Cjroen jTwartsJ~exels in het hart-, rganisaties doen beroep p Gedeputeerde Staten m- i ENGELSE INVASIE OP VLIEGVELD Veerboot moet weer toegankelijk worden voor minder validen m 1 m 3ri miljoen nodig voor zandsuppletie I au:.. >y tt O Studio Sport maakt reportage van catamaranronde i Pakt-fractie benadert Rijkswaterstaat: Opgesioten |\|esten tellen Groot deel uitzending in het land hoorbaar AARGANG Nr. 9784 DINSDAG 31 MEI 1983 Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266; losterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel (02223) 964 jvertenties, abonnementen, etc ,eld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 716,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636. Rabobank nr. 36 25 01.742; NMB nr. 67.34.60.398. imens 24 organisaties is vorige week een brief gestuurd het provinciaal bestuur van Noordholland met het verzoek orte termijn geld beschikbaar te stellen voor een zandsup- e op het Texelse strand, ter hoogte van de camping Koger- ïd, de Muy en de Slufter. Deze ongeveer tien miljoen gul- kostende operatie moet gezien worden als een tijdelijke ssing voor het onrustbarende probleem van de kustafslag, wachting van definitieve maatregelen die momenteel nog udie zijn en waarvoor het rijk verantwoordelijk is. stoppen van de kustafslag is een belang voor de plaatselij- onomie als voor de natuur. De istarte actie wordt dan ook niet gesteund door de Stichting lehoud in Leiden, de Landelijke iging tot Behoud van de Wad- te. de stichting Natuur en Mi- de Vereniging Milieudefensie. Contact Milieubescherming fholland en de werkgroep ichapszorg Texel maar ook de VVV Texel, de Recrea ting. de Verenigde Strandex- nten. De Koog Promotion, Het Verbond van Ondernemers, mge Ondernemersorganisatie, lichting Agrarisch Texel en de ie afdelingen van Recron, Ho- Nederland, FNV, CNV, In- iebond CNV, Holl. Mij van jouw, Wad en Land. LTB. nbollencultuur en de CBTB. Ie gezamenlijke brief aan Gedepu- Staten wordt uitgelegd dat het erantwoord is maatregelen langer stellen. Sinds de stormen van de pen winter is de situatie langs de e kust aanzienlijk verslechterd. De ilag is ruim drie keer zo groot ge- als gemiddeld in voorgaande ja- ip veel plaatsen is 15 tot 25 meter agen, zodat niet alleen het strand der smal is geworden, maar ook itenste duinenrij die de camping strand en de natuurgebieden van itenmuij en De Slufter scheidt van Als niets wordt gedaan, zal de ng over enkele jaren moeten wor- pgeheven en zal de Buitenmuy en invallei ten westen van de Slufter door de zee overspoeld worden. Economie de brief wordt sterk de nadruk ge- jop de economische gevolgen daar- I De gasten van de camping Ko- land zijn goed voor zo'n 300.000 Jiachtingen per jaar met daarbij 12 Oen gulden aan bestedingen op het nd. Als de camping wordt opgehe ven is er geen alternatief. Het is niet mo gelijk elders op Texel deze aantallen kam peerders op te vangen. Dat betekent dat de werkgelegenheid van een groot aan tal Texelaars in het geding is, zowel di rect als indirect. Ook de belangen van natuur- en landschapsbehoud zijn aan zienlijk. Voedselarme, ongestoorde vochtige duinvalleien (Buitenmuij, Dikke Dijk-vallei en de Mandenvallei) zijn zeld zaam. Natuurgebieden zoals De Muij en de Slufter zijn bovendien van toeristi sche betekenis. Verlies of aantasting er van vermindert de aantrekkelijkheid van Texel. Zandsuppletie op de meest bedreigde plaatsen geeft ongeveer vijf jaar respijt. Rijkswaterstaat heeft dan tijd om de stu die in zake de beste blijvende kustverde diging af te ronden en maatregelen te nemen. Het initiatief voor deze actie is genomen door de Stichting Duinbehoud uit Leiden. Margot Zijm-Bik uit Den Hoorn is