mm Cjroen ^wartsjexels in het hart-, VW-kantoor moet kollege steekt vijftig nille in promotie Brand zijn aangestoken omstreeks halve ton ^-"ESTA</V bevordering toerisme in naseizoen Schade Bewakingsdienst op Texel Groen-Zwart TESO „De Hoop" Honden slaags: bazen ook Petroleum gestolen brandweer m I». JAARGANG Nr. 9791 VRIJDAG 24 JUNI 1983 dactie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, ms OosterhofGolfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en ek van der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel. (02223) 964 ior advertenties, abonnementen, etc nqeveld De Rooy B.V., Postbus 11. 1790 AA Den Burg, efoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652 Abonnementsprijs H6,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99 17.636 Rabobank nr 36 25 01.742, NMB nr. 67.34.60.398. Een Texelaar deed bij de politie aangifte wegens mishandeling. Het was dinsdagmiddag gebeurd op het strand van paal 17, waar de man met familieleden en een hond (boxer) verbleef. De boxer stond aan de lijn, toen deze werd aange vallen door een loslopende dober- man. Toen de Texelaar naar de do- berman trapte om hem weg te ja gen, kwam de baas van laatstge noemde in het geweer, zodat dus zowel de honden als de respectieve lijke bazen slaags raakten. De politie zal de precieze toedracht nog uitzoeken. Hans Zijm in B.E.S.T. uniform voor een locatie waarvan hij meent dat surveillance op zijn plaats is: bouwwerken. ,,Door regelmatig je gezicht te laten zien, voorkom Je diefstal en vernielin gen", aldus Zijm. Hans Zijm uit De Kogerstraat in Den Burg is vorige week gestart met een particuliere bewakingsdienst. Onder de firmanaam „Beveilingsser- vice Texel" bewaakt Zijm in uniform 's nachts enkele campings en sur veilleert hij in winkels. Zijm staat via een portofoon in directe verbinding met een particuliere alarmcentrale in Den Helder die bij melding van on- dacht was het feit dat een telefoon toestel en een raampje waren verdwe nen, terwijl een groot venster dat alleen van binnenuit is te bedienen, open stond. Uit een en ander wordt afgeleid dat inbrekers aan het werk zijn geweest die uit teleurstelling over het niet aan treffen van kostbaarheden of uit balorig heid de boel in brand hebben gestoken. Hoewel het geen echte uitslaande brand werd en .het vast staat dat het gebouw kan worden hersteld, zal de schade toch in de tienduizenden guldens lopen. Vooral het gedeelte van het kantoor dat de Rabobank Texel van de VW huurt en waar twee keer per week zitting wordt gehouden, is zwaar beschadigd. Onder delen van interieur en inboedel die niet waren verbrand hebben flinke rook- en waterschade opgelopen. Onder meer een olieverfschilderij van Blok van der Velden zal moeten worden schoongemaakt. Noodvoorziening Het gebouwtje dateert van juni 1967. De VVV maakte er alleen in het hoogsei zoen gebruik van. Maandag was voor het laatst iemand in het gebouw ge weest; betrokkene zegt zeker te weten dat toen geen ramen zijn opengelaten. Zowel VVV als Rabobank beraden zich over noodvoorzieningen om het dienst betoon in De Cocksdorp te kunnen voortzetten. Vooral voor de Rabobank is dat een probleem omdat bankzaken vol gens de voorschriften moeten plaatsvin den in een ruimte die aan bepaalde be veiligingseisen voldoet. Geen toeval De politie denkt dat het niet toevallig is dat diezelfde nacht werd ingebroken in het Eierlandsche Huis, waar uitgebreide vernielingen werden aangericht en waar ook een onbekende som geld en tiental len pakjes sigaretten zijn verdwenen Het schoolhoofd Monen ontdekte het misdrijf toen hij dinsdagochtend het schoolgedeelte van het complex bin nenstapte. Gebleken is dat de daders via een openstaand raampje aan de achter zijde van het gebouw zijn- binnengeko men en het pand via een gewone deur bij het sportzaalgedeelte hebben verla ten. Twee flipperkasten werden vernield en het geld dat er in zat werd meegeno men. De kasten