andacht voor jeugd en actieve Uge sporthal? ubs extra belonen Werkloosheid op Texel nog steeds hoog: 16,6% jgers over sportsubsidiebeleid Voor het a.s. weekend Croen-Zwart aar extra geld vandaan oet komen is onbekend Ondanks seizoeninvloed 2de in de provincie laagd 25 en 26 juni 1983 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs. Dierenartsen Noodsiachtingen Rijkspolitie Kustwacht Eierland Kerkdiensten Brand/ambulance Oud papier Spreekuur diëtiste Parkeermeters aangepast Themadienst PAG 24 JUNI 1983 TEXELSE COURANT n gemeentelijke subsidie moet langs de kortste weg zijn bereiken en mag geen overbodige luxe zijn. Bij het geven sportsubsidie moet de nadruk liggen op activiteiten voor de Clubs moeten door de overheid worden gesteund om ze doen en niet omdat ze toevallig bestaan. Dit zijn de uit- jspunten zoals het college die zal hanteren bij het geven gemeenschapsgeld aan de Texelse sportsector. Wethouder Zegers van Welzijnszaken presenteerde deze beleidsvisie ndagavond in de SVT kantine ,,De Kletskeet" tijdens de gehouden jaarvergadering van van de Stichting Texelse rtraad. Het waren redelijk duidelijke uitgangspunten maar lelangrijkste vraag bleef maandag onbeantwoord: waar t het geld vandaan komen? iers verzekerde de toehoorders na dat het extra ondersteunen van de in de sport niet ten koste zal gaan ïortbeoefening door ouderen. Ook lonen van speciale verenigingsac- ten betekent niet dat het mes gezet in de subsidies, waarmee gedeeltelijk gewone doelstellingen het spelen in competitieverband izenlijken. Uit de zaal kwam niet ppositie tegen de uitgangspunten Bt college en dat was niet verwon- want Zegers bracht in feite goed Dat hi) niet vertelde waar dat nieuws voor de sportclubs van moet worden, maakten enkele raadbestuursleden echter wan end vooral omdat het college vori- iek heeft aangekondigd de huren iportzalen en velden drastisch te verhogen waarbij het profijtbegin- worden gehanteerd. Gesponsorde bruikers moeten meer huur gaan n dan clubs die geen ondersteu- ran het bedrijfsleven krijgen en se- isport zal ook méér voor bijvoor- het gebruik van de sporthal moe- stalen dan jeugdspelers. B en W een dekkingspercentage van 40% exploitatiekosten van sportaccom- ties. Momenteel betaalt de sport eer 36% van alle kosten. Dat bete lus een tariefsverhoging van vier it, maar volgens het genoemde beginsel wil men een huur- uctie waarbij de jeugd bijvoor- minder dan 40% huur gaat beta- gesponsorde sporten zoals veld- alvoetbal en de eilandcompetitie bal meer dan 40%. Volwassen irs gaan ook meer betalen dan het imde dekkingspercentage van Momenteel wordt bijvoorbeeld de ral voor tachtig procent gebruikt ouderen (schoolgymnastiek over- iet meegerekend!. Als deze groep Ift van de werkelijke kosten van de ral zou moeten betalen dan wordt ur per uur f119,—Momenteel kost lorthal volgens niet-commercieel f41,40. De aangekondigde maatre- in het college zorgde vorige week vergadering van de sportsectie van 'elzijnsstichting voor de nodige udding. Stoppen lem Roeper en André van der Vliet :tieveli|k betrokken bij het zaal- al en de eilandcompetitie volleybal en tot de conclusie dat deze huur pte brengen is omdat men aan de :mers geen contributieverhoging 00% kan vragen, haakt iedereen af", aldus Roeper rwachtte dat als de maatregelen en W doorgaan, de sporthal bin- vier avonden per week eat. „Dan doen we niets meer". Ilege-standpunt dat ouderen méér bun sport moeten betalen werd in ortsectie toegelicht met de mede dat de oudere sporters het zich permitteren om na een wedstrijd behoorlijk wat" te kunnen consu- in de sportkantines. Het college van uit dat zolang dit nog kan, k meer voor de sport moet over- Ook wil het college niet in acti- van bedrijven subsidiëren en moeten gesonsorde teams der worden belast. Woede ndag was van de woede die op de ctie-vergadering heerste weinig te merken. Men geloofde Zegers j zei dat extra ondersteuning van 9d niet betaald moet worden door senen al stond deze mededeling bt tegenover de voorstellen van rhoging. Zegers wilde zich in het de leeuw overduidelijk niet vast- op cijfers en gebruikte opvallend de term „dat zou kunnen gebeu- waarmee veertig toehoorders dus