Dutch Swing College bracht voorproefje RAAD 1* Staatsbosbeheer wint kort geding PAVILJOENS AFBREKEN NA ZOMERSEIZOEN Lr iff.' Luilak tamelijk rustig verlopen y Redders uren in tj na vals alarm i*<A> Mededelingen ran B. en W. Spouwmuurisolatie in gymzaal Heeft „Sint Donatus de juiste bestemming? TeKelaaps/O voop de K balie Ja Rainbow Rumff door Elizabeth van bank gehaat Informatieavoni muziekschool PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 27 M| Voor wie niet wachten kon tot 17 juni was er zaterdagavond een voor proefje van het driedaagse jazzfestival in hotel De Lindeboom waar de Dutch Swing College Band in een stampvolle zaal voor een swingend pro motieconcert zorgde. Onder leiding van Peter Schllperoort had dit 38-jarige orkest nog weinig aan kracht ingeboet. Met populaire jazz wist men honder den Texelaars al In dansstemming te brengen. Tijdens het optreden werd ook het programma voor het (vierde) Jazzfestival bekend gemaakt en het ziet er naar uit dat het wederom een voor elck wat wlls-gebeuren wordt met veel nieuwe namen. Een hoogtepunt wordt zeker het op treden van Jan Molenaars Big Band tij dens de opening van het festival op de Groeneplaats. Deze 21 musici met zan geres waren ook present op het eerste festival en verzorgden toen een Glen Miller-achtig optreden in de Wezentuin. Nu speelt de Big Band vrijdag 17 juni van 19.30 tot 20.30 uur in de buitenlucht om het concert daarna in De Lindeboom te vervolgen. Voorafgaande aan de officiële opening worden op de Teso-boten weer de tradi tionele optredens gegeven: vanaf 16.00 uur spelen de Solid State Jazzband (winnaar van het Haagse jazzconcours) en Basic Street Five dixieland op de schepen. In feite gaat het festival op 17 juni al om 14.00 uur van start met het optreden van het Smirnov Quintet, een vijf mans formatie met twee Amerikanen die op Texel een Hollandse toernee start en tevens reclame zal maken voor het gelijknamige merk wodka. Dit optreden wordt op de Groeneplaats gehouden. Boogie-woogie Voorafgaand aan de officiële opening organiseert de dorpscommissie uit Den Burg een speciaal programma voor de Luilak 1983 heeft ook op Texel geen excessen te zien gegeven. Er werd flink lawaai gemaakt, maar de intussen bijna traditionele vernielin gen bleven tot een enkel geval beperkt. Jongelui die wel heel erg vroeg (tegen één uur) met de knalpotloze brommer de straat opgingen, werden door de politie naar huis gestuurd met het advies om ongeveer vijf uur terug te komen. Aan de vroege kant was ook het optreden van een voor deze gelegenheid gevorm de band die op het dak van de „Dag- markt" klom om daar te musiceren. De ze originele wijze van luilakviering werd algemeen op prijs gesteld maar het was wel jammer dat de jeugd die er op af kwam op en over daken van omringende gebouwen klom, waarbij schade werd aangericht. Brandje Het meest kwalijk was het stichten van brand bij Moerbeek in de Parkstraat. Aan de achterzijde van het gebouw wer den door een openstaand raam van het magazijn brandende lucifers naar binnen gegooid, waardoor de vitrage vlam vat te. De buren zagen het bijtijds en belden de brandweer. In het gebouw ontstond rookschade. De daders zijn bekend; de schade zal worden geregeld. In bijna alle dorpen werden op de straat barricades gemaakt, bestaande uit spullen die de mensen de avond tevo ren onbeheerd hadden achtergelaten. Bij de Bruinvisschool in Oudeschild werd een hek met verf besmeurd. Op verschil