Leerlingenbouwplaats 1 eindelijk van start m Pierenstekers presenteren brief van minister aan kantongerecht kuntu proeven Kerken verzorgen negen concerten !'Hli Strafvordering opgeschort Nieuwe projecten gewenst «Mnat Texelaars voor de In loop van de zomer Aldi-markt mikt vooral op toeristen Riolering „De Driehoek" valt veel duurder uit Boze brief ANB0 over trappen TES(| Verkeerd nummei avondvierdaagse PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 10 JUNI 1983 Op maandag 27 juni start eindelijk een leerlingenbouwplaats op Texel. In Den Hoorn zullen acht premiehuurwoningen moeten verrijzen, te bouwen door tien ex-ieerlingen van het Lager Beroepsonderwijs die daarmee het vak waar ze jaren voor geleerd hebben (metselaar of timmerman) in de praktijk verder onder de knie kunnen krijgen. Naast de praktijk op de Hoornder stei ger gaan de leerlingen nog één of twee dagen naar school in Heerhugo- waard om theoretisch te worden ondersteund. Deze schoolopleiding kan na twee jaar studeren en werken, of zoals het dinsdagavond in de LTS werd uit gedrukt ..door werken studeren" resulteren in het leerling-diploma. In de technische school waren dinsdagavond alle betrokkenen bijeen om voorge licht te worden over de bedoelingen van dit project en de problemen die nog overwonnen moeten worden om voor deze tien leerlingen de twee jaar vol te maken. Naast de theorieopleiding van twee jaar moet namelijk twee jaar praktijker varing staan, hetzij op een leerlingen bouwplaats óf als leerling bij een aanne mer. Na het bouwen in Den Hoorn heeft de werkgroep Leerlingenbouwplaats geen andere orders in de portefeuille. Nieuwe bouwplaatsen zijn dus dringend gewenst. De werkgroep rekent er op dat er nog een nieuw project komt. In eerste instantie zal men hierover deze zomer het gemeentebestuur benaderen. In feite is Texel veel te laat gestart met het opzetten van een bouwplek voor technische leerlingen omdat in het verle den beschikbare forse subsidies voor dergelijk werk inmiddels weer zijn inge trokken. Door rijks bezuinigingen is er nog slechts een kleine subsidie (1,5% van de bouwkosten I mogelijk en dat maakt het verwerven van projecten er niet gemakkelijker op. Dat het ondanks deze handicap mogelijk moet zijn betaal bare en solide bouw af te laten leveren door jongeren in een leersituatie, zal dit jaar bewezen moeten worden. Vooral de heer Theo van Bakkum van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf, die tientallen leerlingenbouwplaatsen in het land be geleidt zei daar geen zwaar hoofd in te hebben. „De resultaten zijn altijd enorm meegevallen. Er zijn opdrachtgevers die steeds met leerlingen in zee willen." Op drachtgever van de acht premiehuurwo ningen in Den Hoorn is de Woning bouwvereniging, die er op rekent dat het project niet meer dan negen ton zal kosten. Leermeesters Of dat lukt hangt voor een groot deel af van Drijver Bouw B.V. en uiteraard van de leerlingen. Twee werknemers van In de loop van de zomer zullen diverse concerten worden gegeven in kerkge bouwen in Den Hoorn, Oosterend, Den Burg en De Cocksdorp. De organisatie berust bij het Zomerwerk van de Texelse kerken. De concerten worden wekelijks (ingaand 12 juli) gegeven, aanvang tel kens 20.15 uur. De toegang is gratis. Programma: 12 juli: Hoornder kerkje. Opening con certseizoen met Musica Texla; Dyo Was- sink, spinet; Appelona Klarenbeek, dwarsfluit; Gé Bartman, cello. 19 juli: Herv. kerk te Oosterend. Jaap Kronenburg, orgel; Henry Blakmon, bas-bariton. 26 juli: Herv. kerk te Oosterend. Piet Wiersma, orgel. 2 augustus: Herv. Kerk te Den Burg. Frans Visser, orgel; José Jonkers, sopraan. 4 augustus: Hoornder kerkje. Jan Teeuw, orgel. 9 augustus: Herv. kerk te Oosterend. Kai Sturm, gitaar; Dorothe Todtenhaupt, hobo. 16 augustus: Hoornder kerkje. Bert Koe- lewijn, orgel. 23 augustus: R.K. kerk te De Cocks dorp. Georg Meerwein, hobo; Dyo Was- sink, orgel. 