let nestparasiti an de koekoek 'inddiploma voor 150 sg-leerlingen 'f Schutting komt snel Geslaagd Schietoefening Nog een wolwinkel in Den Burg Garantie jJlAG 7 JUNI 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 9 ïgeveer een maand geleden beloofde ik nog eens iets meer over oekoek en z'n gedrag te vertellen. Dat doen we nu meteen maar. ddels moet iedere rechtgeaarde Texelaar wel een koekoek ge- ■d hebben. Overal verspreid op het eiland komen ze voor en in mei roepen ze voortdurend. Z'n naam als regenvoorspeller maakt hij der geval dit jaar meer dan waar! rijsse sprak vroeger al over de bijzondere rijkdom aan koekoeken 'exel. Ondertussen is er jammer genoeg wel wat veranderd. De tis duidelijk minder talrijk dan voorheen. Niet alleen vergeleken de eerste helft van deze eeuw, maar ook met bijvoorbeeld de jaren ig. Dat is in het veld niet zo gemakkelijk exact, met cijfers dus, vast ellen. Regelmatige bezoekers van eenzelfde gebied kunnen uit het :al waarnemingen natuurlijk wel een idee krijgen over toe- en ime. ie Korverskooi, de eendenkooi van sbosbeheer, werd de teruggang duidelijk met cijfers vastgesteld, men daar in de nazomer (voor rin- erzoek) een 15-tal jaren geleden nkele tientallen koekoeken, nu zijn nog maar een paar. Oorzaken zijn :o gemakkelijk aan te geven. Koe- in overwinteren ten zuiden van de lar en ook daar kunnen de omstan- den veranderd zijn. Als we het er bij huis zoeken kunnen we na- J|k oorzaken noemen zoals de totale ^chtering van het milieu, verstedelij- ».d. iets over het gedrag van de koe- Vooral over het nestparasitisme In het algemeen kan gesteld wor- lat om nestparasitisme mogelijk te n aan een aantal voorwaarden vol- moet worden: al De 'parasieten' (als we ze zo even mogem noemen) moeten hetzelfde voedsel eten als de waardvogels (dat zijn dus de vogels die met de vreemde eieren worden opgescheept). b) De waardvogei mag geen zeldzame soort zijn waarvan de nesten moeilijk te vinden zijn. c) De eieren van de parasieten en waardvogels moeten op elkaar lijken en ongeveer even groot zijn. d) De broedduur moet ongeveer even- lang zijn. Al deze voorwaarden maken dat waardvogels en hun parasieten meestal nauwverwante soorten zijn. Een Zuid- Amerikaanse soort eend legt haar eieren bijvoorbeeld bij een andere eend. In Afri ka is een soort koevogel die z'n eieren bij een ander soort koevogel onderbrengt. Van je familie moet je het maar hebben! Kampioen nestparasiet De echte koekoeken en vooral onze ei gen koekoek, vormen een uitzondering op deze regels. Immers deze vrij grote vogel, een koekoek is ongeveer zo groot als een kauwtje, parasiteren bij veel klei nere zangvogels. De koekoek is dan ook de enige nestparasiet waarbij de grootte van de eieren en de broedduur is aange past aan die van de waardvogels. Ook de kleur en tekening van de eieren komen doorgaans goed overeen met die van de pleegouders. Het ei van de koekoek is veel kleiner dan je zou verwachten van een vogel van die grootte. Een vol ei weegt maar 3% van het lichaamsgewicht. Dat lijkt redelijk veel maar is het niets als we we ten dat bij een zangvogel van ongeveer dezelfde afmetingen een ei 9% van het lichaamsgewicht uitmaakt. In het kiezen van pleegouders door de koekoek bestaat een bepaalde speciali satie. Dat wil zeggen dat een koekoek die door bijvoorbeeld graspiepers is op gevoed, haar eieren ook weer bij die soort zal willen leggen. Graspieper Dat is ook wel logisch want haar eie ren lijken het meest op