Cjrom 2tmrtsjexels in het harL. ]eugd lokt levensgevaar lit bij centrale-bassin m „Bejaardenzorg" bouwt woningen in De Cocksdorp WELZIJNSSTICHTING WEIGERT OUWE ULO TE BEHEREN mk EE GEEN RESTAURATIESUBSIDIE VOOR SCHOUTSHUIS CSroen-Zwart Vernieling Actiecomité heeft succes: .1 Strop voor Jarino/RST Hachelijk J DAG 1 JULI 1983 Lctie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266; LOosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Ivan der Heijden, De Kaai 17, Oosterend. tel. (02223) 964 Iadvertenties, abonnementen, etc j Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Xin (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 97e JAARGANG Nr. 9793 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs fïï per kwartaal 70 cent incasso; los 70 cent. Bankrelaties; Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr. 36 25.01 742; NMB nr. 67.34.60.398. ij staan er machteloos tegeno- De enige hoop die we nu nog ien is dat de ouders in actie ko- Aldus de heer J. Inpijn, chef luctie en onderhoud bij het PEN- ijf Texel, als hij spreekt over de ielingen die jongeren bij herha- aanrichten bij de in- en uitlaat- itructie van de electriciteitscen- bij Oudeschild. Het is niet in de la plaats de schade en het ge- voor technische storingen waa- hij zich druk maakt, maar al de levensgevaarlijke situaties daardoor voor de daders taan. de plaats waar het afgewerkte rater van de centrale in zee mt, bevindt zich een bassin waar wordt gezwommen, mede als ge- van het feit dat dit water ongeveer graden warmer is dan het gewone ater. De bedrijfsleiding van de cen- heeft daar geen enkel bezwaar te- zolang de zwemmers niet in de uit- mopeningen klimmen en uit de blijven van de inlaatkom verder op daarbij behorende andere water- (kundige constructies. Ongemerkt ie in de uitstroomopening klimt en naar binnen kruipt, kan door het in van een duik onder een betonnen door, terecht komen in de uitlaat- een afgesloten ruimte waar men er door andere te worden opge- t kan verdrinken als een rat in de )e kans daarop is helemaal niet zo Bij het duiken om in deze ruimte te ïn kan men ernstig het hoofd stoten nwel worden. De mensen van het bedrijf realiseerden zich dat gevaar vorig jaar een zwemmer met een lasbootje in de stroomopening Irong en daar beklemd raakte. Het I af, maar het het geval was riding om voor de uitstroomopenin- italen roosters aan te brengen. On- het feit dat deze roosters met 16 noeren waren vastgezet en de draa len waren omgeklonken, slaagden ilui er veertien dagen geleden in Jer roosters te slopen, zodat ze op- u de uitlaatkelder konden binnen- en De politie werd verwittigd maar )n weinig meer doen dan adviseren lacht wegens vernieling of diefstal dienen. Afrastering ivaarlijk voor de daders zelf zijn ook [rnielingen bij de inlaatkom. Een ho- frastering en een stalen hek blijken belemmering te zijn om tot dit ver in gebied door te dringen. Zo ge leld eens per twee weken wordt het van de afrastering kapot gemaakt ipen de jongens het terrein op waar ok vernielingen aanrichten. Voor de nische installatie is dat riskant want de afsluiting van dit deel van het PEN- terrein is namelijk bedoeld om te voorko men dat rommel in de inlaatkom terecht komt, waardoor de filters verstopt kun nen raken. Gebleken is dat jongens te gels uit het plaveisel hebben gebroken en deze in het water hebben gegooid waardoor de op het getij reagerende te rugslagklep van de inlaatconstructie werd geblokkeerd. Ook werd de klep opengetrokken door aan de daaraan be vestigde kabels te trekken, zodat een hoeveelheid water uit het inlaatmeer naar zee wegstroomde. Door de daar door ontstane werveling in het water kwam het bezonken slib omhoog, wat weer extra vervuiling betekende voor on der andere de turbinecondensors in de centrale. Bedenkelijker is nog dat de jon gens die zich hier op deze wijze „verma ken" makkelijk in de schacht kunnen val len, beklemd kunnen raken tussen de te rugslagklep of in de 32 meter lange in- laatkoker kunnen worden gezogen waar dan verdrinkingsdood wacht. Geforceerd De vernielingen op het terrein hebben vrij ernstige vormen aangenomen. De stalen toegangspoort is geforceerd, de zware ketting met slot waarmee deze deur vast zat is verdwenen, de tl-buizen van de verlichting blijven niet langer dan een week heel, de bordjes „verboden toegang" en andere schriftelijke aanwij zingen worden telkens vernield en het rubberroid wordt van de daken van de gebouwtjes getrokken. Omdat de PEN- mensen onmogelijk permanent toezicht kunnen houden, worden slechts zelden daders betrapt. Vorig jaar gebeurde dat toen drie jongens de toegangsdeur van de bedieningsafsluiter met stalen pijlen vernielden. De schade (f1000,— is in middels geregeld, maar het probleem is allerminst opgelost zoals blijkt uit recen te vernielingen zoals het weghalen van een rooster van een uitstroomopening. Inpijn: „Al die vernielingen gebeuren in de loop van het hele jaar, we kunnen dus niet beweren dat toeristen de daders zijn. De enige mogelijkheid om er een eind aan te maken ligt bij de Texelse ouders." Een automobilist die maandag zijn au to aan de Hollewal had geparkeerd, ont dekte dat onbekenden voor f350,— schade aan de wagen hadden toege bracht. Dezelfde dag werd ook een an der geval van moedwillig toegebrachte schade aan een auto bij de politie gemeld. De Stichting Bejaardenzorg Texel heeft plannen voor de bouw van vier tot zes bejaardenwoningen aan de Buijsstraat in De Cocksdorp. De voorkeur gaat uit naar het woningty pe dat in 1978 aan de Schoorwal in Den Burg is gerealiseerd. De ge meente is inmiddels gevraagd mede werking te verlenen. Het bouwplan is het resultaat van aandrang die is uitgeoefend door het ac tiecomité Eierland. Daar was uitgere kend dat aan extra bejaardenwoningen in De Cocksdorp behoefte bestaat. Men had bovendien een lijst van serieuze ge gadigden, allemaal afkomstig uit Eier land en De Cocksdorp, waaruit dit bleek. Het bestuur van Bejaardenzorg" had het verzoek van het actiecomité aanvan kelijk van de hand gewezen. Men vreesde dat door de komst van de nieuwe bejaardenwoningen leegstand zou ontstaan in de oudere en minder aantrekkelijke 12 woningen die het com plex ,,De Poolster" aan de Klimpstraat vormen. Die vrees werd door het actiecomité niet gedeeld. Mede op grond van het feit dat het aantal bejaarden in de komende 15 jaar met 15 tot 20% zal toenemen werd verwacht dat alle bejaardenwonin gen in De Cocksdorp bewoond zullen blijven. Bovendien wordt het zelfstandig laten van wonen van bejaarden met kracht door het rijk gestimuleerd. Men wil daar het aantal bedden in bejaarden oorden tot 1986 ongewijzigd laten, wat mogelijk is als de normen voor opname strenger worden. De behoefte aan be jaardenwoningen groeit dan automa tisch. Uit navraag onder de bewoners is gebleken dat het type bejaardenwoning dat in 1978 aan de Schoorwal verrees erg populair is, wegens inrichting en prijs. Overigens is men doende om de aantrekkelijkheid van de bestaande bejaardenwoningen van ,,De Poolster" in fasen te vergroten. De bergingen van deze woningen wor den aangepast waardoor deze ook als logeerkamer kunnen worden gebruikt. De restauratie van het schoutshuis is al enige tijd achter de rug. Het ziet er naar uit dat Jerino en RST voor de kosten opdreaien. Zolang het ministerie van WVC geen subsidie verleent voor de al uitge voerde restauratie van het Schoutshuis in Den Burg, doet de gemeente dat ook niet. De restauratiekosten van bijna 340 mille komen (afgezien van een provinciebijdrage van f25.000,— voor rekening van De Lindeboom Beheer B.V. De partners van deze B.V., RST en Jarino, hebben volgens het college geen recht op subsidie zolang WVC niet betaalt. Dat dit alsnog gebeurt lijkt niet waar schijnlijk omdat het ministerie in februari van dit jaar duidelijk te kennen heeft ge geven dat Lindeboom Beheer geen en kel recht op subsidie kan laten gelden. De RST en Jarino waren altijd van me ning dat de gemeente zich voor 30% van de totale kosten (ruim een ton) ga rant had gesteld. Volgens het college is dat niet het geval en heeft ook WVC (toen nog CRM) nooit een toezegging gedaan. Dit ministerie heeft in 1981 slechts vastgesteld wat het maximale bedrag zou zijn waarover men subsidie zou kunnen verlenen, het zogenaamde subsidiabele begrotingsbedrag. De RST houdt vol dat een subsidie is vastgesteld van f338.722,— en dat iede re partij (provincie, rijk en gemeente) een percentage van 30% zou betalen. De provincie kan echter niet meer dan f24.323,— betalen en doet dat ook niet. De RST verkeerde in de veronderstelling dat de gemeente ruim een ton zou finan cieren, ongeacht wat WVC