VAN HET RAADHUIS De tienduizendste Hoornder Reisvereniging vierde gouden jubileum ominee Van Zijll met zak ïag naar Enschede VERVOLG VAN PAG.l Inbraak Boyskantine Projectielen gevonden Aanrijding bij bootfile [Mededelingen van B.en W. Bazars van zusterkring Autoradio gestolen bileumreis van sclub Oosterend IDAG 21 JUNI 1983 TEXELSE COURANT PAGINA 7 extra bijkomen. Op de vraag hoe lang TESO zich nog verliezen kan veroorloven zoals in het afgelopen boekjaar (2,8 miljoen) zegt Hooger heide: ,,Zeer lang". Waaraan hij toe voegt dat het bij het huidige beleid mogelijk is om over ongeveer tien jaar een der huidige schepen te ver vangen. Om te voorkomen dat die noodzaak zich eerder aandient wordt veel aandacht besteed aan on derhoud en renovatie. Meer lucht In 1985 krijgt TESO meer financiële lucht, omdat de veerboot ,,Texelstroom" dan is afgelost. Daar staat tegenover dat in dat jaar de aflossing moet beginnen van de lening (die TESO ten tijde van het bestellen van de dubbeldekker heeft ge kregen van Rijn-Schelde-Verolme) met een miljoen per jaar. Het ziet er echter naar uit dat TESO erin zal slagen deze le ning door een bank te laten overnemen, waarna de aflossing kan worden gespreid over een veel langere periode, bijvoorbeeld 10 jaar. TESO's bestaanszekerheid zou heel wat groter zijn als een eind zou komen aan het teruglopende vervoersvolume. Vergroting van de toeristische bedrijvig heid wordt daarom ook door TESO als noodzaak gevoeld. Al enkele keren is door de onderneming geld gestoken in etherreclame maar dit voorbeeld heeft het Texelse bedrijfsleven nauwelijks tot navolging geprikkeld. Hoogerheide is daarover zeer teleurgesteld en noemt het onbegrijpelijk dat blijkbaar niet alge meen het besef heerst dat er wat moet gebeuren. TESO is echter niet van plan geld te blijven uitgeven voor promotie ,,Laat nu de anderen maar eens." In zijn eerder genoemde rapport wijst Hooger heide erop dat ook het achterblijven van de groei in het aantal toeristische slaap plaatsen een tegenvaller is geweest die voor TESO consequenties heeft. Er zijn thans 38.000 slaapplaatsen; terwijl het er volgens de planning 20% meer had den moeten zijn. Niet voortvarend Het bureau Hajema geeft als oorzaken aan het minder vlot verlopen van plano logische procedures en de pessimisti sche verwachtingen over economisch herstel, waardoor het bedrijfsleven niet met initiatieven komt. Volgens Hooger heide is ook ,,het ontbreken van een maatschappelijk positieve waardering voor de bedoelde initiatieven" van in vloed. Regelmatig laten (belangen) groeperingen van uiteenlopende aard hiervan blijken. Dit werkt een behou dende opvatting in de hand terwijl juist aan het tegenovergestelde behoefte is. De publiciteit over de wachttijden en de feitelijke belemmering in de verbinding maken de aantrekkelijkheid van het ei land voor beleggers niet groter. Projec ten die voor het publiek moeilijk bereik baar zijn, zijn uit het oogpunt van rende ment extra riskant." Waarbij niet wordt ontkend dat de algehele economische teruggang de belangrijkste oorzaak van de problemen is. door de wijze waarop hij troost gaf aan stervenden en nabestaanden en door zijn contacten met bejaarden. De Jong overhandigde daarop de genoemde geschenken. Niet de wereld uit In zijn dankwoord uittte dominee Van Zijll Langhout zijn erkentelijkheid voor de ruimte en het vertrouwen dat hij van de gemeente had gekregen bij het uitoefe nen van zijn taak. Er is de afgelopen zes jaar veel lief maar ook veel leed gedeeld. Vooral bij droeve zaken zijn banden ge groeid die niet zomaar zullen wegvallen. De predikant liet weten dat hij het eiland voor vakantie ongetwijfeld nog wel eens zal opzoeken. Na afloop van de dienst maakten ve len van de gelegenheid gebruik om de predikant en zijn familie persoonlijk de hand te schudden in dorpshuis De Bijenkorf. Door een bovenlicht met een kapotte vergrendeling kwamen donderdagnacht inbrekers de Boyskantine aan de Haffel- derweg binnen. Zij probeerden diverse deuren te forceren en sloegen een ruit in. Dat alles had echter geen