lende plaatsen, vooral in Den Burg, wer den verkeersborden omgebogen. De rui ten van een garagebox aan de Vogelen zang werden ingegooid en ook de voor ruit van een auto die er in stond. Vliegfeest Door de burgemeester is op 24 mei aan de n.v. Luchtvaartterrein Texel een ver klaring van geen bezwaar afgegeven als bedoeld in artikel 158 van de Regeling Toezicht Luchtvaart voor het organiseren van een vliegdemonstratie op het vlieg veld Texel op zaterdag 13 augustus a.s. van 14.00 tot 17.00 uur. Deze verklaring is benodigd voor het verkrijgen van toestemming van de Rijksluchtvaart dienst voor het vliegfeest. Op grond van de wet AROB kan door degene die door de verklaring rechtstreeks in zijn belang is getroffen binnen 30 dagen een be zwaarschrift worden ingediend bij de burgemeester. Nadere informatie wordt desgewenst verstrekt door de afdeling algemene zaken. Inenting Op 31 mei a.s. wordt in het Groene Kruisgebouw te Den Burg opnieuw in geënt tegen DTP en Rode Hond. De kin deren geboren in 1974 en 1979 die in april niet in de gelegenheid waren om te ko men, krijgen wederom een oproep toegestuurd. jeugd en vanaf tien uur kan men terecht in zeven horecagelegenheden terecht voor diverse stromingen in de jazz. In De Karseboom speelt vrijdag en zaterdag avond de welbekende „Teso windkracht 11"band en in 't Tesselaartje kan men op twee avonden terecht voor onvervalste boogie-woogie van pianist André Valke- ring met band. Nachtbar Casino zorgt voor de easy- listening sector met de formatie Blue Haven. Iets ruiger zal het toegaan in de Twaalf Balcken waar de groep Rhapsody het publiek moet vermaken met ritmi sche latin, salsa en reggae-klanken, uite raard op jazz-leest geschoeid. Vuurwerk Wie multi-instrumentaliste en zange res Rosa King met haar groep Upside Down in actie wil zien zal er vroeg bij moeten zijn: In de Grooten Slock, waar deze vedette ongetwijfeld voor muzikaal De gymnastiekzaal aan de Beatrixlaan zal van spouwmuurisolatie worden voor zien. Het gemeentebestuur zal de firma Rentokil uit Apeldoorn die zich bereid heeft verklaard het werk voor ƒ10.080,— uit te voeren, opdracht geven. Ook de onderwijzerswoning in Oudeschild krijgt spouwmuurisolatie, eveneens aan te brengen door Rentokil, voor ƒ2800,—. Rab uit Oudeschild had voor laatstge noemd werk ingeschreven voor ƒ2358,- maar B en W hebben besloten het werk toch aan Rentokil te gunnen „gezien de ervaring en de garantie". Waarbij wordt aangetekend dat de firma Rab het isola- tiewerk niet zelf uitvoert maar het uit besteedt aan een bedrijf uit Heerhugowaard. vuurwerk zal zorgen. Rosa King be heerst niet alleen de jazz maar is ook be dreven in soul, funk en gospelachtige klanken. Van een heel ander kaliber, maar al leen door het land van herkomst al bij zonder, is de Gold Washboard Hot Jazz Company, die alleen vrijdagavond in ca fé De Zwaan speelt. Deze groep komt uit Polen en wordt in dat land tot „top of the bill" gerekend. Momenteel is men bezig aan een Europese toernee. Zater dagavond speelt in De Zwaan The David Livingstone Jazz Messengers, een Ne derlands/Belgische formatie die jazz ou de stijl zal brengen. Het programma is zaterdagavond verder hetzelfde, uitge zonderd in hotel De Lindeboom waar de bekende New Dixie Dawn optreedt. Het biologisch dynamisch bedrijf Sint Donatus bij Den Hoorn heeft welicht geen passende planologi sche bestemming, waardoor In de praktijk problemen ontstaan. Het bedrijf Is niet alleen