farfactia van da Gold Weshboerd Hot Jazz Company in café Da Zwaan. King is my name, Ros/a it is 3lA>AG 21 JUNI 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 5 EEL ZALEN WAREN E KLEIN VOOR ;ing is my name, Rosie it is", zei de „Georgia Lady of jazz", Rosa aan het einde van het optreden in café In den Grooten Slock, een iteit die was veranderd in één swingende heksenketel. Een overvol dansende mensen op stoelen en tafels, de geur van zweet en bier ;n zangeres die zittend op de bar de uitzinnige menigte vermaak- enoemd optreden was een van de hoogtepunten van het vierde Jazz festival dat vrijdag, zaterdag en zondag Den Burg over- Ide. De kreet „Texel is my name, Jazz it is" gaat overigens niet naai op, want het was niet louter jazz wat de klok sloeg. Muziek het wel en getuige de barstensvolle café's waren het klanken die exel (weer) in goede aarde vielen. r de buitenstaander leek het een 3l van uitersten, want een erotisch en optreden van Rosa King, lijkt e maken te hebben met de gospel- in zoals de La Vida New Orleans die zondagmorgen gloedvol bracht Nederlands Hervormde kerk van lurg. Wat deze uitersten echter bij brengt is het enthousiasme van de en, zodat ook het spelen in de fnoest worden beloond met een urig applaus. Applaus waar de or- toren blij mee kunnen zijn, maar m ook zal moeten aansporen om en volgend jaar anders aan te pak- vant de kleine café's in Den Burg mgzamerhand te klein voor het il. Althans als het forse publiek- rs betreft. je men in de Twaalf Balcken of In rooten Slock een groep niet alleen maar ook zien, dan moest men zijn. Uw verslaggever was dat niet >est na een half uur wachten voor faalf Balcken zijn toevlucht zoeken *n klauterpartij via schuttingen en lat dak aan de achterzijde. Gehol- oor buren aan de Burgwal kon hij delijk toch de achterzijde van het lereiken. Toen kon van achter het m een foto worden gemaakt van jgeagroep Rhapsody. Zaalruimte cte cijfers zijn nog niet bekend, de organisatie schat dat er ruim asse-partout kaarten zijn verkocht Ie honderden vijf gulden kaartjes, langstelling voor het festival was iot dat ongeveer 600 mensen zater- ond nergens meer in konden. Het k aan zaalruimte wil organisator Groen van de Vereniging Texel folgend jaar oplossen door restau- zië weer in het kroegencircuit op men, de voorzaal van De Linde- te benutten en de prijsuitreiking et cat-rondje Texel uit de schouw- aal te weren. Vrijdagavond was ndeboom een goede opvang voor en die het gedrang elders zat wa taar zaterdag zat die zaal stampvol eilers", aldus Groen, die toegeeft e grote belangstelling hem heeft illen. ,,We beginnen blijkbaar te maken, want er was nu een gro ep die speciaal voor dit feest naar kwam". in de Karseboom. Vrijdagavond was het in dit kleinste café ook feest niet in de laatste plaats door het meespelen^van alt-saxofonist Paul Stocker van Jan'Mo lenaars Big Band, die een schitterend duel aanging met de sopraansax van Dick Remelink. De Band van Jan Molenaar opende vrijdagavond het festival officiéél, nadat men 's middags in de stemming had kunnen komen met jazzmuziek op de TESO-boten en een technisch perfect optreden van het Smirnoff Quintet die met een eigen podium en een glaasje Rob Schreuder van de Basin Street Five ge noot van de zon, zijn sigaar en zijn wasbord tijdens de streetparade in Den Burg. Dranghekken in een stampvol café De Twaalf Balcken. achtige klanken in de geest van Duke El lington. De indruk dat het voor een mu zikant saai moet zijn in een groot orkest te spelen, werd ontzenuwd toen de ge lijktijdige invallen van de verschillende blazerssecties keer op keer professioneel tot zijn recht kwamen. Wie de bladmu ziek van de heren heeft gezien weet dat het ongelooflijk moeilijk is om in deze stijl te spelen. De muziek was puntgaaf en overdonderend. Rust Een rustpunt in de swing was het Blue Haven trio in de nachtbar Casino waar beide avonden nog wel enige ruimte was. Echte luistermuziek was het en dat werd door vooral de late gasten als een verademing ervaren. Voor de organisatie was het de eerste keer dat men buiten landse groepen op Texel liet spelen. In deze categorie mag de Gold Washboard Hot Jazz Company uit Polen een uitste kende keuze worden genoemd. De be roepsartiesten speelden niet alleen de dixieland tot in de finesses maar waren zeer bedreven in Mexicaanse en Zuid- Amerikaanse swing in een jazz-sausje. Datzelfde gold, muzikaal gezien in min dere mate voor de Jamaica-klanken van Rhapsody. Deze band had niets met jazz te maken, maar dat was voor niemand een