resultaat, zij moesten zonder buit het gebouw weer verlaten. Tijdens het rondje Texel vonden men sen van de veiligheidsdienst een zwaar verroeste Brisantgranaat. Het ding lag op de waterlijn en is door de politie opgeborgen. In de Slufter vond een vogelwachter vorige week een militaire rookbom. Die is eveneens door de politie veilig gesteld. Een 22-jarige Haagse automobilist wil de zondag op de Pontweg draaien om op de bootfile te kunnen aansluiten. Hij werd tijdens het uitvoeren van deze ma noeuvre van achter aangereden door een auto die bestuurd werd door een 20-jarige Texelaar. Vooral de Texelse wa gen liep hierbij schade op. Niemand raakte gewond. Vrijstelling broederdienst Dit jaar zijn de jongens die geboren zijn in 1966 ingeschreven voor de militai re dienstplicht, ledereen heeft hierover een persoonlijke mededeling ontvangen. Zodra er een inschrijvingsbericht is ont vangen kan vrijstelling op grond van broederdienst worden aangevraagd in dien tenminste twee wettige (half) broers of (half) zusters elk tenminste dertig dagen in werkelijke dienst zijn ge weest. Wie voor deze regeling in aan merking denkt te komen, zal zo spoedig mogelijk een aanvraag tot vrijstelling moeten indienen op de gemeentesecre tarie. Bij twijfel of vragen kan men zich in verbinding stellen met de afdeling mi litaire zaken, kamer 209, gemeentehuis. Ook als u bent geboren in 1966 en geen inschrijving voor de dienstplicht hebt ontvangen, wordt u verzocht contact met het gemeentehuis op te nemen. Gewijzigde werktijden raadhuis Van 29 juni tot en met 2 juli wordt op de Groeneplaats weer de jaarlijkse ker mis gehouden. Hoewel in het algemeen de secretarie 's middags toch al voor het publiek gesloten is, zal het op de midda gen van 29, 30 juni en 1 juli ook niet mo gelijk zijn een afspraak te maken. Gedu rende de hele week gelden voor het raadhuispersoneel andere werktijden, omdat het kermisrumoer het werken in sommige delen van het raadhuis vrijwel onmogelijk maakt. Het raadhuis is op die woensdag-; donderdag- en vrijdagmid dag totaal gesloten. Zusterkring ,,De Kandelaar" opent het verkoopseizoen met het houden van een bazar op 29 juni in het gebouw naast de Hervormde kerk in De Cocksdorp. Di verse attracties zoals rad van avontuur, loten, raden van verschillende toestan den, nuttigen van koffie, thee, etc. Deze bazar zal iedere woensdag tot en met de derde week van augustus gehouden worden. Openingstijden 14.00-17.00 uur en van 19.00-21.00 uur. De Hoornder Reisvereniging heeft donderdag op genoeglijke wijze het vijftig jarig bestaan herdacht. Dat gebeurde tijdens een samenkomst van praktisch alls (40) leden in dorpshuis De Waldhoorn waar een met eigen krachten in elkaar gezet programma werd afgewerkt. Het feest werd meegemaakt door drie leden die al bij de oprichting lid wa ren: het echtpaar Jan Kiljan en me vrouw C. Kok-van Lenten. Laatstgenoemde is ondanks haar ge vorderde leeftijd (84 jaar!) al vijftien jaar voorzitter van de reisvereniging maar dit jaar legt zij die functie neer. De reisvereniging ontstond toen melk rijder A. Slegh vijftig jaar geleden met een grote groep kinderen uit Den Hoorn naar het strand reed om daar een gezelli ge dag te houden. Mevrouw Duinker- Wilner vond toen dat zoiets ook eens met volwassenen zou moeten worden ondernomen en dat leidde tot een gezel lig uitje van één dag naar Oranjewoud in Friesland. Het reisje werd een jaarlijkse gebeurtenis. Na de oorlog werd de reis- duur verlengd tot twee dagen en later tot drie en vier dagen. Allerlei binnen landse reisdoelen werden bezocht: o.a. Amsterdam. Middelburg, Apeldoorn, Breda, Epe en de afgelopen twee jaar Hoog Soeren. De reisvereniging startte destijds met twintig leden, nu zijn het er veertig. Er zijn jaren geweest dat de ge lederen wat waren afgeslankt en vooral in die tijd kwam het voor dat ook men sen uit andere dorpen aan de reizen kon den meedoen. Hoornders hadden echter de voorkeur. Het huidige aantal van veertig leden wordt ideaal genoemd om dat dit gezelschap precies een bus vult. Onder het motto ,.Koop in den