bestuurslid van deze stichting. Zij zegt: „We hebben al eerder aan de bel getrokken. Het is echter niet gelukt het rijk ertoe te bewegen snelle voorlopi ge maatregelen te nemen. Zowel minister Zeevalking als zijn opvol ger Smit-Kroes willen de studie van het SIBAS afwachten omdat geen mensen levens worden bedreigd. Die Sibas- studie is medio 1981 begonnen met een vooronderzoek. Nadat het rapport van dit vooronderzoek was uitgebracht heeft de studie een jaar stilgelegen wegens geldgebrek. Sinds april j.l. is men weer bezig en volgend jaar april of mei moet het hele onderzoek zijn voltooid. Dus pas daarna zal worden besloten welke maatregelen worden genomen. We zijn bang dat vooral dat laatste een langdu- !ïl3 DEfiPCKS- D0RP1 Slur termond M BuHonmuy tamping Koge'strand KOOG DEN BURG HOORN Komp'ng l ootjmansdu ■fOhSlOO? MARSDIEP bos (meestal dennen) stuifdijk zeewering RWS kampeerterrein Overzichtkaart van de Texelse duinen. Omdat niet alle belangen in elk kustgedeelte een even grote rol spelen en de verwachte afslag niet overal even groot is, heeft het Waterloop kundig Laboratorium onderscheid gemaakt in vijf deelgebieden: 1. de zuidkop tot paal 18; 2. De Koog (paal 18-21); 2. De Muijen (paal 21-24.5). 4 de Slufter (paal 24 5-28.5); 5. de noord kop. Op basis van deze deelgebieden zijn zes hoofdvarianten opgesteld waarvoor in de Sibas-studie kustverdedigingsstrategieën zul len worden ontworpen. De hoofdvarianten zijn gerangschikt van voortzetting van het huidige beleid tot handhaving van de huidige kustlijn De voor de realisering van de strate gieën noodzakelijke maatregelen zijn al geïn ventariseerd Bestudering van de effectiviteit en de kosten hiervan moeten uiteindelijk le ren, hoe alle deelgebieden het beste be schermd kunnen worden en hoeveel dat gaat kosten. Maar ook wat de gevolgen zijn als sommige deelgebieden opgegeven worden. Bij het opstellen van verschillende strategieën kunnen tegemoetkomingen worden inge bouwd voor verliezen ten gevolge van verdere kustafslag. In de Sibas-studie zal met de vol gende mogelijkheden rekening worden ge houden: 1. een vervangend kampeerterrein in de buurt van De Koog (bij sluiting van Ko- gerstrand); 2. beperking of beëindiging van de waterwinning in de duinen; 3. extra bos- aanplant t.b.v. de recreatie; 4. beperking van de recreatiedruk door vermindering van het aantal slaapplaatsen (bij sluiting Kogerstrand). De catamaranronde om Texel die op zaterdag 18 juni wordt gehouden zal be hoorlijke aandacht van de televisie krij gen. Definitief is door de NOS besloten dat een 8 tot 12 minuten durende repor tage zal worden gemaakt die zondag avond in het programma Studio Sport zal worden uitgezonden. Ook buitenlandse media hebben be langstelling getoond voor materiaal dat op de ronde betrekking heeft. Definitie ve afspraken zijn onder meer gemaakt met een Canadese en een Engelse om roep en ook met het persbureau UPI. IVk De duinafslag zal versterkt verder gaan els geen maatregelen worden genomen. rig gevecht wordt en dat de toestand in tussen verder verslechtert. Het is best mogelijk dat mede daardoor in de hand wordt gewerkt dat men de toestand van Kogerstrand, de Slufter en de Buiten muij mede onder druk van geldgebrek accepteert en de aandacht op andere delen van de kust richt. Wij willen dat in ieder geval wordt vastgehouden wat we nu nog hebben. Door zandsuppletie, in het komende najaar uit te voeren, is cfat mogelijk." Somber De mensen van de Stichting Duinbe houd zijn erg geschrokken van de gege vens die het onderzoek inzake de Texelse kustafslag tot dusver heeft opgeleverd. Daaruit blijkt namelijk dat de afslag voorlopig niet vanzelf zal ophouden, in tegendeel. Binnen dertig