Cjrom "wartsjexels in het hart 'ESO wil praten over ubsidie van gemeente P- Landschapszorg verzet zich tegen vliegfeest „Call una Nog geen bestuur voor d'Ouwe ULO II resident-commissaris en directeur: maar dan moet gemeente eerst n bestuit nemen. ikale omroep irgadert Beknelde duif bevrijd uit kerktoren Co/legebezwaren tegen art. 61-commissie Otus Leukotus weggevlogen Gespreksavond over linkse politiek in de gemeenteraad Te laat open Poster en Van Asselt teleurgesteld over radio-experiment V) Vrijdag 1 juli ,,'t Kerckeland" JAARGANG Nr. 9792 DINSDAG 28 JUNI 1983 Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266; Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en fan der Heijden, De Kaai 17, Oosterend, tel (02223) 964 jdvertenties, abonnementen, etc veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jn (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652 Abonnementsprijs 16,60 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25 01.742; NMB nr 67 34.60.398. owel bestuur als directie van Teso hebben in de aandeeihou- svergadering die vrijdagavond werd gehouden, laten blijken t een gemeentelijke subsidie te willen accepteren om op de- wijze iets aan de tarieven te doen. President-commissaris Bakker zei zelfs dat dit in feite nooit anders is geweest. Dat o afkerig is van overheidssubsidie zou op een misverstand usten. Directeur Theo Hoogerheide voegde eraan toe dat graag met gemeentebestuur wil praten over een bijdrage in of andere vorm, maar dan moet de gemeenteraad wel eerst dergelijk besluit nemen. Bze mededelingen werden ge in de rondvraag. Aandeelhou- Jan Hennik deed daarin een idee de hand op basis waarvan de ge- nte subsidie zou kunnen geven, vees op de voor de Waddeneilan- geldende verfijningsregeling die het rijk wordt gehanteerd bij bepalen van de hoogte van de sring uit het gemeentefonds. Als gig van die verfijningsregeling ien de eilanden een extraatje om moet te komen aan de extra en die daar door de respectieve- gemeenten worden gemaakt, ens Hennink bedraagt dat ex- tje voor Texel meer dan ƒ1,9 mil- Dit geld komt nu in algemene ielen terecht en er worden aller- emeentelijke uitgaven mee gefi- :ierd. Hennink vond echter dat lit bedrag de kosten bestreden iten worden die het gevolg zijn invoering van een goedkoop per- intarief bij Teso. Dat zou uite- dten koste gaan van andere din- zoals sportsubsidiëring, e.d. iel andere opmerkelijke uitspraken n in de aandeelhoudersvergadering ie beluisteren, want de bijeenkomst I weinig verrassingen en was bijzon- inel afgelopen. Dat de meeste aan- toudere toch laat thuiskwamen, het gevolg van het feit dat Teso zich inks de voortdurende verliezen een l gastheer toonde en naast drank gezorgd voor uitstekende zoute en haring, garnalen, salades, e.d. De illigheid na afloop duurde belangrijk er dan de vergadering zelf. ritische vragen van de oppositie" nerkend voor de specifieke sfeer van bijeenkomsten, waren er nauwe- Kees Koorn uit Den Burg was een de weinigen die grote ontevreden onder woorden bracht, maar het raord dat hij van de president- missaris kreeg moet afschrikwek- I zijn geweest voor mogelijk anderen ets op hun lever hadden. Duur papiertje lorn begon met kritiek te uiten op W|ze waarop Teso het jaarverslag had ivoerd. Ondanks dat deze keer de tenfoto's achterwege waren geble- noemde Koorn het ,,een slechte tkip in 'n veuls te duur papiertje". Hij l dat Teso in deze zorgelijke tijden op deintjes moest letten en het jaar- soberder moet uitvoeren, itder merkte Koorn op dat de Teso- ven er een van de belangrijkste oor- m van zijn dat Texel zich uit de toe- tche markt prijst. ,,Wat staat ons aan tariefsverhogingen te wach- Volgens Koorn was de dubbeldek- Wolengat de oorzaak van de ellende, tad uitgerekend dat dit schip per jaar 8 miljoen aan brandstof gebruikt iatvoortdurend in dienst zou zijn. Hij dit afgeleid uit het feit dat Teso een Stichting Lokale Omroep Texel d donderdagavond 30 