Verkoop Sommeltjesweg 1 stuit op groot verzet Niek Dros maait vier jaar lang wegbermen Gladheidsbestrijding van Dirk Leegwater „SCHOOLHOOFD MOET IN DE WAAL WONEN WERK GEGUND VOOR ƒ247.9007- Discussieavond over basisinkomen Gezelligheidsrit Achterkant raadhuis krijgt zonwering Gratis treinkaart voor demonstra I" Zonnebank bij kapsalon Informatie-avon over „Hebron" PAGINA 6 TEXELSE COURANT VRIJDAG 27 M De verkoop van de „onderwijzerswoning" Sommeltjesweg 1 in De Waal gaat vrijwel zeker niet door. Het plan van de ge meente om de woning voor ƒ105.000,— te verkopen aan de fami lie Blauw (die er thans in woont) stuitte op unaniem verzet van de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid. Ook de dorpscommissie stelde zich teweer. Het verzet kwam er op neer dat behoud van de woning als onderwij zerswoning gewenst is in het belang van de dorpsgemeenschap. Door een woning aan te bieden is het een voudiger een nieuw schoolhoofd van de gewenste kwaliteit aan te trekken. De „traditie" om het schoolhoofd in het dorp bij de school te laten wonen kan dan wor den hersteld, wat voor het functio neren van de dorpsgemeenschap van belang wordt geacht. Het meest gematigd in deze kwestie was Henk Beumkes van het Pakt. Hij wilde wel over verkoop denken maar daartoe pas besluiten als zou blijken dat het nieuw aan te werven schoolhoofd geen prijs stelt op de woning. De discussie over het al of niet verko pen van de woning was enige tijd gele den geopend door de raadsleden Dros en Poster, die vinden dat het in gemeen- tebezit houden van de woning van be lang is voor het behoud van de school in De Waal. Ongeveer hetzelfde geluid had kort daarop de dorpscommissie van De Waal laten horen. Geen verband Voorzitter-wethouder Klaas Baren- dregt gaf zich echter niet direct gewon nen. Hij wees erop dat het gesuggereer de verband tussen het behoud van de woning en het voortbestaan van de school niet bestaat. Het voortbestaan van de Waalder school is uitsluitend af hankelijk van het leerlingental. Verder, zo zei hij, is het streven om een school hoofd een dienstwoning aan te bieden, verouderd. De woningnood die daartoe destijds de belangrijkste reden was, is sterk verminderd. Bovendien is het aan bod van leerkrachten waaruit geput kan worden als een schoolhoofd moet wor den benoemd veel groter dan vroeger. Het „extraatje" in de vorm van een dienstwoning is niet meer nodig om een goede man of vrouw aan te kunnen trek ken. Bovendien is men veel mobieler ge worden. Het is niet meer zo belangrijk om vlak bij de school te wonen. Verder is van belang dat de gemeente nogal wat kosten moet maken als de woning (die al sinds 1971 aan anderen wordt ver huurd omdat het schoolhoofd W. Albers destijds naar De Koog verhuisde) op nieuw tot dienstwoning wordt gemaakt. Volgens Barendregt was het in ieder ge val financieel aantrekkelijk om de wo ning af te stoten, conform het algemene gemeentelijke beleid. De gemeente wil van zijn rol als huisbaas af. Psychologisch Gerbrand Poster bleef van mening dat je bij het zoeken van een goede onder wijzer meer keus hebt als je een woning kunt aanbieden. Maar hij vond het vooral uit psychologi- Janneke van der Plaat Vrijdagavond (heden) wordt in De Raadskelder in Den Burg een discussie-avond gehouden over „De invoering van het basisinkomen voor iedereen en de maatschappelijke ge volgen daarvan". De avond, die voor een ieder vrij toegankelijk is, wordt georganiseerd door de plaatselijke afdeling van de PPR en de PSP en begint om 20.00 uur. Inleidingen worden gegeven door Janneke van der Plaat en Didi Groen, fractiemedewerkers van resp. PPR en PSP. De avond staat onder leiding van mevrouw J. van Trigt, voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Vrouwen bond FNV. Met name door progressieve partijen wordt de laatste jaren steeds va ker gesproken over de mogelijkheid tot invoering van een basisinkomen voor ie dereen en herverdeling van werk en in komen als consequentie van „eerlijk de len en emancipatie". Dit idee wordt door meerdere politieke partijen