Energietentoonstelling onder publiek geopend Vrijstelling toeristenbelasting voor schoolreisjes en werkweken? BOMMELDING ALS WRAAK inksterdrukte weinig linder dan vorig jaar Gratis trouwen op dinsdagmiddag kost te veel P. Bonne bij GS in beroep tegen bestemmingsplan Tuinbank gestolen el foutparkeerders Cultureel winterprogramma Record aantal snelheidsovertreders VRIJDAG 27 MEI 1983 JAARGANG Nr. 9783 vlees- en visspecialiteiten Plateservice. Het adres voor partijen, recepties, vergaderingen. Kikkertstraat 31, De Cocksdorp, tel. 02222-252 Volgens de wet is de gemeente Texel verplicht tenminste twee keer in de week gelegenheid te geven om op het raadhuis gratis in het hu welijk te kunnen treden. Kosteloos trouwen kan al gedurende twintig jaar op dinsdag maar daar komt nu verandering in omdat deze service de gemeente teveel geld gaat kosten. De animo om op dinsdag middag te trouwen neemt sterk toe, ook omdat de winkels die middag gesloten zijn en relaties van mid denstanders steeds vaker bewust op die dag in het huwelijk treden. Vorig jaar trouwde men 12 keer gra tis en dit jaar zijn al acht kosteloze huwelijken afgesloten. Ambtenaar van de burgerlijke stand Wout Stam gaf dinsdagavond in de commissie algemeen en orga nisatorisch beleid een uitleg waaruit bleek dat een huwelijksvoltrekking aan arbeidstijd twee tot vier uur kost, plus de ruim tachtig gulden die op andere dagen moet worden betaald. Mensen trouwen meestal niet bewust gratis maar de dinsdag middag raakt we! steeds meer in trek a/s trouwtijd. Dat gaat ons geld kosten", aldus Stam, die het voor stel deed de mogelijkheid van gratis trouwen te beperken tot dinsdag morgen of woensdagmorgen 10.00 uur. De commissie ging unaniem met dit voorste! akkoord. actie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266; Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en van der Heijden, De Kaai 17. Oosterend, tel (02223) 964 advertenties, abonnementen, etc.Cr T0 C/ Tl d V CX Cr S Tl Pt) F*) Cl Tt 70 cent '"casso, los 65 cent. aeveld De Rooy B.V, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, *4/ i w w m r f Vr F Ir W n Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636 bon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Rabobank nr. 36.25.01 742; NMB nr. 67.34,60 398 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652 Abonnementsprijs H6,60 per kwartaal De meldkamer van de Rijkspolitie in Alkmaar kreeg maandagavond een anoniem telefoontje met de mel ding dat omstreeks 22.40 uur een bom zou ontploffen achter de boer derij „Flora" aan de Pontweg. De politie hechtte nauwelijks geloof aan dit bericht, maar wilde geen en kel risico nemen. De familie Uit geest van Flora moest daarom de woning verlaten evenals de gasten in het bijbehorende recreatieverblijf. Ook de naaste buren, de familie R. Veenstra van de Boterblom moesten het huis uit. Toen om 22.15 uur nog niets was gebeurd mocht ieder terugkeren. Het bericht over de bom is vrijwel ze ker een uiting van wraak van een groepje jongelui dat enkele dagen eerder wegens ernstig wangedrag uit het recreatiever blijf van Uitgeest was gezet. De uit Den Haag afkomstige groep (vijf jongens en een meisje, allen omstreeks 20 jaar) had het verblijf voor een week gehuurd. Ze maakten zich in de daarop volgende da gen elders op Texel schuldig aan diefstal len. Drie rijwielen en vier vlaggen wer den meegenomen. Dat was echter door iemand gezien en al gauw stond de poli tie op het erf om de jongelui aan de tand te voelen. Toen de politie het recreatie verblijf binnenstapte bleek de groep in het verblijf voor honderden guldens ver nielingen aangericht te hebben. Er was in kussens van meubels gesneden en op de wand was een leuze geklad waaruit moest blijken dat het hier een „anar chistische" daad betrof. Het was kenne lijk de bedoeling geweest dat de ver huurder dit pas zou ontdekken na het vertrek van de jongelui. De huurders wa ren uiteraard niet langer welkom. Nadien werd de familie Uitgeest meerdere malen opgebeld waarbij ze allerlei dreigemen ten en