niets konden, althans ze weten niet wat hen de komende jaren precies te wach ten staat. Voordat Zegers zijn uitgangspunten liet horen, zei hij dat investeringsubsidies niet aan de orde zijn. „Dat zijn vaak gro te uitgaven die per geval bekeken moe ten worden", aldus de wethouder waar na de discussie zich voornamelijk toespitste op de exploitatiesubsidies, in clusief de salarissen van de vier sportlei ders die op Texel werkzaam zijn en voor een derde deel worden betaald door de gemeente. Zegers vroeg of verenigingssubsidie wel nodig is. De wethouder vond dat de clubs in het vervolg een „reëele begro ting" moeten indienen, gebaseerd op de nullijn van vorig jaar. „Extra wensen moeten er apart bij staan dan kan de ge meenteraad dat desgewenst honore ren." Van verschillende kanten kwam de mededeling dat clubs al volgens de wer kelijke kosten een financieel programma opstellen en dat de gemeentelijke exploitatie-bijdrage voor een vereniging het „financiële plaatje" net rond maakt. „Die paar honderd gulden van de ge meente lijken niets maar meestal hebben de clubs dat geld echt nodig". Peter Hin vond het principe van alle clubs zonder subsidie een utopisch gegeven, maar als het college daf wil, zullen daar andere zaken tegenover moeten staan. „Dan moet u het voor de clubs eenvoudiger maken financiële acties te houden en moeten huren van sportaccommodaties drastisch omlaag", aldus Hin. Na enige discussie bleek dat het sub sidiëren volgens begrotingen met de hui dige subsidieverordening niet mogelijk is. De verenigingen krijgen gemeente geld uitgekeerd aan de hand van een jaarrekening. Dus achteraf wordt geke ken of subsidie nodig is. Klok terug De vrees dat een forse contributiever hoging tot flink ledenverlies lijdt, waar door de contributies weer zullen stijgen, werd diverse keren geuit en het feit dat de wethouder aanvoerde dat subsidie „via de kortste weg" het doel moet be reiken, maakte dat scepsis alleen maar groter. Zegers vreesde dat voor het echte sportbeoefenen te weinig geld over zou blijven voor bijvoorbeeld dure accom modaties en trainerskosten. Daarop kreeg hij de reactie van André van der Vliet dat het college de klok jaren wil te rug zetten. „Clubs zijn hun eigen scherprechter als het om geld gaat. Het feit dat prestaties leveren inherent is aan sportbeoefenen maakt dat leden ook geld over hebben voor een goede trai ner. Veel mensen, vooral jongeren, be drijven sport omdat ze prestaties willen leveren. Een goede sportclub heeft het principe daar binnen de eigen financiële mogelijkheden aan mee te werken", al dus Van der Vliet. Zegers vond dat te recht maar zei dat er minder geld be schikbaar zou zijn voor de sport, zodat de clubs toch keuzes moeten maken. Ger Praamstra voerde aan dat de kwa liteit in de sport de kwantitiet bevordert. „In het begin van de 70-er jaren waren er 3000 sporters en één beroepskracht. Nu zijn er vier betaalde krachten en 5800 sporters. Dat rechtvaardigt de salarissubsidie." A-sociaal Zegers bracht naar voren dat het hui dige subsidiesysteem in feite a-sociaal is omdat gezinnen met een hoog inkomen in staat zijn vier sporten te bedrijven en anderen zich om financiële redenen moeten beperken tot één tak van sport. De wethouder kreeg repliek van Albert Hoven die zei dat dit profijt voor de ho gere sociale klasse te wijten is aan het kapitalistische systeem. „Dat los je niet op door de Texelse subsidie verordening te veranderen. Dat is trouwens technisch praktisch on mogelijk", aldus Hoven die de wethou der aanraadde dit „socialistische" idee maar te laten schieten. André van der Vliet voegde er aan toe dat men ook kan zeggen dat anderen dank zij de gezinnen met veel geld voor een redelijke prijs sport kunnen bedrijven. Jannie Koning- Kisteman vond dat subsidies voor uit wisselingen e.d. wel kritisch bekeken moeten worden. „Dat zijn vaak snoe preisjes voor volwassenen." Franje „We moeten clubs die hard aan het werk zijn, belonen met subsidie. Als ze allerlei extra activiteiten ontplooien is dat best gemeentelijke steun waard", zei Zegers over het college-principe dat ac tieve clubs een streepje voor zullen heb ben. Daar werd tegenover gesteld dat sommige verenigingen