onderschre ven maar de wil om een dergelijk systeem werkelijk van de grond te bren gen lijkt niet overal even sterk aanwezig. sche overwegingen onjuist de woning af te stoten. In De Waal wordt dat ervaren als „een stukje afbraak" van de school. Desgevraagd verklaarde ambtenaar Piet Witte van het grondbedrijf dat de woning géén dienstwoning is, dat werd bestreden door Cor Dros. Laatstge noemde herinnerde eraan dat het destijds helemaal niet op prijs is gesteld dat Albers de woning verliet. Nadrukke lijk werd toen verklaard dat het huis in ie der geval als dienstwoning aangemerkt zou blijven. „Wanneer is dat veran derd?" Op die vraag kon de voorzitter geen antwoord geven. Wel zei hij dat de bepaling in de verordening op het lager onderwijs) dat het schoolhoofd binnen de dorpskern moet wonen, niet meer wordt toegepast. Dros wilde wel eens weten wanneer dat is besloten en wie die beslissing heeft genomen. Piet Wit te: „In 1971 is die ontheffing gegeven." Dros: „Ja, maar onder voorwaarde dat de woning dienstwoning zou blijven." Barendregt erkende dat het huis formeel nog dienstwoning is, maar een feit is nu eenmaal dat de woning aan een „ge woon" iemand wordt verhuurd, die het normale huurrecht kan laten gelden zo dat de gemeente dus toch niet zomaar over het huis kan beschikken. Piet Witte voegde daaraan toe dat de huur kan worden opgezegd als er een school hoofd komt dat in de woning wil, maar eenvoudig is dat niet, temeer daar de gemeente dan voor andere woonruimte voor de familie Blauw moet zorgen. Principe Voor Peter Bakker van de PSP lag de zaak eenvoudig. In tegenstelling tot het gemeentebestuur huldigt hij het principe dat gemeenschapsbezit niet aan particu lieren mag worden verkocht. In dit geval is de woning bovendien een niet onbe langrijke secundaire arbeidsvoorwaarde. De gemeente streeft naar het afstoten van huizen omdat dit voordeliger is. Bak ker vond het bedenkelijk dat de gemeen te er blijkbaar niet in slaagt haar wonin gen rendabel te exploiteren. Siem Plaatsman kreeg de gelegenheid om in de vergadering het standpunt van de dorpscommissie van De Waal en de oudercommissie van de school te ver kondigen. Hij herinnerde er aan dat het helemaal niet op prijs werd gesteld toen Albers tien jaar geleden De Waal verliet. De toenmalige burgemeester Sprenger had ook bezwaren, evenals de afdeling onderwijs. Ook volgens Plaatsman wordt de verkoop van de woning gezien als een stuk afbraak van de lagere school op het moment dat de plaatselijke ge meenschap zich inspant om die school te behouden. Verder wordt het als een groot voordeel gezien dat het schoolhoofd er vlakbij woont en dus voor ouders en leerlingen bereikbaar is. Het is ook opvoedkundig van belang dat het schoolhoofd functio neert binnen de dorpsgemeenschap. Cor Dros voegde er aan toe dat in een dorp de dominee, de pastoor en het schoolhoofd als vraagbaak en steunpi laar functioneren. In een klein dorp als De Waal waar men over de eerstge noemde functionarissen niet kan be schikken, zou terugkeer van het school hoofd zeer welkom zijn. Speculatie Dros kon zich verder niet voorstellen hoe het mogelijk is dat een woning die een boekwaarde heeft van nog maar f7000,— niet rendabel kan worden geëx ploiteerd. Het feit dat de gemeente de woning nu voor meer dan een ton wil verkopen, noemde hij een vorm van spe culatie. En als verkoop te rechtvaardigen zou zijn, had ieder ander in de gelegen heid gesteld moeten worden om het huis te kopen. Barendregt zei zich niet te kunnen voorstellen dat een ander dan de huidige bewoner belangstelling zou heb ben voor een huis in bewoonde staat, maar Dros zei dat dit helemaal niet zeker is. Piet Witte merkte op dat kostbaar herstelwerk aan de woning zou moeten worden uitgevoerd als deze aan een an der zou worden verhuurd. Dat wekte de gramschap op van Beumkes en 8akker want zij concludeerden dat de gemeente de woning heeft verwaarloosd en zich dus een slecht huisbaas heeft getoond. De Vereniging voor Vrienden van het Paard houdt zondag 29 mei een gezellig heidsrit voor