Kwaliteitskunst in kelder raadhuis LOKAAL ETHEREXPERIMENT Brandje sne geblust VERVOLG VAN PAG.l ANBO biedt zwartboek aan c Nu ook video bij Nauta Licht gewonde bij aanrijding Maatschappelijk werker op vakantie Een blik in de tot studio omgetoverde schouwburgzaal van De Lindeboom Leerlingen van de Rijksscholengemeenschap worden geïnterviewd deze man heel geschikt is voor zijn be roep. Hij heeft namelijk geen enkele last van eenzaamheid en voelt zich kiplekker, ook als hij nooit mensen ziet. Van het programmagedeelte ,,open huis" kon ieder gebruik maken, die wat op zijn lever had. Velen maakten daar van gebruik. De heer A Voet kwam kla gen over het feit dat een gedeelte van de Tempeliersweg nog steeds onverhard is, zodat de bewoners worden geplaagd door het stof dat opwaait door de hier rijdende auto's. Hij nodigde het gemeen tebestuur uit om ter plaatse de volgens hem verschrikkelijke situatie te bekijken en er wat aan te doen. De heer J. S. Dros die in deze omgeving ook een huis heeft, kwam later in het zelfde programmadeel aan het woord en legde uit dat de buurt het euvel had bestreden door het maken van drempels voor gezamenlijke rekening, maar dat de heer Voet zijn aandeel in de kosten nog niet had betaald Piraten Ben Haak van The Mess kwam het zo juist door deze groep uitgebrachte gram mofoonplaatje draaien en uitvoerig kwa men ook enkele radiopiraten aan het woord. Guus van der Gaast, Ricardo van den Berg en Erik van Hoof klaagden dat zij werden gediscrimineerd en dat zij voor „punkers" werden uitgescholden. Na enig doorvragen door Letty Koster man bleek dat het lot van het drietal nog wel dragelijk was. In tegenstelling tot een eerdere bewering waren ze op Texel nooit in elkaar geslagen. „Maar de men sen doen moeilijk als wij eraan komen." Ricardo kreeg gelegenheid de Texelaars op te roepen „gezellig te doen en niet el kaar op katten." Een kleine verrassing was het grammofoonplaatje dat Hans van Slooten liet draaien. Het was een Engelstalig lied over Texel, gemaakt door een tweetal dames uit Eindhoven. Gelein Jansen maakte van het open huis-gedeelte gebruik door een oproep te doen aan de mensen die in 1940 heb ben meegedaan aan het hoorspel De Strooppot dat toen door de Nederland- sche Omroep werd uitgezonden. Het is de bedoeling dit spel nogmaals op te voeren. Zo ging de uitzending verder met aller lei vraaggesprekken en reportages, afge wisseld door muziek. Een onderdeel dat er duidelijk uitsprong was een (opgeno men) reportage die was gemaakt aan boord van de TX 19 van F. krijnen. Dit vraaggesprek werd gevolgd door een di rect gedeelte waarbij via Scheveningen Radio contact werd gemaakt met Fup Krijnen die zich op dat moment nog 280 kilometer van huis bevond. Teso In het onderdeel „De stem des Volks" werd gediscussieerd over een actueel probleem: de veerdienst. De in een rolstoel zittende mevrouw R. Lenz ver telde over de onmogelijkheid voor haar om aan boord te komen, en de heren Vink, Terpstra, Haarsma en Blanken wa ren betrokken bij een voor Teso weinig vleiend gesprek over de tarieven. Weer- voord van Teso was er niet, van die kant was tevoren duidelijk gemaakt dat bestuur noch directie zich hiervoor zou den lenen. Uitvoerig kwam ook het Mensen Zon der Werk project, de MZW popgroep en de samenwerking MZW-muziekschool aan de orde evenals de jeugdwerkloos heid en de kortingen op het vrijwilligerswerk. Een badmeester met een kauw als mascotte kwam een onwaarschijnlijk verhaal vertellen over een gevecht dat hij met een badgast had geleverd. Siem Plaatsman uit De Waal sprak over de fietsenactie in het belang van het be houd van de school, tot twee keer toe straden Jaap Dros en Mark Fonds op, Jannie Craanen zong enkele van haar 273 liedjes en er was een nogal taaie dis cussie over de economische en politieke situatie op Texel. Onverwacht kwam de commissaris van de koningin binnen, zo dat hij kon worden geïnterviewd over de kustafslag waarvan hij zojuist kennis had genomen. Geknipt Het lukte niet het aangekondige pro grammaschema te volgen. Om tijd te PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 21 JUNI - De afdeling Texel van de Alj ne Nederlandse Bond van Om ANBO bood verleden week h meentebestuur In persoon var gemeester Engelvaart het i boek ,,Oud Zeer" aan. Dit ges produceerde de bond samen u stichting Humanitas en het wt gelijkertijd aan vertegenwoon van de drie overheidsn» aangeboden. In het boek wordt benadrukt d deren, vaak geheel van de AOW kelijk, bijzonder te lijden hebber de bezuinigingsmaatregelen van gering. Een oplossing voor dezes zou liggen in het versterken van d aan zelfstandig wonende bejaarde kunnen dan langer in hun eigen hi ven, hoeven dus niet zo snel in ee het rijk dure verzorginrichting. Op die manier zouden de maair die de bejaarden bepleiten ook te len zijn, er kan dan immers op voorzieningen bezuinigd worden ANBO-afdelingsvoorzitter J. Be memoreerde bij het aanbieden v zwartboek dat de bejaarden in Dr geen enkele opvang hebben, om Kaapsnol door zijn ligging acht stijl duin niet te bereiken is. Om half drie gistermiddag brand ontdekt in een houtens van de heer S. Ran aan de Si weg in Den Burg. De aan! waarin het vuur woedde ws dakloze vleugel van een grot» bouw, dat zeker vlam zou hd gevat als de brand niet snel i voorbijgangers was ontdekt schuurtje stond boordevol bi kisten en ander brandbaar m aal. De brandweer was binner minuut ter plaatse en had de snel onder controle. De oors onbekend. De foto geeft eern' van de kort durende blusoperi De Duitse kunstenaarsgroep Chameleon exposeert sinds gisteren produk- ten van acht van haar leden in de kelder van het raadhuis. Hoewel de kunste naars samen een groep vormen is van een onderlinge samenhang in het werk nauwelijks iets te bespeuren. Zowel naar aard als naar uitvoering brengt de tentoonstelling acht verschillende soorten kunstuitingen. Wat wel samenhangt is de overduidelijke degelijkheid van het werk. Het blinkt niet uit door verrassende effecten maar door een grondige behandeling van de thematiek, of dat nou mensen, huizen of driehoeken zijn. Prettig om naar te kijken en met vakkennis gemaakt, kwaliteitskunst dus. 0) 0) 28, 29, 30 juli 1983 Secretariaat: Ankerstraat 32, 1794 BJ Oosterend. Mededelingen: Een van de vele vragen die de ai bereiken is of de reünie door ga3 nooit aan getwijfeld, er zijn rui doende aanmeldingen van Texel ders dus gaat deze „voorpret" va Oosterenders op woensdagavond van start om 20 00 uur. Opgaveh bij het secretariaat, gaarne schrè Zaterdagmiddag 25 juni is er ee repetitie voor de kinderen die met met het historisch spel op het ad kerstraat 32 (mw. Henny Kató 14.00 uur alle kinderen Chr. S 14,30 uur Meierblis kinderen op school. 15.00 uur kermiskinderen Joachim Rossman is er met potlood tekeningen en etsen. Hij tekent veel landschappen waarin oude rustieke ge bouwen afgewisseld worden door fa brieksgebouwen. Zijn werk heeft diep gang zonder boodschap, het gaat ner gens anders over dan over het afgebeel de en toch roept het gevoelens op bij sommige aandachtige toeschouwers. De grafiek van Wolfgang Sternkopf is voortgekomen uit de Op-art, u weet wel, dat zwart-wit gedoe uit de zestiger jaren Het werk van Sternkopf vertoont een ze kere band met dat van groepsgenoot Hans Albert Dassow, die al eens eerder in het raadhuis exposeerde. Toch zijn er ook duidelijke verschillen Waar Dassow de driehoek hanteert, is Sternkopf bezig met cirkels. Bovendien zijn bij Dassow de driehoeken onderwerp, terwijl bij Sternkopf de cirkels uitzicht geven op andere gebeurtenissen. Met behulp van lijnen en structuren suggereert de kunstenaar beweging, maar dan in de onderste helft van de cirkel bijvoorbeeld een golvende en in de bovenste helft een rechte beweging. De cirkel blijft echter onaangetast, zodat de bezoeker de gewaarwording krijgt dat er iets niet klopt, zonder direct te kunnen zeggen wat. Het klinkt wat zweverig maar met het werk ernaast is de bedoeling van de ze uitleg duidelijk. Driehoek Schreven we twee jaar geleden dat Dassow zich bezig hield met het fascine rende van de driehoek, dan was dat een