probleem. Integendeel. De drang hekken die nodig waren, zeggen vol doende over de populariteit van de groep die het reggea-ritme en de haar- zuivere samenzang overgoot met de dampen van onversneden hasj. Drogerend Dat is niet verwonderlijk want de vrien delijke muzikanten zijn volgelingen van Haile Selassie, de meester van de Rasta- fari's. Het Rasta-geloof is zo geïnterpre teerd dat een flinke portie drogerende middelen per dag onontbeerlijk is. Rhap sody had daarvoor een meisje gechar terd, dat, terwijl gespeeld werd, met een stick rondging, waarvan iedere muzikant zijn deel kreeg. Big Band solist Jeffrey Reynolds on dersteunde zaterdag Rosa King met zijn trompet. In den Grooten Slock ging men Upside Down", met vuurwerk van Rey nolds en de spetterene sax van Miss King. Minder jazzy dan een trouw pu bliek van haar gewend is, maar daar stond een stevige partij blues tegenover. Rosa King liet in haar teksten duidelijk blijken femistische principes te hebben. De aanwezige heren werd met dubbel zinnige teksten te verstaan gegeven zich ten opzichte van de andere sexe waardig te gedragen en de blues zou de blues niet zijn als dit niet gepaard ging met hart verscheurde anekdotes van Rosie zelf. Haar band ondersteunde dit met swingend spel. De blues drong dit jaar ook door in ca fé 't Tesselaartje waar André Valkering het vrijdagavond voornamelijk op up tempo boogie hield, maar zaterdag on dersteuning kreeg van zangeres Anneke de Bruijn, die deze Amerikaanse treurnis prachtig wist te verwoorden. Kerk Een topper in de dixie- en New Orleans-stijl was dit jaar The David Li vingstone Jazz Messengers, die zater dagavond in De Zwaan speelden en zich zondagmorgen in Den Grooten Slock de gratis koffie met broodjes goed lieten smaken bij het slotconcert. La Vida was daarvoor in de Ned. Herv. kerk van Den burg aktief. Dit was een bijzonder con cert dat navolging verdient. De ingeto gen jazz oude stijl met de diepe stem van Adam Ollivier bleek perfect voor deze ambiance. Dominee Wisman was duide lijk enthousiast en had na zijn preek een verzoeknummer: ,,What a friend is our Jesus". Na afloop van de dienst speelde de groep nog een aantal toegiften. Het festival was misschien nog wel het meest geslaagd voor Jan Agter. Tij dens de langste adem-wedstrijd, zater dagmiddag, ging na jaren vragen een grote wens van hem in vervulling. Hij mocht het oranje franje pak aantrekken van de Grand Marshall" van de Kid Adams Silver Leaf Brass Band. En zo leidde Agter al swingende met paraplu dit orkest door de straten van Den Burg. Visum Tekenwedstrijd te organisatorische problemen de vereniging verder niet te ver- n, afgezien de inspanningen voor «tra zanginstallatie voor André Val- I. problemen rond een visum voor van Rhapsody die uiteindelijk Ne- )d toch niet inkwam omdat hij werkvergunning had en de drang- die zaterdagavond in de Twaalf Bn moesten worden geplaatst om- et publiek de muzikanten van het m dreigde te drukken, vallend was het enthousiasme van oepen. Contractueel moest men ien tot twee uur 's nachts spelen het merendeel bleef, aangemoe- oor het publiek doorgaan tot de Hij zei weinig verstand van muziek te hebben, maar altijd te genieten van het enthousiasme waarmee de deelnemers van het festival het publiek weten te be roeren. ,,Jazz-muzikanten moeten vast iets bijzonders in het b'oed hebben", zei Schilling. Dat leidde tot hilariteit omdat leden van de Big Band achter zijn rug een drinkgebaar maakten. De be langstelling voor het openingsconcert op de Groeneplaats was veel groter dan vorig jaar. Het plein voor het raadhuis was opgesierd met tekeningen van de 640 kinderen die hadden meegedaan aan de tekenwedstrijd van de dorpscom missie onder het motto Muziek en Jazz". De inzenders van de mooiste prenten kregen een transistorradio. Molenaars Big Band mocht later in De Lindeboom, gesteund door zangeres Willeke van Montfoort laten zien waar toe men in staat is. Duidelijk werd cat er groot publiek was voor deze ballroom- zon weer opkwam. David Livingstone spande zaterdag in De Zwaan de kroon. Tegen vijf uur 's morgens begon men vrolijk aan de zoveelste set, gevolgd door de TESO Windkracht 11 Jazzband wodka voor het publiek in een stralende zon musiceerden op de Groeneplaats. Voordat de Big Band van start mocht gaan, sprak wethouder Schilling een openingswoord. De La Vida New Orleans Band zondagmorgen in de Ned. Herv. kerk van Den Burg De Solid State Jazzband speelde op de Teso-boot en zorgde bij het cat-rondje voor vee! swing.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5