Redden de boeren en vissers zich wei? ,,My name is nobody" iploma-uitreiking LBO: ijna allemaal geslaagd Ledenvergadering Rabobank Texel: elpop-tassen ercollecte Auto net niet weggesleept Auto's uit het verkeer Aanrijding met gewonden Abonnementsprijs )AG 28 JUNI 1983 TEXELSE COURANT PAGINA S lagavond kregen de geslaagde eindexamenkandidaten van de Scho- neenschap voor het Lager Beroeps Onderwijs hun diploma's uitge- Daarblij bleek dat 106 van de 113 deelnemers aan het examen geslaagd Voor het eerst werd deze plechtigheid in de Burgemeester De Ko- 3 gehouden. „Tot nog toe pasten we met zijn allen prima in de kanti- iar met zulke aantallen mensen zou dat niet gaan", aldus directeur K. der Weide in zijn toespraak; Van der Weide doelde erop dat dit het jaar is dat leerlingen van LTS en de Huidhoudschool gezamenlijk hun ïa's ontvingen. Alle sprekers wezen erop dat het perspectief voor de an die willen gaan werken na hun schooltijd niet zo best is, maar dat an de vakkennis bijgehouden moet worden. dreigende werkloosheid bleek de deren aardig bezig te houden, ram niet alleen uit de toespraken oren, ook uit het jaarboek bleek in het LHNO is de gewoonte over- en om de afzwaaiende leerlingen iek mee te geven met foto's van /ven, leerlingen en leraren, waarbij spraken van leerlingen zijn opge- over onder meer de toekomst en iringen die in de schooltijd zijn op- Uit die uitspraken blijkt dat veel gen zich zeer bewust zijn van het de banen niet voor het opschep- jgen Opvallend is dat diverse het moederschap, soms zelfs al etermijn, ambiëren of in ieder ge- huwelijk als voornaamste toe- actor aanmerken, terwijl geen jongens uitspreekt vader te willen Die laatste groep weet redelijk wat voor baan aantrekkelijk zou sis die baan voorhanden is, ste. Vaste banen eveer 13 leerlingen hebben vast runnen bemachtigen. Ongeveer, Ie sollicitaties bij de Rijkswerf lo- ig. Dat zijn dan ook eigenlijk solli- naar een plaats bij een vakoplei- ant de werf neemt geen mensen jaar. Tien afgestudeerden hebben seizoenbaan. Naar andere oplei- buiten de scholengemeenschap r 55. Die opleidingen variëren van jelingen die hier niet zijn, maar Den Helder, tot de hogere be- pleiding verpleegkunde. Er gaat irling naar de MTS van Fokker in laag en één naar de bosbouw- in Velp. Opvallend is het grote meisjes dat Inas gaat doen (141. lafzwaaiers hebben voor een half 5'k OP de leerlingenbouwplaats in "lom. De overige 26 zijn gezakt, zich teruggetrokken of blijven de eigen scholengemeenschap opleidingen volgen, loldecaan Peter Riteco sprak in immentaar achteraf de hoop uit gemeente een wat actiever beleid leren met betrekking tot de leer- iouwplaatsen. „Nu betalen ze Dr de vernielingen en voor de uit- in, dat geld kan beter besteed aldus de decaan. Riteco zag ar nog iedere leerling die niet ver- ideerde, een baan te bemachti- it jaar is dat echter niet gelukt. Kinderarbeid emeester J. Engelvaart, tevens Ier van het schoolbestuur, leerde in zijn toespraak dat hier r op het eiland de kinderarbeid e kop opsteekt. „Dan heb ik het er een vakantiebaantje maar over Va it 3S het op 8 juli te houden op-festival heeft de organisa- sloten tassen te verkopen om kosten te drukken. Ie»l toneel, muziek, vormings- ss'I jeugd- en buurtwerk het echte werk. Dat is een heel slechte ontwikkeling, want daardoor kunnen schoolverlaters niet aan de bak komen. En langdurige werkloosheid onder de jeugd is bijzonder gevaarlijk. Ik hoop dan ook dat