jaar verdwijnt de Mandenvallei in de Eierlandse duinen alsmede een strook droge duinen van 200 meter breed. In het Sluftergebied zal de afslag zo'n 150 meter bedragen waar door de Dikke Dijk-vallei en een stuk dro ge duinen verloren zullen gaan. Ook bij de Muijen zal 150 meter verdwijnen, waardoor de Buitenmuij verdwijnt en de Binnenmuij zal verdrogen, ten koste van de lepelaarskolonie. Bij de camping Kogerstrand wordt een afslag van maximaal 90 meter verwacht, wat dus betekent dat de hele vallei met de camping verdwijnt. Zelfs tussen paal 10 en 14 wordt nog vijftig tot honderd meter achteruitgang verwacht, al zal het effect van de hier aangelegde strand- hoofden aanzienlijk zijn. Bij paal 9 is de verwachte afslag maar liefst 300 meter, waardoor een deel van de Geulvallei op den duur te lijden krijgt van verdroging. Er zullen lezers zijn die het merkwaardig vinden dat duinen ver drogen als ze dichter bij de zee komen te liggen. Feit is echter dat een flink duin massief werkt als een ondergronds voor- raadbassin waardoor het grondwater van de vochtige valleien er boven op peil blijft. De duinen als zoetwaterbuffer zijn ook van belang voor de agrariërs, vooral de bollentelers die in het doorgaans dro ge voorjaar profijt trekken van het drang- water uit de duinen. Hoe minder duin, hoe minder zoet water. Dat de toe komstvoorspelling inzake de kustafslag geen overdreven somber beeld geeft is inmiddels in de praktijk gebleken: de af slag is de afgelopen maanden belangrijk sterker geweest dan het verwachte gemiddelde. Afgelopen zaterdag was het op het vliegveld Texel ongewoon druk, Dat was het gevolg van de komst van maar liefst veertig vliegtuigen die op doorreis naar Borkum kwa men tanken. De sportvliegers kwa men uit Engeland. Het waren leden van de Staple ford Flying Club, die wel vaker dergelijke uitjes organi seert maar nog nooit op Texel was geweest. Gevlogen werd vanaf Sta- p/eford via Calais en Midden Zee land. Mede door het vrij slechte weer kwam de kleine luchtvloot wat later aan op Texel dan was aange kondigd. Tussen de deelnemende toestellen waren enkele zeer opval lende. De tocht werd ook meege maakt door een helicopter en door een antieke tweedekker. Laatstge noemde toestel was een vooroor logse De Haviland Hornet Moth, bestuurd door de bejaarde eigena resse Dr. Hamilton uit Chesterfield. Het schitterend gerestaureerde en onderhouden toestel kreeg na aan komst direct een beschut plekje bij de hangar want het zeer lichte vlieg tuig met zijn zeildoekbekleding was bepaald niet geschikt om in de open lucht op het winderige Texel te staan. In tegenstelling tot de ver wachting vloog Dr. Hamilton niet verder mee naar Borkum maar besloot een nachtje op Texel over te blijven. Op de foto belangstellenden rond het toestel, dat onder meer opviel omdat op een der vleugels een windgenerator is gemonteerd voor het bijladen van de accu's. De Pakt-fractie uit de gemeente raad heeft zich bij Rijkswaterstaat beklaagd over de herinrichtings werkzaamheden op het veerhaven terrein in Den Helder. In een brief aan Ir. De Vos. hoogdingenieur- directeur van de directie Noordhol land wordt gemeld dat door deze werkzaamheden die onder verant woordelijkheid van Rijkswaterstaat hebben plaatsgevonden, de toegan kelijkheid van de veerboot voor ou dere of minder valide passagiers zeer moeilijk, zo niet onmogelijk is geworden. Dit wordt een „ongehoorde situatie" genoemd in een tijd dat maatschappelijk alles in het werk wordt gesteld om aller lei gebouwen en voorzieningen zo goed mogelijk toegankelijk te maken voor slecht ter been zijnden. „Wij vragen u dringend als eigenaar van het terrein (openbare weg) en de aanleginrichtin- gen al het