leden die niet zelf beschik ken over een rijtuig. De leden die daar voor belangstelling hebben dienen zich met spoed op te geven bij mevrouw Bakker-Witte in Den Hoorn, telefoon 02226-464. Dirk Leegwater bij zijn vrieskist met stukken wegdek. Eert huishoudelijke vrieskist wordt irt de regel gebruikt voor het lang bewaren van levensmiddelen die anders zouden bederven. Dirk Leegwater uit Oost ge bruikt zijn vrieskist sinds enige tijd voor iets heel anders. Hij vriest stukken asfalt in en ais zich daarop een ijslaag heeft ge vormd probeert hij het ijs weer zo snel mogelijk te laten ontdooien. Dit bijzon dere gebruik hangt samen met zijn plan om de gladheidsbestrijding in ons land beter en goedkoper te maken. Bijna niemand wil me geloven, maar ik heb een uitvinding gedaan", aldus de 33-jan ge Leegwater, die inmiddels heeft ondekt dat het lanceren van een idee niet voldoende is om het in de praktijk gerealiseerd te krijgen. Daarom is de uit vinder in zijn schuur zelf aan het experi menteren met asfalt en slijtlagen. De vrieskist zorgt met een temperatuur van twintig graden onder nul voor extreem winterse omstandigheden. Het idee van Leegwater is in grove lijnen als volgt: men brengt in het asfalt of onder de slijt laag van het wegdek een dradensysteem aan en zet daar stroom op. De warmte die de draden dan afgeven ontdooit sneeuw en ijs en maakt de weg zelfs kurkdroog. Helemaal nieuw is het idee niet. In Chicago zijn bijvoorbeeld al warme straten" waarbij leidingen heet water het wegdek verwarmen. In Neder land is ook geëxperimenteerd met een „electrische deken" onder het wegdek maar daarvoor is hoogwaardig en duur draadmateriaal ontwikkeld. Goedkoper Dirk Leegwater is van mening dat het veel goedkoper kan en hij heeft onder zijn slijtlaag kopervezeldraad aange bracht van 0,8 mm dikte dat trekkracht weerstaat en zeer flexibel is. Leegwater is met zijn plan de boer op geweest maar instanties als TNO oordeelden dat het technisch niet mogelijk is omdat elke draadsoort na verloop van tijd door de druk op het asfalt wordt stukgereden. ,,Daar geloof ik niets van en dat probeer ik met mijn experimenten te bewijzen aldus de Texelaar, die ervan overtuigd is gelijk te zullen krijgen. Leegwater heeft momenteel twee stukken asfalt in de vrieskist, één waar een netwerk van ko pervezel vlak onder de slijtlaag is aange bracht en een stuk waar het draad die per zit. Bij 24 volt ontdooit het ijs op de slijtlaag bij beide stukken vrij snel. De draad wordt dan slechts 15 graden en deze vezel wordt gegarandeerd tot een temperatuur van 150 graden. Oct Aan de hand van de weerstand draad en het stroomverbruik kom water op een maximum stroom van 30 cent per vierkante meter p Dat is dus bij extreme vorst. De e siaste ,asfaltschuiver" denkt i vinding ook uitkomst kan bieden en uiteraard bij regen. ,,Maar di ik allemaal nog uitproberen." In g ten ziet Leegwater langs wegen tl formatoren met daaraan gekopp. koperdeken tegen vorst en natt maar zo ver is het nog niet. Hij ht trooi aangevraagd op deze viné moet na het verder experimenten voltages en transformatoren pog gadigden te vinden die een stuk beschikbaar willen stellen om druk op het kopervezel uit te Leegwater zegt dat Luchthaven hol N.V. belangstelling heeft getu aan die onderneming wil hij lal vrieskistresultaten voorleggen. Dl ner van Oost stoort zich er aan idee niet serieus wordt genomen hij is niet plan bij de pakken zitten. ,,Als niemand mijn vinding op me verder helpt, dan gaan ze de de winters weer allemaal onde hun gladde straatje. Zelf weten' resoluut. Wel weet hij zich gesteund octrooiraad uit Alkmaar die heel gedeeld nooit eerder een dergel gezien te hebben. Het loonbedrijf Niek Dros, „Harkenbuurt" zal de komende vier jaar de gemeentelijke wegbermen maaien. Dros was met ƒ247.900,— de laagste inschrijver bij de aanbesteding, waarvoor totaal 13 bedrijven waren uitgenodigd. Slechts zeven bedrijven schreven daadwerkelijk in voor het werk. Een andere mededeling was dat de monumentale poort van het voormalige schoutshuis aan de