Ronde om Texel 1983 zeer geslaagd Pechvogels van Ronde 1982 revancheren zich overtuigend DINSDAG 21 JUNI l] Het strand bij paal 17, even na twaalf uur zaterdagmiddag vlak voor de start. nen en 2 eindigden hun tocht bij de Waddendijk. Twee cats zonken, waar van er één werd geborgen kon worden. In beide gevallen waren de bemannin gen ruimschoots op tijd van boord ge haald. De catamaran die niet geborgen kon worden ligt nu in het Molengat. De zeilboot was in eerste instatie door de politieboot RP 15 op sleeptouw geno men maar de politiemensen kregen het zo druk dat de sterk vertragende sleep gekapt moest worden. Eén van de rubberboten is een paar uur zoek geweest. De boordradio bleek niet naar behoren te functioneren en bo vendien kreeg het scheepje met motor- re atmosferische omstandigheden stoor den de beide instanties elkaar flink. Oorspronkelijk zou al het radioverkeer van het rondje via kanaal 12 of eventueel 9 verlopen. De radio's van de KNZHRM hebben deze frequenties echter niet, zo dat toch kanaal 0 werd gebruikt. Afgezien van de wederzijdse internati onale storing verliep het radioverkeer zeer goed. Van de zijde van Kustwacht Kijkduin werden zeer lovende woorden vernomen over de rol van de verbin dingswagen die door de KNBRD ter be schikking was gesteld. Volgens de kust wacht was door de inzet van deze wa- Volgens insiders zal over het rondje Texel dat zaterdag werd gehouden, nog lang worden nagepraat in kringen van catamaranzeilers. Veel zon, wei nig ongelukken en een wind die de ervaren en de onervaren zeilers scheidde, kenmerkten het enorme evenement. Het enige dat niet goed ging was de start. Ruim de helft van de 591 ingeschreven deelnemers ging te vroeg over de startlijn. Het eerst aankomende team werd dit jaar ook winnaar in het overall klassement. Tornado-zeilers G. C. Duijndam en F. de Haas kwamen na drie uur en ruim zeven minuten over de finish. Vorig jaar was dit team als eerste aan de zuidpunt van het eiland, maar toen brak hun mast. De Texelaars Mar tin Warnaar en Wop Rienks stuurden hun Supercat als vierde over de finish lijn. Ook zij kampten vorig jaar met pech, in de drukte voor de start werd toen één van hun drijvers kapot gevaren door een andere deelnemer. Beste Texelaars in het overall-klassement werden A. S. Langeveld en G. K. Langeveld-Buys met een Stampede. Zij veroverden overall de 23e plaats. Het glorieuze moment ven Duijndam en De Haas Bij het overschrijden van de finish wam Tornado-zeilers zowel over all als absoluut winnaar Dit was een prima rondje, het kon niet beter. Alleen de start was een rom meltje, misschien moeten ze volgend jaar de één- en tweemansboten apart starten", aldus vatte de winnende stuur man G. C. Duijndam direct na zijn aan komst zijn indrukken van het rondje sa men. Een suggestie die overigens door organisator/deelnemer Martin Warnaar niet wordt gedeeld: ,,Dan hou je nóg een groep van 450 tweemansboten over die tegelijk moeten starten. Afgezien daarvan, één van de grootste charmes van het rondje ligt In de vergelijking van de verschillende boottypes. Als je bij voorbeeld per klasse gaat starten is die vergelijking al niet meer te maken, om dat het stroombeeld dan heel anders is." Natte was Warnaar denkt dat het systeem van de Texelstart in principe goed is, maar dat er op onderdelen wijzigingen moe ten worden aangebracht „Als je daar in die start zit, ben je zó door alle zeilen in gesloten dat het nauwelijks mogelijk is de seinvlaggen te zien. Soms was de complete Zeefakkel (een vrij groot mari- neschiprred.) niet meer te zien. Je moet je ongeveer voorstellen dat er zo'n 12.000 vierkante meter natte was om je heen hangt Misschien dat we volgende keer de startseinen vanuit de lucht moe ten geven, door een helicopter of zo." Toch was het niet per ongeluk dat nu te vroeg start werd. Tijdens