vreemde niet wat Texel u biedt" wordt altijd ge bruik gemaakt van de diensten van de AOT, en als het enigszins kan gaat Aad Zegers mee als chauffeur. Die heeft zich ook laten kennen als een prima reisleider die zich langzamerhand als lid van de Hoornder ,,reisfamilie" wordt be schouwd en die dus ook van de partij was bij de jubileumviering. Het feest was georganiseerd door een jubileumcom missie, bestaande uit de bestuursleden mevrouw Kok-van Lenten, A. Vlaming- Troost en Tom Commandeur, aangevuld met mevrouw Kiljan en de heer J. de Graaf. De foto toont de praktisch voltal lige vereniging in de versierde zaal van De Waldhoorn. lisvereniging Oosterend vierde sar het 35-jarig jubileum met een idaagse reis in eigen land met ran attracties. Het programma wederom samengesteld door J. tan 51 Personen namen deel et de trip en dat waren lang niet al- i lal Oosterenders. li i groep bezocht het eerst Schiphol, in koffiepauze in het brugrestaurant n rijksweg A4. Op de luchthaven het „Aviodome" bezocht. In Haar- n genoot het gezelschap van de 1 en 's middags werd een bezoek acht aan Scheepjeswol" in Vee- laal. In het ontmoetingscentrum dit bedrijf kregen de Texelaars een avisueel programma voorgeschoteld verhaalde over de verwerking van Door de bedrijfsleiding werd het als i ervaren dat ook mannen deze ex- e volgden. Wageningen werden de botanische 0 bezocht. Het betreft een project 1e Landbouwhogeschool. Men kon 'uitgestrekte gebied naar hartelust leien en op sommige plaatsen had een riant uitzicht op de Betuwe, hen die niet wilden wandelen, kon eaar het koetshuis voor een kopje e In Ede werd gedineerd en over- De volgende dag werd een be- gebracht aan de tinfabrief „Meta- Dit bedrijf is na een faillissement janomen door 30 personeelsleden 1 coöperatief verband is het weer bloeiende onderneming. Na een *eluurtje" in Tiel en de lunch, waar- hauffeur A. Blom een envelop met "h kreeg en organisator Visman bedankt, bezochten de Texelaars Huseum van de Koninklijke Mare- ssae. Dit bezoek gaf een uitvoerig 'van de politiediensten sinds de vo- eeuw Na een koffiestop in Koedijk be'gezelschap terug naar Texel. Uit de auto van een Noordwijker wer den zaterdag een radiocassetterecorder en een 27 Mc-bakkie gestolen. De wa gen stond geparkeerd op het Vogelen zangterrein in Den Burg. en zakje half zware shag was een van de geschenken die dominee /an Zijll Langhout kreeg, toen hij zondagmiddag in de kerk van terend afscheid nam als predikant van de Hervormde gemeenten terend, Oudeschi/d en De Cocksdorp-Eierland. Het was een plage- omdat de predikant in zijn pogingen om het roken te matigen al- zonder sigaretten of shag in de kerkeraadsvergaderingen ver een, maar dan al gauw om zich heen begon te kijken of hij van ie- id een sigaretje of tabak kon bietsen serieuze afscheidscadeau ond echter uit een boekenkast, aan- haft uit de opbrengst van een zeer esvolle inzameling die onder de sen was gehouden. Er kwam meer binnen dan voor de kast nodig was, took nog het boek ,,'t Lant van Tex- werd overhandigd, een boekenbon en envelop met inhoud, als bekend vertrekt dominee Van .anghout naar Enschede, na zes jaar ;xel te hebben gewerkt als predikant je Hervormde gemeente Oosterend ludeschild en sinds kort tevens van iocksdorp-Eierland, nadat de predi- iplaats aldaar was opgeheven. Onkruid de afscheidsdienst had de schei- Ie predikant Genesis 18:22-33 en heus 13: 24-30 en 36-43 als onder en voor zijn schriftlezing en schrift gekozen. Het gaat over het plei- van Abraham jegens God om So- ter wille van de kleine daar levende il rechtvaardigen te sparen en over mkruid dat tussen het graan is ge en dat uiteindelijk moet worden and. Vooral het laatste bijbelverhaal et duidelijk dat zowel het goede als lechte binnen dezelfde mens moge- Het sterk op graan gelijkende, giftige onkruid mag niet direct en verwijderd maar moet met het opgroeien en pas bij de oogst wor- afgescheiden om te worden ver- i. Het probleem is dat niet altijd dui- is wat goed en wat slecht is. Heilig :hijnheilig liggen soms tegen elkaar, e akker des heren