die van de graspieper. Alleen als een koekoekswijfje te weinig nesten van 'haar soort' vindt, zal ze ook bij andere soorten gaan leg gen. De kans is groot dat daarbij het succes aanzienlijk minder zal zijn want de pleegouders accepteren lang met al tijd wat 'vreemd' uitziende eieren. Nederland en in andere delen van Enge land de kleine karekiet. Op Texel zijn de meeste koekoeken 'graspieper-koekoe ken'. Van in ieder geval nog eens 12 an dere soorten op Texel is bekend dat zij wel eens bezocht zijn door een leggende koekoek. De lijst voor heel Nederland en België is aanzienlijk langer: tenminste 48 verschillende soorten. Gevecht Ik vertelde al, lang niet alle vogeltjes accepteren een koekoeksei. Vooral niet als het ei teveel afwijkt in vorm en kleur, maar ook niet als zij de koekoek bij hun nest betrappen. Vogelwachter Leo Daal der zag in de Westerduinen eens een ge weldig gevecht bij een graspiepernest waar een koekoek met behulp van haar mannetje, inbrak. De graspiepers pro beerden alles om de koekoek weg te ja gen. Dat lukte niet en het ei werd toch gelegd. De graspiepers echter keerden niet meer naar hun nest terug. Het leg gen van de eieren door een koekoek moet dus stiekum gebeuren. Lukt dat Extra voedsel Het instinct van jonge koekoeken om andere voorwerpen uit het nest te gooi en blijft ongeveer 5 dagen bestaan. Maar als hij 'per ongeluk' een paar da gen later geboren wordt dan z'n broert jes of zusjes zijn die doorgaans te zwaar geworden. De jonge koekoek probeert het wel, maar sterft uiteindelijk door voedselgebrek en uitputting. Het is een voorwaarde dat de jonge koekoek alleen in het nest achterblijft. Omdat hij zoveel meer moet groeien dan eigenlijk normaal is voor jongen van zijn grootte, heeft hij veel extra voedsel nodig. Als de pleeg ouders ook nog voor hun eigen jongen zouden moeten zorgen, zou de koekoek nooit genoeg voedsel krijgen. Alles wat de kleine diertjes aanslepen heeft hij al- Reageren op deze rubriek kan bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228) 741. dan is het lot van de andere eitjes beze geld. Meestal komt het koekoeksei iets eerder uit dan de andere eitjes. Bijna me teen na de geboorte negint het nog kale en blinde jong merkwaardige bewegin gen te maken met kop, poten en vleu gelstompjes. Hij probeert onder de eitjes of andere jongen te kruipen en ze op zijn rug te schuiven. Die rug is extra breed en plat, prima geschikt dus voor het kar weitje. Want ligt zo'n ei of jong daar een maal op dan wordt het 'vastgehouden' door de vleugeltjes en worden de poten gestrekt om het ongewenste voorwerp op of over de rand van het nest te wer ken. Het is dikwijls een heel gewurm en gemier voor de jonge koekoek, maar het lukt bijna altijd. Men heeft wel eens ge zien dat de jongen uit het nest gewerkt werden terwijl de oude vogel er nog op zatl Jongen van de kuifkoekoek uit het Middellandse Zeegebied hebben dit uitgooi-instinct niet. Ze hebben het ook niet nodig, want deze soort legt haar ei eren bij vogels van gelijke grootte: Het is opvallend dat deze specialisatie per land of landstreek sterk kan verschil len. In Engeland en Duitsland is het roodborstje favoriet, in veel delen van eksters en kauwtjes. Jonge kuifkoekoe- ken worden dus niet groter dan de waardvogels en groeien gezellig op met de jonge eksters. Vijf weken slepen Ongeveer drie weken wordt de koe koek in het nest gevoerd. Op het nest kan men beter zeggen want de laatste week past hij er allang niet