een agrarisch bedrijf maar bijv. ook kaasmakerij. Het zou dus ook, of mede aanspraak kunnen maken op en erkenning als agrarische produkten verwerkend bedrijf. Dat uit een niet juiste bestemming problemen kunnen voorkomen, bleek onlangs, toen bouw- en woningtoezicht constateerde dat achter de kaasmakerij van Sint Donatus een groot houten bas sin (vier meter hoog met een doorsnee van 7'A meter) op een betonnen funde ring zonder bouwvergunning was ge plaatst. Het bassin is nodig voor de op vang van afvalwater van de kaasmakerij. Er was geen bouwvergunning voor ge vraagd omdat men meende dat dit niet nodig was. De kwestie ligt niet moeilijk. B en W hebben besloten dat de vergun ning alsnog kan worden gevraagd en er zal geen proces verbaal worden opge maakt. Er wordt niet aan getwijfeld dat het bassin nodig is voor de kaasmakerij, maar volgens de bestemmingsplannen mag het eigenlijk niet. Die bepalingen zouden moeten worden aangepast zo dat ze aansluiten bij de feitelijke situatie. Gezeten op de inmiddels bekende Amstel-brandweerwagen is het street- parade orkest Basic Street Five zater dagmiddag in Den Burg te vinden. Ook is dit orkest present bij de start van het catamaranrondje. De man met de grote snor en de paraplu, leider van de Kid Adams Silver Leaf Brass Band is zater dagmiddag ook in Den Burg op straat te vinden. Waarschijnlijk uniek is het optre- deb dat deze formatie (met een aanvul ling) op zondagmorgen verzorgd. Dan treedt men onder de naam La Vida New Orleans Band op in de Neder lands Hervormde kerk tijdens de kerkdienst. De groep brengt dan blues en gospelmuziek, volgens de originele religieuze Orleans stijl. De Staatsbosbeheer heeft vrijdag voor de Alkmaarse rechtbank het kort ge ding gewonnen dat was aangespannen tegen zes eigenaren van strandpavil joens die momenteel in de duinen staan. De officiële uitspraak volgt op 30 mei maar president Mr. Attema liet duidelijk blijken SBB in het gelijk te zul len stellen met waarschijnlijk als enige verandering dat het tijdstip van ver plicht afbreken wordt uitgesteld tot 1 november, zodat de paviljoens dit zo merseizoen nog kunnen blijven staan. Met deze schikking gingen de exploi tanten van de strandtenten tijdens de zitting akkoord. De els van Staatsbos beheer was dat de paviljoens uiterlijk tien dagen na uitspraak naar het strand zouden moeten worden verplaatst met een dwangsom van duizend gulden per dag als stok achter de deur. De landsadvocaat Mr. Boonekamp ging gretig in op het voorstel van de rechtbank om de datum van afbreken uit te stellen. „Als wij maar rechtszekerheid hebben dat die vijf paviljoens uit de dui nen verdwijnen." Mr. Attema hield de aangeklaagde partij voor dat men in ap pél kan gaan tegen zijn uitspraak en dat de uitslag van dit hoger beroep vóór no vember bekend zou zijn. „Bovendien kunt u ook nog andere rechtswegen bewandelen." Na een schorsing voor overleg poog de advocaat Mr. D. C. Koopman namens de paviljoenhouders meer uit het schik- kensvuur te slepen. Aan Staatsbosbe heer werd gevraagd of men niet terug mocht komen op een oud voorstel: vijf jaar blijven staan en dan afbreken. Dit voorstel van de paviljoenhouders werd weer uit de kast gehaald omdat Staats bosbeheer in augustus 1981 het idee had gelanceerd om vijfjarige contracten af te sluiten als overgangsmaatregel. De ex ploitanten konden dan financieel reke ning houden met deze verandering en mogelijk investeren in meer mobiele pa