opmerking die nog steeds opgaat. Er is echter één groot verschil: de driehoeken zijn tot leven gekomen, ze zijn gaan „be wegen". Dit ondriehoekachtige gedrag is vooral duidelijk te zien op een tekening van een stapel driehoeken die overeind proberen te komen. Vooral voor mensen die de vorige tentoonstelling ook heb ben gezien, de moeite waard om weer eens te bekijken. Dassow vormt de band tussen Texel en Gelsenkirchen, waar Chameleon zetelt. Hij komt zeer regel matig naar het eiland. Op de grens van abstract en concreet beweegt zich Achim Röhl. Zijn aquarel len vertonen per werk meestal maar één kleur en alle onbelangrijke beeldelemen ten zijn weggelaten. Het zijn landschap pen, die echter niet op een bepaalde plaats op de aardbol te situeren zijn, be halve misschien in de hoofden van een aantal mensen. Het bijzondere effect treedt op bij het bekijken van een rijtje van deze waterverfschilderijen; het valt opeens op als er een tweede kleur wordt gebruikt, dat wordt dan een belangrijke gebeurtenis. Ook hier geldt overigens dat het zelf bekijken veel meer duidelijk maakt dan lezen over dit werk. Klei Zowel Gisa Kramer als Josef Lorschei- der zijn aanwezig met plastieken van klei. Beiden maken beeldjes van mensen maar daar houdt de overeenkomst dan ook op. Kramer bouwt haar werkjes op, kleedt ze gaandeweg aan, het resultaat zijn beeldjes met een glad oppervlak die er fijngevormd uitzien. Lorscheider vormt zijn plastieken uit één bonk klei, waar hij telkens wat afhaalt. Bovendien boetseert hij uitsluitend met blote han den Zijn beeldjes zijn dan ook ruwer, zwaarder maar emotioneler dan die van Kramer. Dat verschil komt ook tot uiting in de thema's. Kramer toont groepjes waarvan de figuren een relatie met el kaar hebben. Uitsluitend vrouwen en meisjes overigens. Daarmee beeldt ze volgens één van haar groepsgenotes haar eigen moeder en zusjes uit. Het V.l.n.r. Hans Albert Dassow, Frauke Schraed ontbreken van een vader zou met de rea liteit overeen komen. Lorscheider is bezig met zaken van universeler strekking die echter ook min der persoonlijk zijn. Zijn beeldengroepjes zouden „Scheiding", „Thuiskomst" of „Troost" kunnen heten, want dat beel den ze op voor iedereen herkenbare wij ze uit. Vrouwen De beide laatste groepsleden in dit ar tikel zijn vrouwen en één van hen schil dert ook vrouwen. Marlies Jonek legt de oereigenschappen van de vrouw vast met waterverf. Zij laat de overeen komsten tussen het vrouwenlichaam en het landschap zien, maar beeldt ook meerdere kanten van de vruchtbaarheid van de vrouw uit. Het scheppen van le ven wordt gesymboliseerd in een boom en de pijn die daarbij hoort in een ge- en Wolfgang Sternkopf. scheurde aarde. Dit werk is zeer recent. Er hangt ook een aquarel uit 1982 waar op een klein meisje te zien is dat een zaam langs een weg zit. Daarbij is de uit drukking van eenzaamheid waarschijn lijk belangrijker dan het weergeven van een meisje. Frauke Schraeder tenslotte toont een oosterse kunstvorm met westerse mo tieven. Zij batikt stillevens en gebouwen in landschappen. Haar doeken zijn door de heldere kleuren zeer sterk aanwezig en er kan eigenlijk hetzelfde over gezegd worden als bij Rassmann: het werk heeft diepgang zonder dat een boodschap no dig is. De inspiratie voor haar gebouwen komt overigens niet uit het Ruhrgebied maar vooral uit Noord-Duitsland, de streek rond Hamburg waar zij lang woonde. Tot 15 juli in het raadhuis te bezichti gen tijdens kantooruren. winnen werd een tevoren opgenomen Lichtboei-uitzending vanuit het bejaar denhuis Sint Jan geschrapt. Dat was een beslissing van de Vara die voor de Lichtboei-mensen nogal teleurstellend was. Jan Kramer van het jeugdwerk had nog aangeboden dat inplaats van dit programmadeel het met hem te houden vraaggesprek zou vervallen, maar daar werd met op ingegaan. Stephanie Bro- kerhoff van de Vara beloofde dat het weggelaten gedeelte veertien dagen la ter in zijn geheel wordt uitgezonden in het Vara programma „Luchtruim." ondernemers-akti vitelten Sinds vorige week vrijdag is foto Nauta