doet, naar aanleiding van een uitspraak van de af deling financiën dat de gemeente garant zou staan voor 30% van het subdsidie- bedrag. Ex-wethouder Nauta heeft op die uitlating een notitie geproduceerd, waaruit het bestuur van de RST ge noemde conclusies heeft getrokken. Verfijning Als WVC alsnog een subsidie zou uit keren komt de gemeente ook over de brug, een toezegging die voor de ge meente geen financiële gevolgen heeft want dergelijke subsidies worden weer terugontvangen in het kader van de zo genaamde verfijningsregeling. De afdeling financiën zal de RST/Jarino adviseren in januari volgend jaar op nieuw een subsidieverzoek in te dienen om de restauratiekosten vergoed te krij gen. C. Koorn, directeur van de RST, is erg ongelukkig met de subsidieweige ring en de onduidelijkheid die in het ver leden is ontstaan. „Die drie ton komen nu voor rekening van RST en Jarino want bij de Lindeboom Beheer is niets te halen." Poort Als de RST alsnog de rekeningen pre senteert die betrekking hebben op de restauratie van de schoutspoort zal de B.V. wel een gemeentelijke bijdrage ont vangen in deze kosten. Voor de restaura tie van de poort is f34.580— begroot en de RST zegt daarvan al f16.030,— uitge geven te hebben. Eerder was overeenge komen dat de Lindeboom Beheer ruim 11 mille van de totale kosten voor haar rekening zou nemen maar dat bedrag is, volgens eigen zeggen, dus overschre den. Het college wil dat aangetoond zien en is dan bereid de f4.964,— te be talen. De afspraak is dat CRM net als de gemeente 30% bijdraagt en de provincie 8%. De gemeente krijgt de uitgekeerde subsidie weer terug via de genoemde verfijningsregeling. ■oomopening weervan oen der rooster is weggesioopt. Inzet het restant ven een der verbodsbordjes Het stelen loswerk wes niet sterk tff Uit de oord ven de vernielingen is op te meken det geen kleine kinderen aan het werk zjn geweest en dat in enkele gevallen zwaar *d»chap is gebruikt. De Welzijnsstichting is voorlopig niet van plan het beheer van het dorpshuis d'Ouwe ULO over te ne men nu de huidige beheerscommis sie haar werkzaamheden heeft op geschort omdat het college geen haast maakt met het instellen van een artikel 61 commissie. Wethouder Piet Zegers vroeg woensdagavond aan het bestuur van de Wel zijnsstichting of men tijdelijk het dorpshuis wil beheren maar daar voelde het bestuur niets voor omdat niet bekend is waarom het voorstel om een artikel 61 commissie als nieuwe beheersinstantie in te stellen nog niet door de gemeenteraad is behandeld. Zegers had daar een ant woord op: ,,We denken nog na." Nico Nagtegaal van de beheerscom missie van het dorpshuis bracht in de bestuursvergadering naar voren dat men anderhalf jaar langer dan is afgesproken is aangebleven om er voor te zorgen een artikel 61 commissie gestart kon worden. ,,0nze opdracht was om met een derge lijk voorstel te komen en in januari heb ben we dit plan na inspraak en overleg bij het college gedeponeerd." Het voor stel is onlangs behandeld in de raad scommissie welzijn met een positief ad vies naar het college. ,,Nu blijken er be denkingen te zijn en ik vraag me af of wij nog serieus genomen worden door het gemeentebestuur. We zijn er niet voor niets twee jaar mee bezig geweest", al dus Nagtegaal die verklaarde dat de be heerscommissie geen hand zal uitsteken zolang er geen duidelijkheid is over de problemen die burgemeester en wethou ders op dit moment maken. Stichting ,,We kunnen wel door blijven gaan maar straks moet het weer een stichting worden en dan hoeft het voor ons niet meer." Nagtegaal dacht dat het college alleen de mogelijkheid heeft een artikel 61 commissie of een stichting in het le ven te roepen. „Andere mogelijkheden zijn er niet", aldus Nagtegaal (in verband met overheidssubsidie moet het dorps huis worden beheerd door een instantie die niet te nauw verbonden is met de ge meente. -Red.) Jo van Beek vroeg of er behalve de problemen over het presen tiegeld nog andere dingen zijn waar het college niet gelukkig mee is. Zegers antwoordde dat de presentie gelden inderdaad een reden zijn om het voorstel nog vast te houden. ,,Als we geen presentiegeld willen uitkeren moe ten we eerst de gemeentelijke verorde ning op commissies veranderen", aldus de wethouder die aanvulde dat het colle ge er ook niet van overtuigd is ,,dat