geen mogelijkhe den hebben voor „stunts". „Kijk maar naar Oudeschild. Daar hebben ze niet eens een sportaccommodatie voor uit wisselingen." Albert Hoven vreesde dat clubs dan zaken gaan uitvoeren die niet zoveel met sport te maken hebben. „Je richt een carnavalvereniging op. Organi seert een prachtig feest en dat wordt be loond. Straks subsidieert meneer Zegers franje in plaats van sport." Anderen vreesden dat het college op deze manier kan uitmaken wat besturen van clubs wel en niet mogen doen. „Zo is men in staat als buitenstaander plannen wég te strepen en kan een bestuur wel gaan duimendraaien." Bus André van der Vliet noemde hierbij de sportraadbus die is aangeschaft voor „Recreaktief" en waarvan het exploita tietekort door de gemeente wordt ge dekt. Twee jaar geleden besloot het bestuur van de sportraad de bus 's win ters te benutten voor vervoer van spor ters tegen de meerkosten die met het lé- ten rijden gepaard gaan. Nu kwam van het college het advies de kilometerprijs van die bus voor Texelse clubs drastisch te verhogen om het ex ploitatietekort weg te werken. „Dan be talen de Texelse sportverenigingen het tekort van Recreactief en als je de bus stil laat staan, kost het de gemeente evenveel als bij een heel jaar laten rij den", was het verweer van het spor- traadbestuur. Zegers bleef van mening dat de kilometerprijs in de winter om hoog moet. „Dat exploitatietekort moet weggewerkt", aldus de wethouder die als troost aanvulde dat het geen eis maar een advies was. „Jullie móeten niets." De voorstellen van het college om de huur van de sportaccommodaties vol gens een profijtbeginsel te laten betalen, is met de huidige argumentatie op zijn zachtst gezegd ondoordacht. Het ge meentebestuur wil profijt trekken uit het „feit dat sporters na een wedstrijd nogal wat consumerenSporters hebben dus geld over" is meteen de conclusie en dus moet er meer clubgeld op tafel komen. Zo lusten we er nog wel vier. Bij voorbeeld: sporters rijden in opvallend luxe auto's, sporters kopen een trai ningspak en dat is in feite niet nodig, sporters roken en dat geld kunnen ze be ter aan iets anders besteden en de laatste Imaar die kenden we all sporters drinken en dat geld kunnen ze beter aan de huur van het sportveld besteden. Het meest komische is dat ze dat al jaren doen en dat de opbrengst van de kanti nes direct in de kas van de verenigingen vloeit. Het was principiëler geweest om te zeggen:alcohol en sport is een slechte combinatie, dus sluiten we de kantines en de gemeente komt met veel meer subsidie over de brug. Naast het feit dat het college-argument rammelt, is het ook een gevaarlijk standpunt. Het is cri sispraat van een overheid die doet den ken aan kreten als werkloos zijn valt wel mee want ze kunnen nog steeds een potje bier betalen" of bijstandsmoe ders lezen nog een krant en hebben het dus niet zo slecht". Het college gaat voorbij aan het gegeven dat men niet weet hoeveel financiële moeite een ge zin zich kan getroosten om aan sport te doen. Dat gezin maakt misschien de keuze tussen sport inclusief de kantine of een stuk vlees op tafel. Aangezien we in een vrij land leven, hebben we het recht die keuze te maken. Uiteraard mag een gemeentebestuur zeggen dat de zaalhuren omhoog moeten, maar laat men dan aankomen met de goede uitleg waarom dat nodig is en waarom niet een andere begrotingspost voor dit doel wordt aangesproken. Dan maakt een wethouder politieke keu zes. Kijken naar het gedrag van mensen schept verwarring: de één kiest voor een grote auto en de ander prefereert een prachtige postzegelverzameling. Beiden moeten ze op ander gebied iets laten staan. Ook gesponsorde sportteams op Texel hangt een extra dure sportzaal boven het hoofd. In de regel betreft sponsoren het verstrekken van een shirt of trainingspak met opdruk en soms het betalen van bij voorbeeld de KNVB contributie. B en W zijn niet van planbedrijven te subsidië ren met een redelijke zaalhuur". Alleen al het feit dat men denkt dat middenstan ders om diereclame" zitten te springen is kortzichtig, de lege reclameborden in de sporthal zijn daar een duidelijk voor beeld van. Er zal dan ook niet één bedrijf zijn dat duizenden