SP^RT leen verplaatsing van iollards-rusthuis Raad stelde verordening windmolens vast -i jime meerderheid raad legt zich neer bij afbraak oude gebouw ito van de weg: n zwaargewonde ïeen luxe rouwboekjes n toga Schrijfavond Amnesty Zandwal „Astrid" mag blijven Honkbal programma Surfwedstrijd Reddingsactie bij cat-rondje Vlieland Judoclub Slootdorp bezoekt Shima Zaterdag internationaal turngeweld in sporthal Proces verbaal voor overtreden bouwvergunning Texelstroom in dok II, (DAG 17 JUNI 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 11 gemeenteraad nam dinsdagavond het voorbereidingsbesluit voor mbouw van het Gollards-rustoord achter het huidige gebouw dat dan broken wordt. Van harte verliep de besluitvorming overigens niet, drie sleden en de burgemeester waren tegen (maar de burgemeester heeft istemrecht in de raad) en diverse andere raadsleden verklaarden eigen- oorkeur te hebben voor de eerder geopperde locatie in Den Burg noord- t, maar zij wilden het niet op hun geweten hebben dat het bestuur van iollards-stichting zijn bouwtoestemming kwijt zou raken door het ver ren van de termijn. Ve weten wel wat beters om af te m, We kunnen echter ook begrip ngen voor de beweegredenen van jchtingsbestuur. Als je na jaren van ren maken bijna klaar bent en je opeens geconfronteerd met zo'n idering dan gaat dat nogal diep." verwoordde Ate Rienstra (CDA) itandpunt van zijn fractie. Hij ver- het college te vertellen of er nog ilijkheden zijn om de sloop te voor- Zo niet, dan zou zijn fractie de ling ter wille zijn. Ier Bakker (PSP) en Dirk Terpstra [bleven zich op het standpunt stel- at er nu een andere situatie is als in d dat het vorige college toezegde :e zullen werken aan de afbraak- en uwplannen van de stichting. Toen er namelijk nog geen alternatief «terrein bekend en dat is er nu wel. tra hekelde bovendien de gang van tijdens een bijeenkomst die door lichtingsbestuur was belegd. De le- (of«an de commissie RO werden daar nfronteerd met een ambtenaar van ministerie van volkshuisvesting, bleken daar niet nodig te zijn voor g, het leek wel of we ter verant- ■ding werden geroepen. Die ambte- suggereerde dat we in de, commis- laar een eind heen beslisten. Het ,e hoeft ons in het vervolg niet voor zulke vergaderingen uit te no- aldus de boze Terpstra. tra zei later ook dat er tijdens die dering ,,niet leuk werd gedaan." Wethouder Daan Schilling beaamde dat maar hij vond het onterecht dat het col lege verwijten kreeg van Terpstra. ,,De wethouder heeft die ambtenaar zeer fel bestreden." Toen Terpstra nog leek te gen te sputteren voegde hij daar streng aan toe: ,,Je hebt me wel begrepen. Terpstra!" Vertraging De wethouder wilde de oude toezeg gingen nakomen, de burgemeester vond echter dat er een nieuwe situatie was ontstaan en dat er dus heroverwogen diende te worden. ,,Wij accepteren geen verwijten van vertraging. De gemeente maakt toch zeker uit waar in Den Burg gebouwd mag worden.", zo lichtte hij zijn minderheidsstandpunt in het college toe. Toen er gestemd werd bleken alleen Dirk Terpstra, Peter Bakker en Henk Beumkes voor de locatie Noord-west te stemmen. Open haard De raadsvergadering liep dinsdaga vond nogal uit. Enige tijd geleden is af gesproken dat uiterlijk om elf uur de ver gadering afgelopen zou moeten zijn, maar dat tijdstip werd met twintig minu ten overschreden. De burgemeester zei hierover daat het laatste agendapunt voor elf uur ter tafel werd gebracht en dat dus wèl aan de afspraak was voldaan. Deze tijdsoverschrijding werd onder meer besteed aan het bespreken van de open haard die raadslid Cor Dros over woog aan te schaffen. De Texels Belang- man zei in de rondvraag dat hij telkens mensen met auto's op het strand ziet om hout te halen en vroeg, tijdens de verga dering, of hij daar ook een vergunning voor zou kunnen krijgen. Toen de burge meester verklaarde dat zo'n vergunning niet wordt gegeven zei Dros met een goed gevoel voor timing: ,,Dan doe ik ook geen open haard." Dros vroeg ook naar de voortgang van de procedure voor de