30 augustus: Hoornder kerkje. Peter Zwart, orgel. Drijver, Dirk Bakker en Cees Maas, heb ben een leermeesters-opleiding gevolgd die vooral was gericht op omgang met leerlingen en op overdracht van informa tie. Drijver neemt de tien leerlingen zo lang de bouw duurt in dienst en betaalt ze volgens de CAO. Men verwacht in fe bruari de huizen te zullen opleveren. Jaap Drijver schetste dinsdagavond de problemen waarvoor de werkgroep was geplaatst om een bouwplaats gereali seerd te krijgen. Aanvankelijk had men hoop gevestigd op de forse rijkssubsi dies maar al gauw bleek dat daar niets van terecht kwam. Projecten als ver bouw van het Agrarisch Museum, bouw van een aula of de uitbreiding van het politiebureau in Den Burg vielen daai- door af maar in februari van dit jaar kwam onverwacht de mogelijkheid van woningbouw in Den Hoorn. Extra jaar Een leerlingenbouwplaats is arbeids intensiever en daardoor duurder dan een traditionele bouwklus. Men werkt niet met grote betonblokken („Die blokken van 23 kilo kost de jongens hun rug") maar metselt spouwmuren met kleine stenen, verwerkt veel verschillende houtverbindingen en alle kozijnen, deu ren, etc worden in hout uitgevoerd. Er valt dus veel te leren. De leerlingen beperken zich tot metselen en timmeren. De aanleg van electra, stu kadoorwerk e.d. wordt door „gewone" werknemers van Drijver uitgevoerd. De tien leerlingen hebben vorig jaar na het eindexamen nog een jaar extra op school gezeten om het metselen beter onder de knie te krijgen. Directeur A. Maasdam van het Arbeidsbureau Texel vertelde dat men daartoe had besloten omdat hij in 1982 geen enkele leerling een plaats in het bedrijfsleven kon aanbieden. „Ik had niets voor die jongens en voorzag dat de arbeidsmarkt alleen maar slechter zou worden", aldus Maasdam, die vertelde dat tien jaar geleden in juni drie werklozen stonden ingeschreven en dat dit er nu 530 zijn. „We moesten dus iets doen en zo werd de werkgroep in het leven geroepen die alle aannemers er van wist te overtuigen dat er werk moest komen voor deze schoolverlaters." Met de Texelse bouwbedrijven is de afspraak gemaakt dat als er een leerlingenplaats in het bedrijf vrijkomt de eerste keuze op deze tien leerlingen zal vallen. Kwaliteit De heer Bakkum gaf een duidelijke uitleg over de opleiding op school en in de bouw. Daaruit kwam naar voren dat elke leerling een aantal technische klus sen geheel zelfstandig moet uitvoeren en dat de Texelse leerlingenbouwplaats er op gericht is een aantal klussen te herhalen om routine in het werk te krijgen. „Men moet bijv. niet één deur afhangen maar meerdere om snelheid in het werk te krijgen," aldus Bakkum die aanvulde dat kwaliteit echter de hoogste prioriteit heeft. We kijken eerst of het kwalitatief goed is en pas daarna hoe lang er over is ge daan." De praktijk had bewezen dat de leerlingen eerst langzaam werken en dat de produktie daardoor voor de aanne mer eerst lijkt tegen te vallen. Maar na een paar maanden komt er vaart in en heeft men zijn draai gevonden. Veel aandacht zal worden besteed aan de veiligheid op de bouwplaats omdat de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf van mening is dat dit aspect met 20.000 ongevallen per jaar nog steeds een stief kindje is in de bouwwereld. Directeur K. J. van der Weide zei verheugd te zijn over het feit dat de Texelse werkgroep niet van plan is bij de pakken neer te zit ten en zal pogen twee jaar lang leerlin genbouwplaatsen te presenteren. „Ik vind niet dat het een ideaalbeeld moet zijn maar een leerlingenbouwplaats moet een algemeen aanvaarde aanpak bij het bouwen worden. Bij ons staan al weer nieuwe leerlingen te trappelen." Spreker prees de Drijver Bouw omdat dit bedrijf de „moed heeft en het risico neemt met leerlingen in zee te gaan, hoewel de werkgelegenheid in de bouw zeer slecht is." De leermeesters Maas en Bakker gaf hij de raad de pupillen regel matig „hard" aan te pakken. „Ze zijn soms wat speels maar ze kunnen het wel." Verder dankte hij de Woningbouw vereniging voor de opdracht en de werk groep voor het begeleiden. „Ik hoop dat dit het begin is