uitgebreid met een complete video-afdeling. Daar vindt men nu een sortering video-opname en - weergave apparatuur, met alles wat daar bijhoort, video filmverhuur, vi deo spellen en onbespeelde banden. Ook kan men er terecht voor bijvoor beeld het overschrijven" van 8 mm films en dia's op video. Door een ver andering van het winkelinterieur werd ruimte vrijgemaakt waardoor alles overzichtelijk wordt gepresenteerd. In de Nederlandse fotohandel en vooral bij de grote Combi-foto organisa tie waar foto-video Nauta deel van uit maakt, ziet men steeds meer de ontwik keling naar „beeldregistratie en beeld weergave winkels". Video blijkt goed aan te sluiten bij fotograferen en filmen, alleen de techniek verschilt. Steeds meer zal het publiek vertrouwd raken met video zowel voor informatieve doe len als voor ontspanning en recreatie. Service en reparaties zijn verzekerd evenals een vakkundige voorlichting aan het publiek waartoe door medewerkers van Nauta cursussen werden gevolgd. Doordat via de Combi-foto organisatie wordt gewerkt kan een veelzijdig assorti ment worden gepresenteerd tegen prij zen die aantrekkelijk zijn. Terugblik Tegen het eind van de uitzending werd op het experiment teruggeblikt door Piet Arensman, Vara-voorzitter Albert van de Heuvel, wethouder Piet Zegens en Harry de Graaf. Arensman toonde zich tevreden en bracht dank aan de Vara voor de vele hulp Harry de Graaf kon melding maken van de boze telefoontjes die op de redac tie van zijn krant waren binnengekomen Piet Zegers had ook waardering voor de Vara-hulp maar vond het programma „erg gekleurd" en meende dat een lo kaal radioprogramma in ieder geval heel anders moet dan in het experiment was getoond. Nico Haasbroek voerde daar tegen aan dat de Vara herhaaldelijk tij dens de uitzending mensen had opge roepen om naar De Lindeboom te ko men om te reagerem maar daar hadden mensen van andere kleur geen gebruik van gemaakt. Albert van de Heuvel vond het experiment zeer geslaagd en het be zwaar van Zegers was voor hem iets po sitiefs. „Ik vind het wel leuk dat rooie mensen er het eerst bij zijn om aan het woord te komen." Albert van de Heuvel vertelde dat minister Brinkman lokale omroepen als een mogelijkheid ziet om werklozen zinvol bezig te houden. De Vara zal zeker lokale omroepen in het land van dienst blijven zijn. Wethouder Zegers zei er zeker van te zijn dat Texel mankracht en capaciteit genoeg heeft om een lokale omroep op de been te houden. Verslag De Stichting Lokale Omroep zal een uitvoerig verslag maken van de ervarin gen die bij het experiment zijn opgedaan en dit zenden aan minister Brinkman van WVC. Bij het verlenen van de vergun ning heeft de minister daarom gevraagd. Zoals bekend kwam die vergunning (ge dateerd 17 juni!) op het allerlaatste nip pertje. Blijkens de tekst ziet de minister het Texelse experiment als een uitvloei sel van de experimentele uitzendingen die in het voorjaar 1980 via radio Stad Amsterdam zijn verzorgd maar die in verband met het beperkte zenderbereik niet op Texel ontvangen konden worden. Brinkman schrijft positief op het Texelse verzoek te hebben gereageerd mede in verband met de vergevorderde voorbe reidingen voor de uitzending. Hij waar schuwt dat een eventuele nieuwe aan vraag voor een experiment minstens zes maanden tevoren moet worden ingediend. Zondagavond omstreeks half tien reed een 17-jarige Texelaar met zijn bromfiets van de Waalderstraat de Burger- houtstraat in. Door zijn hoge snelheid en doordat een uit die laatste straat komen de 20-jarige Texelse automobilist hem niet opmerkte, ontstond een botsing, waarbij de bromfietser licht gewond en de bromfiets zwaar beschadigd raakte. De auto kreeg een deuk in zijn linkerzijportier. Maatschappelijk werker Frank van La- re is van 27 juni van 15 juli met vakantie. In die periode worden de spreekuren in dorpshuis d'Ouwe ULO waargenomen door mensen uit Den Helder, echter op andere tijden, namelijk dinsdags van 10.30-12.30 uur en vrijdags van 10.30-11.30 uur.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 2