motorcrossbaan. Schilling vertelde dat hij de baan on langs in Haarlem bepleit heeft en dat hij redelijk optimistisch was gestemd over het verdere verloop van de procedure. Strandventer Gerbrand Poster (WD) verwoordde de ongerustheid die onder exploitanten van strandpaviljoens is ontstaan omdat één van hen een ventvergunning voor patat en dergelijke heeft gekregen die op het hele strand geldig is. De paviljoen houders vrezen hier concurrentie van. Wethouder Barendregt vertelde dat deze geluiden hem ook bereikt hadden en dat hij daar nogal van geschrokken was. Hij zegde toe dat er op gelet zou worden dat de man niet bijvoorbeeld vlak voor een paviljoen standplaats zou kiezen. Dat zou trouwens ook niet mogen, want een standplaatsvergunning is niet verleend. Bovendien zal na een jaar bekeken worden hoe de situatie in de praktijk is geweest en dan zullen eventueel maatre gelen worden genomen. Poster merkte verder op dat bepaalde trottoirs in Den Burg nogal slecht zijn, zodat met name bejaarden daardoor gehinderd worden. Barendregt zegde toe de zaak te bekij ken. Het gaat bijvoorbeeld om de stoe pen langs de Zes, de Wilhelminalaan en de Witte Kruislaan, waar nogal veel be jaarden gebruik van maken. Beroepen Zowel Jan van Asselt (Texels Belang) als Henk Beumkes (Pakt) hadden ge merkt dat het lang duurt voor beroeps- en bezwaarschriften tegen bijvoorbeeld hinderwetprocedures behandeld wor den. Schilling gaf dat volmondig toe en beloofde een „inhaalmanoeuvre" die tot beterschap zou leiden. Zowel Dros als Van Asselt vroegen naar de werking van monumenten lijsten, respectievelijk de gemeentelijke en de provinciale. Beiden wilden weten of bewoners bericht krijgen als hun ge bouw erop zou komen en of daartegen bezwaar is te maken. De burgemeester antwoordde dat betrokkenen in ieder ge val bericht krijgen en dat zowel voor op name als voor afvoer procedures zijn ontworpen. Van Asselt informeerde nog of de poli tie dit jaar iets doet tegen de overlast voor de mensen die tegenover de nood- camping wonen. Volgens het raadslid kwam het soms voor dat de bermen voor de camping zo vol stonden dat de omwonenden hun erf niet meer afkon den. De burgemeester zou de zaak met de politie opnemen. Meevaller? Cor Dros herinnerde aan de vorig jaar door het college (op basis van de voorlo pige aanslagen) uitgesproken verwach ting dat de opbrengst van de toeristen belasting over 1982 aanzienlijk hoger zou worden dan die van 1981. Hij wilde we ten of achteraf inderdaad sprake van een overschot is geweest. Barendregt be loofde hierover in de commissievergade ring verslag te zullen doen. Verder had Dros gehoord dat mensen die op het raadhuis vragen om een overzicht van nog beschikbare bouwgrond, „van het kastje naar de muur worden gestuurd". Hij vond dat een compleet overzicht be schikbaar moest zijn. De burgemeester zei later van Dros te willen horen wie die jor tot nog toe onbekende oor- raakte dinsdagmorgen om- iks zes uur een door een jonge laar bestuurde auto van de weg. lestuurder liep hierbij een dub- nekwervelfractuur op, terwijl ligenaar van de auto die naast zat lichte verwondingen kreeg, tongeval gebeurde op de Waalder- ter hoogte van het begin van het en Burger fietspad. De wagen, die mg Oosterend reed, schoot onge- dertig meter door in het bosje naast Diverse bomen werden daarbij oid. De bestuurder is naar het lini-ziekenhuis vervoerd. Op het be- mde stuk van de Waalderweg is net wegdek vernieuwd. Het hier nog los ide split heeft mogelijk een rol eeld Wie binnenkort gaat trouwen zal kunnen kiezen tussen de aan kef van een eenvoudig of een luxe ouwboek/e en evenmin zal de nbtenaar van de burgerlijke stand i kunnen verschijnen. Door de afdeling algemene zaken •s voorgesteld luxe trouwboekjes een trouwtoga aan te schaffen '°r trouwlustigen die daar prijs op ellen, maar het gemeentebestuur daar tegen, ken .gewoon" trouwboekje kost de gemeente Texel f8,15. De af lag algemene zaken vroeg om ia luxere uitvoering met een om- van schapen/eer en het ge- eentehjk wapen afgedrukt