van een lange reeks geslaagde projecten." Woensdagmiddag werd de laatste hand gelegd aan de inrichting van de Aldi-supermarkt. Een klus niet worden geprijsd en men alle grote dozen in de schappen zet. die niet zoveel tijd vergde omdet de artikii r ondememers-aktiviteiten Donderdagmorgen om negen uur is in de Weverstraat in Den Burg de Aldi-supermarkt opengegaan. Een voor Texel nieuw fenomeen op le- vensmiddelengebied. De directie is er van overtuigd dat dit filiaal een grote markt zal veroveren onder de Texelaars maar vooral onder de (Duitse) toeristen. Aldi is een Duitse firma (in land van oorsprong vergelijkbaar met een con cern als Albert Heijn) en districtsleider A. Masurel meent dan ook dat deze groep toeristen snel naar het voor hen vertrouwde bedrijf zal stappen. Om de Duitse toerist tegemoet te komen zijn de kassa's in de supermarkt (met een op pervlakte van 450 vierkante meter) ook in staat marken in ontvangst te nemen, oftewel het Hollandse geld wordt desge wenst omgerekend naar de Duitse munteenheid. Aldi huurt het pand in de Weverstraat van Bakkers Ijzerhandel B.V. V. Masurel zegt dat een Aldi al veel eerder op Texel was gekomen als men een geschikt pand had aangeboden gekregen. „We vestigen ons overal maar een goedkoop pand is voor ons zeer belangrijk", aldus Masurel die zegt dat veel supermarkten in uithoeken liggen, waarbij de klant veelal met de auto een flinke afstand moet afleggen om te kunnen winkelen. Aldi werkt niet met landelijke reclame en beperkt zich daarmee tot het gebied waar een supermarkt staat. Men heeft in Nederland 185 filialen. Op Texel is Dou- we Medema bedrijfsleider. Hij heeft tien personeelsleden in dienst. Dat is nog vrij veel als men de verkoopfilosofie van Aldi bekijkt. Vaste prijzen Men werkt namelijk met vaste prijzen die door zeer groot in te kopen zo laag mogelijk worden gehouden. De schap pen in de winkel zijn sober: de kartonnen dozen worden aan de bovenkant open gemaakt en de keuze per artikel is tot een paar merken beperkt. Op de produk- ten staan geen prijzen, die worden bo ven het produkt aangegeven en daarom moet het kassapersoneel de prijzen uit het hoofd kennen. „Dat is geen pro bleem want onze prijzen zijn stabiel." Al di werkt ook niet met weekaanbiedin- gen, uitgezonderd deze openingsweek. „De enige prijsverandering die kan op treden komt door de regering (minimum prijzen die worden verhoogd) of veran dering in het wereldaanbod. Als het aan bod van bijvoorbeeld koffie mager is kan het gebeuren dat dit produkt een dub beltje duurder wordt, maar in de regel Kantonrechter H. J. M. Wouterse kon dinsdagmorgen in Den Helder geen straf opleggen aan de pierenstekers Hans en Roel Veldman, Martin van de Werve en Maarten Boon die al geruime tijd het natuurmonument De Schor ren betreden om pieren te spitten. De advocaat van de pierenstekers, Mr. Feikema, bestreed uitvoerig de dagvaarding van justitie, die was gebaseerd op de Natuurbeschermingswet. Hij presenteerde onder andere een brief van de minister van Landbouw en Visserij waarin staat dat de pierenstekers voor een Beschermd Natuurmonument geen vergunning nodig hebben. „Het huidige gebruik kan worden gecontinueerd, mits dit gebied niet als zeehon denreservaat is aangewezen", aldus de brief. Dat laatste is niet het geval en hiermee gaf Feikema tegengas aan het door Staatsbosbeheer geproduceer de en door de officier van justitie, mr. W. Jansen, geciteerde rapport dat pie- rensteken met de hand zeer schadelijk is voor het milieu. De riolering van de kleine camping „De Driehoek" in Eierland valt duurder uit dan aanvankelijk werd verwacht. Het project was destijds geraamd op ƒ175.000,—, maar als gevolg van enkele eisen van het Waterschap (die afsluiters aan beide kanten van de Ruigendijk voorschrijft) en omdat een zwaardere pomp en een grotere pompput nodig is, gaat het ƒ9100,— meer kosten. B en W hebben besloten het krediet op te trek ken tot ƒ184.100,—. Het onderdeel van de rioleringswerkzaamheden dat door een aannemer