het Texelse bedrijfsleven dat ruim in het schoolbestuur is vertegen woordigd, laat blijken zich van zijn ver antwoordelijkheid bewust te zijn." H. van Tatenhove, die sprak namens de oudervereniging, waarschuwde te gen het vervallen tot luiheid waardoor langdurig werklozen bedreigd worden. Directeur Van der Weide maakte een vergelijking met de tijd dat hij zelf van school kwam. Toen kreeg hij van vier verschillende bazen aanbiedingen waar uit hij kon kiezen. Die situatie bestond niet alleen voor hem, dat was toen regel. „Mensen die nu van school komen, hebben het een stuk zwaarder. De uit spraak dat er voor mensen die echt wil len altijd werk te vinden is, is een grove leugen. Wel is het zo dat als er werk is, sollicitanten die hun werkwilligheid kun nen tonen bijvoorbeeld het met extra di ploma's, een streepje voor hebben op anderen." Feestelijk De avond werd feestelijk besloten na al die serieuze praat. Leerlingen en lera ren bezongen elkaar. Klas H4a (huis houdschool) bezong de eigenaardighe den van diverse leraren met soms wel erg rake typeringen. Toch is dat een soort eerlijkheid die op een dergelijke af scheidsbijeenkomst goed past. Zij wer den begeleid door de Boerenkapel, waarvan de leden tijdens het jazzweek- end blijkbaar flink aan de loop zijn ge weest, tegen het einde van het lied leek hun muziek wel uit dixie te stammen. Het gezamenlijk personeel zong toen een aantal liedjes, waarvan het hoogte punt werd gevormd door een „rappen de" Fridt Blanken die op het ritme van „Zorg dat je er bij komt" alle namen van de geslaagde apart opnoemde om ze te feliciteren. Na het zingen van het lied kregen de geslaagden het al genoemde boek aangeboden. Hieronder volgen de namen van de geslaagden. Afdeling bouwkunde; Alfred Bak ker, Marco Bakker, André van den Berg, Erik Boogaard, Bart-Jan Boon, Arend van de Brink, Arie Bruin, André de Geest, Hans van der Slikke, Marcel Tie- lemans, Nico Uitgeest, Peter van de Voort, Rudolf Weijers, John Witte, Mar co Zuidewind. De meisjes van H4c tijdens het zingen ven hun tied. e, i Directeur K. J. van der Weide feliciteert een kandidate. Burgemeester J. A. Engelvaart en de voorzitter van de Oudervereniging. H. ven Tatenhovekijken toe. Afdeling Landbouw; Martin Bakker, Maarten Dijker, Martin Eelman, Eric Gar- ritsen, Piet Graaf, Jeen van der Heide, Nico Kikkert, Ivor van Onzen, Jan W. Reuvers, Olivier Schilling, Pieter Smit, Jacob Stoll, Bart Witte, Marcel Witte. Afdeling mechanische techniek: Joost van Aalderen, Jan Agter, Kees Bakker, Rudy Barhorst, Theo Barhorst, Marco Beekhuis, Martin Betsema, Ben nie Boersen, Peter Boersen, Charel Bosma, Marco de Bruyn, Marcel Buys- man. Rob Eelman, Rene Eelman, Ro nald Kamminga, Leon Kampstra, Harry Kingma, Jacco Kooger, Jano Kreeft, Niels Kuiter, Pieter W. van Leeuwen, Jo- han Moens,, Peter Scholl, Pieter Schol- tanus, Erwin Smidt, Martin Smidt, Kees Smit, Henk Paul Stapersma, Erik Stef- fen, Jitze de Vries, Danny Westerlaken, Dennis Wetenkamp, Albert Winter, Er- win Zoer, Klaas Pieter Zuidewind. Afdeling Huishoudkunde: Anja Bakker, Hettie Barhorst, Angelique Beekhuis, Winda Beijert, Erna Blom, Di ana Bonne, Miranda Boon, Marjan van Dijk, Anita Eelman Miriam Eelman, Anja van Exel, Christa Keijzer, Margo van der Knaap, Jeanette Koopman, Linda van Leersum, Elsbeth de Lugt, Palmyre Lust, Petra Moerbeek, Melanie Oehlen, Caroli ne Ran, Corine Roeper, Elisabeth Siersma, Elsbeth Slegtenhorst, Debby van der