mogelijke te doen om aan de ze ontoelaatbare situatie een eind te ma ken", aldus Dirk Terpstra, die mede na mens de overige leden van zijn fractie vraagt om bijzondere aandacht voor de bereikbaarheid van het openbaar ver voer in Den Helder. oplossing, zouden wij u in overweging willen geven om samen met uw hoofddi rectie te bekijken of het nog wel verant woord is deze maatschappij het mono polie voor het personenvervoer te laten behouden. Misschien zijn er anderen die wel bereid zijn om alle categorieën pas sagiers behoorlijk vervoer van en naar ons eiland aan te bieden." In de brief blijkt nog meer boosheid over de houding van Teso ten aanzien van de bereikbaarheid van de boot voor voetgangers. Gewezen wordt op de dub beldekker met zijn hoge trappen en het achterwege laten van een lift in dit schip. Wie geen trappen kan lopen moet daarom op het fietsendek blijven. Pro testen van de betrokken passagiers heb ben niet gebaat. „En nu wordt zelfs deze manier van reizen onmogelijk gemaakt als gevolg van de door uw dienst uitge voerde werkzaamheden", aldus de brief aan de RWS-topman. Er wordt aan her innerd dat de fractie over dit onderwerp al in de raadsvergadering van 21 decem ber vragen heeft gesteld. B en W heb ben naar aanleiding daarvan een brief aan Teso gestuurd met het verzoek het schip toegankelijk te houden voor voet gangers. Teso heeft hierop nooit geant- De passagiers die nu noodgedwongen moeten meereizen op het fietsendek, ra ken als de veranderingen op het haven terrein in gebruik zijn genomen, op gesloten tussen het hekwerk en kunnen de bus niet of niet op tijd bereiken. „Als de raad van commissarissen van de NV TESO niet mee wil werken aan een Zaterdag kunnen vrijwilligers meehel pen meeuwennesten tellen in De Geul. De start is om 8.00 uur. Men wordt ver zocht zich vrijdagavond op te geven bij de heer Stoepker, telefoon 02220-2940 (na 18.00 uur). Afgelopen zaterdag werd een telactie gehouden in de Muy. woord, ook niet na schriftelijke aandrang op 25 maart j.l. „De raad van commissa rissen en de directie van Teso hebben blijkbaar belangrijker zaken om handen. Erger nog: mensen die om een oplossing vragen wordt aangeraden maar met de auto over te gaan." De Pakt-fractie heeft afschriften van haar klachtbrief gestuurd aan onder meer de directeur generaal van Rijkswa terstaat, de minister van verkeer en wa terstaat, en de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat. Lokaal radio-experiment Van de experimentele lokale radio uitzending op 17 juni zal bijna 2'/i uur door de Vara tevens via de gewo ne Hilversumse zender worden uit gezonden. De luisteraars in het land kunnen zich aldus een beeld vormen van wat een lokale radio-uitzending kan inhouden. De landelijk over te nemen gedeelten zijn gepland van 15.00 tot 15.30 uur, van 16.30-17.00 uur en (het slotgedeelte) van 18.40-20.00 uur. Aldus is vrijdag in de Varastudio ge hoord toen een delegatie van de Stich ting Lokale Omroep Texel daar een be zoek bracht. Tevens werd vernomen dat voor de uitzending vrijwel zeker vergun ning door de minister zal worden gege ven. De ministeriële topadviseurs zien geen bezwaren, zodat de vergunning zelf nog slechts een formaliteit is. Open huis Zoals bekend begint de uitzending om 13.00 uur. Tussen 15.00 en 16.00 uur wordt „open huis" gehouden. Texelaars die dat willen zijn dan welkom in De Lin deboom om voor de vuist weg wat te vertellen over wat hij of zij leuk vindt of waar hij of zij zich aan ergert. Ook is het mogelijk te zingen, voor te dragen, een lievelingsplaat te draaien, etc. De helft van het open huis-gedeelte van het pro gramma wordt landelijk uitgezonden.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1