moet worden uitgevoerd kost ƒ68.900,— (exclusief btw). Voor dit be drag heeft de firma Westerlaken inge schreven; aan deze onderneming zal het werk worden gegund. De Vries en Van de Wiel schreef in voor ƒ71.600,—. Feikema's pleidooi, met veel verwijzin gen naar provinciale en landelijke rap porten en ministeriële richtlijnen over de uitleg van de Natuurbeschermingswet, had als gevolg dat de kantonrechter geen uitspraak wilde doen. De dagvaar ding tegen de vier Texelaars werd voor onbepaalde tijd aangehouden. De actie van de pierenstekers die vorig jaar september begon toen zij drie keer bewust De Schorren betraden en daar voor werden bekeurd, wordt langzamer hand een juridische wirwar. De schijnba re tegenstrijdigheden worden veroor zaakt door het feit dat men voor een deel in een juridisch „niemandsland" verkeert, mede door het hanteren van een nieuwe Natuurbeschermingswet en het feit dat van een aantal gevraagde uit spraken nog geen jurisprudentie is: er zijn nog geen (hogere) rechterlijke uit spraken waar andere rechters hun oor deel aan kunnen toetsen. Bij het verlo ren kort geding van de pierenstekers hanteerde de president van de Alkmaar- se rechtbank het civielrechterlijke princi pe en ging uit van het huurcontract tus sen de eigenaar (het Waterschap) en de huurder (Natuurmonumenten). Oftewel: de grond wordt door Natuurmonumen ten gehuurd en dus mogen anderen er niet komen. Dinsdag in Den Helder ging het echter om de strafrechtelijke kant van de zaak. Blauwe bordjes In het verleden werden de pierenste kers veroordeeld op grond van het be kende Verboden Toegang-artikel 461, maar daartegen gingen Feikema en zijn cliënten in cassatie bij de Hoge Raad met als verweer dat de bekende blauwe bordjes op het land wel geldig zijn maar op het water niet. De officier van justitie onderschreef die laatste opvatting niet en wees op een uitspraak van de Hoge Raad dat ook roeiboten zich aan de ver boden toegang-bordjes moeten houden. Toch had justitie het artikel 461-beleid dinsdag laten vallen en was de dagvaar ding tegen de vier Texelaars gebaseerd op de Natuurbeschermingswet. Een heel andere invalshoek dus, die mr. Fei kema er toe bracht vrijspraak te vragen. Aangetast De pierenspitters stonden voor de rechterlijke balie omdat ze op 11, 13 en 15 september van het vorig jaar op de Schorren hadden gespit. De officier zei in zijn requisitoir dat hij de Texelaars had laten voorkomen omdat ze door het spit ten schade toebrachten aan het natuur schoon en er voor hadden gezorgd dat de „wezenlijke kenmerken van de Schorren waren aangetast." „CRM heeft bepaald dat dit gebied een belangrijke vogelbroed- en foura- geerplaats is", aldus Jansen die een Staasbosbeheer-rapport noemde waarin staat dat met de hand steken van wad- pieren minder voedsel voor vogels bete kende, schade toebracht aan andere pie ren en overige bodemdieren. Tevens worden vogels belet voedsel te zoeken. Hij eiste voor elke overtreding een boete van ƒ150,— (dus ƒ450,— per persoon) en verbeurdverklaring van de in beslag genomen emmers en vorken. Deze forse eis was mogelijk omdat per 1 mei een uitbreiding aan de wet is gege ven. Het betreden van verboden terrein kon vroeger betraft worden met een boete van slechts ƒ30,— per overtreding maar onlangs is besloten dat dit maxi mum opgetrokken mag worden tot ƒ500,-. Mr. Feikema begon zijn pleidooi met de stelling dat over de schadelijkheid van het pierensteken het eerste of het laatste woord nog niet is gezegd. Hij he kelde het SBB-rapport waarin staat dat handspitters een produktie hebben van 4 tot 5000 pieren per tij. „Dan steken ze net zo veel als een machine. Daar klopt niets van. Een goede pierenspitter steekt hooguit 2000 wadpieren", aldus de ad vocaat die vervolgens herinnerde aan een ministeriële uitspraak dat met de aanwijzing van gebieden als De Schor ren tot beschermd natuurmonument ook was bepaald dat het vangen van kokkels, het pierensteken en bepaalde vormen van watersport gecontinueerd mochten worden. Hij