoogte blijken e zijn. De heren zijn evenwel vanaf 1 ju- 11 s.s. van harte welkom op Paal 17 of 9 zelf te zien (en wellicht mee te ma- se) dat de badmeesters van het Jtrechtsch Studenten Werkkamp reeds st®n lang ervaring hebben met het va- se met snelle rubberboten op zee. A. Paris, h.t. President U.S. Werkkamp. Utrecht. J. B. Rutte B.V. heeft het college medewerking gevraagd voor de ves tiging van een opslagplaats voor vloeibare organische mestproduk ten bij de haven van Oudeschild. De bestemming van de grond waar Rutte zijn opslagplaats wil hebben is „opslagplaats waterstaatkundige doel einden" maar gebruiker Rijkswaterstaat heeft meegedeeld dat een gedeelte van die bestemming gewijzigd kan worden omdat men geen behoefte meer heeft aan een heel groot terrein. Toch is de af deling ruimtelijke ordening negatief over het verzoek omdat het betreffende ter rein ook in aanmerking komt voor ande re plannen zoals het mosselkweekpro- ject en uitbreiding van de jachthaven. Medewerking aan Rutte zou uitvoering van grotere plannen doorkruisen en „het belang van het ontwerp bestem mingsplan in zijn geheel weegt voor ons zwaarder dan het belang van een lokatie voor mestopslag op korte termijn", aldus RO. Contrast De afdeling algemene zaken ging in op de hinderwetaspecten en komt tot de conclusie dat voor een goed onderzoek meer gegevens noodzakelijk zijn. In een fraaie ambtelijke volzin wordt aangege ven dat de meststank problemen kan ge ven: „Met het oog op mogelijk te sterk (en dus te hinderlijk) geurcontrast in een zilte mede toeristische verder te ontwik kelen omgeving, zijn voor beoordeling meer gegevens noodzakelijk". B en W hebben de aanvraag om me dewerking aangehouden en zullen de hinderwetproblemen eerst onderzoeken. „Het is een tijd voor Blijdschap, Weest verheugd, Dit is de dag van God", zal aanstaande zaterdavond het thema zijn van een Baha'i lezing die door de heer M. KLeijne in het dorpshuis te Den Burg zal worden gehouden. Deze lezing begint om 20.00 uur en is voor ie dereen vrij toegankelijk. Aanpassingen voor invaliden zijn bij de gemeente Texel in het verleden „te hooi en te gras" uitgevoerd. Een planmatige aanpak en een begroting ontbrak en daar wil het college op voorstel van de afdeling algemene zaken een einde aan maken. Deze afdeling zal een plan opstellen zodat in fasen een aantal zaken uitge voerd kunnen worden, in eerste instantie aanpassingen rond het verpleeghuis, het raadhuis, invalidenwoningen, bejaarden huizen en bejaardenwoningen. De afdeling concludeert dat het natte vinger beleid er in het verleden toe heeft geleid dat invaliden soms in een keurig aangepaste woning zitten maar dat men op eigen kracht de straat niet op kan als gevolg van obstakels in de directe omge ving. Algemene zaken herinnert er aan dat in het verleden wel op meer aanpas singen is aangedrongen maar dat daar tot dusver niet zoveel van terecht is gekomen. Financieel gezien kan niet direct alles wat wenselijk is worden gerealiseerd maar de afdeling wil kleine aanpassin gen inventariseren en door gemeente werken laten uitvoeren. Voor grotere en duurdere veranderingen op straat zal per project bekeken worden of het realiseer baar is. Bij werkzaamheden in het Ankerpark in Oudeschild is een stuk wierdijk ontdekt op een plaats die veel geboren en getogen Oudeschilders verbaas de. Het blijkbaar zeer oude stukje dijk loopt gedeeltelijk tussen de huizen van het Ankerpark an die van de De Ruyterstraat door en gedeeltelijk onder een huis in het Ankarpark zelf. Sommige van de huisjes in het park komen al op een kaart van 1794 voor en die zijn natuurlijk destijds niet buitendijks gebouwd. Een andere aanwijzing voor de leeftijd van de dijk is te halen uit de toestand waarin de palen zich bevinden. Om streeks 1760 werden de dijken van het ei land geteisterd door een paalwormenin vasie en sindsdien is het type dijk zoals nu gevonden is niet meer aangelegd. Bij dit soort zeeweringen werden namelijk gepunte palen