Slikke, Marion van Tatenhove, Astrid Timmer, Diana van Tongelen, Ma rian van der Vis, Marieke van der Vis, Jacquelien Witte, Ariena Wuis, Ingrid Zoodsma. Afdeling textiele werkvormen: Di ana Blonk, Monique Bremer, Marianne Bruin, Yvonne Gort, Marijke van Heer- ,,De boeren en de vissers redden zich wei, maar de toeristensector baart zorg", aldus directeur R. Veenstra van de Rabobank Texel tijdens een beschouwing van de plaatselijke economie in de ledenvergadering van zijn bank. Dat was tegen het zere been van landbouwvoorlichter J. Koolhof die zich in de rondvraag geërgerd afvroeg waarop de direc teur zijn optimisme over de landbouw had gebaseerd. issen kosten f5,— per stuk en zijn ibaar bij Zegel Herenmode, de H Sardjes en in het Asiel. De organi- idigt tevens niet-commerciële in- an uit om een kraampje op het te plaatsen. Voor nadere inlichtin- hieromtrent:. Ben Haak 49541 of Rob Terpstra ■2682). af 20 juni tot en met 3 juli I de Anjercollecte weer gehou- I >e opbrengst van deze collecte I ten goede aan grote en kleine 'F elijke verenigingen en organi- op het gebied van bijvoor- ismende mate ontvangen Texelse ■aties uit het Anjerfonds subsi- 5% van de netto-opbrengst wordt reeks uitgekeerd aan instellingen enigingen die de burgemeester "wijzen. Donderdagavond 30 juni in Den Burg (gedeeltelijk) en Den door KTF/DEK geld ingezameld, etha Sinclair collecteert met "9 Texel ook in Den Burg op don- avond. gelijktijdig wordt de rond- '°or het dorp gehouden. Van de 'dorpen is nog niet bekend wan- door wie de collecte wordt len. Volgens Koolhof moet er niet zo mak kelijk van worden uitgegaan dat het boe- renbelang geen aandacht nodig heeft, waarbij hij wees op de bedreiging van de areaalgrootte als gevolg van aankopen in het belang van natuurbehoud en de indi recte effecten daarop voor de bedrijven die het van de boeren moeten hebben, zoals de loonwerkbedrijven. Veenstra nam zijn woorden echter niet terug en legde uit dat hij had bedoeld te zeggen dat de Texelse landbouw prima is gestructureerd en gemechaniseerd en het ook dank zij de vakkennis in die sec tor uitstekend doet. Dat was hem geble ken uit de contacten die hij met de land bouw onderhoudt, waarbij hij ook ken nis had gekregen van de cijfers. Hetzelf de geldt voor de visserij. Natuurlijk heb ben beide bedrijfstakken te maken met onzekerheden en bedreigingen, maar die zijn van een heel andere orde dan de si tuatie waarin het toerisme op Texel zich bevindt. Een der leden merkte spottend op dat Veenstra een psychologische blunder had begaan. „Je moet nooit tegen een agrariër zeggen dat het hem voor de wind gaat. Boeren klagen graag en reke nen er op dat de boerenbank met hen mééklaagt..." Tevredenheid De botsing tussen Koolhof en Veenstra vyas vrijwel het enige rimpeltje in de vijver van tevredenheid waarin de Rabobank leden zich tijdens de vergade ring konden spiegelen. De economische malaise in aanmerking nemend gaat het de Texelse Rabobank opvallend goed, al is ook daar de groei in de afgelopen jaren flink afgeremd. De bank heeft het afge lopen boekjaar de vermogenspositie op peil weten te houden en heeft 7190.000 netto winst aan de reserve kunnen toevoegen waardoor deze reser ve thans 5,5 miljoen is. Het balanstotaal is gegroeid van 113.792.963,— naar bijna f117 miljoen, wat in vergelijking met vo rige jaren een bescheiden stijging is. Uit de door Veenstra gegeven toelichting bij de jaarcijfers bleek verder dat de Rabo