meer in. Enorme hoeveelheden insecten, rupsen, spinnen e.d. worden dag in dag uit door de pleegouders aangesleept. Al spoedig is hij twee keer zo groot als z'n 'ouders' die vaak op z'n rug landen om hem vol te stoppen. Nadat hij is uitgevlogen wordt hij nog eens zo'n twee weken ge voerd voordat hij in zijn eigen levenson derhoud kan voorzien. In deze periode is het niet moeilijk om een jonge koekoek te zien te krijgen. Hij laat namelijk voortdurend een tamelijk luide, piepende bedelroep horen om zijn pleegouders te vertellen waar hij zit en dat hij steeds honger heeft. Het is dan vaak al nazomer en spoedig breekt de tijd van het wegtrekken weer aan. De jongen worden nog regelmatig in au gustus gezien en de laatste in de loop van september. De oude koekoeken zijn dan meestal al lang weg. Het merendeel verlaat Texel al voor eind juli. En dan moeten we weer zo'n negen maanden wachten voordat we het ver trouwde en heldere 'koekoek-koekoek' horen. Adriaan Dijksen Vóór 21 juni zal een schutting geplaats moeten zijn rond het terrein aan de Keesomlaan dat vorig jaar door de firma Kaczor bij een ruiling is verworven en dat bestemd is voor tijdelijke opslag van au towrakken. Aldus delen B en W mee naar aanleiding van vragen uit de raad. In de akte van ruiling werd namelijk be paald dat de schutting er zou moeten zijn binnen negen maanden na goedkeu ring van de grondruil door gedeputeerde staten. Het besluit werd 21 september 1982 goedgekeurd. Een andere mededeling met betrek king tot autowrakken is dat de mogelijk heden tot vestiging van het bedrijf van H. Spigt op het wrakkenterrein bij de voormalige rioolzuivering aan de Pont- weg bij Den Burg, worden onderzocht. Frits van de Gracht slaagde in Voor schoten voor het diploma Vakbekwaam heid Autobedrijf. Voor het diploma machineschrijven, volgens het tienvingersysteem blind van het Scheidegger Instituut, slaagden de volgende leerlingen: Wilma van der Vis (252), Olga Witte (195), Linda Wiersma (192), Niels Vinke (212), Kassen Zegel (192), Carolina van Lenten (241), Yolanda van Lenten (209), Arjan Boerhorst (183), Anja Witte (207), Hildemarthe Wieten (195). Het aantal aanslagen per minuut staat tussen haakjes vermeld. De cursus werd in De Schakel gegeven. Op 14 juni wordt vanaf Breezanddijk van 10.00 tot 18.00 uur met 120 mm ge schut geschoten; 15 juni wordt gescho ten met 135 mm van 10.00 tot 19.00 uur en 16 juni van 10.00 tot 17.00 uur met 155 mm geschut. ondememers-akti viteiten Den Burg heeft er weer een wol winkel bij. In de Binnenburg in het voormalige Albert Heijn pand heeft H. Rijk uit De Koog ..De Stolp" geo pend. Een zaak met een oppervlakte van 160 vierkante meter met een groot assortiment fabriekswol en aanverwachte artikelen. De winkel is een dependance van ,,De Stolp" in De Koog, waar slechts een klein gedeelte van het assortiment wol betreft. In Den Burg is mevrouw E. Drij ver bedrijfsleidster. De winkel in de Bin nenburg is ruim van opzet en in lichte kleuren uitgevoerd. Een deel van de te verkopen waar bestaat uit souvenirs en naast wol in alle mogelijke kleuren en soorten verkoopt ,,De Stolp" breipen nen, haakartikelen, patronen, breiboe- ken, etc. Minder aandacht is er voor hand- gesponnen en geverfde wol, een gewild maar duurder artikel. Mevrouw Drijver gokt met haar presentatie vooral op de groep prijsbewuste handwerksters die wil kiezen uit veel kleuren en minder de nadruk legt op natuurlijk geverfde wol. Dat is ook de reden dat ze gelooft