viljoens. Volgens Staatsbosbeheer werd deze tegemoetkoming indertijd door de Texelaars van de hand gewezen, maar vrijdag beweerde de tegenpartij dat het voorstel in de lucht was blijven hangen en dat er geen ja of nee was gezegd. Geharrewar Mr. Kooman zei dat er geen sprake was van een spoedeisend belang, an ders had men niet het voorstel van vijf jaar overgangstermijn gedaan. Hij vond dat SBB nu ook deze termijn moest aan houden maar de landsadvocaat oordeeH de dat de Texelse paviljoenhouders hun kansen hebben verspeeld. „Twee jaar geleden deden we dit voor stel. Toen men het afwees, wisten de betrokkenen dat een gerechtelijke proce dure zou kunnen volgen. Andere con tracten zijn ook niet ondertekend en men liet niets van zich horen. Wij willen nu een einde maken aan het geharrewar en de nu nog demontabele paviljoens uit de duinen halen." De vraag of de paviljoens in huidige staat nog te demonteren zijn of dat de eis van afbreken in feite slopen betekent, was een belangrijk twistpunt tijdens de zitting. De SBB advocaat was van me ning dat alle paviljoens binnen een week netjes afgebroken kunnen worden. „Kijk maar naar Van Duyvenbode. Zijn tent lag ook zo plat." Mr. Kooman zei dat het in derdaad niet zo'n probleem is een pavil joen snel af te breken, maar dan hield men alleen wat stukken hout over. Inclu sief aanschaf van een nieuw paviljoen komt dat op een verlies van een ton per exploitant, rekende de advocaat voor, die ter ondersteuning van deze mening foto's liet zien van de betreffende pavil joens Paal 31, 28, 17 en 12. Daaruit was volgens hem op de maken dat het hier om bouwwerken ging die zodanig waren verstevigd dat ze feitelijk niet meer te de monteren zijn. Zeewering Landsadvocaat Mr. Boonekamp schetste in zijn pleidooi de geschiedenis van het beheer van de staatsduinen en de tijdelijke overdracht van het paviljoen- beheer aan de gemeente, een verande ring van vergunning-uitgifte die later door de gemeente weer werd terugge draaid omdat men niet met de paviljoen houders tot overeenstemming kon komen. Staatsbosbeheer eiste toen dat de pa viljoens, indien ze volgens Rijkswa terstaat op het strand konden staan, weer uit de duinen moeten verdwijnen en 's winters moesten worden afgebro ken. „Tot 1977 hadden wij geen proble men maar nadat we het beheer weer van de gemeente overnamen, zaten we met strandtenteigenaren, die gewend waren te overwinteren." De advocaat legde uit dat in het kader van natuurbehoud en waarborgen voor een sterke zeewering het noodzakelijk was dat de pavil joens in de wintermaanden verdwijnen. „Toen de gedaagden onze seizoencon tracten weigerden te ondertekenen was het met de flexibiliteit van Staatsbosbe heer gedaan", aldus de landsadvocaat die daarbij verwees naar het vijf jaren compromis. Hij concludeerde dat de pa viljoens zonder „recht of titel" en ook zonder huur te betalen in de duinen staan en dat de exploitanten daaruit niet hebben kunnen concluderen dat ze „stilzwijgend toestemming" hebben. „Ze weten wel beter, gezien de discus sies van de laatste jaren." Te laat Het kort geding kon volgens Mr. 8oo- nekamp voor de exploitanten dan ook geen verrassing zijn, temeer omdat men in januari al was gewaarschuwd. Rijks waterstaat heeft nu geoordeeld dat de paviljoens van Th. van der Laan, P. Zijm, J. J. Terweij, H. Boks, G. J. Groenedijk en J. J. K. Schuiringa in de zomer weer op het strand kunnen staan. Mr. Attema vroeg wanneer Rijkswa terstaat