juni om 20.00 l|ndorpshuis d'Ouwe ULO een open- f bestuursvergadering. De agenda pldt nabespreking van het etherex- fitent van 17 juni j.l. en men zal zich [beraden over de vraag welke stap- 1 de stichting nu zal ondernemen. m| wordt prijs gesteld op suggesties bet publiek. Belangstellenden zijn Iwelkom op deze vergadering. bedrijfsschade van zes ton heeft opgelo pen in de vier maanden dat de Molengat noodgedwongen moest worden ge bruikt na het ongeluk met de Marsdiep in het dok van Boele. Koorn vond dat Te so met de aankoop van de Molengat „grandioos op zijn bek is gevallen" en zei dat het schip onmiddellijk moet wor den verkocht en dat er een enkeldeks schip voor in de plaats moest komen. Verder had Koorn gehoord dat Teso in de komende winter de laatste twee diensten wil schrappen en hij had zeer ernstige kritiek op de reconstructie van Een duif die met de ring van zijn poot vastgehaakt zat aan de bliksemafleider van de kerktoren van Oosterend werd na 24 uur hangen" door de heer Hoogerhei de van gemeentewerken uit de ne telige positie verlost. De duif werd zaterdagmorgen voor het eerst door enkele kinderen uit Oosterend op gemerkt en zondagmorgen werd de politie ingeschakeld die daarop ge meentewerken te hulp riep. Voor de bevrijdingsoperatie moest Hooger heide halsbrekende toeren uithalen op ladders. De gewonde duif werd naar het Natuurrecreatiecentrum gebracht. het haventerrein in Den Helder. ,,Een concentratiekamp met wachttoren. De mensen zitten als ratten in de val als er een ongeluk gebeurt." Tenslotte sprak Koorn er zijn afkeuring over uit dat in de Raad van Commissaris sen van Teso geen nautisch deskundige zit. Er zouden drie mensen met nauti sche kwaliteiten bij moeten. Royaal presenteren Voor zover president-commissaris Bob Bakker op Koorns opmerkingen in ging, was dat weinig serieus. Wat be treft de uitvoering van de jaarstukken merkte hij op dat Teso zich juist in een tijd van financiële krapte royaal moet presenteren tegenover de bankier. Ver der kon hij meedelen dat in de laatstge houden vergadering van de Raad van Commissarissen is besloten de „Molen gat" niet te verkopen en dat het onver standig zou zijn de Raad van Commissa rissen met drie personen uit te breiden. Want omdat de commissarissen vrij ver voer genieten zou dat betekenen dat Te so nog minder inkomsten zou krijgen. „En hiermee beschouw ik de discussie als gesloten." Uniek In zijn openingsrede blikte de president-commissaris onder meer terug op het omvallen van de Marsdiep in het dok van Boele op 9 oktober vorig jaar. Hij noemde dit een unieke gebeurtenis. Het schip liep daarmee voor een miljoen schade op en er was een bedrijfsschade van ƒ600.000,—. Ook het feit dat Teso onlangs de sociale positie van het personeel voorrang heeft gegeven boven het ondernemingsbe- lang noemde Bakker uitzonderlijk. Hij sprak van een bewuste keuze die echter de risico's van het ondernemen extra heeft vergroot, maar in het licht van de sociale aspecten aanvaardbaar werd geacht. Voorhands wordt ervan uitge gaan dat de verkleining van het perso neelsbestand kan worden bereikt door natuurlijk verloop. Of dat de komende ja- Verder commentaar wilde hij nog niet geven, de gang van zaken rond het in stellen van een bestuur was volgens de wethouder nog niet rijp voor publicatie. Ook wie in de tussentijd het beheer op zich moet nemen is nog een geheim, maar desgevraagd verklaarde de wet houder wel dat het bestuur van de Wel- zijnsstichting een mogelijkheid zou zijn. In de commissie welzijn had Peter Bakker al opgemerkt dat er volgens hem niet alleen een centenkwestie rond de instelling van de commissie speelde. Het raadslid omschreef de gang van zaken als „rommelig". Vacaturestop Peter Bakker had gehoord dat in de welzijnssector een vacaturestop komt, dus dat vertrekkende mensen daar niet vervangen zullen worden. Zegers ont kende dat, maar vertelde wel dat elke ontstane vacature zeer kritisch door het college