bank Texel uit „eigen" middelen voor 85 miljoen aan leningen heeft uitstaan, dus afgezien van de tientallen miljoenen die afkomstig waren van de aan de Rabo ge lieerde instellingen, zoals de Rabo- hypotheekbank of de financieringsmaat schappij. De investeringen van de bank zelf (voor 3 miljoen) in 1982 konden uit eigen middelen worden gefinancierd. De bedrijfsresultaten stegen met vier ton. Het inkomen uit provisies steeg met een ton. De kosten stegen met slechts 3%. Het is merkbaar dat de bank aan ener giebesparing doet: ondanks de aanmer kelijke uitbreiding van de bank is het energiegebruik hetzelfde gebleven Van het bruto eindresultaat van 1,25 miljoen is (krachtens afspraak met andere ban ken van de organisatie) 5,5 ton gereser veerd voor „algemene risico's" (gevol gen van faillissementen, e.d.) terwijl vo rig jaar slechts 7175.000— voor dit doel werd bestemd. Nog niet. waarde, Anita Pieterse, Greta Plaats man, Carolien de Ruyter, Mirjam Witte, Silvia Witte. Acht leerlingen zijn afgewezen, totaal over alle afdelingen. Twaalf leerlingen kregen tevens het di ploma electrisch booglassen voor begin ners uitgereikt: Joost van Aalderen, Marco de Bruyn, René Eelman, Ronald Kamminga, Leon Kampstra, Jano Kreeft, Johan Moens, Pieter Scholta- nus, Erwin Smidt, Henk Paul Sta persma, Albert Winter en Klaas P. Zuidewind. Op 31 mei 1983 heeft de diploma- uitreiking plaatsgevonden van de avond cursus electrisch booglassen voor ge- vorderen. De geslaagden zijn: P. R. Alke- ma, A. J. Backer, W. K. Bakker, A. A. Balk, J. M. Engelvaart, S. P. Groot, R. T. Hin, M. W. Trap, H. J. Witte, M. J. M. Zandstra. Op Texel heeft de bank overigens nog nauwelijks met faillissementen te maken gehad, maar dat kon binnenkort wel eens anders worden. Veenstra gaf ook een indruk van de nog steeds toenemen de drukte in de bank. Het aantal „kas handelingen" steeg met 8000 tot 140.000. De Rabo heeft thans 4600 zake lijke en particuliere rekeninghouders. On der de 975 zakelijke rekeninghouders zijn er 600 die de Rabo als enige bankrelatie hebben. Gezien de 1200 op Texel ge vestigde ondernemingen wijst dat op een goed marktaandeel. In 1982 werd voor 21,5 miljoen aan leningen uitgezet. Het investeringsniveau op Texel is wat teruggelopen. De investeringen in de eerste vijf maanden van 1983 waren ge lijk aan die van dezelfde periode in 1981. Veenstra vertelde dat de nieuwe Rabo-tienerrekening (bedoeld voor jeug digen van 10-18 jaar) een overweldigend succes is. 800 Texelaars hebben bij de Rabobank Texel zo'n rekening. De rente daling heeft tot gevolg gehad dat de zg. depositomarkt voor de Rabobank halveerde. Daarna is de rente weer gestegen, maar sinds kort weer iets gedaald, waar door de kans groot is dat er bij de nieu we rentevaststelling per 1 juli a.s. niet zo heel veel verandert. Pratende over de algemene economi sche ontwikkeling van Texel, zei direc teur Veenstra weinig te kunnen toevoe gen aan wat hij in de vergadering van vorig jaar had opgemerkt. Weinig ge ruststellend is de toeristische ontwikke ling; ondernemend Texel en plaatselijke overheid hebben alle reden om de vinger aan de pols te houden. Volgens Veenstra is het veertarief een ongelukkige factor in de concurrentieslag die Texel heeft te leveren. „Ik denk dat de aanvaardbare grenzen al zijn overschreden. Maar wie ben ik? Ik neem aan dat de verantwoordelijke men sen van Teso dat ook zien en op een of andere manier zullen bijsturen." De heer F. Haarsma