in de iynele kleuren. Dat boekje zou moeten kosten en de afdeling Me het aan het bruidspaar overla in vrat voor boekje men neemt, Ambtenaren van de burgerlijke ">nd oefenen hun functie uit in een tyewenst door henzelf aange eft donker pak en krijgen daar- k» een gemeentelijke vergoeding, etraagd werd een toga aan te effen die makkelijk over de dage- *se kleding kan worden aange kken en ook voor ,,noodambte- W van de afdeling kan dienen. °k hier zou aan het bruidspaar de "te moeten worden gelaten in voor tenue de ambtenaar ver- ■hljnt. De vraag van de afdeling ~'s wat betreft de toga niet una- fe> positief. Ambtenaar Wout tem vond het ,,te protserig". Zijn ',e?a Piet Arensman was wel voor dergelijk ambtskleed. Het colle- Vl"dt aanschaf van beide zaken 'Ier niet nodig. Met één tegenstem (van Peter Bakker, PSP) stelde de raad dinsda gavond de door het college voor gestelde windmolenverordening vast. Uit de verklaringen van de raadsleden bleek echter dat er nogal wat bezwaren zijn tegen het in de bijgevoegde nota verwoorde be leidsvoorstel. Daar werd echter niet over gestemd. Met de verordening hebben burgemeester en wethou ders een instrument gekregen om in ieder geval windmolens te kunnen toestaan. Wel moet dan elke keer via een zogenaamde artikel 19 procedu re toestemming worden gevraagd aan de provincie. De nota blijft als handleiding in gebruik. Als de nota ook was aangenomen had dat eenvoudiger gekund. De provincie zou dat eenvoudiger hebben kunnen verklaren geen bezwaar te hebben tegen windmolens die aan de normen in de no ta voldoen en voor die gevallen zou ge meentelijke toestemming voldoende zijn. Zo'n verklaring van de provincie heet een „algemene verklaring van geen bezwaar". Voor molens buiten de nor men zouden dan evengoed nog artikel 19 procedures nodig zijn. Het bezwaar van Bakker tegen het nu gepresenteerde beleid was volstrekt principieel: hij vond dat er een totaal beleid met betrekking tot alternatieve energievoorzieningen moest worden ge formuleerd waarin een visie op het ge bruik van niet-fossiele brandstoffen was opgenomen. Juist windmolens waren voor het kwetsbare Texelse landschap minder aantrekkelijk als energiebron, be toogde het raadslid. Gelein Jansen (CDA) vond het aan houden van de nota als handleiding ver standig. „Dat is slim richting Gedepu teerde Staten, zo bevorder je een snelle afwerking van procedures", zei het raadslid, die wel van mening was dat re kening gehouden diende te worden met commentaar dat bijvoorbeeld de plaat selijke werkgroep van de Organisatie voor Duurzame Energie (ÓDE), de heer Smit van windmolenfabriek Holec en de commissie RO was gegeven. Hij prees het collegestandpunt om dan maar op grond van de praktijk tot een beleid te komen nu het niet mogelijk was gebleken van te voren een beleid (de nota) vast te stellen. Rechts Dirk Terpstra (Pakt) stelde zich achter het college op maar gaf de rechtse par tijen te kennen moeilijk oppositie tegen hen te kunnen voeren. „Het ene mo ment willen ze alles via het bestem mingsplan buitengebied regelen, het volgende moment willen ze helemaal niets regelen", verzuchtte de Pakt-man. Poster vroeg zich af waarom de me ning van de commissiemeerderheid niet in het ambtelijk stuk was overgenomen. Die commissie wilde namelijk in meer derheid dat de driedeling van Texel in de nota wordt opgeheven. De verdeling in gebieden kwam erop neer dat in de meer kwetsbare gebieden de windmolens aan strengere bepalingen zouden zijn onderworpen. Nachtlandingen Het vraagstuk van de nachtlandingen door helicopters op het vliegveld komt de volgende raadsvergadering weer aan de orde omdat de stemmen staakten. Het ging hier in de eerste plaats om een aanvraag van de KLM om het Texelse vliegveld als tankstation te mogen ge bruiken. Het college stelde voor om dit bij wijze van proef maximaal 24 keer per jaar toe te staan. Paul Kikkert diende een verder strekkend voorstel in. Hij vond dat de zaak gedurende een jaar helemaal moest worden vrijgelaten. Alle leden van zijn partij Texels