waren veertien dagen geleden voor het laatst geleegd. Men heeft geen enkel idee hoeveel geld erin gezeten kan hebben. De inbrekers moe ten als wilden tekeer zijn gegaan. Diver se deuren waren kapot getrapt. raad bijvoorbeeld direct de politie kan waarschuwen. De eerste grote klus die Zijm uitvoerde was het 's nachts bewaken van de cata marans bij paal 17, die klaar lagen voor het rondje Texel. Beveiligingsservice Texel" houdt zich niet alleen bezig met surveilleren, wat volgens de initiatiefne mer vooral in winkels een preventieve werking heeft, maar levert desgewenst ook door de overheid goedgekeurde alarminstallaties die aangesloten kunnen worden op dezelfde centrale in Den Helder. Volgens Zijm is het aan de opdracht gever hoe hij zijn werk uitvoert. ,,Zij be palen de frequentie van het surveilleren en ook of dat in uniform gebeurt of niet." Als Zijm door drukke werkzaam heden meer personeel nodig zal hebben is een diploma beveiligingsbeambte wet telijk verplicht. Een dergelijke cursus wordt momenteel gevolgd. Een uur sur veilleren kost bij een opdracht over lan gere termijn dertig gulden. Zijm rekent er op dat de opdrachten zich niet beperken tot het zomerseizoen maar dat men ook in rustiger perioden van zijn diensten ge bruik wil maken. Als er meer werk komt schaft Beveiligingsservice Texel" (B.E.S.T.) zich een getrainde hond aan. Door de Aankoopcentrale Texel werd aangifte gedaan van diefstal van 500 600 liter petroleum. De petroleum moet tussen 15 en 25 mei weggehaald zijn uit een tank bij het gebouw van de Aan koopcentrale aan de Heemskerckstraat in Oudeschild. la carte vlees- en visspecialiteiten Plateservice. Het adres voor partijen, recepties, vergaderingen. Kikkertstraat 31, De Cocksdorp, tel 02222-252 5?83888SS83SSSa3 De situatie waarin de Texelse veer dienst verkeert, toont aan dat goed za kenmanschap niet altijd aansluit bij maatschappelijke en algemeen econo mische behoeften. De mensen die hoop koesteren dat Teso binnen afzienbare tijd failliet gaat, zodat provincie of rijk gedwongen zullen zijn de dienst over te nemen en daarbij een tarief in rekening brengen dat ongeveer overeenkomt met dat van andere openbare veerdiensten in het land, zullen nog veel geduld moeten hebben. Teso heeft al jaren geleden een beleid ontwikkeld dat erop is gericht als zelfstandige onderneming te overleven of zo men het anders wil zien zijn huid zo duur mogelijk te verkopen. Teso heeft gedaan wat elke vooruitziende za kenman doet die in moeilijke tijden zijn bedrijf overeind wil houden: de kosten drukken door automatisering, schaalver groting en andere op efficiency gerichte maatregelen. Dat hierdoor een flink aan tal personeelsleden overbodig wordt zo dat zij, al of niet gedwongen, moeten af vloeien, past in dat beleid. Het is zelfs nadrukkelijk de bedoeling, al klinkt dat niet leuk voor de mensen die het treft. Puur zakelijk bekeken kan daar geen kwaad woord van worden gezegd. Wie een bedrijf wil runnen bij een terug lopend aantal klanten moet het zo doen en niet anders. Het ziet ernaar uit dat dit beleid succes heeft. Teso lijkt zijn leven nog jaren te kunnen rekken, zelfs zonder aanpassing van de fuikhavens. Heel ver velend is dat voor dit overleven ook meer dan trendmatige tariefsverhogingen no dig zijn. De directeur doet daar helemaal niet vaag over: dit jaar komt er boven de trendmatige verhoging een paar procent en volgend jaar weer. Net als bij rente- op-rente leiden die opgestapelde per centages in een betrekkelijk klein aantal jaren tot een bedrag waarvan je schrikt. Uit het feit dat de minister van economi sche zaken tegen deze meer dan trend matige verhogingen nog steeds geen bezwaar maakt, mag worden geconclu deerd dat Teso zich gesteund weet door het rijk. Jammer, maar begrijpelijk. Bij Economische Zaken weten ze ook wel dat door het afwijzen van tariefsverho gingen een situatie ontstaat waarvan de gevolgen voor rijksrekening