guldens op tafel gaat leggen voor de sponsoring van een team, iets dat bij de huidige college voorstellen wél nodig zou zijn. Nu is het ondersteunen van een sport- team op Texel veelal een aardigheidje dat vooral bij het volleybal tot een traditie is uitgegroeid, net zo. goed als bedrijven soms prijzen weggeven voor loterijen e.d. Het heeft meer met „goodwill" dan met reclame te maken. Als deze voorstellen worden uitge voerd zullen gesponsorde clubs verdwij nen, het aantal recreatiesporters Izaal voetbal en volleyball drastisch afnemen en de contributies zullen alleen maar fors stijgen. Het is te hopen dat de Texel se sportwereld blijft reageren met het enige antwoord dat bij deze „politiek" op zijn plaats is: de hele handel opdoe ken. Men kan nu al uitrekenen wat het gevolg zal zijn voor de gemeentebegro ting 1984 inzake het exploitatietekort van bijvoorbeeld de sporthal. Dat kost ge meenschapsgeld en de trouwe suppor ter drinkt zijn pilsje thuis. Texel „geniet" nog steeds het twijfelachtige voorrecht hoog te scoren op de provinciale werkloosheidsranglijst. De 16,6% van de Texelse beroepsbe volking die eind mei werkloos was. wordt slechts overtroffen door Amster dam met 19,4% op hetzelfde tijdstip. Voor de hele provincie geldt een wer kloosheidscijfer van 14,3%. Dit jaar heeft zich op Texel het ogenschijnlijk vreemde effect voorgedaan dat er in absolute zin meer mensen aan het werk kwamen door het seizoen dan in het jaar daarvoor (244 om 172). Dit valt echter te verklaren door de omzetting van jaarbanen in seizoenbanen. Op het arbeidsbureau heeft men nu te maken met mensen die al 20 jaar niet werkloos zijn geweest en zich nu laten inschrijven. de Hogere Hotelschool in Den behaalde Henk de Lugt het diplo- reca-management. Vorige maand werd nog voorspeld dat de werkloosheid dit seizoen niet onder de 500 zou komen. Feitelijk bleken eind mei nog 532 mannen en vrouwen inge schreven te staan. Dit mag op het totale leger werklozen in Nederland niet zoveel lijken, maar 16,6% werkloosheid heeft op de Texelse gemeenschap natuurlijk een evengroot effect als 16,6% in een gebied met meer inwoners. Een opvallende tendens is dat dit jaar de langdurige werkloosheid (langer dan een half jaar) niet door het seizoen is af genomen. Integendeel, die is zelfs ge groeid. Bij de mannen zijn nu 149 inge schrevenen langer dan een half jaar zon der werk, waarvan 120 langer dan een jaar. Bij de vrouwen zijn deze cijfers respectievelijk 111 en 31. Vorig jaar om dezelfde tijd waren er 134 mannen langdurig zonder baan, waarvan 53 langer dan een jaar. Bij de vrouwen respectievelijk 44 en 9. In bijna alle sectoren is de werkloos heid in vergelijking met mei 1982 geste gen. In de metaal, de horeca, de handel en het onderwijs is zelfs sprake van een dramatische stijging, bij de laatste twee sectoren overigens vooral onder de vrouwelijke beroepsbevolking. Het aan tal werkloze winkelmeisjes steeg van 21 naar 44 terwijl de zes onderwijzeressen die in mei '82 geen baan hadden er 15 lotgenoten bijkregen. Bij de mannen is vooral de sector me taal zwaar getroffen In vergelijking met het voorgaande jaar is een stijging van 32 naar 53 waar te nemen. De werkloosheid in de bouw blijft langzaam maar gestadig stijgen, in het afgelopen jaar met 15%; In de horeca kwamen in 1982 100 mensen in het seizoen aan de slag, te gen 124 dit jaar. Dit komt dus niet door extra banen in de zomer, maar door min der banen in de winter. Ondanks deze ogenschijnlijke positieve ontwikkeling Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur t/m maandagmorgen 8. uur Dokter R. Coutinho. Schilderend 40, Den Burg, tel. (022201 2023. Dokter R. R. Siebinga. Kikkert- straat 12, De Cocksdorp, telefoon (02222! 234. Bij geen gehoor (02220! 2323. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek ge opend en spreekuur van 12.00- 12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar zaterdag en zondag van 13.00-14.00 en 18.30-19.30 uur. Zr. Marja van Etten, Kogerstraat 71, Den Burg, tel. (02220) 4465. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie: Maandag t/m vrijdag 17.00 - 18.00 uur. Lidmaatschapskaart meebren gen. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het tandheelkundig centrum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (022201 4152. Dit weekend kan tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. C. de Kruyff, tel. (02228) 643. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: tele foon (02226) 413. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodsiachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht plaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM- centrale. Het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie is dagelijks telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten de kantooru ren kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaart tel. (072) 116444 (tussen 18.00 en 08.00 uur). Het bureau te De Koog is dinsdag en donderdagmiddag geopend van 16.00 tot 18.00 uur. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eier land, tel. (02222) 270. Zondag 26 juni 1983 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Wisman Den Hoorn 9.30 uur dhr. Wieten De Koog 9.30 uur mevr. Luijsterburg De Waal 11.00 uur dhr. Pantekoek Oosterend 9.30 uur dhr. M. D. Kuiper, maandcollecte Oudeschild 11.00 uur ds. Wisman maandcollecte De Cocksdorp 9.30 uur dhr. Pante koek, extra coll. kerkvoogdij GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur Ds. R. J. Blaauw, m.m.v. de kinderen van de Kinderkerk 19.30 uur Bijzondere viering: „Hoe willen wij leven", m.m.v. The Messengere. Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur ds. J. Donker 19.30 uur ds. J. Donker GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogeretr. Den Burg 11.30 uur Ds. D. Grutter, van Rijnburg. 16.30 uur Ds. D. Grutter DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur br. J. Brüsewitz Uitzending via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogeretr. Den Burg 19.15 uur Ds. v.d. Vlugt, uit Harderwijk. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Themadienst, The Gospeltrain Uitzending via de Lichtboei zondag 10.45 uur, Herenkoor Kindernevendienst Den Hoorn zondag 9.30 uur De Cocksdorp, zaterdag 19.30 uur Woord-Communiedienst Oosterend, zaterdag 19.30 uur. Oudeschild, zondag 9.30 uur. Deutsche Messen: Den Burg, samstags 18.00 Uhr. De Koog, sonntags 10.45 Uhr. Mittwochs, 19.30 Uhr. Freitags, 19.30 uur. De Cocksdorp, sonntags 19 30 Uhr. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg Zondag 10.30-11.15 uur Openbare lezing. Thema: „Koestert u wrok of bent u vergevingsgezind?" 11.15-12.30 uur Wachttorenstudie. Thema: „Welk standpunt nemen wij in ten opzichte van tegen standers van de waarheid?" Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-?????. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op Mensen, die zulke zaken voor tweede gebruik beschikbaar willen stellen, worden verzocht de spullen voor tien uur op de stoep te zetten. Deze week zijn de volgende straten aan de beurt: Beatrixlaan. Kogerstraat, Waal- derstraat, Burgerhoutstraat. Te De Waal wordt papier opge haald om 14.00 uur. zijn er nu in de horeca nog 84 mensen zonder werk, tegen 56 vorig jaar, een verlies dus van 28 arbeidsplaatsen. De sector algemene dienst groeide met 36 werklozen. Er zijn dus steeds meer mensen die bereid zijn „alles" aan te pakken om aan de slag te komen, dat houdt de term „algemene dienst" na melijk in. In 1982 vroegen slechts 26 werklozen, alleen mannen, om indeling in deze categorie. Nu staan onder dit hoofd ook vijf vrouwen ingeschreven. Maandag 27 juni houdt de dietiste, mevr. Goote spreekuur in het Groene Kruisgebouw van 13.30 tot 15.30 uur. In de maand juli is er geen zitting. De eerstvolgende zitting is op maandag 1 augustus (alléén volgens afspraak). Om een hogere opbrengst te krijgen heeft de gemeente haar 64 parkeerme ters op een andere tijdsduur laten afstel len. Deze aanpassing heeft 75000 gekost. „Hoe willen wij leven?" is het thema van de dienst die zondag om 19.30 uur in de gereformeerde kerk van Den Burg wordt gehouden. Deze dienst zal gaan over de plaats van de mens in de snel veranderende maatschappij. The Mes sengere verlenen medewerking, zij zul len een totaal nieuw repertoire laten horen.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5