Cjroen ^jmrL-Jexels in het harL. bol/ege heeft geen idee \an financieel effect Toestemming van minister op laatste nippertje Fiets beste vervoer voor publiek Ronde om Texel brting toeristenbelasting voor scholen Alles staat klaar voor etherexperiment 77 h«®*®*®*®*®*®*5 Fleur Ann stopt niet VRIJDAG 17 JUNI 1983 JAARGANG Nr. 9789 [tie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75. De Koog, tel (02228) 266; [oosterhof. Golfslag 32, Den Burg, tel (02220) 4988 en Under Heijden, De Kaai 17. Oosterend. tel (022231 964 ladvertenties. abonnementen, etc.. Leid De Rooy B V Postbus 11, 1790 AA Den Burg, L (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 16,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99 17.636. Rabobank nr 36.25 01.742; NMB nr. 67 34.60.398. ken W vinden dat het onmogelijk is om bij benadering te ra in wat de financiële gevolgen zijn van het verminderen van toeristenbelasting voor groepen die in schoolverband voor [kweken of schoolreisjes op Texel verblijven. Om die reden loorgesteld niet verder te gaan dan een restitutie van 50%. [gend jaar blijkt dan wel hoeveel inkomsten de gemeente Lrdoor heeft verloren. Als het meevalt, kan altijd nog worden klist tot algehele vrijstelling of restitutie van de belasting. De [neenteraad ging dinsdagavond met de tegemoetkoming |>r scholieren akkoord, met uitzondering van Cor Dros van [els Belang omdat hij vond dat B en W het financieel effect bden moeten ramen. lok Gerbrand Poster van de VVD was lit te spreken over het feit dat nu een Issing moest worden genomen zon- Idat men wist welke gevolgen dat [de gemeentekas zou hebben. Het l-raadslid had zelf geen moeite ge- I met het berekenen van de in- btenderving. Onder andere aan de p van gegevens van het Natuurre- liecentrum (waar veel scholieren- Ipen terecht komen om deel te ne- I aan de natuureducatieprogram- ii had hij becijferd dat het in- Istenverlies ongeveer f12.000,zal „Ik snap niet dat u dat zelf niet hebt ken uitrekenen." Volgens Cor Dros ster er echter een flink eind naast, i dat het inkomstenverlies veel gro- maar noemde geen cijfers. In ieder I was hij bang dat men als gevolg de scholierenkorting straks de tarie- voor de andere toeristen moet op en om de schade te compenseren. Verschillende drijfveren drijfveren om tot deze belasting- ging over te gaan bleken voor niet adsleden hetzelfde. De linkse frac- hadden overwegend sociale motie- Ze vonden dat de scholieren met relatief kleine budget ontzien "ten worden, terwijl anderen de igel zagen als een vorm van pro- waardoor men meer scholieren Texel zou trekken. Tot die laatste "orie hoorde Gerbrand Poster. Deze "nd er bovendien een pleidooi aan toe te staan dat de accommodatie scholieren wordt uitgebreid, wat "tekenen dat agrarische bedrijfsge- ~n die aan hun oorspronkelijke ming zijn onttrokken, daarvoor ingericht. "dien vond hij dat het promotie- zich ook later zal laten gelden. De reren die nu naar Texel worden ge- "n, komen daar later als volwasse- isschien ook graag weer heen. houder Klaas Barendregt zei dat college met het voorstel om korting rlenen aan scholieren tegemoet aan de reeds lang geleden geuite om differentiatie aan te brengen in ristenbelasting. Tot dusver zijn po li in die richting op niets uitgelo- veelal wegens praktische bezwa- Op een vraag van Gelein Jansen zei "dregt voorlopig geen andere mo lleden voor differentiatie te zien, tde raad met de scholierenkorting en moet zijn. Wel kan naar aanlei- van de ervaring die nu wordt opge- eventueel worden besloten om tot ïge restitutie over te gaan. Wet- r Schilling liet ergernis blijken over herhaalde pogingen van Poster om tompeerboerderijenbeleid ter discus- 1 stellen. De wethouder zei dat ab- "iet gedacht kan worden aan ver- uitbreiding van logiesmogelijkhe- o het buitengebied. Volgens hem daar ook geen behoefte aan. Van 'anten van kampeerboerderijen hij gehoord dat de bezetting heie niet zo best is. Als de halvering van ustenbelasting daar verbetering in hrengen is al heel wat bereikt. Cor het blijken niet zoveel belang te en aan de belastingkorting voor "ren: ,,De prijs van een zak patat gelijk aan