komen en daar zit men in deze tijd van economi sche kommer en kwel helemaal niet om verlegen. Het zeer merkwaardige feit dat Teso onderhand de enige veerdienst in het land is die een kostendekkend en dus hoog tarief moet berekenen, zal nie mand in Den Haag doen wakker liggen. Het is een misstandje dat op landelijke schaal weinig gevolgen heeft. Aan ver andering van deze situatie is geen poli tieke eer te behalen. Dat verklaart moge lijk dat de toch al jaren lopende acties om rijksbijdrage te krijgen voor een goedkoop veerkaartje, zo weinig gevolg heeft. Na alle mooie woorden is het al weer geruime tijd muisstil. Teleurstellen de of ontwijkende antwoorden van be windsmensen leveren geen nieuwe actie op. De politieke wil is er gewoon niet. Als blijkt dat de minister opnieuw bereid is extra tariefsverhogingen goed te keu ren, is er voor Texel alle reden om naar andere openingen te zoeken om te ver mijden dat deze impasse tot in lengte van jaren voortduurt, waarbij de plaatse lijke economie achterstand oploopt die nooit meer is in te halen. Want naast het feit dat het voor de Texelaars gewenst is dat zij wat minder voor de boot betalen, is het van nog groter belang dat Texel zijn toeristische concurrentiepositie ver betert en een laag boottarief is daarbij van veel, mogelijk essentieel belang. Het is niet onwaarschijnlijk dat aandeelhou ders en bestuur van Teso in die richting denken, maar van die kant mag niet in redelijkheid worden verwacht dat zij de directeur opdracht geven wat minder zijn best te doen. Er zal daarom wat an ders moeten gebeuren. Andere mensen moeten andere landelij ke bestuurders benaderen, niet alleen met fraaie brieven en openbare gesprek ken maar ook via het wel beproefde systeem van de lobby. Ook zal wat dui delijker moeten blijken dat de Texelaars, waaronder de zakenlieden die momen teel best merken dat het niet goed gaat met het toerisme) het echt niet meer pikken. Een iets hardere, meer massale aanpak dus, niet op Texel, maar in Den Haag. Zo'n actie zou deel moeten uitma ken van een weloverwogen door alle po litieke partijen van meerdere bestuursla gen gesteunde strategie. Het zou daarbij tactisch zijn en zeker niet onbillijk als de gemeente zou laten blijken een beschei den financiële bijdrage aan de oplossing van het probleem te willen leveren. Onze meest Teso-gezinde partij in de gemeen teraad is van dat laatste niet afkerig. De tijd is blijkbaar rijp. van Den Burg an Da Cocksdorp bezig met het blussingswerk aan de achterkant van het VW-kantoor. B en W zijn bereid voorlopig ƒ50.000,— beschikbaar te stellen ior Texel-promotie. Het geld zal vooral worden gebruikt voor ristische promotie. Hoe het precies zal worden besteed zal iderwerp zijn van nader beraad en overleg met belanghebben- organisaties. Ook de raadscommissie voor financieel, eco- mische en technisch beleid moet er zich nog over tspreken. welwillend tegenover, al blijkt uit ambte lijke stukken dat over dit onderwerp in het raadhuis verschillend wordt gedacht. let gaat om een éénmalige bijdrage ar 1983, wat gezien het feit dat de zo al begonnen is, dus alleen gebruikt worden voor bevordering van het irisme in de komende herfst en iter. )ver de wenselijkheid dat de gemeen geld beschikbaar stelt voor Texel- imotie heeft onlangs een gesprek atsgehad tussen wethouder Klaas •endregt, ambtenaar W. Stam, W. immersma (namens het Texels Ver- ïd van Ondernemers), H. Bakker, H. lis en M. Warnaar (VVV). Aanleiding ir het overleg was de ongerustheid vooral wethouder Barendregt over stagnerende toerisme op Texel en de icte en indirecte gevolgen daarvan irde werkgelegenheid. Er werd (nog) gesproken over promotieplannen )r de langere termijn maar over snelle atregelen om in het naseizoen wat ter gasten op Texel te krijgen. Boottarief Kanttekeningen Zo werd opgemerkt dat de bezorgd heid over het seizoen misschien wat voorbarig is. Het is vaker gebeurd dat het seizoen in