in de grond gedreven, waarachter een dijklichaam van wier werd opgeworpen. De palen die in de bouwput werden aangetroffen stonden 60 70 centimeter uit elkaar en verkeer den ogenschijnlijk nog in goede staat. De wierdijken braken vaak door. Ach ter zo'n doorbraak ontstond dan een plas, een zogenaamde waal, waar vaak weer een nieuw stuk dijk omheen werd gelegd omdat ter plaatse van de door braak een te diepe geul was uitgesleten om het gat weer te kunnen dichten. Het is mogelijk dat hier van zo'n omlegging sprake is. De heer L. J. Weijdt van Rijkswa terstaat wist te vertellen dat een paar jaar terug al eens een stuk van hetzelfde dijkprofiel is opgegraven. Weijdt, die bij zonder geïnteresseerd is in Texels oude zeeweringen onderzoekt momenteel of nadere gegevens over het nu gevonden stuk zijn te achterhalen. De speel-o-theek zal van 25 mei tot en met 3 juni gesloten zijn wegens de pinkstervakantie en de energieweek die in het dorpshus wordt gehouden. Vóór de zomersluiting is de speel-o- theek nog open op woensdag 8 en vrij dag 10 juni. Ter afsluiting van het uit leenseizoen organiseert de speel-o- theek een feestmiddag met een gooche lende clown op woensdag 8 juni. De Deense vormgevers van beeld en geluid Geautoriseerd Bang Olufsen Dealer: OOSTEREND Koetebuurt 2. Tel 02223-429/448 K. Mantje mag voor het pand Kik- kertstraat 2 in De Cocksdorp een luifel aanbrengen met een diepte van drie me ter. De welstandscommissie oordeelde negatief over de bouwaanvraag met als reden dat „visueel een te grote bouw massa ontstaat die zeer slecht past in het straatbeeld." De afdeling ruimtelijke ordening was van mening dat op grond van het bestemmingsplan geen weigering ver leend kan worden maar dat een welstandsafweging wel op zijn plaats is. De afdeling adviseerde de aanvraag te weigeren maar het college wil door een vrijstelling toch medewerking verlenen met genoemd maximum. De afdeling De Cocksdorp- Eierland van de Bond van Platte landsvrouwen bezocht dinsdag met twintig leden de zuivelfabriek aan de Schilderweg. De dames omschreven het bezoek en de uitleg van de heer Boorsma als „interessant en leerzaam". De afdeling is ook op reis geweest naar Scheveningen en Den Haag. Daar werden uiteenlopende gebouwen als de Ridderzaal, de Tweede Kamer, de speel zalen van het Kurhaus en Panorama Mesdag bezocht. Ook dit uitstapje bleek aan de verwachtingen te voldoen. Vrijdagavond wordt in de Nederlands Hervormde kerk van De Koog een dia avond gehouden over Texel. De aanvang is 20.00 uur en de dia's zijn van F. Veldwisch. Maandag 23 mei wordt ook een dia avond gehouden in de N.H. kerk, ver zorgd door N. Huisman. De entree is op beiden avonden een gulden. Het Rode Kruis, afdeling Texel, houdt op woensdag 25 mei de jaarvergadering in het Rode Kruisgebouw te Den Burg. De vergadering begint om 20.00 uur en na de officiële agenda wordt een film vertoond „The Delegates" waardoor men zich een beeld kan vormen vari het internationale Rode Kruis-werk in Libanon. Zaterdag 14 mei werd de jaarlijkse lan delijke Greenpeace fietstocht gehouden. Dit ter (financiële) ondersteuning van de wereldwijde activiteiten van deze organi satie. Een aantal sponsors betaalden een bedrag per kilometer en zo werd de tota le recette bij elkaar gefietst. Het eind punt was dit jaar de jaarbeurshal in Utrecht. Ook van Texel zijn zaterdagoch tend vroeg drie fietsers (Willem Witte, Jan Frederici en Eddy Momberg) naar de Domstad vertrokken. Zij fietsten deze dag voor zo'n 71350,— bij elkaar. Do Woningbouwvereniging hoopt binnenkort de 750-ste woning te kun nen afleveren. Voor dit jaar staat forse bouwactiviteit op het programma. Van de 38 te bouwen woningwetwoningen in De Mars zijn er nu 17 opgele verd en ook met de bouwplannen voor Den Hoorn en voor de Maasvlakte in Den Burg staat men in de startblokken. In Den Hoorn komen acht woningen die als leerlingenbouwplaats zullen fun geren. Tien leerlingen van het LBO, waarvan een aantal momenteel eindexa