toeristenbelasting voor alve nacht." Strandolie door de PSP ingediende brief met over de wijze waarop de gemeen- onlangs op het strand aangespoel de heeft verwerkt, werd nog niet be- 7"®. De raad ging er akkoord mee "ei college zich over de zaak beraadt "de volgende vergadering het oude e*entuele nieuwe beleid ten aanzien van de oliebestrijding aan de orde stelt. Fatsa De gemeente zal niet deelnemen aan een solidariteitscampagne van het Euro pese Comité voor de verdediging van vluchtelingen en buitenlandse werkne mers in ,de zaak van het proces dat is aangespannen tegen de burgemeester en burgers van het Turkse dorp Fatsa. Zoals gebruikelijk in kwesties van natio nale of internationale aard hebben B en W voorgesteld het desbetreffende ver zoek voor kennisgeving aan te nemen. Vijf raadsleden bleken het daar niet mee eens te zijn. Dirk Terpstra van het Pakt vertelde dat de burgers van Fatsa we gens hun democratische sympathieën zijn opgepakt, een ongehoorde gebeur tenis die na de nazi-tijd onmogelijk werd geacht. Texel zou moeten meedoen aan het protest hiertegen. ,,Hoe zouden wij het vinden als men niet reageerde in een omgekeerde situatie?" Terpstra vond dat de Vereniging van Nederlandse Ge meenten aangespoord moest worden tot protesteren. Alleen de raadsleden Bakker, Jansen, Terpstra, Beumkes en Poster waren voor gemeentelijke actie in deze, zodat de brief voor kennisgeving werd aangenomen. Zes-ritten kaart De brief van de heer Henk Vink uit Den Burg met het verzoek er bij Teso op aan te dringen dat een zes vaarten kaart voor de boot in het leven wordt geroe pen voor dezelfde prijs per vaart (4,60) als de 15 vaartenkaart, ontmoette vrij veel instemming. Vooral voor de sociale uitkeringstrekkers achtte Vink het van belang dat er een meervaartenkaart komt, die niet zo'n grote uitgave ineens betekent. B en W hadden voorgesteld het verzoek van Vink door hen te laten afhandelen, maar Dirk Terpstra wilde dat de raad direct een uitspraak zou doen. Ben Daalder van het CDA vond dat het geen taak van raad of college is om zich met dit stukje Teso- beleid te bemoeien, maar hij noemde de suggestie van Vink ,,heel sympathiek". Hij vroeg het college dan ook er een goed woordje voor te doen in het eerst volgende contact met Teso. Wethouder Schilling zegde dat toe. Terpstra wilde echter een officiële uitspraak van de raad om op deze wijze extra steun aan het initiatief te geven. Dat voorstel werd in stemming gebracht, maar haalde het net niet. Tegenstanders waren Kikkert, Zegers, Van Asselt, Van der Meer, Schil ling, Barendregt en Poster. (Dros was op dat moment nog niet in de vergadering). In de eerstvolgende vergadering van de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid zal worden gesproken over de hinder die het gevolg is van de discotheek De Metro aan de Boodtlaan in De Koog. Burgemeester Engelvaart zegde dit toe, nadat meerde re raadsleden hadden laten blijken het hier gerezen probleem op een of andere wijze opgelost te willen zien. Ben Daal der van het CDA zei te beseffen dat het met de geluidsdichtheid van de disco theek zelf in orde is maar dat de hinder wordt veroorzaakt door komende en gaande bezoekers. Het is dus een kwestie van openbare orde. Gerbrand Poster had zaterdag j.l. rond het middernachtelijk uur persoonlijk de situatie op de Boodtlaan beoordeeld en brak een lans voor de eigenaar van de discotheek. De eigenaar deed volgens hem zijn uiterste best om de hinder op straat tegen te gaan, hoewel hij daartoe helemaal niet verplicht is. De protesten uit de buurt veroordeelde hij als ,een ge meenschappelijke actie tegen een man die ook wat wil verdienen." Het gedrag van de klanten buiten de deur mocht de ze man niet worden aangerekend. Veerboot De brief van het Pakt aan de hoofdingenieur-directeur van Rijkswa terstaat over de slechte toegankelijkheid van de veerboot voor slecht ter been zijnde passagiers was voor Ben Daalder van het CDA aanleiding om zijn adhesie te betuigen. Terpstra vroeg of hij een verslag kan krijgen van het gesprek dat B en W over dit onderwerp met Teso zul len hebben. De burgemeester zei dat dit wat hem betreft best mag, maar