het begin erg slecht leek, zodat de klachten niet van de lucht waren, terwijl in oktober en november bleek dat het al lemaal nogal was meegevallen. Verder is gewezen op de invloed van het weer die voor een korte voorjaarsvakantie zeer bepalend is, terwijl men weinig kan doen aan de economische recessie die er de oorzaak van is dat mensen hun geld minder grif uitgeven en kritisch worden bij de keuze van hun vakantiebestem ming. Ook werd aangetekend dat het uittrekken van gemeentegeld voor pro motie een verpakte subsidie voor het be drijfsleven is. Het Texels Verbond van Ondernemers is er zelf ,,met pijn en moeite" in geslaagd 713.000,— voor al gemene promotiedoeleinden bijeen te brengen. Wethouder Klaas Barendregt deelt laatstgenoemde kritiek niet: ,,ln deze tijd van grote werkloosheid spreekt men niet (of hoort men niet te spreken) over de tegenstelling overheid/be drijfsleven. Promotie moet een gemeen schappelijk belang zijn." Niet goed Uit de rapporten, kranteknipsels en bezettingsgegevens die de VVV bij de gemeente op tafel heeft gelegd, blijkt overigens vrij overtuigend dat het inder daad niet zo goed gaat met het toerisme op Texel, dit jaar overigens mede als ge volg van de ongelukkige vakantiesprei ding. Ook door andere VW's wordt ge constateerd dat de groei eruit is. Uit de bezettingsgegevens van de Texel se campings die aan resevering doen, blijkt dat slechts enkele weken (vanaf half juli) sprake is van volledige bezet ting. Verder is het aantal boekingen ge daald met 20%. Ook het aantal verkoch te fietsvakanties is teruggelopen. Beide verschijnselen samen maken het nodig (Lees verder pagina 2) Het is vrijwel zeker dat de brand die in de nacht van dinsdag op woensdag woedde in het bijkantoor van de WV aan de kikkertstraat in De Cocksdorp is aangestoken. De politie vermoedt dat verband bestaat met ernstige vernielingen die dezelfde nacht bij een inbraak in het Eierlandsche Huis werden aangericht. Bij het onderzoek dat nog niet is afgerond, is de technische recherche van de Rijkspolitie ingeschakeld. De brand in het WV-kantoor werd te gen half vier 's morgens ontdekt door gasten van de ernaast gelegen apparte menten van O. Kikkert. Uit het gebouw stegen dikke rookwolken op. De door Kikkert gewaarschuwde brandweer was snel ter plaatse en brak de deur open om het vuur te bestrijden. Vrijwel direct was de zaak onder controle, maar omdat er gloeiende resten zaten op allerlei moei lijk te bereiken plaats in de balklaag van het platte dak duurde het geruime tijd voor alles veilig was en, daarvoor moest het nodige breekwerk worden verricht. Verdacht Nog voordat de rook was opgetrokken constateerden de met persluchtmaskers uitgeruste brandweermensen dat er brandhaarden waren geweest op minstens drie ver van elkaar gelegen plaatsen in het gebouw. Nog meer ver- Je terugloop in de bestedingen op el in de diverse sectoren worden ge lat op ongeveer vijftien procent. Als i van de oorzaken wordt het bootta- genoemd, waardoor met name de avanbezitters die buiten de zomerpe- leeen korte vakantie op Texel zouden en doorbrengen, zich laten Ehrikken. k de tarieven van bungalows e.d. in >r- en naseizoen zouden over het al- tieen aan de hoge kant zijn. Om de felige effecten daarvan te compense- zouden meer mensen voor Texel leten worden geïnteresseerd. Radio, tv en pers 3e WV heeft voor het komende na- ir een actie op stapel staan die onge- T50.000,— zal kosten. In de tweede van augustus zal drie keer een tv- 3 worden uitgezonden (kosten 00,-) en tussen half augustus en eptember komen er 17 radiospotjes en 720.000,-). Nog meer geld 000,-) wordt gestoken in dagblad- ook van begin augustus tot half imber. Door bijdragen uit het be leven is een bedrag van ongeveer )00,— gedekt. Er is kans dat het Na- ial Bureau voor Toerisme 710.000,— lagt. De rest zou van de gemeente len komen. B en W staan hier dus

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1