verwensingen naar het hoofd geslingerd kregen. De hoorn werd daar om niet meer opgenomen. Blijkbaar is de bommelding de afsluiting van de' wraakactie geweest. )e tentoonstelling over energie in het dorpshuis d'Ouwe ULO te Den Burg gisterochtend door burgemeester J. Engelvaart geopend. De burge- isster had hierbij de warme belangstelling van de medewerkers en de Het publiek liet het volledig afweten kis openingshandeling knoopte En- ïaart de eindjes van een lint aan el- r. In het begeleidende toespraakje zei jnder meer: „Laten we maar van het iitieve uitgaan, die 150 genodigden Iden helaas geen tijd om te komen en vind ik zielig. Deze tentoonstelling is erg goed initiatief en ik hoop dat er onder veel bezoekers naar komen kij- Engelvaart wees er op dat de dis- sie over energie vrijwel altijd in het en staat van hoeveel een bepaalde van energie winnen kost, maar dat levolgen van de manier voor de aar eigenlijk veel belangrijker zijn. Meer isen zouden zich dat moeten realise- aldus de burgemeester, die ook nog n op de Texelse situatie inging: „Ons nd is uitstekend geschikt voor bij- irbeeld het benutten van windener- Als je een voorvechter van dergelijke rgiebronnen bent, moet je geen irme diuscussie op touw zetten of windmolen wel kan. Op Texel zou el- nolen die heplaatst wordt overigens electriciteitsprijs omhoog brengen, kleine net is er nu eenmaal niet voor chikt om het afgegeven vermogen van windmolens op te vangen. Dat zou sociaal onverantwoord zijn, de bewoners van een wijk in een dorp zouden meer moeten betalen omdat de man in het buitengebied wil besparen door een windmolen te gebruiken." Uitgebreid De uitgebreide en informatieve ten toonstelling van de Stichting Milieu Edu catie werd vervolgens toegelicht door een medewerker van die stichting, Rem brandt Zegers. De expositie bestaat uit panelen met informatie en modellen die laten zien wat er met „stromingsener gie" (wind; zonne- en waterenergiel alle maal mogelijk is. Er staat een klein mo del windmolen, er is een karretje dat gaat rijden als er een lamp op schijnt. Door middel van een maquette wordt getoond hoe een kleinschalige energie arme woonwijk eruit zou kunnen zien, een pompje werkt op zonnecellen en een zonnepaneel met een waterreservoir kan laten zie hoe effectief het benutten van zonnestralen kan zijn. De zon wordt voor dit geval vervangen door een bouwlamp. De diverse aspecten van e toeristendrukte op Texel Is in Pinksterweekend ongeveer even ot geweest als vorig jaar. Van derdag tot en met dinsdag wer- door Teso 7213 (vorig jaar 7507) sonenauto's vervoerd en 6489 9) in omgekeerde richting, e wachttijden in Den Helder liepen ag op tot ruim vier uren, maar het :al automobilisten dat zoveel geduld st betrachten, was relatief klein, velen hebben een tot drie uur ge- ht. Teso bleef tot twee uur 's nachts n en alle vervoersaanbod was toen verkt Nogal wat ontstemming werd lekt door het radiobericht van lagavond waarin werd gemeld dat er 1.00 uur niet meer vervoerd zou wor- Teso heeft daartegen geprotesteerd en aldus in ieder geval voorkomen dat het bericht werd herhaald. Mededelin gen over de drukte op de veerhaven van Den Helder worden altijd doorgegeven door de gemeentepolitie van Den Hel der. Op de avond van tweede Pinkster dag verlieten veel toeristen het eiland weer, met als gevolg wachttijden tot an derhalf uur. Dinsdag liepen de wachttij den op tot drie uur. energie worden besproken tegen hun maatschappelijke achtergrond. Zo wordt niet alleen de geschiedenis van de ener giewinning gegeven, maar ook de ont wikkeling van de maatschappij die de mogelijkheden voor die energiewinning schiep. Aan het eind van de tentoonstelling wordt een model gepresenteerd dat is uitgewerkt door het Centrum voor Ener gie Besparing en waarin een maatschap pij wordt geschetst die is gebaseerd op westerse principes als de winstgedach te, maar die energiezuinig en min of meer vrij van werkloosheid is. Sleutelbe grippen zijn bijvoorbeeld kleinschalig heid, tweede gebruik, reparatie en pro duceren naar behoefte. Over