Vismarkt thans ein delijk in de definitieve kleuren wordt ge schilderd. Het werk zal begin juni klaar zijn. De uitvoegstroken bij de Pontwegkrui- singen Pelikaanweg en Californieweg zullen waarschijnlijk volgend jaar van uit voegstroken worden voorzien. Dit werk zal althans in het investeringsplan voor 1984 worden opgenomen. Het vermoeden bestaat dat de onon derbroken middenstreep die zich op di verse punten op de Pontweg bevindt, uit verkeersveiligheidsoverwegingen langer gemaakt zou moeten worden. Meege deeld werd dat de bevoegde instantie in dit geval de provincie die de strepen als ze echt nodig zijn, kan laten aanbrengen op verzoek van de gemeente, die dan op bedoelde plaatsen een inhaalverbod moet instellen. Cor Dros drong erop aan een dergelijk verzoek aan de provincie te richten. Verder wil de gemeente graag vernemen op welke kruispunten zich be groeiing bevindt die voor het verkeer hinderlijk is. De bomen op het kruispunt Postweg-Muyweg (waarover al eerder werd geklaagd) zullen gedeeltelijk wor den weggehaald. De bomen hoeven niet omgezaagd te worden maar de onderste takken, die het uitzicht belemmeren, gaan er af. Op de vraag van Gerbrand Poster van de VVD waarom het bij het voormalige VTB gebouw aan het Schilderend ge plande openbaar groen nog steeds niet is aangelegd, antwoordde technisch ambtenaar Piet Witte dat dit plan is op geschort omdat eerst zekerheid moet bestaan over het verkeerscirculatieplan voor Den Burg. In het bestemmingsplan heeft het terrein overigens geen groen- Wethouder Klaas Barendregt vertelde in de laatstgehouden vergadering van de raadscommissie voor financieel, econo misch en technisch beleid dat Dros de enige was die inschreef voor een bedrag dat lager was dan de raming, die de ge meente zelf had gemaakt. De wethou der vond dat een aanwijzing dat de ge meente het werk scherp had begroot. Het commissielid Cor Dros van Texels Belang verbaasde er zich over dat het werk is gegund voor een periode van vier jaar. „Toen ik nog wethouder was, tussen 1970 en 1974, gold een termijn van vijf jaar. Waarom is dat veranderd?" De wethouder wist het niet, maar een termijn van vier jaar vond hij prima, on der andere omdat deze samenvalt met een raadsperiode. Rubberboot Naar aanleiding van een onlangs gestelde vraag in de raad werd meege deeld dat de communicatie tussen de door de gemeente aan te schaffen rub berboten (voor de strandbewaking) en de wal, zal geschieden door middel van pijlenborden. Dat zijn borden op het strand waarop een grote pijl staat die de richting aangeeft waarin de rubberboot moet varen. Over de mogelijk veel te diepe verkeers- kuilen in de Ankerstraat te Oosterend en de Schoorwal te Den Burg komt spoedig deskundig rapport waaruit zal blijken wat het kost om het euvel (waardoor aan veel auto's schade ontsstaat) te verhelpen. bestemming, zodat dat ook nog gere geld moet worden. Sportzaal Geen bezwaar had de commissie te gen het beschikbaar stellen van f15.000,voor het maken van een plan voor een nieuwe sportaccommodatie ten behoeve van school- en vereni- gingssportbeoefening in Oudeschild. Gebleken is dat het op het terrein van het dorpshuis niet mogelijk is een gym nastieklokaal van de vereiste grootte te maken. De bestaande „sportzaal" van het Skiltje is veel te klein (14 x 7 meter) en ontbeert bovendien behoorlijke sani taire voorzieningen. Vereist is minimaal 12 x 21 meter. De kosten van een goede voorziening zouden niet door het dorps- huisbestuur gedragen kunnen worden, zodat besloten werd na te gaan of de sportaccommodatie kan worden ge maakt als aanbouw van de lagere school. Daarbij zou rekening worden ge houden met de toekomstige integratie van kleuter- en lager onderwijs. De nieu we accommodatie zal worden gebruikt door de lagere school, de kleuterschool, de peuterspeelzaal, de Oudeschilder gymnastiekvereniging, de Boksschool Texel en de volleybalgroep GOS. Naast sport kan de nieuwe ruimte ook worden gebruikt als slechtweeraccommodatie en voor andere schoolactiviteiten die meer ruimte vragen dan een gewoon