mag niet worden ed omdat de mensen slechte wie zijn, zoals in de geschiedenis .tochten, heksenverbrandingen) al te vaak is gebleken. ,,Hoe weten at wijzelf tot het goede koren beho- De predikant zag in het bijbelver dat ontkent dat christenen de heid altijd in pacht hebben, een ooi voor oecumene: samen zonder r te veroordelen opgroeien tot de Relativerend afloop van de dienst werd het d gevoerd door dominee Wisman, prak namens de classis Alkmaar, de Texel en het volleybalteam Pado de Texelse pastores en dominees, nan zei vooral het relativerend op- n en oordelen van dominee Van Zijll ibben bewonderd, maar ook een ge- ige betrokkenheid bij het werk. irgemeester Engelvaart vroeg zich 3t de relatie is tussen de kerkelijke en lurgerlijke gemeente, afgezien van nische aangelegenheden als het on- oud van kerktorens en begraafplaat- Als belangrijke overeenkomst zag Ie inspanningen voor het welzijn, bij kerk en gemeente op zeer ver- Drie dagen eerder dan vorig jaar mocht het Maritiem Museum donderdagochtend de tienduizendste bezoekster binnen haar wanden verwel komen. Het was de 11-jarige Brenda Brizee die met haar openbare basisschoolDe Stolp" uit Purmerend op Texel met schoolreisje was. Donder dagochtend bezocht de school het juttersmuseum en kreeg daar een onverwachte huldiging De school behoort tot de trouwe Texelbezoekers, al hun schoolreisjes gaan naar het eiland waar wordt gekampeerd bij ..boer Kikkert". De schoolleiding kon geen enkel vermoeden hebben van het feit dat juist in hun gelederen de 10.000ste bezoekster aanwezig zou zijn Nog diezelfde ochtend kwamen namelijk nog een paar groepen onverwacht, zodat het bewuste kaartje eerder dan verwacht was. werd uitgegeven. Brenda kreeg uit handen van Cor Ellen het boek ..Wadden- jutters" van Piet Liefhebber Zij staat hier voor de nieuwste aanwinst van het museum, een reusachtig panoramisch schilderij van Johan Reydon, voorstellende de rede van Texel in vroeger tijd schillende maar zeker niet strijdige ma nieren opereren. Samen op weg Dominee J. Donker van de Gerefor meerde kerk van Oosterend betreurde het vertrek van Van Zijll. Hij noemde hem ,,een stuwende kracht bij het sa men op weg zijn" van beider gemeen ten, daarbij wijzende op de vruchtbare wijze waarop was samengewerkt bij ge zamenlijke jeugddiensten, zangdiensten, etc. In een geestig toespraakje vertolkte pastor Kolkman (namens de r.k. paro chie en het Texels Theologen Convent) zijn gevoelens over het afscheid. Ook hij wees op de inzet die Van Zijll had be tracht hij het bedrijven van een beetje oecumene" in een tijd dat de kerken op hoger bestuursniveau daar nog te weinig mee bezig zijn. Pastor Kolkman gaf een boekenbon als geschenk. Dat deed ook mevrouw Jansen namens de Raad voor het Zomerwerk der kerken. Dominee Van Zijll is actief geweest bij het organi seren van activiteiten voor de vakantie- Een cadeautje van de blijvende pastor rechtsI voor de vertrekkende dominee als blijk van dankbaarheid voor de verstandhouding bij hetsamen onderweg zijn gangers. Ger de Jong van de Oosteren- der kerkeraad, tevens sprekende namens Oudeschild, Eierland en De Cocksdorp blikte terug op de afgelopen zes jaar. Oosterend/Oudeschild was de eerste standplaats van de predikant. Men had hem destijds „gestrikt" toen hij nog niet helemaal afgestudeerd was. Spijt had men daarvan nooit gehad, want domi nee Van Zijll heeft zijn werk goed ge daan. Dat hij na verloop van een aantal jaren zou vertrekken, was onvermijdelijk, maar wat de Oosterender kerkeraad be treft had hij best mogen blijven. Als in de kerk hoorcommissies van ande re kerken werden gesignaleerd („spion nen") die in verband met een mogelijk uit te brengen beroep de predikant kwa men beoordelen, werd dat niet aange naam gevonden en hoopte ieder dat de dominee die zondag zijn dag niet zou hebben zodat hij geen al te beste indruk zou maken. De Jong zei dat dominee Van Zijll de gemeente niet alleen heeft geleid maar vooral ook heeft gediend en zich met nama heeft onderscheiden

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 7