dat had gedaviseerd en dat bleek april te zijn., „Is dat niet wat laat?", vroeg de president. Maar een voorlopig advies was al een maand eer- Peter Schllperoort, oprichter en leider van de Dutch Swing College Band tijdens een solo In ho tel De Lindeboom. kerkdienst begint om 9.30 uur. Anderhalf uur later begint in De Grooten Slock het traditionele koffie concert dat dit jaar wordt verzorgd door de David Livingstone Jazz Messengere. Donateurs Momenteel zijn 150 passe-partout kaarten verkocht die voor ƒ30,toe gang geven tot alle optredens. Voor het eerst zal de drie dagen kaart ook nog tij dens het festival te koop zijn en in het komend winterseizoen tevens reductie geven op jazzconcerten die de Vereni ging Texel Jazz wil organiseren. Het passe-partout is de donateurskaart van de vereniging. Een kaartje voor één op treden gaat f5,— kosten. „We zijn in moeilijkheden, ten op drie mijl ten westen Koog met ons jacht De Een: We staan tot onze knieën in ter...." Aldus luidde ongevi noodsignaal dat zaterdagmidi de 27 Mc band werd opg door havenmeester W. J. Well de jachthaven in Oudeschili SOS van de kennelijk In zii toestand verkerende Eei werd in tien minuten tijd drlj herhaald. Welbie sloeg alar rop de KNZHRM In actie kwii wel de strandreddlngboot ldi| als de nieuwe rubberboot voi In de richting van het zeegebii De Koog. Ook het whlppsi werd naar het strand gedlii| Het zoeken op zee bleef vruchteloos. Er vlei geen spi een schip in nood te ontdek bijna vier uur keerde mem waarts. Aangenomen wordt q 27 Mc amateur een weinig gi de grap heeft willen uithalen Havenmeester Welbie luiste: naar de 27 Mc band omdat dit dj comminicatie is die hij kan ondei met jachten op zee. De apparatui over hij beschikt voldoet aan de ke eisen en dat houdt in dat het mogen gering is. Toen hij het m zaterdag ontving kon hij daarop antwoord geven. Welbie zou gi schikken over een echte marifooi ondanks het feit dat de veilighi Texelse en andere pleziervaartuig! mee zeer gediend zou zijn, wil geen marifoon op het cli toestaan. Marifoons mogen all „echte" schepen worden geïnsi| Het clubschip wordt in verband i vaste ligplaats in de haven best als een gebouw op het land. der gegeven, aldus bleek uit de ant woorden van de landsadvocaat en Ing. E. J. G. Swellengrebel van SBB. De advocaat van de gedaagden laakte het advies van Rijkswaterstaat. „Het is onbegrijpelijk dat Rijkswaterstaat advi seert dat de paviljoens op het strand kunnen terwijl dat elk jaar steeds lager wordt, en er steeds meer duin wegslaat. Zou het niet zo zijn dat men dit Rijkswa terstaat opeens léét verklaren?", vroeg hij. Mr. Boonekamp liet blijken deze insi nuatie niet op prijs te stellen en voegde aan zijn betoog toe dat bij het advies Staatsbosbeheer en de gemeente Texel betrokken waren geweest. Brodeloos Mr. Kooman vond een kort geding een oneigenlijk middel om het paviljoencon flict op te lossen en poogde de president ervan te overtuigen dat er volgens de huurwet nog steeds sprake is van een overeenkomst, omdat SBB de huur offi cieel niet heeft opgezegd. „In ieder ge val zijn de paviljoens sedert 1977 perma nent blijven staan en naar de paviljoens- houders mochten vertrouwen, met goedkeuring van de gemeente Texel, (raadsbesluit april 1981) als vertegen woordiger van de staat. Zo kan worden aangenomen dat er een recht op perma nente vestiging in de duinen is ge groeid", aldus Mr. Kooman, die in zijn pleidooi veel tijd inruimde om aan