de prijsuit reiking zei Warnaar in zijn toespraak: ,,Wat hebben we genoten, maar de start was kloten." Hij weet de te vroege start aan een paar zenuwachtige beginnelin gen die te vroeg de lijn overstaken. Zij werden gevolgd door allerlei wedstrijd- zeilers die hun gunstige positie niet op wilden geven. Warnaar moest toegeven dat hij daar ook bi) zat. Overigens was bij het bekijken van de videobeelden geble ken dat de zeilers die het eerst in de fout gingen die positie niet in winst hadden weten om te zetten. Uit de uitslagen bleek bovendien dat de favorieten toch voorin waren geëindigd. Daarom, en wegens het zeer grote aantal overtre ders, werd besloten geen strafseconden toe te kennen. Direct na aankomst werden de winnaars Duijndam en De Haas tri van een krans en champagne voorzien. pech te maken. Dat kon door de opva renden zelf verholpen worden. Het aantal aanvaringen in de drukte voor de start viel erg mee. Eén Prindle 16 werd met een opengescheurde romp te ruggevaren. De andere aanvaringen wa ren van een minder ernstig karakter. Van de bijna 150 uitvallers had volgens een schatting van de organisatie maar een vijfde deel schade. Als voornaamste oor zaak voor het opgeven werd vermoeid heid op het laatste, zware stuk na de zuidpunt van het eiland aangemerkt. Een goede veertig deelnemers keerden al vlot na de start terug omdat ze het ver der niet aandurfden. Tussen De Koog en De Cocksdorp waren 15 strandingen, bij Oudeschild kwamen 8 deelnemers hin gen de enorme drukte op het kust wachtkanaal, die voorheen het rondje kenmerkte, volledig uitgebannen. De Texelaars die het eerst de finishlijn passeerden: Martin Warnaar en Wop Rienks. Radiostoring Kustwacht Kijkduin te Den Helder kreeg van zijn collega's uit Engeland een aantal minder vriendelijke opmerkingen te horen toen bleek dat zowel een deel van het radioverkeer van het rondje als dat van een reddingsoperatie voor de Engelse kust zich via kanaal 0 voltrok. Normaal gesproken moet dat geen pro bleem geven, maar wegens de bijzonde- Niet snel De ronde zelf behoorde dit jaar niet tot één van de snelsten Dat kwam voorna melijk door de windrichting. Met de noord-oosten wind van afgelopen zater dag was het hele stuk voor de Noordzee kust niet in één keer te bezeilen, de deel nemers moesten tegen de wind in krui sen. Bovendien was de golfslag op die stukken behoorlijk omdat de wind al ge ruime tijd in dezelfde hoek zat. Dat bete kende dat vooral het laatste stuk van de ronde zwaar was. Het Marsdiep bleek dit jaar mee te vallen, maar na de zuidpunt van Texel moesten de deelnemers een tegenwind, die bovendien nog tegen de stroom inliep, trotseren. Een aanslag op de conditie die behoorlijk zwaar bleek te zijn. Deze omstandigheden verklaren ook het relatief grote aantal uitvallers aan de Noordzeekant in vergelijking met het aantal pechvogels op het wad. Veel deelnemers waren na afloop enthousiast over de schitterende omstandigheden en de prima verlopende organisatie. Ca tamarans die bijvoorbeeld bij paal 9 strandden konden er op rekenen binnen korte tijd weer op het strand bij paal 17 gebracht te worden. De eerst binnenko menden finishten tegen vier uur, de laatste kwam om half acht binnen. Hier door werd de prijsuitreiking wat verlaat. Presentatrice Noortje Rol zou omstreeks tien uur de eerste prijzen bekend maken, dat werd echter bijna een uur later. Het rondje is leuk voor iedereen De aankomst van het winnende team. Afgestampt Voor een afgestampt volle Lindeboom-schouwburgzaal duurde de prijsuitreiking tot ongeveer half één 's nachts. Martin Warnaar vermeldde met klem dat het hier niet om de echt defini tieve uitslag ging. Er lopen nog pro testen en dergelijke, zodat de uitslagen die straks in een apart boekje worden ge- Lees verder PAGINA 9

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 8