bracht in de rond vraag dank aan de bank voor het be- Sergio Leone gaf de western een nieuw gezicht schreef een criticus, niets is minder waar. Perfecte timing, authen tieke enscenering en enorm vakman schap tillen het eenvoudige verhaal van „My name is nobody" ver boven de western-middelmaat uit. De hoofdrollen in deze komische rolprent worden ver tolkt door Terence Hill en Henry Fonda. Een kroeg wordt bevolkt door morsige kerels, die niet terugdeinzen iemand voor een paar dollar uit de weg te rui men. Aan een gammele tafel zit een een zame vreemdeling traag te kauwen bo ven een bord bonen. Even dwaalt zijn blik naar de twee ongu re kerels, die het lokaal betreden en lang zaam naar zijn tafel lopen. Terwijl hun handen nog boven hun holsters zweven, klinken twee droge knallen. Achteloos over twee lichamen stappend, slentert hij naar de deur. Op de vraag hoe hij heet, kijkt hij grijnzend over zijn schou der en antwoordt: „My name is nobody". Nobody en Beauregard, een der laatste pioniers van het wilde westen, die leven volgens de wet van de snelste revolver, nemen het op tegen de 150 man sterke, woeste bende en maken sa men deze film tot een prachtige Leone- voltreffer. De muziek is natuurlijk van Ennio Morricone. „My name is nobody" is te zien als woensdag-western. De aanvang is 20.00 uur. De film is toegan kelijk voor personen vanaf 12 jaar. Een 41-jarige Amsterdammer kreeg zaterdag te maken met de Texelse wegsleepverordening. Zijn auto stond op de Ruijslaan zodanig geparkeerd dat het overige verkeer er niet langs kon. Juist op het moment dat de auto zou worden weggesleept kwam de eigenaar opdagen, zodat hij alleen de voorrij- kosten en een proces verbaal voor fout parkeren moest betalen. De politie nam vorige week drie auto's uit hét verkeer omdat ze niet aan de technische eisen voldeden. In een geval betrof het een auto van een Texelaar. De verschillende gebreken die werden ge constateerd waren een defecte uitlaat, ondeugdelijke remmen, tekort rem vloeistof, gladde banden en lekke veer- dempers. Bij de 27-jarige Texelse auto mobilist werden ook wurgstokjes in het dashboardkastje gevonden, wat een ex tra proces verbaal opleverde. schikbaar stellen van 77500,— ten be hoeve van ouderenwerk. Haarsma, lid van het zg. Hollebolberaad, zei dat van het geld onder meer een nieuwe geluids installatie en gymnastiekbenodigdheden zullen worden gekocht, bestemd voor het nieuwe dienstencentrum dat hope lijk in oktober in gebruik genomen zal worden. Zondag gebeurde op de kruising NieuwlanderwegOude Dijkje een aanrijding tussen een personenauto en een bromfiets. Betrokkenen wa ren Texelaars van respectievelijk 27 en 18 jaar. De bromfiets die op het Oude Dijkje reed verleende geen voorrang aan de au tomobilist rijdende op de Nieuwlander- weg. De brommer werd totaal vernield en de eigenaar moest zich met kneuzin gen en schaafwonden onder doktersbe handeling stellen. Met toestemming van de minister van Economische Zaken zal de abonne mentsprijs van de Texelse Courant met ingang van 1 juli 1983 verhoogd worden. De prijs wordt nu f 17— per kwartaal, f34,— per halfjaar en ƒ68per jaar bij vooruitbetaling. Abonnees die automatisch overschrij ven delen wij mede, dat de bedragen aan de post7 cheque- en girodienst en de banken op Texel collectief zijn doorgege ven. Voor eventuele bezwaren kunt u bij ons terecht. Directie Texelse Courant.

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 5