in een zevende (I) wolwinkel in Den Burg. (De Binnenburg kan men langzamerhand omdopen in „Wolstreet"). Er wordt per baal ingekocht en volgens de be drijfsleidster is er behoefte aan goedko pere wol van de fabriek. De voormalige supermarkt heeft afgezien van een nieuw zonnescherm aan de gevel, vloer bedekking en een nieuw verfje (alles in eigen beheer uitgevoerd) geen verbou wing ondergaan. in de gymzaal tijdens de uitreiking ven de diploma's, gelijktijdig door zes klasseleraren. ijdagavond is aan 150 leerlingen de Rijksscholengemeenschap «inddiploma uitgereikt. Het aan- dezakten is nog niet bekend, dde kandidaten die het in eerste «ntie niet haalden krijgen in de unde weken een herkansing, af- «n van het tiental dat in overleg de leerkrachten van deze her- 'ing heeft afgezien en het vol- djaar opnieuw mag proberen. «is gebruikelijk werd van de uitrei en de diploma's een feestelijke ge- tenis gemaakt, die overigens anders 9eorganiseerd dan in vorige keren, '«lila van het RSG gebouw hadden ™nies van de oudercommissie voor nien gezorgd en de boerenkapel on- leiding van leerkracht Jan Wieten de voor muzikale omlijsting. Het in- «ie gezellig samenzijn na afloop van dechtigheid werd opgeluisterd door d'xieland orkestje Monkey's Revival. Hoewel we niet afhankelijk zijn van emeente, voelen we ons zeer met de '«"te Texel verbonden. De Rijks- kngemeenschap is een Texels Be- Ialdus rector H. Heetveld in zijn welkomsttoespraak, waarin hij onder meer verklaarde het te betreuren dat burgemeester J. A. Engelvaart verhin derd was de uitreiking bij te wonen. Heetveld schtste de betekenis van de schoolopleiding en het behalen van het diploma voor de ontwikkeling van de leerlingen en constateerde dat de meesten zich aan Texel zullen moeten ontworstelen om profijt van de opgeda ne kennis te kunnen hebben. ,,Het is misschien geen leuke gedachte, maar Texel zal voor jullie een vakantie eiland moeten worden. Dat is een voor waarde voor verdere ontwikkeling en ontplooiing. Ik wens jullie allemaal het beste toe en hoop dat de tijd op de RSG later een positieve herinnering zal blijken te zijn." Jarig De geslaagden ontvingen met meer deren tegelijk het begeerde papier in de gymnastiekzaal. Slechts één diploma werd door de heer Heetveld in de aula uitgereikt aan een leerling die zich bij zonder had onderscheiden wat leer prestaties betreft, door in een vak extra examen te doen. Twee kwamen er vol gens dat criterium in aanmerking maar de keus viel op Jeanine van Leeuwen uit Oosterend omdat ze die dag 16 jaar werd. Conrector M. de Weijer gaf een indruk van de vele werkzaamheden die met de examens en de voorbereiding daarvan verband houden. Hij vertelde onder meer dat aan het examen was deelgeno men door 30 kandidaten VWO, 58 kandi daten Havo en 83 kandidaten Mavo. Sa men produceerden die 9504 proefwerken en 1139 examenwerkstukken, die dubbel werden gecorrigeerd waarbij de compu ter goede diensten bewees. Het examen was dit jaar anders georganiseerd als ge volg van het feit dat de 3-jarige Mavo niet meer bestaat. Om zwakkere leerlin gen die het zwaardere Mavo 4 diploma wilden behalen tegemoet te komen, kon worden gekozen uit C- of D-niveau. Het C-diploma heeft wat minder waarde. Verder is het mogelijk dat leerlingen die aanvankelijk alleen op C-niveau examen doen, later alsnog het D-diploma halen. Zelfs bestaat de mogelijkheid de punten- lijst bij een behaald D-diploma achteraf nog wat op te trekken door in de vakken waarbij