bekeken zal worden. Uitbreiding zat er zeker niet in volgens de wethouder. Naar aanleiding van een vraag van Bakker over het niet spuiten door ge meentewerken van stoepen die mensen zelf vrij van onkruid houden, pleitte Ze gers voor wèl spuiten. „Soms wordt ik Bestuur en directie van Teso tijdens de aandeelhoudersvergadering van vrijdag. Ven links neer rechts H. Postma T Vlas-ven der Vlies B Bakker J. C. Dros, directeur Th. Hoogerheide en N. C. Barendregt. Het college van burgemeester en wethouders heeft bezwaren tegen de in stelling van een artikel 61 commissie als bestuur van het dorpshuis van Den Burg. d'Ouwe ULO. Dat bleek tijdens de vergadering van de raadscommissie welzijnsbeleid afgelopen donderdagavond toen het PSP-raadslid Peter Bak ker vroeg waarom er nog geen voorstel in de raad was geweest. In de vorige commissie was namelijk unaniem besloten dat zo'n commissie, waarin een doorsnede van de plaatselijke bevolking zitting heeft, ingesteld zou moeten worden nu de beheerscommissie te kennen heeft gegeven het bijltje er bij neer te gooien. Een belangrijk bezwaar tegen zo'n commissie is volgens we thouder P. Zegers de gemeentelijke regel dat de leden ervan recht op presen tiegeld hebben. Meer bezwaren noemde hij in de commissievergadering niet, maar in een later commentaar merkte hij op dat ook de samenstelling van de commissie problemen oplevert. ren mogelijk blijft, hangt onder meer af van de vervoersontwikkeling, de brandstofkosten en de rentestand. Over de op efficiency gerichte maatregelen (zoals de veranderingen op het haven plein in Den Helder) zei Bakker dat deze op korte termijn nadelig lijken voor het personeel, maar op langere termijn bij dragen aan een betere positie van dat personeel. Erkend werd dat de verande ringen voor het publiek ook negatieve effecten hebben, waar echter positieve tegenover staan. „Bij zeer hoge uitzon deringen worden de negatieve gevolgen alleen door de ene groep gedragen en de positieve door de andere groep genoten; maar meestal is er voor beiden zowel iets positiefs als negatiefs". Bakker ze dat het nog te vroeg is om een oordeel te vellen over de ver anderingen in Den Helder. Het werk moet eerst helemaal klaar zijn. Men sen die slecht ter been zijn en echt geen gebruik van kunnen maken van de nieuwe looproute, kunnen op de oude wijze het schip op- en aflopen. „De stadbus staat dan wel iets ver der weg, maar dat kan voor iemand die met het openbaar vervoer reist geen groot probleem zijn; die ont moet in den lande hinderlijker situaties." Het Teso-bestuur heeft allerminst spijt van de aanschaf van de dubbeldekker. „Was bij groeiend vervoer dit schip no- (Lees verder pagina 2) De Werkgroep Landschapszorg Texel heeft krachtens de wet Arob bezwaar gemaakt tegen het vliegfeest dat op 13 augustus op Texel zou worden gehouden en de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State verzocht het door de burge meester genomen besluit tot medewerking te schorsen. Door dit protest is het twijfelachtig geworden of het vliegfeest, dat reeds in vergevorderde staat van voorbereiding is, kan doorgaan. aangesproken voor mensen die me erop wijzen dat sommige stoepen door het groen niet meer te zien zijn. Die zijn dan weer dankbaar als er wel gespoten is." Bakker en Daan Welboren (Pakt) voer den hier tegen aan dat groen niet altijd „fuulte" is. Bakker kwam tot zijn vraag omdat bij sommige mensen, hoewel ze hun stoep goed vrij van onkruid houden, toch was gespoten, met als gevolg dat ook een deel van hun tuin vrij van be- groeing was geraaakt. Rondje Jazz Welboren informeerde naar aanleiding van het jazzweekend of in volgende ja ren dit gebeuren van de catamarantonde gescheiden kan worden. Daarmee zou de druk op de horecagelegenheden wat afnemen. „Wat nu gebeurde was een prima weekend en bovendien goed voor de Texelpromotie, maar het was wel op de grens van het aanvaardbare. De ca- fé's waren soms wel erg vol", aldus het