het De Stichting Lokale Omroep Texel zal een aanvraag indienen voor een defini tieve zendmachtiging. Als die wordt in gewilligd krijgt Texel dus een eigen radio-zender die in de begintijd minstens een uur per dag in de lucht zal zijn. Dat is tenminste de bedoeling. Gevreesd moet worden dat de bestuurders van de stichting in hun enthousiasme onvol doende realistisch aankijken tegen de problemen die moeten worden opgelost om een werkelijk goed functionerend plaatselijk radiostation in de lucht te houden, ook op langere termijn. Lokale radio moet namelijk meer inhouden dan de plaatjes en praatjes zoals die door vrijwel alle piraten worden gebracht. Er moet een programma worden geboden dat gevarieerd en actueel is, afgestemd op de hele Texelse samenleving. Dat be tekent bijvoorbeeld dat een behoorlijke portie plaatselijk nieuws, zowel in de vorm van nieuwsberichten als reporta ges moet worden geboden en dat veel zal worden verlangd van programmalei ding en redactie om daar eetbare kost van te maken. Hoe slecht zoiets kan uit pakken is duidelijk geworden bij het on langs gehouden ether-experiment. Het grootste probleem is dat de Texel se radio straks helemaal door vrijwilligers moet worden gerund, dus door mensen die per definitie geen vaklui zijn. Veel kan door praktijkervaring en enthousi asme worden gecompenseerd, zoals blijkt uit het zeer acceptabele program ma dat de bejaardenomroep De Licht boei ai sedert jaren weet te brengen. Zonder ook maar iets ten nadele van de Lichtboei mensen te willen zeggen, moet wel worden ingezien dat de lokale radio van straks aan (nogl hogere eisen moet voldoen dan die waaraan de Licht boei thans beantwoordt. Het is daarom de vraag of het sociaal verantwoord is daarmee vrijwilligers op te zadelen, temeer daar het aantal be schikbare vrijwilligers met de nodige ca paciteiten nogai klein is. Voorafgaand aan het etherexperiment zijn meerdere pogingen gedaan om buiten de kring van Lichtboei-mensen vrijwilligers aan te werven die zich voor de lokale radio wil len inzetten. Dat heeft praktisch geen reactie opgeleverd en het radio experiment werd dan ook Iafgezien van de Vara-bemoeing) helemaal een aange legenheid van De Lichtboei. Als het niet lukt alsnog meerdere geintereseerden aan te trekken, moet tijdig worden inge zien dat de basis te smal is om de ver eiste kwaliteit tot in lengte van jaren te kunnen garanderen. Tenzij men bereid is een schandelijk staaltje roofbouw te ple gen. Minister Brinkman schijnt ergens gezegd te hebben dat de lokale omroe pen om de nodige medewerkers te krij gen moeten putten uit het groeiende re servoir van werklozen. Een weinig rea listisch idee. Het probleem is namelijk dat mensen die de vereiste opleiding en eigenschappen hebben meestal (nog) niet werkloos zijn, afgezien van het feit dat tot dusver van de zijde van werklo zen vrijwel geen belangstelling is ge toond. De mensen van de lokale omroep zullen zich moeten realiseren dat zij óf een ondermaats programma moeten brengen, of met een of meer vaste krachten moeten werken. Of dat laatste betaalbaar is, staat nog te bezien. Aan gezien reclame taboe is, zal het afhan gen van het aantal luisteraars dat een betaald lidmaatschap wil aangaan en van de subsidiebereidheid van de ge meente. Gezien het feit dat er op Texel maar vierduizend gezinnen zijn die beslist niet allemaal lid zullen worden, kan van die kant hooguit worden gere kend op een bijdrage die een derde van de totale exploitatielasten van de om roep dekt. Het is twijfelachtig of de ge meenteraad toestaat dat de rest uit de gemeentekas komt. Te hopen is daarom dat de lokale omroep zich zeer zal bezin nen alvorens te beginnen. wel een artikel 61 commissie moet worden." Deze inzichten van structurele aard, waarover Zegers verder geen mededelin gen wenste te doen, bracht het bestuur er toe om het dorpshuisbeheer deze zo mer niet op zich te nemen. „Laat het college maar met de beheerscommissie gaan praten of ze hun werkzaamheden niet willen hervatten. Dan kan de wet houder meteen vertellen waarom er na twee jaar voorbereiden nog nagedacht moet worden", was het standpunt. Ze gers zei het onjuist te vinden dat d'Ouwe ULO zonder een officieel beheersorgaan geëxploiteerd wordt. „Dan moeten B en W daar zelf maar in voorzien."

Texelsche Courant | 1983 | | pagina 1