geen al te hoge score werd be haald later voor de tweede keer examen te doen. Dat betekende dat nu alleen het diploma werd uitgereikt aan „tevreden geslaagden". Onrechtvaardig Als een onrechtvaardigheid wordt het beschouwd dat een leerling die is geslaagd niet een jaar langer op school mag blijven om een betere lijst te krijgen en om aldus voor Havo 4 te worden toe gelaten. Dat is een gevolg van de bezui nigingswoede in Den Haag. Met name door rector Heetveld is bezwaar ge maakt tegen deze regeling. Mede naar aanleiding van vragen in de kamer is de kans groot dat de oude regeling weer van kracht wordt. De Weijer bracht dank aan de velen die een werkzaam aandeel hebben gehad in de voorbereiding en begeleiding van de examens, in het bij zonder mevrouw Haak (,,zij was de olie voor de aandrijving van het examen") die met een bloemetje werden verblijd. De bijeenkomst werd voortgezet in de gymnastiekzaal waar na de uitreiking van de diploma's door de klasseleer krachten dia's werden getoond. Een leuk raadspelletje was het projecteren van portretten uit de kinderjaren van ver schillende leraren en andere medewer kers, telkens gevolgd door een recente opname. Geslaagden Afdeling Mavo: Eveline van Arn hem, Cees Bakker, Martine Bakker, Chris Blanken, Ronald van Boven, Ed win Dob, Mery-Lou van Etten, Corinne Grootelaar, Dirk Jan de Haas, Rick Ka- ger, Jan Herman Lap, Lottie Nagtegaal, Alrieke Saalmink, Nancy Siebeling, Henk ter Steege, Esther van der Veen, Marion Vittali, Monique de Waard, Leon de Wit, Richard Witte, Linda Wonder, Bartjan van Zon, Desirée Aubertijn, Ka ren Bakker, Eddy Barhorst, Moniek Boekhof, Leong Chang, Corine Eelman, Leselot Ezerman, Wim Groszpietsch, Jasper Haijma, Marianne de Kraker, Jea- B en W hebben betaling van rente en aflossing gegarandeerd .van hypotheken die zijn aangegaan door de heren J. M. Timmer en C. P. van Heerwaarden. nine van Leeuwen, Rina Pieterse, Arjan Schilling, Margo Smit, Ans Timmer, Willem van Veen, Nelia Vlaming, Mare Wassenborg, Esther Witte, Walter Wit vliet, Monique Zegel, Andrea Bakker, Marja Bakker, Rob Bekker, Hermina Boon, René Daalder, Cor Elsendoorn, Monica Giling, Stephan de Haan, Astrid Jongedijk, Linda Krotje, Gauke van Lin- gen, Jacqueline Plaatsman, Christine Schot, Ronald Souwer, Erma Veeger, Joke Verra, Esther Vlas, Gertjan de Wit, Karen Witte, Marco de Wolf, Karin Zegers. Afdeling Havo: Mark Bakelaar, Laurien van de Berg, Mark Roel Coutinho, Silvia Endenburg, Simone Geutjes, Sigrid Hoppener, Jacco Kuiter, Heieen Stark, Tom Verweer, Astrid van de Weide, Ivon- ne Zegers, Emmy Bakker, Franck van de Broeck, Annet Drijver, Eric Geus, Celine de Graaf, Machteld Hylkema, Herman van Slooten, Simon Stroo, Richard Vla ming, Simone van de Werf, Ruud Zoete lief, Walter van Beek, Marlon Bruin, Frouwke Eelman, Marga Geus, Carla Hopman, Kees Kok, Addy Smit, Irma Veeger, Ruud de Vries, Karin Zegel, Didy Boerhorst. Afdeling atheneum A: Karin Bakker, John van Heerwaarden, Mariëtte Smit, Marijke Bakker, Kitty Kikkert, Ria Zijm, Ronald Flens, Wim Luiken. Afdeling atheneum B: Eveline Bakker, Maurits Butter, Caroline Kuip, Lieuwe Visser, Lize de Wolf, Sijvert de Boer, Er- win Giling, Gerard Miedema, Martin Witte, Jeanet Zuidewind, Annette Brans, Erica Hopman, Rudie Veenstra, Ria Witte. Uit handen van rector H. Heetveld kreeg de jarige Jeanine van Leeuwen uit Oosterend IMavo 4. d-niveau1 als eerste haar diploma.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 9