progressieve raadslid. Zegers zegde Ate Rienstra (CDA) toe dat binnenkort een rapportje verschijnt over hoe de opvang van acuut daklozen op Texel geregeld moet worden. Binnen kort valt echter een collegevoorstel over deze materie te verwachten. De Otus Leukotus, oftewel de witwang-dwergooruil van de familie Peetere is dit weekend uit zijn behuizing ontsnapt. Het diertje, waarvan een foto is bijgevoegd, is ongeveer 15 centimeter hoog en heeft een speciaal dieet nodig. De heer H. E. Peetere nam het als jong mee uit Nigeria waar hij het van een paar jongetjes kreeg. Het uiltje „woonde" al ruim vier jaar op Texel. Mensen die hem hebben gezien kunnen met de familie contact opnemen; Rozendijk 15, tele foon 02220-2094. De werkgroep voert in het bezwaar schrift aan door de toegezegde mede werking van de burgemeester rechtstreeks in haar belangen te zijn ge troffen. Zolang er geen uitspraak van de kroon is op het beroep dat de werkgroep heeft ingesteld tegen de luchtvaart- bestemming van het Texelse vliegveld en er geen duidelijkheid bestaat over de aanwijzing van stiltegebieden en/of ver boden vlieggebieden, de activiteiten op het vliegveld Texel beperkt moeten blij ven. Volgens de werkgroep moeten daarom geen luchtvaartmanifestaties worden georganiseerd. Geluidsoverlast In het bezwaarschrift zegt de werk groep in het kader van de bestem mingsplanprocedure bezwaar tegen de vliegveldbestemming te hebben ge maakt met het doel de geluidsoverlast voor een groot deel van de Texelse be volking en toeristen, veroorzaakt door rondvluchten, paravluchten, reclame- vluchten, e.d. tegen te gaan en ook de rust in de natuurgebieden te heretellen Ook wordt er op gewezen dat de groep zich beijvert om de overlast die wordt veroorzaakt door KLM Noordzeehelicop- ters, marinehelicopters en boven de Vlie- hore oefenende straaljagers, terug te dringen. De Texelse afdeling van de Partij van de Arbeid organiseert donderdag-avond in De Schakel naast de Hervormde kerk in Den Burg een avond die als thema draagt „Wat is linkse politiek in de gemeenteraad." Deze avond is vooral bedoeld voor alle leden van de organiserende partij, van de EVP, de CPN, de PPR en de PSP maar zal een openbaar karakter dragen. De avond wordt geleid door PvdA- wethouder J. van Eeden uit Den Helder. De eigenaar van een café in Den Hoorn kreeg in de nacht van zaterdag op zondag een proces verbaal omdat zijn horecabedrijf om 2.45 uur nog open was. Verder wordt meegedeeld dat de werkgroep samen met de Wadden vereniging heeft gevraagd heel Texel aan te wijzen tot stiltegebied, waar boven vliegverkeer zeer beperkt of verboden zal worden. De raadsleden Gebrand Poster (VVD) en Jan van Asselt (Texels Be lang) hebben in een brief aan B en W hun teleurstelling geuit over het op 17 juni gehouden experiment lokale radio. Betreurd wordt dat vooral de gedeelten van de uitzending die ook landelijk via Hilversum 2 te horen waren zeer gekleurd waren, waar door een buitenstaander een volko men verkeerd beeld van het eiland kreeg. Als voorbeeld worden genoemd het „voortdurende gejammer over Teso- tarieven" wat zeer wordt betreurd in de ze tijd van recessie waarin veel mensen zich inspannen om meer toeristen naar Texel te krijgen en de nieuwsuitzendin gen in het programma, waarin herhaal delijk over een PSP-raadslid werd gesproken die iets over teer had gezegd. „Al met al vonden wij, hoewel wij respect hebben voor de inzet van de vrij willigers van deze nieuwe omroep, deze dag een teleurstelling." Waaraan wordt toegevoegd dat hij het beschikbaar stel len van f2000,— door de gemeenteraad het vertrouwen bestond dat het een po sitieve uitzending zou worden. „Helaas is dit niet bewaarheid.' De raadsleden la ten dan ook weten dat zij bij toekomsti ge financiële verzoeken van de Stichting Lokale Omroep bepaalde garanties wil len hebben. „Andere zullen wij onze steun hieraan dienen te onthouden.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1