dat de andere gesprekspartner (Teso) dat dan ook moet willen. De in de telefooncentrale geïnstalleerde apparatuur. Links de zender en rechts de synthesizer waarmee de golflengte (101,9 Mc) is ingesteld. De PTT heeft begin deze week in de telefooncentrale een krachtige fm-zender geïnstalleerd, die zal worden gebruikt bij de lokale Texelse radio-uitzending tussen 13.00 en 20.00 uur vrij dag (heden). De antenne van de zender is op 37V4 meter hoogte aangebracht in de straalzendmast bij de centrale en is verticaal gepolariseerd. Dat laatste is voor de luisteraars van belang want het betekent dat de uitzending ook prima te beluisteren is met kleine (auto)radio's die een eenvoudig „sprietje" als an tenne hebben. Inmiddels is gebleken dat de zen der ook op de verst van Den Burg verwijderde punten zeer krachtig doorkomt. Dat is nauwelijks een ver rassing want het vermogen van de zender is veel groter dan voor een gebied als Texel nodig is. Dat is een gevolg van het feit dat de PTT voor dit experiment gebruik heeft ge maakt van de eindtrap van de regio- Ervaringen in voorgaande jaren hebben geleerd dat het verstandig is om zaterdag op de fiets naar het strand bij paal 17 of bij de vuurtoren te gaan om de Ronde om Texel te bekijken. Belangstellenden die met de auto ko men, staan of op de heenweg in de file of ze moeten lang wachten voor ze met hun auto weg kunnen als ze vroeg gekomen zijn. Vanaf het strand bij de vuurtoren kan men het best een indruk van de eigenlij ke wedstrijd krijgen. De vloot komt hier dicht langs de kant en het veld is nog niet erg verspreid, er wordt volop strijd geleverd onder de ogen van de toe schouwers. Bij paal 17 is natuurlijk de drukte rond de start goed te bekijken. Bovendien is het bij dit strandslag gezel lig door de aanwezigheid van de Basin Street Five en de Solid State Jazzband, die respectievelijk de start en de finish muzikaal zullen aankleden. Door de te verwachten drukte bij deze strandslagen zijn verkeersmaatregelen noodzakelijk. Bij paal 17 wordt het strandslag tot aan de Ruyslaan afgeslo ten. Automobilisten moeten hun wagen in de bermen van de Ruyslaan parkeren en dan vanaf het Natuurrecreatiecen- trum of langs één van de wandelpaden naar het strand lopen. Het is bijzonder belangrijk in verband met het vervoer van catamarans en de eventuele door gang van ambulances en dergelijke dat slagbomen en uitritten vrijgelaten wor den. Het terrein van de vuurtoren mag niet betreden worden. Aanwijzingen van politie en organisatie moeten zonder meer opgevolgd worden. Het laatste stukje van de Vuurtoren- weg, dat langs de dijk loopt, wordt waarschijnlijk éénrichtingverkeer naar de vuurtoren toe. De weg langs camping De Robbenjager en het aansluitende stuk „Vlielandboulevard" kunnen dan, in tegenstelling tot gewoonlijk, slechts in de andere richting bereden worden. Het was bij het schrijven van dit artikel overigens nog niet bekend of het Water schap aan deze maatregelen zijn mede werking wilde verlenen. Texelstart De start zal om ongeveer 12.30 uur plaatsvinden. Er worden dan vier signa len gegeven. Tien minuten voor de ei genlijke start klinkt het eerste. De deel nemers moeten zich verzamelen tussen denkbeeldige lijnen die door boeien wor den aangegeven. Zij komen dan in een fuikvormig gebied, waarvan de startlijn het smalle einde vormt. Na het vijf minuten-sein moeten alle schepen in dit gebied blijven, maar ze mogen pas bij het één-minuut-signaal in het 1 minuut gebied komen. Deelnemers die te vroeg over de startlijn gaan, krijgen straftijd. Timing is hier erg belangrijk, een goede start biedt niet alleen het voordeel van de voorsprong, maar ook dat van letter lijk rustiger vaarwater. Deze manier van starten is volstrekt nieuw en speciaal ontwikkeld om bij de Ronde van Texel de enorme hoeveelheid boten op een ver antwoorde manier te lafen starten. Het systeem is „Texelstart" gedoopt. De hoop bestaat dat het, evenals de Texel Yardstick, internationaal overgenomen zal worden. De Yardstick is een correc tiefactor die er voor moet zorgen dat niet de snelle boten maar de snelle zeilers winnen. De finish levert vanzelfsprekend al die