wees hierbij op de Interprovinciale Structuurschets voor het Waddenzeegebied waarin deze be schikking was vastgelegd. De gedagvaarde pierenstekers hadden enige tijd geleden volgens artikel 16 van diezelfde wet om vergunningen ge vraagd om op de Schorren te mogen spitten en toen was een antwoord van de minister gekomen met de vermelding dat geen vergunning nodig was. Consequentie De dagvaarding van de officier lijkt als de pierenstekers in het ongelijk worden gesteld verstrekkende gevolgen te heb ben. De Natuurbeschermingswet geldt namelijk voor een veel groter stuk wad dan het gebied rond de droge Schorren waar Natuurmonumenten geen pie renstekers duldt. Als de pierenstekers worden veroordeeld zou dat kunnen be tekenen dat natuurbeschermers op basis van deze uitspraak kunnen optreden te gen spitters in andere beschermde stukken. Kantonrechter H. J. M. Wouterse overzag deze consequentie en beloot na een korte schorsing de zaak voor nader onderzoek aan te houden. Van de pie renstekers wilde hij nog weten of zij ooit legaal rond de Schorren hadden gesto ken (met het oog op het genoemde „ge continueerde gebruik"). Roel Veldman antwoordde dat dit legaal spitten ge beurde voor 1968. Daarna werden ver bodsborden geplaats rond de 200 hecta re grote vogelbroedplaats. staan de prijzen maandenlang en s zelfs jarenlang vast." Geen franjt Aldi werkt veel met huismerken rr niet in die zin dat men bijvoorbeeld jam of Aldi-koffie verkoopt, wasmiddel dat bij anderen te koop's| der de titel.Bonte Reus" heet bij c drijf „Una". „Dat is voor de I wennen. De zogenaamde A-rr (duurdere merken) willen hun prM niet goedkoop in de winkel en wij la dat dus zo op", aldus Masurel. Aa-I verkoop zonder franje besteedt menl gens zeggen, veel aandacht, de win» schoon maar luxe ontbreekt, bevoorrading van de filialen heeft een eigen vervoersafdeling. Een 1 naansluiting in de Texelse winkel J breekt. „Nabestellen is er niet bij. H brengt voorraden voor een week en« op." Geld ter» Masurel ontkent dat lage prijzen koste gaan van kwaliteit. „Een nra ting is dat wij inkopen op basis van zen. We kijken eerst of een produkti litatief goed is dan of we het voldoe goedkoop op de markt kur brengen." Masurel noemt winkelen bij Aid niet altijd onverdeeld genoegen, zijn geen sfeermakers en de service de klant is verder minimaal, daarvoi de plaats willen we op Texel concun met onze prijzen. Ik weet zeker lukt". De supermarkt heeft de in aan de parkeerplaats aan het Achl via een hal die gezamenlijk wordt bruikt met de aangrenzende wintó Bakkers Ijzerhandel. .Het regiobestuur Texel van dl |- gemene Nederlandse Bond vsn deren (ANBO) heeft een bozel gestuurd aan de hoofdingeni directeur (HID) van Rijkswater! (directie Noordholland) over der we voetgangersroute via de k brug van de veerhaven in Denl der. De plaats die de bushalti heeft, noodzaakt de mensen rtt lijk om via het voetgangersdel boot te verlaten. Dat betekent» wat trappen lopen en daar hek de bejaarden bezwaar tegen, richtten hun brief aan Rijta terstaat omdat die instelling betrokken is bij de herinrichting het haventerrein. Zij vragen de HID of hij zijn invlos zeggenschap wil aanwenden om# men tot een goede oplossing probleem voor bejaarden en capten. De ANBO wijst erop dat de gelijkheid om de overtocht op het rn dek mee te maken nu in feite ooi hen vervalt. De vertrekkende pas» die naar de bus willen, moeten nar via een traverse in de loopbrug b| stel strappen komen die naar de W te leiden. Die loopbrug kan alleen den bereikt vanaf het voetgangd van de boot en dat betekent wee toch eerst drie trappen naar boven' ten worden genomen. Het gemeentebestuur heeft al i™ brief van 12 januari bij TESO op tuatie gewezen, maar tot op hl daar geen antwoord op gekomen iel# Bij het publiceren van de telt nummers die men kan gebrui^l zich voor de avondvierdaagse op*T ven is een foutje in de tekst Het telefoonnummer van I. Gerrijl Den Burg is 3464 en dus niet 3*1

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2