te to nen dat afbreken vlak voor het seizoen „onmenselijk" is en de expoloitanten brodeloos maakt. Paal 9 niet Ook vond de advocaat dat er sprake is van rechtsongelijkheid omdat de pavil joens Paal 9 en Paal 15 ongemoeid wer den gelaten. „Paal 15 is vanzelf in zee verdwenen maar de eigenaar van Paal 9 is niet gedagvaard. Er is sprake van dis criminerend beleid." Mr. Boonekamp zei dat de situatie rond Paal 9 „juridisch on duidelijk" is maar dat eigenaar P. Vla ming niet was gedagvaard omdat zijn paviljoen voor 1977 (toen de gemeente het beheer overnam) al permanent op de duinen stond. Daarop kwam het com mentaar dat dit bij andere paviljoens ook het geval was en Mr. Kooman poogde dit aan te tonen met bouwtekeningen. Maar Mr. Attema maakte een einde aan de „welles-nietes" discussie door te vra gen of Staatsbosbeheer bezwaar had om de datum van verplicht afbreken uit te stellen tot na het seizoen. Daar had men, zoals gezegd, geen bezwaar tegen en toen het vijf-jaren tegenvoorstel door Staatsbosbeheer werd afgewezen gin gen beide partijen akkoord met de da tum van 1 november, waarbij de staats- advocaat toezegde de vordering van proceskosten (bij verlies te betalen door de exploitanten) in te zullen trekken. De Elizabeth uit OudesclJ motorvlet Goudrlaan uit Den en de Zeeleeuw van de KNZHI dezelfde plaats, hebben zater zondag bijstand verleend aan meter lang stalen zeiljacht ui burg, de „Rainbow runner' dagavond werden twee vroul twee kind.ëren overgenomen Elizabeth wist in de vroege ui zondagmorgen het jacht bank los te trekken. De Rf< Runner was door een vei overstagmanoeuvre vast kof zitten op de „Bollen" nabij B3. Dat gebeurde bij eb, zodat I steeds vaster kwam. Op de pi het vastliep stond die nacht bj slechts een centimeter of veerti I Via Scheveningen Radio wil noodsignaal uitgezonden, w»| genoemde vaartuigen in actie k IE Men een Zodiac rubberboot wi I vrouwen en kinderen van het j I haald, ze werden door de Gj naar Oudeschild gebracht waai nachtten bij de familie Visser vtfl zabeth. De zes opvarende j waaronder schipper-eigenaar If Dornbusch, verkozen aan b blijven. E Om half twee in de nacht vw I zabeth weer uit. Voorzichtig L zeiljacht bij opkomend tij losgel Deze operatie kon geheel zonde' I worden uitgevoerd. Om vijf u Ij ochtend lag het schip in de h! Oudeschild. De „Rainbow Ruw L zaterdag uit Hindeloopen vertrol L via de sluis bij Kornwerdert E Texelstroom op te zoeken. In he t weer (regen en harde wind) wen I keerde overstagmanoeuvre gen Maandagmiddag kon de Eliza: I nieuw in actie komen. Bij laagvA, een kotter in de havenmond vasm op zodanige wijze dat er geefl kotter meer in of uit kon. De kon dat, door haar relatief 6 diepgang nog wel en trok i buitengaats. De Texelse muziekschoo op 9 en 15 juni een informed voor aanstaande instrument lingen. Tijdens deze voorn zullen vrijwel alle instru waarop de muziekschool Ie* verzorgen te beluisteren zijr Er zal voornamelijk worden den door leerlingen die 1 of hebben op hun instrument, topprestaties mogen dan ook den verwacht. De avonden zijr voor de leerlingen van de twi speelklassen van de muziekscf ook andere belangstellenden kom. Na afloop (het program' ongeveer een uur) is er geleged de aanwezige docenten te Donderdag 9 juni is men in het centrum in Oosterend en woe juni in de voorepeelruimte var ziekschool in Den Burg (ingal minalaan). Beide avonden 19.30 uur.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2