problemen niet op, het deelnemersveld is dan volstrekt uit elkaar getrokken. De verwachting is dat de meeste schepen tussen drie en vier uur na de start zullen aankomen. Noortje Rol De Lindeboom zal zaterdagavond het toneel zijn voor een gevarieerd program ma rond de prijsuitreiking. Presentatrice is de NOS-omroepster Noortje Rol. Het geheel zal een paar uur in beslag nemen en afgesloten worden met het uitreiken door de burgemeester van de overall- prijs. De pers zal in groten getale bij het rondje aanwezig zijn. Studio Sport zal een impressie van 10 tot 12 minuten ma ken. Andere televisieopnames worden gemaakt door een Canadese maat schappij, door het persbureau UPI, door de Engelse Breakfast Television en door de regionale omroep Siron, die maar liefst 35 minuten wil uitzenden. Het is voor deze Noordhollandse omroep het eerste grote project dat wordt aange pakt. Verder zullen persbureaus, dagbla den, de regionale en plaatselijke pers, al le landelijke en veel internationale wa tersportbladen vertegenwoordigd zijn. Veiligheid Er zijn nogal wat mensen (en mate rieel) betrokken bij het verzorgen van de veiligheid. In totaal 75 boten, veriërend van rubberboten tot de „Zeefakkel" van de marine, doen mee. Naast marine en mariniers werken de KNZHRM, de KNBRD, de watersportvereniging Texel, de rijkspolitie te water, Rijkswaterstaat, Pall Mali, de motorclub en de zweef- vliegclub mee. Er is een communicatie wagen van de KNBRD die alle mogelijke verbindingen kan onderhouden. Acht terreinmotoren en diverse terreinwagens houden vanaf het strand de zaak in de gaten en vanuit de lucht letten een mo torzweefvliegtuig, een helicopter van de rijkspolitie te water, een helicopter van de NOS en bij de start een vliegtuig van Tessel Air (ten behoeve van de pers) op. Ongeveer 160 Texelaars werken belange loos mee, ook hebben nog mensen van de overkant hun boten beschikbaar gesteld. Op de Waddenzee zullen onge veer 15 schepen van leden van de wa tersportvereniging patrouilleren. 02228-712 Wie op de kant of in het water zei lers in noodsituaties aantreft kan bellen naar 02228-712. Dat is een spe ciaal voor het rondje ingesteld alarmnummer. Vandaar uit krijgt men instructies en wordt een even tuele reddingsactie gecoördineerd. nale fm-zender, die dus een hele pro vincie kan bestrijken. Voor de luisteraars op Texel is al deze techniek niet zo belangrijk. Zij moeten alleen maar weten dat zij tegen 13.00 uur kunnen afstemmen op de 101,9 Mc, op de afstemschaal is dat op korte afstand „rechts" van de Hilversumse zenders. Gedurende een half uur voor de aanvang van de uitzending wordt een herken ningssignaal uitgezonden Bij het ter perse gaan van deze krant was overigens nog steeds de ministeriële toestemming voor de uitzending niet binnen, althans niet officieel. De meest betrokken men sen van PTT en ministerie hebben laten blijken dat er geen vuiltje aan de lucht is en dat het groene licht vlak voor de uit zending zal worden gegeven. Landelijk Zoals bekend wordt het lokale etherex periment door de Stichting Lokale Om roep Texel gemaakt in nauwe samenwer king met de Vara. De Vara is voorne mens gedeelten van het programma lan delijk via Hilversum 2 uit te zenden en wel van 15.00 tot 15.30 uur, 16.30-17.00 uur en van 18.40-20.00 uur. De uitzending vindt plaats vanuit ho tel De Lindeboom; de verbinding tussen de „studio" die daar is ingericht en de zender aan de Waalderstraat gaat via de telefoonkabel. Belangstellenden zijn ge durende de hele uitzendtijd welkom in De Lindeboom. Van 15.00 tot 16.00 uur wordt daar aan passanten zelfs gelegen heid gegeven om zelf voor de microfoon op te treden. Elke Texelaar die dat wil mag iets vertellen over wat hij of zij leuk vindt, of wat zijn of haar ergernis op- wekt. Ook mag worden gezongen, voor gedragen en een lievelingsplaat mag worden meegenomen om te worden ge draaid. Men komt aan bod naar volgorde van binnenkomst. (Lees verder pagina 2) (Advertentie I.M.) Om onze cliënten nog beter van dienst te kunnen zijn, hoop ik bin nenkort naar een andere winkel in Den Burg te verhuizen. Anneke.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1