schoollokaal biedt. Voor f15.000,— kan het plan nader worden uitgewerkt en worden begroot. Pas daarna zal een defi nitieve beslissing over de bouw worden genomen Eén van de vragen die zich aandienden is of er voor het dorpshuis 't Skiltje nog een functie overblijft. Het plan zal worden uitgewerkt door ge meentewerken in nauw overleg met de afdeling sportzaken van de gemeente. Commissielid Henk Beumkes van het Pakt toonde zich verheugd; hij vond f15.000 niet veel voor het maken van het plan. Op een vraag van Gerbrand Poster van de WD werd geantwoord dat de rijksuitkering die het lager onder wijs in Oudeschild krijgt voor het gebruik van de sportaccommodatie van 't Skiltje omhoog gaat als de nieuwe sportac commodatie in gebruik wordt genomen. De uitkering is nl. mede afhankelijk van het bouwjaar en de grootte van de zaal. Recreatieleiders De recreatieleiders die zich gedurende het topseizoen bezig houden met allerlei sport- en spelactiviteiten voor de toe risten zullen ingaand dit jaar gewoon in loondienst zijn bij de Sportraad. Tot dus ver werd op basis van vrijwilligheid ge werkt en kregen de recreatieleiders een vergoeding. Om die reden meende de Sportraad niet verplicht te zijn geld in te houden voor sociale verzekeringen. De bedrijfsvereniging dacht hier anders over, wat tot ernstige moeilijkheden leid de. Men beschouwde de studenten als stagiaires waarvoor sociale premies moeten worden betaald en aan de sport raad werd een forse navordering gepre senteerd. Uitstel van betaling werd niet verleend. Hoewel een protest tegen de gang van zaken nog in behandeling is, durft de Sportraad niet op de oude vrij- willigersvoet voort te gaan (Hoewel dat al gebeurt sinds 1962) en heeft besloten de recreatieleiders gewoon in dienst te nemen (op basis van het minimumloon). Wat dan als bijkomend voordeel heeft dat sprake is van een gezagsverhouding. Dat laatste zal de kwaliteit van het zo- merrecreatiewerk verbeteren zo wordt verwacht. Door deze verandering zal het zomerrecreatiewerk f13.152,méér kosten. In 1982 kostte het werk netto f24.830- De firma Zadeits zal voor f42.500 de ramen op de begane grond en van de eerste verdieping aan de achterzijde van het raadhuis van zonwering voorzien. B en W hebben genoemd bedrag (dat f7000,— lager is dan de raming die in het investeringsplan 1983 was opgenomen) beschikbaar gesteld. Voor de zonwering was bij twee bedrijven prijsopgaaf ge vraagd. De firma Bonset uit Amsterdam schreef in voor f58.025,—. Het aanbren gen van de zonwering aan de achterkant van het raadhuis is vooral noodzakelijk geworden na het verwijderen van enkele bomen in het park. De afdeling Texel van de F graag zien dat zoveel mogelijk i werkenden en uitkeringstrekke nemen aan de grote demonstrat terdag 11 juni in Utrecht. Leden resse hebben worden verzocht n week contact op te nemen me: Trigt (02220-2175), J. Bekker (25' van IJsseldijk (3397) waardoor het bezit kan komen van een gra kaartje. De FNV wil op de dem: duidelijk maken dat het huidigf ringsbeleid rampzalig is. Gepledf voor beter verdelen van het bei werk, het scheppen van nieuwl en het betaalbaar houden vand-l loz zekerheid. «aa Ipai id In Cocky's Kapsalon in De It men ook terecht voor een Snel bruin worden is mogelijk op nebank, die is opgesteld in ei vertrek dat bij een kleine inwer bouwing tot stand is gekomen, nebank is van een type dat snel geeft. De maximale bestraling rond de 15 minuten. Het is' (zonder afspraak) één keer eer bad te nemen, of een (naar v* voordelige) kuur van tien bade" en )d Dinsdagavond wordt in 0 kal een informatie-avond over het kindertehuis „Heb Curacao. De aanvang is 20" de toegang is gratis. Tijdens de avond zal een zeil? film worden vertoond over hel „Hebron", een tehuis voor dak deren dat zonder subsidie dr rund wordt door vrijwilligers De film wordt toegelicht do? ker Piet Huisman die in het tehd kinderen werkt, 's Middags vit* CVO school informatie gege* school bracht eerder een fW drag bijeen voor „Hebron". Bkr

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 6