energiebesparing wordt overi gens in de loop van de tentoonstelling nog een thema-avond gehouden. Diver se deskundigen zullen daar hun licht la- Piet Bonne uit Eierland is bij de pro vincie in beroep gegaan tegen het bestemmingsplan Midden Eierland. Bonne heeft bezwaar tegen de volgens hem te beperkende bestemming die aan zijn landbouwmechanisatiebedrijf is toe gekend. Bonne wil de bestemming „in dustrie, handel en ambacht". Ook heeft hij bezwaar tegen de agrarische bestem ming die aan een stuk grond langs de Oorsprongweg is toegekend. B en W hebben de provincie geadvi seerd het beroep van Bonne ongegrond te verklaren. De bestemming „industrie, handel en ambacht" wordt in strijd geacht met het agrarisch karakter dat het bestemmingsplan nastreeft. De rui me bestemming zou mogelijkheden ge ven die feitelijk op een bedrijventerrein thuishoren. ue uuryemeester Knoopt oe eindjes een eikeer. ten schijnen. Deze avond op 30 mei be gint om 19.00 uur. Foto's Marta Resink van het Energie Comité Den Helder gaf een uitleg bij de fototen toonstelling over de acties tegen het transport van radio-actief afval naar de haven van Den Helder in augustus van het afgelopen jaar. De soins bijzonder onvriendelijke confrontaties met de Mo biele Eenheid (een meisje beschadigde twee rugwervels) zijn in een uitgebreide fotoreportage vastgelegd. Zoals reeds in deze krant werd vermeld was het idee de fotoverzameling naar Texel te halen de aanleiding tot het organiseren van de tentoonstelling in zijn huidige vorm. Uit de tuin van een woning aan de Beatrixlaan in Den Burg bleek dinsdag een bank te zijn gestolen. De bank (waarde f130,— bestond uit en wit me talen frame met rode planken. iedurende het Pinksterweekend is de tie vele keren opgetreden tegen au- lobilisten die hun wagen op een ver- len plek hadden achtergelaten: op toirs, invalidenparkeerplaatsen, e.d. werden meer dan 100 bekeuringen r deze overtreding uitgedeeld, me- leels aan Duitsers. Lang niet allemaal ikten ze van de gelegenheid gebruik de boete op het politiebureau te be- n. Door bij de boot te posten konden fan hen worden opgevangen, zodat alsnog aan deze verplichting konden loen. B en W zullen de gemeenteraad voorstellen de toeristenbe lasting voor deelnemers aan schoolreisjes en werkweken met de helft te verminderen of helemaal af te schaffen. Een minder heid van het college is voorstander van dat laatste, maar op dit moment wordt nog een voorbehoud gemaakt omdat nog niet duidelijk is wat de financiële gevolgen van deze maatregel voor de gemeente zullen zijn. Getracht zal worden daar spoedig ach ter te komen, zodat de nieuwe regeling met terugwerkende kracht tot 1 januari zal kunnen worden afgekondigd. In de raadscommissie financieel, economisch en technisch beleid werd het idee tamelijk positief ontvangen. De leden Gebrand Poster en Cor Dros wilden hun oordeel echter pas geven als het financiële effect bekend is. Henk Beumkes sprak van een moe dige daad van het college. 1 de slaapzaal van de Rovershut in De Dennen, een der Texelse kempeerschuren die veel wordt gebruikt door scholierengroepen Het iaden bestaat dat Texel veel meer scholieren zou kunnen trekken als het aanbod in deze goedkope accommodatievorm groter was. Het invoeren van een vorm van diffe rentiatie in de tarieven van de toeristen belasting is al jaren in discussie. Met na me van de zijde van het Pakt is er meer malen op aangedrongen dat vakantie gangers die van eenvoudige accommo datie gebruik maken, zoals kampeerders en scholieren die in jeugdherbergen en kampeerboerderijen zitten, een lager ta rief betalen dan bijvoorbeeld hotel gasten. Het ideaal van het Pakt was een tarief naar draagkracht, maar dat is een praktisch onmogelijke zaak gebleken, zodat het nooit tot voorstellen is geko men. Het differentieatie-ideaal speelde ook een rol bij het plan om de toeristen belasting te vervangen door een vast „beddengeld", dat bovendien het voor deel had dat de controle op de betaling van de belasting veel eenvoudiger zou worden. Na een storm van protest