Belang en alle WD-ers, dus ook de wethouders Schilling (Texels Belang) en Barendregt (VVD) stemden voor dit voorstel, terwijl alle progressie ven en CDA-ers tegen waren. De stem men konden staken omdat Daan Welbo- ren er niet was. Het huishoudelijk regle ment schrijft voor dat het punt dan in de volgende vergadering opnieuw aan de orde moet worden gesteld. De burgemeester lichtte toe dat het aantal aan een maximum was gebonden om de haalbaarheid van het voorstel bij de Rijksluchtvaartdienst en bij de omwo nenden te vergroten. Hij nam een suggestie van Bakker over om in de commissie algemeen en organisatorisch beleid de vliegroutes eens onder de loupe te nemen om te zien of de stiltegebieden werkelijk geme den worden. Maandag 20 juni houdt de Texelse groep van Amnesty International weer de maandelijks schrijfavond in de Hollebol (achter het postkan toor). Vanaf 20.00 uur kunt u mee schrijven naar Uruguay, Somalië en China. Er zijn voorbeeldbrieven aan wezig, maar natuurlijk mag u ook zelf een brief schrijven. In Uruguay zit een echtpaar gevangen sinds november 1977; zij moeten straf fen uitzitten van 17 en 20 jaar. Beiden zijn gemarteld na hun aanhouding. Ze worden vastgehouden vanwege hun niet-geweldadige oppositie tegen de regering. lm Somalië zit een ex-parlementariër sinds 1978 gevangen. In dit land is het mogelijk mensen zonder vorm van pro ces vast te zetten voor onbepaalde tijd. Hij zit volledig geïsoleerd en het is hem verboden te praten. Zijn slechte gezond heid wordt mede veroorzaakt door de slechte voedselvoorziening in de gevan genis. Deze gevangene is getrouwd en heeft vijf kinderen. In China kreeg een pater 15 jaar ge vangenisstraf in november 1981. Volgens Amnesty zit hij gevangen vanwege het niet gewelddadig uitoefenen van zijn recht op godsdienstvrijehid. Heeft u vragen, dan kunt u terecht bij het secretariaat van de werkgroep. Vloedlijn 31, telefoon 02220-4109. nare ervaring heeft opgedaan, zodat een onderzoek kan worden ingested. Jan van Asselt vertelde dat een ge meentelijke schapenboet in het Marsge- bied vrij kan worden betreden. Met het risico dat er met deze boet, die nu door de gemeente wordt opgeknapt, „iets" zal gebeuren als gevolg van kinderspel. Werkgelegenheid Wethouder Barendregt zei dat de ge meentelijke nota over het werkgelegen heidsbeleid in aantocht is, aldus ant woordend op een vraag van Dirk Terpstra waarom nog steeds niet is ge reageerd op de werkgelegenheidsideeën die zijn fractie enige tijd geleden heeft gelanceerd. Peter Bakker verzocht de burge meester het verbod op „gokken" door kinderen beneden 16 jaar in openbare gelegenheden met spoed af te kondi gen. Met name ouders van kinderen die de middagpauze in Den Burg op straat doorbrengen, maken zich hierover ongerust. Dezelfde vragensteller vroeg om re gels en maatregelen voor het geval door kotters „dubieuze materialen" (zware munitie en gevaarlijk gif) worden opgevist. Paul Kikkert maakte zich zorgen over het onderhoud van het jonge Krimbos. Staatsbosbeheer, die het bos in eigen dom en onderhoud heeft, doet er blijk baar te weinig aan waardoor het gras tussen de boompjes hoog is opgegroeid. De burgemeester: „We gaan er achter aan." Kikkert wilde ook dat rozenstrui ken op het kruispunt Krimweg- Vuurtorenweg worden verwijderd in ver band met de verkeersveiligheid. Evenals eerder aan Kees Schuma- ker is toegestaan, hoeft Jos Bakker van ,,Astrid" aan de Ruigendijk zijn aangelegde zandwal van 2,5 meter hoog niet op te ruimen. Daarom was wel verzocht door de afdeling ruim telijke ordening, maar het college ziet geen rechtsgeldige mogelijk heid om Bakker te sommeren de zandwal te slopen. Volgens het bestemmingsplan buiten gebied is het verboden zonder aanleg- vergunning een zandwal te maken, maar aangezien het bestemmingsplan nog geen rechtskracht heeft, heeft Bakker nu uitsluitend te maken met het uitbrei dingsplan. In dit plan is voor de aanleg van een zanddijk geen vergunning nodig. Beide Texla teams spelen een uit wedstrijd. Zaterdag 18 juni in Schagen: Rangers-Texla, junioren, 14.00 uur Zondag 19 juni in Heiloo: Heiloo 3-Texla, senioren, 14.00 uur. Zondag houdt de Windsurfclub Texel een wedstrijd volgens olympi sche baan bij het surfstrand Dijkmanshuizen. Deze derde wedstrijd telt mee voor het clubkampioenschap 1983. Er kan va naf 11.30 uur worden ingeschreven bij het strand. De start is om 12.00 uur. Het inschrijfgeld is voor leden f 5,— en voor niet-leden f 10,—. Voor iedereen is er een leuke herinnering. Prindle was lek Een helicopter van de marine en de reddingboot Cornelia Klazina" van Vlieland moesten woensdag middag in actie komen toen een lek- gevaren catamaran tijdens het rond je Vlieland van de Cocksdorper Kustzeilvereniging dreigde te zinken. De Prindle voer ten noord-oosten van Vlieland en werd in nood opgemerkt door de kustwacht van Terschelling, waarna de reddingboot werd gealar meerd. Eén der opvarenden werd door een marine-heli op het strand gezet en de tweede stapte over op een andere ca tamaran. De Prindle werd later door collega-zeilers en de reddingboot gebor gen. Aan het oefenrondje, dat als voor bereiding diende voor het Rondje Texel, deden 26 catamarans mee. Rond vier uur 's middags arriveerde men weer bij paal 31 op Texel. De Texelse judoclub Shima krijgt zaterdag bezoek van de judoclub uit Slootdorp. Van 9.00 tot 15.00 uur zul len beide verenigingen hun krachten vriendschappelijk meten in De Ferrever-zaal. Toegang tot de wedstrijden is voor iedereen vrij. De beide clubs brengen ongeveer veertig judoka's in de strijd. Praktisch al le gewichtsklassen zijn vertegenwoor digd, alleen bij de oudere deelnemers wordt niet in de allerlichtste en aller zwaarste categorieën gestreden. Per ge wichtsklasse valt een medaille te winnen. Dit is de eerste gelegenheid waarbij het nieuwe bestuur van Shima haar acti viteit grootschalig ontplooit. De club is het afgelopen seizoen fors gegroeid, van 70 naar 95 leden. Tijdens de wedstrijden zullen ook bestuursleden aanwezig zijn die belangstellenden informatie over het reilen en zeilen van de club kunnen geven. zaterdag vanaf 18.00 uur wordt in sporthal Ons Genoegen de turn- interland Nederland-Wales voor he ren gehouden. Deze turnmanifesta- tie is georganiseerd door de jubile rende Texelse Sportraad. De wedstrijden duren tot 22.00 uur. Nederland wordt bij dit evenement vertegenwoordigd door o.a. de bekende turners Diclf Ooykaas en Ron Lamboo, die zaterdag 22 mei beiden als eerste geëindigd zijn bij de Nederlandse kampi oenschappen turnen in Joure. Wales komt eveneens met een sterke afvaardi ging naar Texel. De turn-interland wordt op een wel zeer ongelukkige datum ge houden met als grote concurrenten het rondje Texel en het jazzfestival. Mede daarom laat men het wedstrijdprogram ma vroeg beginnen, zodat dit internatio nale evenement mogelijk niet tussen wal en schip valt. De entree is slechts een gulden. Op de foto Nederlands kam pioen Dick Ooykaas aan de ringen. F. Voskuil, Pontweg 122, krijgt een proces verbaal omdat hij zich niet heeft gehouden aan de gemeentelij ke bouwvergunning en zijn zomer woning illegaal heeft vergroot. Door een muur van een berging te slo pen verkreeg de bouwer een grotere slaapkamer waardoor de oppervlakte van de zomerwoning 49,5 m2 werd, ter wijl 45 m2 was toegestaan. Aan Voskuil zal worden gevraagd alsnog een bouw- aanvraag in te dienen. Anders moet de zomerwoning en berging in oude toestand worden gebracht. Ook was een overkapping gebouwd die niet in de goedgekeurde bouwteke ning was aangegeven, maar wel stond vermeld in de begeleidende tekst. De af deling RO vreest juridische haarkloverij inzake deze overtreding en heeft het col lege voorgesteld hiervan geen proces verbaal op te maken. Het gemeente bestuur deelt deze mening en zal dus al leen optreden tegen de vergroting van de zomerwoning. De veerboot Texelstroom wordt maan dag uit de vaart genomen voor de twee jaarlijkse dokbeurt. Het schip gaat voor dit onderhoud naar de Oranjewerf in Amsterdam. v/

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 11