men doet en anderen een jaar extra op school zijn gebleven om mee te kunnen doen aan dit project zullen onder leiding van twee leermeesters (medewerkers van de Fa. Drijver die daarvoor een opleiding hebben gevolgd) op 27 juni starten met de bouw. De woningen zijn van hetzelfde type als die in De Mars maar de bewoners be talen iets meer huur: waarschijnlijk 7480,—. De hogere huurkosten vloeien voort uit de grondprijs maar ook omdat er „origineel handwerk" aan te pas zal komen. De spouwmuren worden bij voorbeeld traditioneel gemetseld en de moderne toevlucht tot goedkope gasbe- tonblokken blijft achterwege. Ook ko men er aparte bergingen in de tuin. Met het totale project is een bedrag van ne gen ton gemoeid. Geen bezwaar Het dubbele is men kwijt voot de bouw van zeven HAT (Huishoudens Al leenstaanden en Tweepersonen) eenhe den en 9 drie kamer-woningen op de Maasvlakte. De huur van de HAT- eenheden zal rond de driehonderd gul den liggen en voor een drie kamer woning betaalt men waarschijnlijk 7475,— per maand. Het gemeentelijke plan om de vlakte aan de Gravenstraat te bebouwen is na de subsidietoezegging uit het provinciale fonds reconstructie en sanering verder uitgewerkt door de woningbouwvereniging. Architect Jo Roelof Zeeman heeft een ontwerp afge leverd dat bij de onlangs afgesloten arti kel 19 procedure geen enkel bezwaar schrift opriep. Bewoners van de Weststraat hebben in het verleden wel bezwaar gemaakt te gen de hoogte van de panden (ruim tien meter). Directeur Hans Wendrich zei dinsdagavond op de ledenvergadering van de woningbouwvereniging dat men gepoogd had met de protesten rekening te houden door het complex zoveel mo gelijk naar achteren te plaatsen en de nok in hoogte te laten verspringen. Niet op zolder Het plan moest 16 woningen bevat ten, anders verviel de provinciale subsi die. „Dat was een eis waar we niet on der uit konden", aldus Wendrich, die zei dat het plan alleen nog wacht op aan besteding. Afwijkend van een zekere tra ditie bij gecombineerde bouw is het feit dat de woningen voor alleenstaanden en kleine huishoudens in dit plan op de be gane grond mogen blijven. „Meestal moeten die naar zolder maar onze archi tect vond het aardiger om de gezinnen in hoger sferen te plaatsen." Door het realiseren van de bouw aan de Gravenstraat kan de woningbouwve reniging in de toekomst echter nog voor problemen komen te staan want dit aan tal is (een eis van de gemeente) afge haald van het contingent dat voor De Mars was bestemd. Ook daar moet een blok van 14 HAT-eenheden komen en nu doet het vervelende feit zich voor slechts tien van de veertien kunnen worden ge realiseerd. Of men moet eerst een'nieuw contingent krijgen. Als dat dit najaar niet gebeurd staat men voor een bouwtechnische keuze met financiële gevolgen: de fundering doortrekken tot een blok van veertien of slechts tien woningen bouwen waarvan de kostprijs dan uiteraard hoger zal zijn. „Het meest goedkoop is ze allemaal in een keer bouwen", zei Wendrich die echter gezien het rijksbeleid somber was over nieuwe contingenten. Als dit najaar of volgend jaar een contingent wordt toegewezen is het volgens de directeur nog de vraag of de woningbouwvereni ging daar aan te pas komt omdat ook het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten al geruime tijd in onderhandeling is met de gemeente over nieuwbouw in Noord-West (De Krakeling). „Daar ho ren we niets meer van maar het kan best zijn dat het Bouwfonds vóór gaat." Naast de 38 woningen die dit jaar wor den gerealiseerd bouwt de vereniging nog 35 woningen en tien (of 14) HAT- eenheden in De Mars. Als die klaar zijn is de tweede fase van een project van 97 panden afgerond Een gedeelte van het bouwplan voor de Maasvlakte gezien vanaf de Gravenstraat. Da hoek Waatstraat-Gravenstraat rechtsI krijgt door dit ont werp een speels karakter vooral door het hanteren van verschillende nokhoogten en schuine daken

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5