ging ook dat plan de ijskast in, maar de wens om toch iets te doen aan het (in vergelij king met andere toeristenplaatsen vrij hoge) eenheidstarief bleef overeind, blij kens het feit dat het op voorstel van het Pakt werd opgenomen in het „rege ringsprogramma" van het huidige college. Alleen scholen Er kan geen sprake van zijn dat alle va- kantieganges die in groepsverband naar Texel komen voor een lager tarief in aan merking komen, want meent het col lege dat zou kunstmatige groepsvor ming in de hand werken zodat dan op oneigenlijke wijze van de korting of vrijstelling zou kunnen worden geprofi teerd. De nieuwe regeling zal daarom al leen betrekking hebben op deelnemers aan schoolreizen en werkweken. Feit is dat de toeristenbelasting door deze groepen als een vrij zware belasting wordt ervaren. Het bedrag maakt een naar verhouding groot deel uit van de (lage) verblijfkosten. Texel is daardoor minder aantrekkelijk voor deze groepen en ontheffing of reductie zou de concur rentiepositie van Texel op dit punt dus verbeteren. De dorpscommissie van Den Burg is van plan een uitgebreid cultureel winterprogramma in Den Burg te or ganiseren, zodat een deel van de rei zen naar de schouwburg in Den Hel der zou kunnen vervallen. Het lijkt echter niet waarschijnlijk dat opera's en dergelijke ruimtevragende voor stellingen ook hier kunnen komen. Overigens is door de afdeling culturele zaken van de gemeente al een opera ge contracteerd voor waarschijnlijk oktober van dit jaar in de N.H. kerk van Den Burg. Het gaat hier om „Curlew River" van Benjamin Britten. De opvoering zal door de NOS worden vastgelegd. In samenwerking met de muziek school organiseert de dorpscommissie zes klassieke koffieconcerten. Onderhandelingen met Ramses Shaf- fy zijn gaande voor een optreden in het najaar en met de Stichting Texel Jazz wordt overleg gepleegd over hun moge lijke inbreng in het winterprogramma. Het meest praktisch is het om de be doelde categorie gasten gewoon de be lasting te laten betalen aan de gastheer die het geld aan de gemeente over draagt. Na afloop van het verblijf kan de betreffende groep dan onder overleg ging van de nota van logiesafrekening een schriftelijk verzoek tot resitutie aan de gemeente richten. Voor de logies- verstrekker verandert er dus niets. Cor Dros zei in de commissievergade ring dat hij het argument van B en W dat de reductie of vrijstelling een promotie effect zal hebben, niet kon onderschrij ven. Wanr de indruk bestaat dat er op Texel een tekort is aan kampeerboerderi)- en en andere goedkope accommodatie voor groepen scholieren. Alles is in de perioden waarin schoolreisjes en werk weken worden gehouden (buiten de gro te vakantie!) reeds lang tevoren volge boekt. Extra toeloop als gevolg van de reductie of vrijstelling van toeristenbe lasting kan men dus toch niet verwer ken. Tenzij besloten wordt alsnog de mogelijkheden tot het stichten van der gelijke verblijven te verruimen. Dros vroeg om onderzoek inzake de capaciteit van dergelijke accommodaties en de omvang van de vraag ernaar. Hij en Poster wilden ook weten hoeveel in komsten de gemeente misloopt als de maatregel doorgaat. Volgens Dros zou dat best bij benadering zijn te ramen. Voorzitter wethouder Klaas Barendregt bleek zelf ook beducht te zijn voor nog onbekende financiële gevolgen. Voor zichtigheidshalve wilde hij in eerste in stantie niet verder gaan dan een reductie van 50%; daarna kan altijd nog tot volle dige vrijstelling worden besloten. Ach teraf een reductie of vrijstelling terug draaien, zou geen beste indruk maken. De snelheidscontrole die de politie vrijdag hield in de Dorpsstraat van De Koog en de Bernhardlaan, Emmalaan en het Schilderend in Den Burg (allemaal plaatsen waar niet harder dan vijftig kilo meter mag worden gereden) leverde een record aantal bekeuringen op. Dat was te danken aan een minder opvallende methode die de politie toepaste. Er wer den 76 bonnen uitgedeeld. De snelste verkeerszondaar reed 105 kilometer.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1